Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

argousek
28. lis 2011

@andulka4 a zkoušeli jste už kolo?? 😒 Adámek už na tom FB taky drandí parádně, i zvedne nohy a má perfekt rovnováhu, tak jsem koupila k Vánocům už kolo, ale mám obavy, že to neušlápne, protože tříkolku taky neušlápnul, ale říkala jsem si, že byla blbá, že měla šlapky na předním kole a proto mu to nešlo ☹ Jinak Adámek na odrážedle začal jezdit až kolem 2,5 let a na FB ve 3,5

maart
28. lis 2011

@sisstin Tak zatim diky moc, napsala jsem ty logopedce na Sedlec a ty Krejcirovy, tak snad z toho neco klapne. Hlavne mi zatim jde o spravnou diagnostiku....
Mimochodem...Z. nohy na schodech taky nestrida....nebo jenom obcas, vetsinou NE!

andulka4
28. lis 2011

David zvedal obě nohy už jako 2,5letý a taky udržel rovnováhu.....to nemá s hrubou či jemnou motorikou nic společného-tedy alespon podle našich lékařů

kolo David neušlápne ani náhodou a počítám ještě že 2roky neušlape-nemá prostě na to sílu-nožky začne kroutit a strašně se snaží ale prostě to nejde-je fakt že už ho má malé ale to je asi úplně jedno

obyč 3kolku jsme měli asi před měsícem půjčenou od někoho na hřišti a normálně na tom jezdili 2leté děti a on ani náhodou

andulka4
28. lis 2011

Argi zrovna jsem se koukala na vaše videa a třeba jak dělá Adámek to zapíchávání těch hříbečků tak to nedělá D žádné problémy ale umí to rozhodně hůře než Katka a ta má 18měsíců ☹

takovou činnost jako střídání čuplíků podle barev by mi asi nedělal ale on si veme 5modrých a 5červených a hraje sněma na vojáky a dělá sbitevní strategii.....ti to někdy nahraju 🙂

vůbec jsem tedy netušila že tím tréniješ úchop na psaní-budeme to víc trénovat-diky za tip

argousek
28. lis 2011

@andulka4 no ono záleží, jak jsou ty hřebíčky velký, my máme ještě jednu mozaiku trošku větší a tam mu to jde líp, tahle je fakt pidi, že to dělá problémy někdy i mně 😅 Jinak ale tady v těch řízených činnostech, že musí dělat, co se mu řekne, tak to musím říct, že docela spolupracuje, já ho teda takhle buzeruju asi už do roka a půl, tak si zvyknul a musím říct, že je to právě dobrý třeba v tom SPC nebo u psycholožky, že on to třeba neodmítá dělat a dělá, co se mu řekne 😉 Začne tedy odmítat až ty úkoly, co mu vyloženě nejdou, tak to místo toho, aby se snažil, dokud to nezvládne, tak to začne odmítat 😒 On má taky kolísavou reaktivitu podle psycholožky, třeba se rozjede a jde mu to perfektně a pak to rychle opadá, je vidět, že ho musíš pořád upozorňovat, co má dělat, aby se na to soustředil. Teď je právě taky průser, že nám do toho vstupuje už Štěpán a chce se zapojit a to prostě nejde, ruší nám to.On kolikrát ten úkol zodpoví rychlejc, jak Adámek a to pak jaksi ztrácí cenu, když to po něm Adámek jen zopakuje 🙄 Jinak mně vždycky přišel podle vašich videii Davídek hrozně šikovnej, Adámek se hrozně zlepšil,ale jak píše siss prostě střevo 😀 Hádám, že se Štěpán naučí stříhat dřív, jak Adámek ☹

andulka4
28. lis 2011

Jako stříhat nůžkama?
NO JÁ KOUPILA NŮŽKY ASI PŘED PŮL ROKEM A TO NA PLASTELÍNU A NORMÁLNĚ STŘÍHÁ ALE NA PAPÍR JSEM TO JEŠTĚ NEZKOUŠELA

andulka4
28. lis 2011

Je to přesně jak píšeš.....Katka nám to taky všechno bere a D si chce hrát a né dělat semnou nějaké blbiny
právě proto na to musím fikaně a pokud ho to zaujme....třebas ty hříbky-tak ho prostě musím nechat dělat to podle něj-že si hraje na vojsko a hříbečky rozestaví tam kam chce a pak je bytahuje jako že jsou mrtví-a zase je dá jinam a pořát dokolečka

andulka4
28. lis 2011

jsem u vás zvědavá na to kolo 😉

argousek
28. lis 2011

No on je Adámek zmáčkne, jakože stříhne, ale už mu to nejde rozevřít ☹ Teď to trénujeme těmahle nůžkama http://www.chytrehracky.cz/vytvarne-potreby/ter...

