Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. kvě 2010

Dobré ráno holky 😉

Sim, no já nevim, on byl uřvanej vždycky...jen ted je víc vzteklej, ale to si myslím, že patří spíš k věku...se spaním větší problémy nejsou, to byla docela výjimka....ted už spí oproti tomu, jak to bylo dřív výborně 😉 Jinak my nejsme ještě ani v půlce balení, Tygr toho bere fakt málo (0,5tablety denně) 😉

evaje: vítej 😉 u vás se nikdo nezmínil o expresivní dysfázii? 😕 Popř. ještě dyspraxii? Docela by tomu nasvědčovalo to, že malý začal mluvit později, ve 4 letech, má špatnou výslovnost...nemohl opakovat( ono to není, že nechtějí..oni fakt nemůžou) a že jenom čárá a nekreslí, těch dysfatických znaků je tam fakt dost 😉 k té dyspraxii, to by zas nasvědčovala, že je takový pomalejší 😉 u nějakého dobrého psychologa či v SPC jste byli? Jinak super, že chodí do logotřídy, to je to nejlepší, co jste mohli udělat 😉

sisstin
autor
4. kvě 2010

evaje: navíc děti s epilepsií, at skrytou či se záchvaty...mají více sklony mít OVR či dysfázii...jak jim tam ty záchvaty poškozují centrum řeči 😉 ale vy berete léky, takže by měl být bez záchvatů...ale ono jich stačí fakt pár ze začátku 😒

evaje
4. kvě 2010

sisstin, on už dva roky léky nebere, při MR měl nějaký menší nález atrofie a o disfunkcích víme a ve své podstatě jsme je i očekávali. Víš my se taky odmala snažili dělat max, necvilčil kvůli epi Vojtovku,ale našla jsem Bobath koncept atp. S dr. to bylo takové, že neporadili co s ním, jen vše zlehčovali, ale když jsem přišla s nějakým nápadem co dál, tak řekli, že můžeme zkusit. Je to na posr... aby člověk měl znalosti odborníka, když chce pomoct vlastnímu klukovi.
Jen jsem vám chtěla říct o te kineziologii. Jsem zdravotní sestra a k těmto věcem jsem se vždycky stavěla skepticky, ale kvůli Matymu už jsem byla i u léčitele 😉 O něm teda nemůžu říct, že bych zaznamenala pokrok,jen když léčil můj vlastní problém s bolavým zápěstím, ale to by bylo do jiné diskuze. Ta kinez. ale byla s viditelným výsledkem a sama paní mě říkala, že opravdu s dysfázema dělají divy. Proto jsem vám o tom chtěla napsat. Vím jaká je to bezmoc a boj. Děti nás překvapují a radujeme se z každého jejich pokroku tak, jak to maminy s "normálním" dítětem nepochopí. My se spíš strachovali, aby byl psychycky normální, což dnes už víme, že je. Protože s tím jeho začátkem to fakt nebylo nic moc. No a když teď vidíme, že má" jeno dys." tak děkujeme bohu. Tím ovšem vůbec nechci zlehčovat problémy, které tu řešíte, protože vím jaké jsou a taky z nich občas šílím 😀
Takže holky je lepší rožnout svíčku, než nadávat, že je tma 😉
Bojovat budeme ještě hodně, protože škola nás teprve čeká...

sisstin
autor
4. kvě 2010

Evčo, já o té kineziologii už slyšela..a všichni si to opravdu chválili 😉 u nás by určitě mohlo jít o bloky z těhotenství a pak ze začátků po porodu 😕 prý ta dysfázie je mimo jiné způsobována negativními vlivy v těhotenství a těch jsem teda měla spousty 😖 jinak EEG měl Tygr bez nálezu a celkem i odpovídající věku 😕 žádné epi záchvaty či specifická dysfatická křivka...ale prý to nemusí být 😕

já se fakt nejvíc bojím té lehké MR, protože i tak se projevuje, že je dítě prostě pomalejší než ostatní...Tygr je pozadu fakt ve všem, nejenom v té řeči a porozumění...a bylo to tak odjakživa....zatím nám to nikdo nepředhodil, v tomhle věku je asi strašně brzo a může se hodně věcí změnit..navíc to opoždění může být právě kvůli té špatné řeči a horšímu porozumění 😕

