Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanistepa
24. črc 2011

@sisstin Píšu ještě předtím, než vyrazíme ven - půjdeme s klukama a holkou 😉 a můžu kdykoliv ve všední den po 16. hod a nebo o víkendu - třeba příští sobotu dopol...tak se vozvi hoj

sisstin
autor
24. črc 2011

@hanistepa tak to by šlo, budeme s Tygrem sami doma..tak máme hovno co na práci 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

@sisstin nn sama bych mu to rozhodne neaordinovala proto jsem psala ze bychg to poresila s udrou no uvidime co bude tak nejak jsem vycitila ze jsem sem nejak nezapadla ale to nevadi jsem rada alespon za tenhle druh "uklidneni" vsem maminkam i detem z tehle diskuse by jsem chtela poprat jen to nej hlavne mnoho dalsich uspech i pokroku dekuji vam holky 😔

evcaaaaaa
24. črc 2011

uz nebudu otravovat

@ygreen vam preji cco nejlepsi vysledky na BERA a vsem ostatnim aby se vase deticky co nejlepe zaclenily do spolecnosti a kolektivu bylo to tady super paaa 🙂

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa proč bys sem nezapadla? 😕 samozřejmě, že sem chod dál...jenom jsem ti psala, že ve 2 letech, pokud teda není i nějak výrazně "jiný" nebo opožděný...a "jenom" nemluví, respektive u vás už trošku mluví, ale málo...tak zatím není nějaký strašně velký důvod k obavám...takových dětí je spousta 😉 a do tří let se krásně rozkecají... max. ho můžeš podporovat v té řeči, rozvíjet ho ve všech složkách...to nikdy neublíží, naopak 😉 na neurologii jdete, na foniatrii taky...víc se toho asi zatím dělat nedá 😉 max. ještě můžeš zkusit kontaktovat Ranou péči, tety by přijely k vám domů, na chlapečka koukly a zhodnotily, jestli to je na to, aby jste byli jejich klienty..nebo je ještě čas 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

@sisstin nnne neber to osobne ja jen jestli vam to neprijde nepohodlne ci neprijemne ze se sem cpu kdyz nam mozna (doufam) "nic neni" jen jsme pohodlni a lini mluvit ze vam to mozna nebude prijemne ne ze by me tu nebylo dobre naopak. Co s etyce podpory v mluveni nevim jestli to neprehanim az moc ze vse reknu za nej a on pak nema potrebu mluvit jak by rekla ma tchyne ze ho nepustim ke slovu 😝 . Sis a nevim nahodou nejakej kontakt na RP v Havirove ci Ostrave maji nejake sve stranky a nepotrebuji nejake doporuceni

evcaaaaaa
24. črc 2011

uz jsem to nasla mame to primo v haviřove diky za tip sis

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa tak to, že maminka mluví tak, že dítě nemá potřebu mluvit..to je prostě kravina 😉 komunikovat je jedna ze základních lidských potřeb (pokud teda není dítě autistické), takže pokud je dítě zdravé , tak prostě mluví. Tyhle malé děti někdy na mluvení prostě nejsou připravené, mají opožděný vývoj řeči a mluvit jim nejde, není to o tom, že by nechtěly 😉 mimo to, vy jste pořád v normě v mluvení, sice na spodní hranici širší normy, nicméně pořád v normě 😉 to fakt uvidíš, jak se to bude rozvíjet dál 😉 v tomhle věku se každý měsíc může stát spousta změn 🙂

Co se týče podpory mluvení, tak tam to je hlavně o rozvíjení těch ostatních složek, s mluvením úzce souvisí rozvoj jemné motoriky, takže hodně trénovat ručičky - dávat hrášek do Pet lahve, malovat prstíkem do písku, nebo třeba z misky do druhé misky přendávat fazolky na lžičce atd. 😉 prostě měla bych ho rozvíjet celkově ve všem - hrubá i jemná motorika, logika, zrakové a fonematické rozlišování, grafomotorika.... samotné mluvení je ve vývoji řeči až někde na sedmé místě...dítě musí mít určité dovednosti na to, aby mohlo mluvit 😉 co je nejdůležitější je to, že chlapeček má zřejmě porozumění normálně k věku, tudíž tohle asi pochytává z běžné řeči a nemusíš to do něj nijak výrazněji "cpát" 😉