andulka4
28. lis 2011

tak to já ti poradím něco lepšího.....kup mu normální nůžky malé z pvc na plastelínu a bude stříhat jak drak
koupila jsem je někde společně s plastelínou snad za 20kč

argousek
28. lis 2011

@andulka4 no to jsem netušila, kouknu v papírnictví 😉

andulka4
28. lis 2011

no hlavně....jsou úplně malé a lehoučké a dáš aspon podnět mozku jak to má dělat a pak až přejdeš na ty těžké mrchy

sisstin
autor
29. lis 2011

@argousek
@andulka4 tak Tygr prej ve školce už jakž takž stříhá, doma teda ani omylem 😝 co tam maj za nůžky nevim 😝

andreabe
29. lis 2011

@argousek skus tieto noznicky s pruzinkou, ta tycinka sa preklopi a potom sa mu po strihnuti viacmenej same otvoria a tym je dieta motivovane strihat dalej 😉 My ich mame a su super, malemu vdaka tomu ide celkom pekne strihat male papieriky 😉

sisstin
autor
30. lis 2011

brý den,

nám nešel net, ale koukám, že se tady stejně nedebatilo 😝

@andreabe díky za tipa, to musíme zkusit tyhle nůžky 😉

andreabe
30. lis 2011

@sisstin jj, su super, fakt skus, ja som take dokonca zohnala lavacke 😵
pocuj, dnes rano sa mi prvykrat stalo, ze maly vzal knizku a zacal mi v nej ukazovat prstom a cakal, kym mu nepomenujem danu vec. Napr tukol na chlapca, ja ze ´´chlapec´´, na mys, ja ze ´´to je mys´´, na preliezku, ja ze ´´preliezka´´. Po chvili si slova, ktore si zapametal aj sam pomenuval, ze ´´pojajajk´´ (preliezka 😅 ) a tak. A ked som bola ticho, tak pozeral na mna, ze co to je,nech mu poviem.
To je to naberanie pasivnej slovnej zasoby? Zeby to bol zaciatok a maly sa mi takto zacne ucit slova a bude viac rozumiet? No bodaj by 😵

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe no tak super 😵 😵 😵 to je bomba, ted ještě aby to začal dělat třeba i na věci v reálu..ne jenom v knížce...ale i v knížce je to dobrý 🙂

andreabe
30. lis 2011

@sisstin no budem ho sledovat a podporovat to, lebo toto este nikdy nerobil, len dufam, ze to nebolo nieco ojedinele 😝

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe co vím, tak atypové tohle dělají..ale třeba fakt spíš jen v knížkách, nebo na věci, které znají...moc se neptají na neznámé věci...ale to je asi hodně indivindi 😉

andreabe
30. lis 2011

@sisstin presne, on to doteraz robil na veci, ktore pozna, tie si bez problemov pomenuval, komentoval, ale takto akoze zvedavo tukat do knizky, nech mu poviem, co to je, to sa este nestalo, dnes rano fakt prvykrat 🙂

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe ted ještě, aby ukazoval na vzdálenější předměty a tak..ale to má asi čas 😉 každopádně to porozumění určitě bude lepší ted 🙂

andreabe
30. lis 2011

@sisstin no to si asi este pockam...som strasne netrpezliva, by som uz strasne potrebovala, aby mi viac rozumel 😉 a to na tom este nie je az tak zle nastastie, len tie zlozitejsie prikazy a slova, ktore vobec nepozna, to je desna brzda 😝

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe kdy jdete do tý Aply? 😕 Krejčířová vám tu dysfázku jako úplně vyloučila? Ona se k atypu dost často pojí 😕

andreabe
30. lis 2011

@sisstin do Aply az niekedy zaciatkom leta, maju nam na jar volat, sme v poradovniku.
Ja som sa Kr.pytala, ze ci maly nema dysfaziu, vyslovene odpovedala, ze dysfaziu nie 😕
A prisla nam sprava z Dialogu, tam je v dg napisane narusena expresia a impersia reci, dyslalia 😕
zajtra rano ideme na psychologicke do andreasu, tak som zvedava, co nam povedia zase tam 😅

Ale je fakt, ze ten maly sa meni pomaly..som zvedava, co povedia v Aple.

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe no oni by se měli řídit základní diagnozou a z toho odvozovat, je jasný, že když je třeba autík, co nemluví..tak má narušenou expresi i recepci..ale prostě to patří k diagnoze, není to vada řeči atd. 😉

andreabe
30. lis 2011

@sisstin tomu nerozumiem 😕 akoze nie vada reci? lebo toto iste sme mali v sprave z dialogu uz v jeho ca 2,5 roku, teraz tam pribudla len ta dyslalia.
Inak v dialogu nevedia, ze mame do kr.atypa. Oni maju v sprave uvedene, ze autizmus vyluceny 😉

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe no já to myslela tak, že když dítě má autismus a nemluví..tak prostě nemluví kvůli autismu, a ne kvůli tomu, že by mělo vadu řeči...ale u vás je problém, že vy všude máte jinou diagnozu 😉

andreabe
30. lis 2011

@sisstin no ja si myslim, aj ked sme kdesi v spektre, tak mame k tomu urcite aj vadu reci 😝 Som zvedava, ci nam ho v aple potvrdia, toho atypa. Lebo horsie to urcite nebude, ja len stale dufam, ze lepsie proste 😉

sisstin
autor
30. lis 2011

@andreabe tak já jinou vadu řeči mimo dysfázie moc neznám...respektive vada řeči, která by se vás měla týkat...ještě teda dyslalie, ale ta je automaticky k dysfázii, pokud je narušená exprese 😕 by mě zajímalo, proč teda Kr. dysfázii vyloučila úplně 😕

andreabe
30. lis 2011

@sisstin nemam páru 😕 ale kazdy sa moze zmylit, mozno teraz by nam ju uz dodala 😝