Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
16. lis 2011

@ygreen s inverzí hrůza i když dneska už aspon vidím vedlejší barák,včera katastrofa. Určitě máš pravdu Hanys je kardiak tak to může být i tím,ale právě jako kardiaka mu raději dr.udělá případné vyšetření dřív at víme co jak a případně má léky dřív a nezatěžuje do srdíčko. Uvidíme ale má už i teplotu tak myslím že to budou spíš ty průdušky a bude dobrej 🙂

ted spí, Tom je v jeslích. Jel ráno autem a oba to obrečeli-TOm i Hanys,bobci moji

deina
16. lis 2011

@sisstin, no basnicku by nedal. 😅 Nechce, aj ked min dve by mal vediet. A spieva si obcas jednu pesnicku, ale neviem, co je to zac, po nemecky, nepoznam ju. Este sa vela pytala na to, aky je v skolke, ci sa hrava sam, ci nemal problemy s adaptaciou, ci tam neplace... a povedala, ze sa jej zda, ze jej zacina rozumiet, co ma potesilo. 😅

No Misko je uz hore, tak idem... ze maminka, maminka, sepka... 😵

smardik
16. lis 2011

jéžiš holky já jsem děsná matka 😀 😀 😀 😀 😀 Tom mi včera v jeslích pořád ukazoval korunky,já mu říkala že to dělali děti a on se zlobil a ted se dívám na fotky z jeslí a to dělal on,on mi ukazoval že to dělal a já to nechápala, ach jo

smardik
16. lis 2011
smardik
16. lis 2011

holky dneska mě napadlo u těch dětí co vám nechtějí ovoce,nepili by ten pečený čaj? klukům chutná oběma, je to fakt z ovoce tak že by do sebe dostali to ovoce tak

sisstin
autor
16. lis 2011

@smardik škoda, že Tomík neumí říct svoje jméno nebo třeba já 😖 Tygr to svoje "Íá" používá jakoby skoro od začátku, bylo to jedno z jeho prvních slov. No sice to zní děsně, ale prostě vím, že mluví o sobě..nebo tak...páč "já" nepoužívá 😉

smardik
16. lis 2011

@sisstin no jo,časem se to snad naučí.Mě nenapadlo že to jeho,myslela jsem že kdyby něco tvořili a měl to tam že to učitelka řekne,no možná i jo a naši zapoměli,jak ho nevyzvedám já nemám ty informace,nejsem u toho. Už si to budu víc hlídat, volala jsem mamce at mu to pochválí a najde tu jeho 🙂, at ví že to je pro mě důležité. šikula je to

sisstin
autor
16. lis 2011

@smardik Tygr si to pozná podle podpisu, on má dobrou pamět na to globální čtení 😅 😅 😅

jinak naučil se používat slovo "můj", je mu teda jedno, jestli to je "moje nebo můj", prostě všechno je "můj", at to má rod jakejkoliv...ale on nechápe, že když řekne můj, že už nemusí říct svoje jméno 😝 takže dneska jsem mu ze sranda vzala spinkáčka (kapesník s hlavou na spaní 😅 ), že si ho nechám a on pravil: Péta můj spinky 🤐 ach jo, a takhle to bude se všim...ta představa je děsná 😔

smardik
16. lis 2011

@sisstin on si to taky asi pozná,ukazoval pořád jednu konkrétní, jen já to nepochopila ☹

sisstin
autor
16. lis 2011

@smardik a oni to tam nemají podepsaný? 😕

smardik
16. lis 2011

@sisstin já nevím,ukazoval mi to včera a já spěchala at stihnem bus a dr s Honzou tak jsem se ani nedívala,ale asi to podepsané mají,už si to budu hlídat

sisstin
autor
16. lis 2011

jinak jsem si zadala téma Rehabilitace motoriky, ted jsem na rodině četla, že to je pro děti s dysfázkou dobrý...že jednak se jim ta motorika zlepší a pomáhá to celkově reedukaci té dysfázky. Tygr by to potřeboval jak sůl, tak jsem zvědavá, jestli se někdo ozve 😝

