Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
25. črc 2011

@dilemma - my mame receptivni vyvojovou poruchu reci - lehkou formu - mala mluvi super ale ma problemy s porozumenim...
tu hyperaktivitu mate uz diagnostikovanou?

jolinka
25. črc 2011

bre ranko... pomalsie kecajte, lebo nestiiiiiham 😉
@susik77 to kreslenie ma veru uplne primerane veku, v 3 rokoch, teda medzi 3 a 4, by sa mali objavovat prve hlavonozce, pripadne vylepsene s bruchom, ruky a nohy nemusia byt primerane velkostou a odstupom.

najvacsi rozvoj kresby je potom medzi 4 a 6 rokom... predskolak by uz mal zvladnut celu postavu aj s krkom, trupom a rozdelenymi prstami, Kati kresli vacsinou iba 3 prsty, prip. dalsie detaily {usi, gombiky, topanky...} takisto do 6 roku by sa mal strom vetvit.
musim sfotit ako Kati kresli pismena, teda nie kvoli tym pismenam, to nie je podstatne, pozna len par, zvysok kresli ako obrazok, skor ako jemne a presne uz kresli ciarky.

susik77
25. črc 2011

@jolinka - Ahoj Jolinka, diky. a ako sa mas?ja ze uz si v porodnici 🙂

susik77
25. črc 2011

@jolinka - inak Veru obcas nakresli aj prsty-asi podla nalady-teda skor to vyzera ako taka metla 😀 ale pomenuje ze su to prsty. inokedy zase ciapku alebo usi a nausnice 🙂 ale som rada, ze tu postavu s hlavou, bruchom-spojene s krkom, ruky, nohy, na hlave oci, pusu a nos kresli uz standardne-uz si to zafixovala 🙂

susik77
25. črc 2011

@jolinka - ja si slubujem ze teraz v septembri urobi dalsie vel;ke pokroky v skolke, ze bude mat aj nove podnety co doma nerobime. a som happy, ze si doma zvykla malovat temperkami, ze sa naucila strihat a lepit si obrazky. aspon ma aky-taky zaklad do skolky 😵

cmilka
25. črc 2011

ahojte, boli sme cez vikend prec, tak som to este nestihla cele precitat... boli so znamymi na chate, a bolo to o tom, o com pisete...okrem st.syna tam boli dve deti cca o 1 rok starsie od Filipa a ten rozdiel bol neeekoooneeecnyyy... Filip sa aj chcel s nimi hrat, ale len vedla nich sedel, cumel na nich a kedze nevedel nic povedat a oni si ho nevsimali, tak ich zacal trieskat po hlave a kopat a uz bol cirkus.... deti od neho bocili, kricali nanho... 😢 bolo mi ho fakt luto... 😢 😢 , tak potom sa uz len drzal pri mne...
co satyka kresby- filip donedavna odmietal ceruzku co i len zobrat do ruky, teraz uz ju chyti, ale s nou len cmara, ziadne kolieska ci zvisle ciary, len cmaranice, niekedy aj mimo papier.. 😝
a od plienok sme sa my oducili, ked mal 3 roky a 2 mesiace, ale este sa mu niekedy stane nehoda...

sisstin
autor
25. črc 2011

Brý den 🙂

@dilemma vítej, takže u vás je problém "jenom" ADHD? Už ho máte i diagnostikované?
@cmilka Tygr jako zvládne cíleně napodobit tah - svislou a vodorovnou čáru a kolečko, te´d se trošku zlepšil, že už třeba cíleně spojí dva body, dokáže vést tah podle předlohy..ale to je asi tak vše. Tužku drží jako prase kost 😝 a spontánně nemaluje vůbec nic, to jsme furt ve fázi pojmenované čáranice 😝

tady zase menší pokroky s hradem, jen se mi na konci vybil mobil 😅

https://www.youtube.com/watch?v=VRpT-JvzdhE
susik77
25. črc 2011

@sisstin - Aj Verca drzi spatne tuzku, teda vsimla jsem si, ze kdyz kresli napr. tu postavu-a nejake vecsi objekty drzi ji spatne a kdyz detaily, tak ji chytne skoro spravne 😎 Cetla jsem, ze by se to drzeni melo drilovat spravne od zacatku, akorat se bojim, ze ji odradim uplne od kresleni kdyz ji budu napominat 😒

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 ale co jsem tak slyšela, tak s grafomotorikou mívají dost problém i standartní děti, hlavně teda kluci..takže bývá dost běžný, že začnou něco kreslit až po4.roku 😕no jsem zvědavá na nás..Tygra ty grafo cvičení docela baví, ale malování jako takový, to vůbec 😅

susik77
25. črc 2011

@sisstin - to kresleni-jako ze to pojmenuje asi opravdu zacina az kolem 4 let - tak mate cas, myslim...

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 no ta pojmenovaná čáranice je právě tak od 2let, že udělaj čmaryky čmaryky a řeknou, že to je třeba sluníčko a tak...a my to máme asi od 3let a furt jsme v týhle fázi, udělá nějaký klikiháky, řekne, že to jsem já...a čus 😅 😅

susik77
25. črc 2011

@sisstin - tak my jsme to meli teda fakt pzde-az po 3.5 roce myslim...tak to jste dobri 🙂

jolinka
25. črc 2011

@susik77 Inak aj Johi este viac ako 5 rocna kreslila prsty na ruke ako ciarky na obdlzniku {vyzeralo to ako sal}.
Miso napr. tento tyzden zacal vymalovavat velke predmety, ja mu nieco namalujem, vacsinou autobus 😉 a on sa snazi trafit do kolies a ost. casti a vymalovat, samozrejme este zachadza za okraj.

