Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin základku, jestli nebude Kryštof němá barikáda, máme už teď vybranou- soukromou ZŠ s malým počtem dětí ve třídě, starší dva už tam jsou, integrují děti s dysfázií, as, atd.
Já myslím, že Tygr bude do školní docházky v poho a školu určitě vyberete dobrou🙂

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin já bych počkala, fakt jsou v záběhu🙂 ono to i v běžné třídě trvá, než najedou na režim

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka no asi to bude záhul....u nás v Pardubicích logopedická základka není, je až v Hradci...což pro mě jako neřidičku bez auta je docela debilní dojíždění, a fakt bych se do té práce nemohla vrátit do té doby, než by Tygr to dojíždění zvládal sám...což předpokládám nejdřív od druhého stupně ZS 😕 a jak je to tady v Pce s ochotou základek netuším, to je fakt předčasný....ale prostě ta škola už mě trošku straší....na soukromou rozhodně nemám peníze, to fakt nehrozí 😖

Jena má tu Montessori základku, jenže my se moc podle MNT neřídíme, využíváme jen něco...tak nevím, jestli by to bylo úplně vhodné...navíc je to zas dojíždění...sice jenom MHD, ale poměrně dlouhé 😝 já se tý školy fakt bojim jak čert kříže 😝

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin tak u nás se platí 7000,- ročně... jsme chudej kraj🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka tak to se dá, to je super 🙂 já mám trošku problém s tím, že tyhle třídy jsou pro děti super...ale děti jsou tam fakt jak v bavlnce..a nevím, jak moc pro reálnej život je tohle dobrý.... jako to samý ted Tygr ve školce, fakt tam má komfort, žádný stresy a tak...ale třeba v takové té "běžné" třídě, kde třeba učitelky nemaj moc času, hodně pindaj na každou kravinu a tak...tam by byl předpokládám úplně v čoudu , nikdo by s ním trpělivost rozhodně neměl 😝 já když občas čtu, co zažívaj děti v běžných třídách, tak jako peklíčko 😝

ale tak zas Tygra tam berou furt jako tříletáka, je tam jeden z nejmladších...tak snad časem už bude trošku samostatnější 😝 jako doma už se fakt snaží oblíkat....jinak celkem dobrý, vezme si jogurt z ledničky, donese si lžičku...pak hodí kelímek do koše, lžičku do dřezu...s tím běžným chodem nemá problém...ale prostě na to oblíkání je levej jako šavle 😝 děti v jeho věku by si už měly umět zapnout velký knoflík, no to je pro mě sci-fi, že by Tygr těma ručičkama zvládnul 😅

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin ona ta škola je do 5. třídy, takže já to beru jako prodloužený čas k tomu, aby jim ty mozečky víc dozrály🙂 všechno ukáže čas, stejně teď to nemá cenu řešit, třeba budou kluci v pohodě🙂

ygreen
5. zář 2011

@sisstin tak co já jsem četla o ZŠ logopedické u nás v čimicích, tak osnovy jako běžná ZŠ, akorát tam mají výuku postavenou hodně na opakvání, netrvají na přednesu, děti mohou psát tiskacím, na pc, mohou se vyjadřovat třeba písemným projevem, apod. Hodně dbají na sport, výtvarno, hudbu. Mě to osobně přijde hrozně fajn. Koukala jsem tam i na galerii a krásný mladý holky, příjemní kluci na florbale. Prostě úplně normální děti, jen mají výuku uzpůsobenou jejich handicapu 😉

Ale o jsem já pochopila z příspěvku na Rodině, tak jde spíš o to, že některé maminky dětí s VD mají tu touhu po "normálnosti", nebo nemají možnosti někam dítě vozit, nebo nechtějí a jsou pohodlné a chtějí ho dát do ZŠ před barákem, a to i tehdy, pokud jejich dítě nemá na to, jet s ostatními dětmi. Takhle to vidím já. A může se jednat třeba i o děti, kterým na to přišli pozdě a nepracovalo se s nima tak aby se jejich handicap nějak víc kompenzoval.

