Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanatka
9. zář 2011

Jo a pak jsem to dala na korekturu MM, jestli to vidí stejně 🙂

smardik
9. zář 2011

@hanatka dík já to tu pak snad hodím at vím že jsem nic nezapoměla, ale až večer Hanys je vzhůru. MM to dát na korekturu by bylo dost zajímavé ale to dám raději vám. dát to mu je z toho akorát hádka

sisstin
autor
9. zář 2011

no holky, ještě k tomu mailu ....minule, jak jsme tam byli...tam mi Dr. říká s úsměvem, že jsem jí to velmi přesně popsala, skoro až odborně 😅 😅 😅 😅 😅 😅

hanatka
9. zář 2011

@smardik kdybys chtěla, pošlu ti to na mail, mám to uložený, však tam stejně není nic, co bych tady nepsala 🙂

smardik
9. zář 2011

@hanatka to bys byla poklad 🙂 dneska nejdu spát dokud to nenesmolím a nepošlu, pošli ti meil do IP jo 🙂 🙂

hanatka
9. zář 2011

jj 🙂

sisstin
autor
9. zář 2011

tak já si nalila vajno a otevřela bruschetty se sýrem a špenátem 😀 zejtra jsem si k obědu koupila mraženou pizzu a tím moje kulinářské umění končí, nechce se mi vařit ani omylem 😝

smardik
9. zář 2011

@hanatka díky jsi poklad, super mám do půlnoci co děla 🙂

manželův alkoholismus bych tam měla taky asi napsat co a víte co jsem se dozvěděla? že i jeho mamka měla problém s alkoholem

sisstin
autor
9. zář 2011

@smardik no já ti nevím, myslíš, že je to nutný tam psát 😕 myslíš, že to jako nějak mohlo ovlivnit Tomíkův vývoj? Jako nevím, jen se ptám 😕 jinak já jsem dost zvyklá si v pátek nebo o víkendu otevřít víno, nebo v týdnu si u kámošky dáme dvě, tři Frisca... málokdy jsem třeba bez alkoholu úplně celý týden....jako neříkám, že se ožírám 😅 to už musí bejt...naposledy na začátku prázdnin na kámoščině svatbě....ale třeba pro mě prostě to vínko k pohodě patří....a prý to už je taky známka závislosti 😕

hanatka
9. zář 2011

@smardik s tím alkoholismem taky nevím, hele ale když to tam napíšeš, nic nezkazíš, já tam taky psala věci, o kterých jsem si nebyla jistá, jestli můžou něco znamenat nebo ne.. ona si vybere.

hanatka
9. zář 2011

a valím pro vzteklinu do školky.. ach jo, jsem nervozní 😀

smardik
9. zář 2011

@sisstin já ti nevím, před rokem je jasné že alkoholik byl ale jak jsme se poznali a otěhotněla takto ještě tak strašné nebylo, ale fakt ti nevím. ale možná je to zbytečné, je to stejně jedno a nic to nezmění tak proč to psát že

zatím jsem to vlastně nikde neříkala ale u ní fakt nevím, no ale říct ji to můžu i potom

sisstin
autor
9. zář 2011

@smardik jo, vlastně nemůžeme ještě čtvrtek, to máme zas logo 😖

smardik
9. zář 2011

@sisstin 😀 😀 😀 😀 😀 😀 tak to vidím na pátek odpo to už aspon budeme i vědět jak na tom jsme 🙂

sisstin
autor
9. zář 2011

@smardik no pro mě by to bylo nejlepší, by stihnul i školku a jeli by jsme pak rovnou do Pha...mně je jedno, když třeba holky ostatní nebudou moct..přijedu klidně víckrát, no problemo 😉

smardik
9. zář 2011

@sisstin tak necháme to asi fakt na pátek, i suzik předtím psala že může jen čtvrtek a pátek. a mě se to i hodí že to nebude ve čtvrtek, to chceme jít do Zoo a to je na celý den a celý den máme volný právě jen čtvrtek

sisstin
autor
9. zář 2011

@smardik akorát nevím, co budeme dělat...já to u té Krče moc neznám...jste schopný docestovat i někam jinam? 😕 ono tam toho moc totiž není, ještě se kdyžtak zeptám kámošky, co tam bydlí...nebo holky tady by možná věděly...ale jako připrav se, že Tygr je fakt opruz někdy 😅

