Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
9. lis 2011

@liluvie asi, chytrolíni 🙂 🙂 🙂 je věčně v práci, když je doma raději umyje nádobí než se věnovat klukům a bude mi říkat jak jsou rozmazlení. Já prostě nechci kluky pořád jen bít, to umí každý blb dítě kvůli všeho bít

smardik
9. lis 2011

@paolin jo to samé omalovánky+pastelky - omalovánky mám doma, mám jich dost už pro kluky ale zatím nemalujeme tak ty mám a jen dokoupím ještě tak 2 a pastelky. tak 10 omalovánek by mohlo stačit ne? a šmoulí knihu koupím v tescu stojí přes 100 Kč to se dá a ted to stačí a po výplatě asi nějakou holčičku s panenkou-at si užiju nákup panenky 🙂

andreabe
9. lis 2011

@jolinka perfektne, to znie velmi dobre, uz fakt len kozmeticke chybicky v porozumeni,mala je velmi sikovna 🙂 V septembri ide do skoly, ci planujes odklad?

liluvie
9. lis 2011

@deina ano dialog ma aj logopedicke terapie aj robia taky mesacny pobyt, kde sa detom cely den venuju, vela ludi si to chvalilo, ze to detom pomohlo, tak som sa rozhodla, ze to skusime aj my
ja som tiez riesila, ze v akom jazyku budeme robit logo, ale vyslo mi z toho, ze kedze sme doma obaja slovaci, tak bude naj pracovat aj s malou v slovencine, my sa teda dohodneme aj po nemecky, ale v ziadnom pripade by som si netrufla ucit rozpravat po nemecky aj moje deti, to by som isto nedala...tada, nenaucili by sa to spravne.
nam aj logopedka odporucila pracovat najprv v rodnom jazyku a ked ten bude aspon ako-tak na urovni rovesnikov, tak mozeme pridat jazyk c.2
no uvidime, ci to stihneme pred nastupom do skoly, ale na taketo uvahy mam este cas...

ved uvidis ako to bude s malym fungovat 😉
drzim palce

jolinka
9. lis 2011

@andreabe no kdeze skola... chvalabohu je zac. oktobra takze pojde do skoly takmer 7 rocna, ak by bola narodena v jari alebo v lete, urcite dam odklad. Vidim aj podla starsej ake su naroky v skole. Johi mala odklad, je augustova a super za ten rok tak vyzrela a naucila sa nove veci, ze teraz v skole nema ziadne problemy, ani neviem ze mam prvacku, pripava do skoly tak 15 minut aj so struhanim ceruziek 😉 nosi mi same hviezdicky a jednotky...

deina
9. lis 2011

@liluvie, my zatial este logo ani neriesime, najprv vraj musime poriesit to, ze ma slaby ocny kontakt a zle sustredenie... tam snad ta nemcina nebude az tak velmi vadit. Logo vraj az potom, tak uvidime najprv, ako bude toto pomahat. A kedy konecne, aj dnes som volala do centra, kde sme zahlaseni. Povedali, ze do 2 tyzdnov zavolaju, toto je 3.tyzden a nic. Uz som si myslela, ze som im dala zle cislo, ale zda sa, ze bolo dobre, len proste este nevolali... ta pani z recepcie povedala, ze nas pripomenie lekarke. Ze vsetko musi tak dlho trvat...

liluvie
9. lis 2011

@smardik, no aj u mm je praca na prvom mieste (samozrejme 😠 ), ale teda zasa on mu treba nechat, ze on sa s malymi aj pohra, aj maju super vytah, no len on nema rad, ked s nimi treba riesit nejaky problem, to sa naozaj radsej tvari, ze problem neexistuje. Som sa bavila s kamaratom (chlap), ze preco to tak u muzov je a on my tvrdil, ze chlap si skratka nechce pripustit, ze jeho dieta ma problem preto, ze to akoby zanmenalo, ze on v 'rozmnozovacom procese' zlyhal, ze jeho potomok nie je dokonaly... 🙄 , no to ja vobec toto muzske zmyslanie nechapem, ze co oni riesia, ved, ked vidim, ze je problem, tak ho riesim, aby som tomu nejako pomohla, a nie, ze ako pstros-hlava v piesku 😠
a k tym fyzickym trestom, moj mal tiez take tendencie, ze to treba zaviest, ze aj nas rodicia bili a prezili sme to...ale ja s s tym nestotoznujem, a dokonca si z detstva pamatam, ze som to nenavidela, ked mi mama dala porukach, ze mi to prislo take ponizujuce...skratka sme sa doma dohodli, ze sa tomu budeme snazit vyhnut....a nastastie to funguje (vacsinou)

