Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
25. črc 2011

@jolinka - jasne ale ukaz mio dospeleho, napr. alebo skolaka ktory pride za ucitelkou a ide sa jej pochvalit ze rozbil okno, napr

jolinka
25. črc 2011

@susik77 inak poznam deti co sa naucili klamat a zvalovat vinu na druheho hooodne skor pred 8 rokom {aby sa vyhli trestu} ... a vobec to nesuvisi s ich ziarivym intelektom ci zrychlenym vyvojom... ☹

jolinka
25. črc 2011

@susik77 sak jasne ked mas skusenost ze za robite okno je trest

susik77
25. črc 2011

jasne nechcem polemizovat o klamstvach a vychove, skor mi prislo divne to, ze sa proste verca s tym pride pochvalit ze urobila nieco zle, o nic ine 😉

jolinka
25. črc 2011

@susik77 si robis zbytocne starosti, mala by si byt rada ze je zlata, uprimna, nech jej to dlho vydrzi

susik77
25. črc 2011

@jolinka - jasne len na tom zapise v skolke som sa citila dost trapne, asi si o nas vytvorili nazor ze sme ako rodinka Adamsovcov 😎 este ked povedala ze jej babika sa vola chudatko-teda ta, ktoru pocmarala 😀 😎 😝

susik77
25. črc 2011

@jolinka - ta ucitelka to skomentovala, ze co ine jej zostava, ked je pocmarana 😎 😝
no a najhorsie bolo ze nas tam ani neprijali nakoniec-a to bola super lacna skolka:(

jolinka
25. črc 2011

@susik77 Mam to od mojej tety co robi ucitelku na 1.stupni zs aj z inych zdrojov... ze casto prave tie inteligentne, nadpriemerne nadane deti... su viac detske, naivne, uprimnejsie, dlhsie ostavaju v detskych hrach nez ich rovesnici...
Ja osobne nemam rada trend tlacit deti rychlo do sveta dospelych,7 rocne sa obliekaju ako dospele, pouzivaju vsetku kozmetiku... vsak si toho uziju dost a dost cely zivot

susik77
25. črc 2011

@jolinka - no asi to ma po mne...tiez som dost spontanna 😝 kiez by to bola pravda, ze by bola inteligentna...zatial vidim len ze ma super pamat...prave mm stale naznacuje ze jej to moc nepali ☹

susik77
25. črc 2011

@jolinka - asi som este nerozchodila ze nas neprijali do tej skolky-to by som nemusela vobec do prace, mohla by som sa venovat terezke a verca by tam bola po-pia od 8-12.30. je to teda centrum pre predskolske deti a prave tam prijimaju tie co su ich rodic. na RD s mladsim ...pripada mi to od nich podraz, aj som im to napisala...bolo to totiz tk, ze bol poradovnik, ozvali sa nam, ze mame prist na zapis, ze sa im uvolnilo par miesta na zapise nam oznamili, ze nam oznamia, ci ju vobec prijmu 😖
no a cena bola 850 kc na mesiac, uplne perfektna...

jolinka
25. črc 2011

@susik77 aj nam sa to stalo, Johi chodila do jednej skolky a ked sme dosli prihlasit Kati tak ze nie je miesto v strednej skupinke, tak som opat poslala mm ze nech im povie ze kludne mozu vziat Kati aj medzi 3 rocne deti v najmladsej skupine {mala mat v oktobri 4} ze ona neskor zacala rozpravat a je celkove trosku viac pozadu {o dysfazii a auti crtach sme ani necekli}. Nato hned pani riaditelka, ze ked mame postihnute dieta nech ho dame do specialnej skolky, bla bla ... a prislo nam oznamenie o neprijati Katiky.

Kati posledny mesiac len skolka a skolka ako tam ona bude chodit medzi deticky,,, v zufalstve sme obvolali vsetko dookola a 4 dni pred zac. sk. roka sme nasli nahodou skolku, kde sa v zmiesanej triede uvolnili 2 miesta, 2 deti z jednej rodiny sa odstahovali, inak nam asi Kati ostane doma...este stastie ze som bola na materskej...

susik77
25. črc 2011

@jolinka - no ved, bohuzial pri dnesnom babyboome je to trend ze ak povies nieco taketo v skolke ze ma tvoje dieta poruchu reci poslu ta pomaly do zvlastnej skolky 😒
to radsej ani nebudem uvadzat nikde ze co je s veru - ona posobi vcelku normalne 😖 a je sebestacna...

