Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. zář 2011

@ygreen jo, takže jsou o 3/4roku s Tygrem, to si už budu pamatovat....s Tomíkem jsou o rok, a s Kati taky o rok....s Lukáškem jsou stejně staří 🙂

dadlenka
23. zář 2011

@ygreen Kryštof by sám nešel, ani netuším jestli by spolupracoval, záleželo by na logopedce🙂 já myslím, že ta aktivní slovní zásoba poroste fakt rychle, jak už víc rozumí a sdílí a ukazuje ono se to pohne, Kryštof začal ukazovat v cca 22 měsících, ve dvou letech měl 10 slov a teď ve 3 letech(a 15 dnech😉 ) má cca 90-100 svých slov, spojuje dvě slova, skloňuje(táta, chce tátu a něco je táťovo😉 ) ale ten cvak! přišel cca 3 měsíce po tom, kdy se začal ukazovat a pojmenovávat předměty, potom přidával cca 2 nová slova týdně, paradoxně později přidávání se zpomalilo a zlepšil se hodně ve hře a sociálnu, o prázdninách začal spojovat slova. Vím, že nejsou dvě děti stejné, ale ten vývoj je logický(aspoň mi to připadá)a určitě se brzo dočkáte a možná i daleko rychleji budete postupovat🙂

sisstin
autor
23. zář 2011

jj, oni jak začnou mluvit, tak se to pak rozjede 😉 Tygr začal nějak víc mluvit (jako že fakt často a spojovat víc slov) zhruba v 3,3 roku...tj. zhruba asi 5 měsíců po tom, co začal nějak mluvit 😉 ted jako mluví fakt pořád - co se týče četnosti, jen holt ten vývoj řeči je takovej, jakej je 😉 😒

ygreen
23. zář 2011

@sisstin no a to tygr rozumí. Tobík teď nabírá pasivní sl. zásobu a sdílí a tak myslím že kolem vánoc bysme se mohli dočkat nějakých pěkných slovíček a že do 4 let by mohl spojovat 2 slova a dělat pidimidi větičky 😉

dadlenka
23. zář 2011

@sisstin tak výslovnost neřeším, to je peklo😀 Kryštofovo oo, áo, ao, uí, djík a ba v obchodě je nepřehlédnutelné(česky:mléko,máslo,jabko,pudink,rohlík a chleba😀) já jsem ráda, že mluví a pojmenovává, mám radost že auto už není hmhm, ale áto, kytička už není hmhmhm, ale tititi🙂 tututu- je že chce jít za ruku🙂)jediné kde piluje výslovnost je chci a nechci ci-neci, asi mu fakt záleží aby mu bylo rozumět😀

andreabe
23. zář 2011

@sisstin ahojte, Teri, ty to urcite budes vediet 😉 dostala som vcera spravu zo speciskolky(dss), kde maly chodi, bolo to zhrnutie logopecicke, spec.-pedagog. a psychologicke za cely rok. Robili mu aj IQ testy a diagn.vysledok: nespecifik.pervazivna vyvin,porucha, dieta s normointelektom.. som googlila a vyslo mi, ze to znamena, ze nema MR, naopak, ze je inteligetnty 🙂 Tak teraz neviem, ci som to spravne pochopila..na sedeni mi sice vraveli, ze vie dost tazke veci, ale urobi ich len par a to rano, potom ho robit nedonutia a vraj to, co vie, nevie vyuzit v beznom zivote..celkovo to nebolo prijemne citanie 😒 ale ak by normointelekt fakt znamenal ,ze ma (na svoj vek) vysoke IQ, tak by to bola aspon mala naplast na to nase nestastie 😝
Neviete niekto, co presne znamena normointelekt??

