Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jo, a neměj ty tendence (já je třeba na poprvé měla), mu něco jako dovysvětlovat nebo tak...prostě mlč a neříkej nic... 😉 i nulová reakce od něj je vypovídající reakce pro ni 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jak jsem psala smardik - jak něco někam má zapadnout, nebo co ho na první pohled baví a je mu jasný účel - to přesypávání něčeho do něčeho, vvkládání, apod, to zvládne bez problémů dlouho. proto chci koupit ten kufřík logiko jak jsi mi dávala odkaz.

Třeba tohle dal když mu bylo asi 2 a čtvrt - dvakrát jsme mu to ukázala a dával to sám. A pak to sekal tak, ž ho podezřívám, že si pamatuje kam co patří aniž by sledoval výřezy a dával to ať tak, že měl v ruce písmenko a hledal vhodný otvor, nebo tak, že koukal na otvor a podle toho hledal písmenko.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no hele, fakt se neboj, že by něco ovlivnilo diagnostiku v tom směru, že by něco nechtěl dělat, nebo tak...ona prostě ví 😉 jako nechci ti radit, ale neměla bys k tomu přistupovat tak, že já jsem ti ted napsala, co jako ona po něm bude chtít a ty to do něj "nadrtíš". To je prostě dělané tak, aby ZDRAVÉ dítě se na to nemuselo nijak připravovat a zvládlo to..a pak teda ty děti s diagnozou jsou právě v něčem slabé, něco neumí atd., a to do něj nenadrtíš, ani kdyby ses stavěla na hlavu...

ona ti třeba pak řekne, co trénovat a na co se zaměřit..ale do té doby bych se mu prostě věnovala normálně a nechala to plynout...a ne ho do něčeho tlačit, že jako tohle po něm bude chtít a on to neumí....pokud by to uměl, tak by k ní nemusel chodit, že jo 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin víš co, já to chápu, ale třeba jsou věci které se jinak nenaučí - barvy, stavět z kostek složitější tvary - neví, že to jde (myslím, z normálních kostek), ještě to třeba neviděl. Pak to kreslení a tak. Já to spíš beru tak, že budeme trénovat, budu se na to zaměřovat,a le tak,a by ho to rozvíjelo celkově, páč to není o tom, že se dva měcíce bude drtit tohle a pak to tam předvede a pokud bude chtít něco jiného tak totál odpadne. Ale o tom, že ho to rozvine někam dál.
Třeba ty části těla ho naučit musím. Ukáže nos, pusu, oči, uši, pupík, jazyk. A zbytek ví jak se jmenuje,a le neukazuje to, páč to užíváme v souvislosti . zvedni prdelku, dej mi ruku, zvedni nohu, ukaž bříško, oklep si pindíka, ukaž zoubky, apod.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jo jasně, trénovat jo..já jenom abys to třeba nějak nehrotila (v dobrým)...ono je to tak, že zdravé dítě si prostě z kostek staví samo (dobrovolně)...Tygr to nikdy dělat nechtěl a ted už vim proč, páč ta jeho prostorová představivost je horší..nejde mu to a proto to nechce dělat 😉

no takže jsme jako dostali "za úkol" to víc trénovat, ale vím, že prostě v listopadu v tomhle v normě nebude, ani kdybych se stavěla na hlavu 😉 jako doufám, že postaví aspon ten most...ale prostě k věku to nebude 😉

další zdravý dítě si prostě bude chtít kreslit....samo od sebe...

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no a právě třeba to, že to užíváš v souvislostech...tak by to měl umět ukázat...nemusíš do něj hustit" ukaž prdelku"..prostě když to slovo zná, tak ho bude umět ukázat..a o tom to je 😉

přece je blbost, aby uměl ukázat nos, protože jsi ho učila přímo "ukaž nos" a neuměl ukázat zadek, protože jsi ho neučila "ukaž zadek", ale říkala jsi mu třeba utři si zadek...

ygreen
4. srp 2011

tobiáš z kostek staví, ale z lega nebo dupla - to třeba staví bezvadně a zajímavě, nevím jestli tak jak mu to přijde pod ruku, nebo v tom je nějaký smysl, ale je to hezké. A staví prostorově - že třeba tu desku z dupla zaplní celou, je tam třeba deset různě vysokých věžiček, nějaké auto, menší věžičky, apod, ale zastaví fakt celou plochu.