dadlenka
16. lis 2011

Holky mám dotaz. Kryštof př radosti, nebo při velkém soustředění třepe rukama, jednu dobu to už skoro přestal dělat, poslední dobou to zase dělá. Vždycky dá ruce vzhůru(pokrčené v lokti) zatne pěsti, zatřepe, nebo když sedí třepe u pasu, nevadí mu, když mu na ty ruce šáhnu, hned se uklidní, teď jsem přišla na to, že když mu řeknu netřep ručičkama, tak si je chytne a netřepe... Takže jsem zmatená, je to zlozvyk, který ventiluje vzrušení, nebo jsou to repetetivní pohyby, které třeba patří i k autismu? Jinak mě moc potěšilo, že rozumí😀

sisstin
autor
16. lis 2011

@dadlenka tak to nevím 😕 ale třepání rukama prej dělaj i batolata některá 😉 těžko říct...zas takovou pozornost bych tomu nepřikládala 😉 Tygr teda tohle nedělal nikdy, ale moc bych to neřešila 😉

dadlenka
16. lis 2011

@sisstin díky za uklidnění🙂 já to řeším, protože v současné době to dělá často a taky mě straší ten autismus... vím, že jsem s tím už trapná😀 ale dokud nebudeme mít diagnózu, budu takhle trapčit asi často, tímto se vám všem už dopředu moc omlouvám😀😀

sisstin
autor
16. lis 2011

@dadlenka jj, je mi to jasný 😉 ale on nějak jinak žádný auti rysy nemá ne? 😕 Až teda na to asi horší porozumění, ale jinak nějakej mimon není ne? 😕 Mě by u něj vůbec nenapadlo, že by mohl bejt autík 😉

miska1917
16. lis 2011

Ahojte,tak myslim ze aj my patrime do tejto temy.Mam dceru ma 6r a syn bude mat 5r aa nerozprava. ☹ Narodil sa z poruchou vyvoja.Narodil sa normalne,nacas,porod spontany,bez komplikacii.A potom zobrali deti na sono,a sup a bolo.Tam mu zistili ze mu chyba nieco v hlavicke.Chodili sme na injekcie,od narodenia na podporu vyvoja.Na rehabilitaciu,cvicili vojtovu metodu.Dostal zapal pluc,krv mal zlu,mesiac na JISKE.MAl rok aj nieco ked sa sam ako tak pervalil,dovtedy som ho ja,aj v noci aby nelezal len na jednej strane.Mal oslabenu imunitu,casto bol chori.Skoro v 2r sa naucil chodit.Po schodoch to trvalo dlhsie.Potom nosnu mandlu vybrali,a vtedy sa to zlepsilo uz nebyva tak casto chori.Teraz chodi do skolky,ale ten jeho slovnik nie je moc pestri.Ma zopar slov ale malo na svoj vek.A dakedy je to take tazke mu porozumiet,ale aj pani ucitelky sa ucia.Mal naznak na epylepsiu,tak ideme na kontrolu k lekarke tak uvidime co to bude. 🙂

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 ahojky, a psychologický vyšetření (kvalitní) máte za sebou? Důležitý je, jak je na tom mentálně 😉 jestli nemá mentální retardaci, tím by se vysvětlovalo to, že mluví málo. Pokud je intelektově v pořádku, tak by mohl mít vadu řeči, nějakou genetickou poruchu atd.

Jak to řešíte, kam chodíte na logopedii atd? 😉 Jak chlapeček rozumí atd,? 😉

bodka70
16. lis 2011

@dadlenka , ono to môže byť aj určitý druh tikov, v tomto veku to má pomerne dosť detí, sú rozne tiky, aj pohybové, niektoré citlivejšie deti to mávajú, či už pri strese alebo rozrušení (aj radostnom). Staršia dcérka to mávala, mikala plecom, trhalo jej nohami, krčila nosom a podobne. Mala obdobia bez tikov a obdobia, keď sa jej to vrátilo. Potom to postupne spontánne mizlo, zhruba okolo tých 5-6 rokov.

miska1917
16. lis 2011

Ale on rozumie vsetkemu,proste len nerozprava.Mame svoje znaky,zvuky ktorimi sa dorozumievame.Je to komicke dakedy v obchode pozeraju po nas ked on chce mu-to je pit,a proste takto,on si sam vytvoril take zvuky.Len takze bolo pre mna uhadnut co znamenaju.PC celkom dobre ovlada,na nom by chcel byt stale,auto a take technicke veci.V niecom je az moc sikovny.
Psychologicke vysetrenie nemame,ale bud pojdem za skolskou alebo neurologicka nech mi odporuci.On nerozprava,vlastne tym oneskorenim vyvoja.

