Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
7. říj 2011

@sisstin
@ygreen
jj, uz to jinak nebude, len ze nam Tobi o par rokov vyrastie na multilingvalneho sprta a pc experta 😀 😀

mi to trosku pripomina Alexa od zuzky, co ma semanticko prag. poruchu, v 3 ci 4 rokoch total mimon, o par rokov plunule hovoril v 2 jazykoch, zuzka sama pisala ze ako sa mu lepsilo porozumenie zlepsil sa naraz v oboch jazykoch

bodka70
7. říj 2011

@jolinka , no to áno, Alex povedal prvnú dvojslovnú vetu ako 4-ročný, ale 5-ročný už hovoril bilingválne v 2 jazykoch, v 6 rokoch čítal plynule titulky z filmu a hovoril 3-ma jazykmi (slovenčina, španielčina, angličtina...).

Proste dlho nechápal, a keď už chápal, tak hovoril normálne (by som povedala až nad normál) 🙂

deina
7. říj 2011

Ako sa da pomoct 2-rocnemu nehovoriacemu dietatu? Citam si tu blog od @sisstin (Tichy svet), je tam niekolko rad, ale mnohe je skor pre starsie deti. Zatial robime doma take veci, ktore od neho chcela doktorka na preventivke ako napr vkladanie tvarov do otvorov (niekedy mu to ide, niekedy menej, casto pcha vsetko do jedneho otvoru) alebo take to vkladacie obrazkove puzzle (celkom mu to ide), cmaranie (pekne drzi ceruzku, aj ma tie pohyby istejsie ako starsi, zatial len cmara) a stavanie kociek - bud vezu postavi alebo davame kocky do radu. Citala som, ze je dobre na precvicovanie jemnej motoriky triedenie drobnych veci, napr davat fazulu z jednej misky do druhej. Ale inak mna nic nenapada, co by som s nim mohla robit. Vela mu rozpravam, ale neviem, ci to mu nejako pomaha, skor mam pocit, ze mu je to jedno. Este jednu knizku si casto pozerame, ukazujeme si zvieratka. Niekedy on ukaze na nejake a ja mu poviem, co to je a niekedy sa ho pytam ja, ale to nie vzdy ukaze (vcelu napr ukaze, najma, ked mu pritom bzucim a casto ukaze aj macku a kona, sem tam psa, ale zvykne si ich aj mylit). Kedze doobedia mam starsieho v skolke, snazim sa venovat nasmu mladsiemu... ale je to dost tazke. So starsim sa mi vzdy dobre spolupracovalo, on je sice divny, ale rozumny, chape vsetko, neustale sa vypytuje, ale s mladsim si nijako neviem poradit... A v detskom centre nam zatial neporadili nic.

sarael
7. říj 2011

Daleo: já si myslím, že kdybychom u dcery začali celou tu situaci řešit alespoň o rok rychleji, že by teď byla taky už někde úplně jinde. Jenomže my jsme u prvního doktora byli teprve asi před 3 měsíci. Poprvé jsem totiž naši dětskou lékařku na Elenku upozornila v jejích 2 letech, kdy začala být v hodně věcech zvláštní, jenomže ona mi skoro do teď tloukla do hlavy( a né jen ona), že to přece dělají všechny děti a že z toho všeho vyroste. Kdybych si od ní už rázně nevyžádala doporučenku před půl rokem, tak si myslím, že by snad dcera nastoupila v 6 letech do školy a teprve pak by se to všechno začalo řešit.. 😒
S tou diagnosou nevím, asi nejprve zkusíme zajít k Pastuchové a pak uvidíme, co dál..
Ale díky všem za rady!!

susik77
7. říj 2011

@jolinka - veru to ma asi podobne-tiez v 3 rokoch sa 20x denne hadzala o zem. a teraz je uz vzorna predskolacka🙂 najradsej kresli a tvori🙂 dnes si strihala pismenka, uz ich par pozna: M, T, A, O, B, E
Teraz uz pomaly prestava byt vidiet ze s nou nieco je 🙂

sisstin
autor
7. říj 2011

@deina všechno mu pojmenovávej, ale jasně a stručně...bude mít v ruce auto, řekni: Maty má auto atd. 😉 ne něco ve stylu: "podívej se, tamhle je krásné červené autíčko" 😉 určitě tvary, pak jak píšeš, třídění drobných předmětů do Pet lahve..až mu to půjde, tak třeba může přemistovat fazole lžičkou z jedné misky do druhé 😉

kup nějaké pěkné lehké dětské pexeso, at přiřazuje k sobě stejné obrázky..pokud to umí, tak kup takové to stínové 😉 aby přiložil obrázek a k tomu stín...fajn by bylo i ten Miniluk Bambino - to myslím v Německu seženete určitě 😉 a už by jste měli pomalu začít procvičovat i to "hlubší" porozumění...teda pokud rozumí normálně, pokud ne...tak radši procvičuj jenom tu samotnou pasivní slovní zásobu...

