Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
28. srp 2011

@sisstin spolupráce se taky bojím. ale já se nejvíc bojím toho že Tom bez vysvětlení a rychle nepochopí nic, on se potřebuju rozkoukat, nápovědu

sisstin
autor
28. srp 2011

@smardik neboj, ona fakt ví, jak na to 😉 tohle vůbec neřeš 😉

smardik
28. srp 2011

@sisstin snad máš pravdu, jen vím jaký on je mimon a kolikrát mu něco musím předvést aby to pochopil a jak se chová jak se mu něco nelíbí, to on se sekne a on spolupracovat nebude

sisstin
autor
28. srp 2011

@smardik takových dětí tam viděla stovky..neboj, Tomášek určitě v tomto není jedinej 😉

smardik
28. srp 2011

@sisstin já vím že máš pravdu ale co dělají ostatní děti je mi celkem jedno, tohle je moje dítě tak se bojím, mám to v popisu práce 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
28. srp 2011

@smardik hlavně jí do toho vyšetření nezasahuj 😉

juliska182
28. srp 2011

@smardik tak sa pridám aspoň trošku, tá hra Den a noc, je úžasná, my to máme a aj ten záhadný hrad, zo začiatku sa s tým hral iba mladší Matúš, ale bolo to v pohode, lebo kým sa on hral, tak ja s Riškom som mohla v pohode pracovať a nám do toho nekecal. Riškovi som to dala asi 3x a dával to tak 2D, a veru vydržal pri tom veľmi málo, možno 5min. asi tak pre týždňom si to vypýtal sám a v priebehu 1hodiny prešiel aj starter aj junior, skoro bez chyby a keď urobil aj chybu, tak si ju sám aj opravil a teraz sa s tým hrá úplne super, okrem dnes mal útlm a moc mu to nešlo, po startérovi to vzdlal ale vzdal aj logiko a to má celkom rád, takže ani neriešim.
čo sa týka citlivosti na ruky, to poznám dokonale, Richard nevzal nič do ruky, keď ešte bol bábo a začali sme do piesku chodiť, tak som mesiac mu len trela ručičku pieskom a až potom bol ochotný ho vziať do ruky, doma som cvičila s ním dotyk rôznych predmetov, chlpatých, cesto, jedlo, rôzna štruktúra a tak... plastelína nehrozhila vôbec a tak som kúpila inteligentnú, nemaže, nelepí, chvíľu to trvalo, ale nakoniec keď som urobila guličku a ukázala, že sa krásne odráža od zeme ako lopta, tak zobral a hral sa, naťahoval, miesil a postupne sme prešli na klasickú.
My máme doma vláčkodráhu - Tomáša, postupne som im dokupovala časti koľajnice, vláčiky a verím tomu, že táto hračka bude fungovať ešte veľmi dlho, takže naozaj len odporúčam, lebo keď ich to chytí, tak to je hra ozaj nadlho.

No a keď ja môžem posúdiť vplyv okolia pre mňa na postihnutie môjho syna, tak je ozaj iné ako u vás, lebo na mojom synovi, je to viditeľné voľným okom. Moje okolie, kamarátov, rodinu a podobne postupne zoznamujem, s postihom a zaujíma ich to a tešia sa s úspechov, moji rodičia, to je iná kategória. oni o tom ani moc nechcú hovoriť, predsa len sa narodili v inej dobe, a berú to inak.

To, že sa tešíte s každého úspechu je úplne v poriadku a je to super, iba my vieme aké to je, či už povedia nové slovo, alebo zdolajú dáku prekážku alebo skúsia nové jedlo, vydržia bez plienok aspoň chvíľu, pochopia dáku pre ostatných úplne samozrejmú vec, tak je to krásne a pre mňa osobne je to obrovské víťazstvo a radosť. Nikdy nezabudnem keď som bola na liečebnom pobyte a bola tam aj mamina s dvojičkami s DMO a keď mi rozprávala, že jeden ich syn v 1,5r prvý krát skrčil koleno, doma otvorili šampanské, tak keď mám pocit, že sa teším z blbosti, tak si spomeniem vždy na ňu, a užívam si tú radosť, nikto kto má normoš deti to nechápe a dovolím si tvrdiť ani nepochopí, ak tak iba vtedy, keď rodičia zostárnu a vyžadujú si starostlivosť ako batoľatá. 😉

