Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
10. říj 2011

@sisstin jo my máme právě zatím jen susp. a od té Pastuchové máme dysfatický okruh obtíží, ale ta její zpráva není tak optimistická. No jdeme k ní v listopadu tak se s ní domluvím, vypadala ochotně tak bych si nechaal něco napsat a až pak teda půjde žádat

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin no každá logo školka dobrá není, to si chce zjistit..ale fakt pokud Adam zvládá v té normoš, tak pohoda..tam by neměl být problém, ale pak by se teda víc mělo zabrat v té individuální logopedii a práci doma 😉

ygreen
10. říj 2011

@sisstin Krejčířová nám ale altern. komunikaci nijak nedoporučovala. on se Tobiáš rozmlouvá a domluvíme se neverbálně. Máme jen mluvit, mluvit, mluvit a dát ho do školky kvůli sociální nápodobě. Mě se na tu alternativní komunikaci moc nechce najíždět - mě se do toho děsně nechcéééééééé 😨

joa u nás na úřadě mi bylo řečeno že asistent nezabírá žádné místo, ale postižené dítě zabírá 3 místa.

paolin
10. říj 2011

@sisstin kdyby to šlo takhle, tak by to bylo nejlepší. jen lehce jsem se mu zmínila, že by příští rok šel Vítek do školy a Áda by mohl chodit do té jiné školky..a nee. že chce tu svoji 😀 uvidíme, uvidíme. do konce roku budeme chytřejší a pak to prodiskutujeme. nic, valím. snad to dnes bylo bez pláče..venku leje, tak nešli na prochajdu. to nevím, jak by Adam stejně dal..

ygreen
10. říj 2011

takže co mám teď dělat abysme dostali prachy a parkovací fleky 😀

sisstin
autor
10. říj 2011

@ygreen tak samozřejmě to záleží na tobě, jestli to používat budete nebo ne 😉 já teda neznám jediné dítě s receptivní, které by ji nepoužívalo...ale pokud máš pocit, že to nepotřebujete, tak oukej 😉 ale nepočítej, že ted jako na něj budete mluvit a mluvit a do roka bude rozumět všemu....to jde fakt pomalu. Ono v tom domácím prostředí to ještě tak vidět, nebo spíš pocitovat nejde...ale pak v tom předškolským zařízení je to znát hodně, že dítě nerozumí 😉

jinak všude to tak je, že asistent zabírá jedno místo...tak nevím, jestli zrovna u vás je to jinak..nebo ten úředník spíš ví kulový 😉

paolin
10. říj 2011

u nás taky, že asistent zabírá místo na dítě.
jinak Adam OK. dokonce s Vítkem už zlobili 😀 potkala jsem třídní pí učitelku, tak jsme hodily řeč. zítra bych se školkou šla na procházku - pokud nebude zase lejt 😀 a v pondělí jdou do divadla, tak taky můžu. to je prima 🙂 procházkování jsem se fakt bála, doteď byly děti jen na zahradě. tak si to Adam v klidu ozkouší a pozná se mnou 🙂

sisstin
autor
10. říj 2011

@paolin já bych s Tygrem bejt ve školce nemohla, on by se pak nezapojoval a jen by na mně visel a chtěl všechno dělat se mnou, u nás je tohle kontraproduktivní 😝 ale pokud Adam i s tebou normoš funguje, tak je tohle docela fajn...ale teda mě by to nebavilo, já jsem ráda, že mám od něj 4h klid 😎 😅 😅

ygreen
10. říj 2011

@sisstin to mi řkla ta vedoucí školského a zdravotního odboru u nás na radnici. A počítám že to ona o všem tady u nás rozhoduje.