cmilka
23. zář 2011

@andreabe no, ze jeho intelekt je v pasme normy 😉

andreabe
23. zář 2011

@cmilka ahaa 😉 dakujem, tak aspon nieco 😵

cmilka
23. zář 2011

@andreabe mozno u Lukaska ide skor o to, ako to, co vie, ma naucene, vie aplikovat v beznom zivote... 😒

andreabe
23. zář 2011

@cmilka jj presne, ale s tym nesuhlasim, ze to vobec nevie aplikovat..je jasne, ze ma problem a nie maly, ale som presvedcena, ze sa to nauci...no min. ideme na tom intenzivne pracovat 😉

dadlenka
23. zář 2011

@andreabe určitě🙂 slova na papíře nejsou beton, hlavně když víš jak s ním pracovat a rozvíjet ho.

andreabe
23. zář 2011

@dadlenka chcem nabehnut na intenzivnu terapiu, dufam, ze sa chyti maly aj ja 😉 ,,

jolinka
23. zář 2011

jaaaaj, tak u nas Logico Primo velky uspech 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Kati to nechcela pustit z ruky [asi sme mali kupit viac tych dosticiek, hm...}, deti celkove fascinuje to presuvanie cudlikov a mozno takato mechanicka cinnost pomaha aj pamatat si veci. na zaciatok sme robili so suborom 3+, farby a geometricke tvary, takze to dala vcelku v pohode, vacsinou som jej kratko vysvetlila aku suvislost ma hladat, prip. pomohla s prvym obrazkom a ostatne urobila sama. Maloco nevedela, dokonca ma v niektorych veciach lepsie logicke uvazovanie nez Johi. No ale zas to bolo pre 3 rocne deti, uvidime ako jej pojdu narocnejsie veci, stihli sme len 7 listov, lebo Maty uz velmi plakal, dost neskoro sme sa vratili z ihriska. Inak by urcite zvladla viac naraz.

juliska182
24. zář 2011

@jolinka prosím ťa kde na slovensku kupuješ tie hry, ja som logico kúpila v Panta Rhei, ale napr. ten mini Luk neviem nájsť

sisstin
autor
24. zář 2011

@andreabe Andrejko, jj normointelekt je prostě norma 😉 ale stejně bych spíš věřila té Krejčířové 😉 protože v tom DSS podle mě až tak nejsou schopní to posoudit, nic ve zlém 😉 hlavně oni to asi berou podle toho, že ho tam nějaký úkol naučili a umí ho... jenže, dítě, které má něco umí...tak to umí všude, vždy a hlavně, i když dostane jiný úkol na stejné bázi.... ono hodně věcí my do těch našich dětí nahučíme, takže konkrétně jeden ten úkol umí....ale tu věc skutečně umí, i když dostanou někde jinak vypadající úkol, který je na té stejné bázi... 😉

andreabe
24. zář 2011

@sisstin jj, suhlasim, v tom mas pravdu, ale na Lukyho v tomto pripade skor sedi ta info z dss..oni maju na tieto spec. testy prave ulohy, ktore testovane dieta este nerobilo a nedoslo s tymi materialmi do styku 😉
holt cloveku to bude aj tak nanic, ak sa to, co vie nenauci pouzivat v beznom zivote, ale ako pisala, prave na tom ideme intenzivne makat..

maly teraz fici na tom hravom uceni, najradsej ma farby, sam si vytlieskava uspechy a chichoce sa na tom (neviemcotojezazviera)asi lemurovi, ako tancuje a napodobuje ho 😉
este,ze sme u nasich a mam moznost vyskusat pracovat s nim aj s pc, budem musiet kupit bud ten ipad alebo dotykovy display..tak zatiim

dadlenka
24. zář 2011

@andreabe včera jsem zjistila, že jsou aplikace i pro iPhona, skládanky0,79€, a free brašnička předškoláka. Chci to s Kryštofem zkusit, až vyzkouším, řeknu🙂

pasoa
24. zář 2011

Ahojte, škoda, že nemám viac času sem chodiť, tak nestíham ani zo srandy dočítavať všetky tie strany, ktoré tu rýchlo pribúdajú. Ale niečo som prebehla, tak zareagujem:
@dalea @susik77 čo sú to tí Hviezdičkovia, o ktorých píšete?
@sisstin ja vôbec neviem, či a aký stupeň DMO Matúško má. Mne len kardiológ pri kontrole, keď som mu povedala, že Matúško má CTP, povedal, že po roku už sa to označuje ako DMO, nie ako CTP. On má tiež dieťa (už -násťročné) s DMO. A RHB sestrička, s ktorou cvičíme Vojtovku, mi to potvrdila, že to tak je. Vôbec neviem, akými názvami sa stupne DMO označujú a vlastne vôbec nič o tom neviem.
V správe od neurologičky stále stojí CTP a CKP, disharmonický psychomot. vývoj a rečová retardácia.

