Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

maargitt
17. kvě 2010

ahoj holky🙂
děkuju za pochvalu alexandry🙂 ten vzdor to je jasný, sice je asi více vzteklá než ostatní děti, ale s tím problém nemám. Jen když si představím že jdeme za měsíc k psycholožce, jímá mě děs.... Byly jsme tam už v 18m a ona se divila že se malá nenají sama a říkala že si SNAD s tím jídlem ještě nehraje..... Hraje si s ním dodnes a stále se nenají, prostě je několik takových věcí který trénujeme celý ten půlrok a marně 😒 mluvení se ale teď hodně zlepšilo 😎 nočníková story je u nás podobná těm vašim, od nadšení nočníkem přes odpor a nynějšímu stavu, kdy ho chce na kakání 😅
rikk, kolik je Tvé holčičce?

rikk
17. kvě 2010

ahoj,
maargitt, malé budou za týden dva. S jídlem je na tom podobně. I když teda kousání už je ok, na řízek to není, ale nakrájený cokoli zvládne. Jen jídelníček je veeelmi omezený. Lžičku používat umí, dokonce i vidličku, ale doma to většinou nedělá a já krmím. Když přijedeme k mým rodičům, sní talíř polívky lžicí. Možná ví, že mě má na háku. 😀 A navíc její postoj k jídlu je tak nějak lhostejný, když není, je možná radši. Hit posledních dní je dudlík nebo celá ruka zabořená v puse. Nevím, jestli to je proto, že jí roste stolička nebo proto, že nemůže mluvit a chtěla by.

sisstin
autor
17. kvě 2010

čau holky 😉

maargit: ta vaše psycholožka asi zas bude dílo 😒 většina 18m dětí se nají max. rukou...na lžíci je tak nějak limit okolo 3let 😉 Tygr jí rukou doted, to se nají tak od těch 18m...lžící i vidličkou umí, jenže krmí pouze mě..jelikož jeho jídlo, které se jí příborem vůbec nezajímá 😝 ono ty "nejedlé" děti je třeba krmit dlouho, kdybych např. jogurt nechala na něm, tak ho prostě jíst nebude..už takhle mu furt musím říkat, že už to bude spapaný.. 😅 😅 😅

jinak Tygr pro změnu chce bejt furt venku a chodit, a je mu jedno, že venku lije jak z konve 😝

maargitt
17. kvě 2010

jé holky, jak ráda slyším že někde je to podobné...... 😉 😀
rikk, tak to velká gratulace ke kousání.... u nás je to stále stejné, tzn. že nic neukouše. navíc jak teď měla angínu, tak veškeré pokroky v tomto směru zmizely a můžeme začínat znova ☹ a i tak je holčička šikovná, jak se sama nají 😉 alex by talíř polívky nesnědla, ale měla by ho všude - na sobě a okolo sebe
siss, taky mě to zaskočilo, ten její požadavek aby se sama najedla.... na druhou stranu jsem to tehdy chápala, protože jsme byly těsně předtím na návštěvě u chlapečka stejně starého, který se prostě najedl... sám, v klidu a všechno!!!!!! jsem teda záviděla 😉
jinak je skvělé, že tygr chce chodit! samozřejmě chápu, že počasí je problém, ale ono se umoudří.... doufám 😉

sisstin
autor
17. kvě 2010

no, tak jsme zas museli ven 😅 😅 ale mám teda radost, páč jak začal chodit..tak se přestal úplně bát...chodí na prolízky, a tak..super 😵 😵 je to fakt neskutečný blaho, když mi dítě nevisí na krku..a normálně se postaví na zem a chodí 😝 jo, fotka, jak pařej s kámoškou karty 😅 😅 😅

vojtisek2007
17. kvě 2010

Ahoj holky,

Tery,tak to je super, to je pokrok jako blázen.... 🙂 🙂 🙂

margit a rikk - my jsme teda nikdy problémy s jídlem neměli, chtěl jíst sám lžičkou,příborem, velkej talíř....sám od sebe, už když jsme byli ve dvou letech u té psycholožk, tak se divili, že se nají sám, nedokrmuju ho, že se obleče, sleče, obuje....to je hranice až daleko dýl....s kousáním taky problémy nebyli, ani maličkýmu když jsem začala polívkama, tak jsem mu je nemixovala úplně najemno, jen jsem to mačkala vidličkou...i Eliška se mi nají sama ( v červnu bude mít 2).

