Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. kvě 2010

jo, a už mám ty knížky..a fakt bomba, hlavně ta Diagnostika dítěte od 3-6let...docela mě to i uklidnilo, např. složit obrázek ze dvou částí( to už Tygr docela dává) je tam rozmezí 2,5-3,5roku, přiřazovat barvy 3 roky atd....takže to s náma není zas až tak zlý...skok snožmo je tam taky až 3 roky, sejít dolů po schodech 4 roky 😉 🙂

sisstin
autor
11. kvě 2010

teda, tady dneska mrtvo 😕

jsem se musela smát, jsem asi půl hodiny Tygrovi foukala bubliny..a už mě to nebavilo, tak mu říkám, že to je rozbitý...že už to nejde 😅 a Tygr odběhnul, pak jsem slyšela štrachání a přiběh s Jarem v ruce 😅 😔 😅 😅 takže smůla, neokecala jsem to 😕 😅 😅

ma.minka
11. kvě 2010

lékaři nám tenkrát řekli že trpí sindromem sebeubližováním a kdyby se to zhoršovalo tak musíme zase přijít a už by nám něco dali tak uvidím za týden doktorka nám moc taky neřekla jen nám všude řekli že když se to zhoršuje jako tet a nedělá se stím nic tak ty děti jsou schopni si třeba uříznout prst nebo si něco píchnout do těla a nebo to projevovat na druhých osobách že když je to popadne tak nevnímají realitu a s takovími případy se už musí na psychiatrii na léčení zatím nejsme tak daleko že by něco takového dělal jako obješoval kočky atd a doufám ani nikdy k tomu nedojdem jen mě nějak děsí jak laxní přístup doktoři k tomu maj čekáme druhé miminko a mám velký strach že by mu mohl něco udělat já nevim normálně je to zdravej hodnej hravej klučina co se rád mazlí ale když ho to chytne tak se ho děsím i já kolikrát 😢

simalex
11. kvě 2010

ahojte, vítám nové maminky. V práci nám začala sezóna, tak se asi "objevím" až v září 😀 😀 😀 😀 . Uvidíme... Už to ale nesíhám číst, natož tak reagovat. Škoda... Zatím pa 😨 😨 😨

simalex
11. kvě 2010

siss:
Diagnostika je super, zdá se mi to ale místy podhodnocené. Ale když to píše odborník, tak to člověka docela i uklidní. Hlavně si to člověk dá trochu dohromady. Logopedce z SPC jsem nakopírovala a vyplnila ty jednotlivé tabulky. Nevím, jestli se na to dívala, ale pro jejich orientaci to může být dobré. Na sezení si člověk plno věcí neuvědomí, zapomene, špatně formuluje, zkreslí apod.

sisstin
autor
11. kvě 2010

Simčo: oni to tam píšou, že jim nejde o škatulkování dětí...že každé se vyvíjí jinak, a proto jsou tam ty větší věkové hranice...ale jinak podle toho, co tam je...tak Tygr v ničem výrazně nezaostává( až na řeč samozřejmě 😝 )..prostě je to dělané na průměrné děti 😉 třeba chození ze schodů samostatný - tam jsou 4 roky 🙂 mamka se do toho taky dívala, a říkala, že takhle ji to přijde normální...že se ji zdá, že v dnešní době se chce po těch dětech strašně moc...a asi to bude i pravda 😕

pak mám ještě rozvoj grafomotoriky, to jsem zatím jenom projela..ale píšou tam, že ne vždy se rovná úrovně kresby úrovni intelektu, že se to takhle nedá hodnotit... 🙂 což je asi pravda, páč já mám kresbu asi na IQ 50 😅 😅 😅

simalex
11. kvě 2010

evaje: dík za výklad ke kineziologii. Trochu jsem se na to ptala v okolí a fakt to všichni chválí. Na drughou stranu souhlas s vojti - je to docela děsivé. Já mám docela dost kosttlivců z tohoto života, nevím, jak bych zvládla ještě nějaké kostlivce z minulých životů 😉.
Ale už jsem na d tím taky přemýšlela, že můžu malému podvědomě předávat nějaké negativní vlny vyplývající z dosavadních, někdy dost špatných zážitků a vlastní složité povahy a obav z genetijkých dispozic ☹