smardik
9. zář 2011

@sisstin já počítám s tím že to bude jinde, otázka kde? nemám problém přicestovat kdekoliv do Prahy, máme to na 9:30 takže odpoledne kdekoliv, tak po té 14 hodině at se prospí, stačí fakt vymyslet jen místo

sisstin
autor
9. zář 2011

@smardik tak já něco vymyslím zatím 😉

smardik
9. zář 2011

uffffffff mám to asi sepsané, řeknu vám to byl porod 😀 😀 😀 😀 😀 o manželovi jsem nakonec nepsala, zítra ještě nascenuju tu zprávu od psycholožiy a pošlu to, snad jsem na nic důležitého nezapoměla

zzuzca
9. zář 2011

ahooooj holky 🙂

nepisala som dllllho :( tak vam to idem vynahradit 😀 mame sa celkom ok, kubi teda hrozny vzdor, odkedy matko lezie musim byt nonstop pri nich, lebo by mu len ublizoval. Casu malo, len ked spia poobede alebo v noci. Obdivujem @smardik a inych co mate deti tak skoro po sebe, je to fakt narocne 😝 ale som rada za nich aj tak 😵 My tu rodinu nemame, som na nich sama 😝 inac matko je total zlaticko 🙂 🙂

pisala som dnes Kr. lebo ma chytila panika ze nemame u nej termin na dalsiu kontrolu, v sprave som totiz vcera citala ze kontr. podla potreby 😨 a 100 pro som si pamatala ze sme sa dohodli ze mame prist za pol roka od posl. vysetrenia - v dubnu. tak odpisala, je to ok nastastie, ze sme sa dohodli na 27.10. 😉 uff,tak mi odlahlo... tak som jej cosi aj pisala o kubim, skopcim to sem

zzuzca
9. zář 2011

mam z Kubika zas plnu hlavu :(((((((( je tam zlepsenie, hovori viac, ale ma priserne obdobie vzdoru, aj priserne dlhe uz ( a neviem rozpoznat ci to vsetko je len vzdor alebo aj nejaky problem) k tomu strasne malu snahu komunikovat, gesta nepouzival a nepouziva absolutne ziadne (okrem ukazovania), ked nieco chce a nepaci sa mu nieco, stale len opakuje jedno-max 2 slovne vyrazy ale vobec nas nevnima, ze mu nerozumieme, stale to opakuje dookola ale nerozumieme mu, on nic nenaznaci, takze sceny na denodennom poriadku. A neadresuje to akoby nam (myslim ze aj preto nema tie gesta), ale len tak 'do luftu'. Rec je stale taka detinska, rozprava tak ze po nas opakuje, ale skrati si to. 'Kubik buchol', sanitka huka, pojdeme autom, tata do prace, das si rozok? urobime hop.... Takmer nereaguje na otazky kladene na neho, napr. Kde bol; co robil s tatom, ake zvieratka videli v zoo, Ako sa ma, ako sa vyspal, atd....vacsinou len komentuje situacie ktore sa deju okolo neho, alebo situacie ktore sa opakuju ( ma vybornu pamat). Napr. sli sme autom na vylet, este som potrebovala nakupit, tak sme zaparkovali a odbehla som do Zabky nieco kupit, manzel teda K. povedal kde som sla do Zabky a VZDY ked ideme okolo toho miesta kde sme parkovali K. zahlasi: mamka do zabky. A takychto situacii je cez den nespocetne krat, aj doma, aj vonku. Dalej, napr. ked mixujem upozornim ho ze idem mixovat, aby sa nezlakol; tak minule som isla mixovat a hovorim mu: kubik, idem mixovat. A Kubi na to: nezlakni sa! (proste pokracoval a povedal tu 'moju' cast). Alebo, urobil bobek na koberec, pridem do izby a Kubik: Cos to udelal? Jazdil na bicykli odrazadle holy, presiel okolo mna a vravi mi: Ty si holy? Ked mu je zima da to najavo otazkou: Je ti zima? Proste pouziva presne doslova nasu rec a neupravi si to na jeho osobu. Hovori bud v 3. osobe ako o Kubikovi, alebo dost casto v druhej osobe alebo v 1. os. mnozneho cisla (opakovanie po nas). Keby to netrvalo tak dlho asi by som z toho nerobila velku vedu, neviem no, snad potrebuje len viac casu. Vobec ho neviem naucit pouzivat slova JA a TY, ukazem na seba ze Ja, tak pre neho ja mama som ja, a on je Ty. Vobec to nechape, tak ukazem nanho ze: Ja a na seba: Ty, tak to obcas teda zopakuje ale nechape to. No spociatku mi to prislo velmi smiesne ale teraz uz nie. Dalej ma problemy s gramatikou, komoli koncovky, hlavne slovies: tata uprata (upratuje), vysavuje (vysava), vyzleciet (vyzliect), motyli letuju (letia) atd atd...Je mozne ze je to kvoli tomu ze ja nanho hovorim slovensky, manzel cech a sme v prahe? No a ma univerzalne slovicko 'aupeventet', co je velmi vela krat jeho odpoved na otazky. Bud cudzich ludi, alebo aj nase. Bud ked nevie alebo nerozumie, alebo proste len tak (z trucu??). Pretoze castokrat odpoveda tak na primitivne otazky, kde viem ze pozna odpoved, napr. pytam sa ho na pomenovanie zvieratiek, proste viem ze pozna spravnu odpoved.