U nás novýho nic, Vojta se rozmlouvá, snaží se hodně opakovat - a fakt všechno, hodně teď kouká na Prasátko Pepinu, to ho hodně baví...a Pat a Mat, ale tam se nemluví...jinak přestalo období kousání Elis, zato se naučil bezvadně štípat.... 😝 takže pokrok žádnej....na kole jezdí pořád jak drak. K těm hysterickejm záchvatům - taky máme, už teda míň, už vidím, kdy to na něj "jde" a snažím se odvrátit pozornost, někdy se mi to holt nepovede, tak si zaječí a zavzteká, nechám ho být, nijak ho neusměrňuju nebo tak....

Jo a přijali ho od září do školky - tak uvidíme, co na to řekne tak Krejčířová.

darrka
18. kvě 2010

Ahojte, dievcata, 🙂

tak sa tesim, ze sa vam tak dari. Obzvlast blahozelam malemu Tygrovi - presne si pamatam tu ulavu, ked sa nas synator "znormalizoval" a zacal chodit pekne za ruku, hrat sa na preliezkach...
siss - chcela by som ta poprosit, nemohla by si mi z Diagnostiky napisat, co vsetko by malo vediet dieta na 3 r.? hladala som to kde-kade, ale je to neuplne a casto si odporuju jednotlive zdroje. Nech viem, ako (zle) sme na tom...

Neviem, ci to je aj tym pocasim, ze som v depke, lebo to ide tak pomaly, pomalicky vsetko.... Aj vase detvaky maju take rychle striedanie obdobi, kedy nieco chcu robit a kedy nie? Minule ma Samik potesil, 6x ukazal na mojej tvari, kde mam nos, pusu, zuby... Toto nehrozilo strasne davno, vlastne neviem, ci to vobec niekedy robil. Obcas zacina pouzivat gesto pre tancovanie, castejsie podava ruku na ahoj a take to drobne malickosti pozorujem kazdy den. Zacina sa hrat s lyzicou, akoby si cvicil spravny uchop. Ale jest s nou odmieta.
Minule si chcel uchmatnut dcerkin cumlik, ale predbehla som ho a on stroho skonstatoval: "dudu nene". To bolo po DLLLLLHOM case konecne adekvatne spojenie. MYSLITE, ZE BUDE LEPSIE? 😢
Chcem sa vas opytat, maju vase deticky problem so zuzlanim veci? Odkedy sme malemu stopli cumel, strasne zuzle tricko, satku. Robi to najma, ked sa nudi, ale je to pre nas neunosne.
Zelam vam krasny dnik a najma nech mate vela sil. 😉

vojtisek2007
18. kvě 2010

darr - Vojta ještě dudlík stále má 😝 😝 😝 vzít se mu ho neodvážím, protože ty hysteráky bych asi nepřežila...pořád čekám, že ho dudlík přejde sám...ale asi marně ☹ , jestli půjde v září do školky, stejně budeme muset začít s odnaučováním.

andreabe
18. kvě 2010

darrka: nas Lukasko teraz vsetko zuzle, vcera si ozuzlal pyzamo, cele bolo mokre, som mu zase musela dat nove 🙄
aj hracky dava do pusy, snad ho to postupne prejde😝
to spojenie je super, by som sa pototo od radosti 😉
no samozrejme gratulujem siss, Tygr sa teda pekne rozbehol 😉

vojtisek2007
18. kvě 2010

holky fotím ty tabulky co by kdy tak dítko mělo uměl z té knihy Diagnostika dítěte předškolního věku, nevím kdo přesně je chtěl, ale myslím, že je to zajímavé pro všechny co jsme tady.....je to zatím první várka 😀 , zbytek dofotím jakmile bude trochu času.....

