Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
11. říj 2011

@dadlenka a ina speci skolka na okoli nie je? Inak sranda ze az teraz ked uz to vicemene nepotrebujeme som nasla pre Kati speci skolku kde mohla chodit aj od 3 rokov, v tom DIC kde chodime teraz na logopediu.

mna pomylilo to ze su tam vlastne 2 speci skolky, o tej druhej som nevedela, a v tej prvej ked som pozerala stranku ake deti prijmaju tak hlavne tazsie postihy mentalne a telesne DMO, DS, MR a pod. to by asi nebol ten spravny recovy vzor pre Kati.
a logopedicka mi povedala ze oni ako integr. centrum maju vlastnu skolku kde chodi dokopy 44 deti s lahsimi diagnozami ADHD, atyp. autizmus, VFA, poruchy reci prip. deti ktore maju tazsiu adaptaciu v beznej skolke pre labilnu povahu, fobie a tak.

dadlenka
11. říj 2011

@jolinka bohužel není, jsme malé město, potom je tady stacionář, ale to pro nás není řešení, Kryštof potřebuje vzor v těch zdravých nebo lehce postižených dětech , tam jsou těžce postižené děti☹ on potřebuje dotahovat vrstevníky a ne být za hvězdu☹ (to nemyslím nijak proti těm dětem)

jolinka
11. říj 2011

@dadlenka jj presne, i ja som sa toho bala. navyse K. je v tym praktickych veciach obliekanie, jedenie od mala velmi samostatna, takze to by asi ucitelkam vyhovovalo, ked ine deti by potrebovali prebalit a nakrmit...
som sa obavala aby neskoncila cely den s pastelkami pri stoliku, jej by vyhovovalo ze ma pokoj a ucitelkam asi tiez, len ta rec a socialno by sa neposuvali, doma sa pohla viac, takze ten rok co bola od 3 r doma nelutujem, ja som sa jej vela venovala a deti az tak nevyzadovala, az okolo 4 roku.

sisstin
autor
11. říj 2011

@ssaara při objednání stačí napsat jen tak nějak stručně problémy. Podrobný mail až pár dní před samotným vyšetřením 😉 Určitě na logopedii chodit, nechápu, proč někdo tvrdí, že až od 4let, i od 3let je někdy pozdě 😉 Jinak s tím vztekáním doma po školce, to není nic výjimečného. Opravdu ti dává "sežrat" to, že jsi ho tam dala. Možná je u vás i ADHD nebo nějaké rysy+opožděný vývoj řeči (nebo lehčí forma expresivní dysfázie). Určitě řešit 😉

sisstin
autor
11. říj 2011

@dadlenka můj názor je se školkou fakt ještě rok počkat. Chodte hodně mezi děti, do mateřských center, na kroužky a tak...ale na tu školku asi fakt zřejmě připravený není, pokud v té speci bohužel není ochota a do stacionáře ho dávat nechceš (což chápu) 😉

jolinka
11. říj 2011

@ssaara no tak ta diagnostika by bola dobra.
krejcirova objednava nove terminy presne 1. novembra,{ listopad} treba jej strucne napisat aby vam dala termin, potom ked termin dostanete, pred tym ako pridete poslat podrobny mail ako je na tom maly.
tu baby odporucali hned po polnoci 31. oktobra napisat... 😉 😉 aby sa vam usiel termin, lebo ked zameskate moze sa stat ze uz bude mat na dlhu dobu obsadene terminy.

s tym vztekanim mame boooohate skusenosti u dcerky Kati, mozem poradit len klud, nemlatit ale ani nepovolit ak si vynucuje nieco revom... po case to bude dufam ustupovat a zmiernovat sa ako bude chlapcek lepsie komunikovat. nam to zacalo ustupovat okolo 4teho roku no ale deti s recovymi poruchami maju casto ten vzdor silnejsi a vytrvalejsi... jednak preto ze casto nerozumeju a maju obmedzenu komunikaciu a jednak preto ze maju nezrelejsiu nervovu sustavu, su emocne labilnejsi. Moja dcerka mala v tom veku omeskanie vo vyvoji okolo roka. Trojrocna posobila spravanim aj recou ako 2 rocna, 4rocna ako 3 rocna atd... ale teraz ma cerstvych 5 a uz sa to omeskanie zmensuje, dobieha rovesnikov...