S detmi nekomunikuje, nevadia mu, bavi ho nahanat sa, blaznit sa, buchat do niecoho, no to zapada tak medzi 2 r deti. Inak deti neoslovuje, neodpovie na pozdrav, sam spontanne nepozdravi, nerozluci sa. Ale vydrzi s nimi v pohode, ma teda casto tendencie strkat, ublizovat, branit si hracky, ist si za svojim (takze aj mladsieho syna musim vzdy pred nim chranit).

Casto sa vzteka, lebo nieco chce, a pritom to vie slovne vyjadrit, ale nepovie co chce a je plac...malo spolupracuje, vcera som si vsimala, vsetko bol problem, chceli sme ist von, vie co nasleduje, obliect sa,obut, aj chcel ist, ale vsade ho musim tahat za ruku takmer nasilu; hocikam ideme, alebo do kuchyne najest sa, takmer akakolvek cinnost. Myslim ze aj dost ziarli, odkedy mladsi syn lezie, takmer vobec 'neposlucha' a puta na seba pozornost.

zzuzca
9. zář 2011

a este aky je sikovnik, pred 3 mes sa naucil par znaciek aut, zanedlho bol z neho profik, pozna vsetko co som ho naucila,vsetky bezne znacky co tu parkuju 😉
ma skvelu pamat a perfektnu napodobu, to je jeho velike plus, myslim ze keby niet toho, ani s recou by nebol tam kde je...on proste vsetko opakuje! napr. sla som od dr. cez prah dveri 'pospatky' s kocikom..on siel za mnou ku dveram normalne, pred nimi sa otocil, zacuval a zas siel normalne-do bodky ako ja 😀 sranda bola pozorovat ako matko sa vyvijal, kubi sa vratil spat do mimina 😀 vsetko strkal do ust, ked matko zacal liezt, kubi tiez, teraz tu lezu obaja, no sranda pohlad 😀 ked davam suroviny do pekarne na chleba, diktuje mi co dalej pridat, cely recept 😉
nedavno sme mu kupili ten odrazaci bicykel bez pedalov, a celkom dobre mu to uz ide, ma uz aj dost rychlost a hlavne neboji sa 😉 a uz nehysterci ked mu davam prilbu, predtym ju vobec nechcel
inak ta rec, snazi sa, je to fakt lepsie, ale ide to straaaasne pomaly. nikdy nezacne vetu stylom: maminka,......no vlastne hej, ale to ma zas naucene:mamka, pod sem. ale uz spoji tak 4 mozno 5 slov,teraz ma nenapadne z hlavy, musim si zajtra zapisat 😅 ale nie su to suvetia. a tie vety su take kostrbate no.
cez prazdniny sa naucil striedat nohy do schodov 😉 ale musi sa pridrziavat zabradlia alebo za ruku, alebo mini schody 😅 aj zo schodov striedal u nasich ale to boli take nizke. tak to este trosku potrva.
inak som to sem ani nepisala ze mal boreliozu z kliesta ☹ jeho vobec prvy kliest a hned borelka ☹ som bola pekne hotova z toho ☹ 😝 ked dostal ATB bol totiz niekde uz na rozhrani 1. a 2. stadia, urobil sa mu jasny boreliozny flak na lici (okrem toho mal aj flak v mieste ustipnutia ale moja chyba-nepochopili sme sa s dr. a myslela som ze to je len reakcia na postipanie 😝 😝 )

