Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jajik25
22. dub 2010

to já vím že u toho sám nevydrží,pozná psa,krávu a tak a i ukazuje co chce ale k tý výslovnosti to moc není,občas se mu třeba povede říct táta ale to je málo kdy,většinou v tý svý řeči říká ta,ma,te,tý a tak.Když mu řeknu aby mi na prstech ukázal kolik mu je tak kejve že ne a nebo radši odejde aby nemusel odpovídat.Už jsem z toho docela zoufalá a celkem i na nervy.Někdy mám pocit že si ze mě dělá snad srandu.Už fakt nevim ☹

sisstin
autor
22. dub 2010

jajik: no nějaké znaky té expresivní dysfázie u vás už jsou 😉 např. děti říkají jen první slabiku ze slova, táta(ta), máma(ma) atd. Tak až půjdete na tříletou, tak si doktorce řekni o žádanky k těm oborníkům 😉 kdyby teda náhodou tu dysfázii měl, tak se musíš obrnit trpělivostí...děti s dysfázií se rozmlouvají zhruba okolo toho 4.roku, nejdřív mluví agramaticky, dělá jim problém vyprávění, rody, pády, časy 😉 ale není to nic, co by se nezvládlo..většinou s tím ročním odkladem jdou normálně do školy a nikdo nic nepozná, jen můžou mít ty dys 😉

a to je právě ta druhá věc, že oni fakt často nespolupracují...nebo umí jen to, co je zajímá...třeba Tygr umí najít: klokana, ježka, ptakopyska atd...ale krávu ne, páč to ho prostě nijak nezaujala 😝

jajik25
22. dub 2010

no tak uvidíme,budu doufat že mu aspoň ten počítač trochu pomůže a v polovině května jdeme k tý doktorce tak nás tam stejně nejspíš pošle sama

jajik25
22. dub 2010

Ve středu jdeme k zápisu do školky.Myslíš že by to mohlo mít vliv na přijetí když nemluví?

vojtisek2007
22. dub 2010

Jajik - taky jsme už byli u zápisu minulý týden, řekla jsem jim to narovinu, že jsme v péči logopeda, pro nemluvnost - a že fakt z něj nedostanou ani slovo, a učitelka úplně v poho, že se nějak domluví 🙂, že není sám, spousta dětí mluví špatně, některé míň, některé "nezavře hubu",, tak prý ať to neřeším, teď spíš řeším, jak tam bude chodit na záchod -doma chodí jen na nočník v doprovodu někoho, utřít prdelku si taky neumí a na spaní po obědě má dudlík....už jsem objednala redukci na záchod, aby začal chodit tam a nejlépe sám, a do září musíme odbourat ten dudlík....a jinak do školky ho dám podle toho, co nám řekne Krejčířová, když to nedoporučí, tak ho tam dávat nebudu.

jajik25
22. dub 2010

tak to mi na záchod chodíme ale vždycky nejdřív přijde za mnou že se mu chce.A spát jsme ještě do nedávna chodily s látkovou plenou a cucal si palec ale už pár dní chodí bez tý pleny takže i nejspíš bez palce

vojtisek2007
22. dub 2010

a to sám vyleze na záchod, nebo pomáháš ? Vojta taky dneska spal bez dudlíka, připnul si ho karabinou nahoru k postýlce a jen na něj koukal...tak nevím, u něj je to nevyzpytatelný....14dnů ho nemusí chtít, pak si vzpomene a je konec....to už jsme jednou zažili....

simalex
22. dub 2010

jajjik:
Alexek má rád hry na počítači, ale nemám pocit, že by ho to v těch 3 letech někam posunulo co se týče řeči. Stejně si jen ukazoval, co chce otevřít a co chce hrát. Je to dobré jako další podnět, protože jak píše siss, řeč jde v ruku v ruce s celkovým vývojem dítětem (motorika apod.). A jakýkoliv nový podnět k něčemu je.

