Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
28. črc 2011

@ygreen - no prave, aj teri brzy umela varila mysicka kasicku-ukazovat kdyz jsem ji to rikala-a tohle veru nikdy nedelala. veru neumi ani indiana ☹ celkove problem s temi ukazovackami...
jeste jsem se vas chtela zeptat, jestli je oki, jsem si vsimla, ze Veru kdyz se neco nauci jednou nejakym zpusobem, tak se rozciluje ze jinak se to nemuze delat...a kvuli tomu krici, place, ze se to musi delat jen tim jednym zpusobem...Priklad zrovna z dneska: staveli jsme Domecek z lega. Dala jsem 2 zdi, 3.stoupek-aby to drzelo. Tak se rozcilovala, ze sloupek tam nepatri, ze tam musi byt zed 😎 A plac...
a podobne...

smardik
28. črc 2011

@susik77 jo u nás je to samé má svůj způsob a dáš to jinak a pláč, u TOma mi přijde že mu ten jiný způsob prostě dělá zmatek v hlavičce, mění to jeho jistoty-má něco jisté a je to v klidu a já mu to měním a on pak má zmatek, jeho jistota je pryč

susik77
28. črc 2011

@smardik - presne. obcas jsem opravdu na pochybach jestli verca nema nej. druh autizmu...ale ten AS se s tou dysfazkou vylucuje a ona je jeste velmi spolecenska a ma super kontakt a 2 odbornici mi prave autizmus vyloucili...tak asi bude jen sva...mozna se aj to case srovna...

smardik
28. črc 2011

@susik77 jo já kvůli toho taky na autismus myslela ale je společenský, oční kontakt není problém, ted už ani tulení,mazlení takže autismus ne. prostě jsou takové lidé co mají rádi jak je všechno na svém místě. třeba manžel je taky taková citlivka na ruce jak Tom-my někam jdeme a všichni si dají třeba klobasu-na pouti např. on má chut ale on si ji nedá musel by jíst rukama a umazal by si ruce. můžeš mu říct že se pak může umýt ale ne, minule jsme byli u mekáče a rozčiloval se že tam nemají příbor, nechal to tak a šel pryč. v tom je fakt Tomík po tatínkovi ale nevím jestli se něco takového dá dědit. Fakt by mě zajímalo jaký byl manžel v dětství-jestli byl tak citlivý na ruce ale nevím, tchýně mi houby řekne

smardik
28. črc 2011

holky ještě otravuju s jeslema ale už naposled. tatka mi nabídl že to budou Tomáškovi platit, mají ho moc rádi a myslí si že to je super nápad s jeslemi, že mu to pomůže. no a prý jestli chci at dám i Hanyho, že to budou platit oběma. co myslíte pro TOma lepší být tam sám nebo s bráchou? podotýkám mají se moc rádi a jeden bez druhého být nechtějí, i jak se jeden vzbudí hned projde celý byt jestli brácha někde není a jak ne jde klepat na dveře a budit ho apod

susik77
28. črc 2011

@smardik jak casto tam bude maly chodit? kdyby to bylo jen parkrat tydne na dopo-tak 3xtydne dala bych tam klidne aj mensiho. ja ted prave od zari davam do skolky Terezku s Vercou. Teri budou v zari 2 roky, budou chodit 3xtydne od 8. do 16.30. Ja zas uvazuji nad adaptaci-teda hlavne pro Teri co by bylo nejlepsi. Co myslite? Zatim mam plan prvni tyden- 1.den-pujdou holky na 2 hodiny dopoledne.2.den pujdou na cele dopoledne, 3.den pujdou znovu na cele dopoledne. 2.tyden je chci dat na 2 cele dny od 8.asi do 15. a dalsi uz nastupuji do prace a budou tam od 8.do 16.30 po, ut, str.
Myslite, ze je to dobry postup?Veru je uz stary mazak, miluje skolky a deti, Teri kdyz tam byli poprve spolu s Vercou na den deti hodne plakala-byli jen na 2 hodinky.

