Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

tak holky, Tygrovi zas přes den vůbec nic nebylo....to je fakt jak u blbejch...v noci funí, chrápe a kašle...ráno taky...pak přes den vůbec nic, a večer, jak si lehne...tak zas kašel a rýma 😕 tak jsem mu koupila Sinupret...a snad z něj ta zadní rýma už konečně vyleze a bude chvíli klid....zejtra ještě budeme doma, ho znova přihlašovat nebudu, když jsem ho dneska odhlásila do zejtra....aspoň toho hodně uděláme, dneska jsme makali snad 6 hodin 🙂 a zejtra máme logo 🙂

dadlenka
9. lis 2011

@sisstin to znám... Ono je to tím, že leží a nemůže mu dobře odtíkat rýma a má zacpaný nos. Nevím jestli neděláte, ale víc podložit hlavu, hodně vyvětrat a vlhčit vzduch, třeba zapálit aromalampu s eukalyptovým olejem.. Přes den je to v pohodě, protože rýma teče do krku i sama.. Jinak s tou prací jste ďábelští...6 hodin...🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

@dadlenka jj, tak snad ten Sinupret mu zabere konečně už...ta zadní rýma je děs 🤐 no on byl problém Tygra docela zabavit celej den, furt chtěl něco dělat...mě už to ani nebavilo 😝

dadlenka
9. lis 2011

@sisstin já jsem zadní rýmu měla cca před rokem a bylo to peklo, v noci jsem nemohla vůbec dýchat, když jsem dýchala pusou, měla jsem potom do krve rozpraskané rty, i když jsem natírala jelením lojem jak zběsilá... musela jsem spát s vlhkou hadrou na obličeji.... tak držím palec, je to hnusný..

sisstin
autor
9. lis 2011

@dadlenka no on ji nemá jako nějak silnou, že by úplně nemoh dejchat...ale prostě se mu to tam furt honí, a už je to snad tři týdny 🤐 jinak kdy má Kryštof nastoupit do té nové školky? 😕

Já už včera objednala to Logico Piccolo, tak jsem zvědavá, dneska mi přišla ta balanční žába 😝 jinak ten MiniLuk děláme každej den, ale některý úkoly jsou teda pekelně těžký...ale většinu toho více méně zvládá...ale určitě to je náročnější, než Logico 😉

dadlenka
9. lis 2011

@sisstin no je to potřeba přeléčit, potom to rádo leze na průdušky a otravně se to táhne.
Do nové školky má nastoupit příští středu, zjistila jsem, že tam chodí i zdravé děti, které z jakýchkoliv důvodů nechtějí rodiče dávat do normoš školek. Bude chodit st-čt na tři hodiny, až si zvykne i na dýl.

sisstin
autor
9. lis 2011

@dadlenka tak jsem zvědavá, ale mám nějakýho tušáka, že tam budete spokojení 🙂 ale docela čučim, že takové zařízení se platí 😲

dadlenka
9. lis 2011

@sisstin oni jsou zdravotnické zařízení, působí jako stacionář. Takže paní vedoucí nám spočítala úkony, vyčíslila péči a tu platíme. I když tam bude tři hodiny, péči o něj spočítali na 1h50min a to platíme - takže za den platíme 91 kč plus 8 kč svačinka.

martinka264
9. lis 2011

Sisstin, můžu ještě jeden dotaz, prosím? Pokud teda nedosáhne ani té spodní hranice, jedná se automaticky o expresivní dysfázii nebo to může být ještě opožděný vývin řeči. Vím , že je třeba vyšetření, ale jestli ses třeba nesetkala, nebo neslyšela o dítěti, které mluvilo strašně málo ,ale dysfázii mu nepotvrdili. Děkuji 🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

@martinka264 tak jestli mluvíš o dítěti, které má čerstvě tři roky - tak ano, mohl by to být jenom opožděný vývoj řeči....ale v brzké době by mělo dojít k opravdu velké akceleraci, dítě by měla nabírat slovní zásobu raketovou rychlostí a hlavně ten vývoj řeči je standartní, tj. děti si netvoří svoje slova, začínají téměř ze dne na den spojovat dvě slova, hned poté mluvit ve větách 😉 Ale je to takový už ten závažně opožděný vývoj řeči, který se rovná trošku déle, na úroven vrstevníků se dítě může srovnat až okolo pěti let, určitě to chce i logopedii 😉