Pochybuju že by ho napadlo udělat mašinku z dřevěných kostek. ty jsou dobré jen na komíny a ty musí být co nejvyšší na boření, páč to je prča

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no tak toje základ, že si děti (okolo roku ) např. staví z obyč kostek, a až pak přechází na Duplo nebo tak... 😉 ty jsi s ním nestavěla kostky, když byl mimino? 😉

ygreen
4. srp 2011

on ještě ukazuje tak jako z musu. Třeba dnes, jeli jsme obchodem a on se chtěl podívat k regálu s Cars. začal tak jako breptat naléhavě a cukat se v košíku, že chce vylézt. A já na něj - co chceš a on kouká tím směrem a podle mě si je jistý, že já VÍM (což samo vím). Ale já trvala aby ukázal co chce, aby se jako vyjádřil a on pak ukázal, ale trvalo to. kdyby mohl, vyskočil by z vozíku a šel tam a třeba mě tam dotáhl i za ruku, ale ta komunikace gestama k jeho věku určitě ideální není - ve stylu jé mami hele, hele já to chci.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen páč z Dupla se nedá stavět 2D,...nejdřív musí umět stavět 2D a až pak můžou začít s 3D, tj. s Duplem 🙂

ygreen
4. srp 2011

@sisstin stavěla, ale jemu stačilo ke štěstí postavit komín a zbořit ho. On vůbec nechtěl být u něčeho tvořivého, pokud se k tomu nevázala ta legrace - jako boření, vejskání a tak

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen to je právě to, že u vás je zatím strašně málo to spontánní ukazování a sdílení pozornosti, což je fakt problém a značí to něco závažnějšího 😉 on ukazuje jen v tom stylu, že ty mu řekneš : ukaž xy...ale neukazuje sám od sebe, nebo minimálně 😉

ygreen
4. srp 2011

s duplem mut ojde hezky a dokáže i udělat vysokou stavbu na kolech a vyvážit to tak aby to jelo a nepřevážilo se

ygreen
4. srp 2011

@sisstin co závažnějšího máš na mysli?

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen jj, a proto ona nejdřív zkouší ty kostky...prostě i to, že to dítě neumí je znak něčeho 😉 děti nejdřív staví z kostek ty 2D stavby, takže naležato...a až pak to jde do prostoru 😉 prostě všechno se vším souvisí 😉 Tygr to s těma kostkama taky neuměl a taky má tu prostorovou představivost blbou 😉

takže to není o tom, že on by něco někdy neviděl a neuměl s tím...kdyby byl " v normě", tak by uměl stavět z Lega, tak z kostek...i kdyby tu kostku v životě neviděl a znal jenom Lego 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jako ukazuje sám od sebe, ale není to perfektní. V tomhle ohledu je ještě takovej uzavřenej 😖

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no závažnější porucha komunikace... 😉 určitě ne expresivní dysfázka nebo OVR...tam budou nějaké vážnější problémy s tím porozuměním řeči a i tou neverbální komunikací asi trošku, což k tomu patří..no prostě to, o čem se tu celou dobu bavíme 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin jj chápu tě. jeho ale baví více méně ze stavebnic jen lego a duplo. Ty kostky má jen na to aby dělal komíny a bořil je

