Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. říj 2011

@smardik já posílala minulý týden paní balík, a 4 dny to pak leželo na poště a dle netu bylo připravováno k doručení..jako bylo to už na domovské poště, jen to prostě nikdo nedoručil 😝

smardik
3. říj 2011

@sisstin já se dneska na poště ptala a nic tam není, uvidím co mi napíšu z té firmy kde jsem to brala

sisstin
autor
3. říj 2011

pro mě měla dneska logo už přichystaný ty hry...Dráčka Fráčka objedná..tak se mě ptala, jestli by mi neva, kdyby byl už použitej..ale jako ve výborným stavu..tak jsem řekla, že jo..aspon to bude levnější 😝 ještě jsem si to u ní nechala...navíc byl u toho Tygr a ten by to pak hned chtěl doma hrát 😝 a k Vánocům bych měla kulový 😅

ygreen
3. říj 2011

@mariap má malá vyšetřený sluch? V tomhle věku by bylo ideální BERA vyšetření. Přijde ti že slyší normálně?

Thea si imaginárně hraje od roka, dává miminkům mlíčko, vozí je v kočíku, dává je do postýlky.
Holky Tobík se naučil smrkat a dělá dobrý den, podá ruku a zatřepe, ale samo jako ten "druhý", jako odpověď. Byli jsme dnes v Lidlu pro pyžamka a punčocháče a super, hlavně ty klučičí pyžama s vlkem jsou hrozně hezkýýý a punčocháče tlustý, měkkoučký, heboučký za 59,90,- Nádhera.
Cestou zpátky jsme byli na hřišti s Tobim si hrála 3,5 letá holčička, krásně si vyhráli - honili se, klouzali, houpali, byli v domečku, no užil si to. Pak jsme mu dali 4,- a doběhl si do naší oblíbené lékárny pro vit. lízátko (lékárnice nás dobře znají tak ví co a jak).
Tobča teď pořád vymýšlí různé "hry" - iniciuje je a vymýšlí je. Dnes když jsem ho oblíkala a dávala jsem mu tepláky tak mi do nohavic strkal ruce a dělal "sem patří ruce" a hrozně se chlámal a utíkal mi a řádil. A venku jsme na střídačku chodili po obrubnících a když jsem chodila já, tak do mě zezadu strkal a chtěl abych se zapotácela a děsně se hihňal. Nebo viděl, když jsem po manželovi v Lidlu hodila krabičku s pyžamem a on ji chytil. Tak pak Tobís dělal to samé a manželovi pořád něco házel;oD
No a sdílení pozornosti už je skvělý i k třeba tátovi. Dnes např. v Lidlu jsem mu dala do ruky mražený šneky a MM koukal jinam a Tobík ho šťouchl do břicha aby ho upozornil a prstem ukázal na šneky a díval se na muže, prostě ukázkové sdílení. a pak to dělal se všema cizíma jídlama, která jsem mu dala do ruky - mušle, žabí stehýnka, apod.

ygreen
3. říj 2011

jo a s MM jsme si dali za úkol vyprdnout se do pátka na nějaké cvičení "IQ", ale naučíme Tobíka zdravit. Chci aby pochopil jak je superrrrr zdravit první. Takže aˇž přijdeme ke Krejčířový a ona mu podá ruku tak pěkně potřepe a bude "přímo zírat" do očí 😀 😀 😀

Jo jinak dnes dělal nějaké úkoly na tom pc Bořek Stavitel Lunapark a sám to dělá tak dlouho (třeba 3x) než to pochopí a zvládnul už všechny úkoly úplně sám i nejtěžší level, aniž bysme mu cokoliv vysvětlovali. A pohádky a tv - pche nezájem, pc nebo nic 😀

sisstin
autor
3. říj 2011

@ygreen no tak teda Tygr nezdraví nikdy jako první 😅 😅 😅

ygreen
3. říj 2011

@sisstin díky krásná vílo díky 😀 😀 😀 😀 😀
teď píšu na FB - co vy na to?

