Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka
@susik77 jj, já si myslím, že Verča od @susik mluví tak přiměřeně k věku 🙂 ony jsou fakt v tomto taky oooobr rozdíly...jen já mám fakt štěstí jako na děti, co mluvěj jak dáblové.. 😝 takže pak Tygr ještě víc vypadá jak mentos 😝

susik77
26. črc 2011

@sisstin myslim ze ta rec je aj hodne o inteligenci - veru je jeste na te urovni kolem 4 let - a ma narus. aj pouziti reci tak mozna proto to tak vypada...ty holcicky mohli byt aj inteligencne hodne dopredu. Aj Terezka bude podle mne hodne sikovna tak za pul roku-za rok...

sisstin
autor
26. črc 2011

@susik77 tak obecně vyjadřování s inteligencí jakž takž souvisí, i když ne nutně 😉 ale u těch poruch řeči je to úplně jinak...právě, že paradoxně děti s narušeným porozuměním bývají hodně neverbálně inteligentní, tam jsem snad nečetla, že by u toho někdy byla lehká MR...což u té expesivní v menším procentu bývá 😉

sisstin
autor
26. črc 2011

no, ale jak tu tuším někdy psala @jolinka jsou děti, co toho sice nakecají mraky...ale tak nějak o ničem, a pak co se týče nějakých hlubších vědomostí, tak to není žádná sláva 😝 ale to je taky hodně o tom, co s nima doma dělaj rodiče nebo jak s nima pracují ve školce atd. 😝

susik77
26. črc 2011

@sisstin - ja jsem nemyslela ze veru je MR, spis, ze je prumerna asi...a ty deti jak mluvi jak dospeli kolem 3.5-4 let muzou byt nadprumerne inteligentni...

susik77
26. črc 2011

Zkusim natocit obe holky-Veru aj Teri...co si o tom myslite...Terezka mi pripada aj mm ze je velmi inteligentni...

sisstin
autor
26. črc 2011

třeba od kamarádky kluk (stejně starej jako Tygr), byli taky u Krejčířové s podezřením na ADHD, což se nepotvrdilo...ale ten je fakt inteligentní...jako mluví tak nějak normálně, to zas jako úplně žádnej zázrak není, že bych si na poslech jeho řeči řekla, že je nějak strááášně inteligentní...jenže jak pak byli u Kr. tak tam dával úkoly minimálně o rok napřed, v něčem i víc...a to s ním doma jako nic spešl nedělají....teda jako ne, že by se mu nevěnovali..to vůbec...to tam funguje moc hezky...ale on si prostě hraje, jak chce...žádné speciální úkoly s nim nedělaj...třeba to Logico ho vůbec nebaví...takže jako ty věci fakt natrénované neměl, u Kr. je viděl poprvý v životě..a dal to tam s prstem v nose 😝

susik77
26. črc 2011

@sisstin - proste, vrozena inteligence...ale ted jsem cetla, ze pry kdyz se rodice hodne diteti venuji, muzou mu zvysit IQ o 25 bodu 😉

sisstin
autor
26. črc 2011

@susik77 já jsem to právě viděla na tom Tygrovi, že když mu dala Kr. v něčem úkoly, co byly třeba o rok napřed...tak ač je doma dává, tak tam to neuměl 😉 takže u nás je to hlavně o tom, že má xy věcí nabiflovaných, prostě to do něj hustim...děláme to den, co den atd., ale jakmile dostane úkol, který nezná (ač na stejné bázi, jako doma děláme a který umí), tak to prostě nedá...páč ho nemá nabiflovanej 😝 Tygr má IQ průměrný, v něčem možná lehce nad...ale jako žádnej zázrak to není...prostě mimo samozřejmě té řeči, tak to je naprosto průměrné dítě 😝

sisstin
autor
26. črc 2011

holky, jsem si teď četla u Žlababy to téma Vysazení tišících leků...ta Soňa, to je teda fakt případ 😝 @anarae jsi tu? Jako já si začínám myslet, že to je zas nějakej prudílek, co si vymyslel dojemný příběh a teď ho hrozně baví se s každým hádat..to snad ani nemůže být reálná osoba 😅

