Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jj, páč slovo "pes" je složité...a jde ji líp říct "haf haf"..to je klasika...dítě nejdřív začíná citoslovcemi, takže na auto říká "tů" nebo "brm brm"..pak třeba říká počáteční slabiku "au"...pak postupem času říká "auto", pak "auto jede" 😉 já to přesně vidím na Tygrovi, že to takhle je 😉

ale pořád jsem za to věci označovat pravým jmény a k tomu udělat ten zvuk, takže dítě ví, jak se ta věc jmenuje reálně...a pak říká to, co mu jde říct lépe 😉 já celkově nejsem za to mluvit na děti nějakýma zkratkama nebo citoslovcema.... ano, mluvit jasně a výstižně ze začátku...nejlépe jedním slovem...nezahrnovat dítě sprškou slov..ale prostě označovat to tak, jak se to jmenuje a k tomu ten zvuk 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jako na rovinu, já nevím proč se to dělá,a le logopedka na tom trvala a asi to má smysl, páč Tobiáš ví dlouho že pes je pes, ale nic ho nedonutilo to zkusit vyslovit. Ale teď začíná s citoslovcema.

sisstin, jak moc opožděný vývoj řeči by to byl, kdyby Tobík teď ve 3 letech a 2 měsících začal vyslovovat a opakovat citoslovce a první slovíčka? Normálně i na dysfatika?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no a říkala jsi u toho pes "haf haf"? 😉 Jasně, že slovo "pes" by neřekl...to bez těch citoslovcí prostě nejde 😉

no o opožděný vývoj řeči už určitě nejde, tam je to opoždění fakt už v rámci víc jak dvou let 😉 na dysfázii je to norma pro první slovíčka 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jinak o čem píšu já, to platí pro zdravé děti...dysfatický dítě by ti neříkalo haf haf...ani kdybys mu to říkala pořád...tam prostě dokud nedozraje ten mozek k tomu, tak přes to nejede vlak 😉

evcaaaaaa
4. srp 2011

Ahoj maminky
jdu vam popsat tu BERU

tak ze malej usl hezky sikovny byl ale pak to prislo
jeste pred spankem mu ostrihala nahore na hlavicce vlasy
pak mu cistila prave to vystrihane kolecko a za usima + celo
pak sem ho uspala a potom mu tam zacla lepit sondy to by jeste slo kdyby ho furt nebudila vrzajicim stojanem
takze se probral ale byl klidny nalepila mu to a pak mu na hlavu strcila ooooobrovske a opravdu hoooodne tesne sluchatka (ty bych nesnesla ani ja jak jsem mu je pak sundavala nemela jsem silu je oddelit od hlavicky) 😖
no a pustila mu do nich hoooodne nahlas ruzne zvuky a to uz bylo zle maly plakal a plakal pak se mi ho podarilo utisit ale jen po tu dobu kdy nezmenila zvuk opet bylo zle po 5 minutach jsem to vzdala malej vzlykal jeste celou cestu domu
a sestra prej nooo tak se domluvime na narkoze jako hluchej neni ale jestli je tam nejaka vada nevim a pokud jo bude stracet na sve vrstevniky ☹
tak nevim ale do narkozy nejdu
seru na to pockam jeste rok a uvidime
to co jsme natocili nam poslou vyhodnocene postou tak uvidime

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jinak označovat to citoslovcema při nácviku, to jo 😉 ne v běžný řeči..nemyslela to takhle ona? 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@evcaaaaaa a nebyly by pro vás lepší ty oto-akustické emise? 😕

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jakože při nácviku mu ukážeš tu kartu a řekneš "haf haf", nic jinýho...s tím souhlasím...ale v běžný řeči mi fakt přijde ujetý říkat psovi "haf haf", a ne pes 😕 ono pak, když to dítě už mluví..tak to po něm opakovat...takže třeba jde pes, dítě udělá "haf haf"..a ty řekneš" ano, to je pejsek, haf haf" 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jj při nácviku

@evcaaaaaa tedy teď jsi mě vyděsial, my jdeme 31.8. Já myslela že tam to dítě spí a oni mu něco lehkého pouští aby ho nevzbudili a zaznamenávají činnost mozku. Přece když něco do uší řve, tak nikdo nemůže spát. Kde jsi na tom vyšetření prosímtě byla?

