Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. zář 2011

@deina no tak jako to je pravda, že v těch jesličkách atd. se naučí strašně moc...naše generace na tom byla stejně, já byla v jeslích od 6měsíců a taky ve třech letech jsem byla plně samostatná....to dítě funguje v kolektivu prostě jinak, navíc ty učitelky vědí, jak ho to mají naučit 😉

Tygr se taky ve školce snaží o moc víc (prej), jako samozřejmě mu musí trošku pomáhat, ale snaží se...doma to zkusí, nejde hned - vztek- řekne, že to mám udělat já, a čus 😅

ygreen
21. zář 2011

@jolinka ty jediná mi tu zvedne doopravdy náladu a otočíš mě opět k pozitivnímu myšlení 😅 😅 😅

sisstin
autor
21. zář 2011

holky, jsem si myslela, jak se budu ta dopoledne strašně nudit..a ono prd...než se rozkoukám, tak je 11h...a za chvíli si jdu pro Tygra 😝 😅 😅 😅 jako není to špatný, dopoledne mít pro sebe....a makat s Tygrem až odpoledne, hrozně to utíká...když jsme spolu byli celej den, tak se to táhlo jak sopel v parném létě 😝 😅 😅 😅 ještě tak mít prachy a byla bych mega spokojená 😅

ygreen
21. zář 2011

já se teď zaměřím na tu tobíkovu sociální stránku a uvidim, Většinou se tu hroutím, že Tobís něco nedělá a pak to natrénujeme a začne to dělat docela rychle, takže 😅 zkusíme teď dát na tu sociální sféru. Tenhle víkend tu s náma bude moje kamarádka s malou a manželem a manžel bude mít od soboty do čtvrtka volno, tak se mu budeme věnovat na plné koule.
Budu ho nutit pěkně zdravit, s nima se domluvím,aby se pozdravu dožadovali a bude. A taky se musíme víc věnovat symbolické a imaginární hře. Myslím, že už na to má.

ygreen
21. zář 2011

@sisstin my dnes hodinu na hravém učení - zvířátka, barvy, píšničky. Pak jsem si hráli s figurkama z lega, házeli si basketbalovým míčem, teď si prohlížíme Knížku o sanitce asi po 10té 😀 Thea si hraje s miminkem a líbá se v zrcadle 😅

hanatka
21. zář 2011

@deina hele já si myslím, že když tříletému prckovi řekneš, že má děravé ruce a nikdy to neslyšel, tak takhle budou reagovat všichni 🙂 A zavázat tkaničky jo?? U nás ve školce to neumí leckterý předškolák.
Jinak jsme na tom velmi podobně, jediné, na co si ve školce stěžují, je sebeobsluha sebeobsluha.. A taky snaha o sebeobsluhu. Radek to má těžce na háku, funguje jen se správnou motivací a tu je velmi těžké občas najít. Jo a našla jsem ve školce obrázek, měli nakreslit rodinu, tak malej tam má 3 čáry 😀 Jakože kruh, ha ha, ani omylem. (i když u krejčířové ho nakreslil).
Jinak my jsme včera měli dobrý zápich, mladej si před spaním usmyslel, že chce ligo... Snažili jsme se mu vysvětlit že s legem si už hrát nemůže, že půjde už do postýlky a on že né lego, ale ligo... Dostal z toho málem hysterák, no nakonec valil ke skříňce a ukazoval na to "ligo". Chtěl logiko, já mu předtím neříkala, jak se to jmenuje, minule jsem to zmínila, jenže on si to nezapamatoval, tak se snažil aspoň o podobný slovo 🙂
Jemu se to minule asi zalíbilo a chce to teď dělat furt, ráno nechtěl do školky a chtěl zase logiko 🙂

sisstin
autor
21. zář 2011

@hanatka no u nás je Logico "dýdado" 😅 😅 😅 😅 jinak hysteráky z toho, že mu my nerozumíme jsou asi nejhorší...páč to děcko ví, co chce..a my mu říkáme, že něco jinýho nesmí (nemá, ted ne atd.) 😅 😅

hanatka
21. zář 2011

@sisstin no už si to ráno naštěstí pamatoval dobře, neumí říct akorát L, takže u nás je to teď "jogiko". On už mluví docela obstojně, neumí R, Ř, L a některé sykavky např. S zní někdy trochu jako Š, jak v kterém slově. Ale hysáky má furt, většinou když po něm chceme se oblíct, uklidit, něco zakážeme 🙂

sisstin
autor
21. zář 2011

@hanatka no to bych řekla, že už je norma...holt asi Radeček bude vzteklina obecná 😅

