Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. zář 2011

@ygreen nj, tak my jako laici nebo i rodič nedokáže asi moc odhadnout, jak na tom dítě vývojově je..ona Andrejka říkala, že Lukášek různé úkoly zvládá..ale třeba právě to, co zvládá Tygr...on neuměl 😉 a nebylo to teda asi jenom tím neporozuměním... 😉

ygreen
16. zář 2011

@sisstin jenže to co zvládá tygr není normální 😀 😀 😀 😉

ygreen
16. zář 2011

@sisstin myslíš že bych měla poprosit logopedku o nějakej papír ke krejčířové? Právě logo říká že je nadprůměrný u vkládání a spojování a tak. Ale hlavní je že pokud nevzdoruje a spolupracuje tak je fakt šikulka.
No budu doufat v zázračnou moc času a Eye q, že za ty 3 týdny než jdeme ke Krejč. my se TObís zklidní a bude spolupracovat 😀 on už se teď ale fakt vyklidňuje.

Akorát si začal kousat nehty 😠 já si je jako malá taky kousala a občas neodolám ani dnes. A jéje, zase si jdeme prohlížet pracovní auta, tak zatím

sisstin
autor
16. zář 2011

@ygreen no jako Kr. neříkala, že by byl Tygr nějak extra nadprůměrnej...měl většinou všechno jako vrstevníci...jakoř říkala, že v něčem je dobrej..ale jako zas nic zázračnýho 😉 třeba od kamarádky kluk tam byl o rok napřed ve všem, a ani tak to není jakoby "nadané" dítě v tom smyslu, že by byl nějak nadprůměrný 😉

jinak ke Kr. je fajn, když už nějakej papír máš...ale nutný to není 😉

dadlenka
16. zář 2011

@sisstin njn to je blbý☹ my nejsme ke Krejčířové ani objednaní, pořád váhám, malej přidává nová slova a začíná z něj být společenský človíček, ale MR i ten autismus mě straší...je prostě jinej, i když některé věci zvládá k věku, hlavně po té sociální stránce je mimoň....achjo:-/ jinak Tygr je fakt neuvěřitelnej, doufám, že jsi na něj pyšná🙂

susik77
16. zář 2011

baby, pred chvilou som si robila testy temperamentu pre seba a pre deti. tak u Veru mi vyslo ze je cholerik, u Teri sangvinik a ja som narovnako cholerik a sangvinik 🙂 tak sa to pekne medzi holky rozdelilo 😀 mm je skor flegmatik, inak by to s nami asi nevydrzal 😀 😀 😎

sisstin
autor
16. zář 2011

@dadlenka jako jo..ale prostě oproti jiným dětem to žádnej "génius" není...spousta dětí umí to, co umí on...když to porovnáš s vrstevníkama 😉 na něco je lepší, na něco je o dost horší (sebeobsluha, grafomotorika)....no ale jak dobrý...ale určitě si nemyslím, že by byl nějak extra úžasně nadanej nebo šikovnej...prostě takovej průměr, jako ostatní... až na tu řeč samo 😝

sisstin
autor
16. zář 2011

@dadlenka vidíš, mně taky Tygr přijde po sociální stránce jako mimon...a Krejčířové vůbec...on je Tygr sociálně normální ve vztahu k dospělým, ve vztahu k členům rodiny atd., to je fakt naprosto normální...ale prostě ve vztahu k dětem je fakt tak podle mě na dva roky 😝 no ale u nás to je hodně tím, že se prostě dětí bál a nechodil mezi ně...tak to ted začíná obkoukávat ve školce...a docela se to zlepšuje...dneska mi říkala učitelka, že si hrál s dětma krásně na písku 😲 on se asi otrká a to sociálno (pokud teda nebudu brát v potaz, že je indisponovaný v té řeči), se dá do normálu 😕

dadlenka
16. zář 2011

@sisstin tak Kryštof naopak neřeší děti, spíš řeší neznámý dospělý... , ale lepší se to😉