ygreen
4. srp 2011

@evcaaaaaa a já taky vím, že Tobiáš není hluchej, ale jak zjistí různou nedoslýchavost, apod?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen aha, tak to jo..to bylo trošku já o voze a ty o koze 😅 😅 😅 😅

ygreen
4. srp 2011

@sisstin hele ale u nás na diskuzi je kluk, který teprve teď ve věku Tobiáše začíná opakovat slova a začíná pomalinku mluvit. Na foniatrii byly dvakrát a prý vše okey, jen je opožděný - on tak celkově, pozdě chodil a je takový strašně klidný ale umí se zavztekat.

sisstin
autor
4. srp 2011

já vygooglila toto:
Při vyšetření je nezbytné, aby pacient byl po celou dobu v naprostém klidu. Registrační elektrody se nalepí na čelo, na vrchol hlavy a na kost za ušními boltci. Poté pacient zaujme vhodnou polohu, ve které je zcela uvolněn - nejvhodnější je poloha vleže na lůžku. Relaxace je důležitým předpokladem k dosažení hodnověrných výsledků. Přístroj totiž musí být vzhledem k malému napětí sluchových potenciálů velmi citlivý. Jakmile by se pacient začal pohybovat, přístroj by registroval mnohem větší potenciály ze svalů a odpovědi ze sluchové dráhy by jimi byly překryty. Pacient dostane na uši sluchátka, do nichž přístroj vysílá krátké, stále se opakující zvuky; pokud sluchový orgán zvuky vnímá, elektrody přístroje sejmou vzniklý nervový vzruch a přístroj jej zaregistruje v podobě křivky. Tento postup je v podstatě společný pro obě výše zmíněné metody. Vyšetření je možné provést již ve věku několika málo měsíců po narození.

Při vyšetřování kmenových potenciálů je výsledek zcela nezávislý na stavu vědomí pacienta, neboť se registrují vzruchy z nižších etáží sluchové dráhy. Naše ucho totiž slyší neustále, dokonce i když spíme. V době spánku pouze zvuky nevnímáme, protože vyšší - korové - oblasti mozku, ve kterých se vzruchy vyvolané zvukem zpracovávají (abychom je rozeznali a porozuměli jim), jsou ve stavu útlumu, čili "odpočívají". Díky tomu může lékař při vyšetření použít léky pro zklidnění nebo uspání pacienta, aniž by se tím negativně ovlivnil výsledek vyšetření. Při vyšetření malých dětí je to prakticky nezbytné, protože doba, po kterou se nervové odpovědi snímají, trvá několik desítek minut a přístroj musí načíst několik tisíc křivek, ze kterých pak vykreslí konečnou odpověď. Při potřebě stanovení prahu sluchu se mění hlasitost zvuků ve sluchátkách tak, aby bylo možno zjistit, při jaké nejslabší intenzitě se poprvé objeví odpovědi ze sluchové dráhy; ta odpovídá prahu sluchu.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no tak ono se právě musí brát v potaz, jestli je to teda opoždění celkové a k tomu odpovídá ta řeč ...nebo je ten vývoj v normě, ale ten vývoj řeči je oproti celkovýmu vývoji hodně opožděný 😉 a to už pak je dysfázie 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen já si proto myslím, že Tomík od @smardik dysfázku nemá, páč on je celkově opožděný a přímo úměrně k tomu odpovídá ta řeč...ale u vás to je jinak, Tobík je ve vývoji relativně v pohodě...ale ta řeč a i porozumění k tomu je neadekvátní... 😉

evcaaaaaa
4. srp 2011

@sisstin co to jeeeee

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen takže jestli ten chlapeček začal pozdě chodit atd., tak u něj je to v tomhle věku stále jenom opožděný vývoj řeči...ale u Tobíse teda už fakt ne 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin tak to tedy proberu s doktorkou, jestli by šlo ho hned utlumit, nechci narkozu ani nechci odejít s prázdnou. A jeho sluchu nevěřím na 100% takže to vyšetření chci.