kontakt na RP máš tady http://ostrava.ranapece.cz/index.php/cs/kontakty neděs se, že tam je napsané, že to je pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením, většina RP se věnuje právě dětem i "jenom" opožděným nebo které mají problémy s tou komunikací, popř. tě odkážou na jinou RP 😉 žádné vyšetření mít nemusíte, my jsme tam byli poprvé ve dvou letech a to neměl za sebou vůbec nic...prostě se mi jenom nezdál 😉

smardik
24. črc 2011

@evcaaaaaa ahoj, my už jsme si psali IP že 🙂, pošlu ti kontakt na ranou péči z Karviné která dochází k nám, jsou ochotní. Ta co poslala siss vás nevezme, ti se věnujou fakt jen postiženým takže my to pro ně nejsme ale ta karvinská v pohodě, jen ted mají dovolenou - 4dni nebo 3týdny nevím jistě, k nám jdou až 15.8

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik ty jo, ale to je pěkně malá RP...jenom 10 rodin 😲

evcaaaaaa
24. črc 2011

dekuji jses zlata 🙂 a jj snazim se s nim cist koupili sme mu skluzavku at se vydovadi deda ho ucil stridat nohy a zaroven posunovat ruce (jde mu to paradne )pri lezeni na zebrik pocitame schody poznavame barvy tak ze je procitame v tehle knize http://www.hyperzbozi.cz/zbozi/Truhli%E8ka%20na... a ja mu ukazuju za ma stejne barvy na sobe strasne rad navleka koralky pak jsme mu jeste koupili tuto http://www.bux.cz/knihy/99086-ohradka-na-zvirat... hodne si preliva ve vane vodu presypava krupky z misky do misky a ten hrasek bych mu dala ale mela bych strach ze si ho nacpe do nosa ted objevil dutinu tak si tam soupl pred 14 dny krupku posuk maly takze navsteva ORL pohotovosti to jistila 😀 😀 😀 😀 ale pod dohledem bych to mohla zkusit jinak venku si hraje s kaminkama to jo

smardik
24. črc 2011

@sisstin je to pod slezskou diakoníí, mají toho daleko víc tak to asi stačí fakt nevím. ta ostravská nás odmítla, že fakt mají jen postižené a vzala nás tahle

smardik
24. črc 2011

@evcaaaaaa přesypavání čočky,hrachu je u nás oblíbená činnost baví je to, jen Hanys mi to dává do pusy takže musím sedět u nich a ani na sekundu z něj nespusti oči, stejně mi jich už pár snědl ale jí se to dost blbě duí se mi tu, trdlo jedno malé. Dáváme to do petky, přendávají to z misky do misky, sbírají to ze země a dost je to baví

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa ta Truhlička na první slovíčka je fakt super knížka 😉 ale fakt co píšeš, tak chlapeček je moc šikovný, fakt "jenom" málo mluví....já znám spoust dvouletých dětí, které ve dvou letech neřekly ani ň..a pak ve třech už mluvily normálně ve větách 😉 když je to jenom opožděný vývoj řeči, tak pak ta expanze slovní zásoby je obrovská, a není žádnej problém s gramatikou 😉 takže nějaký uvažování o expresivní dysfázce, to je fakt ještě brzy...to ukáže čas... i kdyby to byla expr. dysfázka, tak zřejmě nějaká lehčí, páč zatím má ty ostatní složky naprosto v normě 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011
smardik
24. črc 2011

já se včera snažila vysvětlit Tomovi jak se razítkuje ale zatím to nepochopil

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik ono těch RP je docela hodně, na těch ofiko stránkách je jich pár..ale pak ve skutečnosti je jich mnohem víc...no tak úrovně fakt záleží případ od případu, třeba ta naše je na slušný úrovni...ale na některý už jsem slyšela i kritiku, teda spíš v tom smyslu, že prostě nemají pomůcky nebo nemůžou jezdit moc často..ale to je bohužel záležitost finanční 😠 a to chtějí spoustu RP rušit...jediná dobrá věc, co tu je...a prostě na ni nejsou prachy 🙄 🙄 🙄

smardik
24. črc 2011

@evcaaaaaa zavolej a uvidíš 🙂 a pak dej vědět jak jsi pořídila

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa jj, už jsem si to taky našla..to vypadá fajn 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

