Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

argousek
1. pro 2011

@sisstin jj je to radost, on mluví fakt dobře a je mu moc dobře, rozumět🙂

jolinka
1. pro 2011

@argousek ako na rok a pol super... klobuk dole 😅 😅 😅

baby ja som vcera bola na rodicku a super johi patri medzi najlepsich... 😉 🙂 ale nie o tom som chcela.. Ucitelka hovorila ze ma teraz vela deti s poruchou sustredenia. ze inak su zlati sikovni, ale vela vyrusuju, hucia, nevedia sa sustredit, vela deti pise zrkadlovo, nevedia "pocut" podobne hlasky v slove a tak...

juliska182
1. pro 2011

@sisstin moc moc moc a ešte raz moc, ďakujem za tie kartičky, najmä tie na cvičenie jazyka, lebo aj keď si mi to predtým už poslala v písanej forme, tie obrázky veľmi pomohli, máme to ako hru, každý si musí vytiahnúť jednu kartičku a napodobniť ten pohyb jazykom alebo zvuk, ktorý charakterizuje obrázok. To cvičenie jazykom RIškovi ešte nejde, iba niektoré dokáže, ale práve on má tou hypotoniou do veľkej miery postihnuté práve oblasť tváre a keďže žutie mu robí doteraz problém, tak toto cvičenie mu si myslím pekne spevní jazyk aj ďasná.

sisstin
autor
1. pro 2011

@juliska182 ve školce se jim taky docela líbily, hlavně ty písničky 🙂

andulka4
1. pro 2011

Argousku taky mi to příjde jako nezralá CNS a nahromaděná energie určitě to přejde ale máš úplnou pravdu pro neznalé to vypadá divně 😒

ad prsty-no to mu byly necelé 2roky a protože se zajímal jak se jmenují tak jsme se to naučili

a máte úplně pravdu že pokud to to dítě zajímá naučí se to lehce-třeba D zná strašně moc zvířat-řekne že krysa a myš jsou hlodavci a had je plaz a výjmenuje z každého druhu něco

ale třeba počítá jen do 5ti as šísla nepozná

andulka4
1. pro 2011

Argousku obě to máme strašně těžké hlavně v tom že máme doma ještě 18m miminka 😉
taky s tím bojujem a Katka je strašný mamánek trakže já v podstatě na D nemám čas a tím že si hraje už sám ho zanedbávám-poslední rok s ním vůbec nic neprocvičuji 😢

budu muset začít......

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 andulka ale vsak to je 3letak 😉 😉 😅 😅 kolko ma vlastne presne Davidek vek?

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 smarja...a v 3 rokoch "klasifikovat" hlodavcov.... nebude on nejaky "nadstandartne" inteligentny??? 😀 😀

sisstin
autor
1. pro 2011

no já si taky myslím, že D. bude nadprůměrně nadané dítě 😉

andulka4
1. pro 2011

ale houbelec nadané....prostě ho to baví

na tom videu jak říká prsty nemá ani 2roky

jinak mu budou v lednu 4roky a zajímá se spíš o zvířata, dinosaury a momentálně nejvíc o pračlověka a jak vznikl svět-takže sopky, meteority a takové capiny

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 prave o tom je Nadanie.... nadane deti radi a so zvedavostou prijmaju nove iformacie, vela veci ich bavi 🙂 🙂

nadanie nie je o tom ze decko nadrvis niecim co ho nezaujima 😉 😉

andulka4
1. pro 2011

s tím kalsifikováním hlodavců......když už nevím jak s ním dál mluvit tak mu prostě začnu vysvětlovat že krysa a myš jsou hlodavci a on se pak prostě zeptá a co jsou ptáci a co jsou hadi takže mu řeknu a vysvětlím že my jsme lidi a máme své jméno a had je anakonda(jako jméno) ale není člověk ale plaz....a on se ptá dále-co jsou třeba vlčáci tak já řeknu psi a co jsou krávy tak já řeknu skot, barakuda že je ryba atd atd

u zvířat co ho zajímají si to pamatuje ale třeba u krávy ten skot zapomíná

názvy mlá´dátek už taky minim rok ví.....telátko, jehnátko atd

ale je to jen o tom že ho to prostě zajímá-nedá se ztoho usuzovat nějaké IQ protože pokud by jsme se bavili o něčem jiném tak ví kulové 🙂

andulka4
1. pro 2011

já si myslím že nadané děti se brzo zajímají o čísla a abecedu a ho to nebací 😉

andulka4
1. pro 2011

jo a málem bych zapoměla podle mě jsou nadané děti úplně všechny-PROSTĚ KAŽDÝ NA NĚCO-at už je to hudba, sport, malování, zpěv

jde jen o to aby to rodiče podporovali a nesnažili se z dětí dělat nevím co

pokud bude chtít být kuchař a bude ho to bavit bude to super 😀

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 napr. mojho Miska cochvila 3 roky... z tzv. intelektovych veci nezaujima { a nevie } NIC.. nevie farby, tvary, pismena cislice...Ok to by bolo v tom veku este v norme...ale nesklada ani puzzle, ani ine skladacky, neda dokopy ani 2 diely 😒 , nekresli, neslape pedaly na bicykli,

