Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

vojtisek2007
24. dub 2010

Ahoj holky, sice tu nikdo není, ale musím se s vámi podělit o radost - Vojta se snaží opakovat - sice mu není rozumět a přijde mi že všechno říká na jedno kopyto, ale snaží se, nemusím mu říkat...Vojti "řekni"....dělá to sám, já mám takovou radost, každý slovo co řeknu opakuje - teda samozřejmě snaží se v rámci jeho možností a ikdyž Elis to jde o 100% líp, je to pro nás si myslím velký pokrok, protože doteď chtěl opakovat opravdu minimálně. Tak že by jsme se konečně hnuli někam dál ??? 🙂 🙂 🙂

maargitt
25. dub 2010

AHOJ🙂 snažím se číst o čem píšete, ale zatím to pro mě je španělská vesnice 😨 chci se zeptat, zažila jste to některá, naše alexandra říká stejně několika věcem - kajik je čajík, králík, panenka, kočárek, paji je pálí, paní apod.....? ŽE KRÁLÍk a čajík znějí podobně bych chápala, ale panenka nebo kočárek mi do toho už moc nezapadají..... hezkou neděli🙂 my jdeme do zoo, tak se tam snad přiučí nějaká jména zvířátek.... zatím zvládá jen haf, mňau a kokodák 😒

simalex
26. dub 2010

vojti:
určitě jste se pohnuli mnohem dál!!!!!!!!!!!! Důležité je, že to malý chce dělat. Určitě ho potáhne i Eliška. A jak na malého mluvíš? Jednoduše, že jo? Já jsem si včera na té oslavě opět uvědomila, jak jednoduše s Alexke mluvím. Vzali jsme s sebou ještě chlapečka od známých, bude mu 8 let a nemohla jsem se nějak přepnout 😀 😀 😀 😀 . I na ostatní děti jsem na té oslavě takto mluvila. Jako blázen...

V sobotu jsem byla v Dráčikovi a bohužel Dráčik není internetový Dráček, tak nemáme motanici. V Opavě ji nikde nemají. Ale Pompo bere stolní hry od Granny, tak jsem koupila aspoň Zajíce v pytli.

simalex
26. dub 2010

maargit:
Sašenka je ještě moc malá, tak se snaží, jak jí to jde. Můj syn do 3,5 let všechno nazýval "mami".

Malé to jen řekni správně a netlač na ni, aby to řekla správně. Určitě se jí to do hlavičky zapisuje.

vojtisek2007
26. dub 2010

Sima - mluvim normálně, komentuju všechno co dělám....už si připadám jak blboun....pověsíme prádlo,táty ponožka, honzíka triko, honzíka slipy.....a on podává a když třeba podává už třetí slipy - řekne ozi šipi - honzi slipy.... 😀 A dokonce jsem zjistila, že asi ovládá barvy - chtěli sušenky - mám tam delisy - vím že vojta má rád bílou - vždycky jsme to komentovali - honzík chce hnědou, vojtík bílou - a když si včera vybíral tak povídá - ojti biou, ozi tu a ukázal na hnědou - ta hnědá mu říct nešla....
A za ten poslední týden pozoruju že se snaží dávat i do vět - měli jsme jít k ségře...on zlobil tak mu povídám že k tetě nepůjde....pak zase zlobila Elina a Vojta přišel a říká mi - mimi teta ne, ble,ble - že ho zlobí 😀 😀sundavala mu ponožky

Maar - u nás do 2 let bylo všechno TO a ukázal, nebo motal rukama, znakoval....dlouho nám trvalo než jsme se tak nějak pochopili a zžili

simalex
26. dub 2010

VOJTI:
tak to máte fajn, že pozná barvy. Alexek to zatím pořád neřekne 😢 . Věřím al, že jednou překvapí. Snažím se mu tu barvu přiřazovat (Podívej, pejsek. Pejsek je hnědý.), ale zatím mu to přijde jako nedůležitá informace.