ygreen
5. zář 2011

@sisstin přesně jak píše dadlenka, to te´d neřeš a můžeš třeba tygra dát za rok na nějakej kroužek, sport,a by se otrkal i mezi "normálními" dětmi. To že bude dětská psychika od mala bombardována stresem nezajistí větší odolnost. tedy dle mého. akorát bude z dítěte agresivní uzlíček nervů.

ygreen
5. zář 2011

@sisstin no já zjišťju, že jsou slova, která si Tobík zapamatuje lehce a slova která mu nejdou a nejdou - třeba ukáže na nos, pusu, zuby, jazyk, vlasy, uši, ale oči mu dělají problém 😅 ale chápu to tak, že je to jako když se já učím cizí jazyk - taky jsou slova která si zapamatuju hned a některá ani zboha.

ygreen
5. zář 2011

@sisstin dotaz s nástupem řeči se zlepší porozumění, nebo s porozuměním přijde řeč???

Jo a už sdílí, krásně, ukáže, koukne - ale bylo třeba ho to naučit, no 😅 jako, že se musí na mě kouknout, když chce abych mu něco pojmenovala. Ale mudra na foniatrii říkala, že ve 3 letech není u dysfatika na sdílení nějak echt pozdě 😉

petul.a
5. zář 2011

@sisstin - malá by školku absolutně nezvládla, ta chytne záchvat, jen se k ní nějaké děcko přiblíží blíž jak na dva metry 😒 Dle slov psycholožky by to byl v tuto chvíli experiment. Já řekla, že na vlastním dítěti rozhodně experimentovat nehodlám a doktorka samozřejmě potvrdila můj názor, že by tím mohly vzniknout ještě další bloky. Já stejně s malou zůstávám doma min. do čtyř let, v práci mi vyšli neskutečně vstříc - mám neplacené volno - prozatím na rok - a brigádu na doma (home office - cvakám údaje do Excelu, práce na 50 hod. měsíčně, pohodička 😉). Zrovna v den, kdy jsme byli u psycholožky, tu byl šéf, ptal se, jak jsme dopadli, dovezl Barče čokolády (sám má dvouletého klučinu 😉) a když jsem vyjádřila obavu, že bych taky mohla potřebova s malou zůstat doma až třeba do sedmi let, tak řekl, že pokud bude práce a pokud já ji budu chtít dělat (!), tak on s tím nemá problém. Úúúúžasnej přístup! Obzvlášť u chlapa 😉 Aspoň v tomto ohledu zatím tedy můžu být v klidu. Dál taky máme neskutečnou podporu rodiny, všichni se chovají skvěle, ségra nám dokonce zařídila tu protekci na tom Karlově (místo obvyklých 6 měsíců jsme čekali celkem asi měsíc, a to proto, že nejdřív jsme měli dovolenou my, pak ten ségřin známý a potom psycholožka). Jinak - no definitivní diagnóza asi opravdu nepadne, ale psycholožka zřejmě řekne, na co by to dle ní asi vypadalo 😉 Ale rovnou řekla, že "čistý" autismus to nebude, Barča s dospělými komunikuje v pohodě, mluví parádně, rozezná barvy včetně fialové, růžové, stříbrné... No prostě symptomy opravdu nejvíc sedí na AS. Ale dostali jsme pochvalu, že jsme přišli takhle brzy i za to, že jsme to vzali přes protekci 😅 Doktorka taky říkala, že ty čekací doby u dětských psychologů jsou fakt šílené.

petul.a
5. zář 2011

Ještě jsem zapomněla napsat, že do čtyř let jsem se rozhodla s Babu zůstat doma kvůli hypotonii - je třeba ještě trošku cvičit, ale hlavně malá ještě nevyjde/nesejde pořádně schody a v době, kdy byl zápis do školky, sama ušla jen krátkou vzdálenost, tudíž jsem myslela, že procházky by byly problém (to už teď neplatí, ujde tři kiláky, byla s námi i na trampu 😉). A taky se bojí na prolézačky apod., zkrátka jsme usoudili, že by byla outsider a navíc učitelky by s ní měly hodně práce. Plus ten strach z děti. Já jsem i žádala o prodloužení mateřské, ale tehdy jsme měli "jen" diagnózu hypotonie a ta českému úředníkovi nestačila. Tak mám pocit, že teď mu možná poskytneme dostatečnou diagnózu (bohužel).