jolinka
3. říj 2011

@sisstin ozaj siss, ten balik od nas uz mate, dosiel do Bratislavy?

sisstin
autor
3. říj 2011

@jolinka jj, už mi ho MP v pátek doveze 😀 😀 😀 😀

ygreen
3. říj 2011

jé holky a musim vám ještě napsat jak se tobiáš změnil v ohledu sociálna - máme velikýho psa a nikdy k němu neměl vztah, spíš ho ignoroval, nebo zlobil, na požádání pohladil. Hrál si s ním jen na zahradě, že mu házel míček, nebo s ním běhal. Teď pořád Edu hladí, mucká mu uši, pořád se olem něj motá, Eda neví co si o tom jako myslet 😀 A hrozně je vidět, jak chce aby ten Eda byl u MM a Tobča ho tak chce hladit a kouká pořád na tátu jestli to jako vidí.
No ale hlavně jeho vztah k Thee. Dřív jí bral jako mimino, odignoroval ji, něco jí podal, pohladil, nechtěl aby mu brala hračky, apod. Teď za posledních pár dní vyhledává její společnost, hladí jí, hraje si s ní - ona pod gaučem, on na gauči a bafá na ní a hrozně se mu to líbí, smějou se na sebe. Taky se mu líbí když běhá a Thea za ním s pištěním leze po 4.

Jé a taky je úslužnej. Třeba jsem si teď zapoměla Eiskaffe na stolku a on mi ho přinesl k pc, nebo když najde drobný na zemi, tak mi je dává a má hroznou radost když ho pochválím 😀 😀 😀 😀

dadlenka
3. říj 2011

@ygreen to je šikulka🙂 úplně z tvých příspěvků čiší radost🙂 úplně tě chápu, Kryštof taky dělá pokroky, rozvíjí se uněj řeč, hra i sociálno. Opakuje slova, hraje si krásně- postaví si koleje a jezdí si, udělal si z kuličkové dráhy křovinořez a seká trávu(koberec), neustále nás napodobuje a spolupracuje!! při práci- např. Hrabal listí a nakládal na kolečka a odvážel, to vše s bráchy

evaje
3. říj 2011

@sisstin Ahojky, já tu anglinu zvažovala už dřív a raději jsem to zamítla. Teď jsem ale šla s tím menším na zkušební hodinu a Maty se zapojoval, tak jsem ho dala mezi prťata. Oni se za ten rok učí jen pár slov a jde spíš o to, že nasákne, než aby mluvil. Jsem si říkala, že to bude plus do školy. Je to super vedené, formou hry, vůbec do ničeho ho netlačí a zdá se mě, že se navíc procvičí v barvách, počítání, pojmenovávání různých věcí. Dnes reagoval perfektně, chápal uplně všechno, takže snad to bude dobrý. Nebiflujou výslovnost a ani ho nikdo neopravuje..Je to asi o poslechu. Spíš mě to připadá, že je to takové vcítění se do té řeči. Jako že se učí rozlišovat, poslouchat, co ona říká, že to zní jinak. Paradoxně si myslím,, že mu to může pomáhat. Zítra máme logo, tak to prodiskutuju. Třeba pak bude ve výhodě ve škole, že už se s tím jazykem setkal. S tím nástupem ještě uvidíme podle psycholožky. K ale zápisu stejně musí. Tak ahojky a držte se

sisstin
autor
4. říj 2011

@evaje no tam je problém u té expresivní dysfázie, že se dítě musí učit dva rozlišné motoricko-kynetické vzorce slova. Což je problém 😉 proto pak děti, které mají dysfázii, tak pak míchají oba dva jazyky dohromady, třeba v češtině se snaží užít anglickou gramatiku atd. Prostě v tom maj mega miš maš 😉 ale Maty mi na dysfázku teda nepřijde, to je fakt spíš jenom dysartrie...a tam určitě s dvěmi jazyky problém není, to max. ve výslovnosti...to by mu třeba i ta aj mohla jít líp 😉

