Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

deina
20. lis 2011

@sisstin, toto musim preskumat, lebo si nie som ista. Poviem mu, uprac si hracky, ale tak to sa moze dovtipit, co od neho chcem, ked sedime uprostred spusty porozhadzovanych hraciek. On sa podla mna mnohe prikazy uz naucil, najprv asi cez tie gesta, dovtipil sa, co od neho chcem a uz tie prikazy pozna... ja sama si v tomto nie som ista. Chcelo by to tu terapiu, ktoru nam tuna odporucaju, ale v slovencine.

andulka4
20. lis 2011

no kamarádka je češka a manžel ze skotska a jejich malý taky začal později mluvit zato dneska(je stejně starý jako D) mluví perfektně oběma jazyky 🙂 děti jsou prostě úúúúžasné mozečky

deina
20. lis 2011

Na Miskovi vidim, ze prenho ten cudzi jazyk nie je problem, aj pediatricka mala pocit, ze uz mnohemu rozumie, aj ked este nehovori. Pouziva len zopar slov v nemcine, minule chudaka Matka komandoval, ze "Matej, nein! Matej, sitz!" (v skolke pouzivaju oficialne mena, takze Misko je v skolke Michal a Matka poznaju ako Mateja)

andulka4
20. lis 2011

Deinuš promin já myslela že píšeš o starším že má problémy s mluvením

VŠAK TEN MLADŠÍ MÁ NA MLUVENÍ JEŠTĚ ČAS, NÉ?

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 no on je problém, pokud dítě nerozumí oba jazyky...děti z bilingválních rodin můžou mít opožděný vývoj řeči, protože si musí oba dva ty jazyky srovnat, ale neměl by být problém s porozuměním všech řečí...to pak značí nějakej průser 😉

smardik
20. lis 2011

@deina Tomík má právě problém s porozuměním a jak píšeš třeba na to uklid si hračky reaguje-slyší to každý den a už to prostě ví, naučil se, stejně jako dones si boty to problém nemá ale co není každý den, nedoprovodím gestem neví. Třeba včera-počůral zem a já mu řeknu běž pro hadr a pro pro něj zajde-vidí že je něco špinavé, on má pro něco jít a docvakne mu to a zajde. ale kdyby neviděl že je něco špinavé a já řeknu běž pro hadr vůbec neví o co jde, co má dělat. To pak stojí v obyváku,dětském nebo kde jsme a rozhlíží se kolem dokola co mi asi má podat

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 jenže u Matka tonení o tom, že by "jenom" nemluvil, on ani zřejmě nerozumí 😉 a jiný věci 😉

andulka4
20. lis 2011

mám v těch tvých synech zmatek 🙂 🙂 🙂

andulka4
20. lis 2011

Sistin já právě Deinu dobře znám z nedonošenců.....máme stejně staré nedonošené děti a tedka už jsem stratila nit a o mladším toho moc nevím(krom toho že je taky nedonošený)
tak se moc omlouvám za otázky

deina
20. lis 2011

@andulka4, no ano. 😅 😅 Matko je mladsi a ma problem s recou, nehovori a pravdepodobne ani to porozumenie nie je dobre, celkovo komunikacia nie je dobra, lebo aj ocny kontakt je slabsi + pozornost nic moc. Ostatne veci vraj zvlada primerane k veku (vizualne napr vkladacky, puzzle a pod).

Misko je starsi, toho poznas. 🙂 Ten sa sice niekedy sprava dost autisticky (podozrenie na AS), ale inak s nim problemy nemame, v skolke fajn, aj doma je uz dlhsiu dobu fajn.

andulka4
20. lis 2011

Sistin nejdou mi pustit ty hry ze stahuj to, kde seženu to heslo co to po otevření po mě chce?

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 když to otevřeš přes zip, tak tam ti vyjede několik ikonek a to heslo je v souboru "text" 😉

deina
20. lis 2011

@smardik, podla mna to bude podobne ako u Tomika. Budem si to musiet lepsie odsledovat...

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 v pohodě, jen že lidi, co se moc neorientují v poruchách komunikace třeba nevědí, že právě spousta dětí má problémy s tím porozuměním řeči a to je o dost větší problém, než to, že dítě nemluví 😉 někdy do 2,5let skutečně děti moc mluvit nemusí (některé i vůbec), ale musí rozumět k věku...jinak prostě problém je a ne malej 😉

smardik
20. lis 2011

@deina fakt Tom rozumí tomu co slyší každý den, co je doprovozeno gestem nebo ukázáním ale jen sluvně, bez gest je to pro něj problém

andulka4
20. lis 2011

já si to právě nedokážu moc představit, protože tento problém jsem u nikoho neviděla

na druhou stranu třeba pokud vidím Tygra tak mi příjde šíleně chytrý....zná písmena a to my nebudeme umět ani v první třídě po odkladu školní docházky

má jen tu smůlu že má prostě poruchu v mluvení ale i to dožene a nakonec mluvit bude

