Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
17. říj 2011

@filipal jj, jsou tu i aspíci...i když zdiagnostikovaná jenom jedna holčička, a pak pár podezření 😉 ale jsou to samé malé děti 😉

filipal
17. říj 2011

@sisstin dakujem.
moj syn ako maly nemal ziadne typicke priznaky, zacali sa objavovat az po puberte...AS diagnostikuje psychiater?

sisstin
autor
17. říj 2011

@filipal klidně i psycholog 😉 psychiatr je možná i zbytečný, tam se chodí kvůli medikaci 😉 ale je zvláštní, že se příznaky objevují až po pubertě....slyšela jsi někdy o schizoidní poruše? 😉 Může to být hodně podobné AS, ale právě to "vyleze" až dlouho...to "klasické AS" nebo jak to nazvat, to se diagnostikuje mezi 5-7rokem 😉

filipal
17. říj 2011

@sisstin nepocula, ale mrknem na to. vies moj syn bol zaroven aj tkz. nadane dieta, tak sa to jeho cudactvo pripisovalo vyssiemu IQ. tito ludia posobia tak zvlastne. v BA sa s touto zdvojenou poruchou zaoberaju v CENADE.
a spominaju pripady, ze sa AS ukaze az v puberte.hlavne ako neschopnost nadväzovat vztahy s rovesnikmi, problemy s komunikaciou, s nadviazanim rozhovoru, uzatvaranie sa....trosku to pripomina socialnu fobiu, ale su tu i ine znaky. napriklad oblubenost stereotypu, vyhybanie sa zmenam, novotam, lipnutie na schematickom mysleni, triedeni, skatulkovani, exaktny sposob uvazovania aj vyjadrovania.....
http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...
ak by ta to zaujimalo....

sisstin
autor
17. říj 2011

@filipal jj, já tu stránku znám 😉 tam je tuším právě i napsané, jak se liší "jen" nadané dítě a nadané dítě s AS 😉 ono aspíků je třeba na matfyzu min. půlka, tihle lidi se upíchnou většinou v nějakém IT oboru atd., kde ta komunikace s ostatníma není až tak potřebná -zejména v té osobní rovině 😝

filipal
17. říj 2011

@sisstin pozerala som si schizoidnu poruchu, dost to na neho sedi....nevedela by som to rozoznat....
on bol ako dieta velmi komunikativny, pusa sa mu nezastavila, jedine, ze viac vyhladaval dospelych ako rovesnikov, preto som nemala podozrenie a myslela som si, ze zmena jeho spravania suvisi s pubertou a " s hladanim sa".
ale vidim, ze ho to trapi, dokonca si sam nasiel psychiatra, ktory diagnostikuje AS, ale vraj sa este nerozhodol ci tam pojde....
presne, poznam tieto typky! 😀 zvacsa koncia na matfyze! ale on si vybral humanitnu skolu....preto neviem....neviem....

sisstin
autor
17. říj 2011

@filipal no to jedině fakt pozná dobrá psycholog (psychiatr), jestli to je AS nebo nějaká jiná psychická porucha 😉 no důležitý je, že to chce řešit 😉 dospělýho člověka asi jinak k nějaké diagnostice nedokopeš...tuším ale, že to AS se nedá nijak medikamentozně "zlepšit", přičemž ta schizoidní porucha by měla jít..ale fakt netuším přesně. V těch vyloženě psychiatrických poruchách se vůbec nevyznám 😉

filipal
17. říj 2011

@sisstin asi by sa mal naucit aspon nejaky prijatelny model spravania. asi tak, ze ked pridu stari rodicia na navstevu: vyjst zo svojej izby, pozdravit a povedat par viet....vies, jemu to prirodzene nenapadne. pritom viem, ze nechce byt neslusny....
dakujem ti za cas 🙂 , idem popozerat vasu temu....iste mas aj ty svoje problemy.

