Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
30. dub 2010

jo, Tygr taky všechno uklízí...veškerá smítka, hračky..všechno 😉

andreabe
30. dub 2010

Lukasko teda neupratuje vobec, obavam sa, ze je lenivy jak vos po svojom otcovi 😝

maargitt
30. dub 2010

no já se obávám že alexandra bude po svém otci přepečlivá.... ten je na toto děsnej, ještě navíc jak na co..... špinavý ponožky pod stolem ho nerozházej, ale kuchyň se musí blejskat 🙄 že se nekoupe měsíc mu nevadí (musí, když jsem doma!) ale ruce ty si meje furt.... atd atd.....nože v odkapávači musí být jedním směrem..... nechápe že mi to je jedno.... takže jestli TOHLE bude mít po něm, potěš 😲 už teď se nenají, protože jakmile kousek něčeho ukápne jinam než má (tzn. do pusy), vyžaduje okamžité utření, uklizení, nápravu..... neurolog právě říkal že to bude možná nějaká obscese..... no po mě to nemá, já mám k pořádku opačný vztah 😀 😀 😀 😀
jsem zjistila, že jen já dokážu alexandru přimět, aby jela nebo i šla, ale to už je horší, jedním konkrétním směrem.... s tatou ani s babičkou nikam nedojdou, jen se točej v kruhu.,.... ale u mě je to za cenu neustálého napomínání..... jak u blbejch
a to mávání ručičkama... to máme taky.... neřešila jsem to, ale už mi na to přijde velká..... jednu dobu jsme mávali taky, aby viděla že to má reakci, smála se ale přestala s tím, ale už se k tomu zase vrátila 🙂

maargitt
30. dub 2010

s tím kočárkem..... já spoustu věcí neřeším a čekám, až na ně dojde sama..... asi ybch to udělala stejně.... pořídila nějaký superlehký skladný gofáče a čekala a čekala,,,, případně se daj složit, aby je neměl na očích a zvykal si bez nich... když bude kravál, rozdělat.....

simalex
30. dub 2010

maargit:
tak to bude mít Saša asi po tátovi ☹ Tyhle vlastnosti se opravdu mohou dědit.

simalex
30. dub 2010

joli:
to máte asi hodně těžké. Neuvažovala jsi, že byste na to hřiště nějaký čas nechodili? Protože to musí být opravdu nepříjemné. Třeba jako trest, víš? A 450 slov je úplně super.
Divné, že ny výletech se malá chová hezky. Hlavní vzteky a agrese probíhají na tom hřišti?

simalex
30. dub 2010

siss.
měuž taky napadlo, že bys ten kočárek schovala. Já jsem to tak udělala s odrážedlem. Už mě fakt nebavilo kupovat co 2 měsíce nové boty, Alexek na to byl už těžce přerostlý. Tak jsem to schovala a řekla, že je odrážedlo pokažené. Pár dní kvůli tomu dělala strašné scény, kdy jsem ho táhla do školky.

Jenže když ti malý stávkuje až tak, že nejde ani táhnout, tak to se asi fakt pořádně nikam nedostanete. To jsme měli taky, kdy malý ležel na zemi, já stála nad ním a brečela, protože jsem absolutně netušila, jak ho ten kus do školky dotáhnu. Kopal kolem sebe, byl problém se k němu i přiblížit 😠 😠 😠 Když nám chtěla nějaká dobrý duše pomoct a řekla, že si ho vezme, neváhal a kopl jí taky. To už byla teda fakt ostuda.

simalex
30. dub 2010

jo a musím Vám napsat náš obrovský pokrok:
ALEXEK VČERA DAL DOHROMADY PODŘADNÉ SOUVĚTÍ!!!! Byli jsme na návštěvě a na odchodu si nechtěl oblíct mikinu. Tak jsem mu řekla, ať si ji obleče a jestli mu bude teplo, tak si ji venku může vysléct. Vyšli jsme ven a Alexek se začal svlékat. Tak jsem řekla, ať to nedělá a on řekl: "Vy jste řekli, že můžu. Je horko."

