Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. lis 2011
dadlenka
21. lis 2011

holky, tak dneska byla u nás paní ze sociálky a vypadá to, že bychom mohli dostat první stupeň, ovšem vše je ještě v jednání.Na první stupeň je potřeba splňovat 4 body, splňujeme 5, paní si podrobně psala hlavně komunikaci, neporozumění (hodil se papír ze školky🙂 ), nezapojování se do ostatních aktivit, nehraní si s dětmi, že se bojí cizích lidí.... Kryštof ji předvedl svůj kňourací repertoár, protože už 4 dny řešíme kakání - do plínky nechce a na záchod se bojí... a paní zrovna přišla, když vřeštěl na záchodě a pokňukával, takže vypadal opravdu postiženě...🙂 Ovšem jinak kouzlo prolomeno a dvakrát se do záchodu vykakal, nevýchovně jsem ho odměnila lízátkem před obědem, ale ta radost🙂

llulla
21. lis 2011

Ahojte,
chcela by som vam o nas napisat,resp.o mojom synovi..Ma 26 mesiacov,ukazovanie,zdielanie ma podla mna ok.S porozumenim ma dost velky problem,s hovorenim este vacsi.
Pozna vsetky casti tela-teda cca 20casti,viac ma nenapadlo ucit ho.Ukaze aj na sebe,aj na komkolvek.Pozna zvieratka,ich zvuky,ovocie,zeleninu,hracky,nabytok-s podstatnymi menami je to este ako tak,knizky ma rad,pozna v nich vsetky obrazky,na poziadanie ukaze,kde co je (aj nalistuje spravnu stranu).Vyzaduje si pomenovanie predmetov,co nepozna-napr.otvori doma suflik v kuchyni a ukazuje na veci,co nepozna,vyda zvuk,pozrie na mna-ja to pomenujem,potom pozrie naspat na tu vec.Niekedy aj 5x tu istu vec,ked si asi slovo nepamata.Slovies pozna podstatne menej-len tie,co pouzivame denne.Prikazy rozumie jednoduche-daj mame,tatovi "nieco",daj "nieco " na stol,na postel,do kupelne,ukaz kde je "nieco",zatvor dvere,odloz "nieco"...a pod...
S hovorenim ma obr problem,on vobec nevie,co s jazykom,ten si pri hovoreni bud vyplazi,alebo jeho spicku oprie o vnutornu stranu lica.Vie len slova ako daj (v jeho podani nieco medzi "da"a "tai"),hopa "opa",skomolene vie povedat zvuky asi 6-7 zvieratiek,ale vzdy ich vravi rovnako.Na poziadanie najde v knizke aj ostatne zvierata-aj ked sa ho pytam stylom,kde je ga-ga a pod...Ale povedat to nevie ani za nic.
Doma je pomocnikom,ked varim,chce aj on miesat v hrnci,ked mixujem,chce aj on drzat mixer,do pracky naklada a vybera z nej pradlo on,z umyvacky vybera nerozbitne veci a uklada on,ked meliem na mlynceku,tak mi do neho naklada a tiez akoze melie....Hru ma mechanicku (hra sa so zvukovymi hrackami),sem-tam akoze opravuje srobovakom nieco,akoze hra na klavir,akoze tuka na pocitaci na obrazku...ale to malicko.A uplne najradsej ma,ked mu spievam,alebo recitujem nieco,pri com sa imituje,tak by sa hral cele dni.
Reakcia na meno je zla-pokial mu za menom poviem aj "pozri sa na mna",alebo "aha",tak sa pozrie.Ak mu poviem len meno,tak sa pozrie v pripade,ze odo mna nieco chce,ale to neviem,ci mam ratat ako reakciu na meno...Ocny kontakt ma vyberovy-ked komunikuje on.teda,ked zdiela,ked sa ma "pyta"na nazov nejakej veci,ked sa hrame,spievame,alebo sa mi snazi nieco povedat.
Ked sme medzi ludmi,tak ich ignoruje.Pozera na nich kym hovoria ahoj a potom ignoracia. .Nikdy by nesiel cudziemu na ruky,ani za ruku.Pohladkat sa necha,ale akonahle si ho chce niekto vziat napr.na kolena,odtiahne sa a ide za mnou.Ked sme pri detoch,tak sa hra pri nich,nie s nimi.Akurat ked idu na smykalku,ide aj on.Ked ma niekto odrazadlo,tak si nan sadne aj on.Ale inak ich v podstate tiez ignoruje,sice na ne pozrie,ale ruku napr.nepoda.
Napodobu ma dobru,ked mu ukazem znak na nieco,teda,napr ako robi sliepocka,tak si to po 2.ukazani zapamata.Posledne 2 tyzdne ma napadlo ukazat mu nejaky narychlo vymysleny znak na "papat","vodu","spievat" ....a hned si to osvojil,pouziva to.Dokonca niektore znaky spaja so zvukom,inym znakom,alebo obrazkom,co najde,aby si vyziadal,co chce.
Mne je jasne,ze nereagovanie na meno a ignoracia su znaky autizmu.Je ich aj viac,ale momentalne ma nenapadaju,tieto su take najzavaznejsie.Boli sme uz aj u dr.Janosikovej,aj u neurologicky,aj u miestnej psychologicky.Nabehli sme na gaps dietu,sme na nej 3 mesiace a vlastne pokroky robi odvtedy,dovtedy nevedel skoro nic...Bol medzi vami niekto,kto mal podobne auti crty a nakoniec bola diagnoza ina?

