Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka i tak ma to porozumenie hoooodne lepsie ako K. v tom veku. otazky z coho sa pije... atd. sme zvladli pomaly na 4 r a 3stvrt. 😒

ygreen
12. říj 2011

@dadlenka a Kryštof mluví hezky? Myslíš že by mohl mít receptivní dysfázku? Držím palce na neurologii.

@paolin držím palce ať to není nic vážného

sisstin
autor
12. říj 2011

@jolinka jj, ona se soustředila na to vizuélno..já vlastně vůbec nevím, jak se ty metody fonematického uvědomování praktikují 😕

jolinka
12. říj 2011

@sisstin v tej diplomovke co tu hodila dalea na konci trochu pisali ako s tou metodou pracovali na vzorke 8 deti z ms vacsinou nejake problemy recove, mentalne alebo sustredenie...

dadlenka
12. říj 2011

@sisstin no podle mě je Kryštof tak nějak na hranici, já pořád doufám, že se nás MR netýká, jako opoždění v řeči, sociálnu ano, barvy zvládá i názvem od 2,5 (umí teda vyslovit jenom bíá, ale když řeknu ukaž červenou ukáže atd) nahoru - dolů zvládá, puzzle poskládá ze 4 dílků, takové to tvarované, že je tvar auta a rozdělený na víc dílů tak zvládá i 6 a více dílné, stíny v pohodě přiloží, zvládá logické řady (třeba 3 pomeranče a má dodat obrázek - výběr ze tří, zvládá je i na střídačku a různé kombinace až opravdu u těch složitějších už neví), staví si z lega auta, postaví kuličkodráhu, koleje i s mostem, hraje si i symbolicky - je tatínek, řídí auto a bráchu nutí být maminka😀 jako grafomotorika strašná, většinou čmárá, ale ve světlých chvilkách napodobí tah...

jolinka
12. říj 2011

@sisstin inak s tym fonemat. uvedomovanim maju problem aj predskolaci alebo prvaci...
Johi mala na zaciatku v skole take ulohy: najprv tlieskali pocet slabik v slove, potom v rade obrazkov oznacovali tie ktore sa zacinali na dane pismeno, potom pod obrazkom boli 3 male ramceky a mali kolieskom v ramceku vyznacit ci poculi danu hlasku na zaciatku, konci alebo v strede slova...

sisstin
autor
12. říj 2011

@dadlenka no tak ono když je opoždění v řeči, tak většínou přímo úměrné je i to opoždění sociální 😉 ale jinak by mě taky nenapadlo, že by mohl být Kryštof MR 😉 sice nemám ráda řeči o povaze, ale u vás to tam roli zřejmě hrát bude, když jsi psala, že i starší kluci byly takové svéhlavičky 😉 A věc druhá je, že pokud učitelky neumí s takovým dítětem pracovat, tak z něj bohužel neumí ani ty dovednosti dostat, a pak to dítě může působit, že je na tom o moc hůř, než ve skutečnosti je 😉

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka no tak to urcitre nevidim na MR .... s tym co dokaze

sisstin
autor
12. říj 2011

@jolinka právě v tom Logicu je docela dost úloh na tohle, no akorát že v madarštině bohužel 😅 😅 😅

jolinka
12. říj 2011

@sisstin snola, 😒 u nas to riesi aspon johi

dadlenka
12. říj 2011

@ygreen Kryštof mluví jako tatar se správným počtem slabik - asi jako Tygr🙂 příklad dobrou chuť - tototu, uklidit - ititi, tátovo auto - ťáťoťo ťaťo, máma teda říká správně i ve tvarech mámo, mami, mámu ale mámino je mámomo, ryba je ba, chleba je taky ba, ale vlivem hravého učení říká i éb 😀
já vůbec netuším diagnózu, tady nám psycholožka dala OVŘ, porozumění vůbec neřešila, autismus nepotvrdila (s mým podezřením na autismus jsme tam šli) podle mě když už dysfázie, tak smíšená, protože má už přes 100 slov, které spojuje a skloňuje (sice jako prase, ale jo🙂 )

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka ked zmiesana tak slabsia

dadlenka
12. říj 2011

@sisstin mě prostě dostala ta ředitelka, ty její řeči, že má chodit do stacionáře, a to je speciální pedagog....