Jedine co vie, ze rozprava primerane veku, chodi na odrazadle a rad sklada duplo lego... potom uz len salit sa, skakat, kopat do lopty, vrieskat, bit sa... 🙄

andulka4
1. pro 2011

tak je pravda že ve 3letech už znal základní tvary a barvy perfektně-tu skládačku jak je tam na videu Adálek by měl udělanou za minutu

u nás je problém pouze v hypotonii-tu má bohužel tak silnou že i když ho chytneš za ruku tak poznáš že něco není v pořádku-má ji strašně měkkou a pružnou-od toho jsou odvislé ty věci okolo sebeobslužnosti

jediné štěstí je že má David takovou povahu že i když mu to nejde tak to udělá-např má problém se třeba napít z hrnku s uchem-jeho úchop je třepavý a i když to chytne za ouško trochu se pobryndá
když to ale chytne obouruč tak je to ok

to samé je u oblékání, malování atd
já se snažím to tolerovat a tyto věci se snažím brát tak že na to prostě má nárok a že až bude větší bude chodit cvičit a nebo i doma budeme cvičit a všechno dožene a to tělo se spevní

bohužel se bojím školy to budou obrovské problémy ale máme jistý odklad takže doufám že nám to pomůže

andulka4
1. pro 2011

no a příborem třeba taky jí.....i když nemá sílu třeba to maso nakrát tak zkoušíme brambory a babán a to mu jde

Jolinka a vy máte co za problém?

sisstin
autor
1. pro 2011

@andulka4 no tak se právě pozná dítě nadané, že se ptá a dále tu problematiku rozvíjí 😉 Tygra jakoby nic nezajímá (teda až na ty čísla a písmena, ty docela jo)..ale jinak do něj všechno musím nahustit. Ono když pak něco děláme, tak on se to poměrně rychle naučí a i ho to baví, ale sám by o to zájem nejevil. V tomhle já hrozně vidím rozdíl od ostatních dětí, že na co si jiné děti přijdou samy ....tak my musíme trénovat, zkoušet atd. 😉

jinak Tygr se nakonec fotil a prej se tam hnal ještě jako jeden z prvních 😅 😅 😅 😅 a ted v šatně ve školce říkal jeden chlapeček, "že tenhle malej je moc hodnej a nezlobí ho" a ukazoval na Tygra 😅 😅 😅

andulka4
1. pro 2011

no já naprosto nám srovnání s jinýma dětma....máme spíš mladší a nebo stejně staré holky a ty baví korálky a šaty 🙂

já doma pořát musím dělat mamuta nebo dinosaura-denně mu musím vymýšlet příběhy o tom jak žijou pračlověci atd
zájem má obrovský o všechno nové a neznámé

ale jak říkám nadaný není ani omylem

andulka4
1. pro 2011

a co TYGRA zajímá? Musí mít třeba oblíbenou hračku nebo téma o čem by chtěl vědět víc, né?
to mi neříkej že né...

sisstin
autor
1. pro 2011

@andulka4 tak on je problém, že prostě jak blbě mluví..tak s nim se nedá debatit ..on otázky nepokládá 😉 mimo "kde je" a "co to je" se neptá na nic..on prostě nemá expresi na takový úrovni, aby jsme se mohli o něčem bavit...a to pak ten vývoj hodně ovlivnuje..s ním vedeš debatu jako třeba s 18-24m dítětem 😉

my doma děláme všechno možný, nejvíc ho baví Logico primo, Záhadný hrad a prostě úkoly "na myšlení"...ale sám od sebe s ničím nepřijde, všechno mu musím ukázat a pak na tom pracujeme. Když má volnou zábavu, tak dělá prostě absolutní kraviny, jako vrzáním něčím po zemi a tak...sám se nějak konstruktivně zabavit neumí... 😉

sisstin
autor
1. pro 2011

@andulka4 právě ta dysfázie je průser i v tom, že dítě má strašně malou fantazii (jak se nemůžu slovně vyjadřovat), a celkově to myšlení je prostě jiný, než u dětí, co mluví normálně...u nás téměř nulova imaginární hra, prostě on jenom dokáže něco napodobit...ale sám si neumí nic vymyslet.