vojtisek2007
18. kvě 2010

tak to by mělo být všechno 🙂

sisstin
autor
18. kvě 2010

čau holky 🙂

darrka: s žužláním nemám vůbec zkušenosti, jako Tygr má dudlík na noc..to jo..ale do pusy nic nestrká, a nestrkal ani jako mimino...tohle období se nám nějak úplně vyhlo... 😕 on neměl nikdy ty tendece, jako maj děti..si strkat jídlo do pusy..to až fakt tak v těch 18m začal jíst rukou..jinak jsem do něj musela všechno rvát..a věci nežužlal nikdy 😕

Péto, super!!! Já věřim, že u vás to je fakt jenom opožděný vývoj řeči..Vojtas je hrozně šikovnej, si myslím, že u Dr.Kr zaboduje 😉 a školka bude určitě super 😉

sisstin
autor
18. kvě 2010

Péto, jinak ty tabulky jsou fajn..páč Tygr zvládá téměř vše, až teda na tu řeč a stolování...ale jinak spoustu věcí umí už dlouho nebo se je právě naučil, takže mě ta knížka doooost uklidnila 😅

evaje
18. kvě 2010

Vojtíšek, díky tobě jsem si právě ujistila moji doměnku, že je Maty v rámci tabulek. Je sice v některých bodech na hranici, ale vejde se. Snad jen ta mluva je pozadu, ale den za dnem se lepší, takže to asi tak nebude žádná hrůza. Vlastně když to tak vezmu, tak vůbec nemám nestandartní dítě 😀 Ale problém je asi v tom, že některé děti jsou na konci tabulek jen v některém bodě, kdežto Maty je na konci ve většině. Ale jak říkám,Kdo to ve dvaceti pozná? že byl teď na konci tabulek? 😉 Jestli je ta kniha tak dobrá jako jsou tabulky, tak si ji koupím.Je v ní ještě něco, co vás nadchlo a co vám pomáhá? Vím že je fajn se mrknout v daném okamžiku pochybností do tabulek a ujistit se, že jsou nebo případně nejsou děti Ok. Ale je tam i něco víc? Třeba návody, jak děti dál rozvíjet? Hry nebo tak něco?
A ještě na vás mám dotaz. Už jsem se vás ptala, ale nemáte některá zkušenost s tou Logoklinikou v Brně?díky a měje se krásně. Eva

vojtisek2007
19. kvě 2010

evaje - já jsem s knížkou moc spokojená, je rozdělená na dvě části - pvní části jsou kapitoly týkající se motoriky,gafomotoriky,zrakové vnímání, vmínání prostoru,času, řeč, sociální dovednosti....., vše je rozebrané, popsané, jak pracovat s čím,jak ,kdy + ty tabulky,druhá část je pracovní (dávala jsem už sem taky nějaké obrázky - malý x velký...) puzzle, doplnovacky, barvy,tvary, popisy obrázků, denní činnosti...pro nás je teda kniha strašně fajn, tu pracovní část mu kopíruju (aby měli oba a nervali se) a můžeme dělat úkol i víckrát po sobě....objednávala jsem jí přímo na www. cpress.cz a ještě jsem brala Grafomotorická cvičená 4-7 let

jolinka
19. kvě 2010

maargit

Nie Kati nechodi do skolky, nevzali nam ju pre nedostatok miesta a to ani od septemra, pritom ma v oktobri 4 roky. Skusime na zac. septembra ci sa nieco neuvolni.
Inak Kati vedela na 2 roky cca 15 slov, len ten vyvoj mala pomaly a nerovnomerny plus nejake auti crty, ktore teraz skoro vsetky vymizli. ten pocet slov ale nie je az tak podstatny ako porozumenie reci. Poznam deti co hovorili na 2 roky iba jedno slovo, vacsinou Mama, a v 3 rokoch uz rozpravali plynule zlozite suvetia, co nam zatial nehrozi a to sa blizime ku 4 rokom.

