Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

maart
28. lis 2011

@sisstin Sis, ahojky....obcas na vas koukam, co noveho, mam skoro 4-letou nemluvici dceru (mozna si vzpominas, parkrat jsme si psaly IP) a ted jsem se divala, jak popisujes mluveni Tveho Peti....tak to je u moji Z. UPLNE presny!!! Zajmena, predlozky, sklonovani, casovani...budouci a minuly cas IGNORACE....ona rekne treba:"Zoe libi to" (znamena...to se mne libi....mluvi o sobe zasadne ve 3. osobe)...proste presne jak popisujes Petovo mluveni se shoduje se zpusobem mluveni moji dcery. No tak jsem se chtela zeptat, jestli Ti u malyho uz tu dysfazii konstatovali. Dcera chodi ted od zari do normalni skolky, libi se ji tam a kolektiv ji prospiva, ale zatim chodime jenom k normalni logopedce (ne klinicke) a zadna jina vysetreni jsem s ni neabsolvovala. Takze zadny psycholog, eeg, fonometrie...nic nic nic....Nikdo mne takove vysetreni nenabidl, vsichni tvrdi, ze se to spravi samo 😒 .....

sisstin
autor
28. lis 2011

@maart jj, dysfázii máme potvrzenou od 3,5roku...jinak podezření od psycholožky a ze všech zdrojů jsme měli od dvou let 😉 to, co popisuješ u dcery na 99% dysfázie je a rozhodně se to samo nespraví 😉 jenom na logo chodit nestačí, měla bys s ní dělat denně doma... před školou by dítě mělo absolvovat několik kurzů (grafomotorický, prevenci dys poruch atd.).

Určitě k dobrému klinickému psychologovi bys jít s dcerou měla, na foniatrii taky...tu neurologii zas za tak důležitou nepovažuju 😉

maart
28. lis 2011

@sisstin ...diky....je to desny, ja ji prave porad pozoruju a rikam si, ze sice urcite zlepseni vidim, pribyva ji slovni zasoba, ale gramatika je uplna desna, vlastne skoro nulova. Mam z toho vseho tak nejak hruzu, ona je jinak mila, hodna, ve skolce poslusna, pohybove v poradku, ale to mluveni....S kym to mam resit? S detskou? Kde najdu dobreho klinickeho logopeda? Vim, ze je tady ta Krejcirova....vubec nevim co s tim a jak na to....male budou v prosinci 4 roky a zacinam byt opravdu zoufala a nejak nevim, kde zacit....
Ted jdu na chvili pryc, ale jeste prijdu, treba tady od Tebe budu mit tip. Dekuji moc, jsi hodna 🙂 .

paolin
28. lis 2011

ahoj holky! jdu juknout jen na skok 🙂 Adámek se ve školce jakž-takž stabilizoval. dnes byl zase sám bez Vítka a OK 🙂 jinak přidává hodně sloves, podstatná jména se snaží opakovat. i tak jich má celkem cca 200, takže nic moc 😉 dnes byl poslán omluvit se bráškovi, že mu rozbil výtvor a opravdu šel a řekl "Bubu pomin" 🙂 začal si uvědomovat, že něco dělá špatně a dokáže to rozlišit. to dřív ani náhodou 😉 je teda fakt, že zabejčenou povahu prostě má, takže když se rozhodne, tak přes to vlak nejede.
@sisstin vy jste fakt úžasní s tou prací doma. u nás pořád nehrozí. ne a ne a opakovat nebude.

sisstin
autor
28. lis 2011

@maart no bohužel nepočítej, že ti někdo něco nabídne 😒 co si člověk nevydupe sám, tak nemá 😉 to syn se taky jako zlepšuje, on už má asi tak 600slov, mluví v 3-6slovných větách..ale prostě normální řeč to NENÍ...má svoje slova, neuvěřitelně patlá a hlavně ta gramatika 😉