dalea
21. zář 2011

Ahojte,Lea vcera zase v skolke "hviezdila" 😝 Ukazovala chlapcom ... 😅 No co,ked to je taka velka sranda a vsetci to riesia,tak ju to pritahuje 😅 😠

sisstin
autor
21. zář 2011

@dalea já se poseru 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

hanatka
21. zář 2011

@dalea Lea je prostě borec 😀 😀

dalea
21. zář 2011

@sisstin
@hanatka Baby,ale to je tiez pekny priklad "zdielania pozornosti a interakcie",ze? 😀 😀 😀 😝

smardik
21. zář 2011

holky zpráva je doma a nádhera 🙂 jdu opsat

dalea
21. zář 2011

@jolinka Citam,ze pyses,ze ked dlhsie s Katy nepracujes,tak nieco zabudne,v tom je Lea ina,jej ked nieco vytiahnem po dlhej dobe,tak vie prave uz aj to,co predtym este nie 😉 Dokonca mi povedala naspamat od slova do slova rozpravku,ktoru som jej uz asi mesiac a pol necitala,mne je u nej zvlastne prave to,ze nezabuda 😅 A tiez pyses,ze ze si nevies predstavit,ze bude schopna o 2 roky zvladat skolu a u mna je to zase naopak,ja mam pocit,ze co sa tyka ucenia,ze to by zvladla mozno uz teraz,ale nezvladla by spravanie 😝 Sesternicin maly je teraz prvacik a Lea pochopila to ucivo,co beru (Som to zo zvedavosti skusila)🙂 Vie napr. aj prvu hlasku v slove,ale ci sa bude vediet prisposobit spravanim,to bude tazky oriesok 😕 😢 😝

ygreen
21. zář 2011

@smardik ani netušíš jak ti závidím 😉 ale v dobrém samozřejmě 🙂

smardik
21. zář 2011

zpráva od Krejčířové:
Při vyšetření jen na počtku v novém prostředí známky tenze a úzkosti, dosti rychle se adaptoval a pěkně pak navázal sociální kontakt, po celou dobu pak ochotný ke spolupráci u řízené hry, snaží se vyhovět. V chování bez kvantitativně abnormálních projevů, temperamentově spíše klidnější; s potřebou sociální interakce.
Psychomotorický vývoj nerovnoměrný při výraznější retardaci rozvoje řeči, neverbální/sensomotorické dovednosti v rámci širší normy:
adaptivní chování - celková úroven do 30měsíce vývojového věku (konstruktivní hra - vertikální i horizontální řazení kostek, nekombinuje, dobře vizuálně rozliší základní tvary a barvy, spontánně čmárá tužkou, ev. v náznaku počátky nápodoby tahu
Hrubá a jemná motorika: v rámci normy, bez kvalitativních odchylek, pohyby plynulé, s dostatečně přesným cílem
Řeč: aktivně na úrovni 13měs (nekonsistentně užívá asi do 10 náznakových sluvek/ zvuků s významem, chybí řeči se již nyní snaží kompenzovat neverbální, neverbální signály dobře modulované
- porozumění kol. 18 (+) měsíců vývojového věku (rozumí běžným pokynům a názvům některých konkrétních předmětů či obrázků; obtíže přechodu k pojmům vztahovým či zpracování toku mluvení řeči, slovních spojení ap.
V anamnéze vývoj od počátku nerovnoměrný (i v oblasti motorické) ale postupující. V současnosti začal docházet do denních jeslí na zkrácený pobyt, jeví výrazný zájem o hru s druhými dětmi.

Závěr: susp. smíšený vývojová dysfázie u chlapce s výrazně nerovnoměrným a celkově lehce opožděným psychomotorickým vývojome, sensomotorické schopnosti v rámci širší normy; v chování bez kvalitativních abnormalit, pěkný sociální kontakt i snaha o komunikaci.
Navštěvuje na zkrácený pobyt denní jesle, dopře adaptován (v rámci individuální stimulace je nyní prioritou zejména schopnost vnímání a porozumění mluvené řeči), logopedická péče zajištěna.
Kontrola dle potřeby

smardik
21. zář 2011

@ygreen chápu ale brzy se dočkáte. Zprávu máte výš a musím říct nečekala jsem že bude tak pozitivní 🙂

cmilka
21. zář 2011

@smardik super, ta sprava vyznieva celkom optimisticky 🙂
@ygreen co znamena,ze mate dysfaticku eeg krivku? to akoze mate spomalenu aktivitu nad recovymi centrami, alebo ako to popisali? 😕