dej před něj pár reálných předmětů a popros ho, aby ti je podával na slovní instrukci...nebo aby dal balonek - na stůl, na zem, na židli..popř. ho tátovi, bráškovi, mamince 😉 já taky zas tak nevím, co s dvouletákem, který má oční kontakt, ukazuje, rozumí...tam snad jen ty běžné edukační věci....malovat na velký list papíru, uvolnovat ručičky, pak nějaké hračk na jemnou motoriku....modelovat, lepit....stříhat 😉

susik77
7. říj 2011

@sisstin - jj, veru ma psychomot. vyvoj v norme-a tu vizuomotoriku sirsi norma...

sisstin
autor
7. říj 2011

@susik77 no my to samý 😉 ta vizuomotorika mu dělala problémy, to byl širší norma..tak jsem zvědavá, jak dopadneme za měsíc..jestli ten Záhadný hrad pomohl nebo ne 😉

susik77
7. říj 2011

@sisstin - jeste jsem si vsimla kdyz porovnam veru a Teri, ze Terezka hned napodobuje ukazovacky, tleska na pisnicky a celkove ma takovou zivou gestikulaci a Veru nic, jen se usmiva...

sisstin
autor
7. říj 2011

@susik77 no Tygrovi tohle taky nikdy nešlo, že jako v písničce se zpívá tleskej - tak maj tleskat a tak..to vůbec...jako gesta používá, i napodobuje...ale třeba neumí udělat slona, to by si ty ruce snad zauzlovat....nebo neumí třeba udělat rybu (rukou dělat vlny) a tak..jemu to nejde z toho motorickýho hlediska vůbec 😉 nebo neumí na prstech ukázat, kolik mu je...jako ví, kolik jsou tři..ale prostě není schopný ohnout dva prsty a tři nechat nahoře 😉

ivuska6
7. říj 2011

aj moj syn sem patry narodil sa skor v 8 mesiaci sice chodit sme zacali skoro v 11 mesiaci ale neskoro skoncil s plienkami a rozpravat zacal az v 4 rokoch ale rozumel vsetkemu a este trochu nas trapi R ale ucime sa uz nam to ide ale nie v kazdom slovicku nejde to tam kde je na konci R.

sisstin
autor
7. říj 2011

@ivuska6 ahojky, ale tak to má syn jenom opožděný vývoj řeči ne? Žádnou diagnozu 😉 🙂

juliska182
7. říj 2011

ahojte kočky,
dnes sme doma, lebo chalani sú chorí, ja síce tiež, ale ja som už od pondelka na ATB, Matúško má nádchu a upchaté "potrubie" tak ho aj uško bolí, Riško iba teplota zatiaľ, ale kedže už to poznám ako je to s ním, bojím sa aby sme neskončili zase na infúziách, naposledy sme takto boli pred rokom, ale vtedy to bolo veľmi kruté, týždeň mal vkuse 39a vyššie, no a dnes zatiaľ bojujem a ako tak zvláda, takže držte palce. Ležia pred tv a ja ďakujem kravičke Connie za pomoc, lebo musím robiť, skončil kvartál, tak je tej roboty kopec.

Včera sme boli na logopédii, robila s ním kategorizáciu a išiel veľmi pekne, len ma trošku hnevá, že on by dlho vydržal pracovať, keby som tam nebola, ale keď ja chcem vedieť ako s ním doma pracovať, tak som s ním, len on potom vymýšľa a nechce moc pracovať, ale už som sa zmierila ako tak s tým, že v škôlke je logo pre neho a toto je logo skôr pre mňa. Inak je aj napriek svojej diagnoze veľmi šikovný, jasné sú aj lepší, poznám dokonca chalana, ktorý skončil strednú školu, len jeho diagnóza bola DS mozaika, a tá je teda omnoho lepšia.