Snažím se ale více používat osoní zájména - já jdu na zahradu a ty jdeš se mnou. Protože se nemůžeme zbavit toho, že Alexek o sobě mluví ve 3. osobě (typické pro dysfázii). Úspěch - malý už říká Já, Alexek a vždycky se u toho přihlásí 😀 . To má ze školky. 😀

A s tou větou, že Eli nepůjde k tetě - tak to je super. Vidět, že Vojti chápe souvislosti. To by Alexek ve 3 letech nedal. Prostě by mu to nedošlo a neuvažoval by nad tím takto.

vojtisek2007
26. dub 2010

já teď začím doufat, že máme fakt jen OVŘ a ne dysfázii....přemýšlela jsem i o těch nootropikách - či jak se to píše, jak bere Tygr od Siss, ty měli po nich obrovskej rozjezd, že by to Vojtu mohlo nastartovat ještě víc, třeba...
K těm barvám, řekne jen bílou, jiné barvy ne, ale pozná svojí židličku - mají s Elinou stejný, on modrou ona růžovou - nemá je jak jinak rozeznat jsou naprosto totožný, i batůžky - a tak si myslím, že barvy ví....ale to přiřazování třeba kostiček mu fakt nejde - pořád jsou to pro něj jen kostky a nechápe mě, proč je má dávat na různý hromádky...prostě kostka patří ke kostce, auto k autům....to že je jedna hromádka žlutá a druhá červená - to prostě nebere.

simalex
26. dub 2010

Vojti, zkuste tohle: http://www.fragment.cz/nabidka/popularne-naucna...

Oni sice píšou, že od 4 let, ale Alexek to měl hrozně rád už od 2,5 let. A chápal, co se od něj chce. Aspoň vím, že není barvoslepý. Je to dobré i na jemnou motoriku.

S těmi barvami jste na tom jako my. Kluci ty barvy vnímají jaksi podvědomě, jako selektivní prvek, když není jiný. Ale pojmenovat to neumí, protože to je asi nepodstatné.

simalex
26. dub 2010

ad nootropikum:
my jsme brali Nootropil - teď máme 6týdenní pauzu. Myslím, že nám to pomohlo. Pozoruju to ale až teď. Tak nevím, jestli to je přirozený vývoj, nebo to má souvislost s léky. 😖

sidus
26. dub 2010

Ahojte,aj Tomasko berie Notropika,ale aj tak myslim,ze nas ten autizmus neminie☹Simi,Alexko sa kedy zacal rozbiehat s porozumenim a tak celkovo?

simalex
26. dub 2010

sidus:
já mám pocit, že to gró bylo fakt až ve 3 letech a 9 měsících. Začal trochu mluvit a taky rozumět. Nemůžu ale říct, že předtím nerozuměl - takové ty zálěžitosti běžného života chápal - jíst (kde, co), spát (kdy, kde), jít ven, hrát si, jet autem, busem, vlakem, orientace venku (kde kdo bydlí, kudy do školky, obchodu), v domácnosti (kde co je).

Dodnes ale třeba "zná" jen pár lidí, když se ho zeptám na nějaké jiné, které nevídá často, tak neví, o čem mluvím.

Když si vzpomenu, jaké to bylo, když měl 2 roky, tak hlavní problém byl, že NEMĚL ZÁJEM o komunikaci. Nenechal si nic ukázat v knize nebo venku, nechtěl, abych mu zpívala, říkala říkanky, ve cičení zásadně nedělal, co ostatní. Vypadalo to, že hlavně chtěl, aby mu VŠICHNI DALI POKOJ a nechali ho dělat co chtěl - oblíbené odrážedlo, kupení věcí, krámování, nesystematické pobíhání, mechanické hry. ALE SÁM.

Byla patrná jasná nechuť přijímat podněty z okolí. Když se nechtěl učit od okolního světa (a jinak to nejde), tak toho prostě moc neuměl. A to se podle mě prolomilo v tom listopadu.

sisstin
autor
26. dub 2010

čau holky 😉

Péto, gratulace k opakování, to je bomba 😵 😵 😵

Simčo, u nás to bylo stejné...do těch skoro 2let neměl absolutní zájem o komunikaci, chtěl si dělat, co chtěl..my byli jenom na chování a mazlení, jinak nezájem těžkej 😝 takže

sidus: ještě bych to nelámala přes koleno s tím autismem, Tygr se začal probírat pomalu až tak nějak v tom roce a 10m 😉

jinak nové u nás nic, jenom máme záchvaty vzteku kvůli každé blbosti, takže fakt výživný 😅

