Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. lis 2011

holky, za jak dlouho by jste urgovaly odpověd? V pátek jsem psala do toho rehabilitačního centra, ředitelka mi hned odpověděla, že přeposlala mail na fyzioterapii a oni se mi sami ozvou. No a zejtra to je týden a nic 😕

argousek
24. lis 2011

@sisstin já myslím, že všeobecně platí, že by se mělo odpovědět do 30 dnu 😕

nicole_1
24. lis 2011

no já se řečí tchýně nevšímám, ale prostě mě to vytáčí, když radí v něčem o čem vůbec neví, někdy mám pocit, že podle ní jsou děti na baterky a jsou všechny stejné, už od narození má pocit, že musí radit, kdybych se řídila jejími radami tak nekojím 15m ale jen 1 měsíc,atd...

@sisstin chtěla jsem se zeptat, logopedka nám dala nějaký cviky na mluvidla, že máme dělat rybičku, sluníčko, čertíka,..ale bylo to ke konci hodiny a Tedík furt říkal, že chce čůrat, tak jsem moc nevnímala a nepostřehla jsem, co máme dělat u zajíce a veverky, jestli náhodou ty cviky nebývají všude stejný a taky jste něco takového nedělali, nakreslila mi k tomu akorát zuby,tak nevím co tím myslela

nicole_1
24. lis 2011

jinak já určitě preferuji logo třídu, sama jsem si tím prošla, chodila jsem do normální školky a bylo to utrpení, počůrávala jsem se tam a nechtěla tam chodit, po půl roce mě dali naši pryč a byla jsem pak u babičky, pak našli tu logo školku a tam to bylo fakt super,mám na to spoustu krásných zážitků, hlavně jsem se naučila mluvit, ale je fakt, že byl pro mě pak horší ten přechod na základku 😒 ale pak jsem šla na 8-leté gymnázium a to bylo zase vysvobození

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 no on tohle syn dělá ve školce, na logo už fakt piluje mluvení...ale mám nějaký artikulační cvičení ze školky a doma kartičky od Martiny, já ti to odpoledne vyfotím...ted valíme na logopedii 😉

juliska182
24. lis 2011

@sisstin prosím hoď na svoj profil viac takýchto cvičení, čo máte zo škôlky alebo od logopedičky a dajú sa doma cvičiť, mi toho máme veľmi málo a vieš sama, že na sk si môžme o logo škôlkach len nechať snívať, cvičenia máme ale takáto hravá forma mi proste chýba.

dadlenka
24. lis 2011

holky tak jsme zpátky z Berušky a jak jsem měla strach, jak to zvládne, tak jsem koukala jak zjara.Kryštof totiž ráno brečel, nechtěl mě pustit, potom uviděl garáž a zaplul za chlapečkem🙂 tak jsem měla strach, jak bude zvládat. Když jsem pro něj přišla, byl zabraný do hry s garáží a autíčkama. Byl dvakrát čůrat - čůrá už na stojáka, takže už nemusím mít strach, že se tam nevyčůrá - huráá a potom mi paní říkala, že modelovali a vykrajovali z moduritu a že byl mladej nadšenej, snažil se a krásně vykrajoval, byl pyšný na hvězdičku, kterou vykrojil, prý se velmi při práci zklidnil a soustředil se úžasně. Jediný problém je s půjčováním a braním hraček -chlapeček si něco vzal a on to chtěl taky, takže mu nabídli něco jiného, tak snad to půjde. Jo a ještě prý nefunguje na povel, jakmile řeknou konec, jde se svačit, tak se sekne, takže oznámí svačinu a jak vidí, že ostatní jdou svačit, tak valí taky. Jsem moc ráda, že jsou tam lidi, kteří s ním mají tu trpělivost, vyzdvihnou pozitiva, rozeberou problém... příští týden mají canisterapii, tak jsem zvědavá, jak to zvládne🙂

andulka4
24. lis 2011

holky já o té hře s opicema taky uvažovala ale nakonec jsem koupila to co tu dávala odkaz Sisstin na smartgames-kočka amyš-je to sice od 5ti let ale myslím že to zvládne a pak jsem koupila ten hrad

Argousku David je úplný opak Adánka právě že on se ničeho nebojí a vlastně se ho děti ve školce bojí protože je pořát něčím otravuje ☹

taky po dětech skáče a sahá na ně a má úplně jiné zájmy, protože když probíraly Afriku děti to vůbec nezajímalo a on byl úplně unešený a seděl ani nedutal....měli tam pozvané i černochy tak byl úplně v tranzu 🙂

když mají volnočasové aktivity nemají s ním problém ale pokud má dělat něco s ostatníma a sedět u stolečku tak to nezvládá a za 30sek je hotový

andulka4
24. lis 2011

no já jsem se ještě objednala k rhb doktorce at se nám ještě vyjádří k té jeho hypotonii a snad všechny papíry budu mít do konce roku....všichni nám vyšli vstříc a vzali nás přednostně bez dlouhého čekání

deina
24. lis 2011

@smardik, to veru neviem, kolko je postovne... nikdy som na SR neobjednavala. Ja si vacsinou len vytipujem, co by som chcela a potom to hladam v kamennom hrackarstve.