Líbí se mi spolupráce siss s tou Ranou péčí. Že tam učí na konkrétních hračkách a postupech. Já se na logopedii chodím víceméně vypovídat (co je nového, co naše vzteky, jak je zvládám apod.) a dostaneme 2 nebo 3 papíry za DÚ. Spolupráce s malým nula. Literaturu jsem nedostala doporučenou žádnou.

Dnes je těch pracovních sešitů hodně a člověk musí hodně dobře vybírat. Nejvíc mi fakt pomohla ta Diagnostika, protože já jsem nastavená spíše na školáka, tak nějak mám problém naladit se na úroveň takto malého a ještě opožděného dítěte. A v té knize je jasně řečeno, co bych měla dělat, co by dítě mělo umět. I pro tebe by to bylo fajn, protože jsou tam i tabulky, co dítě kdy umí a třeba tě uklidní, že jste na tom dobře (až na tu řeč). Je sice dražší a taky jsem váhala. Nechala jsem si ji objednat v knihkupectví, ať vím, co kupuju. Vy jste v tom hraničním věku, tak těžko říct, jesti 0-3 roky nebo 3-6 let

😨(

simalex
22. dub 2010

vojti, vůbec se neboj toho utírání zadečku. Fakt to skoro žádné takhle malé dítě neumí. Alexek se snaží, někdy teda ze záchodu křičí "mami, kakanýýýýý", ale jindy se zase utře sám.

Já jsem u dudlíku zjistila, že dudlík je hlavně můj problém. Bála jsem se, že mě Alexek ukřičí a že to teda stejně nemá cenu, když to asi nebudu umět dotáhnout do konce. Nakonec to bylo ze dne na den. Nechala jsem to na mé oblíbené vánoční období a tak nějak to klaplo.

Ale podvědomě tuším, že jsme se spíš v tomhle s Alexkem sešli, že už asi byl připravený. Měl necelé 2 roky a míval ho i venku, což už nevypadalo nic moc (když vypadal na 3 roky, že 😝 ). Už mě nebavilo poslouchat ty řeči, i když jsem teda zastáncem toho, že to je věc rodičů a že nikomu do toho nic není, jak dlouho dítě nosí dudlík.

simalex
22. dub 2010

vojti:
jinak gratulace k dudlíku. Jste na nejlepší cestě. 😉 😉 😉 😉

jajik25
22. dub 2010

vojti - chodí sám protože při čurání dosáhne a když chce kakat tak má schůdky který tam dokáže dát taky sám,občas se sice snaží utřít sám ale má to potom úplně všude
simalex - já jsem právě tu knížku od 0-3 let nenašla jen tu od 3-6 let

simalex
22. dub 2010

jajjik:
aha, tak te´d nevím, jestli jsem si to nevymyslela 😀 . Nějak jsem měla za to, že kniha je i 0-3 roky. Vojti, ty máš taky 3-6 let?
Tak to se omlouvám, ale fakt jsem myslela, že jsou dvě.

Vím, že když jsem ji šla objednávat - měla jsem si vybrat a jiné věkové kategorie se u předškoláků už nenabízejí. Volajaké čudo...
😉

simalex
22. dub 2010

jajjik: na netu fakt nikde není...

vojtisek2007
22. dub 2010

tu Diagnostiku máme taky 3-6 a pak Grafomotrická cvičení 4-7let - tam je to bez těch sáhodlouhých popisů - jen takový čistě pracovní sešit...jinak tu hru Zajíce v pytli nám doporučila na logopedii - objednávala jsem ji přes net a dosud nepřišla....tak to zkusím znovu.

