Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik no já bych to viděla spíš tak, že to souvisí s tím vývojovým opožděním....že tu hrubou motoriku měl na úrovni 10měsíců až ve dvou letech 😉 ono by to totiž odpovídalo....a spíš se kluci v té vývojové urovni potkali 😉

smardik
4. srp 2011

@sisstin vidíš to mě nenapadlo ale tak nějak to odpovídá. ach jo no mám fakt strach že to už fakt spíš bude MR než jen opoždění, na to mi to přijde hodně. Ale tak se s tím poperem, hlavně at je Tomášek v životě štastný, ostatní zmákneme

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik já jsem totiž někde četla, že to lezení je mnohem na mozek náročnější, než třeba chození....že pokud dítě leze, tak prostě chodit bude (pokud tam samo není nějaká fyzická příčina), ale pokud dítě neleze..tak to je problém velkej....a na to lezení je potřeba víc mozkové aktivity, než na chození...

ale to už fakt nevím, tomuhle nerozumim 😉

smardik
4. srp 2011

@sisstin no já to nečetla až tak to nesleduju ale něco na tom asi bude protože Tomík místo lezení skákal jak žabáček, pak chodil a teprve potom začal lézt takže něco pravdy na tom může být

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik jinak u té MR ta motorika s tím až tak nemusí souviset...třeba ta Ninuška, která má těžkou (hlubokou)MR, tak ten motorický (hrubá motorika) vývoj měla celkem ze začátku normoš..jako byl trošku opožděný, ale žádný extrém...ted jí je 5,5...chodí, stojí, skáče...ale třeba odrážedlo nezvládne, a nestřídá ani nohy do schodů nebo tak 😉

ale podle mě o to je to horší, když skoro 6leté pohyblivé dítě má mozek kojence 😒

smardik
4. srp 2011

@sisstin jo o Ninušce jsem četla. Tomík taky dělal vše později ale pořád se nějak vlezl do tabulek takže cvičit jsme nemuseli, pořád byl tak nějak v normě. Tomík jezdí na tom enduru to lítá jak drak, běhá, skáče, chodí po schodech-nohy zatím taky nestřídá, tohle se dá. Jo to je pak hodně špatné ale Tomík na tom tak špatně snad nebude

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik no to určitě ne, to jako Tomík je na tom zas vývojově úplně jinak 😉 🙂

jenom, já teda moc nechápu ty "odborníky", třeba jak jsme byli u té holčičky, tak ona měla ve zprávě, že má ve 4 letech hrubou motoriku na 2-2,5roku. Což podle mě kravina, páč třeba ona jde jako tank...absolutně nevidí, že má pod nohama nějaký překážky...prostě to podupe (a to dělaj třeba tak roční děti), to i Tygr..když byl v mimonským období, tak se věcem normálně vyhýbal... a třeba u ní cílesměrná chůze ani omylem...takže podle mě motoriku jako fakt nemá na takový úrovni, jakou má ve zprávě..

jako jo, ona umí skákat, chodit po schodech atd., to jo...ale co se týče právě toho, kde se musí nějak víc používat mozek (vyhýbání se věcem, chodit cílesměrně, jezdit na odrážedle atd.), tak to nula bodů 😕

smardik
4. srp 2011

@sisstin já mám někdy pocit že dr. napíše to první co ho napadne-třeba u té holčičky viděl že chodí, skáče tak to prostě napsal a dál ji nějak nezkoumal, někteří dr. jsou na houby, hlavně honem honem

sisstin
autor
4. srp 2011

historka z natáčení...Tygr se rejpal v uchu, vytáhnul prst..koukal na něj a zahlásil "baiý"..tak já furt přemýšlela, co to je..a to měly být "brambory" 😅 😅 😅 😅

pro sk jazyk, u nás říká, když má někdo špinavý uši, že mu tam rostou brambory 😉 😅 😅 😅

sisstin
autor
4. srp 2011

jinak já uvažuju, že už tak do 3/4roku už pořídíme to Logico Picollo...je to od pěti let, a myslím, že spoustu věcí už Tygr v těch 4,5rokách dá...podle toho, co jsem viděla 😉 k narozkám dostane komplet ten Mini Luk...a pak už asi začnu pomalu prodávat některá témata od L. Prima...tak kdyby se někdo hlásil pak 😉 předpokládám, že to bude tak za 120Kč jeden 😉

smardik
4. srp 2011

@sisstin super, jak vidíš Tomíka nenapadá tě něco pro něj na ten rozvoj?