Ak by ste mi vedeli poradiť niečo viac o fonetických diagnostikách a pobytoch, najmä Slovenky u nás na SR, tak by som Vám bola vďačná.
Tiež nejaké videá, postupy, ako dieťa motivovať, ako s ním pracovať.. ja som na toto úplne ľavá, fakt som bez fantázie, psychologička mi vždy napíše na papier 4-5 činností a ja ich do zblbnutia opakujem stále dokola, lenže Matúška ak to nebaví, tak kašle na mňa a moje pokusy...

Dík vopred.

andreabe
24. zář 2011

@dadlenka diiky, to je tiez dobry napad,daj potom vediet, ako sa ti to pozdavalo 😉
@pasoa neviem,odkial ste, ja poznam iba logostacionar - denne sanatorium -Dialog v Bratislave. Da sa tam chodit aj ambulante, aj na mesacne, prip.2mesacne pobyty. Pozri na nete 😉

cmilka
24. zář 2011

@pasoa urob "kuk do albumu od @susstin, má tam nafotené všetkymožné edukačné pomôcky, vačšina sa dá kúpiť aj u nás, ja som napr.kopec vecí odjednávala cez net zo stránky www.predskolak.eu, alebo nomiland.sk (podľa toho, čo bolo kde lacnejšie), kopec edukačných pomôcok za lacný peniaz má aj tesco... 😉 😉 😉
a mys Filipom chodíme do Inštitútu detskej reči,ale to je súkromné a všetko sa tam platí

pasoa
24. zář 2011

@cmilka @andreabe som priamo z Martina, ale napr. na endokrinológiu aj kvôli chirofonetike chodievame do Bratislavy. O Dialógu som už počula, ako som už písala, naša psychologička nás tam chcela poslať a potom z toho - neviem prečo - zišlo.
O mesiac máme kontrolu, ako sme pokročili so znakovaním, tak potom sa jej na to spýtam.
Cmilka, kde je ten Inštitút? Peňazí nemáme na rozhadzovanie, ale pre Matúška neváhame s manželom zaplatiť hocičo, ak mu to má pomôcť.
Andrea, máš s Dialógom osobné skúsenosti? Ak áno, môžeš mi ich podrobne napísať, prosím?
Ďakujem vopred za odpovede.

andreabe
24. zář 2011

@pasoa Dialog je v centre mesta - vsetko najdes na nete. Tiez sa to zial plati, zadarmo tu snad nie je nic 😒 Uvodne vysetrenie tusim 2x20 sme platili, ale to si mozno aj zle pametam a predsa len to bolo davnejsie. necela hodina terapie stoji 12 Eur.
Pobyt v sanatoriu je zadarmo, to hradi poistovna, dieta tam chodi na cely ako do skolky. Platis iba jedlo, do 70 Eur/mes.
Mozes si aj predplatit logohodiny-80 Eur na pol roka, ak to teda nezmenili.
My sme boli aj v Institute detskej reci-tam sme platili uvodne vys. 53 Eur tusim. Tiez su vraj velmi dobri, mamicky si ich chvalia 😉 viac ma nenapada, aktualnejsie info najdes na nete, ale ak by ta nieco konkretne este napadlo, kludne sa pytaj 😉

dalea
24. zář 2011

@pasoa Hviezdickovia,zelatinove tobolky,(ryby tuk),pomahaju doplnat prijem DHA(omega3 nenasytenej mastnej kyseliny),ktora priaznivo podporuje spravny rast a vyvoj mozgu dietata,priaznivo posobi na vyvoj mentalnych funkcii,podporuje sustredenie,pamat a proces ucenia,pomaha udrziavat psychicku vyrovnanost a priaznivo ovplivnuje priznaky suvisiace s hyperaktivitou 😉 Ja som vcera Lei kupila este sumivy Magnezium s Cečkom,zo skolky uz prisla akasi nachladnuta,zasoplena,tak uz to zacina 😝

