Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
26. srp 2011

Každopádně uvidíme za pár let,a le myslím, že tohle bude výjimečně dokonalá škola k našim potřebám
ZŠ logopedická, to zaměření na jiné obory jako sport, hudba, výtvarka. http://www.zslogopedicka.cz/home/charakteristika

koukla jsem se na jejich přístup a je to paráda, ty děti si pak nemusí připadat jako největší debilové ve třídě, mají možnost třeba různého psaní - hůlkovým, na pc.... a hlavně jsem koukla na fotky a tak nějak mě to zahřálo u srdce - normální kluci ve florbalovém týmu, krásný holky na výtvarce s klobouky 😵 😵 😵 😵

ygreen
26. srp 2011

největší prdel je že tam kde jsem původně bydlela, je speciální školka pro děti se všemi možnými postiženími, přímo pod bývalým barákem. Pak jsme přechodně bydleli na Čerňáku a zjišťuju že MŠ kterou jsme měla přímo pod okny má speciální logo třídu pro 10 dětí. A tam kde bydlíme teď je hovno 😝 naštěstí ta na Čerňáku je kousek, tak to asi zkusím tam.

sisstin
autor
26. srp 2011

Bré ráno,

@ygreen a psala jsi paní, že máte podezření na receptivní (těžší smíšenou)? Páč mám pocit, že paní píše o expresivní. Fakt si neumím představit, že pro dítě s receptivní by diagnoza nebyla omezující a chodilo by do běžné třídy teda 😕 myslím, že Luky od @andreabe taky chvíli chodil do klasický školky a teda jako fakt nic moc 😕 fakt nevím, jak by to dítě plnilo úkoly jako ostatní děti, když nerozumí 😕

jinak ta základka vypadá fakt super 🙂

ygreen
26. srp 2011

@sisstin můj dotaz

> Dobrý den, v informacích na vašich webových stránkách jsem se dočetla, že,
> cituji: "Snažíme se zařadit mezi děti zdravé děti oslabené nebo s mírným
> handicapem.". Chtěla bych se tedy informovat, zda tyto kritéria splňuje i dítě s
> vývojovou dysfázií. Syn má 3 roky a ráda bych ho od září 2012 umístila do
> školky. Na přesnou diagnozu teprve čekáme, ale vypadá to na vývojovou dysfázii
> smíšenou, tedy že syn má horší porozumění mluvenému slovu a tomu odpovídající
> problémy s mluvou. Sociálně i pohybově je v úrovni k vrstevníkům - s ohledem na
> jeho handicap v porozumění. Už nyní se sám nají, napije, dodržuje hygienu,
> poslouchá pokyny, z části se sám oblékne i svlékne. Ale věřím že za rok bude
> min. na úrovni zdravého tříletého dítěte. Je nějaká možnost o přijetí do vaší
> MŠ? Kdy by bylo vhodné žádat osobně o přijetí?
> Děkuji Pfauserová
>

ygreen
26. srp 2011

@sisstin no je ale jasný, že zkusíme tu logo třídu v mš na čerňáku, mám to taky kousek a kdyby vzali i theu do normální třídy, bylo by to super, kousek na metro, tam nechat auto a do práce to taky nemám daleko.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen ona mi totiž Krejčířová říkala, že většina lidí (logopedů atd.), když slyší dysfázie, tak si automaticky představí expresivní a s těmi smíšenými a receptivními formami nemají zkušenosti. Jako znám kluka, co se smíšenou chodí do klasický třídy - on to porozumění nemá nijak extra opožděné, max. 9měsíců- ale prostě jakoby ta školka mu nic moc nedává. Jako asi s dětma si hraje nebo tak, ale co se týče té logopedie a rozvoje, tak nula nula prd 😉

a fakt ta receptivní (smíšená) je úplně něco jinýho, než expresivní. Třeba do té naší logotřídy děti s opožděným porozuměním neberou. Na to je fakt potřeba pak už hodně malá třída, většinou jich tam je tak 5-6...a celkově je to prostě úplně něco jinýho.