sisstin
autor
6. zář 2011

Dobré ráno,

tak Tygr už zařezává ve školce. Trošku se teda na mě zas lepil a šklebil se, ale paní učitelka si ho hned vzala a pochovala, tak snad to bude v pohodě jako včera 😕 ptala se mě, co teda oběd...tak jsem řekla, at ho normálně nahlásí, když nebude chtít - nebude, ale ať aspon sedí s dětma u stolu 😝

@ygreen no obecně je to tak, že s nástupem porozumění přijde řeč 😉 zdravé dítě musí rozumět min. 50-spíš 75% mluvené řeči, než začne mluvit. Takže pokud děti nemají lepší expresi jak recepci, tak začínají mluvit, až když je to porozumění na určitý úrovni. U těch dysfatiků je to samozřejmě trošku jinak, pokud je expresivní, ta začínají mluvit mnohem později, i když rozumí....u těch smíšených forem to pak může být namixované, to už jsme tady řešily 😝 ale prostě bez porozumění není většinou mluvení, bud mluví max. na té úrovni, co rozumí....nebo teda mají jenom echošky - u té čisté receptivní 😉 Jinak u receptivní formy není sdílení okolo 3.roku pozdě, ale u těch expresivních a slabších smíšených to je většinou normálně, jako u zdravých dětí...max. lehce opožděné 😉

@petul.a no Tygr měl taky z dětí dost dlouho paniku, měla jsem šílený obavy, jak to v té školce zvládne...ale tak nějak přes prázdniny se to pohnulo a už v pohodě. Jako že by byl vůdce party, tak to fakt ne...ale už normálně dokáže s těma dětma existovat a hrát si 😝 Jinak zaměstnavatele máš fakt úžasného, to je super, moc ti to přeju. Většinou maminky, kterým neprodlouží rodičák, musí dát výpověd 😝 nechci tě strašit, ale trošku se obávám, že ani to AS+hypotonie možná k prodloužení stačit nebudou 😖 strašně záleží, jak budete mít napsanou tu zprávu. Jenže u AS většinou není narušený intelekt (jako u klasického DA), ty auti projevy nebývají tak hrozné a proto děti bývají úznány jenom jako dlouhodobě nemocné. U těch psychických poruch je to hodnocené fakt blbě, ale pokud má malá silnější hypotonii, tak by to mohlo vyjít...to se sečtou ty diagnozy 😉

ygreen
6. zář 2011

@sisstin je tady někdo kdo má receptivní a nebo smíšenku s těžší receptivní? Katika a Veru do Susik mají receotivní, ale Veru slaboučkou a Katika nevím?

sisstin
autor
6. zář 2011

@ygreen no Katika měla ze začátku docela silnější tu dysfázku, teda v tom porozumění...expresi měla v porovnání k recepci dobrou 😉 ale ve věku Tobíse tuším to porozumění taky žádnej zázrak, ale už mluvila v krátkých větách 😉

petul.a
6. zář 2011

@sisstin - jj, zaměstnavatel je super a já jen doufám, že tam stávající šéf vydrží. Hele, a pokud jde o to, jestli by mi stát "dovolil" zůstat doma... vlastně bych byla asi ráda, kdyby na to ty naše diagnózy nestačily 😅 Jako že by si člověk řekl, že to není taková hrůza 😀 😉 Ale doktoři mi to stopro napíšou šikovně, však už posledně neurolog do zprávy pro zaměstnavatele psal, že je s Barčou nutno denně rehabilitovat - což není až tak pravda 😉 A když psycholožku máme přes protekci, tak to by bylo, aby nebylo, že... 😉

sisstin
autor
6. zář 2011

@petul.a ono právě u toho AS jsou šílený problémy s tím, že ti lidi nemají nárok třeba moc na PNP nebo invalidní důchod atd. 😖 že když můžou studovat VŠ, tak proč by to měli mít 😖 jenže v tom praktickým životě to je pak blbý, člověk se silnějším AS se o sebe moc nepostará, potřebuje dohled...a hlavně každému všechno věří, tak se klidně nechají obrat o byt, každýmu všechno podepíšou atd. 😖 hodně bezdomovců jsou právě aspíci, co přišli nějakým takovým způsobem o bydlení, a neměl se o ně kdo postarat 😒

