Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
4. říj 2011

jo a mám mu prý koupit papučky 😀 😀 😀 chudák nemá ani papuče,ale doma mi chodí bosky,tam mu dneska půjčili a byl v nich prý celý den.já mám pocit že mluví o jiném dítěti

jolinka
4. říj 2011

ahojte 🙂
@smardik Jani vidim ze mate pokroky opat a tiez Tobik od @ygreen mam z toho radost
Kati si dnes pytala UHOLY {ulohy 😉} take ako ma Petko 🙂... snazim sa aspon kazdy druhy den Logico a pomedzi to aj ine Sob bob, od Bednarovej listy a tak... stazuje nam to Matyho kazdovecerny plac, dufam ze to po 3 mesiacoch prejde, jak zacne o tej 6tej vecer tak do 9tej place, kym vsetci nejdu spat aj dnes sme riesili Logico ja s Matym na cicke 😝 a Kati pri mne, vyhoda ze to ma v ruke dieta a nie mama. 😉

my uz prechadzame na Logico 4 plus, Kati to celkom ide, akurat jej tazkosti robia protiklady a casove postupnosti, protiklady nechapala, ku pierku {lahky} priradila kona, ten mal byt pri slimakovi {ako rychly a pomaly}, to ze nechape slovo "protiklad" no budiz je to tazke slovo, ale celkove nechapala ten princip, napr. kysly sladky to jej nic nehovorili take pojmy. Ked jej dam vybrat ci je pierko lahke alebo tazke tak povie lahke ale ako dvojice to nechape 😒 ☹
v pohode zvlada take listy, kde treba hladat co chyba na obrazku alebo priradit nejake logicke suvislosti z bezneho zivota, umiestnenie predmetov, co k comu patri, aky predmet sa na co pouziva, co sa kedy oblieka, kde sa co uklada a tak...

Ideme zajtra k novej logopedicke, dufam ze dobre dopadneme nie ako zuzka s vercou, pred rokom sme boli u jednej a Kati sa jej bala, odvtedy sme neboli u ziadnej {hm moja chyba, trosku to skomplikovalo aj moje tehotenstvo a tak.. 😖} ako samozrejme ked porovnam s Petkom od @sisstin tak super expresia, vyslovnost, ale ako idu mesiace nevidim u Kati nejaku vyraznu zmenu k lepsiemu co sa tyka vyslovnosti, a cim je starsia tym viac vidno ze oproti rovesnikom viac patla a susle {mmch zajtra ma Kati 5 rokov 🙂 }... tak by som bola rada keby sa to viac pohlo dopredu.

smardik
4. říj 2011

@jolinka jesle dělají divy 😀 😀 😀 😀 😀 nebo mi ho vyměnili

Kati už je velká holka,přejeme všechno nejlepší k narozeninám,krásně je oslav princezno

jolinka
4. říj 2011

@smardik mozno i preto ze sa blizi Tomikovi ta magicka hranica Treti rok ked sa vela deti zvykne posunut dopredu. I ked samozrejme nie vsetky, niekedy to uplynie a vsetko po starom. Tom bude ale asi z prvej kategorie len tie pokroky su spociatku pomalsie ako u standartov, my sme uz ale vdacne za vsetko ze ? 😉 🙂 🙂

ygreen
4. říj 2011

@jolinka tak to obrovská gratulace Katince k narozeninám, je to velká slečna 😉 😉

smardik
4. říj 2011

@jolinka možná,nebo kombinace obojího 🙂,já tu směju představě jak jesličkové děti hráli fotbal 😀 😀 😀 😀 😀 ale super rozvíjí si motoriku.
já jsem štastná a vděčná za jakékoli, klidně i milimetrový pokrok,ale hlavně že pokroky jsou 🙂,jen to že mi dneska řekl ba,ukázal pryč-směr odkud přijel a ukázal na boty bylo krásné,dělí se o zážitky