@sisstin aj u nás to bolo tak, že celé doobedie nejedol nič, až teda obed a to bývali tak polievky alebo prívarky, ale skôr mixované, keďže Riško je hypotonický a to má aj v ústach, takže mäso bolo aj pre nás sci-fi, ale postupne som mu do mixovaného pridávala aj kúsky a teraz už netreba mixovať, ale prvé mäso ktoré bol ochotný požuť bolo hovädzie vo vývare.

sisstin
autor
28. srp 2011

@juliska182 já mám spíš zkušenosti, že to mají lidi tendenci zlehčovat...právě, jak píšeš, tak na Tygrovi okem nic vidět není....jako on se chová relativně normálně, teda když pominu sbírání mikroskopických smítek ze země atd., ale to maj i "normálové" 😝

že co, tak blbě mluví..tak za rok už bude mluvit dobře a čus...ale nikdo si moc neumí představit, co to všechno obnáší 😝

a jinak mám moc ráda tvoje příspěvky, jako i @jolinka příspěvky 🙂

juliska182
28. srp 2011

@sisstin tomu zbieraniu smietok zo zeme, ja sa strašne teším, to je lepšie ako vysávač 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ešte donedávna on to vedel vyzbierať úplne dočista teraz už si to tak nevšíma, ale keď ho upratujeme tak nie je nad neho, tá radosť v jeho očiach to nemá chybu ak môže vysávať, utierať prach, umývať ak mu toto ostane tak budem mať super pomocníka, jasné keď sa zatne, nepohnem s ním ani heverom.

sisstin
autor
28. srp 2011

@juliska182 no Tygr taky uklízí, ale většinou to je horší, jak předtím....třeba nutně musí nosit vyžehlené prádlo tomu, komu patří..ale po cestě to stihne celý zmuchlat 😅 😅 😅

juliska182
28. srp 2011

@sisstin čo sa týka toho zjednodušovania, tak viem presne o čom píšeš, ono ja to beriem tak, že za bývalej doby, deti s "problémom" sa riešili v ústavoch a tak o tom nikto ani nevedel a aj keď boli doma, schovávali ich pred verejnosťou, a aj do dnes majú mnohí ľudia predsudky a nedokážu pochopiť, že ak má niekto iné správanie alebo potreby, že je to NORMÁLNE a preto ešte nieje zatrateniahodný.
Napríklad, ja vám napíšem moju skúsenosť, že keď sa narodil Riško a keď som okoliu oznámila že je downík, tak dosť veľa ľudí mi závidelo, lebo dostanem príspevok na auto. Až keď som im vysvetlila, že to nie je výhra, a vysvetlila koľko obnáša starostlivosť o neho a že ja jednoducho nemám možnosť si na to auto zarobiť, lebo bežnú prácu už nemôžem vykonávať a ďalšia vec, že iná doprava ako autom neprichádza do úvahy, tak to začali chápať a až vtedy si uvedomili, že mali skreslené predstavy a ďalšia vec je že je to iba príspevok, pre ktorý treba množstvo vyšetrení a zbytok auta si aj tak musím zaplatiť sama.

sisstin
autor
28. srp 2011

@juliska182 no tohle psala i Žlababa, že jí lidi záviděli prodloužený rodičák, příspěvek PNP a příspěvek na auto 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲

jolinka
28. srp 2011

@jolinka Joli, a nebylo to tím, že ses Kati nikdy takhle neptala? Když to už pak chápala hned, podle mě zas neměla to porozumění tak špatný, aby nevěděla otázky pro 2,5roku starý děti. To bylo spíš fakt tím, že tu otázku nikdy tak položenou neměla...a pak už to hned chápala jasně, že standartní děti to chápou, i když se jich na to nikdo neptá takhle..to jo..ale zas u Kati to podle mě tímhle bylo

@sisstin no musim ti povedat ze ona to fakt nevedela... teda ona v reali chapala ze cim sa umyvaju zuby a z coho pije atd... ale nechapala otazku, jej syntax, tie zamena konkretne... V tom case som ju natvrdo ucila ako sa vola, ked sa jej spytal niekto cudzi, naprv. chcela odo mna aby som polozila otazku a potom odpovedala... Takisto moje bezne otazky typu Co si papala v skolke, s kym si sa hrala.... len odpoved Papala, Hrala...
tie formulacie CO, S CIM, CIM, O COM jej doteraz robia problem, vsak si videla aj na tom videu cca 2 mes. dozadu. Takze vidim to hlavne jej neporozumenim tych zamen vo vete,

ani napr. Misko na 2,5 roka sa nechytal na take otazky a to aj ked som mu dala v realne predmety na vyber, nechapal co od neho chcem. Teraz som skusila na 2r. a 8 mesiacov a uz super, skoro na vsetko odpovedal.