sisstin
autor
24. zář 2011

@pasoa tak to mi přijde dost divné, že ani nevíš, jakou formu DMO chlapeček má...to se (tuším) stanovuje podle postižení končetin, paréza (jedna končetina), diparéza (dvě), triparéza (tři) atd. Ale nejsem si jistá, jestli někdo víte, tak mě opravte 😕 nechceš zkusit jiného neurologa? Podle mě by to mohla být "jenom" silnější hypotonie 😕

videa mám tady: http://www.youtube.com/user/Tessisful?feature=mhee

pasoa
24. zář 2011

@sisstin Matúško ani nemá nejako postihnuté končatiny. On je celý taký nestabilný pri motorike, aj keď si dáva jedlo lyžičkou do úst, tak to nie je plynulý pohyb, ale taký trhaný akoby... ale to tiež ako-kedy.. a pri chôdzi alebo státí sa tiež tak "trasie", akoby bol na vode v člne alebo na plaváku. On mi je pomalší skôr v tej psychickej rovine, ja tak laicky tipujem že ix mesiacov až rok pozadu. Ale to tiež ako v čom, tažko povedať. Tá reč... ak dieťa nerozpráva, automaticky sa okolím považuje za "hlúpejšie", lenže Matúško rozumie dosť. Lenže ja sama neviem, čo rozumie úplne, čo trocha, čo nie.

Napr. pozeráme si knižku "Môj macík" a ja sa ho zakadžým pýtam, kde je macík, kde má macík nos, oči, ruky atď. A on hocikedy pichne prstom do motýľa, alebo hocikam, kde mu napadne. Pritom vie veľmi dobre, čo je nos, čo sú oči... akokeby sa nesústredil, alebo ma nerozumel.. ja neviem. Počuje výborne, to už máme overené.
Veru neviem, aká forma DMO, lebo ako som písala, neurologička nič také nepovedala, povedal mi to kardilóg. Nad inou neurologičkou vážne uvažujem, ani nie tak pre pochybnosti o jej odbornosti - je to kapacita široko-ďaleko, k nej chodia ľudia z Kysúc, Oravy, Liptova...proste z ďaleka... ale jej prístup je otrasný.
Raz sme tam čakali veľmi dlho, ona síce objedná na nejakú hodinu, no aj tak tam človek potom trčí v čakárni aj 1,5 hod. To za prvé. A za druhé, Matúško už mi v čakárni zaspal a keď sme vošli do ambulancie a dala mu EEG, tak sa zobudil a rozreval a reval a reval. A ona má taký otrasný hlas, že to dieťa vydesí ešte viac, tak len reval so zavretými očami a ona začala ten jeho rev prekrikovať, že na ňu nereaguje, že nie je očný kontakt, že to je autizmus a blá blá.. pritom tam chodíme od Matúškovych 3 mesiacov každý mesiac(!!!) a toto robil prvýkrát a ona takéto reči. Až som sa triasla, keĎ som odtiaľ odchádzala. Na ďalšej kontrole bol Matúško vyspatý, dobre naladený, pozeral na ňu, ak ho zavolala, obzrel sa, bral si hračky, čo mu ponúkala a chválila ho do neba, aký je super, šikovný a neviem čo.
A zas ďalšia kontrola - naša zatiaľ posledná - opakovala sa situácia z predminula, zas 2 hod. v čakárni, Matúško už reval od únavy, do ambulancie vôbec nechcel vojsť (viedla som ho za ruky, teraz ,keď som tehotná, moc ho nechcem vláčiť na rukách), a on, keď sa mu nedeje po vôli, tak sa nejako zatne a len kuká pred seba, potom si vzal takú hračku a s tou sa hral, ale na doktorku kašlal, vôbec na ňu nepozrel, tak zase začala o autistických rysoch...
Vravím jej, minule ste ho veľmi chválili, pekne na vás kukal, reagoval na podnety... teraz je jednoducho unavený, už mal vyše hodiny byť naobedovaný a dávno doma spať.. a ona si len mlela svoje...
Tak ja neviem.. na jednej strane veľká odborníčka, uznávaná kapacita, na druhej strane trepe diagnózy len tak od buka do buka podľa toho, ako sa dieťa práve vyspí či nevyspí???!