smardik
20. lis 2011

@sisstin já se taky neorientovala v porozumění vůbec, dokud jsem nenarazila na tebe. Viděla jsem že Tom má problém rozumět co po něm chcceme ale spíš jsem si myslela že je autista, o porozumění sjem fakt neměla žádnou představu

sisstin
autor
20. lis 2011

@andulka4 tak on problém s porozuměním řeči nemá, on ho měl okolo dvou let, ale protože byl celkově brzda (opoždění ve všem o 9měsíců), ale pak to fakt dohnal a ve třech už rozuměl normálně 😉

ale jsou děti, které mají právě dysfázii smíšenou (receptivní) a jim ta mluvená řeč nedává žádnej smysl, je to pro ně změt zvuků..."normální" dítě slyší slovo 3-5x, a už ho zná a chápe ho..děti s touhle poruchou ho musí slyšet třeba 500x, než si ho uloží..a pak je problém s tím "hlubším porozuměním", nechápou otázky třeba: z čeho se pije, čím se jezdí atd. 😉

s IQ to nemá nic společnýho, většina děti s dysfázií ho má normální nebo i nadprůměrné v neverbální složce...je to prostě porucha řečového systému 😉

andulka4
20. lis 2011

no jo však já vím že je to porucha řečového systému 🙂 vždyt jsem už skoro poloviční neurolog 🙂 🙂 🙂

nefertiti7
20. lis 2011

@sisstin dakujem za podporu....sam sa nevie najest....myslim lyzicou, este take hustejsie ano, ale polievku nie....pouziva skor ruky, obliect nehrozi.......ale na to ma asi cas, nepyta sa cikat kakat, iba mi oznami ze kaka ale uz je neskoro....moja lekarka nas vsak necche nikam poslat, vraj mam pockat do 3 rokov, jeho vyvoj je sice iny ale je v norme....
vie ako robia vsetky zvieratka, dokonca v vie r v jednom slove BRA
hra sa sam, nie je na mna naviazany a viesa dlho hrat, ale velmi nechce byt s inymi detmi, rad si listuje knihy a casopisy o vezickach architekture a zvieratach, vonku vsetko komentuje po svojom

andulka4
20. lis 2011

Nefertit já taky prosila doktorku na 3leté prohlídce aby nás poslala k psychologovi že se mi D nějak nezdá a kdyby o 3měsíce na to nepřišla nemoc tak by nás ani ta psycholožka ve 3,5letech nevzala....prý nemají na tak malé děti mustr

do ppp půjdeme ale taky až po tom co nastoupil do školky a ta nás tam posílá.....jinak když jsem chtěla jít dříve tak nás nevzali

smardik
20. lis 2011

@nefertiti7 nás dr. taky nechtěl nikam poslat, to samé co píšeš ty - počkejte do 3let, je to kluk a je jen línější, rozmluví se. ale nějak mi to nedala a jak měl 2,5 roku tak jsem to nevydržela, fakt bylo vidět jak je pomalejší-celkově, nechápe co se po něm chce, nemluví a řekla že jsem objednaná na logopedii,neurologii, foniatr, psycholg a že potřebuju žádanky a dal mi je. Sice zas to bylo to známé počkejte do 3let ale dal mi to. Jediný kromě holek tady, kdo si myslel že to mám řešit a že to není úplně OK byla učitelka ve školce kde jsme byli na zápisu, ta mi říkala že se ji to nezdá jak ho viděla že tam něco bude at jdeme a že nechápe to čekání do 3let, že než se někde objednáme, máme diagnozu jsou dítěti pomalu 4 roky a to je už dost pozdě na práci pokud se to má třeba zlepšit do nástupu do školy.

sisstin
autor
20. lis 2011

@nefertiti7
@andulka4 klinická psychologie je právě obor, který se věnuje dětem od 0-3let. Krejčířová už běžně vyšetřuje 9m kojence 😉 Samozřejmě to není o tom, že takovýmu malýmu dítěti dá diagnozu autismu, dysfázie či něčeho jinýho...na to je fakt brzo, ale je schopen zhodnotit všechny složky vývoje dítěte. Pak se rodič může zaměřit na to, v čem dítě zaostává, popř. vyhledat další odbornou pomoc. Nebo v lepším případě zjistí, že je jeho dítě třeba ještě v širší normě. Chce to ale kvalitního diagnostika, kterých je u nás v CR co by člověk na prstech jedný ruky napočítal a na SK je to ještě horší 😖

Zatím bohužel není vůbec běžný, že by pediatři děti do 3 let byli zvyklí posílat k psychologům...s neurologama je to už lepší, ti děti k na psychologii posílají..ale zase rádi dávají nesmyslné diagnozy od oka..stačí, aby dítě třeba nespolupracovalo a šup, hned dítěti zdiagnostikuje autismus nebo mentální retardaci, i když to pak ve většině případů pravda není 😉

