Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
23. čer 2010

zzuzca

V dacom mi tvoj Kubko pripomenul Kati v mensom veku. Minule som prezerala jej fotky spred viac ako roka, ked bola dvojrocna, pohlad kdesi doboku, a s prepacenim nablblasty vyraz tvare 😒

Ale s poctom slov ste na tom lepsie ako my, na 2 roky vedela presne 19 slov, samozrejme vcitane citosloviec typu pfu pfu to ako clup clup , napodobena zvierat a tak. Napriklad mama a tata medzi nimi nebolo. Nepovazovala za dolezite nejak pomenuvat osoby, myslim ze ani vtedy nechapala ze ludia maju nejake meno, a ze na to meno sa treba otocit ked ma niekto zavola... 😒

Chcem ta tym trochu povzbudit , ze ako sa bude Kubkovi vekom zlepsovat rec aj ta socialna oblast, mozu vymiznut aj aj tie autisticke rysy. Tu uz bolo viackrat spominane, ze deti z dysfvaziou mozu mat v rannom veku autistcke crty ktore vekom zoslabnu pripadne vymiznu.

Kati ma coskoro [v oktobri] 4 roky a az teraz mozem povedat ze fakt ani nahodou nie je v nicom autista. Presli sme lizanim dlazky, onuchavanim veci, zuvanim oblecenia, medzi 2 a 2,5 rokom kazdu noc niekolko hodin sa kyvala a vrieskala A A A A na zblaznenie. Kadejake ritualy a cudactva v obliekani, jedeni proste vo vsetkom .... A dnes je to vsetko prec. Ostal len vzdor a tvrdohlavost ale to je v pohode, to maju aj zdrave deti .

Do 2,5 roka sa hrala iba sama, ukryla sa za nabytok a hrkala s nejakymi poharikmi ci gulkami na drotikoch. Vzdy ked sa jej niekto prihovoril odvratila pohlad. Ja som sa snazila jej prisposobit vojst do jej sveta, robit to co ju bavi, bavilo ju iba skakanie po posteli {tiez je taky besny temperament len sa salit a na rozvoj intelektu nam kasle... 😎, potom zvuky a spievanie, este mala rada zvierata, ma k nim doteraz priam samansky pristup, a kreslenie. rada sledovala ako jej nieco kreslim, vtedy aj zniesla ze daco rozpravam. Tak sme kreslili, komentovali, potom sme to nakreslene zvieratko vystrihli a behali sme s nim po gauci a po celom byte a ja som blaznivo skandovala jednoduce veticky. Hlavne to muselo byt jednoduche a akcne... Jedneho dna, uz hodne po 3 narodeninach ma prekvapila vetou Biba pava odode {ryba plava vo vode} skoro som spadla z noh, toto som jej vykrikovala snad pol roka.

smisela
24. čer 2010

Ahojte
zzuzca:je pravda,že tvoj syn je ešte maličký ale ak sa ti niečo nezda,radšej to prekonzultovať s odborníkom,
čo sa týka jeho žvatlania,používanie slabík za sebou,tak tomu sa hovorí predrečové obdobie,Ninka to tiež robievala a ešte aj robí,dieťa sa vlastne hrá so slabikami a to je dobre a ak používa nejaké slova ku konkrétnemu predmetu,tak to je super.
S tým očným kontaktom,pokiaľ tam je tak fajn,ono deti v tomto období ešte môžu byť ľahostajné k niektorým zvukovým podnetom,dôležité je keď s ním rozprávaš aby videl na tvoju tvár a ústa.
Inak môj brat do 3 rokov ani necekol,dokonca nereagoval ani na svoje meno,ani ťuk a teraz v pohode 😉
sisstin:gratulujem k pozitívnym správam,to je super,život je hneď krajší 🙂

sisstin
autor
24. čer 2010

Dobré ráno,

holky, já jsem zvědavá, co bude v té zprávě od Dr.Kr 😉 tam to zase asi tak pozitivně nevyzní, navíc to bude psané pro úřady. Ona je fakt úžasná v tom, že pochválí, jak je to vaše dítě přece úžasné, jak moc se zlepšilo. Prostě z toho máte dobrej pocit, ona je i takovej psycholog pro rodiče 😝 😉

jako Tygr už se otrkal až až...venku lítá jak pometlo, klidně 15m ode mě...leze na prolejzačky po schodech!! 😲 😅 přidává se k ostatním dětem. Dobrovolně chodí i kus za ruku, ne jenom, když mu řeknu. Docela schopně si hrál na písku, to teda loni ani omylem 😝 😅 ta socializace už je dobrá, i Kr. říkala, že on se lidí nebojí, že je jenom trošku stydlivější, ale žádná sociální fobie tam není....