ygreen
6. zář 2011

@sisstin no u Tobíse je tařeč opožděná kvůli tomu vývoji mozku, jak říkala ta docentka, takže nejde usoudit jak dopadne ta řeč z pohledu té dysfázky. až dozraje mozek a on začne mluvit, pak se uvidí, no 😉 ale jsem ráda za ten nedozráký mozek, když to mám tak říct, doufám pak ve slabší dysfázku než to teď vypadá 😉

jinak konečně jsem se ve 3 letech dočkala a Tobí říká cíleně mámámámá na mě 😵 😵 😵 takže začíná mluvit aktivně, nejen máma, ale i jiné breptání 😵 😵 😵

@petul.a ty znáš Evičku od Rajky z letošního sjezdu undater, že? Njn u AS je debilní to braní všeho doslova. Neříkala ti rajka na sjezdu něco k Babu? Ta by na to měla mít oko.
A je mi jasný že chceš co nejmírnější diag. to jsme na tom všechny stejně 😉 Hele ale za chvíli můžeme na undatrách založit malý klubík nestandartních undatráčat 😀 Tobík, Babu, Jiřík, Vojtík (i když Jannii by se asi hustě bránila 😀 😉 )

sisstin
autor
6. zář 2011

@ygreen jo, to fakt uvidíš, Tobís je ještě malej....ono se toho fakt hodně změní 😉 já ted vidím, že jak Tygrovi táhne na ten 4.rok, že se ta řeč začíná poměrně hodně rozjíždět, teda v porovnáním s tím, jak to šlo mezi 3-4 😉 tak si myslím, že mezi 4-5 bude hodně velkej posun v tý expresi. Výslovnost asi bude jako děsná, ale celkově ta slovní zásoba a tvoření vět se zlepšuje 🙂

dadlenka
6. zář 2011

Ahoj, tak jsme dorazili ze školky🙂 na začátku trošku řev, jak jsme vešli do třídy hned jako když utne, hrál si víc jak hodinu, když měly začít řízené činnosti, dobrovolně jsme šli úplně v klidu domů, zamával, převlíkli jsme kalhoty(to včera nehrozilo) zase zmrzka a domů. Dneska si hrál hlavně s plastovýma zmrzlinama, a v obchodě, krásně si s paní učitelkou skládal skládačku, to jak jsou různé tvary a musí se to dávat na kolíčky a každý tvar pasuje jenom na určitý počet kolíčků. Viděl to poprvé v životě a už to hned uměl, to jsem byla překvapená. Vládne tam pohoda, Kryštof byl v pohodě i s dětmi, klepu stokrát na dřevo, zítra nejdeme, až ve čtvrtek tak jsem zvědavá🙂

sisstin
autor
6. zář 2011

@dadlenka tak to je super druhý den 🙂 fakt je to v těch školkách strašně znát, když je tam mín dětí a ty učitelky na ně mají fakt čas....není tam 25 dětí, řev a chaos 🙂 kdy nastupuješ do práce na plnej? 😕

dadlenka
6. zář 2011

@sisstin jelikož mi nakonec dali v práci odstupné, sháním druhou, mám něco rozjednané, tak jestli to klapne tak nastoupím v říjnu..proto zvykám na školku už teď, aby ubylo stresu🙂
Paní učitelka si velmi chytře Kryštofa získala, přirozeně a nenásilně. Kryštof s ní dělal skládačku, krmili miminko zmrzlinou..😉 přitom se zvládla věnovat ostatním a přitom trvat na pravidlech. Jinak ve třídě je nakonec 15 dětí, 2 bez problémů, dost logo problémy, tělesně postižené a nějaké mentální postižení. Děti byly v pohodě, v klidu, hrály si, Kryštof si hrál bez mojí asistence, sem tam mi ukázal nějakou hračku🙂