J

sisstin
autor
21. kvě 2010

čau holky, tady nějak mrtvo 😕

u nás super pokrok, mám slečnu na hlídání a Tygr je s ní úúúúplně, ale úúúúplně v pohodě..včera s ní byl 3h sám..ani nechtěl domů 😉 jinak skládá už puzzle i ze 4 částí, přiřazuje barvy a obrázky...no celkově je takovej o dost lepší, víc rozumí a tak...takže momentoš jsem pozitivně naladěná 🙂

já zítra odjíždím do Prahy na výlet, a v neděli mám úplně volno...Tygr jede zas k druhé babičce..takže pohoda..

užijte si víkend, páčko 😵

darrka
24. kvě 2010

Ahojte, dievcata,
tak bud ste cez den vsetky vonku a vyuzivate par chvil, ked neprsi, alebo sa vsetky nase deti dohodli a davaju nam zabrat... 🙂
Chcem sa Vas opytat, ako ste riesili obdobie, ked Vase dietko nechcelo spolupracovat. Len sa priblizim k synovi s nejakou skladackou, ak ho nebavi, nema zaujem. Puzzle, kreslenie... u nasho Samka nehrozi, akokolvek sa snazim vystihnut chvilu,... Uz som z toho "na vetvy".Vyriesila som to aspon s kockami. Vecer v postielke pri pocuvani pesniciek ma iba kocky a ked ma naladu, tak si ich sklada - zabralo to a viac sa s nimi hra. Kazdopadne si myslim, ze je to dobre aj na motoriku.
Inak, neviem, ci je to uspech, ale my s manzelom to za uspech pokladame. Nas Samko vzdy ked sa nudil, vyzuval si lavu topanku. Takze niekedy bol v skolke permanentne vyzuty... ☹ Ma lavu nozku sice po manz. o pol cisla vacsiu, ale ucitelky v MS to vyzuvanie beru ako auti. znak (rocna dcera robi to iste,,,ˇ). Posledne dni akoby utal, urobi to asi 2x za den. Jednoducho nema potrebu to uz robit... (dufam, ze to tak aj ostane). Mozno to pokladat za uspech...? + viac sa hanbi... napr, ked ho niekto chvali, alebo sa mu niekto prihovara... Stale dumam nad autizmom. Dokazu toto autisti...? Ak mate chvilku, napiste, ako Vase deticky prejavuju city...
Majte krasny cas... dar

sisstin
autor
24. kvě 2010

Ahoj,

my ted byli pořád někde pryč..ale stejně tu nikdo není 😕

Darrka: Tygr projevuje city podle mě tak nějak úplně normálně 😕 když je štastný, tak se směje, tleská a tak...když je naštvaný- tak brečí, nebo se naštvaně tváří, mazlí se - dá mi pusu, hladí mě, tulí me se...když se nudí, tak se po mně plazí a chodí od ničeho k ničemu...prostě to bych řekla úplně normálně jako jiné děti 😕

My ted dostali hodně pomůcek z Rané péče, a kupodivu mu to dost jde a baví ho to. Je to vkládání tvarů i podle barev, to zvládá levou zadní 🙂 pak skládání obličejů zvířátek ze dvou částí( já se ho ještě ptám, které zvířátko je které 😉 , aby ukazoval). Přiřadí na kartičky zvířátek správný obrázek, pak souvislosti - na panel se přikládají obrázky, např. ke kbelíčku se přiloží lopatka, ke svetru klubíčko atd. 😉 Složí puzzle ze čtyř částí...jako pohoda, obrázky už má zmáknuté fakt dobře 🙂 Barvy už taky umí, ted budeme cvičit jejich názvy 🙂