Tak si radši zjisti, jestli ta na Cernáku bere i děti se špatným porozuměním 😉 opravdu ne každá logoškolka tyhle děti bere, většinou tě odkáží na školku speciální 😉

ygreen
26. srp 2011

tak jsem zrovna potvrzovala nástup na foniatrii na to spánkové vyšetření zvuku a dozvěděla jsem se že ta ten den bude na vyšetření sám, takže by měl mít k dispozici doktora kdykoliv odpadne i během dne a taky to, že se na hlavu dá několik elektrod a pak sluchátka, pokud je děcko nesnese maminka je spícímu děcku jen udržuje u hlavy. A ve sluchátkách není žádný hluk, jen jakési cvakání různé intenzity. Ptala jsem se zda jje možné aby se dítě vzbudilo hlasitostí, tak se mi vysmála, že prý ne, že je to příjemné a pro dítě totál bez problémové.

Tak by mě zajímalo jak to dělali někomu tady v tom Olomouci.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin na stránkách té mš píšou jen tohle
Do jedné speciální třídy jsou zařazovány děti s vadami řeči, jimž zajišťujeme nejen zvýšenou individuální péči, ale i reedukační a kompenzační péči. Pedagogickou práci zajišťuje již stabilní kolektiv kvalifikovaných učitelek, které se neustále vzdělávají a hledají nové směry a zajímavé činnosti pro práci s dětmi.
je to speciální třída o 10 dětech a dvěma učitelkama jedna je bc a jedna mgr

andreabe
26. srp 2011

@ygreen tiez si myslim, ze je to ako pise @sisstin , ono sa moze este vela zmenit, prave preto treba mat v zalohe vsetky moznosti.
My sme mali istu aj beznu skolku, aj dss (skolku specialnu). Nakoniec som maleho definitivne dala do skolky specialnej a do beznej som dala rocny odklad a za ten rok tam urobil obrovske pokroky. Teraz sme vyskusali v podstate beznu logoskolku-v tom Dialogu-je tam sice 20 deti, ale pracuju aj po skupinach. Maly to uz zvladol perfektne a trufam si povedat, ze pred rokom by to nedal a hlavne by to jemu nic nedalo..preto treba zvazit, co by bolo pre Tobiaska najlepsie riesenie-jasne, ze sa ti bude lepsie rozhodovat po dg.od Kr.
Ale ked uz teraz tusis, ze to nebude ziadna lahka expresivna, tak je idealna skolka specialna, prip, ak taka v CR existuje, tak skolka pre deti s poruchou komunikacie 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen tak to ale vypadá na to, že berou i těžší vady řeči..10 dětí je fakt málo 🙂 co vím, tak ten Maty s těžkou receptivní chodil do Horáčkovky, ale netuším, jak moc to máte z ruky 😉 k tomu vyšetření sluchu ...fakt nevím, my jsme na tom nebyli....takže nevím, jak se to dělá....vím jenom ty otoakustické emise, a to prej je v pohodě...pokud dítě vydrží v klidu sedět 😕

ygreen
26. srp 2011

jj mám čas, nejdřív diag. od Kr. pak teprve budu hledat školku

ale tob se lepší, třeba teď - totál zabranej do telky - říkám "tobi, podej mi ze stolu dudlíčka a dones mi ho" - a on aniž by se na mě podíval, neodtrhnul oči od telky, vstal, šel ke stolu, a dudlík mi donesl.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin asi berou, protože jinak celkově do té školky chodí logopedi 4x měsíčně ze SPC. Takže já doufám že berou i smíšenku nebo receptivní.

ygreen
26. srp 2011

no každopádně já musím doufat, že se tobiáš pochlapí, přestane se vztekat a začne víc spolupracovat, pak bude ten skok určitě hodně velikej.