takže u nás fakt vypilovat už "jen" tu řeč a porozumění, a to asi bude ještě hooooodně dlouhej běh 😒

smisela
24. čer 2010

Ahoj sisstin,tak super,že sa tygr viac osmelil,my sme našťastie s týmto problémy nemali,pekne chodí za ruku,nemá problém odomnňa odbehnuť a keď na ňu zavolám,tak príde,s týmto fakt problém nemáme.
A čo sa týka detí,dosť ich pozoruje,smeje sa pri nich,aj ich nasleduje pri preliezkách,ale aktívne sa zapojiť do naháňačky,tak to nie,ale aj to je posun,lebo do 2r.a 9mich mala úolne na háku.
Ale tam,kde je príliš veľa detí na kope,tam sa dobre necíti,to už ide preč 😒
A presne ako si spomenula,bude to ešte beh na dlhé trate s neistým výsledkom,ale aspoň tie úspechy a pokroky vpred dávajú veľkú NÁDEJ 😉

smisela
24. čer 2010

A sisstin,nemáš problémy s malým,keď sa spolu hráte?Ja mám dosť problém ako Ninku udržať pri hraní a aby spolupracovala,ona koralky jednoducho navliekať nechce,takisto kresliť,rýchlo mi tam niečo načarbe a uteká preč 😝
priraďovať farby vie,ale jednoducho to nechce robiť a to sú veci,ktore musíme zlepšiť,no na nervy,keby bolo na nej,tak cely den len behá,skáče a blbosti robi...

sisstin
autor
24. čer 2010

smisela: ted už se to dá 😉 od těch 2 let vcelku spolupracuje, takže to jde....děláme barvy, tvary - to už nemusíme, to už má zmáknutý, u Dr. Kr. to dal na jedničku, dokonce i těžké tvary jako kosodélníky, kříže atd. 😉 barvy přiřazuje, a dává je na správné místo- názvy ho prý zatím učit nemám, že je to zbytečné 😉 korálky tam navlíkal, to jsem vůbec netušila, že umí...doma jsme to nezkoušeli, z Dupla už taky umí stavět... 😉 maluje, napodobí tah 😉 my musíme fakt pilovat už "jen" to porozumění, a to se asi nejlépe dělá tak...že jsme venku, a já mu všechno komentuju, jeho spousta věcí zajímá...takže asi s nějakým "náročnějším" tréningem už máme pokoj 😉 ted to bude vyloženě o té logo péči 😉 ale do dvou let ho nezajímalo téměř nic, a taky s ním nic nešlo dělat...to bylo prostě marný 😉

my jdeme ven a pak jdu cvičit, hezký den 🙂

sisstin
autor
24. čer 2010

tak už nám přišla zpráva, to byla rychlost 😵 😵 😵

je tam teda to, co nám říkala. Že se rychle adaptoval na nové prostředí, se zájmem plnil motorické a neverbální úkoly, při verbální komunikace se mírně stáhnul. Psychomotorický vývoj v mezích širší normy, v jemné motorice pouze lehká neobratnosti. Takže ve všem je na 30m 😉 Přiměřený sociální kontakt a nápodoba. Těžká retardace vývoje řeči, jak v recepci ( vývoj na 20- max. 24m), tak v expresi( zhruba 12m). MS od tří let doporučuje pouze v doprovodu matky na 4h na dva dny v týdnu,nejlépe MS logopedická, tudíž návrat do zaměstnání zatím nemožný. Celkově se vývoj pěkně vyvíjí, v určitých oblastech až akceleračním tempem.

