Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
1. srp 2010

já se docela děsim tříletý prohlídky, to bude asi pěkná fraška 😅 😅 😅 on tu naši pediatričku fakt nesnáší, řve, jen když vlezeme do čekárny 😝 takže pochybuju, že to bude mít nějakej význam 😝

jinak u Krejčířový dal barvy a tvary v pohodě( samozřejmě ne názvem, ale přiřazuje barvy a tvary poznává a umistuje), screening na oční vady máme za sebou, sluchový vyšetření taky, nemluví a hůř rozumí, což už víme a máme potvrzený 😝 takže snad doufám, že jim to bude stačit, že to máme ze všech stran prověřený 😕 páč jako pochybuju, že by jim tam něco předved...natož točil éčkem a něco podobnýho...myslím, že bude boj ho jenom zvážit a změřit, aniž by na mně nevisel a neječel 😝

dona123
1. srp 2010

ahojte
No k pedopsychijatričke máme isť v septembry. Psychologičke v auguste a už sa toho bojím lebo on my tak vystrája v čakárni niečo hrozne ten záchvat zlosti. No jemu darmo budem vysvetlovať keď ma nevníma že musíme isť k doktorke. 😖
No psychijatrička my povedala že ma autisticke prvky. Napr. že chodí po spičkach a kýva ručičkami keď sa teši no to iste robil aj starši syn a on je zdravy. Očný kontakt uzavrie napr. s nami ano no na doktorku sa nechcel ani pozrieť tak hneď povedala že očny kontakt neuzavrie proste on sa inak sprava doma a inak keď nie sme doma.
CHodíme aj k logopedke no s ňou nechce spolupracovať tak idem vyskušať psychologicke-pedagogicke poradenstvo tam maju aj logopedku tak skusim isť k nej. To my odporučila psychijatrička. Idem si dať aj žiadosť do špecialnej škôlky no tam maju už plny stav tak my ho asi už nevezmu tento rok. Chcem ho dať na 4h.

sisstin
autor
1. srp 2010

@dona123 no takhle, co píšeš, tak to jsou bohužel opravdu příznaky klasického dětského autismu 😒 jak píšeš, že starší syn dělal taky stereotypní pohyby rukami, a je zdravý 😉 ono každé dítě má nějaké auti rysy, ale u dětí s poruchou autistického spektra je jich tolik, že to výrazně zasahuje do jeho života a do kvality života 😉 Ten oční kontakt- i autistické děti mají oční kontakt s rodinou, popř. maminkou 😉 ale tady jde spíš o to, aby uměl navázat kontakt i s jinými lidmi 😉 Strašně, ale fakt neskutečně moc je důležitá sdílená pozornost - tudíž, že on ukáže na něco, co ho zajímá( auto, zvířátko, cokoliv..), udělá nějaký zvuk, podívá se na maminku, popř. udělá nějaké gesto, a zase se podívá zpátky. To je naprostý základ komunikace, a komunikují tak už miminka od 9m. Hranice pro sdílení pozornosti je 18m, pokud je její absence, tak to je jedna ze závažných indikací pro další vyšetření dítěte 😉

Nevím, odkud jste, ale jít k běžnému psychologovi nemá cenu, znám spoustu maminek, které si prošly doslova peklem, než jejich dítě dostalo správnou diagnozu. Být tebou, tak se objednám do Bratislavy do Andresu, zejména k Dr. Jánošikové. Objednací lhůty jsou tak 6-9m, ale stojí to za to 😉

Zkus se ještě podívat do tématu Mám autistické dítě, je to ve Volné diskuzi.Tam ti maminky určitě řeknou ještě víc, tady jsou spíš děti s vývojovou vadou řeči 😉

Moc držím palce, bude to ještě těžké... 😉 ale ty to určitě zvládneš 🙂

andreabe
2. srp 2010

ahojte 😉
siss, ako tak citam, tak Tygr je uz s porozumeni za vodou, moc gratulujem a uprimne zavidim 😉 😀 To je uplne ina komunikacia s dietatom, ked rozumie vsetkemu okolo 😉 Dufam, ze sa tiez raz dockam 😝
Joli, tiez velka gratulacia, snad si z Katy budu brat aj ti nasi priklad! 😀