Evčo, jinak se divím, že měl syn horší i tu symbolickou hru, když rozuměl dobře...to mívají většinou ty děti, které mají problém i s porozuměním...ale ono to asi není pravidlem 😕 Dr.Kr. mi říkala, že ta hra je přímo úměrná vývoji řeči...Tygr už si trošku symbolicky hraje, ale pokud má možnost, tak stejně vyhraje hra manipulační 😕

jinak první třída bude asi fakt horor, ale zas vzhledem k tomu, jak to u některých z nás vypadalo bledě...tak je to fakt už jen maličkost 😉 🙂

evaje
4. kvě 2010

Byli jsme u psychologa, vedl si vážně dobře, perfektně spolupracoval, soustředil se skoro 1,5 hod. Výsledky měl v normě až na to abstraktní vnímání. O dysfunkcích jsme mluvili, ale neřekli nám přesně které, prý se to pozná až později. My se vážně tehdy spíš zaměřovali na to, jestli je mentálně v poho. Vím, že dysfunkce nejsou děti schopné ovládat a že prostě když nejde, tak nejde a s tím nic nenaděláme. Taky víme, že je náš malej extra lenoch a s tím už se cosi dělat dá 😉 Třeba, když se učil oblíkat, tak to perfektně zvládl, ale pak viděl, jak oblíkám malého a šprajcunk a dělal, že to neumí. Takže ne vždy je to o tom, že mu to nejde. Ale jako matky už to rozeznáme.Někdy mám taky sklony k tomu ho omlouvat a o to je to těžší, že člověk musí neustále rozeznávat, co zvládá a co už ne. 😒

sisstin
autor
4. kvě 2010

Evčo, tak to asi dysfázie nebude...jen opožděný vývoj řeči 😉 tak to je o to lepší, je možný, že bude mít ve škole třeba dysgrafii nebo dyslexii, ale to už není taková hrůza a zřejmě ji případně bude mít ve slabé formě 😉

ta dysfázie už je o něčem jiném, je to porucha mozku v oblasti centu řeči( at porozumění, či mluvení nebo obojí) a to už se samo nezlepší, je třeba speciálního přístupu 😉 záleží, jak je ta dysfázie těžká..některé děti jdou s ročním odkladem do školy s normální slovní zásobou a třeba jen horší výslovností, která se vypiluje...při hodně těžkých dysfázicíh je to na celej život, mluví asi jako cizinci, co se naučili česky..takže špatně sklonují, časují atd. 😉 taky se k tomu pojí hodně těžké dysfunkce, děti se naučí číst třeba až ve třetí třídě..

ale to se doufám nás netýká, u nás to bude asi lehká-středně těžká smíšená dysfázie 😉

evaje
4. kvě 2010

A to je právě to, co mě na celé věci děsně štve, že stále nevíme a pátráme, dokud ti prcci nevyrostou a jasně nám to neřeknou 😀 Ta nejistota, co a jak bude. Tak se sisstin držte, i vy všichni ostatní. Já už teď budu zase mít frmol. i tak mě tu ten mladší stále vysí na nohavici, vykřikuje, ať si jdeme hrát a podobně. Nedá chvilku pokoj. Vidíš, že napsat pár řádků mě trvá půl hodiny 😉 A to je zase úplně z jiného soudku a taky hoňka. Tak páá

darrka
5. kvě 2010

Pekny dnik, babenky, 🙂

tak si idem po davku povzbudenia k vam... 🙂
siss - ta pedopsychiatricka, ku ktorej ideme, je fakt odbornik. mame na nu len dobre referencie. Uz zhanam termin aj k Dr. Janosikovej, co je ekvivalent Dr. Kr. v CR. ale v kutiku duse si myslim, ze je to cele mozno zbytocne. Ze som mala Samka aspon do septembra nevlacit po ziadnych vysetreniach. Tri roky bude mat onedlho, tak uvidime, ci sa stane zazrak... Neznasam ten pocit, ked cudzi ludia, hoci odbornici, pozoruju moje dieta, kazdy jeden jeho pohyb, crtu tvare, prejav... Sama som potom pri akomkolvek vysetreni s nim nervozna. A presviedcat ich, ze doma je uplne iny... uz nemam sil.