liluvie
9. lis 2011

@deina no tak to je ozaj super pristup 😠 😠 😠 , dokial sa 3x nepripomenies nic nemas
vidim, ze vy ste v nemecku, ako to je s rannou intervenciou tam?
tu v AT nikto nic neriesi do 3-4 rokov, vsetci vo mne vidia len hystericku matku, ktora stresuje

liluvie
9. lis 2011

@deina este som chcela, ze toho som sa aj ja bala, ze ci bude dieta spolupracovat, Tina je totiz velmi neposedna a ma dost problemy so sustredenim, ale bola som na logo prekvapena, ze ona tam naoaj spolupracuje

teda velka vdaka nasej skvelej logopedke, ze ju dokaze zaujat
doma to uz je horsie, to sa casto ja musim krotit, aby som to ustala

deina
9. lis 2011

@liluvie, tu to riesia asi ovela skor. Nasej detskej lekarke sa uz dlhsie nepacilo, ze Matko nic nerozprava a to este ani 2 roky nemal. Hned nas poslala na sluchove vysetrenie, to bolo ok, tak potom povedala, ze niekde musi byt problem a objednala nas do detskeho centra (Kinderzentrum), taka detska polyklinika. To trvalo asi 2 mesiace, kym sme dostali terminy... boli sme na EEG (este nemame vysledky), na sluchovom vysetreni (ani odtial este nemame vysledky), u jedneho lekara na vstupnej prehliadke a u detskej psychologicky. Ta nas odporucila do "fruhforderung zentrum", to bude ta ranna intervencia, takze teraz cakame na termin... zaregistrovani sme, ale ono to dlho trva. Aspon nech mi uz ten termin daju, nech viem, kedy mozeme zacat s nejakou terapiou.

deina
9. lis 2011

@liluvie, ta spolupraca... u toho lekara na vstupnej prehliadke nespolupracoval vobec, aj mu napisal do spravy, ze je "sehr unkooperativ", ale ja sa mu necudujem, mal tam len nejake stare kocky, no co s tym? A Mates po cely cas len utiect chcel, stale sa k dveram hnal... U psychologicky krasne spolupracoval. Najprv ho nechala, nech sa hra sam (mala tam garaz s autickami), my sme sa zatial rozpravali, potom mu davala nejake ulohy (vkladacky, puzzle, kocky a tak), skusala ho... ale vsetko tak nenasilne, formou hry, ozaj bola velmi dobra. A pri nej nemal Matko ten pocit, ze musi zdrhat.

smardik
9. lis 2011

@liluvie u nás to moc nefunguje, MM je vybuchovací takže první bouchne a pak zapojí mozek. no pořád s Tomem nějak bojují, pořád si k sobě cestu hledají a ne a ne se to podařit ☹ i když dneska nechtěl jít přes cestu se mnou ale chtěl s tatínkem

liluvie
9. lis 2011

@deina tak to to tam teda mate ovela lepsie, tu naozaj nikto nic neriesi, tu neexistuje napr. ani logopedicka skolka, vsetko len sukromni logopedi, ktorych musi clovek zacvakat ☹ , tu zacnu nehovoriace deti riesit, az ked idu do skoly a maju stale problem. zatial som nasla len 1 nieco ako logopedicku skolu. pytala som sa aj na integraciu s asistentom, no a to na mna pozerali ako na blazna, ze ved na logo poruchy sa asistênt nedava 😠