juliska182
28. srp 2011

@sisstin si vezmi že ja pri svojej netrpezlivosti, som ho naučila skladať si veci, občas síce absolútne nechápe čo chcem, ale aj tak je to moja osobná výhra a jeho obrooooovský úspech. 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
28. srp 2011

@jolinka no u Kati se to hodně zlepšilo asi v podstatě nedávno a velkým skokem vid? 😕 Je teda pravda, že pak v určitým období je u tý dysfázky fakt obrovskej skok...bud v expresi, nebo v recepci..nebo i v obojím...tam to pak nabírá grády jako u jenom OVR, i když určitý problémy jsou dál... 😕

jolinka
28. srp 2011

@sisstin jj, ale aby sme sa velmi neradovali, zase ma segra upozornila na niektore nedostatky {mala teraz Kati 2 dni u seba} hlavne teda v socialne.

Kati je spolocenska v zmysle ze ludi a hlavne deti ma rada a chce ich spolocnost, ale jej chapanie tych nuans a vztahov a co sa vyzaduje je jednak pozadu, je velmi naivna a detska, a jednak proste nejakym veciam nerozumie, ono sa to neda nejak vseobecne vysvetlit, to by si ju musela v reali zazit ako reaguje 😉 ☹

sisstin
autor
28. srp 2011

@jolinka já to přesně chápu, jak to myslíš...to sociálno je vždy u dětí s poruchou řeči nějak narušené...nemusí to být v tom, že by se dětí stranilo nebo tak...může být i kamarádské..ale prostě ta bariéra je tam tak jako tak 😉 jako Tygr je na tom sociálně (co se týče dětí) fakt blbě...tam bych řekla, že je max. na 2,5 roku...tak snad v té školce trošku poskočí 😉

dobrou holky, jsem KO 😉

jolinka
28. srp 2011

@sisstin je to taka naivna sebestrednost, predstava ze ludia aj veci funguju len z jej pohladu na vec. , to si uz deti v jej veku uvedomuju, ze musia cakat, ze je dolezity aj pohlad druhych nielen ich, ze vztahy ludi su casto reciprocne, dostanes co davas...

jolinka
28. srp 2011

@sisstin dobru 🙂

juliska182
28. srp 2011

@sisstin aj Richard v období tých troch rokov, bol absolútne sociálne mimo, na detskom ihrisku sa nechytal, buď tam bol sám alebo robil deťom "zle", sypal na nich piesok, bral im hračky a najmä im nerozumel, nechápal že určité správanie nesmie a nevedel nič povedať, ale ak som s ním šla niekam kde boli aj detská vo veku teenegerov, tak to bol vo svojom živle, hneď utekal k nim, rozumel si s nimi, nič im nepovedal, iba ich max opľul - teda to bola taká ta jeho reč, ale to už boli chápajúce deti, a buď sa mu smiali (priznám sa to som ťažko niesla) ale skôr sa s ním zahrali a on bol šťastný a potom nastal boom v jeho vývoji a za to môže aj Matúš a škôlka a on už teraz chápe, čo môže a čo nie voči svojim rovesníkom a dokáže s nimi v pohode fungovať.

juliska182
28. srp 2011

dobrú noc dievčatá, opäť som si super "pokecela" a ďakujem. 😉

jolinka
28. srp 2011

@juliska182 kolko ma teraz vek Risko?

jolinka
28. srp 2011

este neodolam, moj portret, ocami Katiky.
na to ze to kreslila ked som vyzerala par tyzdnov pred porodom ako krizenec skrine a velryby 😉 😉 😀 som ceeelkom stihla.