My sme prisli z dovolenky, tak nakoniec ako som sa obavala, ze co bude, maly bol uuuplne uzasny 🙂 , cestu zvladol perfektne, zastavovali sme,len ked mu trebalo cikat, inak ani nemukol, v hoteli sa ihned adaptoval, ranajky, vecere daval bez problemov,len co otvorili dvere, uz sa hrabal na svoje miesto, pekne obsedel cele jedenie, z mora bol nadseny, chlemtal sa na vlnach, vobec mu nevadila slana voda, dokonca zacal trosku aj plavat (s rukavnikmi) 😵 Proste super, super 🙂 Akurat ja som sa mala naprt, hned v prvy vecer som schytala crevnu chripku a 3 dni som bola odpalena v posteli 😖 Ale nemoze byt vsetko dokonale, ze 😅

Vcera sme davali prezentaciu fotiek na televizore, no maly bol hotovy, uplne bol nadseny, ze sa vidi v telke, ked videl mna na fotke, hned sa ku mne otocil a rehotal sa s vyrazom ´´aha, tam si ty a ja´´. Ked bol na foto s muzom, obratil sa na neho s rovnakym vyrazom, usmevom..no zlaty bol 😉
Az na to ale, ze je takyto dobry a poslusny, nejake velke zmeny ako u Joli alebo Siss nemame. Akurat som si vsimla, ze sa zacal hrat nejakou vecou, napr,knihou alebo ovladacom, akoze je to auto. Teda aspon si to myslim, lebo jazdil s autom po pohovke a druhou rukou tak isto jazdil s ovladacom od telky 😵 Tak je to snad konecne aspon nejeky naznak imaginarneh hry dufam 😵
A ocny kontakt mame asi uz uplne v poho, vsimla som si na dovolenke, ked sa na neho niekto usmial, opetoval usmev a pozeral do oci a potom akoby si to zapametal, sam toho cloveka na druhy den ocnym kontaktom a usmevom ´´zdravil´´ 🙂
Hodne teraz dzavoce a hovori si ´´sam pre seba´´, tie zmeny zacinam pripisovat fosfoseru (prirodne nootropikum), tak snad este nejake pozitivne zmeny pridu.

dona123: ahoj, ako pise siss, dolezite je kvalitne vysetrenie, tiez by som si odporucila vys.u dr.Janosikovej v andrease..stale ale moze ist iba o komunikacnu poruchu, nehadzala by som flintu do zita 😉
Ja sa tiez velmi bojim autizmu a budem na pochybam, az do vysetrenia u dr.Janosikovej, strasne sa toho bojim...ideme o ca 2 mesiace

Tak pekny dnik vsetkym 😉

sisstin
autor
2. srp 2010

@andreabe Ahoj Andrejko, tak to jsem ráda, že jste si to tak pěkně užili..teda hlavně Lukášek 🙂 my na dovolenou nikam nejedeme, nemám na to peníze a ani není s kým 😒 jinak v sobotu byl Tygr s našima v ZOO, a prej si to skvěle užíval. Byl nadšenej ze zvířátek a jízdy vlakem, takže už konečně mají pro něj výlety smysl 😵 jinak s tím porozuměním, za vodou ještě nejsme, ale už je to fakt docela dobrý a taky ta domluva je jiná 🙂 no uvidíme, jak to půjde dál 🙂

@dona123 jak píše Andrejka, ještě neházej flintu do žita..může to být xy věcí, takže to chce fakt dobrýho doktora 🙂 zatím tam nějaký auti rysy vidím, ale od počítače těžko říct. Ony nejsou tak důležitý ty auti znaky, jako to, co je jejich příčinou 😉 někdy je ta příčina úplně jiné, než autismus 😉 Držim pěsti 😉

andreabe
2. srp 2010

siss:my sme boli takto pri mori po 5 rokoch..ale bolo fakt super, (az na tu chorobu 😝 )
zoo je perfektny tip na vylet a je to uz uplne ine, ked dieta vnima, ze? 😉 A chodis sa s Tygrom niekde kupat, ma rad vodu?

