Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no že jako ví, jak se co jmenuje...že pes je pes, stůl je stůl atd., že prostě s tímhle problém už není...ale nezvládá takový ty věci typu: z čeho se pije, čím jezdíme atd. 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jj, pojmenovávat (ukazovat) na běžné věci zvládá v pohodě, i když on je trošku zvláštní, prostě já nevím jak to říct. když mu řeknu podej mi plínku, a chce se mu, tak to udělá, to samé pokyny, jdi nahoru, lehni si, jdi si vyčistit zuby, umej si ruce, dej pusu miminku, tohle mlíko je pro miminko - dej mu ho, otevři pusu, vyplivni to, jdi támhle, počkej na mě, vezmi to, podrž to, kde mám to a to, podej mu to, podej to tátovi, jdi táhle, sedni si, vem si boty, jdeme ven, jdeme k autu, pohlaď ho, dej mi to, vezmi si lžičku, vezmi si jedno, vrať to tam, dones to tam - to vše dá v pohodě. Ale třeba, ale to je dáno asi tím, že nemluví, tak otázka co je? je naprosto nesrozumitelná. Nebo co se stalo? Pokud nemá šanci ukázat třeba co chce, tak mi odpověď nedá,a le to je tím, že prostě nemluví.
Ale pak je tam u něj i určitá nesoustředěnost, hodně je roztržitej, jak se zakouká třeba na telku, tak nereaguje, i když slyší, páč pak na nás zaječí že to jako dělat nebude. Nebo se na mě nepodívá do té doby než dodělá to co zrovna dělá - třeba nedolistuje knížkou - v rychlosti, během 5 vteřin. A to zase souvisí s tím, že nesnáší věty s prosím, mohl bys, uděláš, podej, dej...apod.
A pak u něj strašně závisí na jeho chuti něco dělat. Má stavy, kdy odmítá cokoliv, hodlá jen prudit a ječet. Ale když chce dovede toho hodně.
Já si myslím, že až začne trošku mluvit, tak se ten vztek utlumí, páč bude moci vyjádřit své potřeby a pocity.

ygreen
4. srp 2011

@sisstin tak věty z čeho se pije, čím se jezdí jsem ani nezkoušela. Podle mě to nedá, ale můžu to zkusit. Ale můžu mu k tomu dát obrázky těch věcí?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no jasně, jak jinak bys to chtěla dělat, když nemluví 😅 😅 😅 postav před něj auto, hrnek a nůžky..(např.) a zeptej se ho, čím jezdíme, z čeho se pije a čím stříháme 😉

v tomhle věku by už měl rozlišovat velký-malý, těžký-lehký atd., ale to předpokládám, že je fakt jinej level a nemá to cenu zatím ani zkoušet 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no ted je otázka, jestli se fakt řídí podle těch slov, nebo podle gest a situace..páč co popisuješ fakt hodně odpovídá tomu, co popisují maminky dětí se smíšenou (receptivní), že někdy jo a někdy ne...taky si myslely, že to je tím, že se mu prostě občas nechce...a bylo to tím, že fakt nerozumělo to dítě..

ale to těžko posoudíme takhle po netu, to vám řekne Kr. 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin myslíš u standarta nebo nestandarta by to měl rozlišovat?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no standartní dítě, nebo dítě s expresivní 😉

ygreen
4. srp 2011

no však to víme že bude nejspíš receptivní/smíšenej, ne? Akorát té logopedce pořád něco nesedne na té dysfázce.

ygreen
4. srp 2011

no my zase nejaké úkoly typu malý, velký neděláme. Prostě auto je auto a teď po něm chci barvičky. Možná, že kdybych to po něm chvíli chtěla, tak by to dal.

