Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
5. srp 2011

@dalea já si toho všimla teď, že Tobiáš střídá nohy dolů ze schodů, hlavně když prchá před někým a směje se, to mě chytaj mrákoty 😀 z palandy bych doma asi chcípla 😀

ygreen
5. srp 2011

@smardik te´d jsem četla na emiminu, že když dítě jako malé skáče jako žába místo aby regulérně lezlo po 4 musí se dělat nějaké cvičení,a by začalo, aby se nezatěžovaly klouby, ale hlavně aby se správně propojovaly hemisféry v mozku 😕

dalea
5. srp 2011

@ygreen Moje obe deti vobec neliezli,syn najprv chodil od 9 mes.,az potom vedel liezt,Lea chodit vedela asi od 14 mes.,ale bala sa pustit na volnom priestranstve,takze sama sa prvykrat rozbehla na zahrade za psom az ako 17 mes. 😝

susik77
6. srp 2011

Ahojte, my sme boli vcera s kamaratkou v OC Letnany, decka sa tam vyblbli. Terezka sa super zapojila medzi Vercu a Danecka - oba starsi od ni o 1.5 a 2 roky 🙂
Krasne bolo vidiet ako Verca nerozumie ked isli behat po takej ploche kde premietaju na zemi obrazky, ktore sa pohybuju. Dany s Terezkou ich nahanali a Verca nahanala Danyho 😎 Inak bolo super, mali sme program na cely den, boli aj v detskom kutiku. Som celkom happy ako sa Terezka zapajala, uz sa ani nebojim ze by sa stratila v skolke 😎 Skor si asi bude zacinat do starsich deti. Ona dost provokuje-skusa co si moze dovolit 😎

sisstin
autor
6. srp 2011

bré ráno,

tak Tygr vysmažil až do zítra k babičce, tak mám klid 😀

@dalea no střídat nohy ze schodů by měly děti nejdéle ve 4letech, do schodů ve 3. Je to jeden z dysfatických znaků, že se to dítě naučí později (ale samozřejmě není to nutnost). Tygr se naučil střídat do schodu asi až v 3,7 roku a ze schodů zatím nestřídá. Jinak já si stejně od začátku myslím, že Lea má to samé jako Veru od @susik77 a to slabou čistou receptivní dysfázii 😉 Tj, že porozumění je narušené lehce, a vůbec není narušená exprese 😉

ygreen
6. srp 2011

@susik77 Zuzi, on Danda lecos snese a sám umí dát pěkný kapky 😉

susik77
6. srp 2011

@ygreen - to jo, znam ho od malinka 😉

holky, no dnes rano me teda Teri prekvapila: cistila jsem si zuby v koupelne a z detskeho pokoje slysim Terezku: rikat jeden, dva, tri...az sedumnast...- a ona si tam prekladala kostky lega a pocitala...mam pocit, ze za chvili predbehne Veru...

sisstin
autor
6. srp 2011

tak já neodolala, a vzala aspoň dvě věci z Nextu 😀

susik77
6. srp 2011

@sisstin - siss-co je to vlastne pocitani? aj kdyz si preklada ty kostky a odpocitava, nebo jen kdyz ji ukazu napr. dve kostky a rekne ze to jsou 2? ja jsem ji ukazala 2 prsty a ona si odpocitala 1,2

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 tak do těch matematických úvah jednak patří pojmy jako pod, nad, vedle, mezi atd. Pak ještě všechno-nic, plný-prázdný, nejdelší-nejkratší atd. 😉

co se týče fakt toho počítání, tak tam patří jednak to, že dítě k sobě přiřadí stejný počet- tři kuličky ke třem kostičkám 😉 a pak teda na pokyn je schopné donést požadovaný počet - dones 6kostek atd. 😉

Tygr zatím zvládá ty pojmy, zvládá k sobě přiřadit stejný počet 😉 zvládá "dopočítat" něco podle předlohy, že třeba kytička má mít 4 okvětní lístky...a má jenom jednu, tak on je schopný poznat, že ještě potřebuje 3 lístky.. 😉 ale jde mu to dobře vizuélně... to zvládá do 6 😉

ale co se týče toho, že bych mu řekla: dones 1-6 kostek, tak to zvládá do 3...do víc už nenapočítá..to plete, třeba když mu řeknu dones 4 kostky, tak jich donese 5 atd. Ale vizuélně dokáže k sobě přiřadit stejný počet 😉

to překládání kostek je určitě taky už počítání, že si ten počet uvědomuje... za počítání nepovažuju pouze to, že dítě odmele mechanicky nějakou číselnou řadu...ale ví naprosto prd, kolik věcí to číslo značí 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - aha, tak to je super 🙂 myslim ze to ogico primo budu delat s obema holkami 🙂

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 on má problém s tím, jako že pojem 5 značí pět předmětů...plete si ty názvy 😉 když vidí pět kostek, tak k tomu přiřadí pět jiných věcí...ale problém mu dělá to, že ten počet se jmenuje "PĚT"...snad to říkám nějak srozumitelně 😅 😅 😅

jinak na rozvoj matematických a logických představ je super Počítání Soba Boba od Bednářové 1-3díl. 😉