sisstin
autor
21. lis 2011

@llulla většinou to bývá u té receptivní (smíšený dysfázky), že děti mají auti rysy, ale s rozvojem porozumění mizí 😉 ale zas jinak tvůj chlapeček je neverbálně podle mě dost šikovnej 😉 až teda na ten oční kontakt horší a nereakci na jméno..ale jinak mi zas přijde v nápodobě atd. dost zdatnej 😉

většina dětí s poruchou porozumění má v tomhle věku i docela problémy právě s tou neverbální komunikací, nevyžadují pojmenování věcí a další 😉

podle mě to teda ještě autismus vůbec být nemusí 😉

sisstin
autor
21. lis 2011

@llulla a to porozumění se mi teda taky nezdá nějak strašně zlý 😕

sisstin
autor
21. lis 2011

@llulla jako s reakcí na jméno a očním kontaktem jsme nikdy problém neměli, ale jinak jak u vás, "probouzet" se začal někdy v tomhle věku a do tří let byl v oukeji (až teda na to mluvení), ale jinak dobrý 😉

jolinka
21. lis 2011

@llulla no mne to na autizmus nepripada.... ani s tym porozumenim nie je tak zle. okrem toho super zdielanie a napodoba. takisto celkom slusna pasivna slovna zasoba
skor moze byt problem hypotonicka pusa, ze ma problem vyslovovat, pripadne expresivna dysfazia...
co vam povedala Janosikova, mate podozrenie na nejaku diagnozu.

moja dcera Kati tiez nereagovala na meno dost dlho, urcite dlhsie ako 26 mesacna, ma slabu receptivnu resp. zmiesanu dysfaziu, problemy hlavne s porozumenim, ale teraz medzi 4,5 a 5tym rokom jej velmi naskocilo to porozumenie, este nie je na 100 percent, expresiu mala ale celkom dobru teraz uz hovori celkom pekne, suvetia, povacsine to ma hlavu aj patu, nerozumie hlavne zamena, sem tam nejake frazy, dvojzmysly, prirovnania jej robia problem

jolinka
21. lis 2011

@llulla moja dcera mala tych auti prejavov rozhodne viac... a autistka nie je len... dajme tomu obcas trochu svojrazna 😉 😉 😅

andulka4
21. lis 2011

Sisstin tak jsem ns dneska přihlásila na tu ergoterapii tak jsem zvědavá co nám ukážou jdeme tam 7.12.