sisstin
autor
2. srp 2010

@andreabe vodu moc nemusí 😉 jako doma ve vaně si celkem vyhraje, ale nechce jít ani moc do bazénku na balkoně, natož někde venku...takže s ním se koupat nechodím. Jeho by to asi nebavilo, a spíš by mě tahal po tom areálu a chtěl chodit 😝 já teda taky zrovna vodní živel nejsem, plavat jsem se naučila až někde vy 4. třídě, do té doby bych nepřežila ani polití hlavy 😝

jeho nejvíc baví venku chodit, jít na nadraží na vláčky, někam na stavbu koukat na stroje, chodit po městě a koukat na auta, nebo jít na prolízačky a tak 😉

andreabe
2. srp 2010

to pozeranie aut poznam, tiez maly rad pozoruje auta, autobusy, elektricky 😉 Vodu si zamiloval az tento rok, strasne rad sa kupe, vo vani ani nie, ale v jazera alebo bazene je stastny ako blcha 😵
Zato ale nedava preliezacky, smyklavky...smykne sa parkrat, raz si vylezie na preliezku a koniec, uz by len chodil, alebo sa hojdal..piesok a formicky teda nedava vobec 😕
ja si vela slubujem od speci skolky, ze ho tam ako posunu dalej a uvidim nejake megazmeny konecne, zacina od oktobra, uz aby to bolo 😵

sisstin
autor
2. srp 2010

@andreabe Andrejko, tak Tygr si na písku docela vyhraje, dělá bábovky, přesýpá a tak 😉 ale taky jsou hnusná pískoviště, posraný od psů 🙄 takže to jde jenom na jednom pískovišti, který je zrovna u hospody 😅 😅 😅 tak tam táta s nim často chodí 😅 😅 😅 😅 😅

na tu školku jsem zvědavá, jak se tam bude Lukáškovi líbit... 🙂 já ještě počkám, jak dopadne to vyřízení prodlouženýho rodičáku a pak se uvidí, jestli to nedopadne...tak bych chtěla zkusit, jestli by ho nevzali od ledna aspon na dopoledne do tý logo školky..a když to dopadne, tak asi bude Tygr ještě rok doma..a v březnu půjdeme na zápis na další školní rok 😉

andreabe
2. srp 2010

siss: tak to je super, ze to maleho bavi, Lukaska tie babovky vobec neberu, mam pocit, ze poriadne nechape ani to, ze ma do kyblika naberat lopatkou, on to tam cape rukami hned, lopatku ignoruje 😕
budem drzat palce, aby ti ten predlzeny rodicak schvalili 😉 to by bolo asi pre Tygra najlepsie, keby mohol byt s tebou este rok doma 😉