No, tohle tam je...tak uvidíme, jak s tím rodičákem. Pokud mi to neprodlouží ted, tak se prej můžu po nové zprávě, kterou budeme mít v těch 3 letech odvolat (tam by teda ta dysfázie být už měla, pokud se to nějak výrazně za těch 5m nezlepší) a to mi říkala, že bysme už měli dostat 100% 😉 Mně by to fakt zatím stačilo na rok, dva...aby začal ještě víc rozumět a byl schopný se zařadit do kolektivu, a mohl chodit do školky na plný úvazek 😉

tak já valim cvičit, páčko 😉

halkac
25. čer 2010

Siss, moc gratuluju... 🙂 🙂 🙂 Na mě zpráva působí strašně pozitivně...Opravdu z ní je cítit, že žádný problém "krom" řeči lékařka nepociťuje 🙂))) No a opět si nedovolím nepodotknout, jak úžasnou má Peťa maminku. Spousta lidí by se na to vykvajzla 😝

sisstin
autor
28. čer 2010

Ahoj holky 🙂

halkac: no díky 🙂 ale myslim, že by to udělala každá máma...pochybuju, že by se na to někdo vyprděl 😉 😝 dneska jdu k pediatře s tou zprávou od Dr.Kr. a pak na socku zažádat o to prodloužení. Jsem zvědavá, jak dlouho jim to bude trvat mi to zamítnout 😝 😅 😅 😅 😅 takže kdyžtak ve 3 letech odvolání a podat znova...fakt jako tohle miluju, to běhání po úřadech 😅 😅 😅

o víkendu jsem zřejmě na grilování nastydla..takže mi je fakt jako "úžasně"..no nic, den na prd 🙄

páčko 😉

smisela
29. čer 2010

Ahojte,
súhlasím s sisstin,
halkac: veľa matiek sa snaží robiť čo je v jej silách,veď každá z nás chce zdravé dieťa,či už po psychickej alebo fyzickej stránke,kto nemá také dieťa,ťažko to pochopí 😠
Inač skúšala som volať do špeci škôlky na Mišíkovej a už nemajú voľno 😒 ale nechala som im kontakt,nech sa ozvú,ak niekto nenastúpi,tak uvidíme

sisstin
autor
1. črc 2010

čau holky...

tady těžce mrtvo 😝 já taky nemám co napsat, jsme celý dny venku a nic moc se toho neděje 😕 chtěla bych se zeptat maminek starších dětí: co by měla umět děcka okolo těch 3 let? Zejména v motorice a tak... já už tak nějak nevím, co s ním mám kromě toho porozumění trénovat...barvy a tvary už zvládá, taky se už jakž takž nají a obleče. Nějak mi úplně dochází nápady, co bych s ním měla dělat...a nechci, aby jsme kvůli tomu dopadli špatně v těch 3 letech jenom kvůli tomu, že jsem s ním potřebné dovednosti netrénovala 😕

musíme nacvičit plínky ( pro mě nepředstavitelný), a asi teda velikosti, názvy barev a tvarů, velký - malý, suchý- mokrý atd., tohle mu teda vůbec nejde..ale třeba v motorice netušim co... 😕

musilatka
1. črc 2010

Siss, a ještě jste s Tygrem nezačali trénovat nočníček? Já se k tomu furt taky nemám a každej prudí, mě prostě přijde pořád taková strašně miminkovská. Teď teprve začla rozumět nějakejm věcem a pokynům a naučila se pít flašky, ale pořád to není žádnej zázrak. Ale tak hlavně, že dělá pokroky. Uměla už i paci paci, dělala to 3dny a už to zas nedělá ☹ Nevím proč.
Chtěla jsem se zeptat, co všechno jste s Tygrem podstoupili před Krejčířovou za vyšetření?: chodili jste na neuro, že? A co vám tam vše nechali dělat? Byli jste třeba na genetice? Nás tam doktor posílá, tak nevím, co čekat.

