Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
23. lis 2011

@sisstin horší je že asistentovi žádná školka nakloněna není ☹

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik no páč jde o prachy a zabírá místo ve třídě dítěti 😉 do těch speci školek fakt potřeba není..do logo, ani podle mě do té integrované...ale do normální teda na 200%...když čteš, co mají učitelky za problémy s dětma, co jsou úplně v pohodě...tak co by tam dělaly s takovým Tomíkem, který špatně rozumí, nemluví atd. 😖

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik ale tak vy máte tu logo jistou ne? 😕

andulka4
23. lis 2011

Sisstin chtěla jsem se tě ještě zeptat, vy když jsme byli u té psycholožky ona vám řekla že zaostává o ty 2roky v řeči a jinak je v normě? Víš mám na mysly to že když jdeš na takové vyšetření tak tam posuzují víc věcí než jen slovní projev.....kolik vám vyšloo VQ?

a jak probíhalo to vyšetření v TÉ SPECIÁLNÍ PORADNĚ?

sisstin
autor
23. lis 2011

@andulka4 Krejčířová dělá komplexní vyšetření, tj. zkoumá porozumění řeči, logický myšlení, matematický myšlení atd. Žádný VQ mu neměřila, prostě máme napsáno přesně, na kolik roků a měsíců v jaké oblasti odpovídá.

Ve speciální poradně jsme nebyly, to přišly dvě nádhery do školy a něco tam s dětma dělaly bez přítomnosti rodičů, v hluku atd, a taky to podle toho vypadalo....učitelky říkaly, že to bylo naprosto k ničemu, ale prostě tam ten papír mít musí..jinak u nás se všichni řídí podle toho, co napíše Krejčířová 😉

smardik
23. lis 2011

@sisstin ono já se jim ani nedivím, a upřímně pokud se hlásí třeba 60 dětí a berou jen 30, z toho budou všichni v pohodě a jen TOm dítě s problémy tak proč by ho brali když si můžou vybírat že. no v té integrované by to snad mělo jít, otázka je zda ho vezmou že-mi minule říkala že záleží na závažnosti diagnozy a podle toho se rozhodnou zda jo či ne, ale nedělám si iluze no, je to jedna ze 2nej školek o které je nejvíc zájem takže jsem na to zvědavá. ale tak do té integrované by tak snad zájem být nemusel a já budu chtít přímo tu integrovanou

sisstin
autor
23. lis 2011

@andulka4 přesněji zpráva:
chlapec, 3,6let

Při vyšetření snadno navázal sociální kontakt a přizpůsobil se novému prostředí, jen mírně inhibovaný v kontaktu s cizími lidimi, jednotlivé podněty se zájmem přijímá a aktivně se zapojuje do řízené činnosti. Po celou dobu pozitivně laděný, komunikativní, s velkou potřebou sdílení pozornosti a zájmů.

Psychomotorický vývoj i nadále nerovnoměrný - zavážná retardace vývoje expresivní řeči, v ostatních oblstech v rámci normy pro věk. Výkony receptivní (neverbální i verbální porozumění a úsudek) odpovídají věku ; verbálně reaktivní, dobře již rozumí i složitějším otázkám a pokynům ; vizuální orientace bez specifických obtíží. Dovednosti vizuoprostorové (konstruktivní) se pohybují také ještě v rozmezí širší normy (na úrovni ko. 3 let vývojového věku) ; jemná motorika ruky je mírně neobratná ; grafické projevy nekoordinované (náznakově snaha o nápodobu povahy tahu). V řeči nyní dosti rychle narůstající rozsah slovní zásoby: až úroven kol. 21-24měs. vývojově (asi 200-250 slůvek, tvoří 2slovná spojení) - slova jsou ovšem dost často jen náznaková a pro okolí obtížněji srozumitelná, podstatně je snížená verbální plynulost. Spontánně je přitom chlapec velmi komunikativní, s potřebou komentovat okolní podněty a zapojovat druhé do interakcí.