SIMA - k dudlíku žádná velká gratulace ani být nemusí, večer to bude úplně jinak a zítra taky jinak...má ty svoje stavy - kdy je dudánek bleeee,dáme ho pejskovi a za půl hodiny řve a dělá takovou scénu, že se obávám že kdyby dudlík pes opravdu sežral, tak mu je schopen rozpárat břicho...pak je třeba zase za hrdinu a připne dudlík nahoru na postýlku a každých 10vteřin vstává aby si mohl podudlat, nebo tam tuhle seděl opřenej hlavou o šprusle, toho dudana připnutýho na postýlce, ale dudal, spal v sedě, tyčky obtisknutý na obličeji, ale kdybych mu ten dudlík chtěla sundat, a dát do pusy a jeho položit, tak by bylo zle, musí to být tak jak chce.....já si právě říkám, že zatím to nebudu hrotit...máme přece jen ještě trochu času

Já teď normálně zjišťuju, že si vůbec nepamatuju co kdy dělal ten nejstarší kluk - jak to bylo tak všechno automaticky, normálně, hladce.....ve dvou šel do školky - pohoda, s ničím žádný obštrukce, až je mi z toho nějak smutno ☹

simalex
23. dub 2010

vojti:
já se s tebou vždycky tak nasměju 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Jinak díky za tip na vytahování věcí z baťůžku. Včera jsem to zkoušela a Alexek to v pohodě uhádl. Pak změnil pravidla, naházel do batohu věci a říkal: "Zavři oči", vyndal věc z batohu a říkal "Otevři oči" a já "Jé, kostka". Moc to nedávalo smysl, ale strašně ho to bavilo 😅 😅.

V posteli jsme to zkusili "jako". Dala jsem ruku pod peřinu, řekla "Zavři oči", vytáhla ruku (jakože vytáhla nějakou věc) a řekla "jé, kniha". Hrozně se smál a po chvilce řekl "počkej" a "jakože" nasypal pod peřinu další věci, protože tam už "jakože" žádné nebyly. Taky to moc nedávalo smysl, ale hrozně se mi líbil, že tam jakože nasypal ty další věci.

vojtisek2007
23. dub 2010

Krásný slunečný den holky....
...aspoň teda tady u nás, ikdyž v noci asi dost mrzlo, ráno jsem chtěla jet nakoupit a nenastartovala jsem toho našeho křápa, včera jsem byla večer u ségry a v noci jsem byla líná dávat auto do garáže, tak jsem ho chudáka nechala stát u paneláku a on mi to hned ráno vrátil - ani nehleslo....tak čekám, jestli se umoudří do odpoledne, že by ho sluníčko mohlo trochu zahřát, nebo tak něco 😀 😀 😀

Sima - no já se taky občas bavím, ikdyž častěji jsem z toho na nerv... 😖 a už se děsím co zas vymyslí....teď má dudlíka uplýho na tej odrážecí motorce a dělá "něco děsně důležitýho" na starej klávesnici - má to na stole a buší do toho, jakože píše, pak zase důležitě telefonuje zajícem někomu a mezitím si odběhává pocumlat dudáka....no pošuk je to.
Ta hra s peřinou a "jako " je dobrá.

simalex
23. dub 2010

vojti,
super, že si váš malý hraje na "jako". Alexek si včera večer vzal Tygra (z medvídka Pú) a šli spolu hledat ovečku, aby s nima šla spinkat. Dělal, že mluví Tygr (Kde jsi, ovečko?). To je u nás nóvum, takže body. Vzhledem k tomu, že už ale bylo 22 hod, tak nakonce to stejně skončilo křikem, protože takhle večer už to prostě nedávám... 😠

Večer večer jsem Alexka nahrávala, když měl výklad k letáku z Water Worldu. Letáček je schématická mapa (parkoviště, skluzavky, šatna, restyka, atd).
Alexek říká: tady auto, přijedéééme, dáme penízky, závora nahoru, dáme dolů tepláky, pak plavky horu (šatna), tady jídlo. 🙂 No ale na tom záznamu to byla síla. Samé eeee, ujiiiij, trtrtrtrtr, cacasisesnon. Tak si říkám, že Alexkovi vůbec rozumím. To jsem ho ale nutila mi povyprávět už podruhé, tak to asi nebylo to pravé ořechové. No ale letáčky a katalogy, to je naše.

V knize Moje dítě má autismus dala maminka svému malému autíkovi na Vánoce krabici plnou akčních letáků a v životě malého neviděla šťastnějšího.

simalex
23. dub 2010

vojti:
nesmutni, malý to nějak dožene. Ty si ale asi nejlíp uvědomuješ, jaký to je rozdíl. Já to vidím jen v kolektivu jiných dětí, jinak osobní zkušenost nula. Myslím vývoj standard nestandard. ndy si říkám, že to není taková hrůza, pak si říkám "no potěš", tak to bude ještě pěkně trvat.