susik77
26. črc 2011

Veru ma jeste jednu zvlastni schopnost-tednevim jestli postreh, nebo super kratk. a dlouhod. pamet - asi pred mesicem mm nekam odlozil ladicku na kytaru a vube ji nemohl najit. Veru chtela aby zahral, on ji vysvetloval , ze nevi kde je ladicka. A verca mu rekla, ze nahore na policove skrini v krabici ( ta krabice byla mesic zavrena vysoko a Verca do ni nevidela 😎
Nebo dnes-byli jsme s kamaradkou s detmi na hristi-Veru s Kacenkou utikali, blaznili se a Verca si nekde odlozila panenku...Tak jsme se vratili, nemohli jsme ji najit po ceste na hriste ani na hristi. Potom po ceste k autu jsme sli pomaly a najednou mi Verca rika - tam jsem ji nechala - ja jsem ji vubec nevidela - a byla polozena na takovem zdenem plote...uplne zanikala s plotem...Neco podobne se nam stalo s Veru uz vickrat...

sisstin
autor
26. črc 2011

@susik77 no hele, tohle má Tygr taky..já něco hledám, nebo vůbec nevím, kde to je..a Tygr mi to ukáže 😅 😅 tahle malá děcka mají narozdíl od nás, ještě super pamatováka 😝

sisstin
autor
26. črc 2011

a já právě jakoby vidim v tom ten rozdíl, mezi "standartním" děckem a Tygrem...že ta standartní děcka tak nějak ke všemu dospějí, prostě najednou něco umí...ta podpora rodičů je minimální...ale já musim do Tygra všechno nahustit, jinak by byl prostě mimon...a to, co je norma by se možná sám naučil někdy o dva roky pozdějc 😝 páč jeho nevést nějakým směrem, tak celej den dělá jenom kraviny typu skákat mi po břiše, v něčem listovat, s něčím bouchat, běhat a skákat po posteli atd. 😝

susik77
26. črc 2011

@sisstin - veru taky neni zadny zazrak spis prumer. ale zas se nejak extra nelisi od normalnych deti. ale mozna nas ty nase deti prekvapi...
mm rikal, ze jejich cela rodina byla strasne intelig., jeho brat nadany - chodil aj na vyberovy gympel, jen on mel porad v skole problemy, nakonec vystudoval stejnou VS jako jeho brat a jeste s pochvalou dekana za nejlepsi diplomku v rocniku 🙂

susik77
26. črc 2011

@sisstin - tchyne je dr-veterinarka, tchan ing., oba synove ing.
tchyne studuje univerz. 3.veku, uci se 2 jazyky, cestuje po evrope po kamaradkach...chodi porad do divadla, opery...
a kdyz spomenu ze me bavi homeopatie a podobne veci tak si ze mne cela rodina dela legraci, ze to jsou sarlatanske veci 😖

susik77
26. črc 2011

@sisstin - mm ma inteligenci nekde na 1. mistach v rebricku a porad lamentuje ze verca bude asi blba a porovnava ji s teri...ja ale myslim, ze spis bude prumerna ale s dobrou pameti-a ma trochu talent na jazyky-tak mozna bude studovat nej. jazyky...
u nas v rodine mam VS jen ja, nejmladsi brat si dodelal az ted pri praci Bc.
Ja myslim, ze to prave nadani proste musi dostat clovek do vinku(teda IQ nad 130...)

jolinka
26. črc 2011

@susik77 no ja by toho tvojho mm 😖 aby ho Veru nestrcila do vrecka ...

Ja tiez povazujem inteligenciu za dolezitu, blbi tupi ludia ma rozculuju, ak nemusim nebavim sa s nimi... ale co mam deti, akosi prichadzam na to ze veci su viac prepojene, samotne IQ je strasne malo, testy nezasahuju celu osobnost, poznam tzv. inteligentnych primitivov s ktorymi je hnus sa bavit a naopak nestudovanych a mozno ani nie dvakrat bystrych ludi... ale ziarive osobnosti s ktorymi je radost rozpravat a daco ti daju pri stretnuti.

susik77
26. črc 2011

@jolinka - suhlasim, mne Verca fakt nepride pozadu. Proste to ma v hlave inak. Ona sa rada uci, ale skor tak ze si vela pamata. Teri si to zase spaja. Veru je strasne dobra, rada sa stara o babiky, plysakov , o Terezku, ma rada deti, zvierata...Chceme zacat od jari s nou jazdit na konoch, tie miluje. Boli sme parkrat a strasne sa jej to pacilo...
Inak svokra je intelektualka, mam pocit ze si zo mna robi srandu, ze mna moc tie jej temy nezaujimaju- ja som skor praktickejsia. Ale ona ma problem postrazit deti, ze vraj jej je luto ked placu-ze ma chut hodit si to z okna 😝 aj ked jej vysvetlujeme ze Terezka place zo vzdoru, tak ona si mysli, zedobre deti neplacu.
Alebo Teri chcela ist dole z detskej stolicky, vyklanala sa a svokra si zakryla oci, ze sa na to nemohla pozerat 😝 nie ze by ju isla dat dole. este ze tam bol mm.
Tak dakujem, radsej budem zit tu na zemi ako snivat on historii, operach a v praktickom zivote uplne nepouzitelna 😝