s tou pamatou este, napr. ked som tu mala mamku na vianoce doniesla kolace vo velkej plastovej nadobe a kubik z nich ujedal (to mal 2 r). kolace sa zjedli, nadobu som odlozila, po 5 mes sme sli k nasim tak som ju vytiahla ze ju vratime, kubik ju uvidel a povedal: das si kolacik? 😅 a je toho viac, fakt si pamata vela, a aj dost detaily.
su to tak 2 mes dozadu, robil si taky 'bunker' z matrace, akoze si staval domcek, a vravel pritom: strecha zivot. absolutne som nechapala o co ide. aj viackrat pouzival toto spojenie a potom sme videli v telke reklamu na Bramac, strecha na cely zivot 😅 my teda telku ani nemame, mame len cez PC Tv tunner. pozerame veelmi malo vecer len spravy a par relacii do tyzdna, len vecer ked je chut a cas.

jolinka
10. zář 2011

@zzuzca ale to je super, ako je na tom Kubko v tom veku... 🙂

Kati tak rozpravala cca okolo 3 roku a neskor.... komentovala konkretne udalosti jednoduchymi vetami, casto dookola tie iste alebo co pocula od nas, podobne aj to nechapanie zlozitejsich otazok, zrkadlove rozpravanie, teda rozpravanie o sebe ako pocula od nas mala dost dlho este po 3,5 roku... Hojdala sa a hovorila o sebe Hojdas sa atd...

a tiez v tom veku vzdor jak hovado, zacalo sa to zlepsovat az pred 4tym rokom

sisstin
autor
10. zář 2011

@zzuzca jéééé....ahoooooooooooooooooooooj 😵 😵 😵 vy jste měli od Kr. co, horší porozumění řeči? 😕 Mně to Kubíkovo mluvení nepřijde nijak hrozný, spíš mě zaráží to, že jak píšeš, nepoužívá gesta nebo třeba moc neodpovídá na otázky. Mně to fakt přijde, jakoby měl tu poruchu řeči receptivní, ale stejně jako třeba Verča od @susik77 neměl tu expresi zasaženou, nebo teda minimálně.

Vždyt já si pamatuju, jak pod tím mostem říkal, že je "tma", to snad neměl ani dva roky, to by Tygr v jeho věku neřekl ani omylem 😕 no uvidíte, co vám řekne Kr., to jsem teda zvědavá. Jako určitě 100% standartní chování to není, ale zase mi to nepřijde nijak strašně hrozné 😉

a ukaž se častěji 🙂

susik77
10. zář 2011

@zzuzca - tvoj maly ma velmi podobne chovanie ako Veru. ona teraz total kopiruje deti-napr. holcicka isla na bycikli, spadla. ked to videla Verca, ktora viedla kocik, tiez s nim akoze spadla 😎 ona sa tak uci tie situacie. deti miluje, okolo 3rokov sa im este vyhybala, akokeby mala socialnu fobiu. pamat ma uzasnu, okolo 3 rokov mi recitovala cele odseky Pejsek a kocicka odslova doslova. Velmi rychle sa uci. Pocitali sme z recesie schody, ona to potom aplikovala a teraz si uz spocita hocico-spocita uz 7 predmetov a pouziva uz cislovky vo vetach. - napr. Mamina, podaj mi prosim 2 bonbonky 😎 Alebo: kolko stalo moje pyzamko? 😎
Problem sme mali este pre par mesiacmi ze nevedela odpovedat na otazku: Co sa Ti stalo? Teraz uz to opise. Sice vselijak preskakuje dej ale da sa.
Ma vyborne pozorovacie schopnosti. Pozerala s mm dokument o maliaroch a bola tam technika ze si vybodkovali postavu a Verca zacala kreslit postavicku a bodkovala ju 😀
Teraz ju bavi citat tie nalepkove zosity o Snehulienke a pod., popritom pozera rozpravku a potom sa s Terezou hraju tu rozpravku. Verca je snehulienka a Tereza zla kralovna 😀
Obdobie Preco zacalo asi pred 2 tyzdnami, okolo 3.5 roku mala obdobie ako sa co vyraba. Lieky, kremiky, domceky a tak 🙂

susik77
10. zář 2011

@zzuzca - my mame receptivnu-semanticku poruchu reci,. u nas je najvacsi problem afekty-ked sa verce nieco nepaci alebo nepochopi alebo chce nieco ine ako my tak krici, hodi sa na zem, place, skace 😝
od maja to uz skoro skoncilo a ako zacala chodit do skolky ze vraj to znovu obcas robi 😖
inak doma je uz vacsinou ok, vesela, hra sa, vymysla...
co mate vy?aku diagnozu?