no ako to tak popisujes, Matko by logo asi uz aj zvladal, keby ho logopedicka vedela zaujat. ono to je u takychto malych deti vsetko formou hry, ziadne opakovanie slov a pod., my sme zacali chodit ked mala tina 2r 4m, ale chodia uz aj deti od 2r

liluvie
9. lis 2011

@smardik ja verim, ze sa to casom zlepsi, Tomasko bude viacej rozumiet a komunikovat, a mm sa potom ukludni, samo, ze aj tvoj mm by mal pochopit, ze kazdy vztah treba nejako budovat, aby fungoval .... ale chlapom sa to tazko vysvetluje, snad si k sebe najdu cestu

este som sa ta chcela opytat, ty si kupovala to bambinolük, ako sa to Tomaskovi paci, uz ste to skusali pouzit? rozmyslam, ze ho zadovazim pre tinu, tu maju k tomu vela pracovnych zositov...tak to zvazujem

smardik
9. lis 2011

@liluvie snad to pochopí, s Hanysem je to v pohodě, toho mám pocit že má víc rád-víc se mu věnuje, nechce mu pořád dávat na prdel, sám ho obejme a dá pusu. Ale fakt je že Tom tatínka dost odmítá tak je to těžké, Tom je dost svůj a jak má svůj den stojí to za to, někdy je těžké s tím vyjít

jo kupovala jsem to ale zatím ti neřeknu jaké to je, Tomovi se ted nějak nechce pracovat ☹ takže to pořád nemáme vyzkoušené a dokola točíme kreslení, stínové pexeso a normální pexeso kde mi podává obrázky co po něm chci, zajíce a to je ted vše co děláme

liluvie
9. lis 2011

pridavam foto mojich krasavic 😵

liluvie
9. lis 2011

@smardik no tak sa budem musiet rozhodnut, podebatim s mm
verim, ze je to s Tomikom niekedy tazke, aj u nas doma to je niekedy na maslu, ale vydrzime, a super, ze ti pekne pracuje s obrazkami. pexeso je teraz hit aj u nas, isto sa neskor dopracujete aj k tomu lüku 😉

smardik
9. lis 2011

@liluvie co nadělám, snad si najdou cestu. Ono je to těžké, někdy se ani nedivím že MM si k němu cestu najít nemůže a moc si s ním nehraje-nemůže mu nalít pití hned řve, přijdem z venku a nemůže mu sundat body, bundu rozepnnout jen já, přijde že jdou třeba jezdit z vláčkama a on utíká za mnou že mám jít já a když nejdu najde si jinou činnost kde není tatínek

jolinka
9. lis 2011

@liluvie a na slovensko neviete dochadzat k nejakej logopedicke? treba najst taku co vie a je ochotna robit s mensimi detmi.

to si neviem predstavit ani u kati co ma 5 rokov, nejaku klasicku logopediu stylom "opakuj slova" , Nasa logo tiez robi vsetko formou hry a ked chce cvicit nejaku hlasku tak ma ku kazdej hlaske subor obrazkov a tie si vyberaju a hovoria o nich a dieta tak je nutene pouzit danu hlasku.
Nasa robi aj s mensimi detmi, vravela mi ze u nej koncia casto deti s ktorymi rodicia obehali cele mesto a vsade im povedali Pridte ked bude predskolak 😢

liluvie
9. lis 2011

@jolinka jj mi chodime do BA, zatial kazdy druchy tyzden, do institutu detskej reci. Mame super logopedicku! Asi som to tak nejako zamotane napisala. Ony sa tam hraju a Tina tam naozaj spolupracuje a ja aspon viem, ze co a ako mam robit doma. Este to chceme skusit aj v dialogu, lebo som ju casom chcela dat do toho ich sanatoria. Uvidime, kolko krat do mesiaca to budeme zvladat, ono je to predsa len 80km tam a 80km spat, vzdy musi ist aj mm, lebo ja som s Tinou dnu a on strazi Naty.