ygreen
4. srp 2011

@sisstin já už se bála, že myslíš, že k té recptiní ještě něco, třeba PAS 😅

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen tak uvidíš, třeba to bude umět v pohodě..to nemůžeš vědět 😉 🙂 prostě vůbec se neboj, že by Tobís v něčem tak pohořel, páč jste to netrénovali nebo to nezná a tak...je to prostě dělané tak, aby to chápal a uměl, a pokud ne..tak je tam nějaký problém..ale ne v tom stylu, že ty bys mu nějakou hračku nekoupila, nebo s ním něco nedělala a tak... 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen a takový to nekomunikování mi přijde, že je právě podezřelý té vaší logopedce...ale ona měla někdy v péči dítě s receptivní nebo smíšenou...páč když se řekne dysfázie, tak spousta logo zná jenom tu expresivní...takže pokud by měla zkušenost s těmahle dětma, které se neverbálně vyjadřují v poho...tak bych se nedivila, že se jí Tobís na dysfázku "nezdá" 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin né to naše logo má s dysfatikama bohat zkušenosti, i když mnohonásobně víc s expresivníma

myslíš, že by mohl mít Tobís víc než smíšenou/receptivní? Já už se toho PAS totál vzdala, že se jako nebojím, že by mu to mohl někdo přifařit.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen já fakt nevím, takhle se teda můžou projevovat i některé děti se slabším atypickým autismem, kde až tak není narušeno to sociálno...ale je výrazně narušený porozumění, určitým způsobem je narušená právě ta neverbální komunikace atd.

Jako fakt těžko říct, já osobně se přikláním ke smíšený (receptivní) poruše řeči, ale 100% ti to říct nemůžu..to prostě musíš už vydržet ke Kr. 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen třeba u toho Tomáška jsem si fakt 10000% jistá, že tam autismus není..on sice moc nerozumí, ale jasně na tom videu sdílel pozornost, dožadoval se od maminky odpověd..měl nápodobovou hru atd.

nemáš nějaká videa Tobíse, kde by tak nějak víc komunikoval 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen a mnohdy teda slabší atyp. autismus je lepší jak nějaká těžší forma smíšený (receptivní) dysfázky..on se strašně každej toho PAS bojí, ale fakt pokud jde o lehčí formy..tak to mnohdy ve výsledky bývá lepší než u těch receptivních poruch řeči 😉

ygreen
4. srp 2011

@sisstin zkusím zítra něco natočit. Ale já si myslím, že to sociálno má teď už bezvadný. Akorát pokulhává ta komunikace. Pozornost sdílí taky, akorát že není povahou takový "nadšený" - jako jé hele, podívej. Jen někdy, třeba včera když stavěl tu věž z kostek, tak ke mě přišel a dovedl mě do pokojíku aby mi to ukázal a skákal okolo radostí a pořád na mě koukal co já na to.

ygreen
4. srp 2011

@sisstin mě PAS straší v tom, že to je prostě takové postižení reality

ygreen
4. srp 2011

a ještě výborně sdílí pozornost u bejkáren - třeba když skáče, trsá, tančí, blbne na gauči - to pořád na mě kouká a čeká co budu dělat, jestli taky tančim, jestli zpívám, jestli ho obdivuju - to pak furt čeká na mojí reakci a je nadšenej, když se začnu taky vlnit, tleskat mu, zpívat to co chce, apod.

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen no ale receptivní porucha řeči je taky postižení reality 😉 já se tu snažím být jakoby optimistická, ale ty receptivní poruchy řeči jdou mnohdy fakt peklo neskutečný... 😉 důkaz je treba jirinula (asi jsem zkomolila ten nick), občas sem napíše..nemá ani tříletýho chlapečka a od Kr. mají už na 90% receptivní dysfázku a fakt to jako prdel není...

ono není PAS jako PAS, stejně není dysfázka jako dysfázka 😉

sisstin
autor
4. srp 2011

@ygreen když tohle jako úplně sdílení pozornosti není..tohle dělaj i autíci, že když se jim něco líbí..tak chtějí, aby to dělal i rodič...sdílení pozornosti je fakt to, že dítě ukáže, udělá zvuk..otočí se na maminku a čeká, co mu na to ta maminka řekne... 😉 vyžaduje to pojmenování, vyžaduje tu reakci na to...a hlavně teda to pojmenování nebo okomentování situace..což u vás pořád není, nebo teda minimálně 😉