musilatka
1. črc 2010

Jo a jak se ti líbilo na zumbě? Já občas jdu, ale jsem z ní úplně grogy ☹

sisstin
autor
1. črc 2010

@musilatka no, což o to..to my nočník trénujeme od 9m...ale je to jaksi k ničemu 😅 😅 😅 asi do 2 a1/4 bych mu musela asi zlomit nohy, aby si tam sednul...ted si tam sice sedne, s papírem v ruce...ale jedině oblečenej 😅 😅 s holým zadkem má zas záchvat, a zalamuje se...záchod dtto 😝 nechat ho bez plíny je taky o ničem, všechno poč..a pos... 😅 😅 je mu to totálně fuk 😝 takže já fakt nevim jak na to...oni stejně, pokud k tomu nedospějou sami, tak podle mě toho moc nenaděláš....fakt nevim, jak bych ho to měla učit, když už odmítá ten základ se tam posadit 😕 já jako věřim, že to třeba bude ze dne na den jako u spousty jiných věcí...ale kdy to bude, to ví Bůh 😅 😅

nám Dr.Kr. říkala, že ty plínky často s nemluvením souvisí..že tyhle děti je mají dlouho, na noc klidně i do 6 let...no do 3 to asi nijak řešit nebudu závažně..pak asi budu muset, ale fakt nevim jak ☹

jinak my před Krejčířovou vlastně nic moc nepodnikali...pediatra to odmítala řešit, na vlastní pěst jsem šla k místní psycholožce...to bylo úplně o ničem, ta nám řekla, že je malej a mám počkat...a jednou jsme byli před Dr.Kr. na neuro - ta se na něj zdálky podívala a to bylo asi vše, pak jsme tam byli jednou na EEG - to bylo čisté, vyfasovali jsme ten Geratam a ted máme jít v srpnu na kontrolu...ale je to fakt o ničem 😉 do zprávy opíše to, co nám dala Dr.Kr... ono jakoby s tou dysfázií se nic dělat nedá...a Tygr je jinak neurologicky ok 😉

nám Dr.Kr. říkala, že žádné testy nejsou potřeba...že ani neví jaké, doporučila nám jenom EEG..genetické testy jsou prý v našem případě k ničemu, max. by tam mohli zjistit nějakou nepatrnou odchylku..ale to stejně nic neřeší..na nějaké jiné závažnější genetické onemocnění nikdo podezření nemá 😉 u těch genetických poruch je to většinou vidět i na obličeji, tyhle děti mají nízko posazené uši a celkově mají "jiný" vzhled...to se nás netýká 😉

včera psala holčina na rodinu, že jim Dr.Kr. diagnostikovala dysfázii receptivní už ve 2,5 letech...my ji nemáme furt, jelikož to porozumění není zas tak špatné...takže my ji dostaneme nejdřív ve 3 letech, jestli ne spíš až ve 4 😕

zumba je bomba, se člověk zpotí jako prase 😅 😅 já to mám jako alternativu k ostatnímu cvičení, páč ta zumba bude spíš na spalování - což já nepotřebuju, takže spíš jenom pro zábavu...já chci hlavně tvarovat 😝

musilatka
1. črc 2010

@sisstin Aha, tak já si taky myslím, že k nočníku nebo záchodku je fakt lepší nechat děti dozrát 😉 Ono to jednou přijde a Tygr je šikulka.
Nás právě neurolog poslal na genetiku a já nevím, co tam čekat, malá taky vypadá normálně, akorát mi vrtá hlavou, že v těhu nám vyšly hůř triply a už jsme na genetice byli, riziko konečný vyčíslili na 1:450 a to se mi zdálo dost na to, abych odmítla plodovku. Tak já vůbec nevím, co by mohli zjistit. Jediný, co má zvláštní, že má trošku spadlý jako víčko, ale to se člověk musí zaměřit a všimne si toho. Na eeg jdem 16.7. Jestli chcete mrknout na malou tak vám můžu do ip hodit odkaz na fotoalbum 😉
Já beru zumbu taky jako doplněk, víc mě baví pilates.. Ze zumby jdu vždy úplně mrtvá, ale nabitá 😀 Jen trochu nestíhám no 😀

sisstin
autor
4. črc 2010

čau holky,

tak jsme marodi 😒 Tygr má teda jen rýmu, a nic mu k tomu není....jenže jsem to chytla já - starej chcípák, a mně už je teda blbě řádně 😒 od zítra do čtvrtku jsme sami doma, tak se z toho asi poseru...páč to, abych ležela, to mi fakt nehrozí...furt mě bude tahat ven 😒 jinak jsem si četla, jak chtějí sebrat či snížit příspěvky na péči, posuzovat to, jestli je postižené dítě skutečně postižené atd., a je mi z toho teda fakt mdlo..... člověku se stane takováhle věc, a ještě nakonec zůstane totálně bez příjmu a udělaj z něho socku 😖