Darrka: jinak dělat ze zouvání auti rys, to je zas teda úlet 😝 ty fakt nejlepší diagnozy dávaj tyhle "odborníci" na slovo vzatí alá učitelky ve školce, babička atd. 😝 ta diagnoza autismu je fakt těžká, hlavně záleží, jak je ten auti těžký...to chce fakt dobrého doktora 😉

darrka
24. kvě 2010

Siss- vdaka. Ved prave, aj nas Samik je co sa tyka citov uplne v pohode. adekvatne reaguje, ked sa ma smiat, plakat. Ked vidi, ze sa hnevam, prituli sa... atd. Len ma "prekvapuje" ta hanblivost, to sme este v takom rozsahu nemali... A co sa tyka toho CHCENIA, ja verim, ze sa to prelomi. Tvoj maly je uzasny, co vsetko dokaze.
Najhorsie je, ze ja vidim v synovi velky potencial... ako sa hra, ako rozmysla, ked nieco chce..., ako pouziva logiku..., ako sa ma snazi "akoze" oklamat, ze napr. pije a pritom sa iba robi, ze pije mlieko...tak neviem... Ale uz som si povedala, ze sa budem tesit z malickosti, ktore dokaze a kazdy den pribudaju, ako horekat z velkych veci, ktore este nedokaze... ale raz sa podaria 🙂

musilatka
25. kvě 2010

Ahoj holky, já k vám dlouho nezašla. My byli minulý týden v tý raný péči na přijetí. Tak nás nepřijali, že prej Andrejka bude určo v pořádku, že předvedla výbornej sociální kontakt. Co, ale není v pořádku je to přijimaní jídla a ta nonstop otevřená pusinka s vyplazeným jazýčkem. Když vezmou v úvahu, že nikdy neměla ani pořádne sací reflex, tak to prý vypadá na povolený svaly u pusinky, takže nám prozattím doporučili logopedii. Prý to souvisí i s mluvením, že moc nemluví. Jinak ostatní věci, co má takov žvlástnůstky, ta nereakc na jméno a to neopakovaní, neukazovaní prý ještě ve 13měsících není až tak hrozný. Prý důležitý je tam ten dobrej sociální kontakt a ten prý teda má. S tou logopedičkou prý spolupracují, a kdyby se třeba jí do budoucna něco nezdálo, tak je bude kontaktovat. Tak jsem na jednu stranu ráda. Snad vše časem přijde. Na radu siss, jsem jí objednala rybí tuk Lisy, tak uvidíme. Malá se i docela lepší, už posledně se mnou dělala krásně berany berany a po bratrovi nevlastním, má ho moc ráda se snaží napodobovat i gest aa tuhle mi nabídla křupku ke kousnutí. Tak opravdu je jen asi trochu pozadu a dožene to. Hračky u nás, ale pořád nevedou, vůbec si s nima nehraje a ani nechce, když si s ní hraju, to se jí tak nelíbí, že hučí, chce prostě furt někde šmejdit a dělat bordel, vytahovat věci, cucat klíče a boty si, přepínat televizi, to jí baví..
darrka, já si myslím ,že slíkání bot není určitě žádný auti rys, vždyť to snad dělá každý dítko, od známých holčička se pořád slíka a i celá a je teda úplně v pořádku. Jsdou jí taky 3.
Siss, blahopřeji ke všem pokrokům tygra, to je báječný. Mám radost. Takových pokroků a i to chození venku, je to fakt ten největší šikulák 🙂

maargitt
25. kvě 2010

ahoj 😉

musilatko, to je skvělé že si myslí že holčička bude ok 😎 s tím jazýčkem, napadá mě štítná žláza...... má ji vyšetřenou? u neurologa jste byli?

jinak zouvání se.... v tom alexandra vede od malička, jednou jsme dokonce ztratili v obchodě boty.... skoro, zjistila jsem to u kasy, a protože byly nový, tak jsem nebyla líná celý to tesco objet znovu a nakonec tam někde ležely pod regálem😅 akorát jsem z toho byla dost zdrchaná, strávit hodinu ježděním v tescu a hledat botu 😒

jinak já už před lblížící se návštěvou psycholožky ani nespím, ale zase - malá se fakt hodně rozmluvila 🙂 🙂 🙂 🙂 momentálně nejsem schopna ta slova spočítat, ale budu to muset zase udělat, ať vím na čem jsem. ale myslím že jsme tak u 40..... ví jak dělá ovečka, slepička, pejsek, kravička, kočka, zbytek zvířátek ignoruje