Nemáš ještě nějaké tipy - viz kouzelný baťůžek? A co že to je ten zajíc v pytli? A jak jste na tom třeba s kapitolou orientace v čase? Pozná Vojti dle činností: tohle je ráno, odpo, večer? Já to přiřazování k nadřazený pojmům zanedbávám. Musím se na to zaměřit. Věřím, že mě malý překvapí.

Jo, a všechno nej, nej, nej, nej k dnešnímu svátku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Už máte kolo?

vojtisek2007
23. dub 2010

Sima - nesmutním, jen mi to přijde takový "nespravedlivý" 😠 A jiný tipy asi nemám, tak nějak spontánně vždycky vymyslíme nějakou hru....hrajeme třeba na schovku, ale Elina je "bonzák", tak nám to zatím moc nejde 😀.
Orientaci v čase jsme zatím nezkoušeli - jen na obrázku - co uděláš když ráno vstaneš ? má ukázat na obrázek jak si čistí zuby a češe vlasy a oblíká. Co uděláš když jdeš večer spinkat - ukáže vanu,kartáček,pyžamo,postel. Nevím jak by to řekl obráceně - když bych mu ukázala třeba kluka jak se oblíká a češe - jak on by řekl, že je to ráno, když nemluví....
A děkujeme za gratulaci - kolo je v Praze - kupoval nám ho tam švagr a chlap pro něj pojede o víkendu. Jo a ZAJÍC V PYTLI je dětská hra. A letáky ty má Vojta taky rád - ukazuje pití a sůšu a bobik (jogurt) a pivo tátou a třeba sekačku - a dělá jak vrčí a nejradši má když přijde takovej leták na Podnikatelskou pojišťovnu (nebo povinný ručení či co to je) a na tom je červený autíčko a Pat a Mat

vojtisek2007
23. dub 2010

a co neštovice ???? Už to máte lepší ?

simalex
23. dub 2010

Já jsem právě myslela ty obrázky, o kterých mluvíš. Si říkám, že bych měla klást důraz na ráno (co děláš ráno? ukáže na obr. číštění zubů), tím by se měl zorientovat v jednotlivých částech dne. Ale vy jste ještě malí, jste o rok mladší než my. 😉

Jaké kolo jsi objednala? Mě docela mrzí, že jsem včas nekoupila first bike. My máme takové těžké horské kolo, no nevím, pro koho to vyrábějí. Asi pro mě 😀 a mou sestru, od které jsem ho kupovala.

V pondělí už půjde malý do školky. Teda, moc se mi to nezdá, říká se, že do vyschnutí poslední neštovice. Ale když doktorka říkala, že můžeme.... V neděli máme ještě dětskou oslavu v Baby Clubu, tak ti nevím, jestli mám malého vzít. Dnes je to 15 dní. To už asi bude dobré, že jo...

simalex
23. dub 2010

to bude asi tohle? http://www.dracek.cz/zajic-v-pytli/stolni-hry

Vyapadá to dobře. Zkusím, jestli to nemají v Pompu nebo v to Dráčku. Obojí v OP máme 😉 .

vojtisek2007
23. dub 2010

sima - jojo to je ono - no kolo - leader fox - nevim jestli jsem to napsala spravně....takovy napůl silniční napůl horsky,ale lehoučký, pán mu ho "postavil" na jeho výšku a váhu a tak aby ho měl cca na dva,tři roky myslím, že říkal manža,já se v tom vůbec nevyznám, já mám 15let starýho horala, těžkýho jako kráva,ale hlavně že jede,sice musim šlapat ikdyž jedeme z kopce,jinak mi zastaví....ale mám ho ráda 😀 . No když dr. řekla že může do školky, tak může i v neděli na oslavu, ne? Ten jeden den už nehraje roli - já mám takový pocit, že když je měl honzík, byli jsme doma týden, ale měl teploty a zase jich neměl moc, ale měl je na blbých místech - v puse, ve vlasech...takže to moc nešlo mazat...a měl je v létě 😝 😝 😝