simalex
26. dub 2010

siss:
už jsi zdravá? Začaly jsme si dělat starosti!!!
A ty záchvaty vzteku - období vzdoru. Takže obrnit se trpělivostí. Uvažuju, jestli něco neporadit na samém počátku, ať se Vám to moc nerozjede. Ale asi nevím 😀, když u nás to vztekání jestvuje, co si pamatuju 😠 . Pouvažuju.
Odvrácení pozornosti, nediskutovat, neustupovat, nechat malého, ať se vyvzteká.
Nejsem zrovna zastáncem posledně jmenovaného, protože to můžu udělat doma, ale pokud stejný postup nepoužiju i venku (logicky), tak to asi není v pořádku.

Pak tu máme ještě strašení, ale to ve vašem případě absolutně ne. Ani tak to není dobré. Rýsuje se někdo v rodině, kdo by mohl mít u malého respekt?

My jsme šli včera přes celé město s řevem - cca 1,5 km. To bylo fakt super. A to proto, že jsem s malým nechtěla jít do hospody (on si myslel, že je to "obchůdka"). Škrty ale byly už od rána - vymýšlel si schválně věci, které ví, že nejdou. Opět ten jeho přetlak, kdy evidentně chtěl vyvolat konflikt.

sisstin
autor
26. dub 2010

Simčo, no už je mi líp, ale furt mrmlim 😝 on se bohužel vzteká tím způsobem, že řve a chce chovat 😅 😅 😅 navíc se mnou jakoby "zlobí" nejmín...nejhorší to je, když je s mým tátou...páč u něj je rozcapenej maximálně 😝 jinak nějaký strašení atd. je asi k ničemu, on by to určitě nepochopil 😝 navíc když je v tom svým řvacím afektu, tak nevnímá vůbec nic...jen se po mně plazí a chce chovat 😝

sidus
26. dub 2010

Ale musim sa pochvalit,dnes pri obede si chcel Tomasko sadnut na velku stolicku,ked videl Tamku,snazi sa opakovat slova,ocny kontakt na mna ma velmi dobry.Minule som mu ukazala,ako sa ukladaju ceruzy do valceka.Dnes som mu ukazala valcek a uz ich tam aj isiel ukladat.Aspon cosi.U nas zatial revy nie su,lebo uz viem,co chce.Najhorsie je to porozumenie..☹

sisstin
autor
26. dub 2010

sidus: uvidíš, já si myslím, že se to třeba rozjede jako u nás 😉 ale asi by to chtělo to psychologický vyšetření, abys věděla aspon trošku, o co asi jde 😉

já jsem objednala Tygrovi Mašinku Tomáše se třema vagonkama a kolejema, ted na tom ujíždí..tak uvidíme, jestli si s tím bude hrát 😝

sisstin
autor
26. dub 2010

jinak si myslim, že Tygr rozumí furt blbě na svůj věk 😉 řekla bych, že je přesně ve stádiu, že umí pojmenovat předměty, ukáže na požádání předmět, rozumí větám, které se používají denně..v chodu domácnosti se orientuje 😉 ale porozumění má furt jako min. o rok mladší dítě. Prostě třeba si hrál s panáčkama z Lega z letadal(úúúúspěch 😀 😀 😀 ) a říkám mu: daj si panáčci pusu? On ukázal na panáčka a na svoji pusu 😉 prostě pojmenuje věci, ale do souvislosti ve větě si to ještě moc nedá. Při známých větách: Chceš napít, dones, podej, jdeme se oblíkat atd. to reaguje normálně, ale to se fakt používá furt 😉 prostě si myslím, že v některých věcech je na tom fakt jak 18m dítě...v něčem už je přece jenom dál. Jak napsala psycholožka, vývoj disharmonický 😕

simalex
26. dub 2010

siss: příklad s pusou jakoby nám z oka vypadl. Alexek do pozdních 3 let na otázku, kde má pusu, se vrhal na lidi a dával jim pusu. Slyšel "pusa" a udělal, co měl v hlavičce zakódóváno. Naopak u nás dlouho neukazoval části těla, takže tohle mu bylo nejbližší.
Te´d se naučil loket a tím pádem zapoměl koleno. Koleno je taky loket, protože má podobnou funkci 😀 😀 😀