darrka
11. kvě 2010

ahojte,

sim, sis a vsetky dievcata, ktore mate u svojho babenka stanovenu dysfaziu, chcem vas poprosit, mohli by ste mi suhrne spisat, co vsetko vase deticky do cca 2,5 roka vedeli, dokazali alebo naopak, co sa vam zdalo, ze by uz mali vediet a este to nevedeli, nerozumeli...
Potrebujem to pre ucitelku v MS, lebo ma kazdy den sokuje novou diagnozou pre mojho syna a tym, co by vsetko mal vediet a nevie a ja jej uz nedokazem argumentovat, hoci este diagnozu nemame. Tak nech sa aspon dozvie nieco nove...Lebo napr. o dysf. nevie vobec nic.
BUDEM VAM VELMI POVDACNA!!! dar 😉

sisstin
autor
11. kvě 2010

darkka: my sice tu dysfázii ještě ofiko nemáme, ale to je asi jedno 😉

takže Tygr má 2,5 ted( do dvou let neuměl prakticky nic 😉 )- rozumí asi jako 18m - 2leté dítě 😉 tudíž na běžné pokyny v domácnosti a v životě reaguje, s vysvětlováním už je to horší 😉 umí vkládat tvary, vkládací puzzle, složí puzzle ze dvou částí. Umí ukazovat v knížkách předměty, ukáže na sobě části těla( i na mně, na medvídkovi atd). Chápe souvislosti - že když se jde ven, musí se obléknout, že když se vypere prádlo, jde se věšět na balkon atd. 😉 Spontánně napodobuje činnosti( jako vaří, uklízí, čistí si plet 😅 😅 😅 atd.). Umí základní dětské hříčky typu paci paci, kolo kolo, vařila myšička kašičku atd. Postaví komín ze tří a více kostek, zvládá magnetickou stavebnici. Umí si svlíknout čepici, kalhoty, bundu..s pomocí tričko..obleče si jenom čepici. Pije z hrnku s brčkem, snaží se jíst lžící..ale nemá moc zájem. Nočník vůbec. Čárá, ruku má uvolněnou...náznak nápodoby tahu. Sdílí pozornost, ukazuje, kouká na Telletubies a rozumí tomu, co tam dělají. Jezdí na odrážedle.

No a víc mě takhle z hlavy nenapadá 😉 a učitelku pošli někam, takovýhle "odborníci" jsou fakt nejlepší 😔

sisstin
autor
11. kvě 2010

jinak dle mého samozřejmě zaostává v řeči, trošku hůř je na tom s hrubou motorikou a s fantazií..ale dle té Diagostiky dítěte není nijak výrazně pozadu od průměrné populace dětí 😉 ( až na řeč) 😉

darrka
11. kvě 2010

sis - velka vdaka, si zlata. Ja uz fakt neviem. Kazdy den idem po syna do skolky s tym, co mi zas povedia. A najhorsie, ze to uz vidim aj na malom. On je strasne citlivy na to, ako sa o nom hovori. Ked ho chvalime, je cely happy, usmev od ucha k uchu, ked o nom rozpravame, ze co este nedokaze atd. hned ma slzy v ociach a musime ho tulit a ubezpecovat, ze to dokaze, ze sa to nauci. (inak, napadlo mi, dokazu to deti s dysf. tak vnimat???)
V skolke si to vsak velmi neuvedomuju a casto aj pred nim davaju najavo, co by mal vediet a nevie. A on potom nespolupracuje vobec a uz ani doma... ☹

sisstin
autor
11. kvě 2010

darkka: pokud má "jen" tu expresivní, tudíž rozumí, co lidi říkají...tak určitě 😉 a je to teda vysoce neprofesionální, jestli o něm mluví před ním 😕 to nedělám ani s Tygrem, ač nevím, do jaké míry je schopný poslouchat něco složitějšího a když nemluvím přímo k němu 😉

darrka
11. kvě 2010

sis - vdaka. strasne ma to trapi. uz to trva 4 mesiace a za ten cas som v skolke nic pozitivne na Samka nepocula. Iba asi to, ze im tam neprekaza, ze mali aj horsie diagnozy... ale zasa minule mi ucitelka povedala, ze taku diagnozu ako on tam este nemali... je to psycho. Najnovsie mi odporucili, aby som syna nutila co najviac lozit po styroch, vraj to stimuluje mozog. V zivote som to nepocula. Ja som rada, ze chodi po dvoch, vonku pekne za ruku, po schodoch hore-dole sam, vylezie na preliezky. a teraz ho mam motivovat, aby sa doma co najviac hral na styroch a lozil...