cmilka
25. črc 2011

no, Filip tiez nikdy neklame, ked nieco vyparati, pride za mnou a posunkami sa mi snazi povedat, co vyviedol... aj ked tresne Mateja a o chvilu je krik, ja pribehnem, presvedcena, ze M. nieco vyparatil Fifovi a filip mi hned kruti hlavou, ze nie "ma ba, fi ba ma" (nie matej filipa vil ale filip mateja) 😀 😀 😀
@jolinka to akoze p.riaditelka v skolke sa vyjadrila, ze mate "postihnute" dieta? no, na to som dost citliva, nemam rada termin postihnuty... fifi je "iny" nie "postihnuty" 😀 😀
inac, ja som rada, ze Filip ide do spec.skolky, bojim sa, ze v "normalnej" skolke by bol "normalnymi" detmi zatlaceny do kuta, ked je v triede viac ako 20 deti a 2 ucitelky, tak nemaju sancu sa nejak zvlast venovat detom, ktore to viac potrebuju, si myslim 🤐

jolinka
25. črc 2011

@susik77 jj, a nieco take ako logo skolka ci trieda tu neexistuje, najblizsie v Presove, takze mozes vybrat medzi normalnou skolkou a specialnou ktore su mmch tiez narvane a pribuda tam tazsie postihnutych deti, predtym tam integrovali aj lahsie postihy, trebars len hypotonicke deti, lahka DMO a tak.

susik77
25. črc 2011

@jolinka jasne...to by bola skoda, ked je kati v podstate ok. Ani Veru nepotrebuje nejaku podporu, mozno len trosku dohliadnut, ci pochopila ulohu a pod.

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka
@susik77
@jolinka já jsem se docela dlouho tomu slovu "postižení" bránila, nicméně teď už s tím nemám problém. Dysfázie prostě postižení je, stejně jako je postižení ADHD nebo specifické poruchy učení. Mám trošku pocit, že to slovo má pořád takový jakoby pejorativní nádech a lidé ho berou jako urážku 😉 Prostě postižení obsahuje všechny "věci"(blbý termín, lepší mě ted nenapadá), které člověku v něčem znepříjemnují život a liší ho od průměrné populace.

Postižení není jenom o tom, že je dítě na vozíku nebo má nějakou těžkou mentální retardaci 😉

jolinka
25. črc 2011

@cmilka hej tak nam povedali ☹ zrejme mala p. riaditelka pocit, ze sa jej snazime prepasovat nejake retardovane dieta medzi uzasne zdrave deticky... 🙂 Inak tak skolka si zakladala na tom co dokazu deti naucit, deti boli vydrilovane, hodne vela naucene, vladla prisna disciplina... nakoniec je mozno dobre ze Kati nevzali asi by to pre nu nebolo dobre.

co nas nedavno diagnostikovali, ona fakt trochu mentalne i v reci zaostava cca 6 az 9 mesiacov, posledne tyzdne ale zase nahodila taky vyvoj v reci ze zacinam verit ze za 2 roky do skoly to fakt vyrovna s rovesnikmi, dokonca som par krat v niektorych slovach pocula R, hlavne ked sa jej to "odrazi od nejakej spoluhlasky... TRAVA. TREBA...

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka jinak o klasické školce jsem taky nikdy neuvažovala, i když mi ji Krejčířová doporučovala už od tří let. Vím, že víc dětí s expresivní nebo dokonce i smíšenou dysfázkou chodí do klasické třídy. Mně se to teda moc nelíbí..jednak ty děti tam prostě nemají (většinou) optimální rozvoj pro svoje postižení a jednak jsem se dost bála výsměchu a těhlech věcí 😕

opravdu některé učitelky jsou schopné o dětech říkat, že jsou to "mentálové, postihové" apod. 🙄

sisstin
autor
25. črc 2011

jinak Dysfázie obecně patří mezi poruchy psychického vývoje dítěte, je to řazeno pod psychické poruchy, tj. je to psychické postižení 😉

jolinka
25. črc 2011

@sisstin nemala by som s tym problem, keby ze sa bavime o dysfazii a ona to nazve postih... jednak Kati ani nevidela jednak ani nemala zaujem nieco o nej vediet

myslim ze ale v danom pripade to p. riaditelka brala skor pejorativne... proste my tu nechceme nejake blbe decko aby nam kazilo dojem

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka jo, je mi to jasné 😉 viz. můj příspěvek výše...ona si spousta lidí myslí, že je to mentální postižení...pokud teda vůbec mají tucha, co to ta dysfázka je 😉 na diskuzi psala maminka klučiny, co má opravdu velmi těžkou expresivní dysfázku (je integrovaný do klasické ZS), a chodí tam i jeho sestra (zase nadprůměrně nadaná)...a tuším známí se jich ptali, jako to, že jejich kluk chodí do normální školy a jestli to té jeho sestře neubližuje..no prostě no comment v tomto 🙄 🙄