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka kedze ho tam nechce spravi z neho retarda, mali sme taku skusenost a to riaditelka kati ani nevidela 🤐

dadlenka
12. říj 2011

@jolinka já si to opravdu netroufám odhadnout, nejsem diagnostik🙂

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka no to ani ja, v praxi mam len vzorku jedneho dietata,... svojeho 😉
samozrejme ten vyvoj sa moze u kazdeho zvrtnut inam, ale ked nam dali slabu zmiesanu, kati mala cca 100 slov na 3 roky a cosi horsie porozumenie, mala zase lepsiu hrubu aj jemnu motoriku, krasne kreslila, farby este nepriradovala.

jolinka
12. říj 2011

som si vsimla ze mame vzdy pokrok k lepsiemu okolo tristvrt roka. ked neratam 1 a 3[4 to sme stali na mieste... 😒

2 a tristvrt... zacala zdielat ukazovat, oslovovat mama, rozhovorila sa v 2slovnych vetickach
3 a tristvrt... obrovskt narast slovnej zasoby, denne niekolko novych slov, ustup vzdoru, zaciatok soc. vztahov a hier s detmi
4 a tristvrt... velky pokrok v porozumeni a dobiehanie kognit, schopnosti k rovesnikom

dadlenka
12. říj 2011

@jolinka Kati je stejně šikovná a moc dobře se čtou ty dobré zprávy 🙂 člověk aspoň může doufat, a taky vidí, že může být líp🙂 Kryštof se teprve teď začíná rozvíjet v tom sociálnu a ještě to stejně není ono, nejlíp reaguje na starší děti (ve věku bráchů - 6-9) u menších dětí upřednostňuje holčičky, s klukama bojuje o hračky..
Kryštof to měl takhle, doufám, že hlavně to porozumění a sociálno se ještě zlepší
23 měsíců - ukazování, sdílení pozornosti slovní zásoba 10-15 slov
2,5 - jsem máma a celá rodina už něco je 🙂 slovní zásoba okolo 70 slov, rozvoj hry
těsně před třetím rokem - spojování dvou slov a skloňování, porozumění se zlepšuje

dadlenka
12. říj 2011

@jolinka jinak u toho fonematického rozlišování těch prvních písmenek je Kati šikovnější než můj prostřední syn, ten začal určovat první písmena a tleskat slabiky v 6 letech, a to nikdy problémy s řečí neměl, když nepočítám to, že je neskutečně líný a často bývá offline😀

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka skoro ako zkopirky 😀 kati 24 mes, 15 slov, 2r 5 mes prvy x slovo mama

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka no prave... 😉 to je tym ze problem s recou nemal, tak ta ani nenapadne nieco ho ucit.
Johi tiez to fonemat. rozlisovanie az skoro v 6 rokoch, ked nas upozornila pri testoch zrelosti psychologicka ze to nevie, tak som sa tomu zacala venovat.

dadlenka
12. říj 2011

@jolinka a vy máte jakou diagnózu? celkem mi dáváš naději, že by to do budoucna mohlo být dobré🙂

sisstin
autor
12. říj 2011

holky, mně se ta nemoc fakt nezlepšuje...furt děsná rýma a taková pekelná únava, že až 😠 já jen dřepim dopoledne u PC nebo ležim v pelechu a když dojde Tygr, tak musíme pracovat..a večer opět padám na hubu...to je děs ten podzim 😔