Teri co si myslíš, že po něm bude Krej. chtít? V říjnu bude mít 3 a 4měsíce

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no těžko říct, fakt nevim 😉 tak Kr. už je za chvíli, tak snad aspon trošku už jasno mít budete 🙂

ygreen
4. srp 2011

copak tobě taky nepříde jako dysfatik? Přijde, ne?

ygreen
4. srp 2011

logopedce asi přijde divné, to jeho nevyžadování komunikace - že je takovej podám si, udělám, co neudělám sám, řeknu si. Ale manžel je taky hodně málomluvnej a hovno komunikativní. nemá ani oční kontakt, to šílim, když s ním mluvím a on čumí jinam 😖 takže pokud bude mít sluch dobrej, tak bych tipla spíš povahovej rys k dysfázce.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen tak ona jakoby se asi bude řídit tím, co ji napíšeš..takže když bude předpokládat, že nerozumí...tak na něj asi hned nevytáhne pomůcku, aby ukazoval nahoře- dole apod. 😉

Ale standartně v tomto věku byl měl: napodobit povahu a směr tahu 😉 tj. nakreslit podle ní vodorovnou a svislou čáru, kolečko a kříž 😉 měl by stavět podle předlohy z kostek : komín, vláček, most a asi v tomhle věku i něco trošku složitějšího- my se dostali jen po most, páč Tygr má tu prostorovou představivost o půl roku pozadu. Měl by vložit základní tvary, i když tu desku bude mít otočenou vzhůru nohama. A přikládat složitější tvary na obrázek (kříž, půlkruh atd.)

Měl by vložit dlouhé korálky do úzké zkumavky a navlíkat korálky, třídit malé knoflíčky podle barvy. Měl by dokládat půlky obrázků - ona tam má třeba čtyři obrázky, které mají jen půl části , a jemu bude dávat do ruky části druhé a on by je měl správně přiložit 😉 Měl by si pamatovat, jaké zvířátko předtím viděl - ukáže mu knížku, kde bude kohout..chvilku ho nechá se dívat, pak otočí stránku a tam bude víc zvířátek a on by měl ukázet, co předtím viděl 😉

Měl by přiřazovat barvy a dávat jí je zpátky podle názvů.

Měl by složit puzzle ze dvou, poté ze tří částí. A co se týče porozumění, tak samozřejmě podle obrázku ukazovat nejdříve základní věci, pak činnosti, pak na něj právě vytáhne ty otázky typu: co svítí ve dne na nebi, čím se češeme, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. Měl by znát názvy barev, pojmy jako nejdelší-nejkratší atd.

Měl by dát napít panence, ukázat min. 10 částí těla na sobě i na tobě 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jo, ještě logické souvislosti...má tam třeba obrázek zajíce...a vedle jsou obrázky : mrkev, auto a já nevím co ještě..prostě nějaký obrázky a on má ukázat, že k němu patří mrkev atd. Prostě takové ty klasické věci 😉 a víc už mě fakt nenapadá 😕 jo, ještě by měl rozlišovat počty do tří...takže na povel podat třeba dvě kostky, jednu kostku a tak 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin tak když se na to co píšeš teď zaměříme, tak myslím, že by to mohl dát, pokud bude chtít. Až na to - co viděl předtím - to podle mě nepochopí. Ale možná jo. Pak to kolečko a křížek 😝 vůbec nemalujeme.

A třeba vím, že když mu řeknu postav z kostek věž, tak í postaví,a le mašinku - to nepochopí, to neděláme a navíc kostky za sebou nemají žádnej význam, ani nevypadají jako mašinka. Chápeš co chci říct. mě někdo říct, udělej z kostek mašinku, tak nevím co chce.

Puzzle, korálky, půlky obrázků, snad i základní barvy (třídění v pohoděú,a le pojmenovávání zatím nevím. Vkládání, i obrácené pohoda. napít panně dá.

problém bude aby ukazoval na sobě, ukáže na jiném,ale na sobě těžko.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen ona mu to neřekne slovně, ona mu to postaví názorně 😉 prostě to postaví před nej, přesně i ten postup a on to má zopakovat...

ygreen
4. srp 2011

tak to co k sobě patří by mohl zvládnout i do těch tří - ale bude muset trénovat

celkově si myslím, že by mohl dát vše až na ty otázky - co a z čeho a čím, to nedá a nenatrénuju to, tedy myslím. I když, pokud by se teď rozkecal, třeba se zase otevře víc 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen ono dá kostky za sebe, a jedná dá nahoru jako komín a bude s tím jezdit a říkat "ššš ššš" 😉

ygreen
4. srp 2011

víš co, on je takovej, že slovní pokyny ještě k ničemu, takže já něco udělám a chci aby to udělal po mě a zpravidla to dá bez problému.