sisstin
autor
17. říj 2011

@filipal no jakoby ten hlavní rozdíl je ten, že AS by prostě chtěli zapadnout, ale nevědí jak 😉 přičemž člověk se schizoidní poruchou jako nechce 😉

fass
17. říj 2011

Ahoj holky,už rok čtu tuhle diskuzi,jen nemám při dětech čas psát.Mám syna 4 roky a třičvrtě a špatně mluví.My mu teda rozumíme ale cizí má problém.Obešli jsme všechna vyšetření a má iq130 ,zvládá ukoly pro 6 leté,všechno ok až na tu řeč.Hodně se to podobá popisu řeči Tygra.Velká slovní zásoba,špatná výslovnost,gramatika ,donedávna vlastní slova např bijáky-nohy,pebebi-autobus atd.To už naštěstí odbouráváme ale i sesiska-slepička není nic extra.Při nějakém emočním zatížení nebo když moc tlačíme na pilu zadrhává.Po roce logopedie je vidět zlepšení,ale ještě je to na dlouhý lokte,Taky sem si všimla že jsou tu holky z ostravy a jedna co má 4 děti,tak se taky přidávám. 😅 😅

dadlenka
17. říj 2011

No tady to jede🙂 člověk chvíli stojí a už stojí opodál😀 musím nahlásit úspěch 🙂 Kryštof dostal včera 6-ti dílné puzzle a dnes, když si konečně vyhrál s traktorem, který taky dostal, ho vlastně hned na první pokus postavil🙂 tak mám radost. Všechno opakuje a napodobuje, dokonce umí říct good night.... Daneček se učí anglicky pozdravy a začal to učit i bráchu...🙂 tak jsem to zatrhla, neumí česky, tak žádná anglina😀

ygreen
17. říj 2011

@sisstin jj dokud byl na skleničkách tak pohoda, i když měl pár oblíbených. Ale co z nich sešlo, tak krom polívek a dvou jídel nic moc. Pak se to tak ustálilo. ale může za to hlavně VZDOR, prostě viděl talíř a lehnul a ječel. Ale jinak ze svačin a tak toho jí hodně a zmněny mu nevadí. ale třba nikdy nesnědl ani kus uzenin, ekluje se mu to.

Ale holky, to už je jakoby leckdy k diagnoze. Nedá se podle toho soudit. Těch dětí co když jim to "docvakne" začnou být vybíravý jsou tisíce. Já myslím, že spousta dětí má v tomhle věku problémy s jídlem. A když vezmu, že Tobís je sice "chytrej" ale "myslí" mu to na 18 měsíců, tak to neřeším.

sisstin
autor
17. říj 2011

@fass ahoj a vítej 🙂 můžu se zeptat, co všechno za vyšetření máte a jak mu přesně měřili to IQ? 😕 Třeba Krejčířová přímo IQ nehodnotí, zhodnotí vývoj dítěte s tím, že třeba v něčem je v pásmu nadprůměru, ale přesné číslo teda ne 😕 co vím, tak právě u těch špatně (málo) mluvících dětí je to docela těžké určit, protože nevládají logicky ty verbální úkoly 😉 a diagnozu nějakou máte? Jinak to fakt vypadá na expresivní dysfázku, protože jinak většinou to IQ přímo úměrně odpovídá řeč, pokud tam teda není porucha řeči 😉

@dadlenka no prosim tě, Tygr někde vyhrabal starou kazetu s angličtinou a furt si to pouští a taky to opakuje 😅 😅 a ještě u toho říká "play play" a to je mu rozumět krásně 😅 😅 😅

@ygreen jj, je to tak..hodně dětí má problémy s jídlem a jiné problémy nemají, ale právě u těch autíků nebo dysfatiků je těch dětí fakt hodně 😉

jinak Tygr už spí, v něčem je to výhoda...ale teda ted vstává i o víkendu o půl sedmý, což jako fakt nif mof :P

sarael
17. říj 2011

@jolinka No vidíš to, podle toho, cos vypsala o svojí dcerce, tak bych taky řekla, že v minulosti typické autistické rysy.. a teď jak se hezky ve všem zlepšila!! a na těch jejích pokrocích jste museli usilovně pracovat nebo to šlo tak nějak samo?? Možná, že nás nakonec taky nečeká ta horší diagnosa, uvidíme, jak se to celé vyvrbí..