sisstin
autor
28. črc 2011

uf, tak jsme doma 🙂

@susik77 ty složitější tvary asi okolo 2,5let...ty základní by měla děcka zvládat ve 2 letech 😉 jinak k tomu, že dítě vyžaduje "stejný postup" -to je fakt normální..to mají i standartní děti, není to nic neobvyklýho..to není rituál v pravým slova smyslu 😉 my to máme taky..ovšem problém je, když třeba něco dělá s dědou a je zvyklý, že to dělaj tak a tak...a pak to chce dělat se mnou, a já nevim, jak oni to dělaj...takže hned hysteráček 😝

jinak u nás je to asi jako u @smardik rukou začal jíst snad až v 18 měsících, lžičkou nejí doteď - teda ne, že by to neuměl motoricky (zas takovej jantar není 😅 ), ale jelikož jí asi dvě jídla, která se jí lžičkou (jogurt a polívku), jinak jeho veškeré jídlo se jí rukama...no takže si strčí asi tak 2-3lžičky a konec, musím ho dokrmit, jinak radši nebude jíst nic 😝 to je dost problém u těch "nejedlých" dětí..že klasické dítě, když má hlad a máma ho nechce krmit, tak se prostě radši nají samo.. u nás nějaký výhružky, že teda nebude mít nic atd., jsou naprosto k ničemu..on by byl akorát rád, že jíst nemusí 😝 takže holt ho musím krmit, jinak by nejedl nic..já si to nemůžu dovolit bohužel, abych mu to nedala radši 😖

jinak jak byl Tygr ted tři dny hodnej, tak už to zase začíná 😠 ráno se probudil s hystrerákem, jenže to se mu asi něco zdálo - vytřeštil oči a začal řvát "mama ruka nahoru"...takže absolutně nevím, co po mně chtěl..on to asi taky nevěděl...no takže si trošku polítal po bytě, zahysterčil a pak už dobrý...přes den ten hysák nebyl, ale nebylo k tomu daleko a hlavně mě strašně zas buzeroval 😠 samý výmysly - totální kraviny, např. hodil flašku od pití do koše..a za tři vteřiny po mně chtěl, at se v tom koši hrabu, že to tam hodí znova..a podobný bejkárny. Pak chlastá to pití a říkám mu, že už žádný nemáme, až doma...tak at asi to šetří...tak Tygr, že "jo jo jo" dopil to a samozřejmě za 10minut chtěl pití a prudil 🙄 🙄 🙄

na logo dneska dost dobrý, normálně z něj lezly i sykavky, měkčení - š, ž, č atd. Jako všimla jsem si, že se zas trošku zlepšil, hlavně jako do obsahu slovní zásoby, už z něj padaj věty typu: "kolo jede nahoru", v jeho podání sice "ovo jede vavovu", no nicméně, už je to taková jakoby normálnější věta 😅 😅 😅

susik77
28. črc 2011

Holky, my dnes slavime 3.narozeniny panenky Marfinky 🙂 Veru ji upekla 2 dorty-z koralek a barevnych papirku 🙂 A pripravili jsme ji aj darek a zabalili do krabicky 🙂 A ze panenka je uz slecna a bude chodit do skoly 🙂

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj to s tim legem taky - ja nejsem moc talent na staveni a Veru ma s tatinkem x postupu-na supermarket, nemocnici pro zviratka, domecek a pod. A problem, ze ja nejsem moc in co se jak stavi a potom verca rve ze tak se nemocnice nestavi 😎

smardik
28. črc 2011

@sisstin Tom nejí rukou do ted, Hanys dávno

@susik77 bude chodit na 5dní v měsíci na celý den

susik77
28. črc 2011

@smardik - aha, pro malyho by mozna bylo lepsi jen na dopoledne...ale na druhe strane, ze pry mensi deti si rychleji zvyknou 😉 tak by to nemel byt problem...

sisstin
autor
28. črc 2011

@smardik tak jestli mu vadí, že je špinavej..tak je to docela logický...Tygr by třeba nevzal do ruky namazenej chleba, pokud není na čtverečky...tak jako nevím, jak to bude dělat ve školce..tam jim to fakt jako krájet nebudou 😝

smardik
28. črc 2011

@susik77 no já původně chtěla jen na dopoledne a po obědě domů ale to je pro mě na houby kvůli spaní-obou

@sisstin podle mě v tom je ten problém proč on nejí sám, chleba teda nevezme do ruky ani na čtverečky ale je schopný si pár kousků napíchnout

susik77
28. črc 2011

@sisstin - to mame taky-ale my jsme to Vercu naucili-namazat a nakrajet na ctverecky.