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 no tak s tím psychologickým vyšetřením bych teda pospíchala, už jste ho měli mít dávno 😉 a chce to kvalitního klinického psychologa, což je u vás na SK poměrně problém 😉 S tím porozuměním, ono je to ošidné, protože běžný rodič neví, jak správně by mělo dítě rozumět 😉 v tomhle věku nestačí, že reaguje na běžné pokyny...tam to porozumění je už úplně někde jinde 😉 To by měl ten psycholog zjistit.

Tady jsou děti většinou z 90% s expresivní dysfázií (vývojová vada řeči) při normálním intelektu, max. lehce opožděném vývoji. Ale to mají většinou děti, které mají tu dysfázii smíšenou (tj. mají opožděné i porozumění řeči). Syn má expresivní formu, tj. rozumí i ostatní vývoj má k věku, ale špatně mluví...má přesně 4 roky, aktivní slovní zásoba asi -+600slov, ale absolutně mu nic neříká gramatika, mluví jako google překladač a o výslovnosti nemluvím 😉

U vás to může být xy věcí, pokud nebudeš vědět přesnou diagnozu, tak se s tím trošku hůř pracuje. Určitě by jste měli pravidelně min. 1x týdně docházet ke klinickému logopedovi. Alternativní komunikaci používáte, tak to je fajn 😉

sisstin
autor
16. lis 2011

......

sisstin
autor
16. lis 2011

sakra, ten kůň zas blbne 🤐

miska1917
16. lis 2011

Chodime na logopediu,sice len raz za mesiac povedala ze to staci,ale ako to prebieha?Cely cas si odplace a ideme domov,a nic s nim neurobila a to som uz vystriedala par logopedov.

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 u vás by mohlo být fajn i komunikační kniha, přes tu se dá mnohem více komunikovat než třeba přes znaky a zvuky, pomocí piktogramů 😉 něco v tomhle stylu:

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 pokud nejste spokojení, tak zkus hledat...i když je to fakt náročné 😉 chce to logopeda, který má zkušenosti s dětmi, co mají těžší poruchu komunikace..rozhodně, když téměř vůbec nemluví, to není o nějakém opakování...ale hlavně o rozvoji té pasivní slovní zásoby a dalších dovedností, které jsou potřeba k ccelkovému rozvoji. Měla by vám právě pomoct i s tou komunikační knihou....ale jak píšu, na SK (pokud nebydlíš v Blave), tak to je šílenej problém sehnat někoho schopného 😒

miska1917
16. lis 2011

Kde by som tu knihu zohnala?
Som sama na deti,a je to tazke fungovat.

miska1917
16. lis 2011

Byvame v Ziline ☹

sisstin
autor
16. lis 2011

@miska1917 Miško, dá se i udělat doma. Koupíš si sešit, třeba A5..u vás možná i A4. Pokud syn chápe piktogramy, tak ty se dají najít na netu. Ty si vytiskneš. Pak si koupíš lepící pásku se suchým zipem, a do té komunikační knihy ty piktogramy nalepíš. Chlapeček pak pomocí větného pásku může skládat slova, později i věty. Dá se v podstatě pak složit cokoliv, piktogramy existují i na modální slovesa typu :chci, mám atd. 😉

Dají se koupit i hotové, ale spíš tady v CR...ale možná by ti holky poradily v autistický diskuzi, tam je víc holek ze Slovenska a vyrábějí si to samy některé 😉 mohly by ti s tím pomoct. My to nepoužíváme, syn mluví hodně (i když blbě), takže my se domluvíme normálně verbálně 😉

miska1917
16. lis 2011

Dakujem za pomoc.
Na besiedke bude mikulasom 😉