charmaine
5. srp 2010

Dobrý podvečer děvčata,
velmi mě zaujalo toto forum, kdzž čtu o Vašich broučcích a beruškách tak jako bych četla o mé malé princezně. Denska jsme byli u paní doktroky Křížové, která spolupracuje s PhDr. Krejčířovou, byla velmi milá a trpělivá, byli jsme tam skoro 2 hodiny, zprávu jsme nedostali, tu prá až po přáští kontrole.
Ale abych asi prvně popsala naší malou Eli. Je to živel, a já ji velmi trefně říkám lvice Elza (narozena 8.8.2008). Narodila se po termínu, hypotrofická, vychrtlá, ale pro mě to nejkrásnější děťátko pod sluncem. Váhový handicap velmi rychle dohnala a dnes patří spíše k větším dětem. Ovšem s jejím ostatním vývojem to není žádná sranda, chodit začala v 16. měsících lozit až v 17. měsíci. Nikdy se nestavěla kolem nábytku, jednoho dne se rozhodla, že půjde k popelnici a šla. Cca v 9. měsících začala "říkat"..mamamamam..což jsem vítězoslavně přijala s uspokojením. A v neděli nám budou 2 roky a mamamam nám zůstalo jako jediné slovo. V životě na nic neukázala, nezamávala a neudělala papa. Na druhou stranu měla období kdy dělala paci paci. To že, nemluví jsem moc neřešila, všude říkají a píšou, že do 3 let to není žádná pohroma, ovšem "pohroma" asi je když neumí říct ani brmmm, hačííí, papa...knížky si prolíží jako robot, stránky velmi bravurně otaáčí už skoro od 3. měsíců, ale moc se nedívá na to co je v nich, pouze pokud houkám, kvákám a hýkám....pak to má ten správný efekt, na nic neukáže apoužívá můj prst k ťukání na knížku.
S hračkama si nehraje, návštěvám hází panenky a plyšáky na hlavu, ale miluje vše co vydává zvuky, dá se mačkam a ještě to bliká, to pak praktikuje dokolečka i 15-20min. Počád chodí pouštět vodu a strkat ruce do záchoda, otevírá a zavírá dveře, hračky rovná do řad a velmi šikovně postaví i 8 kostek na sebe. V poslední době začala chodit po špičkách a třískat hlavou do futer nebo do zdi. A pak jsou tu její záchvaty vzteku, když není podle ní začne řvát a křičet, už jsem si chtěla koupit i špunty do uší.
Ještě jsem zapomněla na ty její výpadky, poměrně často, třeba uprostřed hry začne "koukat do blba" tak na cca 5-7sek, a pak zase pokračuje dál ( s tím ještě budeme muset na neurologii, prý to může být absence-dětská epilepsie)
Ano, jak řekla i paní doktorka, spoustu příznáků dětského autismu, na druhou stranu Eliška se nějak nestraní očného kontaktu, i když jak kdy a jak s kým..miluje společnost a děti a je iniciátorem spousty her a lumpáren, takový vůdce bandy.
Po splnění testu paní doktorka přišla s verdiktem, že je Eli velmi temperamentní a abnormálně živá, špatně se koncentruje a rychle ztrácí pozornost, a podle tabulek vyšla jako zaostalá, takže je prý vývojově někde na 16. měsících,ale to prý jen kvůli té řeči, v některých oblastech je až nadprůměrně šikovná. Doporučila nám být trpělivými co se řeči týče,na logopeda je prý ještě brzy, a vybídla mě abych se obrátila na centrum rané péče, kde jsme rpý už kvůli její nízké porodní váze měli být dávno. Máte někdo s tímto centrem zkušenosti??
Mockrát děkuji

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine ahoj a vítej 😉 my do Rané péče chodíme od synových 2let 😉 já jsem moc spokojená, paní přijedou k vám domů, holčičku ti zkouknout, ty jim nastíníš své problémy a můžete to začít řešit 😉 Domů půjčují spoustu didaktických hraček a pomůcek, je tam hodně terapeutů z každé oblasti. Opravdu moc doporučuju 😉

Jinak v tomhle věku byl syn podobně ( on teda není a nebyl hyperaktivní a další věci), ale byl v průměru o 9m pozadu ve vývoji 😉 on teda konstantně ve všem 😉 Do dvou let neukazoval prstem, nedělal papa ani paci paci, moc nenapodoboval atd. 😉Rozuměl fakt jenom základní slova a činnosti. Jinak ale auti rysy neměl, jakoukoliv formu autismu máme ode dvou let od Krejčířové vyloučený. Od dvou let se to hodně, hodně hnulo, v psychomotorickém vývoji, v psycho-sociálním chování, v inteligenci a hrubé i jemné motorice nyní odpovídá věku. Porozumění je asi o 6-9m pozadu, "mluví" asi jako max. 13m dítě - máme dvě slova mama a ne. Zatím máme od Krejčířové dg. těžké opoždění vývoje řeči v expresivní složce, méně závažně v receptivní složce bez jiných dg. Podezření na smíšenou vývojovu dysfázii 😉

Tvoje holčička tedy má určitě nějaké auti rysy, ted je spíš podstatné to, co ty rysy způsobuje, než kolik jich má. Ty auti rysy můžou být zapřičiněné jednak tím, že je opožděná ve vývoji - u 16m dětí není mechanická a stereotypní hra nijak výjimečná atd. Těžko zatím říct 😉 My jdeme ke Krejčířové v říjnu znova, už potřetí....

