Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
29. črc 2011

Ahojte, dnes som skusala Veru z tych otazok-hlbsieho porozumenia - ako ze co svieti cez den, v noci-perfektne vedela. Potom z coho pijeme-tiez ok, kde spinkame-ok, co si vezme ked ma hlad-ok, aj ked ma smad.
Mm jej daval zase tie pojmy-dalej, blizsie-ze vraj v poho zvladala.
A stale hovori, ze uz ide do skoly a do prace 🙂

ygreen
29. črc 2011

Ahojky
včera začali Tobiho bavit logo kartičky ale tak že on ukazoval a já mlela a mlela, ale úplně poprvý, když je včera přinesl nějaké rozložil, dal kartičku, kde stojí maminka a hubuje klukovi a píše se tam ty, ty - a Tobík tak jak to dělám já - zvedl ruku, ukazováček vystrčil, zamával a nádherně řekl tyty. Fakt krása. Ale od té doby už to neřekl. Si to asi šetří. Ale není mu dobře, chytl od nás zánět spojivek a asi na něj něco leze.

argousek
29. črc 2011

@sisstin my děláme, že vkládá nějaké drobné přeměty jako čočku, hrášek nebo co tě napadne jiného do hrdla pet láhve a musí u toho střídat ruce. Třeba 5x pravou a 5x levou a takhle to alespoň 3x prostřídat. Jinak taky kreslíme ležatou osmičku a u toho taky střídáme ruce. Nebo jiná grafomotorická cvičení a zkoušet u toho vyměnit ruce, aby zkoušel používat obě strany. Nebo taky to navlékání korálku a aby u toho střídal ruce, aby to navlékal pravou a pak i levou. Taky jednou psala jedna mamka na nedonošencích, že je dobré takové cvičení, jakože dáváš k sobě ruku nohu a druhou ruku nohu a pak nakříž. Cvičí se to vleže.

Holky já si musím u vás postěžovat. ☹ ☹ ☹ Dneska mně nakrknul manžel, já třeba Adámka za něco chválím a on mu třeba říká, jak to dělá nebo říká blbě. Třeba teď říká docela hezky takovou říkanku z logopedie, docela se snaží to vyslovat i pěkně, vkládala jsem to na fb. No a manžel mu říká, že mu vůbec nerozumí a vůbec ho nepochválí, že se snaží 😝 No a když má nějaké pokroky, tak to jen přejde a pak jen říká, že ten kluk od sousedů už umí to a to. A že už cvičí s hasičema a chytá ryby a já nevím, co. Tak jsem mu to řekla, že mně to se.., když to takhle říká a že ho vůbec nepovzbuzuje, ale jen utlouká a on na to, že já ho zase jen pořád chválím a přitom není za co. Tak je mi z toho nějak na nic. My máme absolutně rozdílný názory na výchovu ☹

jolinka
29. črc 2011

@argousek ☹ ☹ ☹
moj mm ma takeho otca co ho za cely zivot za nic nepochvalil... nasledky su na nom dodnes 😠

nakopat ich do ri..i

Inak lepsia ako chvala je povzbudzovanie, teda sustredit sa na konkretnu vec co dieta spravilo... toto sa ti podarilo, hento slovo si povedal dobre atd. nez len vseobecne Si sikovny, si dobry.

jolinka
29. črc 2011

@argousek moj zaroven deptal mna i dieta...

zda sa mi ze vobec nepokrocila, nevidim ziadne zmeny, Johi v tom veku hovorila lepsie, co s nou robis...