Riško mal teraz 5 rokov a dostal motanicu I a II, tiež veľmi dobrá hračka, môžem len odporúčať. Aj motorika sa mu výrazne zlepšila, celkovo zosilnel, uvidím čo povedia všetky vyšetrenia, máme toho teraz dosť, len aby sme neskončili v nemocnici, lebo ten vývoj sa nám opäť vráti späť a aj s tými vyšetreniami by bol problém a na niektoré musím čakať aj tri mesiace na termín.

susik77
7. říj 2011

@sisstin - Veru se to naucila az ted nekdy. uz v poho ukaze 2 aj 3 aj 4 🙂

Holky, mame novinku 🙂 Veru zacala dnes skladat 6-dilne puzle🙂

susik77
7. říj 2011

Holky, mne spis prijde jak brouzdam po netu ze ma Veru spis LMD (ADD) - u ni je nejvecsi problem afekty a mensi problem se soustredenim...

ivuska6
7. říj 2011

@sisstin NEBOLA MU NA TO ZIADNA DIAGNOZA stanovena bolo nam len povedane ze to spravilo aj predcasne narodenie.

dalea
7. říj 2011

@sarael Jasne,my sme tiez zacali riesit neskoro,k psychologicke sme sli 1x ked mala 3,4r. 😉 A tiez u nas mali najprv podozrenie na Aspergerov syndrom(druh autizmu),ale hned,ako sme sa jej zacali viac venovat,ako potrebovala,tak sa to okamzite pohlo dopredu 🙂 Preto je cim skor potrebne to vysetrenie a zacat pracovat 😉Potom podla pokrokov budu vediet lepsie urcit,o co asi ide 🙂

dalea
7. říj 2011

@hanatka Ano,robila to 😅 Napr. sme sli po ulici a sused na nu volal,Lejka kam ides? L-Kam ides? Vravim jej,povez ujovi,kam ides a ona zas -Kam ides? Tak jej vravim,povedz,idem k babke L-Idem k babke 😠 Ja som ju to odnaucala tak,ze som sa jej pytala otazky,na ktore som vedela odpoved(nie ako ty,ze kde dal ovladac) 😝 Cize,Lea,povedz,ako sa volas,zopakovala otazku,tak som povedala,povedz Volam sa Lea a samozrejme tiez zopakovala,ale uz to bola odpoved.Tak isto -Povedz,kolko mas rokov? A netrvalo dlho,kym to pochopila a zacala odpovedat spravne,vyskusaj 😉

dalea
7. říj 2011

@ygreen Gratulujem hlavne k tomu,ze to nieje PAS,ktoreho si sa tak bala,s tym ostatnym sa budete musiet popasovat 🙂 Ale som fakt riadne zvedava na to,ked Tobik zacne rozpravat,ste ojedinely pripad 😉

sisstin
autor
8. říj 2011

Bré ráno 🙂
@jolinka moc moc děkuju za balíček a za dárečky, obrázky jsou mega, ty si někde vystavím 🙂 jinak my už to museli rozdělat, páč to ted Tygr samozřejmě viděl, protože tu krabici MP neuklidil a hned to chtěl rozdělat..ale podíval se na to a šli do krámu, tak jsem to zas schovala a snad na to zapomene 😝

jinak, to jedno téma máme, ono to má akorát jinej obal 😠 , takže holky, kdyby některá chtěla, tak vám ho za 100Kč i s poštovným pošlu, je to od 4 let Vnímej a povídej u nás, určitě tam u ničeho není nutné číst to zadání 😉

sisstin
autor
8. říj 2011

tady si to prohlídněte, začíná to od týhle fotky https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

valika_val
8. říj 2011

@sisstin, prosim ta, to puzzle (co som vedla pisala), davaju zdrave deti v akom veku? rocne? neveis?