kdyby se na to logico nikdo neozval odsud kamarádka by si ho asi vzala a já bych ho měla od ní

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik no asi bych pořád zkoušela to přikládání obrázků...možná, že na něj je ten stín opravdu těžký, takže bych začla prostě s přiložením stejného obrázku na stejný. Vem ty kartičky ode mě, tak jsou vždycky dvě stejné...dej mu na stůl dvě kartičky s tím větným pásekm, třeba kočku a dům...a pak mu dej do ruky obrázek kočky (bez toho větného pásku) a ten by měl přiložit 😉 Zas postupem času mu to rozšíříš na třeba 3*3...a až pochopí tohle, tak může teprve začít s těmi stíny 😉

Dál bych dělala s těma knížkama, to děláte už 😉 zkoušela bych ty vkládačky - to taky děláte. Hele, já vím, že to zní blbě..ale umí třeba dávat ty kroužky na tyč podle velikosti? 😉 To už je ale asi moc jednoduché že 😕

a pak ta motorická cvičení, ale to už taky děláte ..dávání čočky do petky, přesýpání fazolí z misky do misky pomocí lžičky atd.

susik77
4. srp 2011

@sisstin - siss- no Teri toho umi uz fakt hodne, ale ty krouzky jeste pred mesicem teda nedala podle velikosti 😕 ale mozna proto ze to nejak netrenujeme...

ygreen
4. srp 2011

můžu se zeptat co je s nelezením? Tobiáš měl tedy vývoj hrubé mototiky řekla bych ukázkový - sedal si v 7m., hned pak se houpal na kolenou, lezl po 4, stoupal si, v 11 m se rozešel a v roce běhal jak machr.
Thea si dala na čas, jak je tlustá,a le teď leze jak drak 😉

Koukala jsem dnes na Toba jak sedí a staví věž z kostek - dá jich na sebe všech 20 co máme.

A moc se mi líbí to logico - ten kufřík s těmi tvary jak se dávají podle předlohy, ten určo objednám. Ten mi přijde na "donucení přemýšlet" ideální

smardik
4. srp 2011

@sisstin no my zatím děláme bez toho větného pásku, zatím není schopný poznat obrázky jako měsíc, myš. to se na to dívá a neví co dát takže zatím cvičíme ty obrázky. jinak s knížkama děláme, vkládačky taky. Ty kroužky na tyč tam většinou jen tak naskládá jak mu to přijde pod ruku, zvládne to teda i podle velikosti ale to fakt musí mít náladu a svůj den ale zvládá to, to cvičíme taky-ale pak máme složitější dřevěné -myslím woody a to je tuším od 2let a to zatím nezvládá. no ale přesypavání fazolí pomocí lžičky neděláme to přidáme

smardik
4. srp 2011

@ygreen ti je šikulka s těma kostkama teda, Tom ted zvládá 6 a to je pokrok, před 14dny ještě 4. jo ten kufřík se mi líbí chci ho pořídit. já už si pomalu budu kupovat na narozky v říjnu, vánoce a Hanymu na 2roky v lednu

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik počkej, to jsme si asi nerozuměly 😉 přece v těch kartičkách jsou obrázky bez větnýho pásku, pak stejný obrázky s větným páskem. Tak ty vybereš nějaké, které umí (kočku, knížku atd.). Položíš je na stůl, a do ruky si vezmeš stejný obrázek (bud ten na stole nebo v ruce bude mít větný pásek, to je fuk), a on ho přiloží...jako mezi námi by ani název té věci znát nemusel, stačí to vidět vizuélně. Ale jasně, že je lepší dělat s těma, co zná i po názvu 😉

smardik
4. srp 2011

@sisstin jojo vím jak jsi to myslela ale měla v plánu ho první naučit vůbec vědět co na obrázku je a pak teprve větný pásek časem přiložit. ale vyzkoušíme 🙂 až budeme doma, tady to sebou nemáme