Stejně jako vojti jsem si říkala, že jsem se musela přeslechnout, protože normálně by jen řekl "je horko" a šmitec. Nová schopnost přetransformovat větu v podřadné souvětí je úžasná. A v té chvíli mě napadlo: jestli se mi do září normálně rozmluví, tak mě asi picne. Ta nová školka je super, ale bude to na hranici sil a možností všech zúčastněných vyzvedávajíchc i mojich (poloha školky).

andreabe
30. dub 2010

sim:tak to moc gratulujem!!! 😉 Ak sa ti Alexko aj rozhovori, tak to hladanie obyc,skolky bude urcite stat zato, ale bol by to gol teda 😀 😀

simalex
30. dub 2010

andrej:
no to by teda byl.... 😀 😀 😀 😀
Andrej, a co se teda bude dít u vás od září? Nevím, jestli jsem se už neptala, určitě jsi to už psala, mám v tom docela guláš, do toho ta má strašná paměť.... hrůza.

Andrej, to ty jsi psala ten článek do nějakého toho časopisu? Jestli ano, můžeš mi prosím poslat odkaz?

andreabe
30. dub 2010

sim: ten clanok pisala Adamkofijo, skusala som ho najst na internete, ale nie je tam 😒

Este som o skolke nepisala 😉 Vcera nas prijali do normalnej skolky. Mam to ako zalohu, keby sa maly nahodou rozhovoril 😀
Potom mam iba rozhodene siete, prijaty zatial nie je do ziadnej specialnej. Dr., co k nej chodime mi totiz vravi, ze do specky tak uplne nepatri, ale ani do beznej skolky nie. Vraj by pre neho bola idealna normalna skolka s mensim kolektivom, taka ale zial neexistuje. Takze som zatial v bludnom kruhu.
Mam 4 mesiace na to, aby maly zacal hovorit a normalniet 😀
Zaciname chodit do logocentra Dialog a bolo by super, keby sa nam cez leto podarilo vybavit ´mesacny al . 2-mesacny pobyt v ich sanatoriu. Aby to maleho na normoskolku nastartovalo. Ak by totiz maly ostal na urovni ako je teraz, tak ho mam do tyzdna z normalnej skolky doma 😅
No uvidime, zatial som rada, ze ma prve normalne slovko, ktore naozaj casto a ucelovo pouziva, BEBE 😅 Snad je to zaciatok 😵

Pockam este ca 2 mesiace a potom, ak sa maly nikam nepohne, zacnem riesit speciskolky. Nechcem si potom vycitat, ze som ho tam nedala a mohol robit velke pokroky, predsa len individualna starostlivost je individualna starostlivost.
Ale ak sa trosku rozhovori a vsetko to bolo len o OVR a jeho lenivosti a celkovemu opozdeniu, tak mi zase bude luto vodit ho do speciskolky, najme ked mame obycajnu skolku asi 5 metrov od baraku 🙂

Idealne by pre mna bolo, keby ho na 2-3 mesiace vzali do spec.skolky, je to vlastne DSS, kde chodime na terapiu. A potom by odtial skusil normalnu skolku. Aj podla dr. by to bolo idealne riesenie.
Takze ja vlastne fakt neviem, ale tak naozaj nervozna zacnem byt pocitam tak v auguste 😅

sisstin
autor
30. dub 2010

já jsem školku zavrhla...zápis jsme prošvihli a upřímně si ho fakt ve školce min. ještě rok neumím vůbec představit 😕 já bych brala nějakou šikovnou asistentku, myslím, že kdyby si na ni pomalu zvyknul, že by tam s ní mohl fungovat...ale ten plat je na mě hrozně vysoký 😒

andreabe
30. dub 2010

asistentka by bola fajn aj pre Lukaska, ale netusim, ako to u nas funguje,ci sa da zaplatit, alebo ci existuju len statne..skusim si to pozistovat.
Siss, kolko stoji u vas asistentka na celodenny pobyt v skolke/mesiac ?

sisstin
autor
30. dub 2010

Andrejko: no běžný plat asistenta je tak 70-100Kč/h...studenti si berou třeba jen 50Kč, ale to je stejně hrozně moc 😕 to by bylo denně od 450-800Kč 😕

sisstin
autor
30. dub 2010

Andrej: ona by si ho měla vyžádat školka, ale to je pak tuším pedagogický asistent a ten je pro všechny děti, pak je osobní..a toho si musíš platit sama...teda myslím 😉 😕

simalex
30. dub 2010

andrej:
malý je ještě pořád hodně malý. Vše se může změnit. Když Alexek nastupoval do MŠ přesně ve 3 letech, tak jsem taky očekávala, kdy mi budou volat, ať si ho odvedu. A nic.
😀
Otázka je, jeastli to byla dobrá volba. Určitě se tam ale osamostatnil a pokrok udělal.

