Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik ale furt se přemejšlí o tom, že dysfázie bude spadat pod pervazivní poruchy...nevím, jestli i ta expresivní...ale smíšená a receptivní určitě 😕 furt to jako bude porucha řeči, ale bude to pod pervazivníma vývojovýma poruchama 😕

smardik
9. lis 2011

@sisstin jo jen mě to zajímalo dík 🙂

prodloužený rodičák fakt od ledna ruší, schválilo to tak jsem nadšená 🤐 🤐 a že dostaneme příspěvek na péči nevěřím, budeme muset nějak splatit půjčku předčasně během příštího roku at můžu zůstat doma, z čeho zatím netuším ☹ ☹

sisstin
autor
9. lis 2011

jinak Tygr ted říká, že má "aík" (kašlík) a "nýnu" (rýmu) 😅 😅 😅

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik no ten příspěvek by nemusel bejt tak marnej úplně vzhledem k tomu, že u Tomíka ta sebeobsluha nic moc, že má pleny, nenají se atd. Tři už mu byly, podle mě aspon první stupen by získat mohl 😉

smardik
9. lis 2011

@sisstin no já tomu moc nevěřím z důvodu, že Tomovi v tom aby sám jedl nic nebrání - myslím fyzicky

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik no ono by se to mělo brát, že i jako mentálně...spoustě dětem v tom nic nebrání fyzicky (autíci, MR atd.), ale prostě to neumí...nemají zájem, nechápou to atd. 😉 Ninuška od Tušky by umřela hladem před otevřenou ledničkou např. 😉

smardik
9. lis 2011

@sisstin no právě tomu moc nevěřím víš, ale vyzkoušíme. žádost mám doma vyplním a zajdeme ji odpoledne podat 🙂

smardik
9. lis 2011

nevíš chtějí jen žádost nebo ještě něco k ní?

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik myslím, že jenom žádost....ty zprávy si oni pak vyžádají od pediatra 😉 a pak ti teda zavolají, a čekej návštěvu doma....a když se tě ta baba bude ptát, tak fakt odpovídej po pravdě...já vim, že každá maminka se chce pochlubit, jak je její dítě šikovný...ale prostě to řekni, jak to je...že se prostě lžící nenají, že by radši nejedl týden, než aby jedl sám....že má plně pleny atd. 😉

smardik
9. lis 2011

@sisstin jo je mi jasné, nehodlám nic přikrášlovat 🙂 🙂 uvidíme jak to dopadne ale moc šancí tomu nedávám

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik já fakt myslím, že na jedničku by jste šanci mít měli....ona i uvidí, že třeba Tomík na ty složitější pokyny nereaguje, že to prostě nechápe 😉 to ona bude zkoušet i na něj mluvit a tak určitě 😉

smardik
9. lis 2011

@sisstin doufám, mám trošku strach tu jedno socku z příspěvků na péči právě často potkáváme a vidí jak běhá jak zajíc, jezdí na motorce tak to mám strach že nám uškodí ale vyzkoušíme určitě

sisstin
autor
9. lis 2011

holky, tak Tygra konečně začal děsně zajímat ten průvodní text....chce to číst i u Logica, tak i u toho Soba Boba a Krtka Barbory...ještě donedávna ho ten text nezajímal, chtěl dělat jenom ty úkoly 😝

dalea
9. lis 2011

Ahojte,my mame nove to,ze Lea uz vie spocitavat na prstoch do 10 😅 Zistila som to dnes rano,ked mi ukazovala na oboch rukach,ze ma 4 roky,tak som jej povedala,ze to niesu 4 a ona,ze jaaaaj,to je 8 🙂 No a potom som ju len tak akoze "vyskusala",kolko su 3 a 3 prsty atd. a vedela 😲 Ma to prijemne prekvapilo 🙂

dadlenka
9. lis 2011

Dobré poledne🙂 tak u nás, jak je v naší rodině zvykem, Kryštof vstoupil do milého prodlouženého období vzdoru... 😖 takže mě neustále komanduje, zářným příkladem je dnešní dopoledne. Jdeme nakoupit, takže výběr oblečení je velmi složitý, nakonec si vybere to, co jsem mu nabízela jako první, v obchodě v pohodě, jdeme z obchodu a Kryštof chtěl jít k tetě. Ok, zavolala jsem tetě a vyrazili jsme, jakmile jsem souhlasila s jeho návrhem, tak změna, že nejde, to už jsem se naštvala a dotáhla ho tam, u tety zase v pohodě, vymýšlel cestou domů, kudy jdeme, kudy ne - snažila jsem se o kompromis (nemíním obcházet celé město😀) u baráku, že chce k jiné tetě, tak to už jsem ho opět za řevu dotáhla domů.... jakmile už skoro vymizely vztekací záchvaty z neporozumění objeví se další lahůdka, kterou už ovšem velmi dobře znám...moje nervy😀

smardik
9. lis 2011

prý je Tom nechovaný a potřebuju výchovu, mám toho chlapa zbít hned nebo za chvíli