bozeee tvoje slova jsou pro me balzam na dusi a zneji mi jako rajska hudba

smardik
24. črc 2011

@sisstin no já u nás našla snad 4 ale prostě pro některé na tom není Tom tak aby ho brali. Já to chci kvůli těm pomůckum, jinak se přiznám že asi ne a mám z toho takový pocit že ta slečna co k nám chodí je v tom nováček a moc o tom neví. No kdyby ta co poslaal byla lepší a vzala nás uvažovala bych o ní, uvidíme. ale hračky nám půjčí, na logopedii chodíme, doma cvičíme každý den a víc toho asi stejně ted nejde dělat

smardik
24. črc 2011

@sisstin tak ta naše pomůcky má, jezdit můžou 1až 4x měsíčně záleží na mě

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa ono třeba to srovnání s vrstevníky může pak vyznít špatně, jenže v tomhle věku jsou mezi dětma obrovské rozdíly...dítě má problém, pokud je v něčem opožděné víc jak o 6měsíců...což u vás teda fakt nevypadá 😉třeba Tygr v tomhle věku byl fakt totálně jinej, nerozuměl téměř mluvené řeči, neukazoval, nenapodoboval...prostě on fakt neuměl skoro nic...to byly fakt už fatální rozdíly mezi ním a vrstevníky...tam fakt nebylo něco dobře...nebylo to jenom o tom, že by nemluvil 😉

ale u vás rozhodně zatím žádnej takovej problém nevidím 😉

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik ty jo, až 4xměsíčně..tak to je mazec...to je fakt dobrý!!! 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

@smardik danik ma takovou tu magnetickou tabulku i s magnetkama http://www.e-certik.cz/detail.php?zbozi=1697135 miluje ji furt "razitkuje" 😀 😀 dokonce mu se uz i podarilo nakreslit kolecko tou tuzkou ale na tv ho nehtem nakresli na pockani furt vymejsli nejake bejkarny 😉 🙄

smardik
24. črc 2011

@sisstin jo my ted jsme domluveni co 14dní s tím že se to dá kdykoliv změnit, zas jsem nevěděla jak nám to s těma pomůckama půjde tak at je nějakou dobu máme a uvidíme jak to půjde. No a můžeme mít půjčené najednou 4 hračky, půjčují i knížky

@evcaaaaaa my na tom byli ve 2letech stejně jak tygr od siss-neukazoval, nenapodoboval, jak jsem něco řekla nevěděl co po něm chci. Ted je to sice lepší-už 3týdny ukazuje, rozumí víc ale pořád to není jak by mělo

smardik
24. črc 2011

@evcaaaaaa dík no my máme normální razítka, on je vezme a dá na papír a zlobí se že tam nic nemá, nemůže pochopit že to první musí dát na tu podložku. Jednou se teda o to pokusil ale ušpinil si a měl modré prsty a konec

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no ono je to těžký, nám ta RP taky "nic moc" nedala, mimo těch hraček..že bych se tam jako něco dozvěděla, tak to vůbec....ale to je taky hodně o tom, že my jsme informované a jsme celkem schopné ten rozvoj dětí zařídit doma, jsme schopné si vyřídit i ty věci, co se týče prodloužení RP a tak...ale jsou rodiče, kteří o tom neví prostě nic....a na té RP nechávají celkem všechno, prostě sami by si nezařídili vůbec nic 😉 ono to záleží případ od případu, taky co má to dítě za problém atd. 😉

ta "naše" vůbec nevím, jestli je nějak specializovaná...vím, že tam byly děti jak dysfatické, tak děti autistické..viděla jsem tam Downíky, děti na vozíku, děti s DMO, děti s MR atd, prostě tak nějak všechno..tuším ta naše se na nic nespecializuje, vezmou prostě každé dítě, které má v nějaké oblasti problém 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin tak já je kontaktovala jen kvůli těm pomůckám jinak není asi co - jak s ním mám pracovat mi poradíš ty a dost i logopedka, pokud budu prodlužovat rodičák tak si to zařídím sama takže mě osobně fakt jen ty pomůcky stačí, no pak je možná využiju kvůli školce třeba nás tam pak snáz dostanou ale to je o budoucnosti