jolinka
26. črc 2011

@sisstin co sa tyka zvysovania IQ u dietata venovanim sa... suhlasim, moze to mat vplyv, zalezi na tom ake venovanie...vela podnetov, venovanie sa s radostou, pestovanie prirodzenej kreativity a zvedavosti...umozni max. rozvoj potencialu co dieta ma.
Uz som asi spominala tu matku z ihriska, dievcatko vyspele, s rychlym vyvojom reci, matke nestacilo sikovne zdrave dieta ale ze sa pokusi u nej vypestovat nadpriemernu inteligenciu....a tak neustale hucanie do dietata, dril, basnicky pesnicky, nedala jej dychat, plus okrikovanie a ponizovanie ak nieco nevedela ci nechapala...vysledok smutne dieta bez zaujmu, nehraje sa s detmi, len oslovuje dospelych svojimi dlhymi dospelackymi vetami...ano ona vie farby, tvary, zvieratka, pesnicky co ja viem co po anglicky, natlacene do hlavy, neverim ale ze toto je inteligencia... ☹

jolinka
26. črc 2011

@susik77 ze dobre deti neplacu ... he he 😀 😉
mozno je inteligentna... ale nie vo vsetkom

susik77
26. črc 2011

@jolinka - ja sa prave obavam aby som netlacila teri do hlavy-ako je sikovna, strasne ma laka co najviac ju naucit. ale ze by som ju za to okrikovala a nadavala, to nie, urcite.
ale zase ona ked sa jej nieco nechce ucit tak zacne kricat. snazim sa teraz s nou naucit farny-ked sa hrame s legom-aby mi ukazala modru kocku a tak...

jolinka
26. črc 2011

@susik77 ono je to narocne... najst tu spravnu strednu cestu,

Pozri ponukaj jej podnety nielen intelektualne ale aj trebars pohybove a socialne, odpovedaj na vsetky otazky, a nechaj ju obcas aj samu nech si hlada co ju zaujme...\
Lebo zanedbavane dieta sklzne do nudy, telky a tak... a zase ked neustale hucis, ucis...tak sa nauci pasivne prijmat a moze stratit vlastny zaujem, zvedavost...bude len otravovat a cakat ze jej niekto ponukne venovanie

jolinka
26. črc 2011

@susik77 ona ta baba bola extrem... svoje ego si zaklada na dietati, tak ju rozculilo trebars ze mala nepredviedla na pokyn co ju doma naucila... Ona navonok na nu sladkym usmevom, vsak povedz tu anglicku basnicku, ved doma si vedela, alebo povedz toto hento...a ked mala nic, LEN sa chcela tak obycajne hojdat ci kolotocovat.... tak pri prvej prilezitosti {dajaka nepodstatna blbost} na nu vybehla... Ty si nenormalna??? 😠 😠 nechcem take zle dievcatko, ideme domov... a uz ju vliekla ☹

jolinka
26. črc 2011

@susik77 inak Misulo ma vyse 2,5 a na farby sa mi dajak nechyta... on to este nechape, tak to chvilu necham, obcas mu poviem farbu nejakej veci ci hracky ale neprehanam.

susik77
26. črc 2011

@jolinka - vies, myslim ze mne aj deckam pride vhod ze idem uz od sept. do prace a nebudem mat tolko casu ich furt riesit. A budu mat kopec podnetov skolke a nove aktivity 😉

susik77
26. črc 2011

@jolinka prave dnes sme kecali s kamaratkou, ze deckam suplujeme MS 😝 ona tiez vymysla vseko mozne 😝

jolinka
26. črc 2011

@susik77 ja napriklad na zahradu zamerne nenosim detom hracky z domu... bud lezali bez povsimnutia, alebo sa natahovali na jednej veci a komplet vybavu nemozem doniest 😉
Rada im odpovedam na otazky, daco precitam, ale nejake detske hry s nimi ma uprimne povedane nudia 😉 😔

Tak sa uz zohrali ako partia...vymyslia si take hry ze dakedy ziram... preteky slimakov, na farmu, na motylov {skakaju s velkymi listami z vysky na trampolinu}, teraz v sobotu nasli plastove pasky na ohranicovanie vykopu... uviazali si to okolo pasa, a vencili sa ako psy a macky... 😉 v mlakach vyrabali priehrady, chytali tam ryby...