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine jinak k hypotonii se bohužel pojí spousta problém- od opoždění vývoje,až přes dysfázii k autismu a dalším věcem. Ta hypotonie je hrozná svině bohužel 😒 jinak syn má standartně od narození nízkou váhu, ale pořád se vejde do tabulek..já teda taky zrovna nejpatřím k nejtlustším 😅 😅 , takže tohle se u nás neřeší.

Jinak holky, dozvěděla jsem se, že činnosti štítné žlázy ovlivnuje strašně moc věcí - např. i to nemluvení, poruchy chování atd. Takže na tříleté požádám o doporučení na endokrinologii a radši nechám zkontrolovat i to, když si vezmu, jak Tygr pořád nejí a je hubenej...na to jsme vlastně taky nikdy nepřišli, co způsobuje jeho nechut k jídlu 😕 jestli to má po mně, nebo je to fakt nějakej problém 😕

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine to EEG doporučuju 😉 nevím teda, jak ho tvoje dcera zvládne..je nutné, aby tak 20-30 minut seděla v klidu, což zrovna ne všechny děti zvládnou, když píšeš, že je Eli hodně hyper. My jsme to dali v pohodě, syn mi seděl na klíně a jelikož na něj nikdo cizí nešahal, tak byl v klidu. My máme EEG v normě odpovídající věku...ale případná epilepsie může ničit to řečové centrum, a je důležitý tu epi vyloučit 😉

charmaine
5. srp 2010

Ahojky, mockrát děkuji za přivítání 🙂 Zkusím an ranou péči, na stránkách jsem se dozvěděla, že zatím nepřijímají nové případy, ale možná budeme mít štěstí 😉 Myslím, že by to pro Eli mohlo být velmi přínosné...a doufejme, že bude dělat pokrok jako tvůj chlapeček.
Jinak to EEG u nás asi nepůjde, jedině kdyby spala...jinak ona neposedí, natož aby si někdě na 20 minut lehla 😒
Ještě jednou díky, je moc fajn popovídat si s lidmi, kteří řeší stejné věci a neberou mé problémy jako hysterii přecitlivělé matky, která má na dítě velké nároky 😝

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine záleží, odkud jste 😉 ta RP má několik poboček po celý CR 😉 ty stránky mají blbě udělaný, já naštěstí dostala kontakt přímo a my máme i to štěstí, že máme centrum asi 5minut od domu 😉 takže my většinou chodíme tam. Jinak je to ale teréní služba, takže dojíždějí domů 😉 ještě se dělá spánkové EEG, to je ještě lepší...ale to by jste musely být hospitalizované...taky záleží, jestli by s těma sondičkama na hlavě usnula 😕 nejlepší je, když se natočí jak usínací tak ten probouzecí proces. Správně by dítě při nespánkovém EEG mělo na povel zavírat a otvírat oči, ale to u takhle malých dětí nepřichází v úvahu. Jinak, jak je na tom malá s porozuměním řeči?? To je hodně důležité 😉