Krejčiřová je klinický psycholog, ale nevím, jestli už nemá stop stav...piš ted hned na dana.krejcirova@ftn.cz ale i kdyby vás vzala, tak počítej, že na řadu by jste šly tak za 6-9měsíců. Pokud bys nutně nepotřebovala zprávu, tak ona ti asi bude nabízet kolegyni Křížovou, není úplně špatná, s dysfázií expresivní by si měla poradit, ale dostat z ní zprávu je fakt katastrofa. Nebo mám známou, je to soukromá klinická psycholožka, sice se platí, ale diagnostikuje taky dobře (je to žačka Krejčířové) http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/

co se týče logopeda, tak nevím, odkud jste...to chce pak pátrat v místě bydliště..a vhodné je docházet tak jednou týdně. Mrkni mi na blog (jestli už nesleduješ) www.tichysvet.blogspot.com hlavně do záložek "Jak doma pracujeme, Pomůcky , Videa" 😉

a pokud je možnost (což chápu, že v dnešní době si člověk nemůže moc vybírat), tak určitě logopedická školka nebo logo třída v běžné školce 😉

sisstin
autor
28. lis 2011

@paolin tak my to mluvení doma taky nepřeháníme, to tak 20-30minut denně max., to spíš jako pak děláme na tom všem ostatním 😉

paolin
28. lis 2011

@sisstin no i to je supr 🙂 Adam je furt v pohybu. naučil se sám dělat kotrmelce, tak tu kotouluje o 106 🙂

sisstin
autor
28. lis 2011

tak koukám, že z dysfatiků tady má problém s hrubou motorikou jenom Tygr a ještě Filda od @cmilka který má tu motoriku asi zasaženou ještě víc jak Tygr (spíš tu jemnou), jinak všichni jsou tady ok s pohybem 😕

@paolin tak 200slov není zlý, Tygr měl ve 3,5 250 😉 jinak myslíš, že jemu to opakování fakt nejde nebo že nechce? Páč s touhle slovní zásobou by už mu to jít mělo, aspon po slabikách 😕

paolin
28. lis 2011

@sisstin no on opakuje jen, když chce, tedy spontálně nebo když má opravdu náladu - což je minimálně. jak to po něm chceme v rámci trénování, tak neřekne ani hlásku. v sobotu zopakoval po Vítkovi halí belí, koně v zelí. když jsem ho motivovala na další opakování, tak řekl belí ne a bylo 😉
Adam je fakt extrém. Vítek neudělá kotoul v 6ti letech 😉

sisstin
autor
28. lis 2011

@paolin aha, takže opakuje...jen nechce na povel 😉 nj, ono dost dětí spolupracujících fakt není...Tygr je v tomto spíš výjimka... 😝 no u nás právě ten pohyb docela děs...furt čekám na tu odpověd z fyzioterapie a prd..fakt nejdýl v pátek už je tam jdu urgovat 😠

paolin
28. lis 2011

@sisstin to on sem tam jo. ale že bych si s ním sedla a on opakoval, tak to tedy nee 😉 každopádně udělal pokrok v tom, že začal vůbec opakovat smysluplně. na perník řekne "peík". už se to aspoň podobá. před tím řekl uplně mimoňský slovo 🙂
jak dlouho čekáš na tu fyzioterapii? myslí, že doporučí nějaké cvíčo? co třeba Vojtovka?

sisstin
autor
28. lis 2011

@paolin Vojtovku ne 😉 u něj to právě není fyzickej problém, ale "dysfatickej" 😅 😅 oni maj právě cviky přímo pro dysfatiky (a další mozkový dysfunkce). Jmenuje se to rehabilitace motoriky a je to právě pro děcka, co nemají žádnou diagnozu ve smyslu fyzickýho postižení, ale právě dysfázie, poruchy učení, porucha laterality atd. 😉 Máme tam normálně chodit na cvičení, jenže furt se mi nikdo neozval. Ředitelka mi psala hned, že to přeposílá na fyzio a že se mi samy ozvou a nic zatím 😝

sisstin
autor
28. lis 2011

@paolin jináč Tygr má zejtra ve školce "didadýdo" (divadýlko) 😅 😅 😅 😅 😅 😅

paolin
28. lis 2011

@sisstin 🙂 určitě se mu bude líbit 🙂
no vidíš, spediální cviky pro disfatiky, to je supr 🙂 to bude něco jako Vojta. to taky stimuluje mozek. by mě zajímalo, jak to probíhá 🙂

paolin
28. lis 2011

jdu zahnat kluky do postelí a dám si nožky hore 🙂 MM šel na trenál, tak mám klid 😉 má do konce roku dodávku do Motolu, tak to zase nebude skoro doma, to si užiju 😉

sisstin
autor
28. lis 2011

@paolin no právě Tygra to nijak extra nebere...on si to jako odsedí a neprudí (to by si nedovolil), ale jinak celkem nezájem 😅

andulka4
28. lis 2011

Argousku prosím tě mám na tebe dotaz.....snad si to přečteš
vy máte osobního asistenta a nebo toho asistenta k pedagogovi?