Jako on byl v normě, ale je takovej línej. Každopádně ukazování, puzzle, co je co - to bych řekla že zvládá bezva.
Přeci když každej pediatr řekne, že klukům dozrává CNS často později, je možné, že dítě začne mluvit až po 3 roce. Vím, že je rozdíl, mezi tím začít po 3 roce od nuly, nebo se ve 3 letech rozjet "na plnou hubu".

ygreen
4. srp 2011

@sisstin tak to já vím, že Tobís není standart, to je v pohodě 😉 jen doufám, že je to na dobré cestě a ta dysfázka (receptivní) bude jen lehčí, max střední

sisstin
autor
4. srp 2011

@evcaaaaa Vyšetření otoakustických emisí se provádí speciálním aparátem zakončeným malou sondičkou, která se vloží do zvukovodu pacienta. Sonda jednak produkuje krátké opakující se zvuky do vyšetřovaného ucha (podobně jako u vyšetření sluchových potenciálů), jednak snímá citlivým mikrofonem zvukové emise. Opět je nezbytné, aby vyšetřovaná osoba zachovávala absolutní klid, neboť jinak by byl citlivý mikrofon rušen nepatřičnými hluky. Z téhož důvodu je nutné vyšetření provádět v tiché místnosti. Pacienty (především děti) je opět možno uvést do spánku vhodnými léky, zejména proto, aby se během vyšetření nepohybovali

evcaaaaaa
4. srp 2011

@ygreen ve fakultni nemocnici ostrava na orl klinice
jj to sem si myslela taky ale fakt reealita uplne jina malej byl vydesenej dost z tech zvuku normalne mi kricel au au
oni to asi davaj radeji v celkove anestezii

evcaaaaaa
4. srp 2011

todle zatim nebudu hrotit necham tomu jeste nejakou dobu volny prubeh 😉 ale dik za tip

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no ale to je to, co jsme tu už řešily s @jolinka ono se říká, že kluci mluví později a bla bla...ale je to vždycky o tom, že to dítě mluví aspon nějak, třeba má miminkovské výrazy, ta slova jsou odlišná od našich....ale pokud dítě začne mluvit ve třech letech a začíná fakt na nule, tak to je fakt problém...a opožděný vývoj řeči to na 90% fakt není 😉

jako třeba taky jedna holčina z pigmentů mi tvrdila, že ten jejich ve třech letech nemluví...ale on mluvil, sice taky miminkovsky a tak...ale mluvil, a pak se rozjel neskutečně..u nich to byl fakt jenom opožděný vývoj řeči... 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen a hlavně u vás je i to neporozumění, a to dost výrazné...kdyby "jenom" nemluvil, tak bych si ještě řekla..že oká...ale takhle si fakt nemyslim, že by to byl OVR... 😉

ygreen
4. srp 2011

@evcaaaaaa no mě právě řekli, že jedinou odpověď jim dá BERA, páč jinak malej nespolupracuje a říkali, že přijdeme, na hodinku si zdřímne a když to půjde, půstí nás po hodince domů. Jdeme na foniatrickou kliniku v Žitný

evcaaaaaa
4. srp 2011

me bylo dnes receno ze se tablety nedavaji jen celkova anest. a musela bych byt hospitalizovana + predoperacni a picha se to do zadecku

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jj já vím, že má problém s porozuměním a tím to začíná i končí. I když ještě jsem zvědavá na ten sluch. Ale tak víme, že nebyl standartní, ještě před dvěma měsícema jsem byla poprděná z autismu 😒

sisstin
autor
4. srp 2011

@evcaaaaaa fakt se na to zatím vyser...anestézie je svina, může dojít u dětí k regresu 😔 fakt bych ještě počkala...joooo..pokud by nemluvil ani ve třech letech nijak líp než ted, tak to určitě jo..ale fakt ve dvou je podle mě hodně brzo plašit, pokud normálně rozumí 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen a jak ted Tobís vůbec rozumí (subjektivně)? On už docela zvládá taková ta běžná pojmenování a tak ne? I ty dvojsložkové pokyny 😕

ygreen
4. srp 2011

@sisstin co myslíš běžným pojmenováním?