Už teď ukáže skoro na vše co chci. Jakokdyby ho stačilo naučit základní obrázky ze života a zbytek se tak nějak nabalil - tedy samo to co má kolem sebe, co zná, apod.

modra1
26. srp 2011

@ygreen Nemusíš vysadiť, stačí zmeniť, napr. Nutrilon Allergy Care. Neliečená ABKM môže skončiť inhalačnými alergiami, skríženými potravinovými alergiami, astmou, celiakiou. Nemusí. ABKM často vymizne do 3-5 roku dieťaťa. Mojej dcére vymizla po 13 mesiacoch diéty 😉. Laktóza je mliečny cukor, jej intolerancia spôsobuje výrazné zažívacie ťažkosti, ale nie zahlienenie, s ABKM nemá nič. V príslušnej téme nájdeš dosť info 😉

ygreen
26. srp 2011

@modra1 tak děkuju moc, zkusím to mlíko vyměnit za Nutrilon Allergy Care. Akorát mi přijde zvláštní, že se to v testech neukázalo, přeci jen v 11 měsících měla dcera už jogurty, apod.

ygreen
26. srp 2011

ale ona alergie na bílek a BKM spolu často jde ruku v ruce, že, Nejlepší bude asi vysadit oboje. Ono to jsou oboje časté alergie u dětí, které vymizí, že?

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen a nemáš vyzkoušené, jak by třeba Tobís spolupracoval s někým jiným, než s tebou? Abys u toho vůbec nebyla, může to být dost změna 😉 Tygr spolupracuje buď jenom se mnou, nebo jenom s tou další osobou...ale jakmile bych tam měla být já + např. logo, tak nebude dělat nic...bude se po mně jenom válet a dělat kraviny 😝

jinak Veru, nechci ti do toho kecat, ale ve vašem případě bych fakt tu TV ještě trošku víc omezila 😉 on to Tobís fakt tak nějak strašně žere, podle mě až tak jako nezdravě....vím, že s tím má problém dost autíků nebo dětí s porozuměním, protože jim ty obrázky narozdíl od řeči dávají nějaký smysl...ale to pasivní sledování je v tomhle případě fakt vražedný 😉 jako neříkám, že by se nesměl dívat na TV vůbec...to ne...ale co takhle píšeš, tak mi přijde, že kouká fakt dost....neber to ve zlým nějak 😉 🙂

modra1
26. srp 2011

@ygreen to je práve tá falošná negativita resp.pozitivita. Mojej dcére nevyšla v testoch abkm a mala ju. ALergia na vajce bez diéty môže vymiznúť, ale často prejde do alergie na roztoče ☹

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jo, a ještě jsem se chtěla zeptat...co Logico? Zkoušeli jste to ještě? 🙂

susik77
26. srp 2011

Ahoj holky, cim dal vic si vsimam na Veru ze pri hre s jinymi detmi jich porad kopiruje. Je to normalni? Napr. kdyz jeji kamaradka se jde pomazlit s mamou, taky skoci ke mne, ale kdyz vidi ze uz sla pryuc, jde taky. Zajem o deti ma obrovsky, ted se holky hraji ve skolce aj venku hlavne na princezny 😵

ygreen
26. srp 2011

@sisstin jj já vím, on kouká ráno a večer na animáčka a pak tak řekla bych 4x týdně kouká dopo ještě na dvd pohádku. Jakoproti tomujak koukal dřív je to hodně omezený, ale pořád asi hodně. Jenže je to těžký, třeba teď jsem mu clutche pustila, protože malá byla protivná a unavená a tak jsem jí šla nahoru uspat. U dvd mám jistotu že je malej hodnej a čumí.
Ale jo, já vím, já vím.

logico - nene, není na to ještě zralej. Jde o to, že on prostě se nesoustředí, čumí kde co, kroutí se jak hovno v proutí a dělá kraviny. Podle mě to není o tom, že by na to neměl rozum, nebo na ty lehčí úkoly pro ty tříleťáky a výš.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin aještě - on když se Tobís zadívá, tak jako fakt civí a hodně to prožívá, opakuje gesta, slůvka která umí. Ale můj manžel taky civí na televizi a nevnímá nic okolo. Jinak Tobík zase když to vypnu, nebo vlbec nepustím, jako žádný scény netropí, zabaví se nějak jinak. není jakoby závislý.