deina
6. zář 2011

@petul.a, mas uzasneho sefa, klobuk dole. 🙂 Aj moj maly je asi AS, zatial sme s nim nikde neboli. Je to trosku zlozitejsie v tom, ze sme sa nedavno stahovali do Nemecka a may po nemecky nevie, takze by mu asi tazko nejaky tunajsi psycholog pomohol. Buduci utorok nastupuje prvykrat do skolky, klasicka statna, nedaleko pri nas. Nastastie uz prekonal averziu voci detom, nevyhyba sa im, aj ked neda sa povedat, zeby ich vyslovene vyhladaval, to nie. Aj v skolke sa asi bude predovsetkych hrat sam alebo bude ucitelky otravovat otazkami. 😅 Je to sice statna skolka, aj deti maju dost, ale su zvyknuti na kadejake deti, vsetky mozne narodnosti, tak velmi dufam, ze ako tak zapadne. Maju aj dost alternativny program, deti si same mozu vyberat, kde sa budu hrat a cim sa budu zaoberat, vsetky deti su spolu, starsie pomahaju mladsim (kazde nove dieta dostane tutora, starsieho skolkara), mladsie sa ucia od starsich...

deina
6. zář 2011

Toto je zaujimava reportaz o dospelom chlapikovi s AS.

https://www.youtube.com/watch?v=nRNHEjW1bh0
petul.a
6. zář 2011

@ygreen - to musíš blahem téct, když Tobí říká "máma" na tebe, viď? 😵 Super! Já se zas
tetelím blahem, kdˇyž Babu sama od sebe přijde, že chce obejmout 🙂 Což je samozřejmě jednou za "uherák".
To braní slov doslova je docela fuška (a bude čím dál větší 😝), ale někdy i celkem sranda. U nás máme rodinný klub Pohoda, kam jsme párkrát zašli i do miniškoličky. Jenže: Když řeknu "jóóó, to je v pohodě (což já říkám často), obyčejně Babu dodá: "Nejdeme do Pohody" 😅
Jj, Evičku od Rajky znám 🙂 Podle mě to je klasický příklad dítěte, které je velmi inteligentní, ale zaměřené jednostranně (u Evči to jsou dinosauři, to by mohla z fleku přednášet na univerzitě 😉) a přesně - vyžaduje rituály (např. každé ráno ji obsluhovala jen Rajka, nikoli přítel, a to naprosto stejným způsobem, a když děcka dostávala k jogurtu čoko kuličky, tak Evča jim neřekla jinak než cereálie). Ale je to moc fajn holka 🙂 Rajka Baču pozorovala celý víkend (shodou okolností jsme seděli i spolu u stolu), viděla i záchvatík 😝, pak si mě vzala stranou a tak jako opatrně se ptala, jestli chodíme na neurologii atd., já na to, že uvažujeme o tom psychologovi, načež ona mi řekla, že by bylo určo dobré tam zajít a že ona osobně si myslí, že nějaký problém bude. Že si samozřejmě po jednom víkendu netroufne říct jaký, ale něco prostě není O. K. A taky jí prý Babu připomíná Evču, když byla maličká. Vypadá to, že se nespletla 😉

@deina - tak to držím palce s adaptací ve školce atd. Podle toho, jak školku popisuješ, by to mělo být v poho 😉

My tu máme shodou okolností kousek od baráku speciální školku, ale vůbec netuším, jaké děti do ní chodí a jestli by byla pro Babu vhodná, musím se popídit. A v Berouně (cca 4 km od nás) je školka, kde mají jednu třídu vyčleněnou pro "jiné" děti, vím, že tam jsou děcka, která mají problém s tělesným vývojem, ale jak by to bylo se zařazením Babu taky musím zjistit. Škola - vím, že tu v okolí není problém zařadit třeba dítě s asistentem, umožňují i domácí vyučování (vím, krajní varianta, ale kdyby byl fakt velký problém, je fajn to vědět), jedna kamarádka upíchla klučinu s ADHD do nedaleké venovské školy..., tak snad tu budou nějaké možnosti zařazení dítěte s AS.