andreabe - trochu som stratila nit, ako ste vy teraz s diagnozou? a ako so slovami, ktore maly pouziva ucelovo? my ich mame asi pat, zato porozumenie ide pekne hore. Vcera napr. Samko zobral tlcik na maso a obuchaval steny i stol..., minule sme spolu klepkali masko, tak si to asi zapamatal.

sim - dakujem za pochvalu za deticky. Ako sa to hovori? Krasne po muzovi a mudre po mne...? 🙂 Alebo naopak? Su taky mix, myslim, ze vydareny. Ale nosy maju zarucene po mne...(: Je to take zvlastne, tie nuansy nasich deti. Napr. Samik niekedy chytal paniku zo sprchovania. Vcera som ho sprchovala, uplne v pohode... Niekedy si dava ruky na uska, napr. ked mixujem, vysavam. Inokedy stoji pri mne a mozem mixovat hodinu a nic.
Trochu mam pocit, dufam, ze nezakriknem, ze zacina chapat dlhsie vety a to aj bez toho, aby som mu naznacila gestom. Napr. vcera som mu povedala - najdi flasu, podaj mi ju, ked si uz dopil mliecko - snazila som sa nenaznacit ani pohladom a gestom, co chcem. Zacal ju hladat v postielke a podal mi ju. Alebo som mu povedala - vrat sa, nie si obuty, obujeme a ideme von a on to urobil... Dost vela prikazov v jednej vete a fungovalo to. V posledne dni ma vyslovene vyhladava ocami. Aj predtym to bolo, ale teraz to robi zamerne, pocas hry... Neviem, mozno to chapat ako hru, ked si vezme satku a hra sa na slepu babu (sam?). Hrali to v skolke a velmi sa mu to pacilo...
Tak tolko, potesia ma Vase riadky. piste, piste, piste a najma majte krasny den! dar

sisstin
autor
5. kvě 2010

darrka: tak třeba Dr.Kr. bere v potaz, co jí řeknou rodiče dost hodně 😉 protože je jasné, že ne každé dítě je spolupracující a předvede u Dr. to, co umí doma 😉 Tygr tam naposledy nespolupracoval skoro vůbec, byl to děs...furt jenom ječel a vztekal se, páč si dovolila po něm něco chtít...a stejně ji to stačilo 😉 jsem zvědavá, jak se tam bude chovat za ty dva měsíce, mám z toho docela hrůzu..on je ten typ, co v cizím prostředí a před cizími lidimi nepředvede naprosto nic...on se potřebuje tak 2 hodiny otrkávat, aby vůbec začal nějak smysluplně reagovat...takže blbý 😝 jinak to porozumění máte super, to už je dvojsložkový a třísložkový pokyn, fakt dobrý 😉

andreabe
5. kvě 2010

ahojte 😉
Darrka: zatial nemame diagnozu, sama som zvedava, co nam zdiagnostikuju. K Janosikovej ideme az niekedy v oktobri, ma plno, ale aj tak dobre, lebo maly bude mat koncom sept.3 roky.
Ucelove slovka mame hadam 3: bebe (ked chce pozerat bebe tv), zapor (pouziva slovko ne alebo ma), sem-tam povie mama a velmi zriedka ale objavilo sa, povie HAM, ked chce jest nieco.
Citoslovcia do toho neratam, ucelove je aj tak hadam len HAV, to steka,ked vidi alebo pocuje psa 🙂
Samko je inak sikovny, dvojstupnovy prikaz, to je pokrok 😉