sisstin
autor
25. kvě 2010

musil: super zpráva 😉 tak snad to bude "jen" v té mechanice pusinky 🙂 jinak 13m je fakt ještě malililinkatá a může se všechno hrozně rychle měnit 🙂 my jediný, co jsme snad vždy měli v pořádku byl oční kontakt a reakce na jméno..ale jinak ve 13m dělal snad jen "jak je veliký".. a berany...to bylo vše 😉

maargit: super, že se malá takhle úžasně rozmluvila 😵

já takhle vnímám ty roční děti na kočárku a můžu říct, že ve slovním projevu je Tygr na tom naprosto stejně 😕 jako v tom žvatlání...takový to bababa, mamama, jejeje...on fakt žvatlá jako malé miminko, žádné složitější hlásky z něj nevylezou 😕 takže ta porucha exprese tam si myslím určitě bude, a ne zrovna malá 😕 jinak v tom porozumění už je to vcelku fajn, to myslím, že tak závažné nakonec nebude... 😕

darrka: já se v tom nějak ztrácím trošku, co vy máte se Samkem za problém? Předpokládám, že mluví málo nebo vůbec..a má i horší porozumění? Je i jinak "divný"? 😕

Jinak my jsme ted furt venku, ale ze začátku, jak krásně na výzvu dával ruku a poslouchal...tak ted teda za ruku moc chodit nechce a vzteká se 😝 jako jde podle mě, neutíká...ale za ruku teda neeee...fakt jen výjimečně 😝

darrka
25. kvě 2010

siss - ahoj, takze Samko mal pred troma dna tri roky a nerozprava. spociatku som mala pocit, ze to vzdy vsetko islo ok a ked mal 1,5 prestal, ale teraz ked vidim rocnu dceru, tak sa mi vela o Samkovi vybavuje. Odmala bol zlate, spokojne babo, az na strasne koliky. prve slova ako mama, tata, baba boli... ale ziadne spajanie a na tej urovni je dodnes. napodobnoval velmi malo, na poziadanie parkrat ukazal, aky velky vyrastie a smitec...
ukazovanie prstom tiez malicko, takmer vobec. teraz sme na urovni, ze rozumie dost, ale zvacsa iba jednoslovne pokyny, 2- a 3-zlozkove iba nahodne. niekedy mu poviem "daj dole ciapku", hned pochopi, al e v inej suvislosti mu slovo ciapka nic nehovori... a tak je to v mnohom. mame problem s jemnou motorikou, kreslenie, samostane jedenie odmieta, aj vsetky cinnosti ako puzzle, kocky obcas. Rad beha, preliezky, vychadzky... rad tancuje, pozera a pocuva pesnicky, rozpravky. Zacal sa sam vyzliekat, pomaly obliekat (odpozoroval v skolke).
S nami je uplne v pohode, smeje sa, santi, ocny kontakt v pohode. V skolke sa skor hraje medzi detmi ako s nimi, ale ma ich rad. Kedysi si deti velmi nevsimal, teraz je rad medzi nimi. Na cudzich ludi ma slaby ocny kontakt, ale skor mam pocit, ze je to v tom, ze im nerozumie, ak nanho zacnu chrlit vety... Ale ak sa mu napriklad prihovori vysoka dlhovlaska, na nu sa usmeje, zahanbi...(je zatazeny na tipy ako morska vila Ariel, najoblubenejsia rozpravka)
Manzel bol tyzden na sluzobke, Samko ho po prichode pol hodinu vital, vesal sa po nom, nemohol sa dotesit... Ako som uz skor pisala, odbornici, u kt. sme boli, sa zatial nevedia ujednotit. Nema autirysy ako ukladanie veci, zmena mu skor prospieva ako vadi, nic take ako stale ta ista cesta, rovnake jedlo, cas, pesnicka... ani ukladanie hraciek, ci stereotypne pohyby (ak neratam vyzuvanie, ktore prestalo) a obcasne zuzlanie veci (odkedy sme stopli cumel), netaha nas po byte, ak nieco chce... Vonku chodi pekne za ruku, zastane na konci chodnika, pred semaforom...
Tak to je v skratke... budem rada, ak mi napises, aj vy baby, vas nazor. Lebo ja som uz z toho pozorovania chora...