Od minulého vyšetření vývoj velmi pěkně postupuje, zejména v oblasti řeči (jak z hlediska porozumění, tak i rozsahu aktivní slovní zásoby) až akcelerován. Dosud v celodenní péči rodiny, od příštího školního roku doporučen nástup do menší/logopedické třídy MŠ.

Závěr: Expresivní vývojová dysfázie u chlapce s nerovnoměrným psychomotorickým vývojem, receptivní kognitivní schopnosti (ve verbální i neverbální složce) v normě pro věk, lehčí specifické obtíže v oblasti vizuomotorické koordinace a vizuoprostorových dovedností. V chování bez abnormit, velmi milý, komunikativní. V příštím školním roce doporučuji nástup do MŠ - indikováno je zařazení do specializované třídy pro děti s poruchami řeči a pokračování v pravidelné péči logopedické. Chlapec i nadále zůstává v naší péči.

fass
23. lis 2011

@sisstin No já bych ho taky ráda zkusila dát do normoš školky.Teprve při nezdaru bych řešila co dál,protože logo taky říkala něco o asistentovi ,protože on standartní prostě není.Jemu se člověk musí hodně věnovat a to prý běžná školka nedokáže.

smardik
23. lis 2011

@sisstin nemáme, dokud nemám papír o přijetí jisté to nemám. Říkala že po mě chce ještě novější zprávu od psycholožky, at donesu papír z neurologiie 😖 to bohužel, chce prostě všechny papíry takže jisté to bohužel fakt není ale bylo by to nejlepší když to mám za barákem

andulka4
23. lis 2011

No a Sisstin jak jste dopadli? Mě prostě příjde naprostý genius akorát prostě špatně mluví a pořát věřím že to mluvení dožene a bude v naprostém klídku 😝 (VŠAK VÍŠ JAK TO MYSLÍM)

sisstin
autor
23. lis 2011

@andulka4 no mezi čtyřma očima mi řekla přesně, že nejhůř je na tom v mluvení (logicky), to je na dva roky, grafomotorika na 2,5..prostorová představivost na 3roky, matematický představy, adaptační a sociální chování k věku, porozumění řeči 4roky, zrakový rozlišování a logika 5let 😉

smardik
23. lis 2011

@fass já mám TOmíka ted v jeslích, chce mezi děti a to je ted jediná možnost jak mu to splnit, ale je spokojený

andulka4
23. lis 2011

Sisstin tak zpráva je perfektní a velice podobná té naší 😀

andulka4
23. lis 2011

My máme akorát napsáno že je u nás zřejmě porucha pozornosti...což vím od 2let 😀

sisstin
autor
23. lis 2011

@fass jako při expresivní dysfázii Krejčířová doporučuje i normoš školku, mně říkala soukromě, že by si ho uměla představit v normoš školce od 3let...jenže tam musí být ochota od učitelek a to moc není většinou. Navíc prostě děti se posmívaj. Ale jestli je chlapeček v pohodě, není nějak extra citivej, normálně zvládá sebeobsluhu a tak...tak by to zas takovej problém být neměl. On Tygr je dost neurotickej, takže já jsem o běžný třídě fakt neuvažovala...nedal by 25dětí ve třídě atd. 😉

smardik
23. lis 2011

nám teda Krejčířová normál školku nedoporučila, prý by se trápil. Ted doporučila pokračovat v jeslích a od září tu logopedickou školku, dřív nedoporučuje žádnou školku. a celkem se i divila že chodí do jeslí a zvládá je

sisstin
autor
23. lis 2011

@andulka4 u tý expresivní dysfázie je největší průser rozdl mezi verbálním IQ a neverbálním IQ 😉 protože ty děti myslí a uvažují a mají dovednosti stejné jako vrstevníci, ale neumějí se normálně verbálně vyjadřovat..což je brzdí 😉

u nás teda k té dysfázii je největší problém, že mu zasáhla hrubou motoriku a grafomotorický projev 😉 my jdeme ke Krejčířové za 14dní a mám trošku obavy, že z té lehké dysfázie už asi spadne do středně těžké 😉

andulka4
23. lis 2011

no u nás taky uvažovali že by nás dali do logopedické třídy kde je méně žáků

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik nj, páč Tomík nemá to porozumění..bez toho to fakt nejde 😉 ale při "jenom" expresivní by ta běžná třída neměla být takovej problém, ale právě strašně záleží jednak na učitelkách a jednak na tom dítěti. Tygr je "pako" i bez dysfázie, takže u něj normoš třída fakt neeee 😅 😅 😅 😅

smardik
23. lis 2011

@sisstin jojo, no uvidíme ale fakt je pro mě školka strašák.

