Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
1. srp 2011

@sisstin pocuj, si teraz nastrasila aj mna ☹ Luky vysiel teraz v logoteste na 18-20 mes, aktivne pouziva 129 slov (podla mna vsak aj viac) a pasivne mu vyslo 289.
Co je vraj velmi slabe, lebo pasivna slovna zasoba ma byt 3nasobna oproti aktivnej..
A vo vyvojovom profile vysiel tiez na 20 mes.,co sa mi moc nezda..

to sme oneskoreny o 2 roky.. 😒

@ygreen inak nezufaj, Luky presne takto startoval, vedel len par citoslovc, nic moc a potom zacal echolalicky opakovat a postupne pridavat funkcne slovicka.A to vsetko v podstate zacalo po 3,5 roku veku
Napr.donedavna iba zopakoval slovko prsi a teraz sme boli vonku, vonku lejak a maly zahlasi ´´prsi´´ . A odvtedy to slovo pouziva funkcne😉

smardik
1. srp 2011

☹ ☹ ☹

smardik
1. srp 2011

tak jsme to zkoušeli 3x-poprvé jsem mu dala na stůl 2obrázky-kočka a vlak a vedle toho stínové a to mi jen řekl hu hu a čiči že poznal co to je a nic,podruhé jsem mu dala na stůl kočku a vlak a do ruky jen jeden obrázek-vlak a on vlak položil vedle vlaku, kočku jinam tak jsem říkala že to třeba aspon pochopil že to má dát k sobě, no potřetí měl zas kočku a vlak a jen mi řekl co to je a dal to úplně bokem

bodka70
1. srp 2011

@susik77 , tá šľahačka to udrží v pohode, myslím tým ten marcipán, len musí poriadne stuhnúť v chladničke a ten stužovač šľahačky nesmieš zabudnúť, ináč sa ti to roztečie. Ten stužovač je na spôsob škrobu, na chuť šľahačky to nemá žiaden vplyv, len je pekne tuhá. Ešte som ti zabudla povedať, že do tej jahodovej plnky dávam aj maslo cca 50g (nie margarín, klasické maslo), aby bola tuhšia, chuťovo bude ešte lepšia. Alebo keď nechceš maslo tak primiešaj trošku uvarenej želatíny (namiesto vody daj šťavu z jahôd).

sorry baby za menšiu "kuchársku vložku" 😉 .

@sisstin , ináč ja A. od Zuzky P. poznám aj osobne (svet je malý 😀 ), boli sme raz spolu na jednom 4-dňovom výlete v Tatrách, to mal vtedy A. 5a pol roka, toľko isto ako moja Sonička vtedy. Ja som vtedy o týchto komunikačných poruchách nevedela veľa, ale vedela som od Zuzky o jeho problémoch. Je to veľmi milý a zaujímavý chlapec - taká zvláštna zmes, akoby sa v ňom "bili" deti rozličných vekových úrovní. Intelektovo bol na úrovni staršieho dieťaťa - tak na 6-7 rokov, bol zhruba na úrovni mojej Soni, ak nie viac a to bola Sonička dosť popredu oproti bežným vrstovníkom. Motoricky bol na svoj vek, ale sociálne bol skôr na úrovni mojej vtedy 2,5 ročnej Kajky (i keď nie vo všetkom). Skrátka "neštandardné dieťa", nepasoval do žiadnych tabuliek, i keď to si človek všimol až po čase, na prvý pohľad vyzeral ako trošku detský a maznavý 5 ročný chlapec.