jolinka
4. říj 2011

Inak, pozerala som Logico Picollo na slovenskych strankach, jak kukam tak kukam, do slovenciny bolo zatial prelozenych AZ 5 {slovom pat} suborov ☹ 😠 neskutocne daco.
v cestine je minimalne 51...
aj madari ich maju kopu, len sa to bojim objednat ze tam by uz vela uloh vyplyvalo zo znalosti jazyka, radsej by som slovenske

sisstin
autor
5. říj 2011

Dobré ráno,

tak Tygr už zařezává a jdu si pro něj dřív, o půl 12 a pak frčíme k té psycholožce. No jsem fakt zvědavá, co tam budeme řešit 😝 už nějak moc nemám pocit, že by jsme to potřebovali, tak uvidím, co si bude myslet ona.
@jolinka tak jsem to počítala a je jich 48 😉 jako v tom Piccolu už je docela slušnej výběr u nás..ale jak píšeš, to už bych se bála objednávat v cizím jazyce, u toho Piccola už na řeči a zadání dost záleží 😉

jolinka
5. říj 2011

@sisstin bre ranko... toto ze aj v cestine to deti myli, u nas dokonca viac ako madarcina, lebo tu deti povazuju za celkom iny jazyk a nemiesaju. kym cestina sa im myli, mame par rozpravok len v cestine a pochytali nejake vyrazy, Kati som nemohla oducit ze miesat nie je "michat" ... 😉
napr. pri nazvoch rastlin a zvierat su v cestine a slovencine dost velke rozdiely, uz len taka pupava a pampeliska

sisstin
autor
5. říj 2011

@jolinka jj, to je právě to.. 😉 a ještě vnitřnosti jsou dost jinak, a i některý jídlo 😅 😅 😅

sisstin
autor
5. říj 2011

@jolinka jo a jsem zvědavá, jak pořídíte u nové logo 🙂 jinak Tygr s tou úlohou kyselý-sladký atd. problémy nemá, ale co mu totálně nejde v tom Primu, jsou ty časové posloupnosti, to jako vůbec 😝

ygreen
5. říj 2011

já možná dělách chybu když Tobíse ještě neučím malá a velká, apod, co ☹ já jen tak při řeči třeba říkám, ukaž velké žluté a malé červené, ale to se orientuje podle barev

sisstin
autor
5. říj 2011

@ygreen no já ti nevím, pokud to porozumění není ještě moc ok...tak na malé-velké je fakt brzo..nejdřív by měl chápat to hlubší porozumění řeči a mít velkou pasivní slovní zásobu, než můžeš řešit malý- velký atd. 😉

sisstin
autor
5. říj 2011

@jolinka a všechno nejlepší umělkyni Katice k narozeninám!!! 😵 😵 😵

jolinka
5. říj 2011

@sisstin diki, uz sa obuvame a ideme 🙂

ygreen
5. říj 2011

@sisstin tak to jsem ráda, že něco nezanedbávám;oD

sisstin
autor
5. říj 2011

@ygreen jako u vás nejsem moc schopná ohodnotit, jak teda ten Tobís rozumí..páč na jednu stranu píšeš, že umí barvy (což je dost těžký), ale zas na druhou stranu, že to porozumění nemá nic moc 😕 že nemá to hlubší porozumění řeči a tak...

deina
5. říj 2011

@ygreen, @jolinka, @sisstin, @andreabe, dakujem k tomu EEG. My tu mame vyslovene napisane v papieroch, ze sa to bude robit v spanku a k tomu take "mile" pokyny, ako mam dosiahnut, aby spal. Rano o 9. 😝 Neviem si predstavit, zeby v bdelom stave nejako spolupracoval, mozno by chvilku obsedel, pravdepodobne by sa snazil zdrhnut. Ale budem musiet tomu lekarovi vysvetlit, ze nie je mozne, aby mi rano o 9 spal, to by musel byt minimalne od tretej rano hore a to hadam vazne nemyslia...