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka
@susik77 holky, tohle je taková debata, kde se asi ničeho moc nedobereme..ale je zajímavá 😉 ono být "inteligentní" není právě jenom o tom samotném IQ, ale právě taky o EQ, o výši té hladiny ve "frustrační nádobě", o tom, jaký máme charizma a prostě všechny tyhle věci dohromady 😉 a hlavně by měly být tak nějak v rovnováze...takže inteligentní a oblíbený člověk je ten, který má všechny tyto složky na vyšší úrovni a hlavně ve stejném poměru. Nemusí to být nějaký genius, co má IQ 150 😉

A jakmile je tam ten velký nepoměr mezi IQ a EQ, to je pak průser 😒 páč inteligentního asociála asi nikdo moc mít rád nebude, a i opačně, sice sociálně zdatný a hodný člověk, který ale nebude mít žádné vědomosti ani přehled, ten taky asi moc díru do světa neudělá 😒

Ony se dost často maminky autíků třeba rozhořčují, proč jejích autík, který násobí z hlavy do milionu a podobný věci, má stejně lehkou (středně těžkou) MR...jenže to je právě to, že tam se bere v potaz, jak ten člověk funguje v běžné společnosti...a pokud jsou tam nějaké výrazné úzkosti, rituály, jsou ty děti asociální....tak je to okamžitě hází do pásma MR.

@jolinka jinak my jsme právě ten případ, kdy já jsem ZATÍM schopná obstarat Tygra v těch "intelektuálních" věcech, ale třeba pak ty věci typu malování, tvoření...nebo i nějaké pohybové aktivity už mu moc zajistit neumím. A Tygr je přestě to dítě, kterému když něco nenabídneš, tak se bude bezcílně ploužit bytem, nudit se a vyžadovat pozornost ode mě 😔 proto se stejně jako @susik77 docela těším, až bude chodit do té školky. Že jednak se mu tam budou věnovat i v jiných věcech, ve kterých já moc zdatná nejsem..a jednak už nebudu mít tolik času, ho pořád nějak řešit 😒

@susik77 jinak já si připadám spíš jako učitelka, ne jako máma...neumím to popsat, ale prostě ten náš život je o dost jinej, než život "standartního" dítěte a matky..a upřímně už toho mám občas (často) plný zuby.

@jolinka já nějaký tendence, aby měl Tygr VS atd. fakt nemám, to mě už dávno přešlo, budu ráda, když se třeba vyučí a bude v pohodě...ovšem nesnáším to, když je dítě lempl a nesnaží se...tak možná v tomhle budu asi tak nějak přísná, ale budu se snažit, aby to nebylo jak u té tvé známé, která má tu holčičku jaksi přemotivovanou 😝

sisstin
autor
26. črc 2011

@jolinka to je ta výhoda sourozenců... 😉 já jsem sice jedináček, ale můj táta je z poměrně velké rodiny(4 děti), takže mám hodně bratranců a sestřenic. A rodiče nás "odkládali" na celé prázdniny k babičce, která nám nedovolila být v baráku (aby jsme neudělali bordel), ale ani jsme nesměli ze zahrady (aby se nám něco nestalo 😝 ), takže možnosti moc nebyly. A my jsme si neuvěřitelně vyhráli - na schodech jsme měli jako kosmickou lod, venku jsme si hráli na piráty a na mimozemštany..no prostě ráda na to vzpomínám.... 🙂

jolinka
26. črc 2011

@sisstin siss ja teba s nou absolutne neporovnavam... to je nebe a dudy.
moje maju obrovsku vyhodu socializacie uz v rodine, su traja a ja ich vediem aby sa mali radi a nachadzali si hry spolu {proste MS v malom 😉
Kamoska mala tiez jedinacika {ked mal ale vyse 6 tak porodila druhe} a maly kym mal moju dceru tak sa hral s nou, inak doma len chodil za rodicmi a hraj sa so mnou, nudim sa... dieta potrebuje partnera, ak ho nema v dietati uspokoji sa aj s dospelym, prip. sa nauci ho uprednostnovat. To by bol Tygr prave asocial keby ze je spokojny sam s hrackami a nenudi sa.