sisstin
autor
28. črc 2011

@smardik tahle citlivost na ruce je teda fakt zvláštní, nicméně Tygr má taky svoje ujetiny...takže asi každej má něco 😝

smardik
28. črc 2011

@sisstin už jsem psala že manžel je dodneška cíta na ruce tak je to asi po něm i když nevím může se taková věc podědit

sisstin
autor
28. črc 2011

@smardik mi to přijde jako určitá forma obsedantně-kompulzivní poruchy 😕 ale Tygr je taky fakt v něčem prdlej, tak těžko říct 😝

susik77
28. črc 2011

@smardik - ja mam zas nekdy jakoby citlivou kuzi-hlavne na rukach-kde je jemnejsi kuze-normalne me boli. hlavne kdyz jsem unavena nebo vystresovana. asi to souvisi s nervami...

susik77
28. črc 2011

@sisstin - Veru jeste pred pulrokem kdyz se polila pri jidle se zacala cela svliket s placem. proste ji vadilo kdyz se uspinila.

smardik
28. črc 2011

@sisstin uvidíme časem, už se to o něco zlepšilo můžu ho vzít za ruku, udělá paci paci a i u toho kdysi řval takže se to lepší. Já se o tom bavila právě s psycholožkou a říkala že to může být jen taky taková povaha nebo i právě nějaký psychický problém a že časem třeba bude nutné vyhledat psychiatra, zatím se to říct nedá. právě i proto chce to podrobné neurologické vyšetření, zítra bych možná mohla vědět termín

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 jo, to Tygrovi taky 😉 ale u Tomáška mi to přijde až jako zvláštní, že on se štítí sáhnout i na jakékoliv jídlo...i na suchý věci a tak 😉

kendra
28. črc 2011

Ahojte. Ak sa aj ja môžem pridať, tak mám tiež "neštandardného" syna. Všetkému je ale príčinou jeho predčasné narodenie (v 28.t.t.). Človek sa s tým nikdy nevyrovná, no dokáže sa naučiť s tým žiť...

sisstin
autor
28. črc 2011

jinak Tygr má zas ted další "zábavnou" věc, že když se ho ptám, jestli něco chce udělat on, nebo to mám udělat já...tak řekne, že já...tak to udělám, a hned řev, že to chtěl udělat on..takže všechno děláme jak magoři 2x 🙄

sisstin
autor
28. črc 2011

@kendra ahojky a vítej..chlapeček je nějak víc postižený, nebo jenom jiný? Tady jsou děti většinou s poruchou komunikace - takže dysfázie atd, ale vítáme všechny maminky...ted se přidala maminka Downíka např. 😉

anarae
28. črc 2011

@sisstin tohle znám u nás to je rovnou : "uděá máma" a vzápětí když se do toho pustím řve:"ne mámo lá uděám ám"(ne mámo zlá udělám sám) začal zase uplně vynechávát slovíčka já,ty my naše a td........ což mě mrzí už to tak hezky uměl:o)

anarae
28. črc 2011

jo jinak my ted máma doma naháče nesnese nic na sobě ani oblíbený věci,normálně vzteky rotrhá trička všechno jen aby byl nahej.Takže celej den honíme nahatej zadek ze zahrady 😀 to už je dost ujetý ne 😝

sisstin
autor
28. črc 2011

@anarae no tohle maj autíci většinou...prej je to oblečení jakoby až bolí 😕 ale tak Ondrášek má od všeho trošku, takže asi má nárok 🙂

smardik
28. črc 2011

@sisstin Tom zvládá suchý rohlík sám a veku

jolinka
28. črc 2011

Kati do isteho veku cca do 2 a tristvrte jedla iba jednu zlozku na tanieri.. tako dakto na autikoch pisal, ze "nesmu byt zmiesane molekuly" 😉 🙂 cistu ryzu, alebo cistu uvarenu mrkvu, jeden cas doslova zila na mrkve
potom sa to zlepsovalo, zjedla vyvar s cestovinou, alebo postupne sme mohli dat ryzu a ked dojedla tak mrkvu...
Pecivo len suche, nechytila nic mastne do ruky... teraz uz je normalne, akurat nezje kadejake omacky, privarky, ked je jedlo niecim "obabrane"

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka stejně je zvláštní, že tohle mají fakt i ta děcka s dysfázkou...je to hodně častý, četla jsem to i jinde...a je jedno, jestli maj "jenom" expresivní, nebo smíšenou ...prostě tyhle "divnosti" tam jsou...ona je pravda, že v něčem ta dysfázka fakt není daleko od autismu 😕