jolinka
9. lis 2011

caute, my uz doma z logo. to mi vzdy dvihne naladu 😀 😀
Kati tam bola ako vzdy hodinu, opet krasne spolupracovala, dokonca aj pri cvikoch s jazyckom 😅 a vzdy ked nieco skoncili Kati si pytala dalsiu ulohu... 😉 😉 cvicili rody, pridavne mena na zensky a muzsky rod {mala tam panacikov dievcatko a chlapceka, ktory menili saty a vyrazy tvare, Kati mala urcovat kto je vesely, vesela, atd.. Sykavky pri nacviku jej uz idu dobre vsetky len este v spontannej reci nepouziva vzdy, ale tak pol na pol.
Logo povedala ze to vidi ze do 6 rokov by mohla mat K. co sa tyka vyslovnosti cistu rec, s agramatizmami to vidi na dlhsie.
Pochvalila ju aka je sikovna, ze vie vela veci a vidno ze sa jej venujeme 😅 No aspon dakto ze to uzna, doma nie si prorokom 😝

deina
9. lis 2011

Kati je velmi sikovna. 🙂

@smardik, to kto povedal s tou vychovou? Tvoj mm? 😒 Ja som sa akurat predchvilkou nastvala na mojho, clovece, on vie cloveka tak vytocit! Misko uz druhy tyzden kasle, minuly tyzden sme boli aj u lekarky a nic, vsetko ciste, vo vytere nic... odvtedy mu odisla teplota, aj nadcha sa zlepsila, len nadalej kasle, ze preco ho tam nevezmem este raz? Ale to povie takym tonom, ze co si o sebe myslim, nie som lekarka, ako si mozem byt ista, ze je to stale ten isty kasel? 😠 😠 (ja chodim k lekarke vacsinou az vtedy, ked si ozaj nie som ista, ci nejde o nieco vaznejsie)

Vcera sme boli s Miskom na ORL a robili mu aj sluchovy test. On nema problemy s recou, nerozprava sice bohvieako cisto, nevie vyslovit pekne "r" a potom take ako "s, z, c" (s makcenmi), ale prekvapilo ma, ze ten test vysiel tak, ze nepocuje dobre. 😕 Malo by to byt len docasne, ma problemy s nosnymi mandlami a ma nejake polypy, tie mu pravdepodobne sposobuju problemy so sluchom... ale ja by som nikdy nebola povedala, ze on nepocuje dobre, fakt nie.

Cim castejsie chodime po lekaroch, tym horsie, vzdy nieco najdu, potvory...

liluvie
9. lis 2011

ahojte a pekny den
boli sme na vstupnom vysetreni v Dialogu, musim povedat, ze som z toho nemala velmi dobry pocit a Kristinka na tom bola este o nieco horsie, normalne chcela utiect z ambulancie. Pani primarka v bielom plasti ju asi dost vylakala. V podstate ale prebehlo klasicke foniatricke vysetrenie. Dieta velmi nespolupracovalo, teda vlastne takmer pri nicom nespolupracovala, a dokonca z nej nevysiel ani jeden zvuk nahlas. Vsetko len sepkala, to som u nej este nezazila, ona je totiz vecsinou dost hlucna. No mala chuda z toho prostredia totalny blok. Dnesny zaver bol, ze sa mame objednat na logo a psycho vysetrenie a uvidime co budeme robit dalej. No a aby aj mne nebolo luto, tak Dr. este stihla okomentovat moje rackovanie (to samozrejme viem) a k tomu nespravne vyslovovanie sykaviek (to som o sebe vobec netusila)
no snad budem mat z logopedky lepsi dojem ako z Dr. 😝

inak som sa chcela spytat, ci my nevie niekto povedat, kolko sa v Dialogu plati za logo hodinu, my by sme boli ako samoplatcovia, kedze na SR nie sme poisteny

inak u nas malicke pokroky: dieta zacalo spontanne hovorit aj 3 slabicne slova, sice po svojom, aje je vydiet, ze si uz pocuje, ze tych slabik tam je viacej, tak sa tesim 🙂 😵

@sisstin tie sople, to bude isto skolkou, ja ked vidim ako tam tie deti behaju, nudle az na brade, utieraju si to do rukavov a ruk a potom s hraju s hrackami tak je mi ble... u nas je to tak, ze v podstate celu jesen a jar s prestavkami presoplime. Hlavne nech sa to nerozbehne na ATB.

@smardik, toho predlzeneho rodicaku je fakt skoda, isto by vam to velmi pomohlo, no snad sa podari ten prispevok

@jolinka, dobre sa to o pokrokoch pocuva, len tak dalej

liluvie
9. lis 2011

@deina @smardik boze s tymi chlapmi je to naozaj na porazenie, moj mm my napr. najnovsie vycita, ze sa Kristinkinmu recovemu problemu az priliz venujem, ze ju tym stresujem, ze ju treba skratka nechat tak a ona to sama dozenie, no je to tazke, ako by naozaj nechcel vidiet, ze tam problem je, ach jaj... 😠

andreabe
9. lis 2011

@liluvie ahoj, v Dialogu stoji hodina 12 EUR, podla mna je jedno, ci si poistena alebo nie, poistenie je dolezite pri mesacnom pobyte v sanatoriu. Dojem si mala podobny ako ja 😅 chodime tam teda ina sporadicky, aby sme mali narok na pobyt v sanatoriu, ak dieta spolupracuje a je zvyknute na skolkarsky rezim, tak je ten pobyt fakt super vec, ale sporadicke chodenie velky vyznam podla mna nema 😝