Ale to byste měli super, kdybyste šli na ten pobyt v sanatoriu. To bys tam byla s Lukáškem?

Prý se dělají nějaké týdenní pobyty pro maminy s dysfatickými dětmi (+ možná nějaké další dysfunkce). Organizátorem je nějaká brněnská organzace. To je asi spíš pro siss a české holky, jestli by nechtěla zjistit nějaké podrobnosti. Kdyby ano, můžu.

andreabe
30. dub 2010

no vychadza to okolo 440 Eur, ale mozno som to prehnala..to by sme si ale urcite nemohli dovolit. Este tych 350 je uplne max.strop a za predpokladu, ze budme obidvaja pracovat..
Ak by to ale malo byt len na cas, by som to aj brala. Na nete som sa samozrejme prt docitala. Ak ale v skolke poviem, ze ma maly nejaky problem, tak mi ho zfleku vylucia. U nas je to totiz tak, ze na jednu skolku (22 deti) sa priemerne hlasi ca 40 deti, takze s problemovym dietatom sa dobrovolne nikto prplat nebude 😒
Mozno, ak by som rovno potom dosla s tym, ze mam asistenta, tak by to nebol problem. Len ani netusim, ako ho ziskat, ci sa to da len tak na inzerat, alebo to musi ist cestou skolky...
No najviac by mi bodol nejaky ten zazrak, aby sa maly dal do septembra dokopy 😵

A ako to budes riesit, keby ti nahodou nepredlzili rodicovsky? Aj ked si myslim, ze podla tej spravy by ti ho mohli predlzit, ale clovek nikdy nevie 🤐

sisstin
autor
30. dub 2010

Andrejko: no to nevim....jako já vyžiju i s těma 4tis., ale znamená to, že si nekoupim nic pro sebe ani pro Tygra..bude to vyloženě na přežití 😒

simalex
30. dub 2010

siss: hlavně byste museli najít školku, kde by vás s asistentem přijali. Nikdo se do toho moc nehrne, je to i jakási kontrola nad jejich činností.
Asistent pedagoga: funguje to prý tak, že doporučení vydává SPC, které má dítě v péči, ředitel MŠ vyplní žádost a podá ji na kraj, který přiděluje peníze. Asistenta pedagoga nehradí rodiče, je to věcí školky a ta může, ale nemusí souhlasit.

Jak páíše správně siss, osobního asitenta si hradí rodiče. Ale to není váš případ, protože je opravdu jen pro sebeobsluhu dítěte (zudrav. postižené děti, mentálně postižené apod.). Na tohot asistenta je možné získat příspěvek na péči, který hodnotí posudkový lékař a sociální pracovník. Já jsem se už na ten příspěvek na péči ptala u nás na ÚP. Nějakým způsobem to prý ovlivňuje snad i sociální příplatek. Zatím jsem to nepodala. Musím to nějak nastudovat, komu a na co přesně to je určené.

andreabe
30. dub 2010

sim:diik za povzbudenie. To by bolo fajn, keby mi nevolali a maly to zvladol 😝 Najviac sa bojim spanku, lebo on je zvyknuty spat tak, ze mu musime dat ruku a lezat s nim v posteli, kym nezaspi. A ak sa nahodou prebudi ,coz byva docela pravidelne po hodine spanku, tak musime opet nabehnut a lahnut si k nemu, kym opet nezaspi. Potom uz spi tuho aj 2 hodiny. Prave kvoli tomuto problemu chodi maly do jasli len na 1/2dna, ale platit musime cely, co ma dost stve teda 😠
Teraz tam dokonca chodi s takym odporom a placom, ze mi to trha srdce, ked ho tam vodim☹ Tie jasle su zial tak neosobne, ze hladam hoci je to len na 3 mesiace nieco ine. Zajtra ideme do jednych sukr.jasli, kde su 2 ucitelky a 6 deti, dufam, ze mu to bude sympaticke a podari sa tie jasle zmenit, no patalia dalsia zbytocna, neviem,co skor riesit😝