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik jéééé..já nemyslím, abys ho učila číst po tom větném pásku..ale aby prostě přiložil dva stejné obrázky k sobě 😉

smardik
4. srp 2011

@sisstin jo tak to jsme se blbě pochopili, jo budem se to učit to je fakt že to se neučíme, budeme zkoušet 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik páč až pochopí tohle, tak teprve může chápat ty stíny 😉 a pak by třeba měl chápat, že na obrázek reálného koníka položí obrázek kreslenýho koníka 😉

ygreen
4. srp 2011

@smardik učí Tomíka jen rozpoznávat věci na kartičce - aby ukázal psa, kočku, knížku, apod.
@sisstin myslí, že bys měla nechat Toma dávat k sobě dva stejné obrázky, jako pexeso

pochopila jsem to dobře, ne? 😢

smardik
4. srp 2011

@ygreen jo pochopila jsi to dobře 🙂 uvidíme co na Tomule, snad to pochopí

jsou venku s babi a dědou,ted jsme přišli z procházky a piva 🙂 a já se jdu podívat po tom ubytování v Praze, naši zas kombinují, plánují. ach jo, miluje je ale strašně se nám s.....do života. ale zas by to možná bylo řešení co vymysleli

ygreen
4. srp 2011

@smardik Tobiáš měl problém pochopit styl pexesa. On musel mít jistotu v tom, že "něco do něčeho zapadlo". Tudíž ten zajíc v pytli byl super a pochopil ho hned. Že vystřižený 3D obrázek (postavičku) přiložíš na obrázek. Prostě to pochopil hned. I to stínové, páč to bylo jasné tvarově - měl v ruce barevné nůžky a na kartě byly stínové,a le naprosto jasné díky jedinečnému tvaru.

sisstin
autor
4. srp 2011

@smardik já vlastně ani nevím, proč to je tak důležité...ale je 😕 on třeba Tygr fakt ze začátku nechápal, že nakreslená věc je ta samá, jako reálná....takže třeba znal slovo "kočka", ale věděl, že to je jenom ta určitá kočka v jedné knížce..živou kočku, nebo jinak namalovanou kočku prostě nepoznal (podle toho slovního pokynu), a právě..jak jsme začli s těma obrázkama, nejdřív stejný ke stejnému...pak stín..a pak malovaný k reálnému..tak mu to pak nějak docvaklo..to měl lehce přes dva roky 😕

ygreen
4. srp 2011

HOLKÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ Tobiáš se asi rozmlouvá, možná dnes nastal TEN zlom s velkým Z! Celý den mi přišel, že něco breptá a jakoby opakuje, ale nebylo mu rozumět, mumlá si pod vousy. Ale teď - děláme ty logo karty než jde spát - leží, já u něj sedím, ukážu kartu, on udělá gesto nebo zvuk a já to řeknu správně. A těch karet je asi 35. A teď, před chvilkou, byl u toho i manža, tak nemám bludy, prý tytyty, mňam, a tak - samo né takhle zřetelně,ale patlavě, ALE HLAVNĚ - začal opakovat i většinu ostatních karet, citoslovce - velmi patlavě,ale ta snaha byla dokonaláááááááááááááááááááááááááááááááá. Odpoledne se bacil o kliku, tak se mu třeba rozsvítilo 😀 😀 😀 😀 né dělám si legraci 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin tobiášovi právě docházelo když to bylo ve stylu puzzle - dva dílky do sebe jistojistě zapadnou, nebo když položil něco na něco. Ale stačil rozstřižený obrázek na dva díly a nedělal to.

@smardik já myslím, že ty logo karty by pro tebe byly super. Jsou to základní obrázky, situac a jsou tam citoslovce. A dle logopedky nemám vlbec mluvit stylem - co je na obrázku - mašinka a jak dělá - ššššš hú. NE. Mám jen ukázat kartu a udělat šššš. Aby Tobiáš začal pojmenovávat věci sitoslovci. On ví, že je to mašinka,a le neví, že vydává zvuk.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no ale na tohle bych dávala pozor u dětí, co mají špatné porozumění... 😉 já bych spíš řekla mašinka a k tomu "ššš", páč dítě bude říkat to, co mu jde lépe vyslovit...ale neoznačovala bych ta slova čistě jenom citoslovci..páč si pak taky dítě může myslet, že mašina se jmenuje "ššš" 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin mě logio upozorňovala že mám říkat jen ty citoslovce. Ale on Tobiáš ví, co je na těch obrázkách.

ygreen
4. srp 2011

@sisstin a taky to bere asi tak, jako u mimin - taky Thea štěká,a le ví jak vypadá pejsek a já jí říkám - ano, tam je pejsek a dělá haf, haf. A ona vidí pejska a dělá haf haf.