dai
12. kvě 2010

darrka,
mas moznost prelozit svojho syna do inej skolky? mozno aj obycajnej s mensim poctom deti?
To predsa nie je normalne taky pristup! to si hovoria specialna skolka? prepac, strasne ma rozculilo co pises ☹ keby sa takto spravali ucitelky v nasej skolke k detom a pred detmi tak by som ich niekam poslala...aj so skolkou 😠
ked sa chcu s tebou rozpravat o negativnych veciach, tak nech si daju s tebou schodzku, kde sa ucelene o vsetkom pobavite, hlavne nie v pritomnosti malickeho. Sama pises ako reaguje, takze to pravdepodobne aj dost citlivo vnima a preziva... otazka je ako sa k nemu spravaju ked tam nie si, ci ho dostatocne oni stimuluju, ked maju na neho len negativne pripomienky ☹

To s tym lozenim je somarina - lozenie podporuje tak rozvoj a zdravu chrbticu a v danom veku aj rozvoj mozgu ( to ale podporuje akykolvek stimul ), ale tiez len do urciteho veku, urcite nie vo veku ako je tvoj samko ( moja dcera je tak isto stara, takze mam o tom veku dost nastudovaneho )

to co pises pre mna znamena utekat zo skolky - robi zle tvojmu synovi a aj tebe - ako sa k nemu ty mozes spravat stimulacne, ked ta samu zdeptavaju? davaju ti aj nejake navrhy? nejake riesenia? napady? alebo len prazdne kritizuju nieco, za co ty ani tvoj syn nemozte? ☹ ak ho oni nezvladaju, a ty ano... ake su to potom ucitelky? 😔

jolinka
12. kvě 2010

Uff zase mi trvalo, kym som vsetko docitala. Caute

ma.minka,
my sme davali malej na ukludnenie homeopatika chamomille a sedative, ale nezdalo sa mi ze by to extra pomahalo. V case od 2 do cca 2,5 roka, presne 7 mesiacov kazdu noc okolo polnoci sa posadila na posteli, kyvala sa a vyrazala A, A,A,A. Bolo to velmi hlasne, vascinou az do svitania trvalo s par minutovymi prestavkami kym od unavy zaspala. ono sa to podla opisu nezda take strasne ale Kati ma mimoriadne silny hlas a to A, A... bolo nahlas vrieskane bez prestania niekolko hodin, ciste psycho. \a ze si na to vybrala prave obdobie 3 mesiace pred porodom a 4 mes. po porode, no mala som dost, kto nezazije neuveri... 😖

darrka

nasa Kati ma skor impresivnu dysfaziu, slaba je skor v porozumeni reci a sveta okolo nez v rozpravani slov. Jej porozumenie reci je asi tolko co prave rozprava, minimalna pasivna slovna zasoba. 2,5 rocna vedela asi 50 slov ale tam som ratala aj citoslovce a kadejake pazvuky pri napodobovani zvierat. 🙂 Z toho boli asi 3 slovesa. Na odrazadle vtedy este nevedela to az mesiac pred 3 rokom. Nechodila vobec na nocnik, este mala plienky. Vedela vyliezt na preliezku, chodit hore dole schodami, sama sa smykala. Vedela nakresli slniecko. V tomto je atypicka pre dysfaziu, hrubu aj jemnu motoriku ma na svoj vek, pripadne aj lepsia ako rovesnici. Nesadla si na nic co sa jej hybalo pod zadkom, nespolupracovala pri obliekani, co raz mala na sebe nechcela vyzliect a ani pridat dalsie oblecenie ak bolo zima. Vedela skladat puzzle ale iba mechanicky, vyskusala kazdy diel s kazdym, nezaujimalo ju opakovanie cinnosti po detoch ani pomahanie v domacnosti. S detmi sa hrala iba jednoduche hry typu, jacime a behame do kruhu, pripadne sa tocime okolo stlpu. Casto opakovala bez pochopenia, napriklad som odzdravila susede na schodoch Dobry a ona na druhy den na prazdych schodoch zaintonovala DO-I . Od 2 rokov sama jedla lyzickou.

jolinka
12. kvě 2010

Tu na tomto fore mi pripada Katika uzasne sikovna, ked je pri rovesnikoch radsej privieram oci 😉 Boli sme vcera na vystupeni ku Dnu matiek v Johankinej skolke a co tam vsetko spievali a recitovali ani nie 3 rocne deti, tak Kati sa nechyta.