Inak to v tom sanatoriu by bol maly sam. Chodil by tam rano a okolo 16 tej by som si po neho chodila.
Ak mi ho tam zoberu, co by bolo najskor v lete teda..

simalex
30. dub 2010

andrej: jste dobří, když byste dali dokupy skoro 9 tis na spec. péči. Já jsem ráda, že mi jakž takž skončilo placení za hlídání. Delší dobu bych to fakt už nedala.

Mluvila jsem s paní, které by asistenta přiklepli (mi ne), ale nesehnala školklu, kde by je takto přijali. Maximálně třeba nedělají problém s integrací dítěte, ale asistent je už druhá věc. Netuším, jestli se na tom musí nějak podílet, nebo jestli to celé hradí kraj. Prý se ale v třídě s dítětem pak snižuje počet dětí, takže další mínus pro školky. 😢

simalex
30. dub 2010

... myslela jsem, že ve třídě s dítětem a asistentem se snižuje počet dětí.

andrej: tak to by bylo super změnit jesle, když ty současné nejsou nic moc. Tanm by se Lukáškovi líbilo. A máte to daleko do nových? Asi to zase bude pálka, že jo? Máte fakt můj obdiv. U nás jsou 1 jesle (20 dětí na celé město, jsou až do 4 let, takže preferují starší)

andreabe
30. dub 2010

sim : Tie prachy by sme na par mesiacov na asistenta aj dali dokopy, dlhodobo by to taktiez bol problem 😒

tak tym padom sa s nim aj tak mozem nadobro rozlucit.
Len do jednej skolky som anonymne volala, akoze sa chcem informovat ohladom prihlasky a povedala som im, ze maly ma komunikacny problem, ze zatial nerozprava a hned ma stopla a odporucila mi najbliziu speciskolku.
Ono sa u nas fakt hlasi raz tolko deti do skolok, nez mozu prijat. Preto si vyberaju. A tie deti, co sa do skolok nedostanu, tak su proste doma s babkami alebo su v sukromnych zariadeniach.

Tie prachy by sme na par mesiacov na asistenta aj dali dokopy, dlhodobo by to ale taktiez bol problem 😒

andreabe
30. dub 2010

inak tie jasle stoja 350 eur/mes alebo mam este jedny v zalohe - 320 eur/mes. Snad je to vratane stravy uz.
Pokial je este materska, tak sa to este da, lebo potom to vyhadza okolo 200 eur. Od 3 rokov to prave zacne byt zaujimave 🙄

Jasle su nastastie blizko, vzdialenostne by to nebola taka zmena

simalex
30. dub 2010

andrej: a jak to vlastně máš s tou prací? Ty jsi na volné noze? Pohyblivá pracovní doba?

simalex
30. dub 2010

ještě jsem si vzpoměla - chodíme na oční a doktorka Alexka vyšetřuje na "éčkách" (jestli je nahoru, dolů, nebo doleva atd. ). Včera na tom zápise Alexek viděl tu tabuli (je tam i oční školka) a strašně mi to začal zase ukazovat. Málem si u toho vykloubil ručičku. 😀 😀 😀

To ho musím pochválit, protože já jsem to s ním zapoměla procvičovat a když mu to oční na posledním vyšetření vysvětlovala, tak to hned pochopil. 🙂 A to jsem teda fakt nečekala.