takže s tím prodloužením fakt nepočítám ani trošku, v těch 3 letech, pokud nám teda dá tu dysfázii už ofiko, tak to ještě jednou zkusím a pak na to už peču, to nemá význam 😉 přinejhorším budu půl roku na pracáku, tam dostanu aspon ty tři tisíce - s alimentama to bude ve výši rodičáku, a budu hledat aspon nějakou brigádu...třeba se nám poštěstí i ta školka na pár dní.... nějak to budeme muset zvládnout, ale teda vůbec se mi o tom nechce přemýšlet ☹ někdy mám fakt výčitky, že jsem se s ex rozešla, sice to stálo totálně za hovno už ten poslední rok....ale tak, zas ty dva dny za 14 dní bych se přemohla a nemusela bych řešit, že nemůžu koupit Tygrovi ( i sobě), co potřebujeme... stejně jsme žili stejně jako doted, nic moc se až na fin. situaci nezměnilo 😝

@musilatka: no já mám ted s cvičením tak na týden útrum, úplně z toho mám černý svědomí, fakt mě to baví...ale nemocná fakt nikam nejdu 😒 jinak já bych se tou genetikou moc netrápila, pokud nemá jiné příznaky..prostě většinou ta dysfázie, nebo jiný komunikační problémy žádnou příčinu nemaj...prostě to tak je, a nemá cenu přemýšlet nad tím, proč zrovna my 😉 je to fakt akorát o depku 😉 jako pokud bys chtěla, tak na ty testy jděte..malý vezmou jenom krev, což není žádná hrůza..abys měla klid 😉 žes udělala úplně všechno 😉 ale holčička je fakt ještě malinkatá, to ji ještě do 3 let můžeš vymakat tak, že nikdo nepozná, že měla ne úplně klasický start do života 😉

sisstin
autor
4. črc 2010

našla jsem zajímavou věc, co se týče dědičnosti a sklonech k dysfázii u chlapečků 😉 ...ex a všechny děti mužského pohlaví v jeho rodině mají a měly opožděný vývoj řeči 😉

Obecně lze definovat, že vývojová porucha řeči je porucha získávání, osvojování si normální komunikační schopnosti adekvátně věku, při adekvátním periferním sluchu, inteligenci a absenci hrubého senzori-motorického deficitu nebo kongenitální malformace řečového a hlasového ústrojí. Nevyzrálý mozek může relokalizovat řečovou funkci v závislosti na věku, na lokalizaci a stupni poškození. Kortikální léze je u dysfázie bilaterální, difuzní - unilaterální hemisferální léze nemusí způsobit nevývin řeči - záleží na lokalizaci a na vývoji lateralizace. Patologická lateralizace řeči zkouší funkční plasticitu v organizaci mladého dětského mozku. Etiologie vzniku vývojových poruch řeči není jasná - uvažuje se o postižení vývoje kognitivních funkcí vlivem pre-, peri- a postnatálního poškození mozku. Hovoří se o poškození již v intrauterinním vývoji mozku, o predilekci u chlapců - o sexuální diferenci v hemisferální dominanci (kortikální reprezentace byla studována u epileptiků chlapců a dívek) a předpokládá se i vliv genetický. Z výsledků sledování dědičnosti u vývojových poruch řeči je favorizována hypotéza polygenní/multifaktoriální dědičnosti. Také pozorování, že chlapci častěji trpí expresivními a receptivními poruchami řeči, je sjednotitelné s modelem multifaktoriální dědičnosti s pohlavně specifickou prahovou hodnotou. Navzájem se překrývající výsledky vyšetřování rodin a popisy případů ukazují na to, že v oblasti chromozomu 7q31 leží gen, který je odpovědný za vývoj řeči nebo její složky.