sisstin
autor
26. dub 2010

Simčo: a to je právě to "pravé" porozumění, že děti chápu jak významy slov mezi sebou, tak různé významy jednoho slova atd. 😉 ale co bych po Tygrovi mohla chtít, když fakt do dvou let nerozuměl skoro nic...takže nemůžu čekat zázraky 😉 ono sice jakoby mně se zdá, jak už úžasně rozumí, ale když pak vidim (slyšim) stejně staré děti, tak to je teda furt nebe a dudy 😖 je to prostě znát, i v tom chování...ve všem 😕

jinak teda "mluví" o stošest, dneska dopoledne pusu nezavřel, ale bylo to typu "jejejej" , "bajííííí", "mabamama" a podobná "slova" 😝

sidus
26. dub 2010

No ja neviem,staci mi,ked ho pozorujem,co ho zaujima-vsetky dopravne prostriedky,okna,kominy,fasady.Teraz zacal trepotat ruckami alebo cumlami,vsetko zahadzuje.Takze radsej sa uz teraz zmierujem s horsou variantou.Dufam,ze sa nam ho podari vela naucit.Vidno na nom,ze sa snazi.Aj dnes,ked chcel ist domov,doviedol ma k autu,ukazal prstekom na zadne dvere auta a povedal pa pa.Ked chce pit,mlaska ustami,ked chce pustit oblubenu rozpravku-sloniu rodinku,tak sa snazi chudak napodobnit,co robia ti sloni.Ani v najhorsom sne ma nenapadlo,ze budeme v rodine riesit autizmus.Kazdy si mysli,ze jemu sa nieco take stat nemoze.Aj ja som si myslela.

sisstin
autor
26. dub 2010

sidus: tak ale třeba to, co píšeš, jak ukazuje prstem..když chce jíst mlaská...to teda zrovna autisti nedělaj, to je právě ta správná komunikace 😉 a to s tím papa je úplně super 😉 autisti nenapodobujou 😉 to, že ho zajímaj auta je taky normální, Tygr je ted z motorek, aut atd. hotovej..tak to jsou kluci ne? 😉 Si myslim, že sis prostě dala do hlavy, že je autista...a nejede přes to vlak 😉 jinak okolo 2let je destrukční období, kdy děti se vším hází.... 😉

sisstin
autor
26. dub 2010

sidus: jako takhle v tomhle věku Tygr rozhodně nekomunikoval, jako tvůj Tomi 😉

sidus
26. dub 2010

No uvidime,co sa z neho vykluje.Prstikom ukazuje len naucene.Som zvedava,co povedia v Trnave.Dr.Janosikova vravela,ze zavola,tak cakame.Este ideme na vysetrenie ocneho pozadia,to som zvedava,ako mu chcu zrobit a na metaboliku.Inak vcera sme boli s Tamkou na koncerte pre deti Podhradska-Canaky a ja ako chora som sledovala,ci niektore nema auti rysy.Zopar sa ich teda naslo,co od stastia chodili po spickach,podskakovali,trepotali rukami az ich prehybalo.Uz mi fakt zasibava nacisto a nadobro.

maargitt
26. dub 2010

ahoj🙂 tak naše návštěva v zoo se zvrhla ve zběsilé pobíhání mrněte, celý den jsme ušli sotva 200 metrů a to jen tak, že jsem ji vzala do kočárku.... moc soustředěná teda alexandra není 😒 žádné nové zvířátko se nenaučila, byla z toho nového prostředí plného vjemů tak vedle, že pořád jen běhala a běhala.... ale neodpadla ani večer, na rozdíl ode mě 😉 no, holt tam budeme chodit častěji a časem snad dojde i na zvářátka 😀 mě jen děsí ta plánovaná návštěva u psycholožka, bude to za 6 týdnů, tak jsem začala sumírovat slova která malá používá... je jich 20. O deset více než před půl rokem.... ale to není to jediné a dokonce ani hlavní, co mě znervózňuje - třeba si nehraje s kostkama, ani jí nenapadne je dávat na sebe nebo posunovat jako vláček, můžu jí to ukazovat jak dlouho chci..... třídění tvarů? cpe kolečko do čtverce a zuří že to nejde, případně s tím praští a jde jinam.... a tak 😖 doufám že bude mít pravdu neurolog podle nějž bude alexandra mezi těmi dětmi, které bzudou potřebivat roční odklad do školy a bude to v normě...
holky, pomáhá vašim dětem kolektiv? chodí někam, do školky a tak? nebo nee?