Mame uzasny pokrok, zda sa mi, ze pomaly pomaly zacina ubudat vzdor a vrieskanie, teda nie zeby komplet zmizlo ale uz to nie je kazdy den, obcas prejdu aj 2 - 3 uplne pokojne dni. Kati si nasla svojho prveho kamarata na ihrisku, je to chlapec v jej veku, samozrejme rozprava ako profesor, ale hlavne je ze Kati sa s nich chce hrat, spolu sa kolotocuju, smykaju, nakladaju piesok, som uvelicena, hotova idyla. 😎

Jo a teno tyzden Katika sa zacala pytat Preco, uz asi 4 x to pouzila. Zacala pouzivat priponu roz-, rozviazany, rozsypane... Kvety uz deli na tulipany, pupavy a orgovan.

Siss, maly je velmi zlaty, pripomina mi jedneho Johankineho kamarata, to bol a i je taky nesikovny numo muno, rozprava jak hotentot, nic mu nie je rozumiet ale hlavne ze 4 rokoch zacal hrat sachy, teraz s nim chodia na sachove turnaje. 😉

Jol

evaje
12. kvě 2010

simalex rádo se stalo 😉 ale už s tím nebudu otravovat, jen poslední poznámku k tvému strach z bubáků. Oni by ti žádní nepřibyli, naopak. Neumíš si dnes vysvětlit, proč jsou některé věci tak či tak a díky tomu, že bys poznala důvod a původ (poznala bys bubáka) už by ses ho nemusela bát. 🙂
Jinak náš Maty nikdy nic neopakoval a ani si se mnou nikdy nechtěl hrát. Až jsem z toho byla opravdu nešťastná. Když jsme byli v mateřském centru, tak seděl totálně stranou a když se někdo zeptal co ho baví, tak kromě čtení jsem nebyla schopná odpovědět. Připadala jsem si jako bych ho nemotivovala. Až ve chvíli, kdy si našel kamaráda od sousedů, tak všechno začal opakovat po něm. No a až teď s ml. bráškou. A samo, že ve školce. To už je pro něj posun a myslím, že se začíná dotahovat. Jinak mám kamarádku a ta nepoznala co to je nerozumět vlastnímu dítěti. Obě jí mluvily snad dřív než chodily. Z kočárku se u syna ozývaly básničky typu "eniky beniky kliky bé ábr fábr..."a to mu nybyly ještě ani 2 roky. Není to taky nějaká porucha? 😕 Ále, já si říkám, kdo to ve dvaceti pozná, že ti naši mluvili až v pěti letech. Enstein začal ve čtyřech, tak pokud nám vyloučí mentální postižení, nehodlám se tím trápit a budu jen aktuálně vyrovnávat nerovnosti ve vývoji 😉 A až Matyho budu vypravovat na koleje na výšce, tak prostě nakoupím víc triček, protože je má stále pobryndyné a odvezu ho na nádraží, protože on se nikam nežene a než by tam došel, tak by mu ujel i poslední vlak. No řekněte, nejsem já optimista? 😀

jolinka
12. kvě 2010

tu su spolu ked boli v Tygrovom veku

sisstin
autor
12. kvě 2010

čau kočky,

takže Tygr KONEČNĚ CHODÍ PO SVÝCH VEDLE KOČÁRKU A ZA RUKU 😵 😵 😵 😵 jsem strašně happy, dneska ušel asi 2,5km...naprosto v pohodě, nebál se lidí okolo, šel mým směrem, na výzvu podal ruku( např. na přechodu), chodí za ruku do schodů 😵 😵 😵 😵 ta Krejčířová fakt měla pravdu, že až pochopí chození za ruku, že začne chodit cílesměrně...za ruku začal ted v sobotu..a už chodí...se asi v sobotu ožeru 😅 😅 fakt jsem myslela, že se to už nikdy nenaučí 😵 😵 😵