Jinak ono nejde až tolik o ten počet aktivních slov, ale právě o to, jak ten vývoj řeči probíhá - jestli standartně, nebo právě typicky dysfaticky 😉 syn začal mluvit na dysfatika taky docela brzo, ale právě ten vývoj řeči měl od začátku fakt jako dysfatik 😉 Jinak o expresivní dysfázii jde v tom případě, pokud ten ostatní vývoj je v rámci normy (klidně i širší)...pokud je opožděný více, tak bud jde o dysfázii smíšenou nebo je tam jiný problém, jehož následkem je i o zaostávání v řeči (např. mentální retardace atd.) 😉

smardik
9. lis 2011

ahojky 🙂

my dnes zase zkoušeli logico a Tom už pochopil že musí jezdit kolečky, ale jde mu to dost ztuha takže začneme pořádně trénovat zatím jen tohle a pak zbytek 🙂 zas ale další věc na trénování, kreslili jsme temperama a bavilo je to tentokrát oba dva, oba štetec a malovali a malovali 🙂 a dokonce i MM maloval, zavzpomínal na školní léta 🙂

a mojemu štíhlikovi došli 2 rifle, jedny má úžasně a druhé jsem přecenila vel. a jsou mu velké104 tak je asi schovám a už jsem si objednala ty samé v 98 🙂, oboje krásné, nové a asi bych je srovnala i s Nextem jen levnější 🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik ono jim to jde ze začátku tak těžce, je to vidět i na videu, když s tím Tygr začínal a jak s těma knoflíkama jezdí teď 😝

smardik
9. lis 2011

@sisstin jo jde to těžce, musíme první to nacvičit, ale už s nimi aspon jezdit chce takže změna 🙂

smardik
9. lis 2011

moji malíři

martinka264
9. lis 2011

@sisstin Díky. Tři budou dceři za dva měsíce, té normy určitě nedosahuje. Ohledně vět. Jde jí krásně rozumět např. tati, kde jsi? mami, pojď tady a spojuje pouze dva slova jako auto/bus/jede, pipi letí, krtek papá, ale jinak žádná hitparáda, na foniatrii ji zatím měřili ty emise, ty jsou v pořádku, rozumí a reaguje na všechno, chápat začala velmi brzy, ale s tou řečí začínám panikařit. Právě ve třech letech nás zas čeká další vyšetření na foniatrii ,a pokud se nerozmluví, čeká nás psycholog kvůli vyloučení dysfázie, takhle mi to bylo řečeno. S logopedkou jsem se setkala u nás, je to známá, té se nezdá nijak hrozná, ale když slyším kluka, který je stejně starý a mluví v dlouhým souvětích, tak to jdu pak pomalu do mdlob. 😉

martinka264
9. lis 2011

@sisstin a jinak klobouk dolů, jak s malým umíš pracovat, zkoukla jsem pár videí a fakt šikovná

sisstin
autor
9. lis 2011

@martinka264 Marti, tak to moc na dysfázii teda nevypadá 😉 dítěti s expresivní dysfázkou jde určitě ze začátku hodně blbě rozumět, rozhodně nemluví čistě a netvoří věty 😉 jako představa, že by syn řekl: "tati, kde jsi?" To mi přijde jako sci-fi, už to, že by se ptal...on otázky mimo teď nově "co to je a kde je" netvoří 😉 a to mu jsou ted čtyři roky...to jestli dysfázie, tak hooooooooooooooooooodně slabá a přijde mi to i tak nepravděpodobný 😉

smardik
9. lis 2011

jinak asi budeme cvičit kreslení právě tím štětcem, sledovala jsem Toma a to co nakreslil dost připomínalo kruh, nejde to vidět je to pak začmárané ale fakt to kruh byl- šišatý a byl, takže nápodobu tahu atd asi budeme cvičit štětcem, vypadá že ho to víc baví a půjde mu to, možná se mu to líp drží

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik no Tygr dneska namaloval sluníčko....teda byl to takový divně šišatý kruh..a od toho šly křivý čárky 😅 😅 😅 ale i tak, asi první namalovaná věc, co měla nějakej smysl 😅 😅 😅 😅 😅

smardik
9. lis 2011

@sisstin super 🙂 jsou to naše šikulky 🙂 ono Tomíka začlo kreslení celkem bavit, ale s tím štětcem ho to baví víc než pastelky. Dneska jsem koupila vodovky tak vyzkoušíme ty, na vánoce dostanou prstové barvy

martinka264
9. lis 2011

@sisstin ale ty věty jsou spíš výjimky, zopakuje třeba dej mi pití, ale jako po jednom slově, dohromady to nedá, to mi příjde divné, jinak výslovnost teda budeme řešit 100% u logopeda, ještě chci počkat do té kontroly na foniatrii, vyslovuje špatně, prostě patlá, aby ji rozuměl cizí člověk, to se týká jen pár slov
ale děkuji, trošku jsi mě na večer uklidnila 😀

všem mamkám tady přeji, aby jejich děti dělaly pokroky 🙂

sisstin
autor
9. lis 2011

@martinka264 ono to opakování není tak podstatný, důležitý je, aby dítě spontánně mluvilo a tvořilo věty 😉 syn teda taky zopakuje cokoliv (sice po svým, ale zopakuje)..ale pak to sám nepoužívá 😉 Teda u nás ze začátku byl problém zopakovat vůbec jedno slovo, šlo mu to jen po slabikách 😉 ted už je to lepší...opakuje i celý věty...ale taky už rok mluví 😉

hodně důležitý taky je, jak ty věty tvoří...jestli tak nějak normálně, nebo jsou to agramatismy a kostrbatý věty...třeba jdeme ze školky, a je zataženo, tak nemám sluneční brejle a Tygr řekne: mama ne, brejle ne, svítí ne 😉 a to jako má být: nesvítí, tak máma nemá brejle" 😉 o sobě i o ostatních osobách mluví pouze v třetí osobě 😉 takže Péta sedí, máma sedí atd. Vůbec nepoužívá zájmena: já, ty, my atd. 😉