llulla
21. lis 2011

@sisstin @jolinka dakujem za vas nazor.Asi len cas ukaze,co mu je.Janosikova mi povedala,ze autizmus vylucit nevie,ale ze autisti sa spravaju inak (a to jej snad nevenoval jediny pohlad do oci,snazila sa ho stuchat-akoze sranda,on uplna ignoracia,aj ked viem,ze periferne ju sledoval).Diagnozu mu dala-nemam to teraz pri sebe,tak to mozno skomolim-ine vyvojove poruchy reci a jazyka.Proste taku vseobecnu diagnozu,asi ju dava najma mensim detom.
On ma tych auti crt viac,mna len narychlo nenapadaju,lebo mi uz asi pridu normalne 😅 Ako ma budu napadat,tak vam ich budem pisat.Ale ta ignoracia,to je nieco tak do oci bijuce,ze sa to vazne neda prehliadnut,on ludi,co sa mu snazia prihovorit vnima ako vzduch.Ked ho ludia nechaju tak a najprv si ho nevsimaju,tak je to lepsie,ale cim viac do neho od zaciatku idu (v zmysle komunikacie),tym viac ich ignoruje.
Reakcia na meno-on dlho nechapal,ze sa ma na meno otocit.Proste-akoby mi to prislo nelogicke.Teraz uz chape,ze sa otocit ma,ale aj tak sa neotoci,pokial to nie je v jeho zaujme.Dr.J.povedala,ze to moze byt tym,ze ma tazke meno a niektore zhluky hlasok nepocuje.No neviem,ale potom-akoby vedel ukazat,kde ma on (ked sa ho pytam menom) napr.nos,alebo ine casti tela...Zvlastne je,ze aj ked ludi naoko ignoruje,pocuva ich.Pretoze ked zachyti nieco,co vie,tak na to urobi znak,alebo vyda zvuk.Proste-dlho som si myslela,ze ani nepocuva,ale potom som mu dala rovnakym tonom,ako sme sa bavili s niekym otazku,na ktoru vedel reagovat a reagoval.
To porozumenie je slabe,doma sa dorozumieme ako-tak,ale...A s hovorenim je to tak,ze ked mu poviem "povedz" nejake slovo,on odkuka,ako si davam pery,ako si dam jazyk (ak to vidno) a napodobni to.Ale zvuk vyda iny.Napriklad-pytam sa ho,ako robi kohutik (kikiriki-tam sa pery takmer nehybu,takze nema sajnu,ako to povedat),on presne natiahne usta,ako ja,ked to hovorim,ale povie "eeee"...
Zacali sme chodit k logopedicke,boli sme 2x.Prvykrat nas mala ta,ku ktorej sme sa objednali,celkom ho aj zaujala pri hre,mala som z toho dobry pocit.Ale druhy krat nas vzala inak-ktoru ta nami vybrana zaucala,ona ani nie je klinicka logopedicka a teda-pozrel na nu jediny krat,ked sme odchadzali a daval jej papa.

llulla
21. lis 2011

Este ma napadlo-motoricky je neobratny.Na smykalku,na ktoru po schodoch v pohode vylezu snad rocne deti sa naucil liezt toto leto.Predtym sa bal.Na preliezku nejde na ziadnu,anu to neskusi.A na smykalku,na ktoru sa ide po takej sikmej ploche na ktorej su nabite latky,na tu ho tiez nikto nedostane.

sisstin
autor
22. lis 2011

@llulla těžko říct, ale na autismus mi to fakt moc nepřipadá, to jestli je, tak nějaký hooooodně slabý a ještě atypický 😉 Chlapeček taky může být jenom opožděný ve vývoji, a tomu celkově odpovídat ta řeč, porozumění i motorika...nebo by to teda mohla být nějaká forma dysfázie 😉 Ono to porozumění se ještě fakt může vytříbit. Tygr měl ve 27měsících porozumění tak asi na 15. měsíců a ve třech letech už to fakt bylo na tři roky 😉 My jsme začínali na lehké psychomotorické retardaci (27měsíců), přes "jenom" opoždění v řeči (31měsíců), přes podezření na expresivní dysfázii (36měsíců) až konečně přes expresivní dysfázii (42měsíců). A to na tom v těch 2 a 1/4byl fakt blbě, on teprve začínal ukazovat a další věci...takže nic ještě není ztraceno 😉

co se týče té "ignorace", tak Tygr v jeho věku, když na něj někdo promluvil, se mi s řevem hodil okolo krku a konečná. Poprvý u Krejčířový skoro vůbec nespolupracoval, no o 5měsíců později už byla spolupráce ukázková. Co se týče té stydlivosti, tak ještě donedávna, když na něj promluvil někdo cizí (důchodkyně v autobuse atd.), tak otočil hlavu na stranu, mlčel a čučel do země 😉 ted ve 4 letech už se snažím, pozdraví, odpoví a prostě reaguje....byla to fakt jenom stydlivost....

