Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen znova píšu, dítě k Logicu nemusí znát barvy názvem..stačí, když je přirazuje 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen tak at jenom ukazuje, bez tabulky a je to 😉

smardik
6. říj 2011

byla jsem ted na MMB a koukala jsem kolik maminek píše že má dítě dysfázii, je jich celkem dost

ygreen
6. říj 2011

@sisstin nj jenže on těm slovním pokynům moc nerozumí. kdyby to bylo přiřaď něco k něčemu fyzicky tak fajn. Ale ukaž mi prstem - to už je mnohem horší.

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen to Logico je dělané tak, že dítě nepotřebuje od dospělého slyšet zadání, chápe to prostě z toho, jak se na to podívá 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen vždyt v tom není rozdíl, bud píchne prstem do jednoho a do druhého obrázku...nebo ty obrázky přisune k sobě..v tom fakt není po té neverbální stránce žádný rozdíl 😉

mariap
6. říj 2011

@ygreen Ja som to nemyslela tak, ze kedze mam VS tak som genialna a musim mat genialne deti. To skor moja mama vravi dufam, ze zo srandy.....ale kedze viem, ze to s Anickou asi nie je vsetko uplne ok, tak sa ma to obcas dotkne a citim sa ako neschopna matka.....

@susik77 Problemy mame s dcerkou s Anickou. Uz som to vyssie trochu popisovala. Citim, ze je ina nez ostatne normalne deti. Vsimol si toho dokonca aj moj brat, ked sme boli na prazdninach u mojej mamy....a to uz je co povedat. S manzelom sme si vraveli, ze je asi velmi tvrdohlava....teda vlastne svojhlava.
Ona je odjakziva velmi sikovna. Uz ako male babo vela pozorovala, bola sikovna na rucicky, motoricky obrovsky napred pred vrstovnikmi (otacala sa skoro, posadila, postavila, v 10 mesiacoch lietala ako raketa). Rada si prezerala knizky a obrazky, ale vsetko najradsej robi tak nejak sama. V poslednej dobe sa ale dost zlepsila v kontakte s braskom (chce sa s nim hrat, nahanat, chodi za nim a postuchuje ho, aby sa s nou nahanal), robi barany duc, paci paci (to vsetko vedela uz davno davno, len stratila o to zaujem). Hodne sa so mnou mazli, momentalne miluje bafanie spoza rohu 🙂.
Na svoj vek pouziva hrozne malicko slov, strasne rada skuma nove veci, ako funguju. Jazdi s autickami, dava dudel plysakom, stavia z kociek komin, panenky ju teda vobec neberu. Divne je, ze vo vacsine pripadov nereaguje na svoje meno. Ale vypada to, akoby registrovala, ze ju volame, ale proste naco by sa madam otacala. Nedokazem zatial uplne posudit, ci rozumie normalne plynulej reci.....ked od nej nieco chcem, tak niekedy to urobi hned a niekedy vobec....ze je zabrata do svojich aktivit. Miluje krtecka, toho doslovne "zere" a smeje sa urcitym scenam......
Ja sama som z toho zatial skor zmatena a uprimne som dufala, ze je iba narocna povaha ( je to stir), je to taky nas samorast. Napriklad ked pride manzel z prace, tak ona ho normalne prehliada, az ked ju zastavi a vezme do narucia, alebo sa jej z blizka prihovori, tak si vsimne a nadsene ho vita.

ygreen
6. říj 2011

@sisstin to by ses divila. On Tobís pochopí hned kdyby to bylo na rozdělených obrázcích. takhle nevím nevím. Zkusím. Ale počítám že ne, chybí mu to slovní pochopení - přiřaď.

sisstin
autor
6. říj 2011

@mariap no bud má něco se sluchem, nebo fakt nerozumí 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen no to se mi zdá teda zvláštní 😉

ygreen
6. říj 2011

@sisstin ona v tom hraje roli soustředěnost a ochota spolupracovat. Ono ho baví když něco někam strčí,s pojí, zahraje na pc. Ale tohle běžné papírové učení, to nemá trpělivost.

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen takže když bude mít jednotlivé obrázky, tak je dá k sobě...ale ukázat by to neuměl? 😕 že jako ukáže prstem ten a ten? No jako je to možný, já něco takovýho slyšim prvně...že soupnout to k sobě dítě umí, ale neumí to ukázat prstem 😉

ygreen
6. říj 2011

@mariap Tobiáš je podobnej a má z BERA vyšetření opožděné vnímání zvuků a opožděnou zralost CNS. Akorát že na jméno reagoval skoro vždy. A nemusel knížky.

jolinka
6. říj 2011

@sisstin no mozno to ma Tygr tak, ze Kuknem a robim ale aj ja musim dost casto Kati vysvetlovat, co ma urobit alebo jej to ukazem na prvom obrazku, hlavne to uz musim pri tych 4plus a vyssie. Akurat ze ona uz ma porozumenie lepsie a vacsinou pochopi.
Ale tak ze uplne sama, tak len tie najjednoduchsie z 3+

ygreen
6. říj 2011

@sisstin no mě to přijde jednoduchý 😀 když to má jasně ohraničené a evidentní že něco k něčemu musí dát, tak to udělá hned. Proot mu to jde skvěle na pc a v pracovních sešitech na to nemá trpělivost.