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe no podle nějaký testů typu, že se něco vyplnuje a tak..tomu bych moc nevěřila 😉 samozřejmě u dětí s poruchou řeči se musí brát v potaz jednak špatná exprese, jednak špatná recepce (nebo taky obojí), ale takové ty úkoly typu : vkládačky, přiřazovní souvislostí, barvy, nápodoba, zrakové rozlišování atd., to mají děti s poruchou řeči v pořádku..respektive nespadají v tom do pásma MR...deficit tam může být (díky té dysfázii), ale né zas nějaký strašně obrovský 😉 třeba Tygr má blbou tu grafomotoriku a prostorovou orientaci, tam je opožděný asi o 6měsíců...ale třeba ve spoustě věcech byl až na 5let, takže tam se to pak průměruje 😉 a vychází mu normoš IQ 😉

ale pokud je dítě fakt opožděné ve všem o tolik, tak to většinou MR už je..a tomu samozřejmě odpovídá i to mluvení...děcka s lehkou MR mluví v podstatě normálně (samozřejmě neužívají nějaká těžká slova a tak), ale prostě se domluví....rozumí většinou v širší normě...ale třeba pak děcka se středně těžkou MR už mluví dost blbě, porozumění taky nikdy nebude k věku...

takže od toho je ten klinický psycholog, aby poznal, zda má dítě poruchu řeči a s tím způsobené určité problémy v určitých oblastech...nebo jestli má dítě mentální deficit a k tomu přímo úměrně pak odpovídá ta řeč (i porozumění). A tohle je fakt dost složitý, a uměj to fakt jenom machři typu Krejčířová atd. 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@bodka70 no a o tom je ten sémanticko-pragmatický syndrom 🙂 ale A. je fakt inteligentní, takže v tom má výhodu, že on dokáže tu svoji poruchu hodně dobře korigovat..vždycky už bude trošku jinej, v takovým tom aspíkovským slova smyslu..ale to už se prostě dá 😉 jenže jsou pak děti s tímhle syndromem, které mají nějakou tu složku narušenou fakt výrazně, a k tomu třeba i MR...no a tam už pak moc od autismus bohužel rozdíl není 😒

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe a jinak, u smíšený poruchy řeči se přece nedá říct, že pasivní slovní zásoba musí být 3x větší jak aktivní...tam je to namíchaný různě 😕 někdo má tu aktivní pomalu stejnou jako pasivní atd. 😉

Tygr má tu pasivní asi tak min. 5x větší jak aktivní 😅 😅 😅

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe Tygr v expresi odpovídá asi na 2roky (s tím, že teda on má tu aktivní slovní zásobu větší než dvouletý dítě), ale těm 2rokům odpovídá gramatika i celkově verbální vyjadřování), no ta pasivní mu vyšla na 4roky u Krejčířový...takže u nás je fakt jasná ta expresivní porucha řeči, kdy je rozdíl mezi pasivní a aktivní zásobou 2 roky 😝

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik tak dej před něj jenom obrázek kočky, a na ní polož obrázek stínový kočky 😉 a zkus to takhle několikrát u více obrázků...jenom, aby se na tebe díval 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@bodka70 a to A. v tomhle věku na tom byl fakt už hodně dobře...ale třeba okolo 2-3let, to fakt nebylo nic moc... 😉 tam to porozumění řeči bylo slabý, bylo tam hodně auti rysů, nemluvil vůbec...to až pak postupem času díky té jeho inteligenci se to takhle pěkně rozjelo 🙂

smardik
1. srp 2011

@sisstin vyzkouším budeme muset at to pochopí. Nenapadá tě ještě něco co by se s ním na tu logiku dalo trénovat?

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no na logiku jsou dobrý právě ty souvislosti, tak to puzzle 😉 že k sobě dá panenku a kočárek, hrnek a talířek, pastu a kartáček atd. 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin dík to vůbec netuším jak bych mu to vysvětlika, to ted nezvládne ani omylem