sisstin
autor
4. říj 2011

tak jsem objednala komplet MiniLuk 😝 příští týden by to mělo přijít 😝 vyšlo to nakonec s poštovným na 2350 😉 v pátek MP doveze Logico od @jolinka a dárky jsou všechny 😎

dalea
4. říj 2011

Ahojte,ja tiez chcem napisat,ze Lea sa velmi zlepsila v tom kontakte s rovesnikmi,uz medzi nimi skoro nevidim rozdiel a to je co povedat 😉 A konecne nam miznu uz aj tie repet. pohyby,este na konci minuleho skol. roka,vzdy ,ked rano vosla do triedy,tak sa zacala tocit,alebo kyvat,kym sa dostala do" normalu" 😠 A teraz uz vidim,ze to vymizlo,dnes vosla do triedy a hned ku dievcatkam k detskej kuchynke,so slovami,ze aj ona si ide ku nim sadnut 😵 A skolku si tohto roku fakt uzivam,minuly rok to bola hroza 😝 Ale aby to nebolo vsetko super,tak vcera mali zase spoluziaci v triede "striptiz" 😅 😠

sisstin
autor
4. říj 2011

@dalea 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 já fakt nemůžu 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

dalea
4. říj 2011

@sisstin Vecer pojde s babkou na detsku omsu,tak jej hadam bude odpustene 😅 😀 A je velmi zaujimave to,ze ona v kostole je ako anjel,krasne vydrzi celu hodinu,bola sice iba druhy krat minuly tyzden,ale normalne som to riskla a poslala ju uplne dopredu s ostatnymi detmi a bolo to bez problemov 😉 Takze respekt a poslusnost odteraz chodime cvicit do kostola 😅 A najzaujimavejsie je to,ako z kazdej strany pocuvam od ludi z nasej obce,aka je ta Lea rozumna a smela,ako sa kazdemu prihovori a pekne sa s nimi porozprava 😅 Proste ukazkove dieta s vyvinovou poruchou reci a jazyka 😅 😅

deina
4. říj 2011

@ygreen, Tobimu robili aj EEG, vsak? Ako to prebieha? Dostali sme s Matkom termin nielen na Beraphon, ale napokon aj na EEG, vraj sa to bude robit v spanku a mame prist rano o deviatej, vobec si to neviem predstavit. Ako by mohol zaspat o deviatej rano? 😝 V pokynoch pisu, ze ho mam dat neskor spat vecer a rano skor zobudit, ale to by som ho vobec nesmela dat spat, aby potom spal o deviatej rano. Ako dlho to asi trva?

ygreen
4. říj 2011

@deina tak EEG nám dělala na neurologii v ordinaci, normálně Tobiáš ležel, na hlavu mu dala takovou "koupací" čepici s elektrodama a lehnul si a musel ležet, nesměl se hýbat a natáčela se ta činnost mozku a sestřička mu ukazovala knížku z dálky, aby se nehýbal a vydržel. Pak mu tam na pár minut dala před oči takové světlo, které v různých intenzitách blikalo, jakože fakt hodně a on do něj koukal. Vadí i pohnutí nohy, nebo natočení hlavy. Takže já u něj klečela a držela nožky a povídala mu a hlídala jsem ho zatímco koukal na ty knížky. Trvalo to asi 15-20 minut.

BERA - ráno jsme měli dorazit do 11 - ubytovali nás na pokoji, šli jsme na úvodní vyšetření, tam mu vyholili na hlavě takové kolečko, pak nás poslali na tympanologii, bo jak se to jmenovalo, pak nám dali oběd, pak si tam Tobís hrál s dětma, pak jsme se šli projít po centru, večeře, pohádky spolu s jinými dětmi a jinak jsem ho tam zabavovala jak jsem mohla, po městě jsme chodili pěšky abych ho utahala a večer kolem 20,30 usnul jako dřevo, tak mu sestřička dala 10 minut než vytuhnul a pak připravila notebook, nalepila mu na hlavu elektrody, nasadila taková veliká sluchátka a čekalo se než přijde docentka, ta pak u něj seděla a pouštěla něco do těch sluchátek a sledovala to rovnou na monitoru notebooku. Trvalo to asi 45minut pak to sbalila a pro nás přijel tchánovec a asi ve 22 jsem odjeli domů.