martinka264
9. lis 2011

@sisstin právě s těma brýlema jsem si vzpomněla, ale to bylo v létě, kdy měla 2,5 roku, taky to bylo jen svítí, brýle, jakože chce brýle, protože ji svítí do očí. Mluví ve třetí osobě, výjimečně, řekne já, když chce dělat něco sama "ne, já" nebo "ne, moje", na otázku "co děláš, pochoduješ?", "ne, chodím"
Nejdelší slovo, které je schopna říct tak, aby ji rozuměl i cizí člověk - hodiny, to jsme oslavovali dva dny 😅ebo se naučila, že brácha chodí do školy, u ní je to "Kam šel Peťa?" "koly" tohle odpoví i na otázku Kde je peťa? "koly"
To samé "Kde je táta?" v páci" Kam šel táta?" "v páci"
Ale bonzovat umí slušne, to má výraz džžž,a chodí v kuse žalovat Jéje/tak říká bráchovi/ džžž, kop, kop, au, bolí🙂

smardik
10. lis 2011

dobré ranko, už strašíme a kluci už staví vláčkodráhu-super kup, zvládají ji skoro postavit spolu celou sami, já tam za chvíli půjdu to jen nějak spojit 🙂

včera jedna paní psala na MMB něco ohledně vývoje co na Toma sedí: když se přeskočí lezení, tak je to špatné, na vnitřní straně zápěstí jsou místa, která jsou právě propojená s centrem řeči, když dítě přeskočí to lezení, tak mívá v budoucnu velké problémy s řečí.

dadlenka
10. lis 2011

@smardik vláčkodráha je u nás taky hit🙂 jinak ta teorie o lezení... četla jsem o tom, že děti potom mají problémy s hyperaktivitou, neklidem celkově. Můj nejstarší lezení prakticky přeskočil a mluvil ve větách v 18 měsících. Kryštof lezl velmi dlouho a poctivě, lezl dřív, než seděl, chodit začal ve 13 měsících...a zrovna expert na mluvení teda není😀. Ono je těch teorií spousta, na někoho to sedí, na někoho ne. Jinak ten šíjový tonus se napravuje různými cvičeními, dítě musí, co nejvíce lozit, četla jsem o tom dokonce i knížku, bohužel už si nepamatuju, jak se jmenovala

smardik
10. lis 2011

@dadlenka jo je to i hit a super, ze začátku to Tom stavět nechtěl a ted sedne a staví a staví a já nemůžu vadí mu to, až jak si neví rady, chtějí to spojit tak můžu jít já ale jsem ráda, aspon se procvičuje 🙂.
no nás to o tom nelezení fakt sedí, ale je to stejně jedno. Ale Tom nelezl, skákal jak žabka a dr. že to ničemu nevadí že neleze, prý má svůj vlastní styl ☹ vím že u třetího si to budu už daleko víc hlídat, Hanys je naštěstí ve vývoji normální

dadlenka
10. lis 2011

@smardik Kryštof ji taky zvládne postavit skoro celou sám, akorát to nespojí do kruhu, pomoct mu taky můžeme, až neví a nejde mu to, i když s Matyáškem staví rád, maximálně ho komanduje, jak a kam, co má dát😀 největší peklo jsou mosty, které se podkládají kostkama, Kryštof i když si dává pozor, tak je často shodí a to je řev...🙂)
U toho třetího prcka ti to všechno pozorování vůbec nezávidím. Já jsem strašně ráda, že Kryštof je naše poslední dítko, bych se zbláznila, už tak Kryštofa pořád pozoruju, všechno si moc beru 😀

jolinka
10. lis 2011

no ja neviem... Kati z nasich deti liezla najdlhsie 😉 poctivo pekne po kolenach od zaciatku 7 mesiaca po koniec 13 mesiaca, este tie posledne mesiace uz liezla vztycena na kolenach, potom uz chodila a priam dokonale bez padov. 😅

jolinka
10. lis 2011

a svagrina malu vobec nedavala na brusko, po sediacky sa suchala po zadku, lezenie nula a od roka a pol krasne plunule veticky v 2 jazykoch dokonca.
tie individualne rozdiely vo vyvoji su asi vyraznejsie ako teorie. I ked ja sama pripustam, ze lezenie je prospesne na rozvoj a kazde dieta som k tomu viedla.

smardik
10. lis 2011

@dadlenka my zatím takové mosty nemáme, máme jen základní sadu z tesca a obyč most, víc toho dostanou až pod stromeček. Ale jsem ráda že se tak snaží stavět 🙂, staví oba jen si tu vzájemně berou, pak se jeden na druhého zlobí. Mašinky bychom potřebovali ideálně 2x tu samou ☹, projíždí se nám teda po nich mašinky od Tomášek, ty obyč co tam jsou je nějak nezajímají a dávají je mi

@jolinka takže tahle teorie taky padá 😀 😀 😀 😀 😀 😀