dadlenka
11. říj 2011

@sisstin dík, já ho nikam cpát nebudu, ale s prachama budeme úplně v ..... No zajdu na pracák, nemůžu to aspoň nezkusit😉

ssaara
11. říj 2011

@sisstin , @jolinka - holky,děkuju moc za rady. Krejčířové jsem napsala mail už teď. Uvidím,jestli odpoví,když tak si to posledního října zopakuju.

Se jeho vztekáním bojujem už od malička. Vždycky to bylo tak,že třeba 3 týdny byl celkem klid a další týden šílená negace,neklid,úzkost a tak pořád dokola. Teď už to trvá asi 4 měsíce vcelku a my jsme z toho docela hotový. Zajímavý je,že před cizími lidmi se celkem ovládá,a není to až tak velký. Skoro nikdo nám nevěří,že je takovej,jak popisujem. Snažíme se být důslední,ale někdy nám ujedou nervy,tak pak i křičíme,dáváme přes zadek. A to už je důsledek toho našeho zoufalství,že nevíme,jak se k němu chovat.
O ADHd už jsem taky přemýšlela,určitě tam nějaké rysy budou.

sisstin
autor
11. říj 2011

@dadlenka tak na pracák tě vzít musí 😉 akorát právě můžou mít pindy, jako měli ke mně, žes tam podepsala, že ti nic nebrání v hledání práci. Já tam teda napsala, že se starám o dlouhodobě nemocné dítě, ale paní mi řekla, že jakmile nepobírám žádné dávky, tak se to prostě "nepočít". Takže milostivě mi dovolila podporu si vybrat, ale pak mi bylo naznačeno, že bych měla dobrovolně odejít a nahlásit se na pojištovně. Rozdíl je v tom, že doba strávená na UP se počítá do odpracovaných let, doba strávená v domácnosti ne. Ale jinak na UP bude buzerace jako svina, abys ještě nemusela jít v oranžový vestičce vybírat trávu z dlažebních kostek 😉 Být tebou, tak to udělám jako já, vyber si tu mizernou podporu a pak se přehlaš na pojištovnu 😉

ygreen
11. říj 2011

@ssaara Krejčířová je super, ale u vás bych asi našla někoho, kdo vám dá termín rychleji, pokud to potřebujete řešit hned.

sisstin
autor
11. říj 2011

@ssaara jak psala Joli, u těch dětí, které mají problémy s komunikací jsou ty vzdory a vzteky fakt delší a intenzivnější 😉 a je to fakt běžný, že v cizím prostředí (nebo s cizími nebo ne tak blízkými lidmi) to dítě nedělá. Tygr se jako extra nevzteká, ale v létě měl 14dní období, kdy to bylo totální peklo...a dělal to jenom nám členům rodiny. Nikomu jinýmu by si to nedovolil 😉 Krejčířová ti určitě odepíše do 24h, kdyžtak s tím, že se máš znovu ozvat, ale určitě odepíše 😉

sisstin
autor
11. říj 2011

jo jinak holky, kdyby se někdo divil, kam zmizlo albu o Logicu - tak mi dneska psala jedna holčina, že by mohl být problém s autorskými právy, že u tištěných materiálů je to jiné než třeba u hraček atd. Mě tohle zas vůbec nenapadlo, jsem dylina 😉 takže jsem to radši vymazala a stáhla jsem to i z blogu 😉 Já myslela, že by byl problém pouze v tom, kdyby to nějak kopírovala a prodávala atd, tohle mě fakt nenapadlo 😉 Jinak u článků vždycky zdroj uvádím 😉

ygreen
11. říj 2011

@dadlenka a nemáš v okolí mateřské centum, kde je párkrát týdně školička? A pokud manžel má pevnou pracovní dobu, mohla by sis najít nějakou brigádu, ne? To já nemůžu, páč manžel nemá pevnou pracovní dobu a střídá ranní a noční.