@andulka4 no já tím chtěla říct, že není jenom dysfázie expresivní (kterou má Tygr, tj. že dítě normálně rozumí, ale blbě mluví), ale právě i ty smíšené a receptivní formy, kdy má dítě narušené i porozumění řeči a to pak už není žádná sranda, je to poměrně těžké postižení, které ovlivnuje celej život a mělo by se to tak i posuzovat. Bohužel se tak neděje, posudkáři vůbec nevědí, co to obnáší a berou to tak, že děti jenom nemluví...což fakt pravda není. Při těch těžkých smíšených dysfáziích, kdy je těžce narušený jak porozumění, tak mluvení se ty děti mluvit a rozumět nenaučí většinou už normálně nikdy..vždycky je to poznat, a jsou i formy, kdy se ta děcka nenaučí mluvit vůbec a rozumět jen v omezené míře..a pak se to dá přirovnat normálně k chluchoněmosti 😉

sisstin
autor
21. lis 2011

Bré ráno,

tak Tygr už je konečně ve školce. Nakonec reálně zameškal jen 6dní, páč dva dny měli jen omezenej provoz a to by stejně nechodil. Jako těšil se, ale když jsme tam přišli, tak byl celej rozhozenej..jako nebulel, ale měl to tak tak..nechtěl jít navlíkat nějaký korálky nebo co..tak ho pak učitelka ukecala, že tam dětí staví ohrádky pro zvířátka..tak to se mu líbilo...

jinak on je teď zas hrozně ufňukanej i doma, leze mi to fakt na nervy...kvůli každý kravině hned řve 😝

deina
21. lis 2011

Tak ta psychologicka mu do spravy nakoniec tu receptivnu dysfaziu napisala - je tam cislo diagnozy, F 80.2, vyhladala som to cez google a to je receptivna dysfazia. Ale je tam len toto cislo, nepise o tom nic viac, ani ako k tomu dospela. A napisala mu tam aj PAS, F 84 a F 83, zmiesane špecifické vývinové poruchy. Ona mu tam napisala vlastne vsetko. 😕

sisstin
autor
21. lis 2011

@deina a není to tak, že tam máte podezření (susp.)..ono se to dělá tak, že se tam vypíšou všechny diagnozy, který by mohly připadat v úvahu, pak se to dalšími vyšetřeními vylučuje...že by měl jako všechno najednou je blbost 😉

deina
21. lis 2011

@sisstin, oni su tam len vymenovane, ze "Diagnosen" a pod tym tieto styri diagnozy (stvrta je predcasne narodenie), normalne k tomu nic nenapisala. A mame prist az o nejake 4 mesiace na kontrolu. 😕

No uvidime, napisala som teraz tej D.Buntovej, ze ci jej to mam prelozit do slovenciny, mozno by jej to pomohlo.

sisstin
autor
21. lis 2011

@deina no podle mě je na nějaký diagnozy fakt jako brzo...Tygr v jeho věku měl to porozumění tak baj voko stejný - rozuměl fakt jen ty základní věci a pokyny, a ve třech už měl porozumění normálně k věku 😉 měl prostě jen opožděný vývoj, tak to porozumění tomu vývoji odpovídalo...ta receptivní se dává nejdřív ve 2,5roku a to fakt u případů, u kterých je to víceméně jasné... 😉

deina
21. lis 2011

@sisstin, ja som ani necakala, zeby nam hned povedala, ze je to dysfazia... ale tak aspon priblizne sa neda uz v tomto veku povedat, ci ide o PAS alebo problem s vyvinom reci? A mozno nam este nieco ukaze eeg, ako nedonoseniatko by mohol mat napr nezrely mozog (ale zase ostatne ma primerane k veku, takze nie je nejako celkovo pozadu, pozadu je rec, komunikacia, ocny kontakt).

No ale ja to asi nevyriesim... 🙂

sisstin
autor
21. lis 2011

@deina tak nějaký podezření být může 😉 děti, které jsou psychomotoricky opožděné, jsou opožděné tak nějak ve všem stejně a úměrně jejich mentálnímu věku odpovídá i to porozumění 😉 pak děti s expresivní dysfázií mají celkový vývoj k věku, popř. v něčem v širší normě, ale aktivní slovní zásoba je hluboko pod mentální věk. Děti s receptivní dysfázií mají opožděné porozumění a můžou být opožděné i psychomotoricky, ale tam to bude hodně nerovnorměrně...a to samé v tomhle věku platí i pro autismus, ta receptivní dysfázka je v tomhle věku s autismem dost podobná a to by mohl rozlišit fakt nějaký hodně dobrý psycholog jenom 😉

my jsme začínali na lehký psychomotorický retardaci (opoždění ve všem o 9měsíců), to se dalo do tří let do pořádku (jak psychomotorický vývoj, tak porozumění) a zůstala mu teda "jenom" ta špatná exprese...jinak vývoj k věku (max. v širší normě), neodpovídá jenom ta exprese 😉 takže konečnou diagnozu mu dala až ve 3,5letech s tím, že teda autismus jsme měli vyloučený okamžitě už od těch dvou let 😉