maargitt
26. dub 2010

a ještě dotaz, sidus, máme asi stejně staré děti, tak se zeptám: vy máte problém s čím? u vás si to myslím dokážu nejvíce představt 😕

maargitt
26. dub 2010

ještě siduš, já když jsem zmínila dr, že je alex jaksi "jiná" - v souvislosti s autosmem se ptal na sociální kontakt, oční kontakt, zda se chce chovat, mazlit apod, zda monotónně něčím nebouchá, mechanicky neotvírá/nezavítá dveře.....

sisstin
autor
26. dub 2010

maargit: někteří "odborníci" toho o autismu moc neví. To, že autíci se nemazlí, nebo nemají oční kontakt je už přežitek z dob, kdy se toho o autismu nic moc nevědělo, a diagnostikovány byly jen těžké případy 😉 Někteří autíci jsou právě extrémně mazlící, a ož úplně vypichují ty oči 😉 problém je v tom, že takový mazlivý autík je schopný odchytit cizí paní na ulici a lézt ji na klín 😉 K těm stereotypním činnostem, Tygr si tak hrál a občas hraje doted....ale je to o tom, že jak měl absenci toho porozumění( a ještě tam nějaké rezervy má i doted), tak on si prostě jinak hrát neuměl...nemohla jsem mu říct "dej autíčko do garáže", páč by mi prostě nerozuměl...to vnímání při neporozumění je prostě trošku jiný 😉 on si třeba vzal kyblík, v tom měl hračky a dával je dovnitř a ven...ale hrál si tak chvíli...nebylo to to pravé obsedantní chování jako u autíků, kteří jsou schopni xhodin stát u dveří a otvírat a zavírat. A dostat se do úzkosti, když jim v tom chceš zabránit 😉

taky se jinak chovají děti s VFA(vysokofunkční a.), ty nejsou zas až tak výrazně jiné...nemusí to být na nich moc poznat dlouho 😉 jako tu tenkou hranici mezi autismem a receptivní dysfázií pozná fakt dobrej psycholog, na psychology, kteří tvrdí, že autíci se nemazlí a nekoukají do očí, těm bych moc nevěřila 😉

a KAŽDÉ dítě má nějaké auti rysy, ale u těch autíků jich je prostě tolik, že už jim to působí v životě problémy 😉 ale nedá se to brát tak, že mám dítě, které si něco někam překládá a třepe rukama, tak je hned autista 😉 jako na Tygra v těch 20m pár věcí z poruchy auti spektra sedělo, ale např. u něj to bylo tím, že byl prostě ve vývoji o 9m pozadu, takže on se jakoby choval adekvátně k té své stávající vývojové úrovni, ovšem ke svému reálnému věku mohl v něčem působit autisticky 😉 Krejčířová nám ten autismus vyloučila hned, snad po 5minutách řekla, že on nemá vůbec žádné auti projevy, ale že je prostě na úrovni 18m dítěte( v té době 27m 😉)..že komunikuje, ale na své úrovni...používá gesta, ton hlasu, komunikační signály atd. 😉

ted fakt vidím, že on autík není, on komunikuje neustále a pořád...u nás je problém s tím (ne)porozuměním řeči, a v tom psychmotorickým vývoji je taky mírně opožděný, ale už to není taková hrůza 😉