sisstin
autor
8. říj 2011

@valika_val no podle tý Diagnostiky dítěte je 3-4dílné mezi 2-3 😉 s tím puzzle je to takové relativní, spíš jde o zájmy...některé děti skládají už v roce a půl a některé ani ve 4letech. Ale my jsme měli 2dílné puzzle a tam bylo psané 18+...takže Theo myslím, že hodně dobrý 😉

valika_val
8. říj 2011

@sisstin asi som to zle napisala, to nie je -dielne puzzle, to je len doska, na ktorej su nakreslene a vyrezane "jamky" pre 4 zvieratka. on ich ma v ruke, len ich ma polozit na obrazok a zaroven pootocit, aby mu to spravne zapasovalo do jamky.
nie je to klasicke puzzle, ze 1 obrazok podeleny na 4 casti 😉

ale v podstate je to jedno, mas pravdu, normy su siroke 😝

sisstin
autor
8. říj 2011

@valika_val jj, už chnápu 😉 to je tak od toho roku až roku a půl, takže Theo norma 😉 tohle třeba Tygr zvládnul až ve 2letech 😝

holky, jaký máte kombinezy pro prcky? Já tak nějak uvažuju, jestli je potřebná nebo ne...vloni ji měl na sobě jednou 😝 naši s ním jedou za zimu k babičce na hory tak 2x...jinak tady moc sněhu nebejvá, tak spíš přemýšlím, jestli do tý školky by byla fajn, nebo je to fakt zbytečný...vybrala jsem si tuhle z Nextu, hodnocení má dobrý 😕

smardik
8. říj 2011

ahojky 🙂

Tom je jak vyměněný, asi mu fakt chybli jeho hračky a brácha, včera byli skoro celé dopoledne zalezli v pokojíku a ani jsem nevěděla že je máme-jezdili auty,vařili, pak něco opravali, zas vařili, tančili s medvědem, prostě prostřídali všechny hračky co máme 🙂

odpoledne jsem vytáhla vláčkodráhu z tesca co dostali na den dětí a to je nezajímalo a úžasný pokrok hlavně u Tomíka, jen ji viděl a strašně se radoval a hrál si s ní, dohromady se mnou i sám u ní vydržel víc jak 3 hodiny 🙂 honili jsme se, schválně do mě boural, kradl mi vagonky 🙂 a ráno se vzbudil a hned bylo slyšet jak si jezdí, jen šššššš a huuuuuu 🙂 🙂 takže ještě určitě přikoupím na narozky díly k vláčkodráze, ta z tesca naprosto vyhovuje jak jsem zjistila. je to fakt pokrok na den dětí ho nezajímala a ted super, vydrží, hraje si, mluví u ní

@sisstin já beru kombinézu YDI - dost si ji chválí a cena celkem jde, je jedna z těch levnějších. Už jsem ji měla doma ale paní mi poslala špatnou velikost a naši už nemá tak čekám na vrácení peněz a koupím ji u nás v obchodě, budou ji tu mít taky. a jinak máme zimní komplet ale do těch jeslí mi přijde kombinéza lepší

vlastně houby zimní komplet nemáme, před 3 týdny jsem ho TOmovi zkoušela a byl dobrý, ted se mi zdálo že se nějak vytáhl tak jsem ho vyzkoušela zas a krátké rukávy ☹ už ne nafocený jen ho prodat a musím pořídit větší

sisstin
autor
8. říj 2011

@smardik já na ni nakonec seru, pro nás je fakt zbytečná...Tygr se nikde neválí, pak když chce dítě čůrat, tak to je opruz...bude mít normoš zateplený kalhoty a bundu. Nechceš to logico? 😉

smardik
8. říj 2011

@sisstin to určitě stačí, já beru tu kombošku jen do jeslí ale taky přemýšlím zda se na to nevykašlat a zda je to fakt nutné, máme ten komplet a nepočítám že by chodili ven každý den když bude sníh-někteří tam ještě ani nechodí, všechny oblíkat na houby tak fakt nevím a ještě chci nějaké zateplené kalhoty, bundu má

smardik
8. říj 2011

@sisstin já už na to logico koukala ale nevím zda tam něco zvládne když je to od 4let, ale za ty prachy 😀 😀 😀

sisstin
autor
8. říj 2011

@jolinka tak jsem ta Logica projela, a ty od těch 4let se dají dělat v pohodě všechna...ty od pěti let, tak tam vždycky v některých je něco, co se dělat nedá - vytleskávání počtu slabik atd., nejhorší je to asi u toho, jak jsi mi psala - ty hry se slovy, tam je to tak půl na půl...ale zbytek pohoda, to nejdou třeba jen 3 listy a tak. Takže za ty peníze určitě spokojenost 😎