andreabe
12. kvě 2010

siss:nestiham, ale musim aspon zagratulovat!!! 😉 Tygr je sikula, uz len ta rec aby nastupila, si to tu zelame viaceri , ze? 😀 😀

mon25
12. kvě 2010

Siss, gratulujeeeeem 😉 Uz to bude len a len lepsie 😵 😵 😵
A urcite sa ozer !!!! Lepsi dovod nepoznam 😀 😀 😀

darrka
12. kvě 2010

ahojte, mamy, ktore sme na jednej lodi, len dufam, ze sa neplavi doneznama...
siss, jol - dakujem za odpoved. potesili ste ma. no zaroven si uvedomujem, kolko toho este moj synator nevie. Cakam na to, kedy konecne zacne CHCIET a nebude to vsetko take tazke a "donucovacie".
siss - blahozelam k POKROKU, lebo to naozaj pokrok je. nas Sam odbiehal strasne dlho, kym sa naucil chodit pekne za ruku a fakt to bolo neprijemne. tak vy ste to vzali hned hupkom, co je super. 🙂
jol - chodite s malou k logo alebo psych.? ja rozmyslam, ze som mala vsetky tie vysetrenia nechat zatial tak. no ved uvidime.
dai - vdaka za tvoje riadky. zatial nemam ohl. skolky inu moznost, som rada, ze ho vobec vzali, hoci este nemal 3 roky a stale ma plienky. Samik tam strasne chce byt, uz sa odvazi aj viac medzi deti. Ucitelky nam ziadne usmernenia nedavaju, to skor my s manzelom im hovorime, ako k nemu pristupujeme, co sa nam osvedcilo, ako sa za tie 4 mesiace zlepsil, zmenil, je ovela viac vnimavejsi. No nanho sa musi s laskou a pochvalou. Akonahle ideme s krikom a nutenim, nepohneme nim. A to je v skolke. A ich to strasne stve, ze doma napreduje, aj z toho, co v skolke pasivne nasaje, ale tam sa neprejavi. jednoducho, skusaju vsetko mozne, aby ho zlomili, no zatial sa im to nepodarilo... uvidim, co bude po lete... ale je fakt, ze takto som si jeho posobenie v skolke nepredstavovala. A to som este donedavna robila v skolke aj cirkus kvoli tomu, ked som ho o pol dvanastej brala domov a on mal od rana (od 6.30) jednu a tu istu plienku (doma mu davame ine, ako sme mu nechali v skolke...). a takychto nuansov by bolo viac... 😒

rikk
12. kvě 2010

Ahoj, všichni, vůbec nestíhám, tak jen
siss: velká gratulace, sleduju to tady už dlouho a celou dobu si myslím, že Tygr bude nakonec v pohodě.
maargit: minulý týden už jsem nezvládla se ozvat, dej vědět, až to bude aktuální.
U nás velká novinka, dny bez plen, hurá!! Kdybych nezažila, neuvěřím. Asi před dvěma týdny jsem to zkoušela, vždycky jen dopoledne, patery pročůraný tepláčky mi vždycky vzaly vítr z plachet a po dvou dnech jsem si řekla, že to nemá smysl, je brzy, malá na to není zralá...a o pár dnů později tak jako naznačila /jasně, že beze slov/, že plenu nee a od té doby ukáže nebo řekne cosi jako káka...měchýř jako kdyby se jí ze dne na den zvětšil tak na čtyřnásobek. Nechci to zakřiknout. Možná další příklad, jak to ty naše trošku jiný děti na nás dokážou vybalit. No, kéž by to tak jednou bylo i s řečí, to bych tady přála všem.
Dobrou.