charmaine
5. srp 2010

@sisstin no jejich stránky nejsou zrovna nejlepší, ale to ani neřeším. My bydlíme 20km za Prahou, ale dojet pro mě není problém a ta návštěva doma je asi to nejlepší, protože Eliška se pak věnuje prozkoumávání nového terénu, místo aktivit, které od ní člověk požaduje. Doma už to zná, takže to žádné vlké vzrůšo není 😖
To spánkové EEG by bylo asi nejleším řešením, ona celkem v pohodě usíná...a kdyby byla ještě unavená, tak to by usla i ve stoje 😎
co se týče porozumnění řeči..myslím, že chápe co se po ní chce a udělá to, ale jen pokud ji to zrovna vyhovuje a chce se jí. Mám pocit, že má v hlavě nějaký spínač a když to zapne, tak nereaguje ani na jméno, natož aby udělala cokoliv či reagovala na výzvu 😒 Je rozhošná když řeknu, že jdeme spinkat, popadne plínku, se kterou spí, a jde se postavit do ložnice k postýlce a čeká až ji tam dám, pak se zachumlá pod deku, usměje se a spí 🙂 Na druhou stranu ji návlíknu boty, což ona ví, že znamená, že půjdeme ven, a protože jsem to asi 100xřekla a ona si sedne na stůl a začne si prohlížet knížku, jindy už stojí u dveří a řve, protože je zamknuto a ona nemůže jít. Takže nevím co si o tom myslet 🙄

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine nechci strašit, ale spíš si myslím, že nerozumí 😉 syn měl takovýhle "záseky" taky a to fakt v době, kdy rozuměl minimálně 😉 ony tyhle děti (pokud to teda nejsou autisti), mají hodně vyvinutou tu neverbální komunikaci a z gest a ze situace si dokážou vyvodit, co po nich chceš 😉 Takže záleží, kolik "nápovědy" mají, a podle toho pak reagují. Syn přesně jak píšeš, někdy reagoval a někdy ne...taky jsem si říkala, že asi nechce..ale tím to nebylo 😉 Když fakt začal rozumět, tak na věc, na kterou reagoval...reagoval vždycky 😉

dvouleté dítě by mělo rozumět už naprosto všemu( jen třeba nedávají ještě časové posloupnosti, delší vypravování - to ale jak kdo). Syn má ted to porozumění asi na 2, max. 2 roky a 1/4. V běžný komunikaci reaguje naprosto na všechno, rozumí i vícesložkovým příkazům a pokynům..ale v dlouhém vypravování se ztrácí, nevydrží např. u mluvených pohádek, nechápe slova jako : ted, potom, dneska ...je toho víc. Většina lidí se už nevšimne, že by nerozuměl..ale to porozumění na svůj věk furt nemá 😉

charmaine
5. srp 2010

@sisstin Tak to si mě moc nepotěšila ☹ JE možné, že si věci odvozuje...ale třeba když utíkala na bazénu jak splašená, tak jsemza ní houkla ať zpomalí, tak opravdu zpomalila., nebo u dveří řeknu, ať jde přivolat výtah, tak jde...sice se občas rpoběhne chodbou tam a zpět, a pak ho až přivolá... 😠 I doktorka říkala, že pokud už se rozhodne věnovat činnosti, kterou po ní chtěla, tak ji udělala, stavěla kostky, dala na pokyn kostičky do hrníčku (což doma nedělá, ale mě nenapadlo po ni chtít dát kostky do hrnku 😀 ) ale jak už jsem psala, nevím co si o tom myslet, takže asi budeme muset být trpěliví a čekat jak se bude vyvíjet dál 😕

charmaine
5. srp 2010

@sisstin ještě k těm dlouhým textům, pohádky ji nebaví, má ráda rychlou akci a nevydrží si jen tak sednou a poslouchat, otáček knížku i 15min vkuse tam a zpátky ano a poslouchat mě jak houkám a bučím...ale můj dlouhý monolog ji fakt nebere 😒 Na druhou stranu vydrží koukat na celou pohádku a smát se u ní ...teda jen pokud je to její oblíbená 😀