evaje
6. črc 2010

Ahoji holky, já jen k plínkám. Maty měl do 2 3/4roku. Pak bylo léto a běhal naholo a čural na kytičky. Počurané kraťasy mě netočíly a doma mám palubky, tak taky pohoda. No a když pak přicházelo chladnější počasí, tak mu začalo docházet, že když se počurá, tak je mokrý a studí to. Někde jsem četla, že pokud si dítě neumí buď slovem nebo gestem naznačit, že bude čurat, tak to nemá cenu řešit. Prostě ho to nedokope. A maty začal na nočník sám sedat a to bylo to jeho gesto. A to sedal na nočník často a rád už od roku. Vydržel na něm i 0,5 h prohlížet knížky, Prostě dokud jsem ho nesundala. Jen si neuměl říct sám ve chvíli, když potřeboval. Když jsme neměli nočník a byli jsme někde venku, tak byl v pasti, pokud jsem se nezeptala v pravou chvíli. Jo a taky asi rok říkal jen "džžžž" jako že se mu chce, než se naučil říct slovo podobné "čurat". 😉 Taď řeším druhého a to o rok dřív než Matyho. A ten zase na nočník vůbec nechtěl sedat. Začal sám až teď, ale jen pár sekund posedí a frčí dál. Chodí mě ukazovat každou kapku co do něj vyžgryndal, ale vyčurat se to ne 😀 Tak uvidíme.

smisela
9. črc 2010

Ahojte,
sisstin,my sme skúšali nočník okolo 20 m.a s pauzami,lebo to nechápala,tak sme skúšali,keď mala 28 m.,našťastie si na nočník sadnúť chcela 😉,ja som ju postupne najprv doma nechávala bez plienky,ale bola normálne oblečená,vysvetlovala som jej,že si treba sadnúť na nočník,keď bude treba cikať,a ak sa pocikala do nohavičiek,aj napriek tomu som ju posadila na nočík a vysvetlila,že tam sa ciká,ona to po čase pochopila a začala sama nosiť nočník.
Prvé dva mesiace sme pravidelne prali a sušili,ale potom sa to zlepšilo,občas ešte mala nehodu a hlavne vonku,lebo nemala nočník a nevedela mi to dať najavo,ale aj to sme nacvičili gestami,takže my sme od 2,5r bez plienok cez deň a mame za sebou 2 noc bez plienok,tak sa teším 🙂
Ešte ma napadlo,ak Tygr nechce na nočník,skús s ním záchod s redukciou,ukáž mu ako tam ty chodíš na záchod,súkromie na bok 😀 ,možno ho zaujme splachovanie záchoda po vycikaní a vonku skúste ocikávať stromčeky,kvetinky a ak sa podarí,tak veľa chváliť,aby videl akú máš radosť,ak sa mu to podarí bez plienky 😉
Tak prajem vela zdaru pri odplienkovaní 😉
Inak podľa psychologičky pri štandardních deťoch sa plienky tolerujú do 3 r.cez deň a do 4r.v noci,takže pri našich deťoch tie odchýlky môžu byť vyššie 😉

sisstin
autor
9. črc 2010

@smisela díky moc za rady 😅 ale např. na záchod se mnou chodí furt 😅 😅 😅 a ještě by mě nejradši utíral, takže i tohle už jsem zkoušela 😅 😅 😅 on si na ten nočník sedne, vezme si do ruky papír..a tváří se jako starosta, na 100% ví, co se tam dělá....slovům kakat a čůrat rozumí, páč když to řeknu, tak už běží otvírat dveře od záchodu 😕 ale prostě jak ho tam chci posadit s holým zadkem( jedno jestli nočník nebo záchod), tak chytne fakt hysteráka jako prase. On tam sedí, jen když uzná sám za vhodné a ještě s plínou 😝

já si právě nejsem jistá, jestli má tak dozrálou nervovou soustavu, že je schopný poznat, že se mu chce čůrat...třeba nedávno jsem ho přebalovala, a než jsem mu stihla dát novu plínu, tak mi to pustil do postele 🙄 a tvářil se, jakoby nic..a když jsem mu řekla (klidným hlasem), že do postýlky se nečůrá, tak se lítostivě rozbrečel 😕

on totiž zatím nespí celou noc, a to s tou nervovou soustavou taky souvisí...no asi zatím fakt počkám, ještě máme 4m do 3let..a pak se asi uvidí 😕

feferonka
9. črc 2010

Sisstin,můj chlapeček,dělá úplně to samé,co tvůj...na nočník pouze oblečený,jinak úplný záchvat,totéž u redukce na záchod...a já jsem přesvědčená,že ví,kdy to na něj jde moc dobře...ale z nějakého důvodu má z toho panickou hrůzu...pořád doufám,že až se rozmluví,tak se nějak domluvíme a odložíme plíny ze dne na den.....