andreabe
30. dub 2010

sim: ja normalne pracujem, mame ale pohyblivu pracovnu dobu, takze mozem prist jeden den na 7 hodin a druhy den byt 9 hodin. Tak to takto lepim, ked chodim s malym na logo a terapie. Pripadne idem obcas na potvrdenku, obcas i odbehnem a pracu dobieham potom doma. No je to na drzku, fakt sa tesim ,ked mi aspon nieco odpadne a ja budem mat normalny pracovny tyzden 🙂
To je Alexko sikula, ked si to takto zapametal s tym vysetrenim😉
Ja sa uz tak tesim, ked s malym zacnem takto komunikovat, aspon teda dufam, ze sa toho dockam 😵

jolinka
30. dub 2010

simalex>

To si ma fakt potesila s tou Alexkovou zlozenou vetou. Tesi ma to hlavne kvoli vam, ze zase nejaky pokrok, uz mam v poslednej dobe pocit, ze vsetky tie deti tu, su aj tak trochu moje... 🙂 A potom ma to potesilo kvoli nam, ze snad sa aj my raz dozijeme nejakej tej podmienovacej vety.

andreabe> Vies Katika ma uz 3 roky a 7 mesiacov, uz tahame na 4 roky, a tak treba brat jej slovnu zasobu 450 slov, to je asi 2 a 3stvrt roka, takze sme uz menej ako rok pozadu. Len problem je v tom ze Kati ma odzaciatku velmi slabe porozumenie reci, ona takmer nema pasivnu slovnu zasobu, jej myslenie sa pohybuje zatial len v tych 450 slovach inym vyrazom skoro nerozumie. Nepouziva skoro nikdy predlozky, zvratne zamene, ale pekne sklonuje, teda aspon mne sa zda.

Inak rada odist z ihriska je pre mna nepouzitelna, mam este dalsie 2 deti, ktore tam chcu ostat a nemozem ich trestat s Katikou. Vascsinou ak mala robi cirkus, ju odtiahnem nabok, snazim sa ju pevne drzat, alebo ju nutim sediet na lavicke kym sa neukludni, ale malokedy to pomaha, vacsinou ak ju pustim utecie a zase reve tu svoju poziadavku.... Dnes doobeda som ale predsa odisla z ihriska skor ako som zamyslala, lebo Kati opat robila zle, aj tak uz bol skoro obed. S kamennnou tvarou som pozbierala veci, decka a sli sme, s prislusnym zvukovym doprovodom prostredneho potomka... 😒 Poobede sa spravala ukazkovo, asi po prvy krat po dlhom case som zazila kludne popoludnie. 🙂