ale zas, pokud třeba u nás někdo byl a něco mu ukazoval nebo tak...tak to teda neignoroval nikdy, pokud měl trošku času na rozkoukání...to samý s reakcí na jméno (s tím nikdy problém nebyl), co se týče očního kontaktu, tak on ho má až jako spíš hodně, že ti div nevypálí díru do hlavy 😅 😅 😅

co se týče motoriky, horší motoriku mívají zejména děti s expresivní dysfázií...u nás prolezačky atd. nehrozí ani teď ve 4letech. Nevím, nakolik je to tou poruchou motoriky a na kolik tím, že on prostě nechce a nezajímá ho někde na něčem viset a po něčem lézt. Ted čekám, až se mi ozve fyzioterapeutka, a začneme chodit na rehabilitaci, která je přímo pro dysfatiky a děti s poruchami motoriky 😉

jinak dneska Tygr přišel do školky, dělali tam Montessori aktivitiy (kapátka barevný atd.), tak on hned zas natahoval, že to dělat nebude, aby to nějak nezkazil....u něj ten strach z neúspěchu je fakt obrovskej...účitelka říká, že nakonec se vždycky do těch činností "na ruce" zapojí, ale ze začátku nechce a jenom se dívá...pak teda postupně se osmělí a jde to dělat.... 😕

jolinka
22. lis 2011

@llulla presne takto ignorovala ludi moja Kati 😉 😉 😉 ta ignoracia bola predovsetkym ak sa jej skusal niekto prihovarat, dokonca i ja... vzdy odvratila hlavu a hodila taky neurcity pohlad do dialky, niekedy zaklonila hlavu a prizmurila oci a hladela spod viecok, samozrejme ani muk, ked ju uz niekto velmi otravoval, tak jednoducho vstala a odisla... neznasala a doteraz nema rada ak ju niekto bez dovolenia chytal...za rukav a tak, napr. s cielom pomoct, to chytala hysaky 😠 😠

dadlenka
22. lis 2011

@jolinka tak to máme to samý s Kryštofem, včera tady byla paní ze sociálky a pohladila ho po noze a on volal au au a chytal se za nohu🙂 potřebuje čas, nejhorší jsou kamarádští důchodci, kteří mají potřebu na něj šahat a hladit, on z toho má fakt nervy. Přitom je to strašnej mazel, doma se pořád po někom válí, sedí na klíně, objímá, hladí,ale musí to být lidi, které zná. Kontakt s cizími probíhá tak, že je nejdřív velmi nedůvěřivý, já mu musím říct, kdo to je, ten dotyčný si ho nevšímá a Kryštof ho okoukne a jakmile začne ukazovat a říkat mi, kdo to je, tak je to už celkem v pohodě. Ukáže a sdělí mi, že je to paní, popíše její oblečení, ukáže, kde má tašku, boty a podle toho jestli je to sympatická osoba, tak komunikuje, nebo zmizí jak pára nad hrncem🙂 doufám, že to vymizí,nebo aspoň nějakým způsobem se mi to podaří potlačit, aby aspoň neječel 🙂

sisstin
autor
22. lis 2011

@jolinka
@dadlenka tak já na tomhle nevidim fakt nic divnýho...nechápu ty touhy cizích lidí na děti šahat, dělat na ně budliky budliky atd. 🙄

jolinka
22. lis 2011

@dadlenka ona bola jak macka, da sa pohladit len ked ONA chce... 😉 🙂 jej ani rozkukanie nepomohlo, ked i na mna tak reagovala... jej skor vadila ta komunikacia ako taka,

ked napr. mm sa s nou salil, alebo som ju vecer leziacu masirovala to mala rada.