ygreen
11. říj 2011

tak my se jdeme oblíkat a vyrážíme na tu schůzku do té soukromé školky, tak držte palce 😉

sisstin
autor
11. říj 2011

@ygreen tak tfu tfuj tfuj 😉

jolinka
11. říj 2011

@ssaara aj nam usla ruka, tiez mam len jedny nervy, 😉 si nic nevycitaj. Kto nezazil, nepochopi...

absolvovala som bezplatny zato velmi intenzivny kurz sebaovladania 😀 😀 😀

jolinka
11. říj 2011

@sisstin to je skoda, vies, vela ludi si to riesilo len tak cez obrazovku ☹ 😒

sisstin
autor
11. říj 2011

@jolinka já vim 😒 ale fakt by to asi mohl být problém tohle 😔 mě tohle fakt nenapadlo, ale asi je to pravda. Že by je to mohlo poškozovat, páč vlastně si to ty lidi nekoupí a radši to udělají takhle...nevím, náhoda je blbec 😉 Abych ještě nemusela někde něco cálovat 😅

jolinka
11. říj 2011

@sisstin chapem...
ale na druhej strane oni by mali calovat tebe, ze si tomu urobila taku uzasnu reklamu 😀 😀 😀

sisstin
autor
11. říj 2011

@jolinka no videa tam normálně mám 😉 prej je problém s tím, když dá někdo tištěnou podobu ke stažení.. 😕 asi 😕 jako taky mi to přijde ujetý, že přece když to někdo bude chtít, tak si to koupí...no ale jistota je jistota...v tomhle se fakt nevyznám 😝

pasoa
11. říj 2011

@sisstin neviem o niečom takom ako je u vás Raná péče. Možno slovenky by vedeli poradiť? Ja som z malého mesta, tu zdochol pes. Som rada, že aspoň psychologičku máme ženu na správnom mieste s výborným prístupom.

Je tu nejaká slovenka, čo vie o slovenskej variante Ranej péče?
Dík vopred.

@ygreen flintu do žita isto nehádžem, len som si asi niečo od toho Dialógu sľubovala a teraz je to celé fuč a som vlastne na nule.
Matúško je na tom tak, že asi pred polrokom sa mu podarilo hláska "m", nejako to pospájal s "e" a vznilko ememe, meme, memem a iné varianty. Dnes sa to "e" sem-tam podobá aj na "a", takže povie aj pekné "mama". Časom zistil, že ja na to reagujem, takže počas tých mesiacov už "mama" používa aj na označenie mojej osoby.
Lenže... keby ho napr. niekto vyzval, aby povedal, "kto je toto?" a ukázal na mňa, tak by nepovedal mama. On si rozpráva tak pre seba, vydáva kadejaké zvuky, výska, teraz najnovšie skúša falzet, takže hovorí to svoje "mamamma" taký supervysokým hláskom 🙂
Niekedy má taký svoj svet, vôbec nereaguje na to, čo mu hovorím. Nie že by nepočul alebo nerozumel, jednoducho to ide pomimo neho, on si robí svoje, možno ma aj vníma, ale prdí na mňa, lebo ho momentálne zaujíma niečo iné.
Niečomu rozumie krásne, niečomu nie. Čo sa týka hovorenej reči, tak rozumie dosť. Skôr mu robia problémy takého charakteru, ako napr. vkladanie tvarov. Ak to raz nejde, tak sa ani nesnaží. Zdravé dieťa skúša a skúša, kým to nezapadne. Matúško skúšať nebude. Bude tlačiť celou silou, ale nenapadne ho to trošku pootočiť, aby to šlo. Ale zas napr. keď si stavia Lego, tak si kocku pootočí, aby sa dala pripevniť.
Ja nie som psychológ, nerozumiem tomu, prečo to tu ide a tam nejde...

