Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik jo, tak u Honzíka je to normoš..prostě se vzteká, ale chápe, co po něm chceš 😉 to je jako běžný...18m dítě ti ještě nebude spolupracovat na jedničku, ale už prostě ví, vo co gou 😉 orientuje se ve světě atd. Tygr v tomhle věku neuměl skoro nic 😝

@deina tak ho víc baví ta technika, to bych neřešila 😉 u staršího máte spíš podezření na AS vid? 😕

smardik
26. srp 2011

@sisstin jo to Honzík fakt ví vo co gou jak píšeš, vzteká se ale řeknu mu jednou a chápe hned, tomovi to řeknu vícekrát a třeba to musím gestem ukázat, ukázat prstem apod. prostě rozdíl je tam vidět

pro mě je ted fakt důležité at víme co Tomovi je a je spokojený a štastný v životě, jestli bude mít ZŠ nebo třeba jen praktickou školu je jedno, jen at on je spokojený a samostatný tak jak to nejvíc půjde, nic víc nechci

deina
26. srp 2011

@sisstin, ano, najnovsie ho zaujima vsetko, co nieco meria, teplomery, plynomery, vodomery, vlhkomer, moje nervy. A k tomu hodiny, aj digitalne, aj klasicke. Este tak trosku v kutiku duse dufam, ze ked pojde do skolky (od 13.sept na pol dna, skolka je na konci nasej ulici, pohoda), zacnu ho zaujimat aj take tie beznejsie veci, ktore zaujimaju ostatne deti. Na zapise sa mu pacilo, trosku si kreslil (len take cmaranice a bodky a kruhy), potom obdivoval alarm, tlaciaren a pocitac, ale cuduj sa svete, ucitelkam sa pacil, vraj aky je zlaty, zvedavy.

No a ked ho ani v skolke nic nezaujme, skusime nejakeho detskeho psychologa (chcem vidiet, aky je v kolektive a co nanho povedia ucitelky)... inak zacal rozpravat v 1.osobe (konecne), aj ked obcas sa mu to pletie a dokonca sa sam naje, tak aspon tomu sa tesime.

smardik
26. srp 2011

@sisstin a na to speciální školku je třeba mít doporučení SPC nebo stačí papír od Krejčířové? mi právě říkali v SPC že jak budu chtít speciální školku, školu tak že budu potřebovat papír od nich

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik no to záleží, jak kde...někde Krejčířovou uznávají 100% a stačí papír od ní, někde chtějí ještě vyjádření SPC a aby tam dítě docházelo, to záleží na školce. V té naší plně uznávají Krejčířovou 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin ok no takže počkám na Krejčířovou a podle výsledku uvidím. a ona třeba i doporučuje nějakou školku, že by řekla že dítě zvládně běžnou MŠ nebo řekne raději speciální? já vím díky jeslím že Tom něco zvládne

sisstin
autor
26. srp 2011

@smardik jj, to určitě doporučuje 😉 nám doporučila bud běžnou školku, nebo teda tu logopedickou bez asistenta 😉

smardik
26. srp 2011

@sisstin super tak uvidím, ale už se tak nějak přestávám bránit i té speciální školce 🙂

ygreen
26. srp 2011

@smardik tobiáš pochopil/akceptoval jednání "něco za něco" teprve tak ve 2 a 3/4.
Jo a jak jsem tady dávala odkaz na tu logopedickou základku, tak je tam i ZŠ praktická pro MR a tam se specializují na sport 😉

no dnes ráno jak jsem psala siss, že Tobiáš krásně rozuměl tomu přines ze stolu dudlík a dej ho miminku, tak super, a pak jsem chtěla plenku, no podal mi polštář, ubrousky, prostě to co měl v dosahu (čuměl tedy u toho taky na bednu), on se jakoby nesoustředí na to co říkám, prostě něco chci, čapne to co má po ruce. Přitom ví co je plenka, jak vypadá i kde je.
Mám pocit že teď nám nastalo období, kdy Tobík pozná spoustu věcí na obrázku, fotce, apod. ale v mluvené řeči, zvláště delší větě bez gesta se ztrácí, i když to jsou slova, která zná.