rikk
27. dub 2010

maargitt, nejste náhodou z Prahy? napadlo mě to, když mluvíš o té zoo, i když jasně, že jsou i v jiných městech. kdyby jo, tak by možná mohlo být fajn se sejít a prostě nebýt na to sama. Já bych to teda ocenila, holky jsou stejně starý, my myslím taky. Náš hlavní problém je podle mýho řeč, ale být tam všechno ostatní, byla bych v klidu. Spíš mě leká ten omezený oční kontakt a nepochopení sociálních signálů, to tam podle mě jasně je a nikdo jiný kromě mě a mýho muže to nevidí. Já to někdy až něchápu. Navěsí se mi do náručí někdy, to ano, ale v podstatě nikdy jsem nezažila takovýto dětstký pomazlení, jen tak, pro ten kontakt jako takovej. Z toho je mi někdy děsně smutno, jiný dítě /zatím/ nemáme. Ale bývalo to i horší, tenkrát po tom regresu, kterýmu taky nikdo něvěří, nesnášela skoro vůbec dotyky, jakýkoli. Na druhou stranu hru má moc pěknou. Jasně, že někdy mechanicky nakládá a vykládá z auta, ale když má náladu, tak stavíme z kostek, vozí panenku, no prostě ve hře dělá věci, který by podle všech jako autík dělat neměla. Tak nevím. Pomýšlím hodně na VFA, jak píše Siss, dlouho to žádný odborník nepozná, i když se divím, přece kdyby Dr. Krejčířová měla nějaké minimální podezření, tak by nás pozvala aspoň na kontrolu. No, hlavně hezký den! Jo a zoo, já bych to někdy popsala slovy, no, zvířata, malá si jich všimla. Poslední dobou to začíná být lepší s pejsky, kočkama a tak, ty už i hladí.

simalex
27. dub 2010

maargitt:
čekala jsem, s jakou přijdete z toho ZOO. Taky jsme byli s malým v zoo, když měl cca 16 měsíců a nebylo z toho vůbec nic. Děti nejvíc zajímají vláčky, které tam třeba jezdí, nebo dětská hřiště, když tam jsou. Z toho si fakt nic nedělej. To je asi jen představa dospělých, že živá zvířata jsou pro děti zajímavá a super. 😉 Ve 3,5 letech jsme byli v Lešné a nejzajímavější byl pro Alexka opět vláček a dětské hřiště. Zpětnou vazbu jsem zaregistrovala až později, kdy z něho vypadla zvířata, která jsem myslela, že nezná.

Jakkoliv se může zdát, že to děti nevnímají, tak později se jim to vybaví. A překvapí...

A holky - s těmi auti rysy, znovu musím připomenout pro vaše uklidnění, že můj syn jich měl opravdu požehnaně, něteré ještě přetrvávají. Ale třeba sidus, přijde mi, že malý není v tom svém světě, jako byl Alexek, který v raném dětství jakoby opravdu nekomunikoval, nebo jen minimálně. Věřím ale, že máš srovnání s vývojem staršího chlapečka a některé věci asi opravdu nejsou v pořádku. 😨

Maargit: moje neteř má 2,5 let, mluví málo, ale dobře rozumí. Je to takový poděs a dodnes je problém ji udržet u nějaké hry. V letech tvé Sašenky byla jako neřízená střela. A to zlostění s vkládáním tvarů jsme měli taky. To Alexek dělal správně docela pozdě. Ještě nedávno se snažil dostat peřinu do krabice od mixéru a hrozně ho rozčilovalo, že to nejde. 😝

sisstin
autor
27. dub 2010

rikk: vy jste byly s malou taky u Krejčířové? 🙂 Tak to si myslim, že jestli tam ona nic "neviděla"..tak by to mělo být ok 😉 znám teda jednu maminku- oni měli OVR od Kr., a pak když začal mluvit, tak se jí nezdálo, že občas nemluví k věci..tak tam šli znova, a byl z toho teda hraniční autismus 😉 ale víš jak...to už je pak hrozně těžký odlišit, co je "ještě normální" a co už je teda na hranici lehké poruchy auti spektra 😉 na to je vaše malá furt malá, takže pokud bys tam nějakej problém viděla třeba i za 2roky, tak můžeš tu diagnostiku u Kr. zopakovat 😉

my jdeme už za dva měsíce, a čím se to blíží, tím víc jsem nervoznější....sice s tou dysfázií více méně počítám, ale stejně, jestli to dostaneme černé na bílém, tak to pro mě bude těžký 😉 takhle mám furt naději, že se z toho třeba dostane sám 😉 my máme problém s tím, že když po něm něco chci, tak občas on reaguje řeveme..např. ted na "podej mi prosím obal od DVD"..tak si sednul na bobek a rozeřval se, a prostě mi to nepodá, ani kdybych se postavila na hlavu 😕 on jakoby rád pomáhá, ale když má něco dělat na povel, tak se občas vzteká(řve)...tak nevím, jestli proto, že tomu třeba nerozumí a neví, co má dělat..nebo proč? 😕