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine tak ona určitě asi rozumí něčemu... 😉 to syn taky rozuměl, jak píšeš stůj, hají, hačí, jdeme, dej a takovýhle věci... 😉 co nám poradila Krejčířová a co se nám fakt strašně osvědčilo 😉 komentuj všechno, co dělá....ale naprosto všechno, krátce a výstižně 😉 cokoliv bude mít v ruce, tak komentuj: Eli má kostku, hrneček atd. Cokoliv bude dělat, tak komentuj: Eli jde k oknu, Eli si hraje atd. Komentuj to, co děláš ty: Mamka vaří, uklízí... nepoužívej zbytečně dlouhý věty a složitá slova, musíš na ni mluvit jako na malé miminko 😉 ona si ty slova musí spojit s určitými věcmi a činnostmi. S těmahle dětma nestačí mluvit normálně jako mluví jiné matky, jim musíš neustále všechno opakovat. U nás se to hodně hnulo tím, že syn začal ukazovat a sdílet pozornost - nejdůležitější věc v komunikci - dítě něco zaujme (kočka, hračka cokoliv), ukáže na to prstem, udělá nějaký zvuk, podívá se na maminku, udělá nějaké gesto( úsměv, oční kontakt) a zase se podívá zpátky. To je naprostý základ komunikace a takhle komunikují miminka už od 9m. Dokud tohle nezačne dělat, tak ani nezačne mluvit 😉

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine k pohádkám nejvíc doporučuju Telettubies 😉 to je ta nejlepší možná věc, je to pro děti až do pěti let...syn se podle toho naučil spoustu věcí. Dospělým to sice přijde stupidní, ale oni tam právě všechno opakují, komentují všechno, co tam ty postavičky dělaj..učí to barvy, tvary, perspektivu...prostě strašně moc věcí 😉 Syn ted napodobuje všechno, co tam dělaj...chápe, co tam říkaj..takže u toho vydrží i 20minut, což je u něj fakt u televize výkon 😝

charmaine
5. srp 2010

@sisstin Skvělé, moc díky za radu, já na ni sice mluvím, ale mám pocit, že asi hodně, já totiž všeobecně pořád mluvím, občas jsem k nezastavení a hlavně (bohužel) mluvím hodně rychle 😢 ..a ona možná nějak podvědomě vypíná, když je toho hodně,, já si to možná neuvědomím (já jsem mluvila pořád i na psy, a vykládala jim co v právi, co mě štve...jim se to zjevně líbilo, ale u nich sem žádnou odpověď ani pokrok neočekávala)...takže budu muset přehodit výhybku, asi ne do intenzity, ale do obsahu a rozsahu...a uvidíme, zda ta naše Elza udělá pokroky jakou tvůj tygřík 😀

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine jj, já právě dělala to samý 😉 furt jsem o něčem mlela..jenže on neměl šanci vůbec zjistit, o čem mluvím...navíc v tu dobu tomu ani neměl šanci rozumět 😉 takže nejdřív fakt jednoduchý věci..jako by jí byl třeba rok, a až uvidíš, že ti víc rozumí, tak to můžeš stupnovat 😉

Syn naštěstí je ted docela "tvárný"..takže on i na povel ukazuje obrázky, části těla, předměty....a hlavně neustále sdílí pozornost, což zrovna skoro u tříletého dítěte vypadá už divně...jsme venku, a on na všechno ukazuje a dělá "eeee" a já mu musím říkat, co to je...takže naše procházka je ve stylu "eeee" ano, kamínek..."eeee" ano, to je kanál.. "eeee" koukej, pejsek 😅 😅 😅 si říkám, že je fakt výhoda, že syn je malej a hubenej..vypadá tak ztěží na dva roky, tak aspon nevypadáme jak exoti..i když i tak už občas budíme pozornost 😒 😅 😅 😅

charmaine
5. srp 2010

@sisstin no tak my už s Telettubies přestali, hlavně v zimě na ně koukala...a už jsme ji to zatrhli, protože ona na ně koukala klidně i 2hodiny vkuse a pokud jsem to vypla, tak spustila takový křik...Naše chyba byla, ale ne ůmyslně, že jsem ji pouštěli pohádky jenom v angličtině...ne aby se jazyk naučila, ale aby ji to nepřipadalo cizí, až se bude jednou učit...aby pochytila melodii a zvuk jazyka. Doktorka říkala, že tonemáme dělat, že pokud má někdo problém s řečí, tak ho to mate, nehledě na to, že Elišky tatínek je slovák 😉 zato, se snažím s ní (no spíše pro ni) zpívat čské písničky, pořád omílám říkadla...a zatím mám úspěch, ovšem pouze jako kašpárek.. 😀