sarael
17. říj 2011

@ygreen No ještě k tomu jídlu: já třeba znám taky hodně dětí, které buď vůbec nejí nebo jsou strašně vybíravé, třeba jako moje Elenka a jsou to úplně zdravé děti, bez jakékoli poruchy. Takže těžko říct, jestli je to u ní jeden ze znaků autismu. No já si asi každopádně počkám nejprve na diagnosu a pak nad tím začnu dumat 😉

fass
17. říj 2011

@sisstin Klasika,neurologie včetně eeg,foniatrie včetně vyšetření sluchu a psychologie.K té diagnoze,neuroložka-opožděná řeč a motorika-to kvuli samoobsluze,držení tužky,skládání papíru a stříhání ani omylem,jízda na kole nehrozí,neumí šlapat.....jinak nadpruměr a ok,foniatrička-sluch ok a asi tři vady řeči,psycholožce se zdá hyper a vada řeči nikdo neřekl přesně co.Až logopedka dnes řekla,že už to nemuže být jen opoždění,že tipuje expresní dysfázku a možná slabý asperger.Máme se objednat do spc pro upřesnění diagnozy,aby přesně věděla jak s ním dál pracovat.To iq nám psycholožka řekla na základě ruzných ukolu a testu,kdy to pak vyhodnocovala a počítala podle nějaké tabulky.

ygreen
17. říj 2011

Jako já bych řekla že to jídlo se prostě váže u autíků na to, že jsou vybíraví a mají rádi stereotyp.
A ta dysfázka v tom věku do 3 let vypadá fakt obdobně jako autismus.
Ono když se to tak vezme, tak těch diagnoz u dětských nemocí a poruch u kterých jsou problémy s jídlem budou stovky 😉

Á se v tom prostě nechci vůbec rejpat. Krejčířová řekla že není autista tak není autista a šlus a nehodlám hledat nějaké rysy - jídlo, chůze po špičkách, apod. 😉 😉 😉

smardik
17. říj 2011

mi Tom krásně jedl do víc jak 2,5, pak dostal angínu a začal blbě jíst a od té doby se to táhne. Nicméně se to zlepšilo, po angíně mi jedl jen UM a mléčné výrobky, nechtěl nic jiného, postupně zas začal i pečivo a ted jí naprosto v pohodě vše kromě teplého jídla. Dost nám pomáhají ty jesle tam jí oběd celý-polívku i druhé, doma jak kdy někdy nechce vůbec, dneska třeba na večeři aspon ochutnal a pár lžiček snědl, takže dobrý

ale kamarádka má dítě stejně staré jak Tom a dělá to samé, odmítá jíst teplé jídlo ato je to standardní dítě tak možná mají děti takové období

dadlenka
17. říj 2011

@ygreen taky proč bys to měla řešit😉 problém autismu není přece vybíravost v jídle, ani ty špičky(ty jsou dané nezralostí nervové soustavy), ani ty řady, ale ta neschopnost zařadit se do společnosti a specifické vnímání reality. Jestliže Tobík touží sdílet myšlenky a city, snaží se komunikovat, pak je jedno, jestli je, či není autista🙂 taky to řeším, však víš😉