argousek
29. črc 2011

@jolinka jj tak já mu vždycky zatleskám a pochválím ho, ono je vidět, jak se opravdu snaží a když to řekne špatně, tak se opraví, je vidět, že se prostě snaží. A mm po tom všem čím jsme si prošli srovnává s ostatníma. Ale to by mi tak nevadilo, mně spíš vadí, že poukazuje na to, co neumí, místo toho, aby ho pochválil, že se fakt pěkně naučil jezdit na odrážedle, tak jen řekne, Míša od sousedů na tom jezdí takhle už od dvou let. On prostě nevidí důvod ho pochválit, protože to ten či onen umí líp. 😝 No nevím, tak snad na něm nebudou takový následky, snad to já trochu zachráním. Já ho jinak miluju, ale tohle mně fakt štve a uvažuju o tom, jak se dokážeme v životě shodnout, když máme takový rozdílný názory ve výchově. Mně to přijde docela zásadní, jemu to ovšem přijde jako prkotina 😢

ygreen
29. črc 2011

@argousek to ať jde do řiti. Já chválím a i manžel děsně za každou chujovinu. prostě jen řekne nene, nebo něco vyhodí do koše, umyje si po wc ruce, podá mi něco na pořádání, podá mi korálek správné barvy, apod - hned tleskáme jak jantaři, vejskáme a vůbec!!!

samkovama
29. črc 2011

ahoj, hlásim sa ako mama ďalšieho "neštandardného " dietata 🙂 . Tak som si čítala vaše diskusie a cítim sa dost spriaznene 🙂 . Mojmu synovi Samkovi bol diagnostikovaný sémanticko-pragmatický syndróm. Máte niekto skúsenosti s touto diagnózou ?

sisstin
autor
30. črc 2011

Bré ráno,

tak já měla dneska jet za kámoškou do Prahy, ale jednak je hnusně jak sviňa a jednak je kámoška nemocná, takže prd prd příjem 😒 Takže budu ne netu, zkouknu nějaký filmy, možná si sjedu do Meka pro něco dobrýho...no prostě pohoda jazz 😵 Tygr se vrací zítra odpoledne, tak mám relax 😎

@samkovama ahoj a vítej 🙂 já "znám" tři děti, co ho mají 😉 U téhle diagnozy strašně moc záleží na tom, jak má dítě ty složky namixované a jak je má těžké. Nejlépe na tom bývají děti, které asi nejvíc tíhnou k tomu AS 😉 Takže tam jakmile se zlepší porozumění a užití té řeči, tak postupem času z nich můžou být klasičtí aspíci 😉 No každý dítě s tímhle syndromem má ty složky namixovaný různě, takže i ten vývoj a prognozy jsou dost jiný 😉 Někdo je fakt pak spíš AS, a když je to lehčí AS, tak se s tím dá žít poměrně normálně. To má A.od Zuzky (@andreabe je zná), ten je hodně inteligentní, chodí do normální školy, má dobré známky...ale je prostě trošku jiný v tom aspíkovském slova smyslu 😉 no ale jsou děti, které víc tíhnou spíše k tomu klasickému autismu, porozumění řeči se moc nelepší atd., takže tam ty prognozy bohužel nic moc....ale to se pozná až časem 😉

Chlapeček jak rozumí mluvené řeči? A mluví aspon trošku, nebo vůbec? Nenapsala jsi, kolik je mu let 😉 🙂

sisstin
autor
30. črc 2011

@argousek no tohle je peklo 😒 holt asi manžel si neuvědomuje, že nemá doma klasický dítě...že Adamek prostě určitou dobu nebude ještě úplně standartní dítě a že tam to bude trvat. Má přehnané nároky a není mu dost dobrý, pořád vidí jenom to, co umí "normální" děti 😖 tak to holka nevím, jak to řešit...jedině si s ním promluvit, ale nevím, jestli to má nějakej význam...