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine no tak cizí jazyky v žádném případě 😉 a to bohužel ani slovensky 😉 😉 expřítel je taky Slovák, ale on s náma stejně moc nepobyl..takže syna to naštěst nezatěžovalo ještě víc. Nevím, jak manžel zvládá češtinu, ale fakt by měl na ni mluvit česky..nám sice připadá ten jazyk stejný, ale dysfatickým dětem a celkově dětem s horším porozuměním, pro ně je to jako španělská vesnice 😉

syn má sluchovou percepci (ale pouze na zvuky a melodie), na úrovni 4-5let..on je od roku schopný přezpívávat tisíce melodií a znělek...upozornuje na každej zvuk, určí správně jeho směr...takže asi tím kompenzuje to, že to porozumění je oslabené 😕

charmaine
5. srp 2010

@sisstin ..doufám, že to zvládnu 😀 to bude pro mě trénink, takže škola pro nás s Eli, pro obě 🙂
bohužel naše Eli je velká, ne že by byla obézní, ale patří k těm dobře zžíveným dětem, od malička skvěle, ráda a pořád jí...takže už v 18. měsících všichni tipovali, že jsou ji aspoň 2 ročky 😒 No přede ji nepřestanu dávat jíst, jenom proto, aby vypadala jako vychtrlina...přitom sladkosti skoro vůbec nejí, jenom má ráda jídlo jako takové...a pak docela hooodně pije, když byly ty pařáky v červenci, tak "stáhla" i 2-2,5l pití... 😀
Jo a nechceme chodit na záchod, jí nevadí, že je mokrá, pokakaná..v 8, měsících chodila na nočník, čůrala a kakala...pak přestala, teď na něj nesedne ani zaboha, tak jsme koupili to dětské prkýnko, to ji tak nevadí...ale sedí tam jen pokud čtu a k tomu bučím, a ani nečůrá a ani nekaká... ☹

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine tak nočník nebo záchod je u nás též totální tabu 😉 je plně na plínkách 😉 ví, co znamená čůrat a kakat..ví, kde se to dělá...ví, jak se to dělá....klidně si sedne na noční( ale jenom oblečenej), vezme papír do ruky a tváří se jak největší king 😅 😅 ale nikdy se tam ještě nenechal posadit s holým zadkem, natož aby dal najevo, že se mu chce 😉 tohle zatím vůbec netuším, jak udělat....ale Krejčířová nám říkala, že u nemluvících dětí jsou zpravidla ty plínky též na hodně dlouho 😉

charmaine
5. srp 2010

@sisstin mrzí mě, že malého táta s Vámi není... ☹ S námi je a je to ten nejůžasnějěí táta na světě a svoji malou princeznu absolutně zbožňuje 😀 Bohužel jeho čeština je fakt hrozná, zní jako by byl ukrajinec...prý taky není dobré, když mluví špatně, protože děti to vnímají a pak si to osvojují a myslí, že tak mají mluvit ... 😉 Jsem už s těch protichůdným informací zmatená, a nerada bych Eli ztěžovala vývoj...
Jinak Eli půjde asi od září do školičky, doktroka sama říkala, že by t pro ni mohlo být prospěšné, nemá s odloučením problém, až to člověka někdy zaráží a mrzí... 😔

charmaine
5. srp 2010

@sisstin copak by člověka napadlo, že nemluvení má spojitost s plínama?? Ale asi na tom něco bude, protže její nezájem, totální, je zarážející...a já už jsem z toho záchodového bučení fakt utahaná 🙂 čekám, kdy si pořídím 4 žaludky a naroste mi vemeno 😀