smardik
11. říj 2011

jsme doma, byli jsme na nákupy a koupila jsem TOmíkovi na narozky krásné bodyčko s hasičema 🙂 bude mít radost, ještě mám auto s policejními auty 🙂 on má rád oblečení kde jsou auta 🙂

jesle zas v pohodě, já fakt čumím je to naprosto bez jediného fnuknutí, vidí učitelka směje, mává plínkou a v šatně se nemůže dočkat až tam půjde, pořád ukazuje že tam chce jít, převlíkat by se taky nepřevlíkal nejraději, mám radost 🙂

asi ho tam fakt budu dávat častěji když je tatka ochotný to platit, mu to prospívá a já to nějak zvládnu. bud ho budu dávat týden tam a týden doma nebo každý týden třeba 3dny, asi středa až pátek, tak chodí i ten jeho "kamarád" se kterým si hraje

dneska bude akorát bez svačiny, mají vajíčkovou pomazánku a to mu vadí, natahuje ho z toho. ale byla tam psaná nějaká bulka, vaj. pomazánka a zelenina tak bude mít když tak jen pečivo holé nebo se zeleninou

akorát co jsem překvapená strašně málo mají nějaké mléčné výrobky, ovoce. Dopoledne i odpoledne je na svačinu chleba, rohlík s něčím, koblížek atd

sisstin
autor
11. říj 2011

@pasoa no ona slovenská varianta Rané péče u vás neexistuje bohužel..já spíš myslela třeba nějaký stacionář, co dělá i terapie 😉 jinak můj subjektivní pocit je, že tvůj chlapeček ani nerozumí mluvené řeči..to ona je spíš náhoda, že něco udělá nebo tak..páč mu k tomu dáš jinou nápovědu (neverbální). Pokud neukazuje a nesdílí pozornost, tak dost pravděpodobně ani moc nerozumí 😉 ono to totiž bez toho nejde 😉

pasoa
11. říj 2011

@sisstin asi som to napísala ako maďar. Matúško rozumie, ukazuje a zdieľa pozornosť. Ale iba keď sa mu chce.
Napr. vždy, keď ideme domov, tak zazvoníme na náš bytový zvonček. On tak čviriká. A tak sa ho pred dverami spýtam: zazvoníme? A hneď ukazuje na zvonček, alebo sa tým smerom aspoň pozrie. A keď sa spýtam: odomkneme? Tak pozrie alebo ukáže na zámok, prípadne mi podá kľúčiky (cestou vo výťahu sa s nimi baví) atď.
Poviem mu: ideme papať, tak príde do kuchyne, "umyjeme ručičiky" - príde k umývadlu atď atď. LEN musí chcieť.

Stacionár je zariadenie akoby škôlka, kde sa aj cvičí RHB? Také niečo myslíš? To tu v MT jedno také je, denné sanatórium, sú tam RHB sestry, s deťmi cvičia Vojta a sú tam deti rôzneho veku, chodia tam ako do jaslí či do škôlky, a rôzne postihy. Ale tam nehodlám veru Matúška dávať.
Vlastne ho od seba nechcem vôbec dať preč. To si ani neviem predstaviť, čo by robil... uch. Skôr som myslela, ísť s ním na nejaký pobyt, ako sme boli na RHB pobytoch u nás v nemocnici, kde sa cvičí Vojta, dávajú sa laserové stimuly, bazén, parafínové zábaly pre deti s DMO,čo majú stuhnuté nožičky, ručičky atď.
Odtiaľ máme vlastne aj psychologičku, ona sa počas toho pobytu tým deťom venuje, pozoruje ich pri hre a tak, a potom dá mamičke pokyny, ako ďalej postupovať pri rozvíjaní intelektuálnych a motorických zručností toho dieťatka.
Ale na tieto pobyty už nechodím.
Skôr by som chcela taký nejaký pobyt, čo by bol čisto len na tú mentálnu stránku zameraný. Vôbec netuším, či na SR také niečo existuje...

