Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
26. zář 2011

@sisstin tak to budeš muset napsat ježíškovi🙂

sisstin
autor
26. zář 2011

@dadlenka no to asi neklapne, z prachů od Ježíška budu mít zaplacenou na tři měsíce školku 😅 😅 😅

smardik
26. zář 2011

@sisstin máš stejného ježíška jak my, my z něj zas zaplatíme jesle 😀 😀 😀 😀 😀

dadlenka
26. zář 2011

@sisstin @smardik tak jà můžu psát jak urvaná a stejně pr..😀 potřebujeme udělat klukům nový pokoj, takže investice je předem jasná🙂 ale nestěžuju si 😉 von dostane to samý😀

smardik
26. zář 2011

@dadlenka no my nový pokoj taky plánujeme ale nevím kdy, až budu mít odvahu dát je na tuhle postel

sisstin
autor
26. zář 2011

tak Tygr vytuhnul už o půl sedmý...ty pondělky jsou pro něj nějaký náročný 😅 😅 😅 kdo chcete, tak mrkněte sem na blog, mám tam kousek z dnešní logo..snad je aspon trošku slyšet něco...nechci to dávat na youtube, když jde jenom o zvuk 😉

http://tichysvet.blogspot.com/2011/09/logopedie...

dalea
26. zář 2011

@sisstin Teeeda,on krasne spolupracuje a aj ta vyslovnost je takto po slabikach dobra 🙂

sisstin
autor
26. zář 2011

@dalea no po slabikách to právě jde, ale jak mluví spontánně..tak samozřejmě "po jeho" 😉 jako jo, ono časem se to nesrozumitelný slovo mění v srozumitelný, ale jde to prostě brutálně, ale fakt brutálně pomalu 😉 a samozřejmě čím víc slov spojí, tím víc je to nesrozumitelnější 😉

jako logo říkala, že se ted hodně zlepšil...já to teda jako z pohledu laika nepoznám, ale prej jo 😕 😅

dalea
26. zář 2011

@sisstin No,to co tam bolo pocut,keby som nevedela,ze je to disfaticke dieta,tak by som povedala,ze to je bezne dieta,ktore piluje vyslovnost 😉 Ono to casom pojde,ale budes musiet mat bozsku trpezlivost a vydrz,,kym to pojde aj suvisle,celymi slovami 😅

sisstin
autor
26. zář 2011

@dalea já si vůbec neumím představit, jak ten dysfatickej mozek funguje 😕 on ty slabiky evidentně slyší, dokáže po tobě zopakovat cokoliv...ale v té spontánní mluvě to prostě nejde 😕 on řekne fakt čistě Pé- ťa ...a vzápětí se ho zeptáš, jak se jmenuje a vyleze z něho Íá 😅 😅 😅 😅

nebo některá slova říká fakt čistě, třeba "babí", a pak po něm chceš, aby řekl jenom hlásku "B" a vyleze z něho "P" atd. 😝 třeba mu dělá problém "K", při nácviku míst něho říká "D"..ale stačí mu klepnout na krk, kde se to K tvoří a řekne normálně K 😕

jako gramatiku ted nekomentuju, prostě on si to nepamatuje, co se s tím slovem dělá a jak se upravuje...dneska vzal boty, dal je na poličku a doprovodil to větou: Péta uklidit boty 😝 .

sisstin
autor
26. zář 2011

jo, a to jsem tu asi nepsala...hráli jsme pexeso a když jsem získala dvojici, tak se Tygr děsně radoval a komentoval to slovy "mám" 😅 😅 😅 páč to jako vždycky říká, když má něco dobře nebo najde tu dvojici (já jsem ho to tak naučila)...no ale, že by mně měl říct "máš", to už je nadlidsky těžký úkol 😝

dalea
26. zář 2011

@sisstin To som Ti este nepovedala,ze ja som si az donedavna myslela,ze to tigrovo íá,znamena- ja 😅 Ale je to fakt zvlastne,ako vie pekne slabikovat a ked to ma vyslovit spolu,tak je zas tam,kde bol predtym 😕 A to mam-mas,to sme si teda uzili,len u nas to bolo asi skor o echolaliach,hovorila,ako pocula 😝