Každopádně volala jsem do soukromé instituce Heřmánek na Čerňáku je to od jeslí, MŠ po ZŠ. je to tedy církevní,a le to je mi fuk. A paní v telefonu moc milá, nechala si posat Tobíkův stav a říkala, že s tím zkušenost nemají, ale neměl by to být problém. Nevím jestli by šel do jeslí nebo MŠ, ale ono se to tam vše prolíná. Cena je super, za 4 dni v týdnu za měsíc jesle 6tis. a školka 4600,- Což je super. Hodně učí myšlení, komunikaci, vědu i aj. Mají plno edukativních pomůcek. Mají i vědeckou průpravu, kde ti mají si hrají s legem a něco tam s tím kutí - ještě jsem to nezkoumala. Mají max 15 dětí ve třídě, tak to by bylo IDEÁLNÍ.
ZŠ je taková zvláštní, dbá na tvořivost a pochopení - matika a věda formou anglosasského učení - pochopení, nikoliv biflování, apod. Nechtějí moc - 2tisíce za měsíc. Ale je to na křesťanských základech, i když náboženství je nepovinný předmět. Já jsem ateista jako prase a to mě trochu děsí, ale to je předčasné.
Tak snad se mi ozvou. Mohla by to pro něj být ideální forma školky.

paolin
10. říj 2011

@ygreen církevní bude mít zase velkou výhodou v přístupu k nestandardnímu dítěti. tyhle školy a i školky bývají zpravidla na velmi dobré úrovni. většinou už tak na víře netrvají. zní to moc dobře 🙂

smardik
10. říj 2011

@paolin u nás je to taky tak že asistent zabírá místo, jak jsem psala do těch školek před Krejčířovou tak jedna mi napsala že dítě s vývojvovou dysfázii jediné s asistentem a to záleží na SPC, ale moc nemám počítat že by ho vzali a raději hledat bud logo školku nebo aspon třídy s menším počtem žáků-což je u nás jen ta integrovaná

@ygreen to zná dobře, já jsem taky nevěřící ale ted bych církev moc neřešila, hlavně at je to k prospěchu Tobimu a nikdo neříká že tam pak musí chodit do ZŠ

paolin
10. říj 2011

@sisstin Ádovi to hodně pomohlo ze začátku, že jsem ve školce byla s ním a vysvětlila mu spoustu věcí. stačí jednou, dvakrát tu situaci s ním zažít a on už se pak cítí víc v poho. to stejně jsem dělala s obědy. párkrát jsem mu pomáhala apod. a světe div se, Adam jí sám polívky a i druhé jídlo! a to i doma! učitelky jsou myslím taky rády, že tam nejsou samy 😀 v podstatě mu dělám toho asistenta. do normální práce stejně nemůžu a když mu to pomůže, tak to klidně chvíli vydržím 😉

ygreen
10. říj 2011

holky bomba, volala mi zástupkyně školky a zároveň učitelka v jesličkách, chtěla slyšet o Tobíkovi a zítra v 13 máme schůzku, chce ho vidět. Nabídla mi možnost jeslí, kde jsou od 2-4 s tím, že mají sice plno, ale jesle jsou rozdělené na mladší a starší a z těch starších by pár dětí už bylo do školky. Tak to zítra probereme. Školný je super a tak jsem nadšená, není to daleko a kdyby Tobís nějak rychleji uzrál s tím základním porozuměním, tak by rovnou šel do jejich školky

pasoa
10. říj 2011

Ahojte, prepáčte, že nechodím často a nestíham Vás vôbec čítať... Len si popri MD robím aj školu a teraz to tehu, večer padám o ôsmej do postele, zaspávam zarovno s Matúškom.

Chcela som len toľko, niektoré ste mi tu radili diagnostický pobyt v Dialógu, ja som spomínala, že s našou psychologičkou, čo sleduje Matúška od 5mes, sme sa o tom niekoľkokrát bavili, že by nás tam eventuelne po veku 2r poslala. A potom o tom nejako prestala hovoriť. Volala som jej min. týždeň, že či by nás tam teda neposlala a ona mi povedala, že Matúško je na tom mentálne tak, že v Dialógu by mu asi nepomohli. Že by mu tam určite nepomohli. Že uňho to nie je len čisto porucha reči, že je celkovo mentálne slabší a tak... ☹
Sú to všetko veci, ktoré aj sama viem, no keď mi to takto niekto povie priamo, vždy ma to na pár dní odrovná....