sisstin
autor
6. říj 2011

@jolinka jako jo, jasně, že nějaké ty složitější věci musíš vysvětlit...když to dítě v životě nedělalo 😉 ale u toho přiřazování? 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen no ale takže jenom dvě kartičky by k sobě dát neuměl, pokud to nebude puzzle 😉

ygreen
6. říj 2011

@sisstin hele třeba kdyby měl dílky dřevěné vkládačky a měl sestavit třeba stejně barevné koule z půlek. Tak to udělá hned. Ale kdyby měl jen nakreslené dvě červené půlky mezi dalšíma barvama tak nevím jestli dojde - tak a teď píchnu na tuhlečervenou půlku a pak na tuhle - patří k sobě.

ygreen
6. říj 2011

@sisstin né to uměl, i jen kartičky, nemusí něco zapadnout do něčeho

mariap
6. říj 2011

@sisstin A ako sa vysetruje sluch u tak malych, nespolupracujucich deti?

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen no já myslela spíš to, že třeba bude mít 6kartiček a na nich bude lžička, vidlička, stůl, židle, panenka, kočárek..jestli by uměl udělat dvojice 😉

deina
6. říj 2011

@mariap, to mi pripomina nasho Matko (len ten nehovori vobec)... nieco od neho chcem, tak je to tak pol na pol. Niekedy posluchne hned (najma, ked sa to tyka jeho, to mu mozem aj septom povedat, ze dame si mlieko?), inokedy totalna ignoracia. Pred par mesiacmi som si este bola ista, ze rozumie, ale uz si nie som nicim ista... A tiez bohvieako nereaguje na meno, manzelovi vobec mne, mne ako kedy, niekedy ano, niekedy vobec.

jolinka
6. říj 2011

@mariap ked sa ti neotaca na meno daco v tom bude, ani moja Kati to nerobila.
v takom veku sa deti nerobia vzacnymi ci dolezitymi aby sa neotocili na svoje meno ak chapu ze zvuk toho mena je to co oznacuje jeho osobu.
dovod moze byt okrem sluchu aj nepochopenie vyznamu mien ludi {sa to zda samozrejmost ale Kati veeeeelmi dlho trvalo kym pochopila taku vec povedat svoje meno}
dalsi dovod moze byt nezaujem o interakciu, Ty daco odo mna chces, ale ja nemam zaujem... a to tiez nie je OK, zdrave dieta ma o interakciu zaujem.

sisstin
autor
6. říj 2011

@mariap no bud ve spánku, nebo v narkoze..jinak v bdělém stavu se dají sluchátka na uši a jinak nic..ale nesmí dítě ječet nebo se nějak hýbat strašně a tak 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@ygreen páč mi přijde, že Tobís funguje spíš na té zrakové percepci, než na té logice... 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@jolinka jestli to nebylo spíš tím, že Kati prostě ta jména zněla jako změt nějakých zvuků...a až po dlouhé době ji to její jméno přišlo srozumitelné 😉 mně to právě takhle popisovala Krejčířová, že je to stejný, jako když budeš na vietnamské tržnici...tak jim taky nebudeš rozumět, co je jméno, co jaké slovo a tak 😉 takže celkově v té řeči prostě to svoje jméno nebyla schopná sluchově odlišit 😉

mariap
6. říj 2011

@jolinka chapem, ze to nie ok, ked robi nieco nebezpecne a zakricim na nu, tak mi pride, ze chape, ze volam na nu a nema to robit. K tomu sluchu, Ked pocuje svoju oblubenu rozpravku, tak uteka rychlo akoby mala vrtulu v zadocku. Ale zaujmave je, ked jej tlesknete pri hlave, dokonca aj ked to vidi, tak sa nepozrie. Ale ked mam jej pozornost a robime paci paci, tak priviera ocka pri tlesknuti, alebo pri vrtani a buchani reaguje.
Ja viem, ze to budem musiet nechat na odbornikov, ale ste moc mile a dakujem za vas zaujem a odpovede. Clovek tak nejak hlada utechu.

sisstin
autor
6. říj 2011

@jolinka jako v podstatě je to to samé, cos napsala ty..jen si spíš myslím, že je to tak..že ne, že by dítě nechápalo, že člověk má nějaké jméno...ale že prostě od ostatní řeči to nedokáže odlišit..je to prostě nějaký hatlapatla pro ně 😉

ygreen
6. říj 2011

@sisstin něco takového dělal u logo, ale myslím, že to bylo koncipované jako puzzle. Ale každopádně vše udělal dobře a většinou hned šáhl po správné dvojici, aniž by to zkoušel, zda pasují ty dílky k sobě.
Ale víš jak - on nepochopí výraz -najdi to co k sobě patří. Ale stačí aby to bylo jako puzzle a už to pochopí a nejde tak nai o to že něco mu někam sedne,a le že to hned pober - jo ahá tak musím to dát k sobě 😉

sisstin
autor
6. říj 2011

@mariap jako v žádném případě netvrdím, že to je autismus...je fakt malá, ale naprosto stejně se chovala 4,5letá autistická holčička, co znám osobně...na reklamu nebo na pohádku to okamžitě slyšela...ale klidně jsem ji mohla křičet její jméno u hlavy, mávat a tak..a ani prd, reakce nula 😉