sisstin
autor
16. zář 2011

@dadlenka on jakoby už nemá problém s dětma jako takovýma, to je naprostá pohoda už..ale prostě když si třeba děti hrajou na obchod, tak on neví...co má jako dělat a říkat...prostě stojí a čučí 😉 ale když se hrajou hry typu honit se, jezdit na motorce, dělat nějaké řízenné činosti atd., to zvládá už pěkně...ale prostě ta imaginární hra problém...ale v té má problém celkově. Jeho to nebaví, nehraje si tak ani doma...ani nikde... sice nemám ráda, když se něco svádí "na povahu"...ale já byla jako dítě stejná, nikdy jsem si nehrála imaginárně..to fakt až někdy pak na ZS s kamarádkama, do té doby vůbec.... 😕

susik77
16. zář 2011

@sisstin - aj veru to tak mela. ve 3 letech se deckam vyhybala a ted je miluje ale zatim se uci tim napodobovanim. ale nekdy to vypada ze je takovy vudcovsky typ, ze zadava jak se budou hrat 😎 a nekdy zase tereza diriguje vercu a veru opakuje 😀

dadlenka
16. zář 2011

@sisstin ono to bude i tím, že je Tygr sám, Kryštof se taky honí a jezdí na odrážedle, hry s plyšáky provozuje sám, maximálně s bráchou.
S některýma dospělýma je v pohodě, nechá se pochovat, pohladit, dělá blbinky, ale někteří na něj nesmí pomalu promluvit, přitom s uč. ve školce je v pohodě...to s nima maluje a staví...

sisstin
autor
16. zář 2011

@dadlenka jo, tak to je ale normoš..i nám dospělým je prostě někdo sympatický a někdo ne 😉 ono to právě totiž mátlo, že Tygr u Kr. je kápo největší, tlemí se tam na ně...všechno tam chtěl dělat, strašně ho to bavilo...100% spolupracující a komunikující....ale třeba v tu dobu (3,5roku), pokud se vedle něj objevilo nějaký dítě...tak hned panika a řev... já jsem tohle Kr. říkala, ale nijak to neřešila....a je teda pravda, že přes ty prázdniny mega obrat...a ted ve školce už úplná pohoda...zatím tam chodí rád, těší se tam...no fakt no problémo, a to jsem z toho měla tak šílenej strach 😝

ygreen
16. zář 2011

@sisstin Tobís je s dětma v pohodě, samo nechápe imaginární hry, ale honí se, houpe se, mečuje se a tak. A s dospělejma e v pohodě úplný, akorát občas ignoruje, jakože čumí do blba, nebo nebere v potaz že tam někdo je. Ale to už moc nedělá.
Prostě podle mě má to porozumění fakt blbý,ale asi je přirozeně inteligentní, tak se učí, z gest pozná hodně a tak.
Už umí ty 4 základní barvy, tak jsem přidala ještě oranžovou a fialovou a do neděle je vypilujeme a zkusíme logico.

Dotaz - myslíš, že když měl tu dysf. křivku a opožděnej CNS, že je možná jiná diagn. než dysfázie, právě jako MR nebo PAS? Já už doufám že není 😉 nebo možná asi jo, ale už snad nepravděpodobná, ne?

sisstin
autor
16. zář 2011

@ygreen no laicky myslím, že pokud tam je ta dysfatická křivka, tak je diagnoza více méně jasná...to jedině, že by měl něco +dysfázii..páč poměrně málo dětí má tu dysfatickou křivku, i když dysfázii mají 😉

jinak ted jsme dělali to téma V cirkuse, no toho uměl tak 3/4 hned na poprvý, v životě teda v cirkuse nebyl..ale nějak neměl problém poznat podle postavení těla,co kam patří (provazochodkyně na provaz, artista na hrazdu atd.), podle postavení těla poznal, kdo na jakej nástroj hraje atd.

Takže pro nás asi už fakt to Logico Picollo za chvíli 😕

andreabe
16. zář 2011

@sisstin @ygreen diiky moc, tak ja dufam, ze to nejako este vykompenzujeme. Aj ked vlastne vobec neviem, co taka LMR znamena, to nam nikto este ani nespomenul, ze by Lukasko mohol mat.. 😕 musim si to niekde nastudovat. Inak Kr. fakt dobra, hned po tretej ulohe zistila, ze maly je lavak.
A k tomu vyvoju, nam prave Kr. povedala, ze ho mame rovnomerny vo vsetkych oblastiach, v rozpeti 20-24 mesiacov.. Pytala som sa jej na skolku, ze teraz chodi do logoskolky, do toho Dialogu a ze mam moznost stale aj tej specialnej a ona ze to je jedno, ze co mame blizsie k domu, kedze maly zvlada rezim aj deti..tak ja teraz neviem, ale asi ho necham v specialnej, predsa len je tam individualny pristup. Tak drzim palce ygreen, aby ste dopadli lepsie ako my 😉