sisstin
autor
5. říj 2011

@deina no to spánkové EEG se většinou dělá večer, že jsi s dítětem přes noc hospitalizovaná...dají mu tu čepici a pak ho uspíš normálně...jako v 9ráno je fakt kravina, to by mi Tygr nikdy neusnul..ani kdyby šel spát v 11 a vstával v 5 😝

deina
5. říj 2011

@sisstin, ja to tomu doktorovi este vysvetlim. On akoby nikdy v zivote nepracoval s detmi, tak sa tvari (alebo su nemecke deti uplne ine ako nase). Minule sme boli tak, ze Mates siel ovela neskor spat ako zvycajne, vstal skor a aj tak siel na obed spat normalne.

sisstin
autor
5. říj 2011

@deina no některý doktoři jsou fakt mimo s těma představama, jak by mělo dítě spolupracovat 😝

deina
5. říj 2011

@sisstin, myslis, ze ma vobec zmysel, ak by mal maly dysfaziu, riesit to tuna? On mi po nemecky nerozumie, my sme obaja Slovaci, takze nemcinu pocuje ozaj len na ihrisku trosku a u lekarov. Nemame ani ziadnych znamych, ktori by boli Nemci. Ci je to jedno? Predpokladam, ze postup je potom viac menej rovnaky tu a v SR...

sisstin
autor
5. říj 2011

@deina no tak to záleží, jak to plánujete do budoucnosti 😉 při dysfázce se fakt další jazyk těžce nedoporučuje, hlavně teda u té čisté expresivní 😉 takže pokud se hodláte vrátit, tak bych vůbec němčinu neřešila...a spíš bych se snažila, aby s ní ani nepřišel do styku...ale pokud tam plánujete žít, tak to se tomu samozřejmě vyhnout nemůžete...no Krejčířová i tak doporučuje vynechat jeden jazyk (u vás by to byla teda slovenština), ale mně tohle přijde prostě nereálný úplně 😕

ygreen
5. říj 2011

@deina podle mě jsi to blbě pochopila, že sice máte v 9 nástup do nemocnice, ale oni vás ubytují, mají pro vás celodenní jídlo, malej půjde ještě na nějaké vyšetření a ty ho za celý den nesmíš nechat spát a večer to udělají. kdyby usnul během dne, tak to zkusí taky, ale většina dětí nespí tak tvrdě, aby to šlo.

@sisstin on se naučil barvy na pc na hravémučení. Jako třídit barvy umí už docela dlouho. To mu nedělá nejmenší problém. Třeba jak jsem viděla jak Malík dělá ty brčka. To by pochopil hned. Páč se něco někam strká a je to jasně dané. ale slovně ty barvy neumí stopro. Plete si to. Ale myslím, že umí červená, zelená, modrá, žlutá, černá, bílá, a často se strefí i do oranžové, fialové, šedé a růžové. Ale to na pc. Slovně umí fakt jen ten základ a to né vždy to dá. V tom Bořkovi (prosím tě dnes si MM přiveze z práce DVD tak to snad přepálí), se malují v pořadí potové laťky - co následuje - červená, červená, modrá, červená, červená ....... a to mu šlo po pár dnech, páč ho to nebavilo, nebylo to akční, ale teď už ty jednodušší vzorce dá.

Ad laše logopedka říkala že nedokáže určit kolik Tobík rozumí a kolik ne, páč vzdoruje a dost věcí nedělá protože doopravdy nechce. teď už vzdoruje tak z 15% co předtím a třeba podá They boty, podá plínky, dud, mlíčko odnese do kuchyně, donese Thee mlíko a dojde si pro svý bez scény, pochopí že brambůrky až po večeři, a hlavně dřív jsme Thee říkali "miminko" aby na ní 100% reagoval a teď už můžeme jen podle jména a i na babi a děda reaguje super.