trochu v tom mám hokej (krom tedy toho kdo ho komu platí) ale pro nás nechtějí osobního ale toho k pedagogovi tak jsem chtěla vědět jak je to u vás a nechápu proč je to děláno dvojmo? Mám to brát tak že toho osobního mají spíš ZTP?

sisstin
autor
28. lis 2011

@andulka4 osobní asistent může být kdokoliv, třeba i ty...většinou se stará o potřeby dítěte jako záchod, jídlo, usměrnování atd. 😉 pedagogický asistent musí mít pedagogické vzdělání a je po ruce pedagogovi, tudíž je pro všechny děti 😉 a pomáhá dětem s učením...což mi ve školce přijde trošku mimo mísu...

sisstin
autor
28. lis 2011

@andulka4 jestli vás spíš nechtěj využít k tomu, aby tam měli jednoho učitele navíc...a Davídek není záminka 😉

maart
28. lis 2011

@sisstin ...diky moc, jdu napsat ty Krejcirovy, na blog kouknu, diky!

andulka4
28. lis 2011

NO TO VŠECHNO VÍM ALE JÁ PRÁVĚ MĚLA ZA TO ŽE CHTĚJÍ ASISTENTA JEN K NĚMU ALE MÁŠ PRAVDU PŘÍJDE MI TO ŽE "NÁS" CHTĚJÍ VYUŽÍT K TOMU ABY HO DOSTALI

COŽ MI JE SICE JEDNO ALE I TAK O TOM PŘEMÝŠLÍM JESTLI TO TAK FAKT NENÍ

andulka4
28. lis 2011

a Adámek od Argouska má toho osobního, že? Vím že ho právě dělala její nějaká kamarádka....ale pak už nevím podrobnosti

sisstin
autor
28. lis 2011

@andulka4 jako pedagogický mi přijde fakt zbytečný...pokud jsem to dobře pochopila, tak asistent pro Davídka by byl v tom, že by ho prostě mírnil, když se mají třeba oblíkat a on si lehne a dělá kraviny atd. Nebo aby mu prostě pomohl se zapojit do té činnosti, nebo kdyby otravoval ostatní děti, tak s ním jít dělat něco jiného atd.

Pedagogický mi ve školce (a ještě u Davida, kterej je fakt chytrej) přijde jako zbytečnost 😝

sisstin
autor
28. lis 2011

@andulka4 jj, na 99% maj právě osobního..páč Ada je pomalejší a prostě mezi ty děti tak jako úplně 100% nezapadá, potřebuje pomoc s oblíkáním a tak..a i v té komunikaci s ostatníma 😉

dadlenka
28. lis 2011

@sisstin jj na toho asistenta fakt pozor, taky jsme jenom posloužili jako dílek získání asistenta...

sisstin
autor
28. lis 2011

@maart ráno tam budeš mít odpověd 😉 odepisuje fakt rychle..mně odepisuje i o víkendu 😉

andulka4
28. lis 2011

chytrej tedy rozhodně není....ale osobně bych jim toho asistenta přála aspon se bude mít víc času věnovat dětem

zřejmě je tam toho na ně moc 😖

maart
28. lis 2011

@sisstin Ha, koukam, ze tu Tvoji znamou mam tady kousek, tak te napisu taky. Snad nas bude moct vzit brzo.

andulka4
28. lis 2011

právě že mi dneska říkala ředitelka že pokud jim toho asistenta pedagoga nedají pak bych musela o vše žádat já osobně a to tedy nebudu(pokud se nezmění zdravotní stav)

argousek
28. lis 2011

@andulka4 @sisstin my máme pedagogickou asistentku, ona pomáhá teda Adámkovi třeba i s oblíkáním a jídlem, ale nemá to v popisu práce, kdyby nechtěla, tak to nemusí dělat, je to na domluvě. Ona je pedagogickej asistent a měla by se řídít plánem z SPC, kde spracovali, co Adámek neumí a měl by to dohnat. Takže právě když mají třeba ve školce diskusi na nějaký téma, který spíš pro předškoláky, protože je ve smíšený třídě, tak si ho vezme ta asistentka bokem ke stolečku a dělá s ním různý cvičení - já nevím no, on má do té školky zapůjčený různý hry a materiály z toho SPC tak třeba dělají profese, nebo různý skládačky a tak no. Jestli nám mezitím neotěhotní, tak jsme domluvený, že by s Adámkem šla i do školy, pokud to bude potřeba 🙂