dadlenka
11. říj 2011

@ygreen manžel je v práci od cca 7,30 do 18,30 takže hledat brigádu tak leda hodně pozdě večer nebo so-ne. Ty děti vyhledávat budu, ale budu muset překonat ten svůj odpor k zařízení tohoto typu🙂 navíc mám pocit že se kolem těchto zařízení sdružují dokonalé matky🙂) všechny děti jsou v pohodě, radostné a plně rozvinuté😀

jolinka
11. říj 2011

@pasoa ako je na tom Matusko v socialne, v hrubej a jemnej motorike?
mi trosku pripada na LMR ale mozem sa mylit...

jolinka
11. říj 2011

@pasoa skus sa spytat v nejakej specialnej skolke alebo v DIC {detske integracne centrum} ak nieco mate poblizku, zvyknu niekedy ambulatne poskytovat pre taketo deti terapie.
Jedna moja znama chodila do spec. skolky s dcerkou autistkou, bolo to zdravotnicke zariadenie, aona nenavstevovala tu skolku vobec, len 2x do tyzdna chodili na terapie {predtym chodili k sukromnej spec. pedagogicke a platili za to}, mali to preplatene poistovnou, tam sa jej venovali asi hodinu, riesila nejake ulohy, hrala sa, ucili ju sustredit sa lebo mala aj hyperaktivitu a poruchu pozornosti atd...

zas to integracne centrum kde my chodime na logopediu, to nie je zdravotnicke zar. netreba karticku ani ziadanku ani diagnozu, je to sponzorovane tak poskytuju tiez sluzby zadarmo... to je v Kosiciach, neviem odkial ste vy.

sisstin
autor
11. říj 2011

@pasoa no právě, to "len" musí chtít je dost podstatný..ono to dítě prostě pochopí, když jdete ke dveřím a ono má dítě v ruce klíče, že když mu řekneš pro něj něco nesrozumitelného, tak že ti má dát klíče atd. V jeho věku by měl chápat otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. 😉 Já tipuju, že to porozumění je fakt tak na 15- max. 18měsíců 😉 páč jak psala jolinka, tak děti v tomhle věku se "nedělají důležité" a schválně neignorují dospělé, když jim něco říkají 😉 a pokud dítě nerozumí 50%, spíše 75% mluvené řeči, tak prostě samo mluvit nezačne 😉

pasoa
11. říj 2011

@dadlenka čítala som, ako si dopadla v špec. škôlke. Pripadá mi to úplne neuveriteľné, že sa také niečo v špeciálnej škôlke môže stať. Veď na to tie zariadenia sú, aby sa tam mohli viac venovať deťom, ktoré takúto pozornosť potrebujú... 🤐

@jolinka to je ťažká otázka veru. Teda, čo sa týka tej sociálnej sféry. Ja ani neviem. Na ihriská s ním moc nechodím, toto leto som bola 2x. Keďže Matúško nechodí, tak neviem, čo by som s ním tam na tých preliezkach robila. Pohojdám ho na hojdačke a potom posadím do piesku, kde si lozí. Klasické prejavy detí, ako je vzájomné bratie si hračiek ho mýli, pozerá a nerozumie tomu. ALe zase má rád, ak napr. deti okolo neho behajú, to sa smeje a kopká si nohami od radosti. Konkrétne máme známych v BA, ktorí majú chlapca vrstovníka, deti sa stretávajú od malička, takže sa už poznajú, no a keď ten chlapček behá a dupoce, tak Matúško sa ide zblázniť od radosti 🙂
Ale nejaká súčinnosť pri hrách tam nie je. Ale to si myslím, že vo veku 2,5 roka je normálne, aj čo som mala možnosť vidieť zdravé deti v tomto veku.

Hrubá motorika, t.j. chôdza je taká neistá, chodí za ruky, sám ešte nestojí bez držania.
Jemná motorika sa zlepšuje, vie si pekne chytiť do prštekov, obrátiť predmet, napr. spray do nosa Vincentku vie zavrieť tým maličkým štuplíkom úplne bez zaváhania.

jolinka
11. říj 2011

@pasoa pockat on ma DMO ze este v tom veku nechodi?