Boli aj vase deti okolo 2r nezvladnutelne? Ked sme doma, tak vsetko ok, spolupracuje, hrame sa spolu (take, ze puzzle, vkladacky, farby a tvary, trosku kreslenie...), akonahle prideme niekam, tam stop. Neviem, ci je to tym cudzim prostredim alebo nemcinou, ale je to uplne ine dieta. Vzdy chce odist, otvara dvere a stale sa k dveram taha, vsetko sa snazi preskumat, nevydrzi v jednej miestnosti... neviem, ci je to normalne, kedze na nas vsetci pozeraju, co to to dieta stvara. A ze ci je aj doma takyto, vraj sa urcite dobre doma nabehnam za nim.

dadlenka
24. lis 2011

@deina tak Kryštof okolo toho druhého roku byl nejraději doma, tam byl spokojený, když jsme někde byli, tak oběhl byt a už stál u dveří.Jakmile jsem ho chtěla omezit v pohybu, tak řev... To samé bylo i u mojí mamky, která má zahradu pro děti jako stvořenou. Prostě tam byl i se mnou cca půl hodiny a už stál u auta a že chce pá... Postupně jsme to natahovali, teď pro změnu nechce domů😀

deina
24. lis 2011

@dadlenka a teraz uz v pohode? Asi by som potrebovala pocut, ze z toho vyrastie... Nema problem s tym, ked ideme na navstevu. Sice uz bolo take, ze si otvoril dvere a odisiel, ale tak staci zamknut a bude sa potom hrat pri nas. Ked si vsetko popozera, samozrejme. Ale u lekarov koniec, tam sa s nim neda. Minule ho sestricka zabavala, kym mal Misko preventivku a cela bola potom upotena. 😅 A tiez rev, ked chcem, aby zostal pri nas alebo aspon v tej istej miestnosti.

Este super, ze detske ihriska pre male deti su oplotene a uzavrete, odtial neodide...

dadlenka
24. lis 2011

teď, když jsme někde, je velmi spokojený(ale musí tam být děti a hračky), ale bohužel se to obrátilo s doktorama...... jak neměl problém a líbilo se mu tam, tak teď problém je, bohužel v zimě jsme s ním jeli na pohotovost, že spolknul sklo, potom zase s angínou a od té doby jakmile přijdeme do budovy, kde jsou židle a hodně dveří a lidi na nich posedávají, tak je zle (posledně takhle řval u neuroložky) rozesmátej vstoupil do budovy a zavětřil a spustil řev...😀
Na hřištích se mladej moc nezdržuje, vždycky se pohoupe, sklouzne se, pohraje na písku a jde objevovat, takže já za ním, proto taky jezdíme k našim na zahradu, kde je plot a můžu ho nechat samostatně korzovat🙂

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1
@juliska182 holky, tak jsem vytvořila album, tak jukněte...ale kvalita mizerná, tak kdyby někdo chtěl..tak mi to pak máma může oscanovat v práci a pošlu vám to na maila 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

a ještě mám tohle, ale to bude @juliska182 už ode mě znát...oni to právě dělaj ve školce, ale domů to nedostáváme 😉
Cvičení na polohování a pohyblivost jazyka:
- Houpačka 1:

ústa široce otevřená, špička vypláznutého jazyka se ohýbá nahoru a dolů (jazyk se houpe)
- Mlsná kočka

vypláznutý jazyk krouživým pohybem olizuje dolní a horní ret
- Stěrače auta

jazyk olizuje horní ret zprava doleva a zpět
- Sekačka

otevřená ústa, vypláznutý jazyk se pohybuje v koutcích vpravo, vlevo (hodiny)
- Čertík

při otevřených ústech drnká jazyk o rty (blblblblblbl)
- Korýtko

ohnutí vypláznutého jazyka do tvaru korýtka, trubičky
- Mlsoun

vyplazování jazyka v rychlejším tempu
- Dlouhý jazyk

vypláznutí jazyka
- Houpačka 2.

houpání vypláznutého jazyka zprava doleva
- Lízátko

položení lízátka vpravo, vlevo, nahoru a dolů od rtů a dotýkání se ho jazykem

sisstin
autor
24. lis 2011

@deina tak Tygr moc nikde nevydrží doted 😖

dadlenka
24. lis 2011

Holky jsem v šoku🙂 Kryštof přišel z pokojíčku s papírem na kterým jsou ptáčci z angry birds, tak že srandy mu říkám Kryštofku spočítej kolik je tam ptáčků a on fakt začal počítat... Edna, da,ti ... Otočil papír a počítá dál tidi, tět, tet... Vím že ho teď čísla berou, ale netušila jsem, že umí počítat do minimálně šesti..