simalex
5. kvě 2010

siss.
ještě se vrátím k těm nootropikům. taky jsem ten piracetam zkoušela pro povzbuzení mozkové činnosti a musím dát za pravdu maargitt, že to je teda fičák. Po dvou dnech jsem toho nechala, protože to bylo strašně nepříjemné - totální vnitřní pnutí, měla jsem pocit, že v práci snad rozbiju stůl svými energickými pohyby 😝, chvilku jsem nevydržela sedět, sto rozdělaných věcí apod. 😉 😉 😉

darrka
5. kvě 2010

Ahojte,
siss - vdaka za povzbudenie! ved to, ze nase deti akosi vycitia, ze su pozorovane a ako natruc budu vystrajat... ale dufam, ze to vsetko zvladneme. Davam nam vsetkym termin do Vianoc - ciel velky posun vsetkych "nasich" deti, ok? Dame si to ako darcek pod stromcek... 🙂
andreabe - tak to ste na tom dost podobne ako my. Samko velmi dobre zvlada skolku, dufam, ze aj tvoj syncek na tom bude rovnako. Velmi mu to zlepsuje vztahy s detmi. Doteraz ich "nevidel" a v podstate sa tak stale tvari. Ale rad sa hra popri nich. A najnovsie, ked ideme na ihrisko a nie su tam ziadne deti, tak je velmi sklamany, dlho nevydrzi a ideme prec. zatialco donedavna to bola prenho najvacsia odmena - sam na velkom ihrisku, kde moze len behat a behat...
malemu velmi na vnimani pomaha ten fosfoser a rybi tuk. Tyzden som to teraz mala unho vysadene. Samik bol nervozny, mal strasne afekty, krical. vcera som to opat nasadila a je uz lepsie.
dnes koncim, nevidim na oci, papa

mon25
6. kvě 2010

Ahoj,

pridavam link na pripravok FOSFOSER MEMORY, novy nazov je fin Fosfoser tabs
da sa kupit / objednat uz aj u nas

http://eshop.finclub.sk/vyzivove-doplnky/leciti...

darrka
6. kvě 2010

Ahojte,

mon25 a vsetky, ktore zvazujete fosfoser,
urcite ho nekupujte cez finclub. My sme ho objednali netom z FInska, prisiel nam do tyzdna a aj s postovnym nas to vyslo ovela lacnejsie! Finsky dodavatel je www.beonel.com (je tam aj AJ verzia). Tam stoji 90ks balenie 34 EUR + postovne nejakych 7 EUR, cize spolu 41. vo finclube stoji 90ks balenie 113 EUR!!! + postovne.
Nechcem robit ziadnu reklamu ani antireklamu, ale nam to fakt pomohlo. Odobril nam to aj neurolog Dr. Severa z CR, ktory ma sam dieta s DMO a zaobera sa uzivanim takychto vyziv. doplnkov u deti so zdrav. problemom.
papa dar

sisstin
autor
6. kvě 2010

Dobré ráno 😉 tady je pekelně hnusně 😒

Sim, musím říct, že Tygr se chová nesnesitelně jenom, když je s našima, především s tátou...včera jsme byli celý den sami doma a odpoledne na návštěvě u kámošky. Tygr byl naprosto suprovej, koukali jsme na Telletubies, hráli si s míčem, trošku se učili, pak si hrál sám..no úplná pohoda 😉 u tý kámošky byl úúúplně v pohodě, neřval tam ..nic...chodil tam po bytě, jedl, pomáhal ji otvírat a zavírat ledničku atd., napodoboval..no nechápala jsem 😕

jinak už konečně začal stavět Duplo, teda ne, že by stavil něco určitýho..ale už má trpělivost ty kostky různě dávat k sobě a vedle sebe, takže mu koupím asi ten základní kyblík s kostkama 🙂

mon25
6. kvě 2010

Darrka, nasla som to aj ja uz 😵
najprv ma trosku zarazilo, ze ta krabicka vyzera inak ako na tej stranke Finclubu....a ked spominas Dr. Severu,
tak ten prave robi v tom Finclube poradenstvo ako neurolog, ak je to teda Stanislav Severa 😉