Tobiáš oboje zvládnul skvěle, ani jsem to nečekala 😉

jolinka
4. říj 2011

@deina na eeg nemusi byt vyslovene v tvrdom spanku staci aby bol klude. nas zavolali okolo obeda, zaspal mi po ceste v buse na rukach, tak nas hned vzali dnu, ja som sedela v kresle, nasadili tu ciapku sdrotikmi a maly driemal na mne. tiez mal okolo 2 rokov.

sisstin
autor
4. říj 2011

@deina jak píše Joli, nemusí spát..ale nesmí se hýbat...Tygr to dal taky v bdělém stavu, ale chce to poměrně spolupracující dítě 😉

andreabe
4. říj 2011

@deina nam EEG nerobili v spanku, staci, ze dieta sedi a nehybe sa, nekrici..Trvalo 20 minut a bolo to uplne v poho, hlavne, aby mal dobru naladu, treba vziat nejaky film,pesnicku na mt,alebo fotaku,oblubenu knizku.. 😉

ygreen
4. říj 2011

@andreabe mě na eeg říkala sestra že notebook s filmem nee, že mozek reaguje jinak než v klidovém stavu

sisstin
autor
4. říj 2011

@ygreen no ono asi jak kde, páč co vím, tak v některých ordinacích to DVD už dokonce mají a pouští automaticky 😉

smardik
4. říj 2011

holky mám absták,skoro celé odpoledne mi nešel net

Tomík zas šikulka-čůral do nočníku,papal.Hráli prý fotbal tak pořád říká ba=balon,ukazuje ven a ukazuje na nohy 🙂.

Je z těch jeslí vyřízený,už v půl sedmé chtěl jít spát, v 19 to už nešlo vydržet a dala jsem ho, usnul hned

sisstin
autor
4. říj 2011

@smardik tak tomu ty jesličky fakt svědčí, super 😉 a ještě i řekne, co tam dělal 🙂

smardik
4. říj 2011

@sisstin svědčí,chodí vysmatý,jí,čůrá. no zatím říkal jen ham ham a dneska ten fotbal,víc ještě neřekne.ale je spokojený takže báječný 🙂

jsem zvědavá jak se mu bude líbit až bude něco tvořit,včera jsem chtěla sbírat kaštany,zůstalo jen u pokusu

smardik
4. říj 2011

ale strašně chce říkat co dělal,vždycky tam vtáhne toho kdo pro něj přišel a ukazuje s čím si hrál, touha po té komunikaci,sdílení zážitků u něj fakt je

sisstin
autor
4. říj 2011

@smardik to je Jani super, Tygr to taky tak vždycky měl 😉 jsou dysfatický dětičky, který prostě tu komunikaci vzdávají, vědí, že jim nejde mluvit....tak radši nedělají nic, bývají negativistické atd., to je zrovna třeba jak u Tygra, tak u Tomáška fajn, že jsou to docela pohodáři...Tygr se protlemi 80% dne 😝

smardik
4. říj 2011

@sisstin jo ono je to super,nejde mu mluvit tak to ukazuje rukama,nohama ale rozuměj co chce básník říci. s tím bujuju že jak u té věci nejsem nevím co se dělo a on se na mě zlobí,brečí,vzteká se.Naštěstí mají super učitelky a fakt hlásí co celý den dělali takže si to domyslím

ale musím říct on kecá dost,jen jsou to slova co neumím identikovat,hraje si a kecá,chce něco a kecá pusu nezavře,jen nerozumíš slovům. ale dneska se mi zdálo že jak řeknu jedem za dětma tak on řekne didi takže to budou děti