jolinka
24. lis 2011

@dadlenka njn, to ti retardi ... 😀 😀 normalni scitaju do 600 😀 😀 😀

dadlenka
24. lis 2011

@jolinka njn budem muset zamakat😀 ten průměr asi nedoženem😀

jolinka
24. lis 2011

@dadlenka inak kati pocitala do 6 na 4,5 roka, teraz do 10, a to som max spokojna 😉 😉 😅

dadlenka
24. lis 2011

@jolinka já jsem ho toneučila.. On se vždycky pro něco nadchne a věnuje tomu svoji pozornost... Třeba před rokem ho začaly fascinovat barvy, takže je furt ukazoval, potom zvířátka, auta teď písmenka a hlavně čísla..už když se učil sedět byl schopen půl dne jenom nacvičovat.

jolinka
24. lis 2011

@dadlenka ale to je super ze ma taku vydrz a sustredenie...pockaj este z neho bude makac ako tygr

dadlenka
24. lis 2011

@jolinka tak on je opravdu zapálený, když ho něco zajímá, jakmile ne...ani ťuk🙂 takže Tygr, nedostižný vzor🙂

jolinka
24. lis 2011

@dadlenka no ale aj tygr maka hlavne v tom co ho bavi... 😉
deti celkove nedonutis aby robili to co ich nebavi... to az v starsom veku nastupuje aj ina motivacia pre pracu..

sisstin
autor
24. lis 2011

@dadlenka tak Tygra taky nedonutíš dělat něco, co ho neba = kreslení atd. 😉 Ve školce to dělá, ale doma ani prd..jako jsou věci, který ho baví mín a které víc...ale něco, co fakt nechce dělat...nedělá 😉

dadlenka
24. lis 2011

@sisstin 🙂 no uvidíme, jsem čím dál zvědavější, co nám řekne Krejčířová, on třeba i strašně rád modeluje, ta motorika není tak narušená, ale dneska zase nevěděl která bije, sháněl svoje krávy(teď velký hit) a já jsem mu říkala kráva je v pokojíčku a on zmateně stál a hleděl až jsem ho tam odvedla, tak pochopil...

nicole_1
24. lis 2011

a co ještě může být narušeno kromě té řeči? je pravda, že člověk ani neví co by všechno mělo zvládat 3-leté dítě, mně přijde Tedík docela šikovnej, ale může to být jen můj názor, ted ho strašně baví puzzle, dneska si celý den skládal,tak aspon vím co mu koupím ještě k vánocům
a je teda levák, a ted jsem si přečetla, že to u té řečové vady bývá časté

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 narušená může být každá složka vývoje...ale taky nemusí...to právě pozná ten klinický psycholog 😉 obecně to přináší tyhle problémy:
Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 ono ve 3letech nevyleze ještě všechno...ve 3letech byl syn v hrubé motorice ještě jakž takž norma, ted ve 4 už není...to samé grafomotorika...ve 3 letech byl v širší normě, ted už je pod ní 😉

jinak žádné problémy mimo teda toho mluvení nemá, měl trošku horší prostorovou představivost, ale to už jsme vymakali pomocí Logica a Záhadného hradu 🙂

nicole_1
24. lis 2011

@sisstin a ty chodíš s ním jak dlouho na logopedii? A už mluví líp?
Nějaký články o tvém synovi jsem četla už kdysi dávno, když jsem scháněla info o té vadě řeči.
A ještě to vyšetření sluchu probíhá jak? Měří se to nějakým přístrojem nebo je to podle toho jak reaguje na zvuky...?

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 na logo chodíme od dvou let...do 2,5 to bylo jen spíš takové hraní v Rané péči...a pak od 2,5 chodíme jednou týdně k naší logopedce už na klasickou logopedii 😉

no ve 3 letech měl 10citoslovcí, ted ve 4 letech má aktivních +-600slov..mluví v jednoduchých max. 6slovných větách...ale jednak mu není vůbec rozumět (cizí lidi nemaj šanci), a jednak mluví jako google překladač...takže prostě nesklonuje, nečasuje, nerozlišuje rody a pády, nepoužívá předložky, zájmena atd. atd. 😉

jj, nejdřív se dělají otoakustické emise, dítě dostane sluchátka do uší a musí být v klidu...oni mu tam pouští nějaké zvuky a přístroj to snímá...a pak je ještě víc testů, ale tam už musí dítě spolupracovat víc..my jsme na tom už pak nebyli...páč emise měl v pohodě a porozumění řeči má taky normálně k věku, spíš i nad věk 😉