andreabe
6. kvě 2010

Ahoj Mon 😉 boli ste v andrease? Ako bolo?
Ja som zatial malemu kupila nejaky sirup na IQ,je to od 1ho roka,vyraba PIKOVIT. Asi to nebude nic moc, no vyberieme to a skusim potom aj nieco ine.
Mam tiez moznost kupit ryby tuk s omega mastn,kys., (ten eskimo kids som nezohnala, vraj sa uz ani neda objednat 😕 )
Lenze ten pripravok, co chcem malemu kupit ma aj vitamin E v sebe a niekto pisal, ze to nie je dobre, neviete preco?

Maly inak uz do tych jasli, kam chodil nepojde, su to snad najhorsie jasle, ake poznam,absolutna neochota 😠 , teraz skusame nove jasle, zatial pohodka, ale nebol tam este sam, tak zajtra bude skuska ohnom,ked ho tam necham na chvilu sameho 😝

mon25
6. kvě 2010

Ahoj Andy,

ja som zhanala Eskimo Kids, ten je najlepsi, este raz dik za tip od Darrky 😉
nevedeli mi ho nikde ani objednat v lekarnach , tak som sa nakontaktovala priamo na dovozcu z Trencina
a dnes mi doniesol 2 ks do Ba. Jeden Ti mozem zatial posunut 😵 Hovorila som s nim aj o tom, ze je tu nezohnatelny,
takze zjedna napravu 😉

Napisem Ti IP, kde by som Ti odovzdala ten sirup.... ten Pikovit malemu nedavaj radsej.....

O tom E-cku som tiez citala, myslim, ze to pisala Karin na teme aut. deti....

V Andrease sa mi velmi pacilo, maly najprv brutalny rev asi 10 min., ako vzdy ked prideme do cudzieho prostredia, robi to asi pol roka, predtym mu to nevadilo 😕 , potom sa 10-15 min. u mna schovaval, ale zatial sme sa porozpravali....a potom pomaly zacal spolupracovat a nakoniec splnil vsetky manualne ulohy co mu dala 🙂 , ale za odmenu 😉
Tiez Ti pripada, ze je to ako cvicit psika ?

andreabe
6. kvě 2010

mon: 😀 aj moja kamoska povedala, ze vychova jej dcery v prvych 2 rokoch sa velmi podobala drezure ich psa 😀
Lukas tiez robi rad za odmenu 😉 Som rada, ze sa malemu pacilo, prvykrat tam mrnka asi kazde dieta, predsa len je to nieco nove 😉
Si zlata, to by bolo super, keby si mi ho posunula, kolko stoji? Pripadne napis do IP a dohodneme sa 😉

sisstin
autor
6. kvě 2010

holky, tak třeba u Tygra by byla odměna k ničemu....jemu je to totálně šumák 😉 on prostě bud chce spolupracovat a spolupracuje, nebo nechce a smolík 😅

oni v tom Andreasu jedou hodně na strukturu, což je hodně pro autíky...nám by to asi moc nevyhovovalo 😕

sisstin
autor
6. kvě 2010

já ted s Tygrem pracuju vyloženě jenom tak, že prostě všechno komentuju... 😕 čekám, až mi přijde ta knížka Diagnostika dítěte...jinak funguje v poslední době docela dost dobře...dneska jsme koukali na Telletubies a vzal si židličku, ale blbě si ji postavil..tak mu říkám: Musíš si jí otočit, abys viděl...a v pohodě to udělal 🙂 jakoby pružně reaguje na všechno...ale nesmí to být formou příkazu. Já to třeba dělala blbě, jsem mu z ničehonic řekla např. Podej mi to a to..a on se seknul a prostě nechtěl. Ted to dělám spíš nenásilně, třeba spadnul mi ovladač..Tygr to viděl, tak jsem mu řekla, jestli mi ho prosím podá..tak šel, a podal. To porozumění je myslím už fakt fajn 🙂 on jen nesmí bejt do něčeho tlačenej, pak se sekne a čus..přitom je na něm vidět, že rozumí..třeba to i napůl splní ..ale pak to nedodělá.