Teď tu mám naše a krásně reaguje, sice nezdraví první,a le vůbec neignoruje a hned na oplátku zdravý. Já jsem zkusila mu neříkat - udělej ahoj, nebo pápá. Ale řeknu mu Tobí a jak se dělá a on pozdraví - jako první.

deina
5. říj 2011

@sisstin, my sa planujeme vratit. No asi uvidim, ako dopadne to EEG a Beraphon, co nam povie psychologicka a potom by mozno bolo lepsie skusit Dialog v BA alebo nieco podobne. Viem si predstavit, ze musi byt uplne mimo z toho ten maly, ked nanho odrazu rozprava niekto uplne neznamou recou. A to by potom asi ani nemecka skolka nebola dobry napad (o rok), ze? Inak vidim, ze napr Misko reaguje uplne inak na nemcinu, vpohode, aj v skolke sa krasne adaptoval (aj ked trosku svojsky, ale super, ze tam maju vecicky ako mikroskop a presypacie hodiny) a tie slovicka sa nanho chytaju. Ale pri Matkovi som dlho rozmyslala o tom, ci jemu ta nemcina neskodi.

ygreen
5. říj 2011

@deina Souhlasím se sisstin, jak to plánujete do budoucna? Ono ani byste tam neměli logo péči ve slovenštině a tak, to je dost naprd. A speciální škola logopedická a tak.

deina
5. říj 2011

@ygreen, ja neviem, ja som z tej nemciny tiez dost blba. 😅 Ale ako citam, tak citam, nic o celodennom vysetreni tu nevidim...

ygreen
5. říj 2011

@deina takže pokud to dobře chápu ty se bojíš dysfázky u mladšího synka?

sisstin
autor
5. říj 2011

@ygreen aha, takže barvy moc neumí 😉 to přiřazování nemá s porozuměním nic společnýho..přiřadí barvu, páč to prostě vidí 😉 ale názvy mu dělají problém..tak to potom jo 😉 mně právě přišlo divné, že by měl problém s porozuměním, ale švihal by názvy barev 😉

jinak Tygr to dobrý den a nashledanou miluje 😅 😅 😅 jak jsme šli do školky, tak jsme dole potkali sousedku, tak se zdravíme a Tygr hned "dobrý den"..a zavíráme dveře a Tygr okamžitě "nashledanou" a baba měla výtlem jako prase 😅 😅 😅 jinak i v obchodě, vezme si Tic tacy - řekne dobrý den, položí je na pult, dá ji prachy, ona mu to podá zpátky, Tygr řekne díky a nashledanou 😅 😅 😅 no akorát ta výslovnost že 😅 😅 😅

@deina tak on Matko je ještě fakt malý, ale většinou děti bez problému nemají tak nějak problémy se adaptovat na cizí řeč a rozumějí jí velmi rychle, ale zas píšeš, že on do styku s němčinou moc nepřijde 😕 no fakt těžko říct...ale pokud by měl fakt tu expresiví dysfázii, tak dvojjazyčnost hrozně ztěžuje tu reedukaci 😒

ygreen
5. říj 2011

@deina tak u nás to tak je, že vždy nastupuješ asi do 11 aby si tě zapsali, vyšetřili a mohli ti nacpat oběd. Prostě si platíš celodenní hospitalizaci. Nneí to o celodenním vyšetření ale celodenní hospitalizaci. přijdeš, projdeš nějakým vst. vyšetřením a máš volný režim abys utahala dítě, aby odpadlo brzy a tvrdě a mohli mu to večer udělat.

Ale tady někdo psal, jak byl myslím v Olomouci, nebo Ostravě na BERA a malej tonedal, že to bylo děsně hlučné. Já to říkala docentce která točila Tobíka a ta nehcápala, prý to je jen klapání a tiché a Tobís se ani nehnul.

ale já třeba byla hodně překvapená že se ani nehnul při EEG když mu svítili do obličeje to blikání, to by vadilo i mě a on v pohodě.

@sisstin tqak mě napadlo na tygra taky takhle blikali když ti seděl na klíně?