@jolinka super, Kati je borec, dotiahla to fakt daleko, vsak uz sa vyrovna rovesnikom, ci vidis este nejake zasadne rozdiely?

jolinka
9. lis 2011

@liluvie bud sa venujes prilis malo alebo prilis vela... 😖 spokojni nebudu nikdy

smardik
9. lis 2011

@deina jo chlap, zastřelit málo. Tom hned napoprvé naposlechl že má jít a šel dál po svých a proto je rozmazelný, nemá výchovu - myšleno že já jsem ho rozmazlila a nevychovávám ho,

@liluvie u nás to bylo podobné, měla jsem nechat na Tomovi kdy začne mluvit, netahat po dr., prý to zbytečně řeším, furt o tom mluvím a hysterčím a přitom on je šikovný

deina
9. lis 2011

Ten Dialog teda nic moc? 😒 Rozmyslala som, ze tam vezmem Matka, ak bude treba (zatial robime vsetky vysetrenia tuna v Nemecku, ale ked uz raz dojde aj na logopediu, tak si to tu velmi predstavit neviem)... Oni robia aj nejaku terapiu, ci nie?

No a uz mi aj svokra vypisuje, no moje nervyyy... Asi som zla mater, ked si myslim, ze ten kasel nic vazne nie je, prvykrat v skolke, musi sa s tym nejako popasovat jeho imunita.

paolin
9. lis 2011

ahoj holky! jen na skok..Adam má EEG negativní..jaksi se to dalo předpokládat, že 😉 jinak u logo krapet pokrok. měla nové pracovní sešity. ale pořád šeptal nebo si dával ruku před pusu a šeptal. takže opět projevy úzkosti. jinak jestli neznáte, jukněte 🙂 www.rozhlas.cz/darujhracku

jolinka
9. lis 2011

@andreabe zasadne nie, myslim tym co vie a dokaze... trosku vidno slabsiu vyslovnost a viac gramatickych chyb ako je v tom veku bezne, ona ma aj trosku detinskejsie spravanie, co trochu budi dojem spolu s jej vyskou a vyzorom ze je mladsia... ale logo aj ta spec. pedagogicka ma ubezpecili ze to nesuvisi s intelektom, casto aj velmi inteligentne deti sa spravaju nezrelo a detsky. 😉 Jo a obcas este pri niektorych otazkach vidim ze nerozumie, alebo sa nesustredi a odpovie prve co jej napadne, hlavne ked je to nieco co neocakava, nova vec.
Zacala chodit na kruzok tanca a po prvej hodine sa jej pytam. Bolo vela deti na tanci? a ona hovori "Dobre" ... 😖 zachyti zaciatok ze "Bolo...a "na tanci" caka otazku Ako bolo na tanci? lebo kazdy den sa pytam Ako bolo v skolke? tak podla toho odpoveda. ... je dakedy az smiesne ze ludia sa jej na nieco pytaju a ona standartna odpoved ze "dobre" 😅

uz inak riesime Logico od 5 rokov, cize na jej vek, a celkom jej to ide, sem tam nieco musim na prvej ulohe vysvetlit alebo nieco co od oka vidi ze je tazsie odmietne riesit, ale i tak super.

liluvie
9. lis 2011

@andreabe to ma tesi, ze sme dve s podobnym nazorom
ja som tam dieta tiez doviedla s rovnakym zamerom ako ty, aby mohla ist do toho ich "sanatoria" (hrozny nazov), myslim, ze taka pravidelna logo praca, by ju mohla naozaj posunut vpred, Dr. sa vyjadrila, ze kedze mala uz nema plienky a je zvyknuta na kolektiv, tak by sanatorium, nemalo byt problemom, no len podmienkou su tie ich vysetrenia a absolvovanie nejakych logo hodin tam u nich, aby vydeli, ze ci ma pre dieta tem pobyt zmysel

s tym poistenim u nas je to horsie, asi to budem musiet cele sama zaplatit, no uvidime, my sme totiz poisteny len v rakusku, alebo este skusim opacit AT poistovnu, ci by nam to nepreplatili

@ jolinka, presne si to vystihla 😉

smardik
9. lis 2011

@paolin já znám už mám rezervaci pro 2 lidi 🙂 a po výplatě snad ještě někoho 🙂 ted jsem fakt brala jen ty co chtějí drobnosti-jeden pán omalovánky a pastelky a druhý Šmoulí knihu

liluvie
9. lis 2011

@smardik to presne ako by sa ten tvoj s mojim mm dohodol, ze co nam maju povedat, asi sa stretli niekde pri pive 🙂 🙂 😅

paolin
9. lis 2011

@smardik já taky omalovánky a autíčko. a možná pohádkovou knížku..