Takže to, že by seděl někde za stolečkem a byl nucenej něco dělat, že třeba jako dostane bonbon..to vůbec neexistuje, on ho radši oželí. Spíš si prostě s člověk musí udělat pozitivní vazbu a pak chce spolupracovat, a má z toho radost 😉 což je jiný, než u autíků...kteří prostě tu potřebu někoho potěšit nebo se zavděčit nemají 😉

sisstin
autor
6. kvě 2010

navíc autíci jak nechápu ten svět, tak potřebují mít tu strukturu. Např. v koupelne obrázky, že se čistí zuby, pak se myjí ruce atd...Tygr tohle vůbec nepotřebuje, v tomhle funguje normálně...ví, jak co funguje...co, se jak dělá..co po sobě navazuje...

já teda nevím, jak ta terapie v Andreasu probíhá....ale pokud je to vyloženě struktura, tak pokud bych neměla ten autismus potvrzený, tak bych do toho asi nešla...oni spíš potřebujou podpořit komunikaci v tom smyslu, že z toho mají mít radost..ne, že musí nebo jim to někdo řekl 😉

sisstin
autor
6. kvě 2010

bože, já se dneska rozepisuju v 10 příspěvcích..

mně se prostě terapie typu: sezení za stolečkem, a když to uděláš, dostaneš (obrázek, bonbon atd.) vůbec nelíbí...podle mě to dítěti nic nedává, jen ho to učí, že za všechno, co udělá musí něco dostat.... 😕 a ne to, že to třeba mamince udělá radost..

v té Rané péči takhle terapie vůbec neprobíhá, nejdřív terapeutka s dítětem naváže kontakt, hraje si a pak ho NENÁSILNĚ vede do činností, které potřebuje..ale je to formou hry 😉

doufám, že jsem to napsala nějak srozumitelně 😉

simalex
6. kvě 2010

siss:
ona ta komunikace pomocí obrázků prý není od věci pomalu ani u standardních dětí. Známá má 2 dysfatiky a prý to opravdu funguje. Já jsem ještě nebyla schopná se k tomu dokopat, ale možná by nám to pomohlo s řádem, protože ten je teda katastrofální.

Máme probém odejít do školky, jíst u stolu, obecně dodržovat snídaně, oběd, večeře, jít do sprchy nebo vany, umýt si zuby. Možná by to pomohlo. Aspoň nějaký čas by to Alexka možná bavilo.

Ta známá ještě říkala, že měla na dlaních nakreslené smajlíky - na jedné usmívajícího se 🙂 , na druhé zamračeného 😠 . Ukazovala pak dětem příslušnou dlaň podle situace. Myslím, že to může být pro dítě minimálně zábavné a že by to mohlo případně odlehčit napjatou atmosféru v případě afektu. 😠

simalex
6. kvě 2010

evaje:
Mohla bys prosím napsat něco blíž k té kineziologii? Jak to funguje? Něco málo jsem k tomu našla, ale zajímala by mě spíše praxe. Jde o jednorázovou návštěvu? Cena? Někde jsem četla, že 500 Kč za odblokování. No, málo to není, ale když čtu od slovenských holek, kolik a za co všechno na Slovensku platí, tak to je ještě dobré 🙂 .

sisstin
autor
6. kvě 2010

Simčo, jenže u dysfatiků jsou ty obrázky na pomoc porozumění 😉 což je sice u autíků taky , ale především o tom, aby věděli, co mají udělat...my teda s tímhle problém nemáme...jak píšeš, Tygr to dokonce vyžaduje, abysme to dělali 😅 když se sprchuju, tak mi podává potřebné náčiní..nešel by spát bez vyčištěných zubů, okamžitě si ukládá věci po příchodu domů atd. 😉

já ty obrázky používat nehodlám, páč Tygr už fakt rozumí a přijde mi, že je nepotřebuje 😉 teda, že když mu třeba řeknu, že jdeme do obchodu..tak ví, a nemusím mu ukázat kartičku s obchodem atd. 😉

jenže v tom Andreasu dělají vyloženě struktury pro autíky, dítě sedí za stolečkem a dělá úkoly( za odměnu 🙄 )...mně to prostě nesedí, učit se dá i jinou formou 😉

simalex
6. kvě 2010

siss:
gratuluju k lepším dnům a hezkých chvílím...