Prepáčte, že sa tu len tak raz za čas zjavím a napíšem litánie... myslím však, že táto téma je na to a že vy ma možno pochopíte...

paolin
10. říj 2011

@ygreen no to je supéér! zítra budeme moc držet pěstičky, ať to vyjde 🙂

deina
10. říj 2011

@sisstin, to bude asi toto, ten LUK, ze? http://www.mytoys.de/Michael-Junga-bambinoLÜK-S... Dakujem, vyskusam aj to. 🙂 A tak uplne mimo temy... ty odkial objednavas Next veci?

O tyzden mame dalsi termin v Kinderzentre, tak snad sa s Matkom niekam pohneme. Dnes ich mam oboch doma, lebo Miska skolila teplota, od vcera teplotuje, len polihuje, nic nerobi, nic nevladze. Snad to bude len nejaka viroza, v skolke mi hovorili, ze ma teraz vela deti sarlach, nech ho vezmem pre istotu k lekarke, ked sa mi nieco nebude zdat.

ygreen
10. říj 2011

@pasoa neházej flintu do žita, naše děti byli taky "mimoni" když to tak řeknu 🙂 a jak na tom malej teď je?

zzuzca
10. říj 2011

ahoj holky 🙂

zdravim zas po nejakej dobe 🙂

u nas su pokroky, tak to musim nahlasit!! 🙂 🙂

kubik sa viac rozrecnil, po dlhej dobe nejaky posun,mam radost 🙂 hlavne uz ta rec zacina mat hlavu,patu,nie je to take kostrbate, aj ked zostalo to, ze stale po nas opakuje,ale uz to trebars pouzije spravne v situaciach,nie ako predtym ked cisto rozpraval tym opakovanim...napr. povie Matkovi: Matko, tu mas auticko, Matko, tam nechod 🙂 a HLAVNE, konecne tu rec evidentne adresuje nam, takze konecne zacina vetu slovickom: Mami, tata !!! 🙂 uz to nerozprava tak do luftu ako predtym 🙂 vcera som skoro odpadla, zobral vlacik, sadol si na zem,rozkrocil nohy a zahlasil: tata, tu mas vlacik; a poslal MM vlacik a tak si ho pustali dokola 🙂 to bolo snad 1.krat co takto inicioval hru s niekym 😵 a teraz stale dookola ked nieco zahlasi, caka ze mu to odsuhlasime, vzdy na nas pozrie, a musime to zopakovat a odsuhlasit 😵 inak vety stale dominuju kratsie, ale obcas aj 5-6 slovne 😉

dalsia vec, zacina sa pytat 😵 ma takych par otazok, co toci dookola: 'co to napisane?' ' kde je xy?' a zacina sa pytat 'co to je?' ale to len parkrat zatial, ALE na nezname veci 🙂 a ked vidi v knizke slimaka, to musi byt ' co to nosi slimak na chrbte?' ja to musim zopakovat a on odpovie 'domstek' 😀

inak socialno u nas stale bieda, rano k nemu do izby prilezie matko a to je hned rev a automaticky ho posiela spinkat 😝 😝 😅 ALE zas napr. dava mu napit, obcas mu podava hracky a ked ho nevidi, pyta sa kde je 😉 ale inak matko je prenho rival 😝 stale do neho strka, zducha, musim byt nonstop pri nich 😝 zeby ho sam od seba pohladkal, pritulil sa k nemu, nehrozi, to ako pise @smardik a @ygreen ako sa tomik a tobi k mladsim surod. u nas nie je, vobec nemozem povedat by ho mal rad 😝

