Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. zář 2011

@ygreen jj, tak to ale je....Tygr taky zopakuje cokoliv, ale prostě aktivně to nepoužívá...ale i tak to opakování je většinou při rozvoji řeči 😉

já jsem třeba zjistila, že Tygr má i tu aktivní zásobu fakt velikou..když se ho ptám, co je xy a ukážu na to, tak Tygr to prostě vyjmenuje: skřín, stůl, počítač atd., sice po jeho...ale prostě to pojmenuje....ale sám by o tom mluvit nezačal 😉

sisstin
autor
27. zář 2011

@ygreen ale jednou za týden je fakt málo, já myslela spíš takový fakt to aktivní opakování 😉

ygreen
27. zář 2011

@dadlenka dík. Tobís teď nabírá pasivní a sem tam něco vysloví. Vlastně teprve před necelým měsícem začal na 100% sdílet pozornost, to se stále zlepšuje, už sdílí i venku, takže se konečně ZAJÍMÁ. Ta hra se taky teď rozvinula - vlastně nejvíc si teď asi prohlíží knížky, hraje si s panenkama a plyšákama, na piánko, pouští si písničky a tančí a stáááále ho mám za prdelkou a něco prohlížíme, děláme, chodí pro mě i jen tak k pc abych byla s ním, když je reklama, abych jako taky viděla a byla s ním 😀 A když může hraje si na pc. Po dvou dnech začal manipulovat myší jednou rukou a normálně profi, že okoukal jak na to a když mu pustím pc, tak normálně najede na ikonu, odkliká okey a star a pak v menu yi vybírá to co má rád, co ho baví nejvíc, nechá obtížnost která tam je a odkliká okey a přeskočit nápověděu a jede - samostatná jednotka. Akorát že chce abych byla s ním a dívala se - chválila jak mu to jde a když dělá srandičky a naschvál dává špatné věci, aby se tam ty postavičky jako zlobily, tak zase chce abych to viděla a řehtala se s ním 😀 😅

dadlenka
27. zář 2011

@sisstin tak u nás opačně, co nezná a nepoužívá nezopakuje. On slova, která neumí říct, ale zná jejich význam hmhá, po delší době užívání mu docvakne a už to slovo i říká - kytička už není hmhmhm, ale tititi
Až teď to nahoru zopakoval, ale to ví, co to znamená, potřeboval se domluvit s bráchama, protože stavěli kuličkodráhu a Kryštof megalomansky postavil cca 2 m vysokej tubus a vždycky jsme ho museli vzít nahoru!! aby mohl připojit ty kusy, které byly už tak vysoko, že na ně nedosáhl a potom mohl slavnostně ty kuličky pustit dolů....

ygreen
27. zář 2011

@sisstin nene aktivně zatím neopakuje, to jsou takové výstřely do tmy. Třeba zpívám písničku a namířím na něj prst a řeknu "ty" a on na sebe namíří prst a řekne "ty",a le pak šlus i když zpívám to samé. ještě ta řeč k tomu není. Teď hodně žvatlá svým žargonem,ale nejsem ještě schopná rozlišit co je co.
Ale snad se blíská na lepší časy, páč na požádání po mě opakuje ano (noooo) a včera to máma. On jak se stal teď přístupný a na požádání dělá věci - napodobuje, ukazuje, nosí, tak možná i bude zkoušet to mluvení. S logopedkou dělali zvuky strojů a podařilo se jí z něj vyloudit asi dva aby zopakoval, tak úspěch. Ale na konci srpna na tom BERA říkala mudra že to k mluvení ještě není.

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka no ono to bude asi taky trošku jiný, páč asi Tygr už nemá slovo, u kterýho by neznal význam 😉 takže on ho zopakuje, ale v té spontánní mluvě prostě ne-e 😉 to je právě tím, jak oni si neumí vybavit ten motoricko-kynetický vzorec slova....on to slovo zná, ale prostě když ho má říct, tak si nepamatuje, jak ho říct 😉

@ygreen jj, u vás je na nějaký aktivnější mluvení ještě brzo....to počítej, že to bude ještě chvíli trvat 😉 ale jinak pokroky jsou fakt skvělý 🙂

dadlenka
27. zář 2011

@ygreen ono je těžký odhadnout, jak rychle to půjde, podle mě to mluvení jde vždycky až nakonec, u nás se nejdřív objevilo sdílení, ukazování, potom začal některé věci pojmenovávat, začal si jinak hrát. to mluvení je až vrchol ledovce, nejdřív musí být v pořádku ty základy a potom to jde dál. Třeba zrovna Tygr se potom rozmluvil strašně rychle, to Kryštofovi tak rychle slůvka nenaskakují, podle mě i proto, že ještě stále nemá porozumění k věku, takže jakmile rozumí - mluví a zlepšuje se, jak se zlepšuje porozumění. Ae to je jenom můj názor🙂