sisstin
autor
13. kvě 2010

čau holky 🙂

tak jsem musela vyzkoušet, jestli to včerejší chození nebyla nějaká světlá chvilka 😅 a naštěstí nebyla sice teda s kočárem musíme, ale venku chtěl hned ven a 1,5hodiny chodil...sice asi 3x bylo menší řvaní kvůli mýmu směru, chtěl jít jinam..ale dalo se to vcelku, nic hroznýho 😎

jinak vnímám docela zas pokrok v porozumění, navíc reaguje i na otázku: Kam jsi dal xy? Normálně mi to ukáže..nebo to hledá se mnou...dřív na tohle nebyl schopný reagovat 🙂

maargitt
14. kvě 2010

ahoj 🙂
nebyla jsem delší dobu, jsem na moravě a řeším školu.... siss, gratulace véééliká 😀 s těma bublinama jsi mě pobavila, u nás to probíhá podobně🙂 nedávno jsem koupila bublifuk a po třech dnech jsem pochopila, že ho musím schovávat, jinak nebudeme dělat nic jiného 😎

rikk, po půlce června už budu mít snad po zkouškách a budu mít čas

jinak alexandra se trochu rozmluvila, přidala do slovníku cca 15 slov...... 😉 ale nespojuje..... s nočníkem bojujeme od podzimu, jediný posun krterý nastal taky před těmi dvěma týdny je, že přijde (většinou) když chce kakat a řekně něco jako kaka...... čůrání ignoruje... tak čekám až ude hezky a bude chodit bez plenek......
taky máme komplikace po očkování mmrv, malá má angínu a děsnej kašel 😠 to by mě kleplo.... docela jsem se děsila že se vrátí ve vývoji zpět, ale jediné v čem se to razantně projevilo je, že pije jen mléko a někdy sní něco hodně tekutýho ze lžičky.... nic jiného nechce... chápu, že jí bolelo v krku a polykání byl problém, ale od pondělí má druhá atb a ty myslím i zabraly, jenže ona mezitím kousat "zapomněla" = prostě se jí nechce. každé jídlo děsnej řev 😒
ale co je u nás teď fakt děsné je jak se začala vztekat - kvůli všemu, 10x denně se vytočí úplně do nepříčetnosti a ječí a ječí... většinou jí šoupnu do postýlky, tam chvíli řve ale max do 10min je z ní zase ta sladká pusinka, jenže jakmile jí vyndám, nejpozději do půl hodiny se to celé opakuje..... někdy vím o co jde (chce/nechce boty, kabát, čaj, sedět... cokoli), ně+kdy netuším co se jí stalo. Vím vím, období vzdoru, ale u nás nějaký podezřele divoký 😕

jolinka
15. kvě 2010

darrka
Nie nechodime s malou ku ziadnemu psychologovi ani k logopedovi. Aky tu mame v Kosiciach vyber, tak som prisla na to, ze najlepsi psycholog aj logoped som pre dceru ja. Mam uz vela okolo toho nastudovane, viem presne ako na nu ist aby sa rozvijala a bola spokojna. Kati ma alebo skor mala problem s porozumenim reci a veci ako sa okolo nej deju. Napreduje stale pomaly ale isto. Dokonca sa mi zda ze v poslednej dobe zacina ovela viac rozumiet, sama od seba povie slova o ktorych som ani netusila ze ich pozna, napriklad minule nasla knihu o Mikulasovi a povedala slovo Vianoce. Velmi sa jej za posledne mesiace zlepsila pamet, pameta si veci co sa stali pred par mesiacmi, to predtym nebolo. Proste si myslim ze sme z najhorsieho vonku, tak naco uz niekde chodit. Navyse museli by sme hladat odbornika mimo Kosic a to je pre rodinu s 3 malymi detmi problem.

Maargit,
ako si pisala o tom vzdore, tak mam de javu, Kati sa presne 2 tyzdne pred 2 narodeninami hodila vonku z nejakej banalnej priciny do zeme a 40 minut nepricetne jacala a kopala nohami, a veru potom este raz a tisici raz... 😖 Prajem veeeela trpezlivosti. Ale dobra sprava je, ze casto ten vzdor znamena ze sa dieta posunulo do dalsieho levelu. Vzdoruje teda nastupuje vedomie svojej osobnosti a ak panboh da aj zrychlenie vyvoja 🙂 Kati pred tym priberala 3 slova za polrok, ako prisiel ten vzdor tak to zrazu bolo 5-7 za mesiac...
jo a ten vzdor nam trva dodnes ale posledne 2 tyzdne zacina ustupovat do miernejsej podoby a je zriedkavejsi uz len par vystupov za tyzden, sak nacase uz ma viac ako 3,5 roka