deina
6. zář 2011

@petul.a, dufam, ze bude... tazko predpokladat, on je niekedy dost nevyspytatelny. Nikdy nevieme, ako zareaguje. 😅 Ak tam bude velky hluk, tak bude asi zle... ale ak si najde tichsi kutik a hracky, ktore ho zaujmu, bude dobre. A super je, ked sme tam boli na zapise, mal velky respekt pred jednou ucitelkou, to som rada. Rozhodne potrebuje mat nad sebou pevnu ruku. 😅

Ked ste sa bavili o skole... chceme sa vratit na SR (taky bol aj povodny plan, prist sem len na 2-3 roky) a bolo by fajn, kebyze Misko chodi do tej istej skoly, v ktorej robim. Mala by som ho pod kontrolou + nejaka ta protekcia, tomu sa clovek nevyhne, ked tam robi + poznam skolu, viem, ze maju integrovane triedy, su tam ziaci s ADHD a s roznymi dys poruchami. Neviem, ci uz mali aj nejakeho autistu, musim sa o tom porozpravat s kolegami, s riaditelkou. Kebyze to nahodou nevyjde, zeby sa mu tam nedarilo, mame v meste aj sukromu skolu pre autistov. Ale velmi verim, ze az take zle to s nim nebude. 😖 A Misko skolu pozna, takze to prenho nebude nove nezname prostredie.

petul.a
6. zář 2011

Píšu blbosti - VENKOVSKÉ školy samozřejmě 😀

@deina - tak to máte u vás ve škole dobré 🙂 A škola pro autisty - taky fajn, ale myslím, podle toho, co popisuješ, že Miškovi bude lépe sedět asi ta vaše. On ten AS podle některých zdrojů je autismus, podle jiných ne, je určitě velký rozdíl mezi "pouhou" poruchou autistického spektra a ˇ"čistým" autismem. Já když čtu "škola pro autisty", vyvolává to ve mně dojem, že tam budou připraveni pracovat s dětmi s nízkým IQ a s mentálním postižením, což by pro děcko s AS samozřejmě nebylo.

sisstin
autor
6. zář 2011

@petul.a tak záleží, co to je za školku...některé školky pro autíky berou všechny děti s poruchou PAS - aspíky, atypický autíky, děti s auti rysy atd., někde jsou vyloženě děti s klasickým dětským autismem...to už si musíš zjistit..ale apriori bych se u dítěte s AS auti školce nebránila. 😉 ale u lehčího AS bych já byla asi za integraci do normoš školky s asistentem 🙂

Tygr dneska ve školce zas pohoda, trošku svačil, oběd nejedl, ale aspon seděl u stolu a oblízal lžíci 😅 😅 😅 jsem se ptala, jestli se nějak zapojuje mezi děti...tak prej jenom při těch řízených činnostech, jinak si hraje sám a drží se u dospělých. No říkala, že je vidět, že jako s barvama, přiřazováním a těmahle věcma fakt problém nemá....ale odmítal třeba jít do pískoviště, bál se klouzat atd. 😅 😅 😅 takže u něj zapracovat hlavně na těch sociálních dovednostech....věci na rozvoj zvládá z domova 😝

byli jsme na logo a docela jsem čuměla, fakt makal jak barevnej....a už jsme se konečně dostali k pilování výslovnosti...takže jel hlavně slabiky na B, P ..pak L a měkký souhlášky Š,Ž,Č atd. 🙂

dadlenka
6. zář 2011

@sisstin pískoviště vypiluje😉 v podstatě stejně tu školku, než na sociální vztahy nemá, pracuješ s ním líp a víc, než mnozí odborníci🙂Kryštofovi zase nejdou ty řízené činnosti 😉 , ale když se děti dneska počítaly, tak je taky počítal, optimisticky to beru jako počátek zapojování se😀

sisstin
autor
6. zář 2011

@dadlenka no jak mi to říkala učitelka, že nechtěl do písku, jako by se bál ušpinit...tak mně se hned honilo hlavou, jestli mě nepodezřívaj z toho, že jsem mu třeba nechtěla dovolit do písku chodit, aby si nezmazal značkový hadry nebo tak něco 😝 😅 😅

já už skoro 4roky čekám na to, až Tygr přijde zmazanej z venku...a ještě jsem se teda nedočkala...a asi ani nedočkám 😅 😅 😅 😅