sisstin
autor
22. lis 2011

a já bych to ani nepotlačovala, cizí lidí na něj nemaj co sahat....spíš mi to přijde i jako dobrý do budoucnosti.... 😉

jolinka
22. lis 2011

@sisstin no u nas to bolo i tym ze vyzerala velmi milo jak anjelik, tak pritahovala take tie typy co sa jej prihovarala, a takisto je mensia na svoj vek {teraz ma 101 cm na 5 rokov} tak kazdy jej chcel ochotne pomahat do busu, alebo na preliezkach a tak...som rada ze uz je vacsia a ze toho ubuda, lebo som len furt jastrila kto na nu zase sahne 😠 😠 a vecne upozornovat... Nechytajte, ju, nechajte na pokoji, ona to nema rada....

sisstin
autor
22. lis 2011

@jolinka no jo, na Tygra by taky furt někdo něco takovýho dělal...mě to fakt rozčilovalo už od miminka...páč on byl v poho, začal se mi někdo cpát do kočáru a řev 🙄 a takových dětí je dost, mně by taky vadilo, kdyby ke mně přišla nějaká babka na zastávce a začla mě hladit a ptát se, jak se mám atd. 😝

oni si lidi myslej, že na děti si můžou všechno dovolit...ale sahat na ně může jen ten, kterýmu to to dítě dovolí...vždyt je to normálně omezování osobní zony..já když někoho potkám s dítětem, a to dítě neznám...a ono ani nejeví nějakej zájem se mnou komunikovat...tak by mě nikdy nenapadlo začít na něj šahat a na něco se ho ptát, protě si ho nevšímám.....a bavím se s ním, až když to dítě projeví ochotu ke komunikaci samo 😕

dadlenka
22. lis 2011

@sisstin no já to taky nemám ráda, nesnáším ani takový ty dotyky, že mě někdo chytne za rameno... takže po kom to asi má, že🙂 mě jenom vadí, že u toho řve jak na lesy - není to vztek, nebo afekt, spíš takovej zastrašovací křik - něco ve stylu novozélandských domorodců😀
@jolinka ono to fakt může být i tím porozuměním, že se musí moc soustředit na to, co kdo říká, musí to být velmi únavné...

sisstin
autor
22. lis 2011

@dadlenka no tak jasně, že zastrašovací 😅 😅 😅 aby se ta dotyčná osoba lekla a zdrhla přece 😀 😅 😅 😅 😅

dadlenka
22. lis 2011

@sisstin no některý se pěkně leknou, a to jim říkám, ať na něj nesahají😀

jolinka
22. lis 2011

@dadlenka ze novozelandsky domorodec 😉 😅 😅 dobryyyy

Kati sa bud rozvrieskala ja besna {a ze teda ma hlas 😠 } alebo chrcala taky ten hrdelny chrapot ako mackovite selmy ked sa hnevaju... ona ma fakt taku macaciu povahu

jj, a potom sa cuduju a odskakuju....ze take necakali?? myslia si, ze upozornujeme len tak zo srandy...??

jolinka
22. lis 2011

baby ja inak zajtrajsiu logo vidim blede, ☹ prave sa dievcata obliekaju k lekarovi, Kati je nachcipana poriadne, usta popraskane s kutikmi, kazde rano zalepene oci hnisom 😒 😒

sisstin
autor
22. lis 2011

@jolinka ono když nerozumíš...tak podle mě víc využíváš ty "zvířecí" instinkty 😉

deina
22. lis 2011

Tak mame termin k Buntovej na 5.januara. 🙂 Poslala som jej aj spravu od nasej nemeckej psychologicky, pisala, ze odborne clanky v nemcine vpohode precita a keby nahodou nie, dam jej to este prelozit.

margareta76
22. lis 2011

Ahojte. Velmi rada by som Vas poprosila o radu ohladom nejakej "pomocky" (knizky, hry, hracky, CD...) pre rozvoj reci (expresivna dysfaza bez mentalneho postihnutia). Syn ma 3 a pol roka (mladsi ma 2 roky, ale je na tom podobne ako jeho starsi brat). Chodime so starsim aj logopedicke, ale zatial ziadne extra zmeny - zlepsenia nebadame. Dakujem Vam velmi pekne za Vase rady, tipy... - za Vasu pomoc 🙂 Moc by ste mi pomohli Vasimi odporucaniamii. Este raz dakujem.

dadlenka
22. lis 2011

@deina to je super, snad se posunete dál v tom, co malýmu je🙂

margareta76
22. lis 2011

@sisstin: Veeeeeelmi pekne DAKUJEM 🙂