a uspesne sme presli aj tym obdobim pocuravania, pokakavania 😠 uz je to v pohode, sice musim ist s nim, sam si pipika nechyti 😅 ale proste nehody uz nie su. Ale vonku ma jedno miesto kde vzdy musi curat, asi 50 m od nasho panelaku 😝 aj ked predtym cural, ak ideme okolo, proste par kvapiek vytlaci 😅 istu dobu zas vyzadoval curat vonku 'do kanalu' a proste hysak ze inde nie 😅 no uff,moje nervy, som rada ze toto som proste zatrhla, boli sceny,ale aby ho kazdy ocumoval,to nie 😉 alebo si vyberal nejaky 'velky strom' 😝 ale uz ok, len nam zostalo to miesto pri baraku 😅

deti stale dost ignoruje,ale asi to che este cas, nie je na to este pripraveny, minule sme prisli ku kamoske, kde uz bolo par jeho rovesnikov, ja som este brala matka z kocika, pridem do obyvaku a kubi dlane na ociach a hlava polozena na stole akoze tam nie je 😕 a toto s tymi dlanami robi casto, ked sa niekde neciti dobre, sme s cudzimi ludmi, ale tie deti poznal, tak nechapem, no uz vazne uvazujem ze ho dam obcas do takeho klubu predskolakov, su tam deti 2-4r, a nechcu ani vela, 180 kc za 3 hod 🙂

sisstin
autor
10. říj 2011

@ygreen já bych se té církevní školky nebála, jak tu někdo psal, ony bývají právě na hodně dobré úrovni a berou tam i "jiné" děti, náboženství jim tam nenutí, a ani rodiče nemusí být věřící 😉 jen bych si fakt dávala pozor na to, že s tím nemají žádné zkušenosti. On si každý myslí, že to není závažný problém, ale pak ve výsledku absolutně nevědí, co s tím dítětem mají dělat 😉

ale ty jesličky by byly super na to zvykání, ale stejně bych já pak byla pro tu speciálku nejvíc 😉

@pasoa no to měla tvoje Dr. pravdu, do Dialogu atd., stejně jako tady v Logu musí mít dítě určitou mentální vyzrálost, musí spolupracovat atd. Takže holky, co tam byly s dětma třeba s mentální retardací nebo s autíkama, tak oni absolutně nevěděli, co tam s těma dětma mají dělat 😉 Oni jsou zařízení na děti, které mají "jenom" vadu řeči nebo komunikační problém, ale ne na nějaká těžší mentální či jiná postižení. Co jsi tak psala o chlapečkovi, tak tam to opoždění je fakt hodně velké - to by chtělo spíš něco, kde se věnují celkově dětem s postižením, něco jako u nás Raná péče 😉 nějaký stacionář nebo zařízení by u vás nebylo? 😉

@deina jj, to je ono 😉 🙂

majkl81
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zzuzca
10. říj 2011

inak blizi sa nam Krejc. za 2,5 tyzdna ideme. uff. Hrozne pletie farby, to vzdy striela od buka, ale uz aj sam sa snazi pomenovavat, napr. ide sa napit, mame tie farebne ikea pohariky a sam zahlasi 'to je modry' (je zeleny 😀 ) a ja: nie kubi, to je ako travicka. A kubi, zlty ako travicka 😅 ale netlacim nanho, ako snazim sa vzdy farebne veci pomenovavat aby to vnimal a nejak si to osvojil, ale vidim ze na toeste nema 😉

no a zmeny su aj v spravani, je taky rozumnejsi, viac sa s nim da dohodnut 🙂 aj ked teda sceny stale su na dennom poriadku ale menej. Najhorsie je pre mna asi odrhnut ho od rozpravok,vyzaduje to, pustam mu krtka cez youtube, to je schopny pozerat vkuse aj hodinu aj viac 😝 niekedy zvoli na to, ked mu pustim cast s tym ze toto je posledny krat ale nie vzdy 😝