no asi se budeme muset připravit že u Krejčířové dopadnem hůř než jsme mysleli ☹

bodka70
1. srp 2011

@sisstin , ja viem, Zuzka hovorila, že A. dal prvú dvojslovnú vetu v 4 rokoch a viem že ako ťažko sa učil gramatiku, musela ho napr. názorne učiť všetky predložky - toto je NA stole, ZA krabickou .... a podobne (ako Kati u Jolinky). A na 5 rokov už hovoril plynule (i keď detsky) v 2 jazykoch, neskôr v 3 (pridal angličtinu) a 6-7 ročný pozeral filmy s titulkami a čítal si titulky. 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no tohle právě není moc o nějakém vysvětlování, to by dítě mělo chápat ze života, např. to kartáček a pasta, to vidí každý den 😉 jako jsou věci, které se dítě musí naučit, u nás třeba to, že kráva dává mléko, že chleba se dělá z obilí atd., to by asi doma těžkou odkoukal...ale takové ty běžné věci ze života jsem mu nijak nevysvětlovala, to prostě znal 😉

a i podle toho se pozná, že má dítě bud MR, nebo třeba autismus...protože tyhle děti ty souvislosti bud mentálně nechápou, nebo zase autík je má na háku a nevšímá si toho 😉

ygreen
1. srp 2011

@smardik nevěš hlavu, Tobiáš se taky rozjížděl pomalu. V pondělí jsem tady pořvávala že je tupej a neumí ukázat na blbý auto a ve středu mi ukázal na všechy obrázky v zajíci v pytli 🙂 takže to půjde. Navíc já si fakt myslím, že Tobiáškovi "se rozsvítilo" hodně po tom nootropilu

sisstin
autor
1. srp 2011

@bodka70 jj, on má fakt inteligenci nadprůměrnou 😉 já Tygra taky ty předložky musím učit 😉 s porozuměním těch předložek teda už problém nemá (ale taky ze začátku měl), prostě jsem mu to názorně ukazovala jak debil - sedla jsem si na židli a řekla jsem " máma sedí na židli", stoupla jsem si vedle a řekla jsem "máma stojí vedle židle" atd., to bylo asi kolem těch 2,5let.... ted už chápe pojmy jako nahoře-dole, vlevo-vpravo, mezi atd., to jsem ho nijak neučila, to už si naposlouchal...ale v aktivní řeči používá pouze předložku "NA" a to snad jenom ve smyslu, že "klobouká se dává na hlavu", v jeho podání "ovou na vavu" 😅 😅 😅

smardik
1. srp 2011

@sisstin no on to zná jak jsem to psala už-ví že když mu dám kartáček tak pak dám pastu takže jak dávám kartáček ukáže si na pastu, ví že v kočárku je mimi to vždycky ukáže ne bráchu ho si pamatuje jak byl v kočáru tak ukáže třeba na náš kočárek a Honzíčka že tam patří, klíče ví že se odymyká a ukáže na dveře, takhle v praxi co on vídá, co je na denním pořádku tak to on ví tím stylem co píšu ale aby to dal k sobě vůbec, to on nechápe

andreabe
1. srp 2011

@sisstin no Tygr je na tom dost dobre, a to vdaka tomu, ze ste dohnali to porozumenie..bez porozumenia je to vsetko naprt 😒
Ale zaujimave, ze Luky triedi farby, tiene (jednoduchsie) taktiez priklada uz dlhsie, chape jednoduchsie logicke ulohy,doplnovacky..

To, ze pasivna by mala byt aspon 3x vecsia,ako aktivna mi vysvetlovali po tych testoch v dialogu 😕 a navrhli pobyt v ich logoskolke, budu sa snazit tu pasivnu sl.zasobu cielene zvysovat..no uvidime, zatial mi nevolali, tak to asi zvladol, snad tam aj pekne spal a jedol 😵

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no to je docela zvláštní, že jako v praxi to ví...ale pak na obrázku to nepozná 😕 no tak hlavně, že to ví v praxi..to je důležitější 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe no tak to ale určitě nespadá do 20měsíců, to prostě udělali vývojový profil, ale nebrali v potaz tu řeč, která mu ty body určitě dala dolů....protože jinak by podle mě nemohl vyjít vývojově na 20měsíců 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin v praxi to ví ty věci co z denního,praktického života co je každý den-že odemykám dveře klíčema nebo že si nalívám pití do skleničky-to jak má žízen tak třeba donese minerálky a ze stolu vezme moje skleničku a ukazuje mi že mám nalít, to on ví ale aby něco přiřadil nehrozí, on nechápe co má dělat, proč to přiřadit podle mě, i to stínové pexeso on mi řekne čiči, hu a udělal vše co měl a konec