ygreen
17. říj 2011

no tak vidíte, trápí nás jídlo, svěříme se a během dvou stránek se dozvíme, že 85% prťat tady nebaští teplý jídlo 😀 😀 ať mají dg jakoukoliv. Tobís sní vše od sladkého, všechny možné druhy kreksů, pečiva, chlebíků, slané, většinu mléčného, všechny druhy bonbónů, lízátek, čokolád 😀 😀 😀 😀 😀 ovoce a zeleninu nežral nikdy a nikdy nevzal do ruky uzeninu. zajímavé je, že já v těhu s Tobim milovala pečivo a mléčné výrobky a s Theou jsme baštila českou klasiku a zatímco Tobís se v obchodě cpe rohlíkem, Thea zdatně zdolává kuřecí šunku 😀 😀 jí dokonce šmakuje i obyč vysočina 😀 😀
Moje ségra má děti s bezlepkovou a oba žerou děsně málo. Jirkova ségra má 6 letého kluka a je úplně zdravý a nežere nic než sladké a když tak porci půlročního děcka.

A mě třeba vždycky dostávalo jak Barunka od Petull.a co má AS baštila přímo božsky, když jsem viděla ty fotečky jak majá cupovala toho opečenýho buřta, tak jsem si říkala, co bych dala za to kdyby vzal Tobís do huby něco takového 😉 😉

@dadlenka tak já si jsem na 99,9% jistá že PAS nemá, i Krejčířová to řekla, tak to beru jako fakt 😉 😉 😉 Tobís už nestaví řady asi půl roku, ani ho to nenapadne.
zajímá mě ale to o těch špičkách - to souvisí s nezralostí, jo? Já zralá ale byla 😅 😅

dadlenka
17. říj 2011

@ygreen vím, že od kamarádky syn byl kříšený u porodu, má zkříženou lateralitu a chodí i v 9 letech po špičkách, ona to ovšem vůbec neřeší...

jolinka
17. říj 2011

@sarael no u mojej Kati boli vraj tie auti crty sposobene hlavne neporozumenim reci..
zrejme nie je jedno ci ma dieta receptivnu resp. zmiesanu dysfaziu a autisticke spravanie ci crty je k tomu prilepene ako dosledok neporozumenia reci ale aj social. vztahov... tam s narastom porozumenia s velkou pravdepodobnostou auti crty vymiznu.. 🙂 🙂

samotny autizmus vsak nie je takto lahko "vyliecitelny" ak by mala K. autizmus a k tomu "prilepenu" dysfaziu tak by sme sa pravdepodobne z toho lahko nedostali.

samozrejme bolo treba vela makat 😉 😉 ona nevyzadovala moju spolocnost, bol problem ju primet k tomu aby sa aspon na mna pozrela...takze som musela intuitivne alebo aj s pomocou toho co som citala na nete {hlavne v tejto teme 😀 } hladat sposoby a situacie ked bola ochotna komunikovat, vnimat ma, ja som musela vojst najprv do jej sveta, aby ona nasla ten nas... nalakala som ju hlavne na pohyb, na to bola sikovna tak sme skakali behali, salili sa, a tiez na kreslenie Kati je hotova umelkyna maliarka, som tu dala na fotoblog aj jej kresby, ja som kreslila a rozpravala, ona sa pozerala, a velmi skoro sama kreslila.

asi od 4,5 roka uz aj cielene spolupracovala, tak sme zacali s knizkami, obrazkami, ulohy z casopisov, teraz najnovsi hit je praca s Logico Primo to si neviem vynachvali, Kati to velmi bavi a posuva ju to dopredu.

jolinka
17. říj 2011

inak zacina byt vychcana ta moja mladsia dcera 😀 😀 😀
ked robime to Logico, tak uz od oka vidi co jej asi nepojde, pripadne ked jej nejde prva vec, hned to vyberie von a pyta si druhe.
proste to co jej ide lahko to by precvicovala, tam sa predvadza aka je super, co jej nejde, na to zvysoka s.. 😝 😝
hlavne jej nejdu ulohy na predlozky {pod, nad, za...}, casove suvislosti, rady predmetovov {zrejme ma slabsiu aj kratkodobu pamat}...

vybera si hlavne ulohy na zrakove rozlisovanie, hladat co chyba, splet cesticiek, doplnat vyrezy, vie ocami "precitat" nejak v celku kratky text {meno} a vyhladat take iste na obrazku.

sisstin
autor
18. říj 2011

Bré ráno,

tak Tygr už je ve školce. Bylo vidět, že je takovej rozhozenej, už jenom proto, že si nesl baťoh, v šatně se na něj všichni vrhli s radostnými výkřiky, že se jede na výlet a Tygr jak hromádka neštěstí 😝 učitelka mi říkala, že na poprvý jsou z toho vyvalený všechny děti, že ho vezme v autobuse na klín a klidně mu bude nosit baťoh 😅 😅 😅 tak asi dobrý 😝 doma byl 2x čůrat, předpokládám, že než vyjedou, tak půjdou ještě taky..tak se fakt modlim, aby se nepochcal, páč on venku chodí jenom se mnou nebo s našima, jinak mu to prostě vadí a radši to drží 😝

@fass tuším, že Asperger se s dysfázkou fakt vylučuje, to je blbost 😉 jsou teda Aspíci (i když menší procento), kteří mají problém i s řečí, ale nikdy to není dysfatický vývoj řeči, většinou právě mluví hodně a dobře, až s knižními obraty a přepečlivou výslovností, mají i takovou zvláštní intonaci někdy 😉 Jinak právě ta blbší motorika s dysfázkou souvisí, u nás to samý, nehrozí ježdění na něčem - taky neumí šlapat, složit papír nebo stříhat, ani ve snu 😝 to si fakt myslím, že to dysfázka je. Nicméně teda diagnostice v SPC bych já moc nevěřila 😉 😖

@dadlenka
@ygreen tak jasně, že nejí i spousta normálů, i spousta normálů chodí po špičkách...já to myslela spíš tak, že jestli dítě má dost jiných (závažnějších) auti rysů jako neporozumění, špatný oční kontakt , stereotypy atd., tak právě tyhle vedlejší rysy jsou dost časté a prostě to k té diagnoze patří...ale samozřejmě to nejsou příznaky, na kterých to stojí 😉

@jolinka no Tygr podvádí u těch dějových posloupností, jako děsně nenápadně si ten list otáčí a kouká, jak jdou ty čudle za sebou 😝

jolinka
18. říj 2011

@sisstin no tak na to este neprisla 😀 😀

smardik
18. říj 2011

dobré ranko, my se oblečeme a jdeme na 3letou prohlídku, to bude řevu

sisstin
autor
18. říj 2011

@smardik po nás Dr. na tříletý radši vůbec nic nechtěla 😝 😅

smardik
18. říj 2011

@sisstin já počítám že u nás to bude stejné-změří,zváží, prohmatá bříško a to jeho nářadičko, změří hlavu a to bude vše

no nic jdu je obléct a jdeme at to máme za sebou, jsem zvědavá na váhu a doufám že aspon 13,5 kg má

sisstin
autor
18. říj 2011

@smardik u nás se snad jenom vážilo a měřilo, jinak nic 😅 😅 😅 😅

fass
18. říj 2011

@sisstin Mě se taky nezdá,že by byl AS.On měl sice v mladším věku nějaký ty rysy,skládání písmen a číslic do řad,nesnášení knoflíku,stejná cesta při procházce,ale samo to odeznělo a ted nic.Až na tu řeč.No oni se v tom centru prý zaměřují na autíky,tak mám strach,aby neřekli autík a konec.Ale prý mu budou schopni sehnat místo ve školce,kterou nutně potřebuje,kvuli ty řeči a kolektivu.My jsme byli ve městě přijatí,ale o prázdninách jsme se odstěhovali a nikde v okolí ho nechtěli přijmout,že je plno.A tím ,že jsem doma s malou a není předškolák moc se s náma nebavili a jeho problémy je nezajímali.Jinak k té řeči-my jsme ve fázi kdy některá slova říká správně,některá z části a některá blbě.No celkově když něco začne drmolit a do toho má třeba ještě to zadrhávací období mu cizí nerozumí.