sisstin
autor
10. črc 2010

@feferonka ahojky 🙂 tys tu taky někde přispívala? Chlapeček nemluví? 😕 Já ti nevim, spousta dětí, které mluví stejně mají plíny...asi úplně o domluvě jenom to nebude 😅 ale Simča psala, že Alexek odložil plínky ze dne na den ve 2letech a 11m 😉 u nás taky bejvá většinou všechno ze dne na den, tak uvidíme.... nám teda Krejčířová říkala, že mám počítat, že i s plínkama to bude určitě na dýl... nějak to řečové centrum prej s vylučovacím většinou souvisí, takže ty nemluvící děti mají plenky déle( výjimka potvrzuje pravidlo 😉 )....

jinak Tygr už teda cíleně používá slovo NE, jsem si tím jistá....takže nám začíná skvělé období vztekání a ječení NE NE NE...které jiné děti mají tak okolo roku až roku a půl, tak my to máme ted 😝 jinak "mluví" fakt celej den, ale je to jen žvatlání....ale i tak úspěch, protože už se začíná aspoň nějak hlasově projevovat, vokalizuje na sebe do zrcadla..uvidíme no...ten řečovej vývoj je prostě min. o 1,5roku opožděnej...

včera jsem byla na poště, a byla tam nějaká důchodka a říká mi: "Chlapečkovi ted budou nějak dva roky, že? Mám stejně starou vnučku" 😅 😅 😅 tak jsem jí u toho nechala, nějak nemám chut vysvětlovat lidem, že nejen vypadá fyzicky mladší, ale i se tak chová..a proč atd. 😅 😅

vojtisek2007
10. črc 2010

@sisstin tak to my jsme s těma plenama asi ta vyjímka potvrzující pravidlo - během týdne se odnaučil jak přes den tak na noc a to prosím v roce a pěti měsících....bylo léto, byli jsme na chatě, běhal nahatej, tak jsem dala pod strom nočník,hrozně ho bavilo čůrat do něj "ve stoje" jako správný chlapi (sednou si na něj taky nějak moc nechtěl) , hodně jsme chválili, když stačil doběhnout, třetí den už běhal automaticky sám, sám si zatleskal, pochválil se a večer začal odmítat plínku a když jsem mu jí dala, tak si jí stejně slíknul....když usnul strčila jsem mu do pyžama jen látkovku, kdyby něco a musím teda zaklepat, nepočůral se mi v noci ani jednou, nikdy, občas se v noci zvbudil, že chce čůrat, ale už to nedělá, vydrží v pohodě. Jo a s tou babkou na poště - my jak teď jezdíme na koupák, tak už asi patery lidi se nás ptaly jestli jsou Vojta s Elinou dvojčata ? Ten roční věkovej rozdíl mezi nima nevidí - tak jen nevím jestli Elis vypadá na tři nebo Vojta na dva ☹spíš asi to, protože mluví tak nějak stejně, je bojácnější než Elis a takovej mamánek....celkově takovej menší 🙂

Jinak my máme v úterý tu Krejčířovou tak se děsím a zároveň se těším, máme tam být v osm, takže vyjížídme někdy kolem pátý ráno, aspoň nepojedeme v tom vedru...jsem fakt zvědavá na Vojtu, jak se tam předvede.

sisstin
autor
10. črc 2010

@vojtisek2007 tak držím palce Péto, ale myslim, že to bude v pohodě a Vojtík žádnou dg. mít nebude 😉 🙂 to jdete stejně jako jedna holčina z rodiny, oni jdou akorát na 11 😉 😅 😅 😅

jako na jednu stranu jsem ráda, že je malej...protože prostě působí ještě zatím furt normálně...kdyby vypadal na 4, tak by to bylo horší 😅 😅 😅 😅

feferonka
11. črc 2010

sisstin,já tě kdysi prosila o kontakt na Dr Krejčířovou,protože můj syn taky nemluví (má tedy cca 10 jednoduchých slov,abych mu nekřivdila,ale už dlouho a nějak nepřidává další)...