darrka
1. kvě 2010

Ahojte, mamicky, 😉
uz dlho si vas citam a dakujem vam za vasu otvorenost. Vase riadky mi velmi pomahaju, ale az teraz som nabrala odvahu napisat aj ja.
Nas Samko bude mat 3 roky a je v mnohom podobny vasim detickam. Len kratko zhrniem. Do 1,5 roka cca v norme, rec mama, tata, kukuk, ocny kontakt v pohode, postupne rec viazla na tejto urovni, slabol oc. kontakt. Ukazovanie, papa len sporadicky. Momentalne Samko zvatla, rozumie vela, ale nie vsetko, ocny kontakt zlepsujeme. Sme na rozhrani diagnoz auti a dys.
Syn je strasne pritulne, mazlive dieta, nema problem s cudzim prostredim ani ludmi (ale nehadze sa na nich na ulici), deti ma rad, ale nevie sa s nimi hrat, skor popri nich (vzdy ked sme boli kdesi na ihrisku, deti prisli, prihovorili sa, Samko nechapal a tak si ich nevsimal...) Od januara chodi do skolky, uplne v pohode, place, ked nemoze ist, alebo musi ist domov. nevie sa hrat s mnohymi hrackami, skor preferuje manipulacnu hru, ale nie je to to austic. tocenie s koleckami, otvaranie dveri, ukladanie do radu. Jeho skor zaujimaju knizky, ale len listuje, predmety beznej spotreby v kuchyni, mobily... Ma navaly hyperaktivity, potrebuje sa vybehat a potom si bude robit svoje..., pocuvat a pozerat rozpravky, pesnicky vydrzi aj dve hodiny v pohode...
Urcite je v mnohych veciach pozadu, ale posledne mesiace napreduje kazdy den, malickymi krokmi, ale predsa. Zacina nas napr. krmit tycinkami, nuka nam flasu, odnesie misku s chrumkami, ked mu poviem, pocuva na slovo prikazy daj, nerob, pod... zacina sa sam vyzliekat, obliekat, co pred pol rokom nehrozilo... Stale ma este plienky, no momentalne to neriesim, odmieta jest sam, obcas snahe je. S jedenim absolut. problem, zje vsetko. Bude mat 3 roky, ma 20 kg a 105 cm. Tiez ako niektore deticky tu - strach zo sprchy, odrazadlo nezajem, dlho bol v kociku...Takze aspon tak v skratke, nabuduce snad viac. Tiez sa desim autizmu, ale vo vnutri citim, ze to tak nie je. hoci od doktorov, ktori ho vidia pol hodinu, pocujem, ze to asi bude aut....
Chcela som sa opytat, ake vyzivove doplnky davate svojim detickam.
Nam sa velmi, velmi osvedcil pripravok FOSFOSER MEMORY. objednavame ho priamo z Finska. Mnohe deti sa po nom vyrazne rozhovorili. Nas Samik sa rozrozpraval v tom zmysle, ze sa mu ovela viac zvysil poce slabik, ktore hovori, niekedy mna oslovi slabikou ma, muza ta, teraz zacina hovorit deti a titit, ALE najma zacal ovela viac vnimat a lepsie ROZUMIE. Vydatne tomu pomohlo aj podavanie rybieho tuku s omega kyselinami (uziva ESKIMO KIDS). Pomaju zlepsovat spoje medzi neuronmi v mozgu. (Niekedy deti povinne dostavali v poradni kapsule s rybim olejom, potom sa od toho upustilo). Vyrazne mu to zlepsilo obranyschopnost, zacina viac napodobnovat atd. Hoci je toho strasne vela, co mu este nejde. Ale ten progres tam je. No a tento tyzden sme zacali s aminokyselinovou liecbou v Prahe. Tak uvidime, ci aj to pomoze. Dnes aspon tolko, koncim, velmi som sa rozpisala. Potesia ma Vase prispevky. 🙂

sisstin
autor
1. kvě 2010

ahoj holky 😉

tak salsa večer se povedl, bylo to moc fajn 🙂 určitě ještě zajdu a chci se to pořádně naučit 🙂

jinak u nás přetrvává krize, Tygr jen co otevřel oči, tak řval...ale naprosto kvůli všemu 😝 on je na tom mým tátovi úplně závislej, když je doma...nechce nic dělat, jen se nechat chovat a nosit..furt za ním běhá, hystericky ho drží za nohy atd. 🙄 jenže tatka taky musí něco udělat, chce se v klidu najíst atd. Takže jsou pak u nás takový scény, že já odtáhnu Tygra do pokoje, tam se prostě musíme zavřít....a pak jen řve, válí se po mně a tahá mě k těm dveřím, a buší na ně 🤐 nechce si hrát, nic....jen furt knučí a otravuje 🙄 takže víkendy jsou opravdu zábavné...když jsme spolu sami doma, tak to je docela v pohodě...rozhodně takhle rozcapeně se nechová 🙄

jinak mi přijde, že zas začal o hodně víc žvatlat..mi vždycky přijde, že v tom vzteku už fakt něco řekne a pošle nás do prdele 😕 😕 😕 a začíná asi používat slovo NE...zdá se mi, že je to cíleně 😕 a taky se po mně natahuje, a říká MAMA...takže to fakt není náhodné 😕 no ale jinak období fakt na hovno, vzteky jsou od rána do večera...a proje jeho vzteku je především řev...takže jsme z toho mírně všichni na palici..ale prostě já nemám s ním, kam jít...a celej den venku se být nedá, jeho to nebaví...takže prostě naši chtě nechtě to taky musí poslouchat...navíc on chce s nima bejt...

darrka: ahoj a vítej 🙂 co píšeš, tak mi Samko nepřijde, že by byl na tom nějak vážně...oni kluci jsou fakt často pomalejší a ten vývoj pořádně graduje až okolo 3 let, který vy ted máte...a je vidět, že se rozbíhá dopředu 🙂 my bereme ten Geratam- vidím po něm teda výsledky docela slušné, i když nedokážu říct, jestli by to tak nebylo i bez něj 😉