ygreen
26. srp 2011

@sisstin tak Thea před chvílí spala )teď spí Tobís) a když spala, potřebovala jsem aby byl ticho a vytáhla jsem na zemi Mezi námi pastelkami a světe div se to první cvičení udělal bez keců a docela rád a hezky (to ježdění v označené "cestě" v tvaru "stoličky"). Pak ještě spojil kuře se slepicí svisle,a le jen jednou, fakt hezky a pak už nechtěl. Ale pokrok, musím holt fakt se donutit k tomu denně s ním sednout a tu čtvrthodinku ráno a večer pracovat s pracovníma sešitama. Asi ráno grafo a večer soba, nebo tak nějak. Ale myslím, že jemu pojmy malý, velký, nízký, vysoký, krátký, dlouhý ještě chvíli nic neřeknou. I když, pokud mu to nebudu názorně ukazovat a vysvětlovat tak to nepochopí ještě dlouho.

dadlenka
26. srp 2011

@smardik ahoj🙂 tak Kryštof jde do speciální třídy ve školce a opravdu jsme potřebovali papír z spc, které má tu školku na starosti.

@sisstin chtěla jsem se zeptat jak se mentální retardace projevuje? Jaké zpoždění je třeba na LMR? Nějak mi není jasné, jak se pozná takové normální zpoždění, které dítě dožene a zpoždění, které je celoživotním hendikepem?

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka tak obecně, o lehkou MR jde, když je dítě opožděné o třetinu svého věku... o středně těžkou, když o půlku..a o těžkou když o půlku a více...o hlubokou, když o 3/4 a více 😉

do těch 3let se dává psychomotorická retardace, kdy to dítě může ještě dohnat...ale záleží, v jakém to je věku...pokud je tam opoždění třeba ve 2,9 o víc jak půlku, tak už většinou jde o tu středně těžkou MR...

nejvíc opatrní jsou asi v té lehké MR, tam se to většinou určuje až déle, protože dítě může ještě poskočit do té širší normy 😉

dadlenka
26. srp 2011

@sisstin díky😉 a ještě se zeptám, musí být to zpoždění ve všech oblastech, nebo stačí jen v některé. Třeba Kryštof je teď v řeči cca na dva roky, ale třeba poskládá 4 dílné puzzle, zná barvy i názvem, ale třeba hra i když je nápodobová je ještě jednoduchá...

smardik
26. srp 2011

@dadlenka dík moc jsi mě nepotěšila, já už právě do SPC jednou volala a byli strašně příjemní 😢 takže se mi tam nechce ale když to bude nutné půjdem

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka Třeba Tygr měl ve dvou a čtvrt opoždění o třetinu věku, tak spadal jenom do psychomotorické retardace, ne do mentální 😉 ale kdyby na tom byl stejně ve třech letech, tak tam už by bylo vážné podezření na lehkou MR 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka no ty děti s MR jsou právě opožděné většinou tak nějak ve všem stejně, více může zaostávat jen ta řeč 😉 tak se pak právě bere v potaz, jestli to dítě není v něčem opožděné právě kvůli té komunikační bariéře..jako ta diagnostika fakt není lehká 😉

dadlenka
26. srp 2011

@smardik u nás sice byli příjemní, ale zprávu, kterou vyplodili jsem si mohla napsat sama😀 ale hlavně se řídili tím, co po nich chtěla školka, takže vyšli vstříc i k potřebě asistenta, protože tam má chodit i autík tak aby ho vůbec dostali🙂

dadlenka
26. srp 2011

@sisstin no právě🙂 já cítím, že Kryštof má v makovici pořádek, ale ta řeč( i když skloňuje a spojuje slova) je zpožděná a s tím prostě je spojená i ta socializace, když nemluvil, tak měl taky svůj svět, jak se mu rozvíjí komunikace tak má zájem i o hru s ostatními