sisstin
autor
16. zář 2011

@andreabe no ta LMR, u té by měl být mentální "strop" asi 12 let 😉 a toho stropu samozřejmě dosáhne třeba až okolo 20 let 😉 problém je teda se školou, tam to je většinou na pomocnou školu a pak třeba nějaké to integrované učiliště...ale pak v dospělosti splývají s normoš populací, postarají se o sebe sami (nebo s minimální pomocí), mají i rodiny atd. 😉

sisstin
autor
16. zář 2011

@andreabe jo a samozřejmě se to může i zlepšit, že třeba časem bude spadat do širší normy...no nebo taky bohužel zhoršit, že z toho může být středně těžká MR...ale to prostě asi nikdo ted neví, to se uvidí časem 😉 mně se zdá Lukášek šikovný, tak třeba se fakt dostane na tu spodní hranici širší normy časem 🙂 jo a ta řeč se určitě rozvine, nebude teda používat nějaké složitější termíny a tak..ale domluví se v pohodě 😉

andreabe
16. zář 2011

@sisstin no bodaj by si mala pravdu a bolo by to aspon akotak ok...strasit ma teraz bude hlavne ten atyp 😝 ako taky bonus by sme k tomu nemuseli mat 😝

sisstin
autor
16. zář 2011

@andreabe zas je pravda, že Lukášek měl vždycky tu expresi aspon nějakou a co jsem slyšela na tom videu, tak mluvil fakt poměrně čistě....to jako dítě s dysfázkou většinou moc ne 😉 uvidíš....ono se to nějak vyvrbí...nejhorší je asi to nějak vstřebat tu informaci..přece jenom každej rodič by byl rád, kdyby jeho dítě mělo vysokoškolský diplom atd., ale fakt jsou v životě důležitější věci... jak tu psala @ygreen někdo může mít standartní chytré dítě a pak v pubertě přijdou drogy, alkohol atd., a nikdy nevíš, co se může stát...tu jistotu nemá nikdo..

a jsou mnohem horší postižení, než je LMR...jako chápu, že tě to vzalo, mě by to vzalo taky...ale uvidíš, že bude líp... 🙂

andreabe
16. zář 2011

@sisstin dakujem, si zlata 😉 ideme von, som u nasich a maly mi tu huci ´´deme von´´, tak musim posluchnut, paa zatiim 😵

ygreen
16. zář 2011

@sisstin já myslím, že by musel mít k tomu jako bonus buď auti. rysy, ale už jich má fakt malinko, ale spíš je to 😠 prostě povaha. A vše zatím ukazuje na min. střední receptivní, nebo smíšenou. K tomu ten nedozrálý mozek. MOžná to prostě způsobuje takovou kombinaci, která zapříčiňuje ty auti. rysy.
Ale lepší se tak rychle, že si myslím, že to by snad u autismu nebylo.

ygreen
16. zář 2011

@andreabe holt ty naše kluky musíme naučit být šťastný z mála a z běžného života, dávat si rozumné cíle a nechat je vyučit nějakým super řemeslem 😉

dadlenka
16. zář 2011

@ygreen tak naučit je být šťastný z mála a běžného života, dávat si rozumné cíle- to jsou věci, které by se měly učit všechny děti... Já bych nepředbíhala😉 můj nejstarší má vysoké IQ a nikde není psáno, že bude úspěšný VŠ🙂 ono totiž to IQ v běžném životě je na nic, když se dítěti nechce. Ve výsledku může mít horší vzdělání než cčlověk s MR.
@andreabe hlavně, že je jinak zdravý. A ta LMR není napořád, třeba se vytáhne nahoru. Hlavně aby byl šťastný a spokojený a má mámu, která ho podpoří. Držím palce, ať ten atyp je jen nezralostí.
V tomhle vidím výhodu více dětí, že člověk si ty budoucí projekty tak nějak mezi ně rozptýlí

ygreen
16. zář 2011

@dadlenka V tomhle vidím výhodu více dětí, že člověk si ty budoucí projekty tak nějak mezi ně rozptýlí - to máš svatou pravdu, ale musí to být nejmladší, páč jinak je tu srach, že se to bude opakovat, apod. Já jsem ráda, že jsme si Theu upíchli ještě než jsem zjistila, že je s Tobim něco v nepořádku 😵