dalea
28. srp 2011

Jeeej,Jolinka,super 😵 A ako pekne dava farby,nadhera 🙂

sisstin
autor
29. srp 2011

Bré ráno,

@juliska182 no já ani nemyslím to, že by vedle nich nemohl fungovat, to se strašně zlepšilo. Ale zatím to je v takové fázi, že si s dětma hraje na honěnou, jezdí na motorkách, jezdí na klouzačce, něco spolu staví atd. Chápe, že musí nějakou věc půjčit, že se v něčem vystřídají nebo si něco vymění. Dělá to, co mu děti řeknou. Ale už není schopný s nima hrát ty hry, kde se prostě mluví, kde se hraje na něco...nedokáže se s nima domluvit o něčem, páč děti mu nerozuměj. Prostě spíš jak píše @jolinka je úplně mimo v těch nějakých vzorcích vztahů, prostě jak blbě mluví, tak logicky nemůže nikdy zapadnout. Jako ve smyslu fungování někde, to podle mě zvládne, ví co se může a nemůže atd. Ale prostě ta absence slovní komunikace je už v tomhle věku katastrofální, bohužel 😔

@jolinka Joli, Katika je fakt úžasná v tom kreslení 😵 😵 😵

my jdeme dneska na logo, ale máme tam bejt až ve dvě 😝

dadlenka
29. srp 2011

@sisstin děkuju za to, že Kryštof má starší sourozence, protože i když se místo pracovním činnostem věnuje blbnutí s bratry, dává mu to strašně hodně. Kryštof teda ještě není moc schopnej kooperace, maximálně něco podá, aby mohl brácha stavět. Jinak se s nima honí, bafají na sebe, jezdí na odrážedle, společně odněkud skáčou, spíš Kryštof kopíruje bráchy, ještě s nima hraje na PlayStationu 😉 , jsou jeho inspirací ke hrám, ale přesně ta absence řeči je v tom dětském světě handikepem..nevím jestli je to tím, že má starší bráchy, ale inklinuje ke starším dětem, z vrstevníků toleruje holčičky

smardik
29. srp 2011

@sisstin to se nemusíš bát, nehodlám do ničeho zasahovat, ona je odborník, já tam budu jen jako doprovod

sisstin
autor
29. srp 2011

@smardik no já právě jako ty tendence ze začátku měla, že jsem mu to furt chtěla vysvětlovat atd. 😉 , ale Krejčířová mě rychle usměrnila 😅 😅 😅 😅 😅

@dadlenka no Tygr taky toleruje holčičky, myslím, že dost velkej problém budou uřvané a "běhací" děti 😝

smardik
29. srp 2011

@juliska182 dík tak to koupím 🙂 a uvidíme a ještě mrknu teda na nějakou tu vláčkodráhu to by ho mohlo bavit, on má rád vše co jede ale potřebuju něco at to drží 🙂

tak u nás to viditelné není nějak extra, nemluví a občas se i diví proč nedělá co chtějí- třeba jsme na hřišti a někdo mu řekne pojd si hrát na honku a on stojí a neví co po něm chce, takhle si toho všímají-děti ale nějak to zatím neřeší, jen o něj straší zájem. no a co se týče dospělých tak zatím se setkávám - kromě mých rodičů a jedné kamarádky spíš s tím, že zbytečně plaším a že Tom je v pohodě a začne mluvit zčistajasna ve větách, to je to známé od moji známé kluk, holka taky do 3,3,5 nemluvila a pak začla.

a ještě k té otázce čím se čistí zuby, čím se jezdí tak to Tom nechápe když to tak položíš, to nepochopí co chce. ale když mu dáš kartáček hned ví že se s ním čistí zuby, autem si jezdí, ted už chápe i slovo kartáček-máme ho na obrázku a když řeknu podej mi kartaček podá mi ho, ale ty otázky zatím ne, tak daleko aby je pochopil zatím není

smardik
29. srp 2011

@sisstin tak já nebo spíš my co teprve na vyšetření u Krejčířové máme hodně velkou výhodu právě v tobě že jsi nám řekla jak to probíhá a že Krejčířová nevysvětluje, takže díky tomu vím že nemám nezasahovat. Ale je fakt že jak jsme byli u té psycholožky u nás tak že já tam jen byla at je Tom v klidu a nezasahoval jsem: přišli jsme a ona mu dala hračky a se mnou vyplnila nějaké papíry-průběh těhu, nemoci prostě tu klasiku a Tom si hrál a ona ho pozorovala a dělala si nějaké poznámky, pak mi dala něco vyplnit a dělala s ním, pak zas mluvila se mnou a mu dala papíry a pastelky. takže já tam byla jen at je v klidu a nebojí se, nezasahoval jsem do toho vůbec