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe hlavně vývojový profil by se měl dělat tak, že se rozebere každá část vývoje a k tomu se přidá údaj, na kolik měsíců (let) to dítě odpovídá....ne, že z toho udělaj jedno číslo 😉

susik77
1. srp 2011

@sisstin - siss a kdyz terezka umi nektere slovicka pojmenovat na obrazku-to je taky aktivni slovni zasoba? jak ze je nepouziva kazdy den ale umi na obrazku sama rict co to je?

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik tak to fakt nevím 😉 to ti neporadim, jak mu to vysvělit..třeba ti něco poradí v RP nebo u Kr., já mu tyhle věci fakt nijak nevysvětlovala, co znal v praxi, tak uměl pak k sobě přiřadit i na obrázku...

učila jsem ho fakt jenom věci typu, že ke krávě patří mlíko, k chlebu obilí, ke slepici vajíčko, k ovečce vlna atd., to jsem mu prostě musela říct, aby si to pamatoval..ale jinak ty běžný věci věděl sám od sebe, v tom Logicu Primu přiřadí fakt všechno, ke kolu dá přilbu, ke štětci barvičky atd. V podstatě tyhle logické úkoly mu jdou ze všeho nejvíc, tj. typu "co k sobě patří"

sisstin
autor
1. srp 2011

@susik77 tak já bych řekla, že je 😉 jednak je Terezka ještě docela malá a jednak asi třeba nemá zrovna příležitost tu věc pojmenovat, když ji vidí 😉 Tygr taky třeba říká "dům", ukáže ho na obrázku a řekne "dům", ale že by jsme jako chodili po sídláku a na naprosto každej panelák řekl "dům", to fakt ne... 😉

smardik
1. srp 2011

@sisstin my v těch logických věcech máme největší problém, uvidím co nám řekna ta Krejčířová a poptám se na to v té rané péči a uvidíme ale právě máme takovou mladou kočku nemám pocit že by nám v tomhle moc pomohla

andreabe
1. srp 2011

@sisstin mne sa to tiez nezda...fakt som uz zvedava na Kr., si dost od toho slubujem 😅
@smardik a ked mu to ukazes a ho to proste nabiflis akoby, Luky sa tak par veci naucil..

@ygreen Luky tiez vyslovene az po nootropile zacal hovorit 😉

sisstin
autor
1. srp 2011

@susik77 on spíš jako hodně komentuje to, co se stalo...takže na každou ránu říká "bum", nebo když spadne, tak řekne "Péta dolů" atd, to fakt komentuje všechno...ale že by třeba říkal slovo "pití" na každej hrnek, kterej uvidí, to ne...to říká bud, když má zízen...nebo třeba když mu spadne flaška, tak řekne "pití bum" 😅 😅 jak se mu ta aktivní slovní zásoba zvětšuje, tak takové ty běžné věci už nekomentuje...

ale když měl tu slovní zásobu aktivní fakt malou, tak furt dokola komentoval, co vidí....takže měl dejme tomu třeba 50slov, a ty furt točil neustále dokola...jakmile viděl něco, co uměl říct, tak to řekl...prostě to ukazování a "eee", nahradilo to slovo....taky 10000x denně.. ted už jako komunikuje trošku smysluplněji..ale to je prostě taky věkem a vývojem tý řeči 😉

ygreen
1. srp 2011

@smardik mě prostě Tomík v tomhle fakt připomíná Tobíka. Ale jak jsem ti psala, jeden týden nevěděl a další se to zlomilo. Ale já ho podezřívám, že spíš než logicky dává k sobě "puzzle co k sobě patří" na základě vizuální paměti.