sisstin
autor
21. zář 2011

@smardik a zatím máte pouze susp. dysfázie, tj. podezření. Zprávička je suprová, tak fakt mimo toho porozumění a řeči není nijaký výrazně závažný problém 😉 🙂

sisstin
autor
21. zář 2011

@cmilka některý děti s dysfázií mají to EEG prostě specifické pro tu dysfázii 😉 i podle toho se dá udělat diagnoza....druhá věc je, že dětí s tou dysfatickou křivkou je fakt málo, většinou to mají čisté i když dysfázii prokazatelně mají 😉

smardik
21. zář 2011

@sisstin 🙂 🙂 🙂 super jsem ráda fakt se mi zpráva moc líbí, je to můj šikovný chlapeček 🙂, napadá tě něco na co se ted víc zaměřit u Tomíka, jako co s ním víc dělat at se to zlepšuje. Na to porozumění jsem mu objednala tohle http://www.oskola.cz/oskola/eshop/7-1-Logopedic...

smardik
21. zář 2011

@sisstin vidíš ale že to je jen podezření jsem nepochopila, říkala že už to musí označit jako vývojovou dysfázii. no jsem spokojená, kontrola dle potřeby tak to vidím že bych tam ráda šla než nastoupí do školky at máme nějakou novou zprávu. Samo uvidíme jak se za ten rok pohne

sisstin
autor
21. zář 2011

@smardik no u vás je fakt prioritní ted to porozumění, takže i nadále všechno neustále komentovat...a zaměřovat se na to hlubší porozumění, tj. na těch obrázkách to trénovat...a třeba hodně používej i gesta...to tu popisovala i @jolinka třeba mu ukáže jabko, řekneš "jablko", kousneš si do jabka a řekneš "jablíčko se papá" atd. 😉 vzít tužku, říct "tužka"...začít čmárat na papír a říkat "tužka píše". Vzít hrneček a napít se, říct "piju", a hned k tomu dodej: z čeho se pije? Z hrnečku. a zase se napij 😉

no a pak ten celkový rozvoj tak nějak normálně, zaměřuj se na to přikládání stínové, jestli už třeba zvládne, tak aby ukazoval, co třeba nepatří mezi řadu obrázků (jeden je výrazně jiný), trénovat tu grafo, prostorovku atd. 😉

ygreen
21. zář 2011

@cmilka no na tom BERA vyšetření paní docentka u toho pc kde sledovala ty křivky říkala - zřetelná dysf. křivk a celkově opoždený vývoj mozku, který se dohání kolem 4-6 roku , ale někdy i kolem 10roku. Ve zprávě stojí susp. vývojová dysf. - recept. i expresivní - dif. dg. pervazivní vývojová porucha

sisstin
autor
21. zář 2011

@smardik ona to je spíš taková formalita, jak nemá 3 roky, tak se většinou nepíše ta diagnoza "na tvrdo", ale jen jako podezření....my to tak taky měli, ofiko tu dysfázku dostal ve 3,5 😉

smardik
21. zář 2011

@sisstin dík budem zkoušet 🙂, to stínové přikládání už mu jde, nebaví ho to takže dá tak 5 obrázků a konec, uděláme co ho baví a vrátíme se ale baví ho to, zbytek vyzkoušíme 🙂 grafo trénujeme to ho ted fakt začlo bavit dopo jsme kreslili 30 minut, dneska mi odesílájí den a noc a snažíme se ted naučit barvy at vyzkoušíme logico primo

smardik
21. zář 2011

@sisstin ono je to jedno vlastně jesli to dostane ted nebo za rok. Určitě k ní chci ještě jít ale nebudu to hrotit a nechám to asi fakt až na podzim pokud se bude lepšit. ted budeme to porozumění trénovat a tak nějak celkový rozvoj

hanatka
21. zář 2011

@dalea hra "na jaké písmeno začíná slovo" je u nás už asi 3 měsíce nejoblíbenější hra 🙂
Jako já nevím, co kdy mají děti umět, páč je to moje první dítě, tak některé věci beru tak, že to tak má být a pak třeba přijdu do školky, kde zrovna učitelky s předškolákama dělají to samé, (na jaké písmeno začíná slovo) a předškolák jako neví! Tak asi to norma není 😀
@smardik krásná zpráva, moc ti to přeju 🙂

cmilka
21. zář 2011

@smardik tak to den a noc som dnes videla v obchode, zaujalo ma, tiez som o tom rozmyslala, ale nakoniec som vzala zahadny hrad 😝 .... vidim to tak, ze o par mesiacov sa naseriem a urobim obroooovsky vypredaj hraciek... 😝