evaje
25. kvě 2010

Tak se mě zdá, že právě to věčné pozorování je to nejnáročněší a nejvíc stresující. Hlavně pro mě.
Jsem se na besídce pro rodiče dala do řeči s Matyho učitelkou a potvrdila mě, že sice Maty udělal ohromný pokrok, ale že i jí se zdá, že má nějakou neurolog. poruchu.Ve vypjatých situacích zatíná a stáčí pěsti. Není to často, ale je. Malého vodí do a ze školky manžel a když se s ním o tom byvila, tak jí řekl, že se mu nezdá. Fakt mužský... Ale je to důkaz, že je to jen občas.Taky jsem se jí ptala na tu Logo kliniku v Brně.Maty chodí do logopedické třídy v jedné bezva školce. Spolupracuje se školou pro hluchoněmé a chodí jim odtud na konzultace i Dr. Tak mě ta učitelka říkala, že Logo kliniku zná, že tam dělala kurzy a doporučuje mě ji. Tak jsem se tam objednala. Probíhá to tak, že společně absolvujeme týdenní pobyt, kde Matyho vyšetří neurolog, psycholog a společně s logopedkou nastaví nějaké procedury, kterýma během toho týdne projde. Máme pobyt domluvený na srpen, tak jsem zvědavá, jak to zvládneme a co Matymu řeknou. Už se na to i těším, že zase budeme dál a budu vědět, co teda má za poruchy a s čím do budoucna počítat.

sisstin
autor
26. kvě 2010

Dobré ráno 🙂

evaje: tak já naštěstí už moc nesleduju, Tygr se hoooodně znormalizoval, takže ted už je problém fakt "jen" v tom nemluvení a stále mírně horším porozumění, ale oproti tomu, jak do dvou let skoro nerozuměl...tak ted už je to pohoda lesná 😎 vám držím palce, at přijdete na to, co to teda je 😉

Darrka: no auti mi to nepřijde, ale víš jak..ono takhle přes PC se to nedá prostě říct...já jsem si na rodině psala s maminkou stejně staré holčičky, a přišli nám s Tygrem dost podobní...a nakonec holčička má atypický autismus a Tygr měl diagnostikované pouze opoždění 😉 nevím, jak se ta holčička vyvíjí...maminka se tam od toho vyšetření neukázala..takže nemůžu říct, jak je na tom ted...páč Tygr jde hodně dopředu 😉 jinak s tím, že ti malý reaguje třeba jenom na "sundej si čepici"..ale jinak na slovo "čepice" nereaguje 😉 takhle to měl prostě Tygr, když ještě nerozuměl 😉 on to sundej si čepici prostě pochopil, že to má udělat...bylo to zrovna v takový situaci, že to bylo jasný( přišli jsme z venku např.), nebo jsem na ni prstem ukázala atd. 😉 ...teď, když fakt rozumí nějakému slovu, tak mu rozumí v jakémkoliv kontextu 😉 ještě mu dělají problém slova, která mají víc významů( kolo- jízdní kolo, tvar atd.)..ale už i to začíná zvládat 😉 no u vás určitě půjde o nějaký typ dysfázie, možná lehká mentální retardace( ta může být i u nás), ale to se většinou pozná až ve školním věku...takhle brzo se to říct nedá, páč můžou být opoždění právě kvůli absenci řeči a horšímu porozumění 😉