Kati dlho drzala ceruzu ako kolik, a to uz kreslila velmi pekne myslim ze teraz v januari na necele 4,5 roka, sa naucila spravny uchop, co som jej kupila 3hranne farbicky, ale myslim ze i tak musela na to dozriet, ze by jej nepomohla ziadna pomocka do toho casu...

sisstin
autor
25. črc 2011

tak ještě taková oddechovka, procvičování zvířat podle kartiček..no ale Tygra zvířata nijak zvlášt nezajímaj, tak to taky podle toho vypadalo 😝 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=AuhKd4bP9DI
jolinka
25. črc 2011

ako netreba si robit starosti, zaluba v kresleni ci talent je jedna vec, a vypisana rucka do skoly druha... poznam deti co kreslia bez fantazie, nezrelo, umelecky dojem des... napriek tomu su velmi inteligentne, ruku maju vypisanu, tahy pekne, takze im v skole pisanie nebude robit problemy

susik77
25. črc 2011

@sisstin - podle mne ty zviratka delal moc hezky 🙂

jolinka
25. črc 2011

my sme na tu grafomotoriku najviac pouzivali tie zosity Nekonecne malovanie a Nekonecne pisanie... kde sa to da zmazat a pisat fixou dookola

susik77
25. črc 2011

inak, celkom je vtipne ako po nas tie deti opakuju 😎 teri ako sa uci rozprava mi teraz hovori taketo vety: Ajinka spinka, ze? vidis? 😎 Som si uvedomila, ze to slovicko ze a vidis pouzivam skoro v kazdej vete 😀 😎

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka my něco takovýho máme od Dipita, jenže ty voskovky na tom vůbec nemalujou...musí se strašně tlačit, a to Tygr jako nedá 🙄

jolinka
25. črc 2011

@sisstin jo jo, ja nie som velmi za fixy, ale v tomto pripade sa to detom dobre precvicuje... ked musi na tom driet a tlacit tak sa samozrejme nesustredi na ciaru.
Tiez tam mame vlnovky, cikcaky, ciarky, obluciky, kolieska , ... ako pada dazd, ako hopka zaba, vlni sa had atd...

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka Joli, tak jsme to vytáhli...no ale ani omylem...sice jako už na tu tužku tlačí, takže je to aspon vidět...ale absolutně není schopný udělat ani vlnovku...fakt vůbec, u nás bude ta grafo fakt asi hodně špatná 😒

ygreen
25. črc 2011

@dilemma my jdeme na diagnostiku v říjnu,ale vypadá to na receptivní vývojovou dysfázii

smardik
25. črc 2011

@dilemma Tomášek nemluví, podle psycholožky opožděný vývoj a dysfázie, podle logopedky zatím jen opožděný vývoj, já se taky přikláním k tomu opožděnému vývoji a tomu odpovídá ta řeč. v září snad budeme chytřejší

susik77
25. črc 2011

Holky, jak to mate u vasich nestandardnich deti kdyz neco provedou? priznaji se k tomu, nebo rikaji ze to udelal nekdo jiny? Veru se totiz ke vsemu prizna...jestli je to normalni?

susik77
25. črc 2011

Jeste se obcas neobvykle vyjadruje, zrovna vcera jsme se s mm pozastavili nad tim, jak prisla k nam a zalovala, ze "Terezka ma zranila" 😎

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 Tygr se ke všemu vždycky přizná 😅 😅 já ani nevím, jestli by ho napadlo říct, že to udělal někdo jinej 😕 😅 😅 😅 😅

susik77
25. črc 2011

@sisstin no obcas je to trapas: na zapise do jednoho detsk. klubu se ji zeptala ucittelka, jestli ma doma panenku tak rekla ze ano a jeste dodala, ze je pocmarana. A kdyz se ji zeptala, kdo ji pocmaral, tak rekla ze : ja 😎

smardik
25. črc 2011

@susik77 u nás se to neřekne ale ukáže-pokud to udělá Tom tak za mnou přijde že se mám jít podívat co udělal, pokud Honza tak přijde a ukáže na to co se stalo a pak na Honzu že to udělal on,někdy na něj řve. ale jinak mimo domov že by třeba něco udělalo jiné díě tak to fakt nevím jak by se zachoval, to jsme zatím neřešili

sisstin
autor
25. črc 2011

tak jsme vytáhli tu knížku pro Předškoláky, a už z toho můžeme něco dělat, když Tygr trochu mluví...tohle je na pozornost, dítě si prohlídne první obrázek, pak se mu ukáže druhý a ono řekne, co jaký zvířátko drželo. Jsou to zrovna slova, který Tygr umí říct, a pamatoval si to dobře 🙂

evcaaaaaa
25. črc 2011

Ahoj holky tak danulina spinusa a ja vam jdu napsat jak sem se zase dneska potrestala sli jsme na prochajdu a potkali o tyden strarsiho klucika (jedno z dvojcat) no ja vam reknu my sli s danikem popredu a vzadu bylo furt jen slyset babi je tam bagr a babi je tam bagr a bagr kope diru atd atd atd chjoooo ja uz chci taky slyset toho meho kocoura mluvit ☹ ☹