Ale třeba u toho Clutche - né samo celýho se snažím být často s ním a říkat kde co - je to pohádla lego hraček a tak pořád komentuju, ukazuju a chci to i po něm.

jo no nejvíc spolupracuje se mnou, s logo jsme to nezkoušeli. On většinou ode mě potřebuje trošku zklidnit.

sisstin
autor
26. srp 2011

@susik77 řekla bych, že je to normoš 😉

@ygreen tak to není zas tak hrozný 😉 myslím, že ta hodka denně nikoho nezabije...zas chápu, že máš ty děti dvě..a taky se musíš postarat o Theu 😉

jinak, Tygr ze začátku dal v tom Logicu taky jeden, dva listy...a pak už nezájem...ono to chce fakt trénovat...stačí jeden list denně, i když ho třeba budete dělat dlouho 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen jestli u vás nebude ještě ADD 😕

ygreen
26. srp 2011

@sisstin on si to nenechá ani vysvětlit, víš, co má dělat. Když jsem ho koupila a ukázala mu to, tak chtěl mít ty čudly buď všechny dole nebo nahoře, nechápal to. Budeme muset začít s těmi pracovními sešity počítání soba boba, grafomotorika, apod co jsem nakoupila, přeci jen s pastelkou v ruce to spíš pochodpí. jenže on je jakože zabejčenej, nechce prostě pracovat.

My opravdu musíme dělat jen ty pracovní karty z logopedie a pak trénuju ukazování, pojmenovávání předmětů ideálně na katalogu lega, playmobilu, venku na bilboardech, v letácích, v knihách. Takové ty hry jako zajíc v pytli už dá s přehledem - ukáže skoro na vše.

No ona to není hodka, ten animáček má dopo i odpo hodinu a ten clutch je asi 1,5 hodky. Je to vcelku dost, ale to dvd nemá pokaždé a jako ráno u toho snídáme, večer večeří a tak.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin myslíš ADHD? To si nemyslím, on je jinak hodně klidnej, není vůbec temperamentní.

Ve zprávě od Krejčí z Foniatrie má Tobís napsáno susp. recept. i expres. dysfázie, susp. porucha pozornosti, negativismus.

no super, Thea je po 10 minutách vzhůru 🙄

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen no ony ty úkoly jsou právě dělané tak, abys to vysvětlovat nemusela....že to pochopí dítě i bez slovního pokynu (zdravé dítě). Já třeba mám, nebo měla jsem u těch nových listů tendenci Tygrovi to furt vysvětlovat, ale on to fakt nepotřebuje..prostě koukne a ví 😕

to právě nevím, jak ty pracovní listy od Bednářové bude dávat, protože tam podle mě už to vysvětlení nutné je 😕 takže pro Tobíse se mi to zdá asi ještě docela těžké....tam je fakt nutný ten slovní pokyn 😕

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen ADD je právě porucha pozornosti, ale bez hyperaktivity 😉 takže to dítě nelítá atd, ale neudrží pozornost při nějaké práci 😉

ygreen
26. srp 2011

@sisstin ale on když něco dělá, tak dlouho, v klidu, je hodně pečlivý,ale musí chtít sám a musího to bavit, což zatím není bohužel o pracovních sešitech a pod. Naše pediatrička z něj třeba byla paf, jak ho pozorovala v ordinaci, jak se umí soustředit a vydrží Něco dělat.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin jako jo pochopí ty úkoly, ale to s těma čudlama - řazení k barvám není nejjednodušší, než to dítě pochopí a zažije. Každopádně Tobiáš vidí logico, pracovní sešit nebo cokoliv tomu podobnému a už se kroutí v dáli, to je jako s jídlem, vidí talíř a prchá.