musilatka
26. kvě 2010

Holky, já nevím, já doufám, že jsou odborníci v té raný péči a opravdu to vidí dobře. Já jsem se ptala proč nereaguje na jméno a prej, že některý děti to mívaj dýl. Jenže ona ani neukazuje, moc neopakuje, tak nevím. Asi je pravda, že to může přijít až dýl. Mudsme i chodit na rehabku, má snížený svalový napětí a trochu kulatý zádíčka. Tak nevím, vůbec s ní vojtu cvičit nechci, to si myslím ,že když to není zas tak hodně potřeba spíš ty děti psychicky vyčerpává než pomáhá.. Tak bude chodit dýl, no a co...
siss, a od kdy Ti reagoval malej na jméno?
A od kdy třeba Vám děti navlíkaly kroužky a házely tvary? To ji totiž vůbec nebere, spíš jí to rozčiluje... Jinak, ale vidím pokrok v tom jak zachází s věcma, ještě donedávna do všeho jen plácala a mávala s tím, teď už si vše více prohlíží a strká do pusy.
Ted bych chtěla vyzkoušet ještě tu kineziologii a uvideíme. Hlavně, co se týče vztah jídlo-pití, tam by opravdu mohla mít bloky, bohužel jsem byla bulimička a to i v době početí, v těhu se mi vše urovnalo, ale do teď nemám moc kladnej vztah k jídlu ☹

sisstin
autor
26. kvě 2010

musil: tak na jméno tuším reagoval asi od 9m, že se prostě otočil nebo se díval na mě, co po něm chci a tak 😉 navlíkání kroužků mu šlo taky poměrně standartně, asi okolo 10-12m 😉 ale to ukazování fakt až od dvou let, tvary pořádně dává až ted- teda, že to zvládá i motoricky 😉 kolo uměl asi v roce 😉 ale ono se to asi takhle nedá, každej umí něco dřív a něco později 😉 jinak Tygr nikdy necvičil nic, nemuseli jsme..a chodil taky až na začátku 16m 😉

musilatka
26. kvě 2010

siss, tak ona na jméno někdy reaguje a někdy ne, není to, že prostě pořád ne... Tak nevím. Jí tyhle hříčky jako navlíkání a vkládání nebere, to už vydrží u toho, když ji třeba ukazuju v knížce.. Ale tak zase to ještě může přijí.

sisstin
autor
26. kvě 2010

musil: hlavně tvoje holčička je fakt ještě malá, v tomhle věku se toleruje naprosto v pohodě, když ta reakce na jméno není vždy 100% 😉 a na ukazování je takovej ten klasickej limit 15m 😉 a vím, že některé děti začly ukazovat až v 18m a byly naprosto ok 😉

u nás to bylo o tom, že Tygra do těch 2let NIC nezajímalo..jako jo, doma krámoval šuplíky, hrál si se stavebnicí a tak, tohle jo...ale jakmile jsme vyjeli ven s kočárkem, tak on tam poloseděl pololežel jak mrtvola, pomalu čučel do země 😝 takže jsem 2hodiny jezdila s naprosto tichým a nehybným kočárkem, přijeli jsme domů a Tygr jak zázrakem ožil 😝 takže on začal ukazovat, až ho fakt začlo zajímat okolí a taky až v tu dobu začal rozumět, protože na ty předměty ukazoval a vyžadoval jejich pojmenování, chtěl vědět, jak se jmenujou 😉 do tý doby ho zajímalo pár věcí, jejichž názvům rozuměl a ostatní měl na háku 😉 ted jdeme ven, on má oba prostředníky neustále natažený, čučí okolo...všechno ho zajímá...musí šlápnout do každý kaluže, sebrat každej klacek...hodinu kouká na auta a autobusy, když vidí psa nebo ptáka, tak je úplně nadšenej 😉 to dřív neexistovalo...zvířátka nula bodů, knížky ho zajímaly jen tak, že je různě ničil a chodil po nich atd. U nás fakt ten komunikační a sociální vývoj, které mají jiné děti mez 1-2rokem, nastal až mezi 2-3.rokem 😕 prostě ten rok "temnoty" tam je vidět, ač ho teda překonává docela slušně, tak je furt pozadu..ale už ne o ten rok, ale tak o 4-6m 😉