@dadlenka no jako myslím, že u vás celkem super v tom sociálnu..to se zas jako s Tygrem nedá vůbec srovnávat...u nás se to začíná rozjíždět fakt až ted s tou školkou, i logopedka mi říkala, že se jí zdá takovej jinej- "vyspělejší" a klidnější 😉 já to pozoruju i doma, že jdu třeba v noci na záchod..on se vzbudí, tak řeknu, že jdu čůrat..on jen "jo"a spí dál..ještě nedávno by za mnou okamžitě běžel s hysterickým řevem, že tam nebude ani 30s sám atd. 😉

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka zrejme slaba zmiesana, ale boli sme na diagnostiku len tu v Kosiciach u specialnej pedagogicky. rozmyslala som ci ist do Prahy ku Krejcirovej, este pred par mesiacmi som uvazovala ci to u Kati netaha do LMR, zdala sa mi taka detska nezrela, uvazovanie ako u mladsieho dietata... ale vsetci ma ubezpecuju logo i ta pedagogicka {studovala aj detsku psychologiu, pracuje v auti skole} ze Kati ma kognitivne schopnosti dobre vyvinute, max 6 mes. omeskanie za rovesnikmi, ze ma dobre logicke uvazovanie, pocita, vie farby rozoznava tvary, dobra motorika.
a ze to detske spravanie je skor o povahe a nezrelosti nez o deficite IQ

jolinka
12. říj 2011

mozno i ja mam na nu vysoke naroky, lebo som z rodiny kde ma vacsina ludi vyssie vzdelanie, mm tiez VS a som zvyknuta na vyspele inteligentne deti, pri ktorych mi K. pripadala zaostala, pritom keby sa vzal do uvahy priemer populacie, tak urcite je minimalne v sirsej norme 😉 😉

jolinka
12. říj 2011

@dadlenka ono cim je dieta mladsie tym sa tazsie diagnostikuje resp. je tazsie odhadnut jeho vyvoj kde pojde a preto to rozozna len dobry odbornik.
v tom starsom veku je viac vidno kde to dieta taha.. ci do autizmu, alebo do MR ci dysfazie a akej...

cmilka
12. říj 2011

ahojte, tak my sme chorí, cela rodina, takze doma vladne totalny chaos...
s Filipom som dnes skusala Logico (farby a tvary), urobili sme 4 listy, ten posledny uz viac ja ako Filip....
vase spravy sa dobre citaju, mna len mrzi, ze u nas este vzdy nejaky vyraznejsi zlom nenastal.... naozaj sa zacinam vazne obavat, ci F.nema MR... 😒

sisstin
autor
12. říj 2011

@cmilka a máš doma někde vývojové tabulky? Jak píšu, hranice LMR je opoždění zhruba o 9-12měsíců, ale tak nějak konstatně ve všem 😉 a to si zas myslím, že u vás ta řeč tomu neodpovídá..dítě s LMR (bez dysfázie teda) by mluvilo už mnohem líp 😉 ale ono se to fakt blbě odhaduje doma, člověk to moc neumí zhodnotit, jak na tom to dítě může být 😉

cmilka
12. říj 2011

@sisstin no, ja si skor myslim, ze ci nemameaj MR aj dysfaziu... 😕 vobec to neviem posudit.... Filip ma fakt dobru neverbalnu komunikaciu, on je niekdy ako taky mím... 😝 ale v tych kognit.veciach- dost bieda.... a ma asi dost slabe to zrakove rozlisovanie...

sisstin
autor
12. říj 2011

@cmilka no těžko říct, LMR a dysfázie taky může být...tam samozřejmě ta reedukace dysfázie trvá mnohem déle a ta aktivní slovní zásoba, nebo spíš slovní vyjadřování už nikdy není na normě...myslím, že Moničina starší dcera (možná už má okolo 17 let), tak má LMR a dysfázku...jako tak ztěží dělá učnák, ale dělá..jinak je to krásná, normální holka 😉 ted těžko říct, jestli on má tu dysfázii nějakou silnou a ta mu zasáhla podstatně ostatní složky vývoje nebo má dysfázie a k tomu LMR...fakt těžko říct, nechceš se objednat ke Kr.? 😀