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka ale zas jako rychleji to jde já nevím, poslední 3 měsíce, max. půl roku....to ted jsem fakt zaznamenala, že se ta slovní zásoba aktivní hrozně zvětšila....ono to asi tak musí být, že dítě nejdřív nabere tu zásobu, pak se mu zlepší gramatika a až posledně ta výslovnost 😕

leporelo
27. zář 2011

Ahoj, vkládám nějaké ukázky z toho Logopsa ( Jak pes Logopes učil děti mluvit- logopedie pro děti od 4 do 7 let, autor Ivana Novotná, nakladatelství CPress

sisstin
autor
27. zář 2011

@leporelo tý jo, to vypadá fakt dobře...to asi pořídim 🙂

leporelo
27. zář 2011

@sisstin Jde to přečíst hůř než jsem čekala 🙂 Jestli budete chtít můžu nějak detailněji nafotit ty otázky.

sisstin
autor
27. zář 2011

@leporelo já to rozluštila 😉

smardik
27. zář 2011

ahoj holky, my před chvíli dokreslili tak si kluci hrají a já dělám oběd, pak půjdeme stavět kostky 🙂 🙂 a cvičit porozumění

já k mluvení nic nového nemám, Tomovi bych řekla slov spíš ubylo, říkal tady, na, čiči a ted tady a na vůbec a čiči moc taky ne, dřív to říkal hodně a ted vidí kočku a usměje se, jako že on ví co to je a konec. aktivně fakt používá ne, neci, ham, hu - pro vše co jede, ššš a to je vše

a Honzík taky dlouho žádné nové slovo ☹ doufám že je to fakt jen tím, že to vidí u bráchy tak nemluví

ygreen
27. zář 2011

však mě to mluvení netýrá, my si rozumíme. Hlavně ať mu zmizí to ignorování a budu happy, pak to porozumění ať se lepší a rozvíjí hru. Pak se pořeší to mluvení 😉

sisstin
autor
27. zář 2011

@smardik no je to prý častý, že sourozenci dysfatických dětí mají opožděný vývoj řeči 😉 on je Honzík ještě malý....rozumí dobře, tak bych to nějak nehrotila 😉

smardik
27. zář 2011

@sisstin snad máš pravdu, já chci aspon jedno dítko normální 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale rozumí to fakt, a mnam mnam a ham ham mu jde úžasně, to je chodící kyselina

dadlenka
27. zář 2011

@sisstin no já si vzpomíná, že když mě Kryštof 10 slov, tak Tygr nemluvil a potom ho během několika týdnů předhonil brutálně a hodně brzo začal i slova spojovat, to třeba Kryštof až po necelém roce, co začal mluvit. Proto o tom píšu jako o rychlovce🙂

ygreen
27. zář 2011

Tobiáš aktivně užívá - mama, na, ne, ano, hmm, mňam, teď (na tři, dva, jedna...). Jestli ještě něco jiného tak to nerozliším v tom žvatlání. Říká snad něco jakoa akbar, když dostane a on se pak plácá. Pak něco co nahrazuje gól, apod.

sisstin
autor
27. zář 2011

@dadlenka no tuším, slova začal spojovat v 3,3roku 😕 to je pravda, že jako od docela brzo od tý doby, co začal vůbec nějak mluvit 😕 ale stejně oproti jenom OVR to jde brutus pomalu 😝

ygreen
27. zář 2011

Játipuju rozvoj mluvení u Tobího tak kolem vánoc a ve 4 by mohl spojovat dvě slova 😉 tak uvidíme co Tobík a jeho CNS na to 😀

leporelo
27. zář 2011

Pro velký úspěch vkládám detaily otázek. No, třeba nůši viděl Mára prvně v životě.

sisstin
autor
27. zář 2011

@leporelo ty vole, nůše 😅 😅 😅 😅 😅 😅 tak to jestli Máru nezajímaj klasický pohádky jako Tygra, tak to ani vědět nemůže 😅 ale fakt se mi ten Logočokl líbí 🙂

smardik
27. zář 2011

@leporelo vypadá to super ale je to na Tomíka ještě moc těžké, on první musí porozumět základům a pak můžeme jít dál ale do budoucna se mi to líbí

@ygreen já teda u Tomíka řeč neodhaduju vůbec

sisstin
autor
27. zář 2011

a hádejte, kdo jde dneska pařit? 😀 😀 😀 😀

smardik
27. zář 2011

@sisstin 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 že by siss 🙂 🙂. My jdeme v pátek na bowling pokud naši pohlídají kluky

leporelo
27. zář 2011

@sisstin íá?

sisstin
autor
27. zář 2011

@leporelo Ïá bude mít pařbu u babičky v posteli 😅 😅 😅 😅 😅 ale nesmím to přehnat, páč naši zejtra nebudou doma...a nechci, aby mi bylo blifno a Tygra celej den na krku 😅 😅 😅 😅

leporelo
27. zář 2011

@smardik Je mi to jasný. Já myslela spíš pro Tygra nebo pro Kati a Leu, ale pro ty to bude zase už moc lehké. Pro Toma a Tobiho je to tip do brzké budoucnosti 🙂 .

smardik
27. zář 2011

@leporelo já si takové tipy ukládám, časem k tomu dospějeme i my 🙂

no nic já se zvedám a jdeme stavět kostky 😀 😀 😀

leporelo
27. zář 2011

@sisstin Já jsem úplně zapomněla na ten svátek! Takže školka má asi zavřeno ☹ , ale zase v tom případě nemusím do práce... jenom nevím která šichta je horší.