Přes to mluvení se dítěti rozšiřují obzory a rozvíjí se celková osobnost, a děti, které mají narušené i porozumění řeči, jsou v tomhle směru na tom ještě hůř 😉

andulka4
1. pro 2011

máš úplnou pravdu ☹
v tomto jsme úplně v jiném světě oproti vám ale přesto vidím na Tygrovi velké logické myšlení-protože i přes jeho "HENDIKEP" spolupracuje úžasně.....fakt klobouk dolů

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 co mame problem....Kati mala nedavno 5 rokov a uz je to ovela lepsie, my sme tu take povzbudenie pre tych co su na zaciatku 😉 ... ma lahku receptivnu resp. zmiesanu dysfaziu, vic je zasiahnute porozumenie, ale aj to pomaly dotahujeme na normal

ked bola mladsia, mala auti crty tak do 4r, [nereagovala na meno, otacala hlavu nabok pri kazdom pokuse o komunikaciu s nou, potom problemove spravanie so spankom jedenim, obliekanim, vyzadovanie zauzivanych veci, nocne niekolkohod. vrieskanie, oblizovanie, onuchavanie veci,...a ine a ine 😉]

Kati mala problem porozumiet reci, nekladla a neodpovedala na otazky, doteraz ma lahko zasiahnute porozumenie hl otazok, .prirovnania, dvojzmysly atd. este sa borime s gramatikou a vyslovnosou, to ale do nastupu do skoly o 2 roky duuuufam 😉 bude dobre

jolinka
1. pro 2011

@andulka4 par stran dozadu som dala video ako pracujeme s logico

maart
1. pro 2011

...zeny, ja jenom chci pisnou, ze vas pozorne sleduju, nakukuju kazdej den, moc mi to pomaha, koukam potom na Z. co zvlada, co nezvlada...treba ta imaginarni hra ji jde moc dobre, krasne...u nas jedou plysaci, takovy ty plastovy zviratka...s tim si vyhraje neskutecne.
Zitra jdeme k ty psycholozce (Sis, k ty Kamile 😉 ), tak sem pisnu co a jak. Ona tedy diagnostikuje deti ve veku 0-3 roky, na to tam ma materialu hafo, ale rikala ze mi koukne rada i na dceru, i kdyz je starsi. Jinak ma jeste ordinaci "na pokladnu" 😀 nekde u nektere nemocnice, kam bych s malou mohla eventuelne taky dochazet, pokud by bylo potreba.

Ted jsem zaznamenala, ze Z. zacina pouzivat zajmeno TY.....takze i rekla :"Te nemas to"...jako spatny slovosled, ale v podstate vsechno dobre...vyslovnost strasna, to teda jo.....

sisstin
autor
1. pro 2011

@andulka4 to je právě to, on má to logický uvažování tak na pět..možná i víc let...on v něčem je "lepší" než normální děti....ale je to zas právě na úkor toho mluvení a fantazie. Jak je ten smysl jeden narušenej, tak zas něco má takové "zesílené" 😉 to je právě to, že dysfázie není jenom o tom, že dítě blbě mluví 😉 strašně ho to ovlivnuje v té socializaci (pokud to teda není nějaká hodně dominantní a vůdčí osobnost), a prostě fakt je to postižení 😉

u nás ještě zesílené tím, že Tygr je neuvěřitelně emočně labilní 😉

smardik
1. pro 2011

ahojky 🙂 hlásím že jsme byli v SPC a dobrý, žádný problém nebyl 🙂 a víceméně potvrdili dysfázku smíšenou. Uvidíme co bude ve zprávě

a ještě mi logopedka nabídla že by byla možnost aby Tom chodil do stacionáře, ale zatím jsem to odmítla a zůstane v jeslích

andulka4
1. pro 2011

Jolinko na jaké stránce....nemůžu to najít

jinak koukám na dokument o nadaných dětech na čt1 a spíš to na nás sedí.....ty problémy, impulzivita, zajímají se jen o to co chtějí a musíš to probrat do detajlů

u mě je problém ten že já už si spoustu věcí nepamatuji a nedokážu mu to vysvětlit

např....zná už zvířata ale chce vědět jak žijí, kde a proč(to jsem v pasti)
chce sám ovládat pc a já to prostě nedovolím, v knihách se ptá na takové věci o čem já vím úplné kulové a je tak vášnivý čtenář že bereme z knihovny měsíčně okolo 30ti knih

sisstin
autor
1. pro 2011

@andulka4 no to jsem ti přesně chtěla napsat, že právě nadané děti bývají dost problémové v jiném směru 😉