cmilka
25. črc 2011

@sisstin no presne pre ten pejorativny nadych nemam to slovo rada, radsej by som hovorila, ze moje dieta ma hendikep... "postihnuty" sa s clovekom vlecie cely zivot...urcite, fifi bude mat v skole problem, s gramatikou, pisanim, matematikou... ale myslin si, ze v norm.triede tam okrem neho bude este aspon 5 deti s rovnakymi problemami (ved aj s nami chodili na zs stvorkari a pod.) ale budu bez tej nalepky...
@jolinka nas fifi mentalne zaostava aspon rok a najviac ma trapi, ze odmieta vsetky cinnosti, ktore mu nukam, aby sme sa trochu pohli dopredu... najprv som si dost vela slubovala od skolky, ale zacinam pochybovat, myslim, ze ani tam to asi nejako slavne nepojde... staci, ze okrem fifa tam budu mat 4 deti, ktore budu mat zaujem a budu sa venovat im ☹ ☹

sisstin
autor
25. črc 2011

@cmilka mám pocit, že to slovo vnímají lidi tak podobně, jako slovo "retardace"...taky se toho každej děsí, přitom v češtině to znamená "opoždění" 😉

my jsme vedli s někým debatu na podobné téma, zda dítěti dát tu nálepku nebo čekat, jestli se to ve škole zjistí nebo ne...já jsem teda zrovna za to, říct to prostě na rovinu a tu nálepku mu dát...protože prostě není "blbej a línej", ale má nějaký problém....ale hrozně moc záleží na té diagnoze...třeba u slabšího AS bych to asi taky ve škole neříkala, pokud by nebyly nějaké vážnější výchovné problémy 😉

jinak neboj, 5 dětí ve třídě je naprosto úžasné....a Filda tam taky určitě bude spolupracovat jinak, než doma...oni vědí, co s těmi dětmi mají dělat 🙂 😉

susik77
25. črc 2011

@sisstin - asi je jine kdyz dite vubec nemluvi nebo ma vyrazne problemy existovat v normalni skolce a kdyz jen sem-tam necemu nerozumi - a psychomotor. rozvoj ma prakticky v norme...myslim teda ze Veru by speci skolka spis uskodila...Ji pomaha kdyz je mezi normal. detmi a muze se od nich ucit...

cmilka
25. črc 2011

@siss teda vo význame ako "znevýhodnenie" 😉 😉

jolinka
25. črc 2011

@sisstin tu je taky problem aj so specialnymi skolkami, ze aj tam nenajdes miesto, uprednostia tazsi postih ktory je neumiestnitelny v beznej skolke, keby tam dojdeme s Kati, rozhodne nas poslu prec, ze to dieta zvladne beznu skolku a nech jej hladame tam miesto... navyse by mi bolo luto, ze ked sa Kati minule prazdniny tak rozbehla a socializovala aby zase bola cely den medzi dawnikmi a tazkou DMO, i keby ju vzali, mozno by bola odsuvana na okraj, lebo je samostatna, nenarocna, cely den by kreslila, nerobila by im tolko prace.

susik77
25. črc 2011

@sisstin - presne souhlasim, asi bych to oznamila jen kdyby to postizeni bylo patrne , kdyz je to jen nej. malickost, nerikala bych to, prip. bych to vysvetlila kdyby se objevil nej. problem...

sisstin
autor
25. črc 2011

@susik77 tak ona je speci školka a speci školka..že jo, speciální školka je třeba taková, kde jsou děti s astmatem, alergiemi, dysfázií atd., tam tuším chodím Alex od @simalex. Alexek taky chodil do normoš školky, zvládal..ale prostě ho to nijak extra nerozvíjelo..a myslím, že Simča je ted max. spokojená, co chodí do téhle "speci" školky..je jich tam mín a učitelky se jim skvěle věnují...

pak jsou speci školky, kde jsou fakt děti postižené těžce, třeba fakt ležáčci, autíci atd, tak to je jasné, že tam bys asi dítě s dysfázkou a ještě slabou nedala. Hrozně záleží na druhu té školky...já osobně si neumím Tygra v klasické školce o 25dětech představit...a to jako že vůbec 😉

cmilka
25. črc 2011

@jolinka filip by mal ist do skolky pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou, bola som sa v skolke pozriet, boli tam deti ako fifi, skor si myslim, ze Filip tam bude ten tazsi pripad... dali nam 3 mes. skusobnu lehotu, ci sa Filip zaradi, a to kvoli tomu, ze sme natrafili na jednu mladu psychologicku, ktora fifa uzatvorila ako nespecifikovana pervazivna porucha, takze nam najprv navrhli skolku pre autisticke deti... Filip nie je autista, mame to potvrdene od dalsich dvoch psychol., no ale ked uz to ma raz na papieri, tak je priam nemozne sa toho zbavit... preto aj moja nechut k slovku "postihnuty"

sisstin
autor
25. črc 2011

@jolinka já se divím, že v Ke vůbec nemáte možnosti...to je o moc větší město, jak naše Pardubice..a tady je teda těch možností nespočetně víc 😕 😨