Manža přišel dnes dřív domu a dohodli jsme se, že se teď budeme, hlavně manža, hodně věnovat Tobiášovi při rozvíjení her - koupí se plastové mečíky, když ho to baví, pak si hrát jako na pejsky, hafat a kousat se, apod. Já si s ním hraju s panenkama, apod. A taky se zaměříme na zdravení, aby přestal ignorovat. Já totiž věřím, že je to stejné jako se sdílením, ukazování, apod - musí se to naučit - že je to fajn dělat. Takže prostě ke Krejčířové dorazí, zamává a bude soustředěný 😀 😀 😀 😀 😀

dadlenka
16. zář 2011

@ygreen naštěstí Kryštof je nejmladší, starším klukům jela pusa ostošest, byl to pro mě šok...
Jinak to rozvíjení hry jsme doma dělali na úkor přiřazování a těch odbornejch věcí, to jsme dělali málo🙂 nějak mi intuice říkala, že když se pohne hra, pohne se i komunikace a opravdu se tak stalo... Je pravda, že hraní cvičil hlavně s bráchama, hodně od nich odkoukal, jak a s čím si hrát. On teda rád i vkládačky, jednoduché puzzle, konečně "čte" a komentuje obrázky. Ale je velmi tvrdohlavý a když nechce, nic s ním nehne...ale to znáš, že?😉

ygreen
16. zář 2011

@dadlenka jj znám> Tobiáš teprve teď přišel na chuť plyšákům, postavičkám, panenkám, kočárkům,apod. Ale jako já si nezoufám, ještě nemá dozrálou CNS a k tomu dysfázka, to není zase nějak pozdě 😉 ale u něj je to o tom, že si vystačil s málem, jak psala @sisstin že do dvou let stačilo tygra obsloužit a jiné nároky neměl. Jako Tobís měl, ale teprve teď kolem toho 3 roku se to porozumění pohlo a vše dohání

sisstin
autor
16. zář 2011

jo, Tygr si fakt vystačil s málem..hlavně, aby ho nikdo s ničím neotravoval 😅 😅 😅 😅 on teda jakoby nezuřil nebo tak, ale prostě čučel jak puk a odezva žádná 😝 100x jsem mu ukázala krávu a řekla "bůůů", zeptala jsem se, kde je kráva...a Tygr nic 😅 takže jsem to vždycky rychle vzdala 😅

sisstin
autor
16. zář 2011

jináč my jdeme ke Kr. 4.listopadu, tak jsem zvědavá, jak dopadneme 😝

dadlenka
16. zář 2011

@ygreen náhodou mě přijde Tobík šikovnej, krásně si hraje, že není ukecaný extrovert není jeho chyba😉 až dozraje, bude určitě líp. Moje kamarádka má 5ti letou holčičku, mluví teda v pohodě, ale s dětmi si moc nehraje, ráda řadí věci do řad, hraje si s provázky, nesnáší davy a hluk a NENÍ autistka, je to citlivá introvertní holčička. Kryštof třeba skládá řadu z aut, ale je to parkoviště i si tak s ním hraje, třeba si rovná cdčka a postaví z nich kytičku...
ÚPlně chápu tvoje pocity, já mám někdy pocit, že Kryštof má ty nejhorší diagnózy a prognózy a jindy zase vím, že bude v pohodě. Jsem moc zvědavá co dostanete za diagnózu od Kr. , protože moc rozdílů nevidím, možná Kryštof víc mluví(má cca 90 slov, spojuje 2-3 slova a skloňuje), umí barvy(to vy už taky), skopová hlava je stejná a navíc puntičkář, jeho oblíbená činnost je vyklízení a skládání myčky a běda, když dám blbě hrnek😀(ale nemusí být stejný řád, počet atd)