sisstin
autor
12. črc 2010

@feferonka aha, takže tam teprve půjdete? 😉 Pokud "jenom" nemluví, tak máte přece jenom čas a naději, tady Vojtíšek od Péti se rozmluvil až někdy okolo 3,5roku a jinak je moc šikovnej 🙂

holky, Tygr už říká NE, ale k tomu patří období vzdoru..takže to, co mají jiné děti okolo 18m, tak my máme ted, takže fakt docela peklo 😒 jenže jak on je už větší, tak ta komunikace je složitější a on si vymýšlí situace, který prostě naznačit nijak nejdou...takže já to nechápu, on se snaží a ječí NE NE NE...brutus hysterák...a když už to náhodou pochopím, tak je to zas kravina - např. chtěl jít v noci ven 😝 a on zas nemá takový porozumění, abych mu to nějak složitě vysvětlovala...takže na denním pořádku záchvaty vzteku a ječení...

když jsem s nim sama doma, tak to docela jde...ale jak jsme doma všichni a má k tomu ještě diváky, tak to je fakt mazec 😕 čekám, kdy to začne předvádět na veřejnosti 😝

smisela
13. črc 2010

Sisstin,tak obdobie vzdoru u nás začalo tiež okolo 2.9m,vlastne to súviselo s jej sebauvedomovaním a presadzovaním vlastných potrieb,keď niečo nebolo po jej,tak vrieskala,potom to prešlo do plaču a hryzenia ruky ale už je to omnoho lepšie,dosť pomáha jednoducho vysvetliť prečo nemôže to alebo ono,aj keď to je niekedy dosť zložité vysvetliť prečo nie 😝
Inak obdobie vzdoru môže trvať od pár týždňoch až mesiacov,našťastie u nás je to omnoho lepšie a hlavne vďaka tomu,že používa gestá a v podstate viem,čo chce,takže nie je až taka frustrovana z toho,že jej nerozumiem.
Ak som náhodou nevedela,čo chce,tak som jej povedala,nech ukáže rukou,čo chce,skús,ak chytí tygr nervy,nech ti ukáže,čo chce,trebars rukou na dvere,ak chce ísť von a pod.,potom je to horšie ak mu povieš nie 😝 treba to fakt vydržať alebo skús odpútať pozornosť na nejakú hračku,predmet,nám to pomáha 😉
Ináč týmto naozaj prechádzajú všetky deti,tie naše trochu neskôr 😠

sisstin
autor
13. črc 2010

@smisela ahojky 🙂 my jsme se právě doted dorozuměli už docela dobře, Tygr používá gesta už docela dlouho( asi od 2let), ted už používá i složitější....jenže ted si začal vymýšlet fakt složité situace( myslím, že o tom psala Simča i Péta, že si kluci něco umanuli a trvali na tom), např. že já musím sedět na balkoně na zemi v pravým dolním rohu, můj táta musí sedět na židli v levým horním rohu, a na první šnůře budou tři ručníky a na poslední taky, a Tygr mezi tím bude projíždět na motorce 😝 😅 😅 😅 no a tohle se gesta ukazuje fakt špatně 😅 😅 , navíc jsou to fakt hovadiny...takže když už to pochopim, tak zas nevím, jak mu mám vysvětlit, že je to blbost 😅 😅 😅

jinak Vojtík je ted u Dr.Kr, tak moc držím palce 😵 😵 😵

aleachim
13. črc 2010

@sisstin může se zeptat, co Dr. Kr. je za lékařku? Čtu tu poctivě a doufám, že Lucka její péči snad potřebovat nebude, ale přeci jen, co kdyby. Děkuji.

jinak ji já Vojtíkovi držím pěsti 🙂

sisstin
autor
13. črc 2010

@aleachim je to dětský klinický psycholog 😉 v podstatě zakladatelka dětské psychologie u nás vůbec 😉 vydala spoustu publikací, a učí na VS 😉 mně ji doporučily holky z rodiny, a jsem strašně ráda, že jsem šli rovnou tam..a nemusela jsem zažívat hrůzy u klasických psychologů, které zažívaly ostatní holky 😒 Dr.Kr. je v diagnozách téměř 100%, prostě odborník na svém místě 😉

http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddele...