Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. říj 2011

tohle mi naše logo ted poslala mailem:

Dobrý den,
tak jsem dnes mluvila s jednou z těch logopedek, co vyšetřovaly Péťu ve školce. Sama přiznala, že ta zpráva není moc objektivní, právě z těch důvodů, za kterých probíhalo vyšetření (zač. škol. roku, neznalost dítěte dříve apod.). Takže z toho vážně nemusíte mít těžkou hlavu 🙂

zzuzca
24. říj 2011

@ygreen tobik funguje vo vztahu k Thee super 😵 ja som z toho ako je to u nas uz na nervy ☹ matko je totiz uplne zlaticko a fakt sa bojim aby nemal z toho ako mu Kubik ublizuje nejaku traumu 😒 matkov rev po kubikovej 'akcii' je denodenne xkrat :( proste aj ked som pri nich tak kubi nanho vystartuje rychlostou blesku. a 100 percent casu pri nich sa byt neda, uz takto cez den neurobim nic, ani len blby riad neumyjem kym nepride manzel. Ja mam stale strasiaka nieco z PAS, kubi je taky bezcitny, stale obcas ignoruje, ani voci nam nejak neprejavuje city (viz ako som tu pisala o tych manzelovych prichodoch z prace, ze mu to je sumak...). Proste sme mu obcas akoby lahostajni. Ale mozno sa len pletiem, kiezby. Uz som zas nervozna, Kr. sa nam blizi.

A vo vztahu k rovesnikom funguje Kubi takisto, zapoji sa do nahanacky, nejakej blbosti akoze buchat do niecoho, dupat a pod...ale taka 'rozumnejsia' interakcia zatial nie je. Napr. ma trochu znervznuje ze na nas v poslednej dobe s manzelom stale vyvolava 'mamiiii, tatik' ked nie sme pri nom, co je super, take predtym nebolo, ale pridem k nemu, poviem ano kubik, co sa deje a cakam co mi chce sdelit a on nic, proste tym zvolanim to konci, A takto aj k rovesnikom, vola na nich, tak kamaratka Sarinka pride, opyta sa 'cos chtel Kubiku?' a on nic, ani na nu nepozrie 😒

jolinka
25. říj 2011

@deina
@zzuzca baby, no mate to tazke ☹ ☹ ☹ s tou agresivitou starsich.
nam sa to nastastie vyhlo u Kati, ona vo veku 2 az 2,5 roka ked su deti najagresivnejsie bola netecna, doma si sama s dacim hrkala, vonku sa valala po lavickach, gulala ocami, {total retard 😖 } ale ked neratam jedno uhryznutie Johi do lica, tak agresivna nikdy nebola a hlavne nikdy nezacinala ona.

az ked zacal byt Miso pohyblivy, okolo 10 mesiacov, on odstartoval agresivitu, strasne tahal dievcata za vlasy, sacal ich, kopal do ich hraciek, Johi len plakala, Kati mu to potom vracala stipancami, po Miskovych 2 rokoch, ked sa zacal s nimi hrat sa to pomaly zlepsovalo, teraz su uz partia, Kati sa s Misom pekne hraju, obcas ponatahuju o hracku, v skolke su spolu v triede vraj sa onho stara, pomaha mu... 🙂 🙂

jolinka
25. říj 2011

@zzuzca Kubik nechodi do skolky?
Miso teraz zacal od septembra a uz ma aj spatnu vazbu, je tam jedno dievcatko co ho bije a dost skaredo ho poskriabala po tvari {ale mozno aj Misko prvy zaparal, neviem... } v kazdom pripade vidi, ze nie kazdy je k nemu dobry ako jeho sestry a ze deti v pohode vratia nebudu nanho brat ohlad.

sisstin
autor
25. říj 2011

Dobré ráno,

tak já dostala od Martiny pro Tygra úplně úžasnej balík - grafomotoriký listy, pak kartičky na dějový poslupnosti a logo cvičení, fixky na ty listy a ještě tu hru Lovení rybiček 😵 😀 😀

holky, co ta čtu některý holky, co maj více dětí a standartních...tak u nich je to to samý, doma se mydlej o 106....nic výjimečnýho to určitě není 😉

ygreen
25. říj 2011

ahoj holky, u nás se zase teplotkuje a já už z toho mám mžitky, fakt, je to 14 co jsme se vyškrábaly z průdušek a angíny.

Je fakt, že kdyby bylo dítě jn bezcitné, tak pak má asi ostatní výrazy normální, jakože oční kontakt, apod. Takže já myslím, že pokud totak opravdu je, ukazuje to spíš na nějakou poruchu. Ale vždycky to může být povahou a přejde to. Psycholog by určitě řekl že takových sourozeneckých dvojic jsou stovky. Ale třeba já si to nedokážu představit, že by jeden z dětí tomu druhýmu záměrně ublížil, aby vyvolal bolest.

Dokud netýrají záměrně zvířata nemusí to nic znamenat, pokud ano, je to už horší ☹
@zzuzca Tobís taky extra nevítá, kor manžela, ale jinak se s ním pořád mazlí a blbne, jako skoro se všemi z rodiny, ale nevítá

sisstin
autor
25. říj 2011

tak mně to nijak zvláštní nebo výjimečné nepřijde...spousta sourozenců se mydlí jak svina a nesnáší ty mladší....já si nějaký velký iluze o sourozenecké lásce teda nedělám 😝 jako určitě jsou i děti, které se mají rády hodně...ale většinou to je do určitýho věku jen bitky a hádky...a lepší se to věkem...nebo taky ne...

kámoška má o ani ne 2roky staršího bratra...a on ji nesnášel od narození, a nikdy se to nějak moc nezlepšilo...jako ted se pozdraví nebo tak, ale brácha se většinou ozve jen když něco potřebuje, jinak nezájem 😝

jolinka
25. říj 2011

ono vraj ten ozajstny sucit a empatia sa vyvija az v starsom vekum, cca 5 rokov, niektore deti hlavne chlapci to maju nrskor. mne kati tiez pripadala bezcitna, ze si vobec neuvedomuje bolest co druhemu sposobila... ☹ az v poslednom roku vidim ze fakt niekoho lutuje, aj vcera miskovi nechtiac pricvikla ruku, tak hned hladkala, dala mu na to ponozku 😉 ako obvaz, povie mu prepac

ygreen
25. říj 2011

tak já to neberu ani tak podle toho co mi předvádějí děti doma, ale asi takhle - dám příklad - když mám holčičku a není technický typ a kupuju jí panenky a ona si s nima občas pohraje tak jako normálně, dá jim napít, pomazlí, přikryje, povozí v kočárku, je to dle mého normální. Pokud ale by měla panence vypíchnout oči a utrhat ruce - asi bych byla neklidná. Tkhle to beru. Podle mě je jasné že se většina sourozenců řeže, T a T se taky někdy mydlej, páč Thea je hysterka a Tobís si nenechá sáhnout na hračky. Ale taky vidím že se mají vzájemně rádi. Že je k ní Tobís něžnej když mu nic nebere. Takže cítím, že je vše v pořádku.
Pokud někomu začne starší dítko s příchodem mladšího sourozence zlobit, řádit, být zlý na toho malýho, apod, pak si myslím, že to rodiče poznají, časem se to zklidní a i když ten starší toho mladšího přijme až třeba později, je tam ten vztah k rodičům, kvůli kterým vlastně žárlí.

ygreen
25. říj 2011

Ale určitě je to i o povaze, někdo není empatický a je nez diagnozy, to je jasný.

Tobík je hodně empatický, vždy byl. Když řádíme, tak si musím dávat bacha abych nikdy neřekla au, nedej bože nějakým bolestným hlasem. On hned zastaví, začne natahovat, slzy jak krokodýl a objímá mě. Tak se musím hned se smát. A je to prča s manžele, předevčírem mu Tobís vrazil v rozběhu hlavou do koulí. MM se zhroutil na kolena a Tobík koukal, oči navrch hlavy a já hned na MM, který už pomalu vřeštěl hodila xicht jakože se musí smát a ten jeho výraz v obličeji jak se slzama v očích od bolesti roztáhl pusu do úsměvu a dál se tam na koberci svíjel 😀 😀 😀 Tobík úsměv pochopil jako dobré znamení a skočil mu na záda, tak se pak MM držel jednou za kule a druhou za ledviny 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
25. říj 2011

holky, nechápu, jak to ta učitelka dělá...ale dneska snědl Tygr celou aljašskou tresku 😕 😅 😅 😅

dadlenka
25. říj 2011

@sisstin dobrýý🙂 a další level bude, že si půjde přidat😀

dadlenka
25. říj 2011

@jolinka tak ono je to fakt kus od kusu🙂 Matyášek už před druhým rokem utěšoval babičku, když jí spadly klíče do výtahové šachty a ujišťoval, že to bude dobrý, Daneček je sice hodně citlivý, ale ta empatie přišla později, cca okolo toho 4-5. roku. Kryštof když někomu ublíží a ten začne plakat, tak začne taky, přijde za mnou a chce utěšit, když ublíží mě a já jako brečím, je z toho vedle a lítostivě brečí, třeba se schválně bouchne a tulí se, že má taky auva a hladí mě po hlavě, takže jedno mu to není, ovšem ještě to není ono. Jinak kluci si zase nějak hodně neubližují, ve vztahu k ostatním dětem nejsou agresivní, ale brání se🙂

deina
25. říj 2011

No my sme sa so sestrou tiez mlatili hlava nehlava (zevraj najma ja ju, ja som starsia o takmer 3 roky)... ale do mna ide taka zlost niekedy, ked vidim, co robi tomu Matkovi a ten chuda maly nic, on je taky trulko, ze aj tak za nim ide a chce byt s nim, zboznuje ho, proste poloboh je prenho Misko. Misko je jediny, po kom on napr opakuje aj take, ze slabiky, krasne sa nanho pozera (ocny kontakt vyborny), chce sa s nim hrat (nahanat).

@zzuzca, ty to mas presne take iste doma ako ja, ako tak citam. 😅 U nas zatial ako tak zaberalo bodovanie, za vsetko zle, co spravil, dostal minusove body a ked ich mal vela, nesmel sa vecer hrat s telefonom. Ale zaberalo to mozno tyzden a potom sa mu to akoby zunovalo... A inak robi presne to, co tvoj Kubik... bije Matka po hlave, sace ho, odtlaca ho, vala sa po nom a Mates nic. Samozrejme, ked mu robi zle, tak krici, ale zeby sa mu potom nejako vyhybal, to vobec.

deina
25. říj 2011

Nuz a to dnesne EEG... Rano som ho pre istotu zobudila uz o piatej, aj tak som vacsinu noci nespala (dost som bola uz par dni nervozna z toho vysetrenia). Prisli sme tam o dost skor, ale dobre, lebo ho aj tak este chcel vidiet jeho hlavny lekar z Kinderzentra (to ten "mily" Herr Cronjager, ale uz sa lepsi, uz si zvyka ) a az potom sme sli na to eeg. Ta tetuska tam, ze no ako, uz je unaveny? Pozerala som na nu, ze to nemysli vazne, ze bude 2r dieta o deviatej unavene. Asi videla, ze sa tvarim divne, tak zacala s tym, ze ak mi pride prilis culy, moze mu dat melatonin, ze je to neskodne a bude z toho ospaly. Suhlasila som, on by inak urcite nezaspal. Horko tazko to vypil, nechcel, bojoval statocne. Potom mu zacala davat na hlavicku tie elektrody, to vrieskal ako o dusu, hadzal sa tam, strhaval si to dole... ona chcela, nech ho drzim tak, aby lezal na mne, ze na mne bude spat. Ale tak Mates vie, ze ked ho drzim, tak sa ide nieco diat a nebude sa mu to pacit, tak vrieskal dalej, uz priam hystericky. Chudatko, tak mu bilo to male srdiecko, velmi sa asi bal. Dala som mu mlieko, to sa trosku ukludnil. Nezaspal. Dopil mlieko a spustil nove kolo kricania. To sme tam boli uz asi hodinu. Sestricka, ci kto to bol, zacinala byt nestastna, ze on nebude spat ani po melatonine, ale on uz bol poriadne unaveny, len sa nevedel upokojit. Ze ci prenho nemam nejaky dudel alebo plysaka, ale on nema nic, zaspava sam v postielke. Tak potom dotiahla odniekadial detsku postielku, odisla (lebo Mates vrieskal, len co ju zbadal, ze sa blizi) a on napokon zaspal. Vysledky pridu postou, tak som zvedava...

dadlenka
25. říj 2011

@deina uff, tak to máte za sebou🙂tak ať jsou výsledky ok🙂

paolin
25. říj 2011

@sisstin prosím, kdy tak asi začal Pěťa říkat slovesa? děkujíí 🙂

sisstin
autor
25. říj 2011

@paolin čéče, tak to ti nějak přesně neřeknu...on tak nějak začal říkat slovesa od tý doby, co mluví...respektive to nebylo tak, že by třeba říkal jenom podstatný jména, a až pak slovesa nebo tak 😉 ale co se týče těch (modálních?)sloves typu :je, bude atd.,to říká až v poslední době.

Jinak on právě vůbec neříká zájmena: já, ty, on, moje, tvoje...to vůbec 😉 Ale to je podle mě u každýho dysfatika jiný, Tygr zas třeba říká slova jako "tam, tady, druhou, první, poslední" což by zrovna u dysfázie měl být problém, takže fakt u každýho to je jinak 😉

zzuzca
25. říj 2011

@jolinka joli, do skolky ho bohuzial nezobrali 😖 som doma s matkom a sme v prahe, takze tak 😒 ale uz sa dlhsie odhodlavam dat ho niekam do sukromnej skolicky, aspon vyskusat...ale sa prave bojim tej jeho agresivity, ale tak musim najskor vyskusat a uvidim 🙂

inak kubi uz tiez pouziva tie slovesa typu 'ma' 'je' ale ako vzdy 😅 mi to pride ze to pouziva viac u tych 'naucenych', odpocuvanych viet 😅 niekedy padam na zadok, ze trebars krasne cisto povie: mamka, pod si sem sadnut vedla 🙂 a inokedy rozprava stylom 'uboime blik' (urobime blik, akoze zhasneme) pripadne mam problem z neho vypacit slovo, ked nieco chce, povie to 1,max 2slovne, alebo len ukazuje.
Ale lepsi sa ta rec, to urcite, uzasne su tie otazky, fakt sa teraz pyta: co to je? 😵 kde je? ale stale malo reaguje na otazky 😕 a pouziva to jeho 'aupeventet' 😀

zzuzca
25. říj 2011

holky, napadlo ma ci teraz ku Kr. nemam zobrat aj matka? aby videla ako sa k nemu sprava 😅 😝 ci je to blbost? 😀 povodne som ho chcela nechat u kamosky

dadlenka
25. říj 2011

@zzuzca tak to zkus natočit na video a poslat jí to emailem🙂 uvidí ho v přirozeném prostředí

jolinka
25. říj 2011

@zzuzca namiesto "aupeventet" sme mali "matetetje batetetje" 😀 chodila ku mne a stale to hovorila, doteraz nevieme co to bolo 😉 trvalo to niekolko mesiacov

zzuzca
25. říj 2011

@jolinka "matetetje batetetje" tiez dobre 😀 no kubikovo 'aupeventet' to su jeho odpovede na otazky, ked bud nevie odpovedat, nechce, nerozumie alebo sa pred niekym hanbi 😅 takze dost casto 😀 tak napr. odpovedal na logo, 1. aj 2.krat ked sme boli ked sa ho pytala na zvieratka ktore urcite poznal ale hanbil sa pred nou 😅 inak po 2 sedeniach nas logo vyradila, asi som to tu ani nepisala, ze je sikovny 😵 slovnu zasobu ze ma dobru, ze by to videla na max velmi lahko opozdeny vyvoj reci, ze je este maly a moze to skokovo dohnat 🙂 a ked v 3 r sa mi nieco nebude zdat tak ze sa mame prist ukazat 😉

sisstin
autor
26. říj 2011

Dobré ráno,

tak Tygr se vzbudil se slovy na rty, že jsou "aniny"(prázdniny) 😅 😅 😅 ted jsme udělali Logico, uděláme jedno téma MiniLuk a valíme na logo 😝

modra1
26. říj 2011

Ahoj, tuším @jolinka tu kedysi spomínala Eskimo rybí olej. Našla som túto zľavu http://www.zlavos.sk/zlava/ukaz/8537.html?bb=m_o , je to ono ? Ďakujem.

jolinka
26. říj 2011

presne tento som nekupovala, nie eskimo 3 ale Eskimo kids, ale dalej na stranke je tam zobrazeny aj Eskimo kids s postavickou eskimacika... ten pre deti ma zuvackovu prichut takze su to ochotne vypit z lyzicky, neviem ci ten eskimo 3 by dali...

cena je ale velmi dobra, ja kupujem z lekarne cca 8 eur

modra1
26. říj 2011

@jolinka aha, dík aj za objasnenie, myslela som, že sú to tobolky 😉.

ygreen
26. říj 2011

Ahoj holky, malá má horečky, tak jsme zase doma jak v noře, ale už je lepší, asi virozka.

Tobík se včera musel zabavit celý den chudák sám, malá na mě skoro celý den pochrupávala a byl tedy zlatej, tichej a hrál si v pohodě sám a večer jsme ho daly s Theou spát a dávám mu pýžo a jen tak z hecu říkám, Tobí řekni táta a prej "tata" 😲 😲 tak sem čuměla jak puk, takže to vypadá že brzy začne opakovat co slyší. Páč už asi 3 dny pozoruju že když si prohlíží katalog s auty říká něco jako "otum". Asi zmobilizoval všechny síly aby se nemusel učit gesta 😀 😀 😀 A Thea už se rozmlouvá taky, takže to vypadá že budou s mluvením začínat stejně 😵

@zzuzca Tobík teď asi půjde do soukromých jeslí, ale chtěla nás vidět učitelka, aby se ujistila jakej Tobík je, jestli není právě agresivní nebo tak, páč to je od 1 do 4 let, ale nejvíc je tam dětí v průměru 2 roky.

dadlenka
26. říj 2011

@ygreen 😀 si ho asi tím mácháním tak vyděsila, že mu urychleně uzrál mozek😀 je zvláštní, jak ty slova přicházejí nenápadně, třeba Kryštof všem sladkostem říkal oo(koko), nedávno seděl na zemi, před sebou bonbóny a říká bonbon🙂 a s tím opakováním to samý, proste to jednou zopakoval🙂
Teď je tak venku hnusně, takže jsme taky doma, naštěstí zdraví. Zase jsem se s konečnou platností rozhodla, že přes den už Kryštofa kojit nebudu a mladej už to týden nenápadně zkouší a visí na mě, jako bych odkížděla na sibiř😀

jolinka
26. říj 2011

@dadlenka uuuf ty este maleho kojis? 😅 ja som si s 2 rokmi kojenia na kazde decko pripadala jak matka rekordmanka... 😀 😀