liluvie
9. lis 2011

@smardik u nas tatik, "nesmie" davat deti spat, to je ako by sme ich mucili 😝 😝 :

smardik
9. lis 2011

@liluvie u nás nesmí skoro nic - u Toma, Hanys v pohodě jen to někdy na přebalování zkouší ale to proto že to vidí, Tom to je něco jiného - a fakt někdy nevím jak na to reagovat-vyhovět,nevyhovět :--( spaní ho taky nesmí tatínek ukládat-já ukládám ho a manžel jde s Hanyskem. ale zas jak jsou doma semi není žádný problém, Tomík tatínka bere v pohodš

liluvie
9. lis 2011

@smardik viem si predstavit, ze ta ten vztah mm-Tom velmi trapi, treba verit, ze sa to upravi

ja tiez neviem, ako mam riesit chvile, ked dieta zacne plakat, ze chce aby to nerobil tato, ale aby to robila mama, z vychovneho hladiska mam potrebu vydrzat, aby si dieta zvyklo, ze aj tato tieto veci robi, ale zasa ako matka mam vzdy taky pocit, akoby som to dieta zradzala, ked nereagujem na to, ze ma vola...no skratka neviem, mozno by mohol niekto poradit, ako sa s tym vysporiadat

smardik
9. lis 2011

@liluvie trápí ale trápí to I MM, jen nechápe že je třeba se snažit at se ten vztah změní, že jak rezignuje bude to takové pořád. ale zas není to takové pořád jsou dny kdy je to v pohodě, třeba dneska venku nechtěl jít za ruku se mnou ale s tatínkem

no a jinak přesně jak píšeš, nevím jak to řešit. Na jednu stranu mu zas nemůžu ve všem vyhovět, na druhou stranu za mnou pláče a to mi vadí, někdy si říkám že třeba i za to nemůže, že kvůli tomu co mu je má v tom zmate a trvá na svých jistotách a to jsem já, protože manžel je skoro furt v práci

dadlenka
9. lis 2011

@smardik Kryštof mě má taky rád jistou🙂 Když jsem přítomna, s nikým jiným se moc nemazlí, nebo opravdu výjimečně. Když nejsem doma, mazlí se s babičkou, tátou, tetama.... Myslím, že to opravdu souvisí s tím neporozuměním, protože my jsme ty jediné majáky v tom zmatku.
S chlapama je to těžký.... oni o problémech moc nemluví, my tady probereme každý prd a oni to dusí v sobě. Třeba můj manžel strašně dlouho v sobě nosil slova paní ředitelky ze školky, že je Kryštof mentálně retardovaný, já jsem to tady probrala, probrala jsem to s každým, kdo byl ochoten poslouchat a on ne... dozvěděla jsem se to náhodou, když Kryštof bravurně poskládal puzzle a těžkou skládačku, měl z toho velkou radost a konečně to z něj vylezlo...
Je docela možné, že se tím trápí, že se obviňuje.... Chlapi jsou v tomto jaksi retardovaní🙂

liluvie
9. lis 2011

@smardik jj je to tazke

smardik
9. lis 2011

@dadlenka no já fakt právě nevím jak reagovat, taky myslím že mě bere jako jistotu ale zas je to někdy fakt únavné a chlap mu v pohodě to pití naleje nebo si sedne a bude si s ním hrát ale on prostě ne a ne. třeba včera večer se mi to hodilo, stavěla jsem lego s Hanysem a on chtěl dělat obrázky, jenže s tatínkem je dělat nebude. Jo asi máš pravdu jak to píšeš s těma chlapama, poznám že ho to trápí,nechce se o tom bavit a svádí to na sebe že za to může on. i u Honzíka to tak bylo a občas před kontrolou na kardiu ho to napadne, prý je to jeho chyba že jsou nemocní, že ani děti neumí udělat

dadlenka
9. lis 2011

@smardik já reaguju podle intuice, někdy trvám na tatínkovi a někdy jsem k dispozici já🙂

smardik
9. lis 2011

@dadlenka já jsem většinou k dispozici taky, ale dneska ráno jsem to nechala na tatínkovi a asi to bylo dobře, venku chtěl jít za ruku jen k ním, po něm at mu dá pití. asi bych to měla dělat častěji

dadlenka
9. lis 2011

@smardik děláš to dobře, holt s těma našima klukama je to na dlouhý lokte🙂 vyděržaj pijanier🙂