jolinka
26. zář 2011

@sisstin inak to dobre vyslovovanie slov po slabikach a horsie v beznej reci mame aj my akurat na omnoho vyssom levli 😉 😉 😉 ale princip je ten isty... mnoho slov sa akoby ani nenamahala vyslovit zretelne, spravne, ked ju opravim a ona to slovo vyslovi zvlast tak je to spravne a vzapati v beznej reci opat patla.
Logico mania u nas pokracuje, skoda ze nemame viac casu, trebars to trenovat aj viac krat denne, Kati tak zvlada max. do 10 listov, potom ju to uz unavi, tak ju vystrieda Johi, zatial sme riesili len subory nad 3 roky, to da na 80 az 90 percent, sem tam z tych 6tich veci nieco nevie, alebo jej musim viac pomahat, myslim ze ked prejdeme na 4 a 5 rocne subory, uspesnost poklesne, predsa ked sme riesili z pocitaca jednak sa nemusela sustredovat na priradovanie koliesok, jednak si vyberala co chce riesit a asi som jej aj viac pomahala...

Ale je to dobre fakt na rozvoj... 🙂 🙂 , i na tu slovnu zasobu, osvojujeme si pojmy, ktore v beznej reci az tak nepouziivame, uci ju to logicky rozmyslat, cim viac riesime, tym viac prichadza na system ako sa priraduju veci logicky k sebe.

dalea
26. zář 2011

@jolinka Tak to Logico v dobrom zavidim,skoda,ze si to tu nemam kde pozicat,kupit sa nam to fakt neoplati,kvoli jej pamati,to by malo zmysel fakt kazdy list raz,max. 2krat ,aby musela aj rozmyslat: 😝 Potom by to robila uz bez rozmyslania 😠

jolinka
26. zář 2011

@dalea kup si teda iba ramik a subory ti mozeme poziciat a potom vratite.

jolinka
26. zář 2011

@dalea inak aj ja sa obavam trochu toho, ze ked vsetko poriesime Kati vyhlasi, ze to som uz mala a slus, skoncili sme 😲

sisstin
autor
27. zář 2011

Bré ráno,

@jolinka Joli, no mají to tak prý všechny děti s dysfázií, které mají nějaké problémy s expresí. Já si to laicky vysvětluju, že prostě v té běžné řeči při spojení více slov to ten mozek nedokáže nějak zpracovat, a nedává signály puse, aby to říkala správně 😕 taky pro ně je to asi namáhavé, protože nad každým tím slovem musejí přemýšlet, nejde jim to asi tak spontánně jako běžným dětem...Kati má pomalejší tempo řeči? 😕

@dalea no já myslím, že jenom o paměti to není, toho bych se nebála 😉 třeba ty úkoly na zrakový rozlišování, tam to stejně prostě hledat musí, nejde o to, že by se to naučila nazpamět 😉 no Tygrovi to fakt nevadí, že to děláme furt dokola...pořád se najde pár úloh, které mu moc nejdou.... 😝

sisstin
autor
27. zář 2011

jinak dneska mají to divadýlko, jsem to Tygrovi radši ani neříkala 😅 😅 😅 😅 dneska maj k obědu zapečené filé, tak to se obávám, že to bude mít stejný úspěch jako včerejší segedýn 😅 😅 😅 😅 😅

dneska ho tam zas vítal ten stejnej chlapeček, ukazoval mu nějaký pejsky z moduritu, co dostal od maminky...on je tak roztomilej a hodnej, je už teda větší...to bude předškolák, mluví teda dle mýho normálně...já bych si ničeho nevšimla...normálně mu je rozumět a tak...ale u těhle větších dětí já opožděný vývoj řeči fakt nepoznám 😕

ygreen
27. zář 2011

ahoj holky
včera normoš den, obě děti mají rýmu jako trám 😖

včera mě rozněžnil Tobík - řekla jsem mu "řekni máma" (on na tohle řekni neco nereaguje, neumí odpovědět a máma už asi měsíc užívá když má problém a nabírá na pláč - mama mama béééééé 😅 ) a on ke mě přišel, pohladil mě po obličeji a takovým hlubokým něžným hlasem řekl máma 😅 😅 😅 😅 no skoro jsem si krupla do trenýrek, co vám budu povídat 😅 😅 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

sisstin
autor
27. zář 2011

to mi připomíná, že Tygr teoreticky ví, že se na mě volá "mamí", a že se něco dělá s "mámou"...to na požádání řekne...ale když mluví normálně, tak jsem furt jen "máma" 😝

dadlenka
27. zář 2011

taky přeju dobré ráno🙂 Kryštof opět radostně ve školce, náladu mu nezkazilo ani to, že se včera polil při malování červenou barvou😀
@sisstin a půjdou do divadla, nebo divadlo přijde do školky? Kryštof by ještě takovou zábavu nedal, třeba se to bude Tygrovi líbit. Jinak segedýn nepozřou skoro všechny malé děti, moji starší synové začali jíst zelí nejdřív v 6 letech, donedávna Daneček zelí vůbec nejedl a vybíral ho z talíře.
Jinak se musím pochlubit (i když klepu na největší dřevo, co doma máme😀) Kryštof začíná opakovat slova, naučil se tak slovo nahou(nahoru) a tototu (dobrou chuť) snaží se opakovat skoro všechno, co řekneme, mimoto taky všechno opakuje i s gesty, on i před tím napodoboval, ale většinou to, co ho hodně zaujalo a bavilo, teď je to naše opička, ale DÍKY za to🙂

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka ee, divadýlko bude ve školce...oni s těma malýma dětma nejezdí nikam, páč v buse jsou důchodci agresivní...nechtějí ty děti pustit sednout, maj miliony keců...děti padaj, nemaj se kde držet atd. No já právě vím, že Tygra tohle taky nezajímá....tak jsem zvědavá, co bude říkat učitelka, jak to dal 😝

jinak tím opakováním to fakt začíná, to je super pokrok 🙂

ygreen
27. zář 2011

@dadlenka super. hele kdy Kris začal mluvit - prostě aktivně užívat víc než cca 10 slov?

ygreen
27. zář 2011

tak to Tobík by byl z divadýlka asi hin 😉

dadlenka
27. zář 2011

@ygreen to je tak krásný, taky jsem skoro brečela, když jsem začala být máma, ale že to ti kluci umí, rozbalí to svoje srdíčko a člověk je naměkko🙂
@sisstin to je zajímavý, asi to má každý jinak, protože Kryštof po mě až do teď skoro nic nezopakoval, ale normálně na mě cca 3 měsíce volá mámo, a říká, že chce mámu, ale zase mami mi neřekne moje varianty jsou máma, mámo, mámu a mámomo (maminčino)🙂

ygreen
27. zář 2011

normálně je mi ho ale líto a on je tááák statečnej, každý ráno se snídaní musí vypít 15ml toho oleje Eye q a 5ml Nootropilu. Já mám 10ml stříkačku a tak dvě plný. První dá okey. Dám mu jednu plnou oleje a druhou půl na půl - tu dává líp. Z toho oleje se občas nadáví. Ale začala jsem mu dávat k snídani jen mixovaný um s banánem (miluje to děsně), tak mu to stříkám do pusy a on hned zapíjí. Je to fakt malej hrdina. Až budu dávat jen 5ml oleje a 5ml nootropilu (asi do té doby než půjde do školy 😀 😀 😀 😀 ) tak už to bude okey 😅

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka to já se ho zeptám: jak na mě zavoláš? A on řekne: mamíííí....nebo se ho zeptám, s kým půjdeš ven...a on řekne: mámou... ale pak když o tom mluví sám od sebe, tak furt jen máma...volá na mě máma atd. On to jako na otázku ví, ale spontánně to opět nepoužívá 😉

dadlenka
27. zář 2011

@ygreen Kryštof říkal 10 slov cca ve dvou letech (slov jako ham, iii, pá atd.🙂) ) největší pokrok pozoruju od 2,5 let, kdy ta komunikace nebyla sporadická, ale už nejenom ukazoval, ale i pojmenovával, šlo to ruku v ruce i s hraním...
@sisstin důchodci jsou samostatná kapitola😀 jinak s tím divadle uvidíš, přinejhorším si prostě půjde hrát, nebo dělat logico😀, ale třeba zaujmou, moje mamka hraje divadlo pro děti, ale stylem, že si s dětma hraje, půjčí jim loutky, maňásky, děti hrají s ní, není to takové klasické sedět, mlčet a dívat se a to představení zvládnou i úplně malé děti, takže bude záležet i na stylu divadla🙂

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka no tak to si myslím, že by to bylo spíš horší..kdyby po něm někdo něco chtěl 😅 😅 😅 😅 😅 😅 ale tak on v té školce asi prudit nebude...ale kdyby byl se mnou sám, tak by tam určitě být nechtěl 😝

ygreen
27. zář 2011

já vám nevím, Tobís tak jednou za týden něco zopakuje nádherně a už to neřekne - už zopakoval za poslední dobu - čiči, gamel (gargamel), ty, tytyty a doprovodil to i gestem, tři, ahoj