sisstin
autor
23. lis 2011

@andulka4 no to mi teda ale zas přijde zbytečný, aby Davídek zbytečně chytal špatnej mluvní vzor, když on mluví jinak luxusně 😕 lepší by byla třeba třída přímo pro ADHD..ale chápu, že tyhle třídy jsou málokde... podle mě asistent do normoš třídy je pro vás nejlepší..tak ted ho ještě získat 😔

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik nebuj, já se taky strašně bála a je to relativně v pohodě 😉 a to Tomík zas taková hysterka jak Tygr není 😉

llulla
23. lis 2011

@sisstin len moj vedel ukazat casti tela na kazdom-na sebe,na tatovi,na kazdom plysakovi,ale nerozumel otazke "kde ma mama",jemu sa to "ma mama" akoby spojilo.Myslim tym,ked sme boli v izbe s plysakmi a ja som skusala,ci rozumie.tak som sa ho bez naznacenia pytala,kde ma ten,ci onen plysak,alebo ja,ci tato nejaku cast tela.A akurat ta mama mu robila problem.Neviem,ci som to dobre vysvetlila,ale vzdy sa pri tom "ma mama" zhacil a vahal,na kom to ma ukazat.

Ked sa bavite o skolkach,u nas su tak preplnene,ze do standardnych sa zdrave dieta nedostane skor,ako 4-5 rocne.A v specialnych je vraj minimalne rovnaky poradovnik 😒

andulka4
23. lis 2011

@sisstin no oni pro nás chtěli tu logo třídu kvůli jeho nemoci ale pak se rozhodli pro normální a to ještě nevěděli že je adhd a bude s ním problém....jinak ostatní třídy tam asistenta mají jen ta jeho né

školku máme luxusní a jsou max vstřícní

sisstin
autor
23. lis 2011

@llulla no my měli štěstí, že zrovna letos odcházelo pět předškoláků...takže místo do logo školky bylo a ještě ji máme před barákem 😉 ale jinak je to jenom jedna smíšená třída o 14 dětech na celé Pardubice (100tis. obyvatel 😝 ), takže docela síla 😉

sisstin
autor
23. lis 2011

@llulla no každopádně je na tom teda líp, než byl Tygr v jeho věku... 😉 ten se fakt teprve začínal probouzet v dobu... 😉

smardik
23. lis 2011

@sisstin no hysterka není, já mám spíš strach z toho přechodu z jeslí do školky-má už své učitelky, prostředí na který je zvyklý a bude to jinak

dadlenka
23. lis 2011

@sisstin tak naše psycholožka z spc Krejčířovou zná a i když bylo slyšet, že ji to připadá zbytečné, tak s posvátnou úctou prosila, jestli by si potom mohla zprávu přečíst🙂 slíbila jsem jí to🙂 oni jsou v tom spc velmi vstřícní, spolupracují i s Beruškou, akorát ho nebyla moc schopna diagnostikovat, ale zase je pravda, že nestřilela diagnózy od boku😀

dadlenka
23. lis 2011

@smardik musím říct, že pro mě taky... Vtipné je, že manžel potkal ředitelku školky a ta se ptala na Kryštofa a prý by mohl na jaře začít chodit.... když se teda zlepší.... No jestli nám vyjde ten pnp tak Kryštofa nechám chodit do Berušky, jako strachovat se jestli se Kryštof nevztekne, nebo odmítne něco dělat a zase nás vyhodí....

smardik
23. lis 2011

@dadlenka no jo Tom může do jeslí chodit jen do 4let, takže to je řešení na celý rok. a i kdyby tam mohl být dýl tak nemám prostě 9 000 na celý měsíc