maargitt
16. kvě 2010

jolinko, už jsem také asi 2x táhla alexandru, její motorku, nákup, kabelku apod kilometr k autu, protože jsme si neprozřetelně nevzali kočár, že to na tu chvíli nemá cenu... alex ječela jako kdyby ji vraždili, jednou protože jsem jí nechtěla pustit kam chtěla, podruhé protože chtěla pití které jí upadlo na zem, děsné to bylo..... ten řev trval vždy půl hodinky určitě, byla jsem úplně kaput. jednou jsem jí mrskla někam do průjezdu, že se tam, zklidní, ale omyl... až u auta jí začaly docházet síly 😀 😀 😀 😀 doma je to snažší, ale venku....děs. nicméně je fakt, že to jak píšeš s těmi pokroky - ano, začala používat více slov, takže na tom něco určitě je 😉 chodí kati do školky? nebo jsi s nimi cšemi doma?

evaje
16. kvě 2010

maargitt, ale to se mě zdá v jejím věku celkem normální. Tada doufám, protože můj mladšíí syn si taky vyřvává co může. Já se ho snažím vždycky něčím rychle zaujmout. Ale někdy mě taky dochází nápady. Zase si říkám, že je tolepší, když ví co chce a stojí si za svým než Maty, který nás děsil tím, že jsme z něj měli pocit, že je mu vše putna. Takový ten, kam ho postavím, tam ho najdu. Řeknu, že nesmíš, tak poslechne. Taky děsivé.Ale zlepšilo se to a taky už si občas dupne. Ale obojí chce pevné nervy
Maargitt a ty máš s alex nějaké problémy? Však je ještě malá na to co píšeš. Mluvení, čůrání na nočník... dej jí času.15 nových slov je fakt dost jestliže už nějaké dokonce umí.Sama si řekne kakat, to se do dvou let taky každé dítě nenaučí. Máš šikulu 🙂

evaje
16. kvě 2010

maargit;Tak jsem si to dočetla, promiň měla jsem to udělat dřív, než jsem reagovala na tvůj příspěvek. Ale i tak si myslím, že pokud Alex umí naznačit, že chce na nočník kakat v jejím věku a řekne pár slov, tak je moooc šikovná. Vlastně náš Mikoláš má 1,5 roku, o nočníku nechce ani slyšet.Když ho vezmu do ruky, tak mě je schopný ho vytrhnout a švihnout s ním do kouta. Tak se ani nepokouším a mluvení je o gestech. 😉 Tak ať se malá drží a s tím vztekem to budeme muset ustát, jak vy, tak my 😀

rikk
16. kvě 2010

ahoj, maargitt, gratuluju k novým slovům! stran vzdoru se připojuju k evaje, R. odbyla vzdor asi během 2 dnů, stejně jako některé věci předtím, tak jsem zvědavá. U nás je to někdy spíš o dnech permanentní rozmrzelosti a momentálně velký aktivity /nevydrží sedět u jídla ani chvilku/, třeba na hřišti těká z místa na místo. Vlastně než uskuteční jeden nápad, tak už má jiný. Ale třeba pojem moje asi vůbec nechápe. Kdokoli si od nás může půjčit cokoli a mně se těžko vysvětluje, že něco není naše. Je na to moc malá? Nevím. Nočníku dej čas, fakt se to může zlomit ze dne na den, stačí, když v tuhle chvíli poznala, k čemu slouží /nebo by mohl sloužit/. Ke zbytku asi fakt musí dítě dozrát. My měli fázi vysazování, když se malá vyčůrala, mně to dělalo dobře, ale to je tak všechno. Pak období odporu nejen k nočníku, ale svlíkání vůbec. Někdy měla plenu půl dne, abych se vyhnula boji. 🙂 To všechno dohromady trvalo tak třičtvrtě roku. A až teď přišlo období říkání si, resp. ukázání. Neudělala jsem pro to nic. 😀
Držím palce ke zkouškám, já dělala poslední tak před 7-8 lety. Teď už by nějaký systematický učení šlo asi hodně ztuha.
Dobrou všem.