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka jj, tak to je..u vás si myslím, že určitě o MR nejde 😉 jakoby u těch dysfatických dětí je ten vývoj nerovnoměrný...Tygr ve 3,5 měl ten vývoj od 2-5let... dítě s MR ho bude mít tak nějak ve všem stejně, výrazněji opožděná bude ta aktivní řeč 😉 oproti tomu ostatnímu vývoji (který teda bude taky opožděný, ale ve všech složkách na podobném stupni)

ygreen
26. srp 2011

@dadlenka já si myslím, že to bývá rozdíl mezi MR a jinýma diagn. jako je vývojová dysfázka, apod. Že děti s MR jsou opoždění tak nějak ve všem skoro stejně. Zatímco u VD nerovnoměrně.

ygreen
26. srp 2011

@dadlenka Tobiáš je na tom jako Kryštof, akorát má ještě špatné to porozumění, takže máme silně opožděnou řeč. A díky jeho vzdorovitosti to je ještě o něco těžší určit a pracovat s ním.

ygreen
26. srp 2011

Tobís je na tom podle mě nejlíp v hrubé a jemné motorice.

sisstin
autor
26. srp 2011

@ygreen to jsem si všimla, že děti s tou receptivní nemívají právě zasaženou motoriku, narozdíl od těch dětí s expresivní 😕 ale je to jenom moje pozorování, nic relevantního jsem k tomu nečetla...

jako Tygr má tu motoriku ještě v normě (jak hrubou, tak jemnou)....ale už je to tak na hranici 😉

susik77
26. srp 2011

@sisstin Veru neumi chytat mic a nikdy nechtela jezdit na odrazedle. ale napr. na trikolce uz v poho 😉
a jemnou ma dobrou, miluje Lego, takze tam si procvicila. myslis teda ze to kopirovani jinych deti neni divne? protoze uz standardnich deti v jejim veku to az v takove mire nevidim...

ygreen
26. srp 2011

@sisstin třeba bude Tobík dobrej sportovec 😉 má k tomu předpoklady a s jeho budoucímy 2 metraý a 100kily to budou samé zajímavé sporty 😀

dadlenka
26. srp 2011

@ygreen ale že to potěší když má někdo podobnýho kouska😀 třeba Tobiášek mě potěšil tím hmháním🙂 jinak Kryštof je taky pařez, ale musím na něj oklikou, včera si jezdil autíčkem po židli a tak jsem ho otestovala jestli ví co je nahoru a dolů a jak krásně jezdil😀 jinak zcela selhala sisstin metoda těžký, lehký... u nás to bylo pití a není pití😀

sisstin
autor
26. srp 2011

@susik77 tak ono tam to sociálno bude u Verči asi trošku opožděné díky tomu neporozumění, ale fakt bych na tom nic divnýho neviděla 😉 jako Tygr třeba na odrážedle začal jezdit normálně, ve dvou letech...ale střídat nohy do schodu začal až ve 3,7....tříkolka nebo kolo neexistuje 😉 neumí šlapat...v té jemné...jako není to až tak strašný, ale třeba zapnout a rozepnout knoflík si neumí (to by už měl umět, ty velké knoflíky), ta mimi motanice ani omylem...atd. 😉 podle Kr. je teda v té jemné motorice lehce neobratný..hrubou nějak nekomentovala 😉

sisstin
autor
26. srp 2011

@dadlenka no to ti řekl verbálně, ale třeba porozumění měl...jak jsi to na něj zkoušela? 😉

susik77
26. srp 2011

@sisstin - aj mm rika ze je to proto ze se Veru zacala socializovat az skoro ve 4 letech zatim co ty jeji kamaradky uz o rok driv...

sisstin
autor
26. srp 2011

@susik77 Tygr je na tom sociálně, co se týče dětí taky určitě min. o rok pozadu 😉 co se týče sociálního chování obecně a k dospělým lidem, to je v poho...ale s dětma to prostě neumí 😉