@andreabe čo ma najviac zaujíma, môžem byť v tom Inštitúte alebo v tom Dialógu spolu s Matúškom? Lebo u nás neprichádza do úvahy, aby ostal sám celý deň s nejakými vychovávateľkami či kým... to v žiadnom prípade.

@dalea keď je to želatína, neobsahuje to tie sajrajty, ako kostná múčka a pod.?

No, prepáčte za elaborát, ale som sa rozšoupla, keď som si spomenula na tú poslednú kontrolu na neuro.

sisstin
autor
24. zář 2011

@pasoa no podle popisu to je fakt "jenom" hypotonie, ne DMO 😕 samozřejmě i hypotonie může být vážné postižení, jsou děti, které celý život nezvednou ani hlavu...ale prostě JE to hypotonie, ne DMO 😉 ta hypotonie zbržduje vývoj i po té mentální stránce, většinou jde ten vývoj motorický ruku v ruce s vývojem mentálním 😉

to porozumění podle mě nebude na úrovni, na jaké má být...dle mého odhadem tak 18 měsíců max. V těch 18měsících dítě reaguje na běžné pokyny typu: podej mi hrneček, přines si boty atd., ale nemusí ještě rozumět všem slovům. V těch přesně dvou letech už má dítě obrovskou pasivní slovní zásobu a po druhém roce přichází to hlubší porozumění, tj. dítě ve věku tvého chlapečka by mělo chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, v čem bydlíme, čím se češeme, co si vezmeš, když venku prší atd. 😉

dle mého laického názoru máte celkově opožděný psychomotorický vývoj následkem silnější hypotonie, čímž vám poměrně reálně hrozí vývojová dysfázie, která se k hypotonii též často pojí...ale na určení konečné diagnozy je asi brzo...nicméně by vás měl zkouknout KVALITNÍ KLINICKÝ psycholog, který udělá vývojový profil...a to se obávám, že mimo Dr. Jánošikové z Trnavy (i když i ta má občas problém), nicméně v SR asi jediná diagnostička dobrá. Jinak by jste museli k nám do Čech... je fakt hrůza, že v celým Československu je asi okolo 10diagnostiků, kteří své práci fakt rozumí..jinak děs běs 😒

sisstin
autor
24. zář 2011

holky, už je zimní kolekce Nextu..tak jsem neodolala a vzala dvě věci 😝

cmilka
24. zář 2011

@pasoa Filip mal tiez CTP a CKP, po roku by to mal neurolog prehodnotit, a podľa stupna pretrvavajuceho postihnutia rozhodnut, ci ide o DMO (aj aku formu), alebo nie...nam do dvoch rokov pisali CTP a CKP. A mozes s tym "bojovat" cely zivot. Casto deti, ktore mali CTP, tak potom napr. v predskolskom, skolskom veku mozu byt viac unavene, nevladzu tolko behat, skakat a pod.,potrebuju viac oddychu, ale mozu byt aj vrcholovi sportovci... je to naozaj individualne... aj ja si myslim, ze u vas je to stale asi hypotonia 😕

cmilka
24. zář 2011

@sisstin pekne 🙂 , ja som teraz po prvykrat odolala a neobjednala nic 😀 😀

sisstin
autor
24. zář 2011

@cmilka no já na to využiju své peníze k mému svátku, jinak bych neměla prachy 😝 kde jsou doby, co jsem brala každý měsíc za x tisíc 😝 ale je pravda, že v té školce to fakt neunosí...už neberu žádné košile a kalhoty s páskama a bůh ví co, hlavně, aby to šlo dobře oblíct 😝