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 jinak na to to je celý oddíl Logica - Počítání a srovnávání... tam to Tygr umí snad všechno, problém mu dělají asi 2 listy. Ale on má vizuélně ty početní představy dobrý, dělají mu právě problém ty názvy 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - ono to asi souvisi s touexpresivni dysfazkou u tygra. diky za materialy, inspirujem se. vcera prave kamaradka se divila, jak teri pocita kulicky v tom bazenku v herne, ze jeden, dva, tri,....az sestnast...to veru max. do 10 a potom ze 90 😎

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 no Tygr umí říct čísla do 3...ale tak u něj je to fakt tou dysfázkoul...ale ta čísla do 3(co umí říct), tak taky umí poznat...donese na povel 1-3kostky..ale jakmile to je nad 3...tak už to podle názvu motá 😅

susik77
6. srp 2011

@sisstin - jj, ja prave myslim, ze on tomu opravdu rozumi, jen ma potize s tim mluvenim 😉 . teri zatim jen pocita ty predmety. ale ma jeste cas...

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 no ale s těma nad 3 má fakt problém i s těma názvama 😉 že když mu řeknu, dones mi pět kostek...tak to nosí blbě 😉 ale když mu dám pět kostiček, tak on ti k tomu přiřadí jinejch pět kostiček..prostě koukne a vidí...ale na ten název, co je víc jak nad tři..tak to je mimo 😝

ale co jsem koukala do tabulek, tak v tomhle věku bohatě stačí do 3 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - no vidis, je v norme 😉
siss, pocita se do pocitani aj pocitani schodu? pocitame s veru kdyz chodime po schodech...

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 no jak píšu, pokud si dítě k tomu pojmu přiřadí počet, tak to je počítání 😉 ale pokud umí jenom odmluvit řadu, ale neví, jaký počet který název značí...tak to je fakt jenom čistě o mechanické paměti 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - oni jsou zatim obe holky asi tak, ze si pocitaji ty predmety ale zatim mi nedonese ty tri kostky a tak...

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 nejdůležitější je, aby dítě zvládalo ty předložky (nad, pod, vedle, mezi) a pak všechno- nic, plný a prázdný atd., to je základ matematických představ 😉

ygreen
6. srp 2011

ahoj, tak Tobík dnes se naučil říkat crrrr - jako zvuk zvonku, když se zmáčkne nos 😀 a Teď si s Jirkou staví duplo a jirka mu podává kostky, říká mu barvy. Pak ho nechává vybrat ze dvou kostek a chce aby mu jednu podal - základní barvy dobrý. A hlavně OPAKUJE - černá, modrá - začíná jakoby počáteční písmena - moá, čeá.

Jiank ad počítání - zatím do 3 s tím, že když mu řeknu ať si vezme 1-3 bonbonky, tak to udělá. Ale né vždy přesně. Tobík počítá tak, že ukazuje na věci a jede prstem - třeba 4 kočky vedle sebe a já počítám nahlas a on opakuje do 3. Ale dej mi 3 kosty, to by ještě nezvládl.

ygreen
6. srp 2011

@susik77 my jsme s kom z undater, tak se taky známe ještě z dob těhotenství 🙂

susik77
6. srp 2011

@sisstin - jj nejak jsem si nevsimla ze by meli problem s timto...teri teda vubec nema problemy s porozumenim. je to dost osvezujici kdyz vidim, ze ji muzu vsechno vysvetlit, ze krasne rozumi-v porovnani s veru 🙂

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 tak běžný dítě tohle pochytí z řeči 😉 Tygr s tím taky problém nemá, ale radši to trénujeme podle toho Soba Boba 🙂

@ygreen on je ještě malej, ve 3 po něm Kr. vůbec počty nechtěla..až ve 3,5 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - no veru ty pocty obcas strili-jako s tim pocitanim 1...10 spravne a potom 90 😀 ale ve 4 letech do 10 snad staci, ne?

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 jak píšu, pokud pozná, že 10 kostiček se jmenuje 10...tak má už početní představy...a to teda zvládaj tak 5letý děti 😉 ve 4-4,5bohatě stačí do 6 😉

susik77
6. srp 2011

@sisstin - asi leda kdyz si je spocita prstikem ale ze kdyby je videla rekla ze tady je 10 kostek, tak to urcite neumi. a nebudu ji do niceho ani tlacit, to ma teda casu dost 🙂 nemuzes mi prip. dohodit nejake tabulky odkud cerpas? na netu jsou ty ionformace ruzne-nekde pisou ze deti ve 2 letech maji aktivne 50 slov a nekde ze 300 😝
brala bych neco seriozniho, abych se vedela orientovat. Veru ma zatim problem na svuj vek ze nechyta mic , nenapodobuje. Teri mi zas pripada dopredu ale nevim jestli o 1 rok nebo jen o par mesicu...

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 no tak někde jsou průměrné tabulky..ale jinak třeba ve dvou letech je norma 10-250slov 😉 já většinu vím od Kr. 😉

sisstin
autor
6. srp 2011

@susik77 ale nejlepší jsou tabulky v té Diagnostika dítěte od 3-6let od Bednářové 😉