sisstin
autor
10. říj 2011

@zzuzca no to jsou super zprávy 😵 😵 😵 a jak se ti zdá porozumění? 😉

zzuzca
10. říj 2011

@sisstin teri, je to lepsie 😉 uz davno som nanho neskusala 'klasiku' auticko,kluce, loptu..to vzdy predtym odignoroval...on ma dost problem s tou pozornostou 😝 ale nedavno som skusala 2 stranky z diagnostiku ditette predsk.veku-bednarova, str.143 a 145 (nemam cas to sem fotit,atd) ako tam su predmety na jednej strane hrncek,postel,noznice,zehlicka,atd...tak na 1.krat bolo zas skoro vsetko 'aupeventet' (stale na tom frci aj ked uz menej) ale na 2.krat vsetko dal (az na zehlicku, tu v zivote nevidel, ja nezehlim 😀 ) a ta dalsia strana cinnosti, kde pan je, plava,spi, kresli,,,.vsetko dal az na jednu vec 🙂

a je to lepsie, vidim to v tom beznom diani, aj ked to hlbsie porozumenie problem urcite je 😉

zzuzca
10. říj 2011

@sisstin a celkom dobre mu idu take tie zakladne protiklady 😉 maly,velky uplne v pohode uz davno, aj mokry,suchy,dnes hlasil ze vonku je mokro 😉 alebo ked sa uspini sniecim, hlasi ;musime umyt' a potom povie ze je cisty 🙂 mame Malu velku mysku od Granny a vacsinu z toho da 😉

sisstin
autor
10. říj 2011

jinak tady mám zas záznam z dneška, dělali sykavky 😉
http://tichysvet.blogspot.com/2011/10/logopedie...

sisstin
autor
10. říj 2011

@zzuzca no hele, to zní fakt suprově tohle 😉 to jsem zvědavá, jak dopadnete...třeba se to dotáhne na normu 🙂

zzuzca
10. říj 2011

jj,mam radost,fakt po dlhsej dobe nedepkarim 😅 aj ked teda uplne ok to urcite nie je. On bol vzdy lepsi v tych schopnostiach a problem bol skor v spravani, socialne,ignorovani,ocnom kontakte, pozornosti 😝 ale aj v tych schopn. ma teraz prekvapuje, zvlada stale viac a viac. to spravanie,atd..proste uz to nie je taka tragedia, ale jak ste tu napr. riesili ako by vase deti reagovali na miminko v kociku, ze by sa chceli nan pozriet, pohladkat, tak kubi by skor patril tam, ze by max zahlasil miminko, a tym by to haslo 😝 alebo boli sme na oslave jeho rovesnika 3 r, a vsetky ostatne deti sa zhlucili okolo torty so svieckou, k darcekmi a on nic...bol opodial a hral si s autickami...a ani na vyzvu ze nech ide tam, jemu to bolo jedno..ale chcelo by to ten kolektiv, on ako je ten 'silne opakujuci' asi by mu to prospelo 🙂 ale zas sa bojim tej jeho agresie 😖 on je na deti agresivny, nepoziciava hracky, atd...ked som nedavno revala kvoli demitrovi 😔 😔 😅 tak on sa na mna pozrel a smial sa...ale zas teraz hovori 'mamka smutna' alebo 'mamka hneva' (ked nadavam na nieco 😀 )takze trosku posun aj v tych emociach

sisstin
autor
10. říj 2011

@zzuzca hele, Tygra tohle ve 3 letech taky nezajímalo...dort, svíčky...podíval se a dál to měl na háku 😉 to teď už je to diametrální rozdíl..třeba chápe, že narozeniny značí to, že má určitý věk..ví, že ted jsou mu tři a až bude mít dort a svíčky, tak mu budou 4 😉 a těší se na dárky a tak...to před rokem vůbec neexistovalo 😉

dadlenka
10. říj 2011

Ahoj holky, tak máme po školce☹ prý špatná adaptace, plínky a nerozumí základním pokynům - prý tady seď a ticho...
Z ničeho nic, takhle nahust, furt dobrý a pak šlus... Píšu o t tom i na FB..takže teď se mi ta práce bude hledat líp😀 bohužel netuším kam by mi ho vzali, když ve speciálce ho nechtějí☹ a to chodil do školky s úsměvem a rád☹ prý je hlučný a autisté u nich ve třídě jdou do afektu, asistentka je pro 3 děti, z toho pro ty dva autisty, takže chápu, že toho má nad hlavu...