My trochu ještě jedeme v těch afektech - už pár dní chodí Alexek s řevem do školky. Dnes to vyvrcholilo, navíc to počasí. Prostě skoro každý den jde aspoň 600 m s řevem. Dnes lilo, tak já držela deštník nad ním i nad sebou, oba mokří, okolojdoucí měli super rady (že si malého vezmou, aťmu dám kapuci, apod), no moc mi nepřidali. Pláštěnku jsem chytře nebrala, prostě super začátek dne.

Jinak se ale snaží být rozumný a je s ním sranda. Už třetí den spí na zemi, nevím, co ho to popadlo, ale nedá si říct. Pak v noci přijde, že si to rozmyslel, někdy ale až nad ránem.

Oblíbil si slovo "zlobí" - všechno, co nejde - zlobí (deštník, protože nejde otevřít, batoh, protože nejde zapnout atd...). 😀 😀

sisstin
autor
6. kvě 2010

Simčo, zlobí je fakt dobrý 😀 😀 😀 jinak vzteky mají všechny děti, některé i docela často 😝 takže v tom určitě není Alexek nebo Tygr jinej 😅

ještě k té struktuře, co jsem právě četla..tak jsou z řad rodičů autíků dvě skupiny...jedna tvrdě prosazuje strukturu- tudíž sezení za stolečkem, pevnej řád, úkoly atd., druhá skupina prosazuje son-rise a handle, tudíž spíš to, snažit se s autíkem navázat kontakt, proniknout do jeho světa a trošku ho vytáhnout z té jeho ulity( laicky řečeno)...tak mně právě spíš sedí ten druhý přístup 😉

a právě celkově k dětem, co mají dysfázii mi to učení hrou přijde mnohem lepší, než struktura..páč tyhle děti kontakt navážou a chtějí se zavděčit, narozdíl od autíků...kterým je to šumák že 😉 autík by asi formou hry nespolupracoval 😉

simalex
6. kvě 2010

siss:
tak to máš fajn, že Tyra tyhle věci baví a vyžaduje je. Alexka třeba přechodně taky, ale spíše ne. Fakt boj.

Takže kartičky bych zkusit měla, protože fakt nemám jiné zbraně. Pořád se nějak podvědomě bráním říkat mu, že za to něco dostane, protože to bych mu musela něco slibovat několikrát denně (zuby, jídlo, jít do školky atd.). A jiná motivace mě už nenapadá. Vysvětlovat, že ve školce na něj všichni čekají, že bude mít zkažené zuby, když si je nebude čistit atd. jaksi nezabralo. Snažím se ho prostě naučit poslouchat a nediskutovat.

Ale je to fakt psychlogie. Jednou zabere uklidnění situace, jindy ho musím nechat vykřičet, atd. V poslední době pořád pozoruju maminky, jak ke svým dětem přistupují a snažím se z toho udělat nějaký závěr. Koukám, jestli nejsem moc nebo naopak málo přísná. Zatím jsem na nic moc nepřišla, je na to, že bych se neměla nechat vytočit. Protože pak už to jen letí - vůbec se mi ječením neuleví, naopak to pak ve mě ještě víc vře a je to horší 🙂.

sisstin
autor
6. kvě 2010

Simčo, jenže u Alexka jde spíš o to, že nechce....ne, že by to nevěděl ne? 😉 Prostě na to prdí, ale ví, co se jak a kdy dělá...to by kartičky asi moc nepomohly 😉 u autíků je ten problém, že oni prostě nevědí...nemají to okoukané, tyhle životní stereotypy( po záchodu si např. umýt ruce), jim to nic neříká 😉