Ohledně mašinky z kostek, to pokud se nezmění jeho přístup nedá, páč jeho baví demolice a bum, takže na tom, že postaví věž z 20 kostek ho baví nejvíc to, že to pak shodí. Ale on staví i duplo a s manželem i lego, jako zručnost okey .- sice bez ladu a skladu ale malé dílky lega normálně spojuje. A z dupla dělá věže, něco jako domečky, apod.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no vždyt píšu, že mu to nebude říkat slovně 😉 v podstatě mimo té složky, kdy zkoumá porozumění...ona mluví celkem minimálně 😉

ygreen
4. srp 2011

no hele, zítra si k tomu sednu a udělám nám plán, jak do čtvrtky října, tedy zaty dva měsíce tohle všechno zmáknout. popravdě myslím, že mozkovou kapacitu na to teď má. Problém je u něj vzdor a nesoustředění.

ygreen
4. srp 2011

a napadlo mě třeba, že už chápe výrazy jdeme ven, jdeme do obchodu,a le třeba jdeme k doktorce, do lékárny ne. I když tam chodíme vcelku dost. Asi je to i tím, že to dost nepoužívám, prostě ho oblíknu a jdeme. Žádné vysvětlování se u nás nekoná.
nebo jedem k babičce a dědovi, apod. V těch rodinných vztazích - to jako neřeší Na fotce ukáže mě, mimčo, tátu, dědy i babičky. Když jsme u nich, tak když řeknu jdi za dědou, dej to babičce, tak okey, ale že někam jedeme, nebo že někdo přijede. To podle mě nechápe ani náhodou.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no ale to je dost velká chyba, ty bys mu měla komentovat naprosto všechno, co děláš 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jako já se snažím, ale nevysvětluju doma, že se oblíkneme a půjdeme k doktorce, protože dostane injekci, apod. Ale že jdeme ven, pak jsme venku a říkám, že půjdeme k doktorce, ale žádná reakce, akorát to pozná z cesty a začně se škubat, když mu to dojde 😅
J8 se fakt snažím komentovat úplně každý hovno 😀 😅

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jinak jako Kr. moc dobře ví, jak na to...takže se nemusíš bát, že by mu řekla "postav mašinku" a čekala na to, že ji postaví....to ona mu ukáže ty kostky, dá je za sebe...a říká, to je mašinka...pak tam dá tu kostičku nahoru a říká, dáme ji komín...sundá tu kostičku, podá mu ji a zas se zeptá: dáš ji komín? Kdy nedá, tak ho tam dá zpátky sama..a začne s tím jezdit a říkat "ššš ššš, mašina jede".. pak to rozloží a zeptá se ho, jestli to taky postaví...

to není o nějakým štěkání příkazů...to je prostě dělané tak, aby to to dítě chápalo ...třeba u Tygra, když ví, že reaguje na řeč dobře, tak s ním mluví hodně..ale u těch dětí, kde je vážný podezření, že nerozumí..tak používá výhradně jednoduchu mluvu a hlavně gesta 😉

ygreen
4. srp 2011

třeba manžel si myslí, že Tobiáš je hodně nesmělej a proto ani neopakuje ty kartičky jen se dívá a usmívá a nebo dělá gesta, že to vypadá, jakoby se bál to říct, že udělá chybu a tak 😅

ygreen
4. srp 2011

@sisstin já myslím, že když se na to vše zaměříme, že to dá bez ztráty kytičky, pokud nebude vzdorovat u učení ani u ní 😀
Jo a začal běhat ze schodů 😖 jezdit na first biku a na trampolíně dělá děsný věci - roznožky,a pod 😀

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen a třeba na vkládání tvarů, nebo strkání korálků do zkumavky nemusí říct ani n...Tygr věděl, co s tím i ve dvou letech...aniž by něco říkala...to jsou prostě takový testy, kde se nemusí nic říkat a dítě to chápe...nebo teda třeba i nechápe, ale právě podle toho ona hodnotí 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin a to jí řekne i něco o inteligenci, tohle vše, nebo na to jsou jiné zvláštní testy?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jj, to je přesně o tom, i o inteligenci atd. To vyšetření prostě obsahuje naprosto vše potřebné k diagnostice 😉