jak píše @jolinka tak se má chválit spíš za určitou věc, co se mu povedlo, ne tak obecně jenom, že "jsi šikulka"..jináč Joli, ty nějak víc jedeš v RABR? 😀

susik77
30. črc 2011

@samkovama - vitaj, my mame slabucku receptivnu-semanticku poruchu reci...neviem ci to nejak suvisi s tymto-veru nerozumie niektorym veciam-abstraktnym pojmom , nevie odpovedat na nejake otazky ale inak rozprava primerane na svoj vek 🙂

sisstin
autor
30. črc 2011

@susik77 počkej, vy teda máte i sémantickou poruchu řeči? 😕 😕

tak já nakonec do tý Prahy jedu a budu tam i spát 🙂

sisstin
autor
30. črc 2011

sémanticko-pragmatický syndrom je něco jinýho, než sémantická porucha řeči 😉 ten syndrom obsahuje to, že jednak dítě má špatné porozumění a užití řeči, ale jednak má "od každýho trošku", takže tam je trošku z As, trošku z autismu, trošku z neverbální poruchy učení, trošku z nespecifikované pervazivní vývojové poruchy atd.

U té "jenom" sémantické poruchy řeči je narušeno užití řeči, dítě teda nesprávně používá řeč, mluví jakoby "mimo" 😉

susik77
30. črc 2011

jj psala jsem ti to jeste kdyz jsem se to dozvedela ze zpravy-receptivni-semanticka porucha reci. zpusobuje to ze se veru chova nekdy"jinak"?

susik77
30. črc 2011

@sisstin - jj, obcas mluvi mimo-v situacich kdy nerozumi...

sisstin
autor
30. črc 2011

@susik77 no to je si rozdíl trošku od těch dětí, co mají "jenom" receptivní...ty mluví blbě celkově většinou, ale u vás, jelikož je ta exprese dobrá...tak prak právě vznika ta blbá sémantika...ale to fakt už nevím, to už je hrozně složitý...to spíš už jenom tak hádám 😉

susik77
30. črc 2011

@sisstin - no krejc. mi rekla, ze mame cvicit hlubsi porozumeni na obrazkoch, jinak ze to neni nic dramaticke a mam na ni mluvit pomalu a zretelne. doma mluvi v poho. problem mame jen s otazkami typu: preco places a pod.-to mluvi odveci-asi kvuli tomu ze nerozumi...

dalea
30. črc 2011

Ahojte nieco na zasmiatie 😀 Lea mi dnes vravi,mami,co mas na nozkach?Vravim papuce. Nie,ale tam vissie,vravim kratasy. Tak vstala a ukazuje,Nie,tu vzadu(na zadnej strane kolien),mas take dierky,niekto Ti tam vyvrtal dierky 😅 No co si to decko nevsimne,ze ju take nieco vobec napadne 😀

ygreen
30. črc 2011

čauky, Tobiáš je takovej trocghu přichcíplej, a je protivnej a hlavně NECHCE NIC DĚLAT - jak mu řeknu - prosím tě, mohl bys, udělej, ukaž, tak začne ječet a ječet a ječe a já mám chuť ho bacit. Bože kdy už tohle období přejde 😠 😠 a jak předevčírem nádherně řekl tyty, tak te´d už ani pfň, prostě on nebude dělat nic co chceme my.
@sisstin nechápu jednu věc, ve 2 uměl ahoj (aoj), halo (haó) říct hezky, teďd když to říká tak strašně blbě, vůbec to není srozumitelné - spíš je to jako halo (aj). No prostě nevím, no - asi bych už napočítala víc slovíček,a le nejsem schopná jerozlišit od hejkání 😖

andreabe
30. črc 2011

@sisstin jj,A.od Zuzky ma od zaciatku fascinoval 😉 v podstate uplne v pohode dieta, problem ma len s abstrakciou, metaforami a pod..
ja som si dlho myslela, ze je to aj nas problem, uvidime po diagnostike u kr,a v aple.
My mame novinku, ze si Luky normalne zacal spievat pesnicku ´´hajaj buvaj´´. Rozumiet mu len par slov, ale dava aj melodiu, odspieva to cele, len cumim 🙂 a zacal si sam pozerat knizky, pripadne ukazuje na obrazky prstom a pomenuva si ich, ak vidi v knihe vlacik, tak krici na mna ´´vlacky´´ a pozera, ci sa tesim s nim 😀
Zatial mu ostava par autiprejavov, socialna hra s rovesnikmi takmer nulova, chodenie okolo stolov, murov a velmi slabe ukazovanie, zdielanie.
Napr, ked dostane novu hracku, nove topanocky, tak vobec s nimi neuteka napr k mm, aby mu ich ukazal, pochvalil sa s nimi..
@argousek @ygreen vasi to robia??
tak sa majte 😉