sisstin
autor
10. zář 2011

jinak holky, Tygr už rozeznává pravou a levou stranu 🙂 on teda uměl už delší dobu vlevo-vpravo, ale ted umí i levou
(pravou)ruku a nohu, na obrázku pozná, co je na levý a pravý straně...to jsem fakt ráda, páč já s tím mám problémy doted 😅 😅 😅 😅

zzuzca
10. zář 2011

@susik77 kubik ma mierne nevyvazeny psychomotor. vyvoj, lehce opozdeny vyvoj reci hlavne v recept. zlozke, socialne uzkosti a neistoty....to sme mali v sprave minule...som zvedava ako pochodime teraz 😕
Veru je ale hrozne sikovna na rozpravanie, to K. je fakt pozadu ak ked stale sa to este moze spravit, ale vetrim ze tam nieco nie je ok. Sice na zaciatku to vyzeralook, ako pise @sisstin zacal opakovat vo velkom slovicka pred 2. rokom, aj sam proste pomenoval veci, ale dlllho trvalo kym zacal spajat slova a to mame doteraz...pred tym rokom ked si vezmem jeho rovesnikov, tak K. bol na tom v porovnani s niektorymi lepsie, ale vsetci ho daaavno predbehli..proste za par mesiacov sa rozrecnili..kubi stale hovori tak detinsky...ale teda 100 pro mame problem aj s porozumenim ako aj Veru.

@sisstin, jj, akoze ja vidim pokroky, fakt by som neverila ze napr. sa nauci tie znacky aut, alebo aj ma celkom dobru predstavivost, to vidim pri hre, dnes ma zas prekvapil..on co sa tyka grafomotoriky,noc moc, len cmara...dostal novu tabulku, cmaral si dnes take tie kolecka cmaranice a podarilo sa mu na konci vykluckovat z toho rovnou ciarou...a vravi: pre auticka, cesta 😵 ja som najviac rozhodena z toho jeho (ne)socialna 😝 a presne ako pises, ta absencia giest, casta ignoracia, ze na nas nie vzdy nereaguje, nekomunikuje verbalne s detmi, dospelymi...ale inak, obr pokrok, vtedy davno som pisala ze K. ma problem s ocnym kontaktom a vobec nezdiela pozornost, tak asi v maji, po Kr. sa to trosku zlomilo 😉 akoze nie je to uplne ideal, ale aj tak super 🙂 ma vlacik kt. hra melodiu, tak prisiel za mnou, DIVAL sa na mna, prst na gombiku kde sa zapina a upenlivo sa na mna dival 😵 tak vravim ano, mozes ho pustit a on uplne stastny 😵 odvtedy vzdy prisiel za mnou a musel mat moje ok aby ho pustil 😉 aj ste to tu rozoberali, on potom zacal zdielat ale len na tie veci, ktore poznal...myslim ze @andreabe to tak mali. aj ten ocny kontakt je lepsi, ale zdaleka to nie ok. zacali sme chodit na Logopediu, taka mlada holka inak, mladsia ako ja 😅 boli sme len raz, asi tak hodinu, kubik viac nespolupracoval ako spolupracoval, strasne ho tam totiz zaujimali vylozene auticka a ulohy boli az druhorade, ale tak nieco dal no 🙂 prvych asi 7 zvieratiek pomenoval 'aupeventet' 😀 a na konci sa jej pytam ci si vsimla ze sa za celu hodinu na nu ani nepozrel. a ona ze ano, ze naozaj, ale pripisovala to ze tam bol 1.krat, je maly, atd 😝

mna trosku strasi atyp. autizmus 😝 ale to necham na Kr.

zzuzca
10. zář 2011

este citujem od Kr. : trva mirna nejistota a celkove pomalejsi osobni tempo, reakce misty s latencemi, socialne spis nejisty