simalex
23. dub 2010

vím, vím - už jsem slyšela víc případů, že po týdnu mezi lidi, ale všude píšou, že 17-21 dní. Doktorka ho viděla v pondělí, moc se nám to nezlepšilo - zaschlé to asi je, jen tam má stroupky. Jsem ráda, že jsme to sfoukli teď , protože v létě to musí být úkrutné. Ještě v pusině.

Asi Zajíce koupím Alexkovi na svátek - má ho 3.5. na Alexeje. Tzn., že na něj skoro všichni zapomínají. Oni se vždyck zeptají na Alexandra, jestli máme svátek, a pak už se na to vykašlou. 😝

vojtisek2007
23. dub 2010

Sima - to si asi nevybereš, my máme jméno celkem obyčejné a stejně na něj taky zatím dnes všichni zapoměli....volala jen ségra.....tchýně si vzpomene možná tak za týden....na moje narozeniny si za těch 14let co jsme s manžou spolu nevzpoměla ani jednou....když jsem měla 30 tak jí to manža zavolal, aby mě to nemrzelo....já si na tohle - ne potrpím- ,ale mám radost, že můžu někomu vybrat dárek,udělat mu radost, tak jak na to někdo může proboha zapomenout 😠 , mi to pak připadá, že pro ně nejsem důležitá a když zapomíná (obvykle tchýně) na děti, to bych vraždila...když přijela na minulou návštěvu, tak Vojta dostal autičko (pochopitelně s cenovkou), Honzik tričko (mimochodem po ní - už se do něj nevejde - babizna jedna) a na Eli zapoměla - a ještě jí řekne - jééé, ty jsi tady taky, pro tebe nic nemám, nějak mi nedošlo, že tě mají....to bych jí kopla kamsi 😝 😝 😝 pak se s dětma vyfotí a ukazuje "kamarádkám" v Praze, jaká je babička a jaký má vnoučátka....jéééé to jsem se nasrala

simalex
23. dub 2010

vojti, tak to je drsné. TM to musí mrzet, ne? U nás to bylo taky tak nevyvážené (ještě když jsem byla s ExP). A docela ho to mrzelo. A to ještě bylo docela dobré proti Vám.

Ale taky to nechápu, přijde mi fajn dát někomu DOBRÝ DÁREK. Baví mě nad tím uvažovat, co by koho potěšilo. Já zpravidla dostanu peníze, ať Alexkovi něco koupím sama, že vím nejlíp. Mrzí mě, že jim nestojí za to uvažovat nad tím, co by se mu líbilo. Dnes je přece tolik možností.

simalex
23. dub 2010

Viděla jsem u známé (taky chlapeček 4 roky) tuhle stolní hru - http://www.dracek.cz/tuky-tuk/stolni-hry
Bylo to super, ale jsou tam připináčky a kladívko, tak to teda nevím, jak by to u nás dopadlo. I když se to Alexkovi straaaašně líbilo.

Ještě je dobrá motanice http://www.dracek.cz/cik-cak-10-listu-pat-a-mat...

vojtisek2007
23. dub 2010

hezký hry...ten pat a mat by u nás bodoval 🙂, koukám že v tom dracku toho mají víc

simalex
23. dub 2010

holky, tak já dnes pádím. Zase v pondělí... Doma PC ani nezapínám, Alexek se na mě vrhne a absolutně nedovolí jakékoliv jiné akce, než hry. Navíc PC dává zabrat (horké vypínání apod.), tak zatím tvrdím, že je pokažený 😢 .
Tak pa.
Hezký slunečný víkend plný super zážitků!!!!!!! 🙂 🙂 🙂

vojtisek2007
23. dub 2010

Sima - taky hezký víkend....Terka se dneska ani neukázala ? Neměli nějaký vyšetření 🤐 ??? Měj se.