argousek
30. črc 2011

@andreabe Co myslíš?
Adámkovi zůstal jedinej auti rys a to je asi to, že když je někde u dveří, tak ho baví je otvírat a zavírat, jinak mu všechny rysy vymizely, ale měl je docela dlouho a měnily se

susik77
30. črc 2011

@argousek - myslis ze to je auti rys? ja myslim ze to deti proste bavi 🙂 to delaji vsechny 😉 u nas je aj vypinani a zapinani svetla

dalea
30. črc 2011

@susik77 Presne takto to ma aj Lea,ze niecomu neporozumie,tak odpovie od veci 😝 Napr. sa jej jeden pan pytal,ci mu preda toho psika(nasho) a Lea odpovedala-Ano,poznam ho 😕 No ked som jej tu otazku zopakovala ja,uz pochopila,ale aj tak by ho predala 😠 😀 Inac mala tiez problem s otazkami typu-Preco places? Tam mi prislo,ze to nevie zargumentovat,zacala koktat-lebo,lebo...Teraz uz na taketo otazky odpoveda primerane. Ale aj tak som stale v takom napati,ked sa jej niekto nieco pyta,ze ci neodpovie od veci a som pripravena zachranovat situaciu,ak by jej bolo potrebne otazku zjednodusit 😝 A to ona sa pusti do rozhovoru s kazdym,vzdy kazdeho vyspoveda,aj z okna,ked ide niekto po ulici,hned vie,ako sa kto vola,kam ide,preco tam ide atd. Hotova SIS 😅

susik77
30. črc 2011

@dalea - presne, aj ja mam pocit ze nevie argumentovat. a potom striela 😎
super, lea je sikovnica!

anarae
30. črc 2011

zdravím na rychlovku,dneska se jak hlídat tatínek a tak mám fakt dost času na ten pitomej blog 😀 nj zase předělávka ,ale ted už definitivní 😵 doufám,pročtu vás pak navečír v klidu

susik77
30. črc 2011

@dalea - inak neviem ci uz ma vediet v necelych 4 rokoch argumentovat...neni to este v ramci sirsej normy ze to nevie zdovodnit?

dalea
30. črc 2011

@susik77 Mne to stale pride,ze odpoveda od veci preto,ze proste nerozumie 😝 Nechape tie abstraktnejsie pojmy,nadsazku a pod.,ale stale sa to zlepsuje,tak ja si myslim,ze sa to zrovna😉 Este ked sme chodili k logo,tak ona mi vravela,ze moze ist o semanticko-pragmaticky syndrom,ale ako sa pstupne zlepsovala,tak to zamietla 🙂

susik77
30. črc 2011

@dalea - aj ja myslim ze veru kvoli tomu rozprava odveci-resp. odpoveda. inak co sa tyka rozpravania, ona tvori dost zlozite, aj podradovacie vety a pod. S rozpravanim problem nema...len s tym pochopenim a argumentaciou a trochu s vyslovnostou-R, C- na to C vyplazuje jazyk von a prska 😎 .
To R vyslovi uz aj niekedy spravne uprostred slova.Ale to sa este zrovna-aj ked pojdeme na tu logo od oktobra...

dalea
30. črc 2011

@susik77 Lea bude mat v septembri 4,5r.,samozrejme,ze este nevie vsetko spravne zdovodnit,ale onato uz teraz zdovodni ,aj ked to nieje pravda 😀 Dnes mi povedala,ze ma v brusku babatko,tak sa jej manzel opytal,ze kde bude babatko zajtra,tak odpovedala,ze uz bude vonku 😅